آشنایی با فن کویل و اسپیلت

آشنایی با فن کویل و اسپیلت همان طور که میدانید در سیستم های ایرکاندیشن مبتنی بر سیکل تبرید تراکمی به علت عملکرد مناسبی که دارند موجب رضایت بیشتری برای مصرف کننده هستند از این رو مورد استفاده بیشتری قرار می‌گیرند.جهت استفاده از سیکل تبرید به منظور خنک کردن محیط می توان از  چند روش مختلف استفاده نمود از جمله این تجهیزات عبارتند از ، اسپلیت ها، داکت اسپلیت ها، فن کویل ها و…. هر کدام از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند که با توجه به نوع کاربرد و میزان هزینه ای که  قرار است انجام شود مناسب‌ترین آنها انتخاب می‌شوند. در ادامه به توضیح فن کویل و اسپیلت خواهیم پرداخت وتفاوتهای فن کویل و اسپیلت را عنوان خواهیم کرد در ضمن معایب و مزایای هر کدام را به اختصار نام خواهیم برد. امیدواریم باعث رفع سوالات و موجب آشنایی با فن کویل و اسپیلت شما عزیزان بشویم.

فن کویل

فن‌کویل چیست؟

اگر بخواهیم بطور ساده فن کویل را تعریف نماییم می توان گفت دستگاه فن‌کویل نوعی مبدل حرارتی چندمنظوره است که سرما و گرمای محیط را فراهم می‌کند  فن کویل ساختار ساده ای دارد و از چند ردیف کویل به همراه یک یا چند فن دمنده که در داخل یک کابین قرار دارند تشکیل شده است. این دستگاه یک مبدل گرمایشی بسیار قوی نیز می باشد. فن‌کویل در فصول سرد، هوای گرم را وارد فضا کرده و در فصول سرد نیز با دمیدن هوای خنک، دمای محیط را متعادل می‌کند.البته هوا مکش ابتدا فیلتر شده و دوباره وارد محیط می شود که موجب بهبود و کیفیت هوای مکان مورد نظر میگردد.

سیستم کارکرد فن‌کویل با حرکت آب گرم و سرد به داخل کویل‌ها (لوله‌های مسی مارپیچی که با فین های آلومینیمی پوشانده شده) فعال می‌شود و جریان هوای مناسب با استفاده از فن سانتریفیوژ در فضا دمیده می‌شود. به طور معمول فن‌کویل‌ها به کانال متصل نمی‌شوند و هوا را مستقیما وارد فضا می‌کنند.البته در مواقعی که نیاز به انتقال به مکان خاصی باشد از حداقل کانال استفاده میگردد.

باید بدانید که در فصول گرم سال از یک چیلر جهت تامین آب سرد فن کویل استفاده میگردد ودر فصول سرد سال نیز از بویلر یا دیگ آب گرم برای تامین آب گرم مورد نیاز فن کویل استفاده میشود این آب سرد وگرم از طریق سیستم لوله کشی که بصورت دو لوله و چهار لوله می باشد به فن کویل رسانده می شود وبعد از عبور از فن کویل به موتور خانه بر میگردد.

فن‌کویل‌ها در انواع سقفی، زمینی، دیواری و … ساخته می‌شود. که هرکدام دارایی مشخصات خاصی می باشند و باتوجه به نیاز پروژه قابل انتخاب و نصب جهت استفاده می باشند.

مزایای فن‌کویل:

 • دستگاه فن کویل در ابعاد کوچکتری تولید می شوند  و جایگزین  مناسبی بجای تجهیزات مرکزی برای تهویه مطبوع هستند. به این ترتیب نیازی به فضای بزرگ برای تجهیزات قدیمی مرتفع می‌گردد.
 • استفاده از شبکه کانال‌کشی برای بهره برداری از فن‌کویل‌ها نیازی نیست و تنها نیاز به لوله‌کشی و برق‌کشی است که بسیار ساده‌تر از کانال‌کشی است.و خیلی هم کم هزینه تر می باشد.
 • در صورت استفاده از فن‌کویل‌ها ، در قسمت‌هایی از ساختمان که خالی از سکنه است و نیازی به تهویه ندارد، فن‌کویل می‌تواند خاموش باشد؛ به عبارتی، تهویه قسمت‌های مختلف ساختمان قابل کنترل است که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.این امر باعث بالارفتن عمر مفید تجیزات واستهلاک کمتر نیز می شود.
 • فن کویل ها بخاطر تنوع در ساخت بسیار مناسب جهت استفاده در مکانهای مختلف می باشد و مصرف کنند می تواند با توجه به نیاز فن کویل زمینی ، فن کویل سقفی و … را انتخاب نماید.

 

معایب فن‌کویل:

 • فن‌کویل‌ها نیاز به نگهداری تخصصی‌تر نسبت به سیستم‌های تمام هوا دارند.وباید بصورت فصلی سرویس شود.
 • در برخی از موارد لازم است تا برای خروج هوا در مناطق داخلی، نیاز به کانال جداگانه باشد. که نیاز است به همان نصبت توان فن کویل را بالا برد.
 • در اکثر اوقات سرویس فن کویل باید در محل انجام شود که برای بعضی از افراد خوشایند نیست.

 

اسپلیت

اسپلیت چیست؟

کولر گازی اسپلیت یا به اختصار اسپلیت نوعی از کولرهای گازی است که از سیکل تبرید تراکمی استفاده می‌کند و به دلیل ساختار خاص بدنه آن به کولر گازی دو تکه نیز معروف است. در واقع کلمه اسپلیت به معنی دو تکه است

نحوه کار اسپیلت به این صورت می باشد که اواپراتور در یونیت داخلی و کمپرسور و کندانسور در یونیت خارجی قرار می‌گیرند. دو بخش یا دو یونیت دستگاه از طریق لوله‌هایی بهم وصل هستند که موجب می‌شوند گازهای سرد و گرم بین دو یونیت جریان پیدا کرده و موجب ایجاد سرمایش و گرمایش توسط دستگاه اسپلیت شوند. در اسپلیت‌ها بر خلاف فن‌کویل‌ها نیازی به استفاده از آب نیست و تمام مراحل انتقال گرما توسط گاز مبرد انجام می‌گیرد.البته بخاطر همین مسله سیستم لوله کشی و مسیر آن بسیار حساس تر از لوله کشی فن کویل است و باید بطور کامل عایق شود و مورد محافظت قرار گیرد تا آسیب نبیند.اسپلیت‌ها در انواع مختلفی ساخته می‌شوند از جمله: اسپلیت دیواری، اسپلیت ایستاده، اسپلیت کانالی یا همان داکت اسپلیت، اسپلیت کاستی یا سقفی.

بررسی تفاوت های فن کویل با اسپیلت :

 1. اسپلیت‌ها معمولا به منظور سرمایش استفاده می‌شوند، هر چند که می‌توانند عمل گرمایش را نیز انجام دهند ولی به علت هزینه بالای مصرف برق، مقرون به صرفه نیست ولی فن‌کویل‌ها هم عمل گرمایش و هم عمل سرمایش را با کارایی برابری انجام می‌دهند. وهزینه مصرفی خیلی کمتری دارند.
 2. یونیت داخلی اسپلیت‌ها صرفا هوای داخل اتاق را سرد می‌کند و هوای تازه وارد اتاق نمی‌کند، اما فن‌کویل‌ها در نوع کانال دار نیز ساخته می‌شوند که می‌توانند هوای تازه را نیز در دمای مطبوع به داخل اتاق بدمند.این کار از طریق فن های سانتریفیوژ فلزی که قدرت بیشتری دارند مسیر میگردد.
 3. هم یونیت‌های داخلی و هم یونیت‌های خارجی اسپلیت‌ها، فقط مصرف برق دارند و مصرف برق آن‌ها نیز نسبتا بالا و قابل ملاحظه است. ولی یونیت‌های خارجی فن‌کویل‌ها با شکل‌های مختلفی از انرژی کار می‌کنند. برای مثال چیلر و مینی چیلر که وظیفه سرد کردن آب و ارسال آن به فن‌کویل‌ها را بر عهده دارند، با برق و بویلر و پکیج گازسوز که وظیفه گرم کردن آب را بر عهده دارند، با گاز شهری کار می‌کند.
 4. فن کویل بخاطر استفاده از سیستم آبی هوای تولید شده را همرا ه با رطوبت نسبی ایجاد میکند ولی در اسپیلت هوای تولید از رطبت خیلی کم برخوردار است .
 5. فن کویل های ساختار نسبتا ساده تری دارند و سرویس ونگهدار آنها از اسپیلت راحت تر می باشد.
 6. قیمت فن کویل نسبت به داکت اسپیلت پایین تر می باشد.

در اینجا سعی کردیم مواردی که باعث آشنایی با فن کویل و اسپیلت می شود را با شما در میان بگذاریم برای اطلاعات و خرید با مشاورین مهتاب گستر تماس حاصل فرمایید.