انواع برج خنک کننده

انواع برج خنک کننده را در این مقاله شرح خواهیم داد. برج خنک کننده در انواع مختلفی موجود هست. پس در ادامه با مهتاب گستر باشید تا انواع برج خنک کننده را برای شما معرفی کنیم .

انواع برج خنک کننده

برج خنک کن (برج خنک کننده) از نظر نوع تماس هوا و آب به دو نوع برج خنک کننده مدار باز و برج خنک کننده مدار بسته تقسیم می شود.

همچنین با توجه به جهت حرکت هوا به برج خنک کن با مکش طبیعی و برج خنک کن با مکش اجباری تقسیم بندی می گردند.

در ادامه و به لحاظ کاربرد برج های خنک کننده به برج خنک کننده صنعتی ، برج خنک کننده گالوانیزه و برج خنک کننده فایبرگلاس تقسیم می شوند. قبلا هر کدام از این برج خنک کن ها را توضیح دادیم که می توانید با کلیک بر روی نام هر کدام از انواع برج خنک کننده توضیحات آن را مطالعه فرمایید.

برج خنک کن گالوانیزه و کولینگ تاور فایبرگلاس در واقع دو نوع مختلف از برج خنک کننده به لحاظ جنس بدنه می باشند که در طراحی و ساخت برج خنک کننده به آنها می بایست بسیار دقت نمود. یادآور می گردد نوع جنس بدنه برج خنک کننده قطعا در کیفیت کار و بیصدایی برج خنک کننده، ماندگاری و تولید هوای مطبوع برج خنک کن بسیار موثر می باشد.

برج خنک کننده فایبر گلاس بسیار کاربردی و با کیفیت می باشد که ما نیز به شما برج خنک کننده فایبرگلاس را پیشنهاد می کنیم.

انواع برج خنک کننده

برای اطلاعات بیشتر در مورد برج خنک کننده فایبرگلاس می توانید این مقاله را مطالعه نمایید. (چرا برج خنک کننده فایبرگلاس)

برج خنک کننده در خصوص شکل ظاهری به برج خنک کننده مخروطی و برج خنک کننده مکعبی تقسیم بندی می شود. برج خنک کننده مکعبی خود به برج خنک کننده مکعبی و برج خنک کننده صنعتی تقسیم می گردد. در حقیقت وقتی برج خنک کننده از 1250 تن تبرید بزرگ تر می شود برج خنک کننده مکعبی باید در قالب برج خنک کننده صنعتی یا برج خنک کننده طرح مارلی و بصورت بتنی تولید گردد.

تفاوت برج خنک کننده مکعبی و برج خنک کننده فایبرگلاس : آیا با توجه به قیمت بالاتر برج خنک کننده مکعبی این دستگاه دارای کیفیت هوادهی بیشتر یا عمر طولانی تر نیز می باشد؟

با توجه به اینکه از برج خنک کننده مکعبی صرفا در جایی استفاده می شود که بدلیل کمبود فضا امکان استفاده از برج خنک کننده مخروطی میسر نیست لذا کیفیت هوادهی و خنک کنندگی هر دو نوع برج خنک کننده مکعبی و برج خنک کننده گرد یا مخروطی یکسان می باشد.

نکته مهم دقت در این مسئله است که بدلیل ارتفاع بیشتر برج خنک کننده مکعبی نسبت به برج خنک کننده مخروطی و پاشش آب از ارتفاع بالاتر روی پکینگ ها امکان خنک شدن سریعتر آب گرم میسر خواهد بود لذا بلحاظ کارکرد برج خنک کننده مکعبی کمتر از برج خنک کننده گرد در حال کار خواهد بود. و در نهایت می توان گفت عمر برج خنک کننده مکعبی بیشتر از عمر برج خنک کننده گرد یا برج خنک کننده مخروطی خواهد بود.

انواع برج خنک کننده

توضیحات انواع برج خنک کننده

  1. برج خنک کننده مدار باز: در این نوع کولینگ تاور، آب توسط یک پمپ به بالای برج انتقال می یابد و توسط نازلها بر روی سطوح خنک کننده پاشیده می شود. هوایی که از پایین برج به داخل برج خنک کن وارد می شود، توسط مجموعه فن و الکتروموتور که در بالای برج قراردارد، از میان سطوح خنک کننده عبور کرده و به سمت بالا مکیده می شود. بدین ترتیب بر اثر تماس مستقیم آب و هوا، بخشی از آب تبخیر می شود. تبخیر آب یک فرآیند گرماگیر است و گرمای مورد نیاز را از جریان آب داخل برج خنک کننده جذب می کند. این نوع برج خنک کننده برای محیط هایی که از رطوبت نسبی کمی برخوردار است یا به اصطلاح هوا خشک است بسیار مناسب است. عمده ترین عیب این نوع برج خنک کننده هدررفت بیش از حد آب در اثر تبخیر است.
  2. برج خنک کننده مدار بسته : در این نوع برج خنک کننده تماس مستقیم بین آب و هوا برقرار نمی شود. آب یا هر سیالی که قرار است در برج خنک کن سرد شود از داخل یک کویل حرکت می کند. هوا نیز توسط مجموعه فن و الکتروموتور از پایین به بالا مکیده می شود. در اثر برخورد هوا با سطح بیرونی کویل، حرارت از کویل و بالتبع از سیال داخل کویل جذب می شود و توسط جریان هوا به محیط اطراف منتقل می شود.  این نوع برج خنک کننده برای خنک کردن آب با دمای بالا و یا محیط  دارای هوا سرد بسیار مناسب است.
  3. برج خنک کننده هیبریدی: زمانی که از ترکیب دو برج خنک کننده مدار باز و مدار بسته استفاده کنیم شکل سومی از کولینگ تاور به نام کولینگ تاور هیبریدی خواهیم داشت. در این نوع برج خنک کننده، آب یا سیال خنک شونده از داخل کویل حرکت می کند و بر روی کویل توسط مجموعه نازل آب پاشیده می شود. مزیت این نوع برج خنک کننده بهینه سازی مصرف آب است. در شب هنگام و یا ایامی که دمای هوا پایین است، برج خنک کننده صرفا خشک کار می کند ولی در ساعاتی که هوا گرم است، آب بر روی کویل پاشیده می شود و از هر دو نوع انتقال نهان و محسوس جهت سرمایش سیال خنک شونده بهره گیری می شود.

به احتمال قوی خیلی از شما به دنبال منبع معتبر جهت سفارش و خرید برج خنک کننده هستید. مهتاب گستر با تجربه و دانش متخصصان در خدمت شماست. جهت خرید برج خنک کننده با کارشناسان ما در ارتباط باشید. شماره تماس از قسمت ارتباط با ما قابل مشاهده می باشد.

برج خنک کننده

برج خنک کننده

انواع برج خنک کننده از چند دیدگاه قابل تقسیم بندی هستند:

1- انواع برج خنک کننده از لحاظ نوع تامین جریان هوا 2- انواع برج خنک کننده از لحاظ جهت گردش هوا 3- انواع برج خنک کننده از لحاظ نوع ساخت 4- انواع برج خنک کننده از لحاظ شکل و هندسه بدنه 5- انواع برج خنک کننده از لحاظ روش انتقال حرارت 6- انواع برج خنک کننده از لحاظ جنس بدنه

انواع برج خنک کننده از لحاظ نوع تامین جریان هوا : 1- برج خنک کننده اتمسفریک یا جوی : این نوع از انواع برج خنک کننده بر اثر اختلاف دمای موجود در هوا گردش هوا را ایجاد می کنند. 2- برج خنک کن مکانیکی یا فن دار : ایجاد جریان هوا در این نوع از انواع برج خنک کننده بر عهده فن است که می تواند فن جریان محوری یا سانتریفوژ باشد.

2-1- برج خنک کن مکانیکی اجباری : در این نوع از انواع برج خنک کننده مکانیکی هوا به کمک فن به داخل برج خنک کن رانده می شود.

2-2- برج خنک کن مکانیکی القایی : در این نوع از انواع برج خنک کننده مکانیکی هوا به کمک فن از داخل برج خنک کن مکیده می شود.

3- برج خنک کن ترکیبی یا هیبریدی : این نوع از انواع برج خنک کن به فن مجهز هستند ولی طوری طراحی شده اند که می توانند به طور طبیعی و مشابه برج خنک کن جوی نیز کار کنند.

انواع برج خنک کننده از لحاظ جهت گردش هوا : 1- برج خنک کن با جریان مخالف : در این نوع برج خنک کن هوا به صورت عمودی از پایین به بالا حرکت داده می شود و در واقع جهت جریان هوا برخلاف جهت جریان آبی است که از بالا به پایین سقوط می کند. 2- برج خنک کن با جریان متقاطع 3- در این نوع برج خنک کن هوا به صورت افقی وارد برج خنک کننده می شود و در واقع جهت جریان هوا عمود بر جهت جریان آبی است که از بالا به پایین سقوط می کند. در ادامه هوا از بالای برج خنک کننده خارج می شود.

انواع برج خنک کن از لحاظ نوع ساخت : 1- ساخت برج خنک کن در محل : در این نوع از ساخت، تمامی امور ساخت برج خنک کننده در محل نهایی صورت می گیرد. 2- ساخت برج خنک کن در کارخانه 3- در این نوع از ساخت، تمامی و قسمت عمده مراحل ساخت برج خنک کننده در محل کارخانه صورت می گیرد و تتمه کار در محل نصب صورت می گیرید و یا فقط برج خنک کن در محل نصب می شود.

انواع برج خنک کننده از لحاظ شکل چیدمان کنار هم : 1- چیدمان مستقیم یا برج خنک کننده مکعبی 2- چیدمان دایره ای مکانیکی یا برج خنک کننده مخروطی یا برج خنک کننده گرد

انواع برج خنک کننده از لحاظ روش انتقال حرارت : 1- برج خنک کن تبخیری یا تر یا مدار باز : در این نوع برج کاهش دما بر اثر تبخیر آب در برج خنک کن و در تماس با هوا رخ می دهد. 2- برج خنک کننده مداربسته یا خشک : در نوع از انواع برج خنک کن هوا به طور مستقیم با آب تماس ندارد و برخورد هوا فقط با لوله های حاوی آب است.

انواع برج خنک کن از لحاظ جنس بدنه : 1- برج خنک کننده با بدنه چوبی 2- برج خنک کننده با بدنه فلزی شامل آهن، آلمینیوم، مس، چدن و فولادهای زنگ نزن 3- برج خنک کننده پلاستیک ها 4- برج خنک کننده بتونی یا مارلی 5- برج خنک کننده فایبرگلاس