برج خنک کننده
تاریخ انتشار : ۱۴ شهریور, ۱۳۹۵ / دسته : مقالات

برج خنک‌کننده یا کولینگ تاور (به انگلیسی: Cooling tower) وسیله‌ای برای دفع حرارت زاید آب از طریق تبادل حرارتی با هوا است. برج‌ خنک‌کن معمولاً با تبخیر آب، حرارت ایجاد شده در یک واحد شیمیایی، واحد تجاری یا واحد مسکونی همچنین واحدهای صنعتی را دفع کرده و دمای سیال را تا دمای حباب مرطوب هوا پایین می‌آورند؛ در برخی از برج‌های خنک‌کننده با چرخه بسته که به برج خنک‌کننده مداربسته یا برج خنک کن خشک مشهور هستند، کاهش دمای سیال، صرفاً تا دمایی نزدیک به دمای حباب خشک هوا امکان‌پذیر است.

به عبارت ساده تر، برج خنک کننده سیستمی است که از آن به جهت خنک سازی آبی در فرآیندهای سردسازی سیستم های تهویه مطبوع (قبل از چیلر)، پالایشگاه ها، نیروگاه ها و غیره استفاده می گردد.

از برج خنک‌کننده در سیستم خنک‌کاری واحدهای پالایشگاهی، پتروشیمی و سایر واحدهای شیمیایی مشابه، نیروگاه‌های حرارتی و سیستم‌های تهویه مطبوع ساختمان استفاده می‌شود. دسته‌بندی برج‌ خنک‌کننده بر اساس نوع تماس هوا با آب صورت می‌گیرد؛

1-دسته بندی انواع برجهای خنک کننده :

برجهای خنک کننده به لحاظ نوع تماس آب و هوا به دو گروه برج خنک کن تر(مدار باز)و برج خنک کن خشک (مدار بسته) تقسیم میشوند .

برج خنک کننده در خصوص نوع حرکت هوا به دو نوع مکش طبیعی (Natural darft ) و مکش اجباری (Mechainical darft )دسته بندی می شوند .

تقریباً بیش از 90 % برجهای خنک کننده از نوع برجهای خنک کننده تر (wet cooling tower ) می باشند که خود به گروههای زیر تقسیم میگردند.

برج خنک کننده جریان متقابل (counter flow  )

برج خنک کننده جریان متقاطع (cross flow )

از نظر ابعاد و اندازه، برج خنک‌کننده در مدل‌های کوچک پشت‌بامی برای ساختمان‌های مسکونی تا سازه‌هایی غول‌پیکر و مخروطی شکل (مانند برج‌ خنک‌کننده نیروگاه‌ها) که ارتفاع‌شان در حدود دویست متر و قطرشان در حدود یک‌صد متر می‌رسد، وجود دارند. همچنین نوعی از برج‌های خنک‌کننده با شکل مستطیلی با ارتفاع تقریبی چهل متر و طول هشتاد متر نیز وجود دارد. در بیشتر موارد از برج‌های خنک‌کننده مخروطی در واحدهای مسکونی و واحدهای تجاری و اداری استفاده می‌شود؛ هرچند که در برخی از واحدهای شیمیایی بزرگ و سایر واحدهای صنعتی نیز از آن‌ها استفاده می‌شود. در مقابل این برج‌های خنک‌کن عظیم‌الجثه که در صنایع خاصی به کار گرفته می‌شوند، اکثریت قریب به اتفاق برج‌های خنک‌کننده تجهیزات کوچکی هستند که در کنار واحدهای مختلف صنعتی یا مسکونی برای تهویه مطبوع هوا به کار می‌رود.

اگر از کاربران مهتاب گستر باشید با برج خنک کننده آشنایی دارید و با مکانیزم برج خنک کننده آشنا هستید . طی مقالات قبلی برج خنک کننده ، انواع برج خنک کننده ( فایبرگلاس ، صنعتی ، گالوانیزه و … ) را توضیح داده ایم برای اطلاعات بیشتر در مورد برج خنک کننده نیز می توانید به این قسمت بروید : برج خنک کننده

مهتاب گستر به عنوان بزرگترین تامین کننده تجهیزات برودتی در کشور آماده ی طراحی نصب و راه اندازی انواع برج خنک کننده بوده و با دانش و تجربه طولانی بهترین کیفیت را به شما به ارمغان می آورد . شما می توانید جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان مهتاب گستر در ارتباط باشید .

برج خنک کننده دستگاهی است که به جهت خنک سازی آبی که در فرایندهای سردسازی سیستم های تهویه مطبوع ، نیروگاه ها پالایشگاه ها  و دیگر واحدهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد ، به کار می‌رود . ما شما را در زمینه تجهیز محل کار یا سکونت خود به برج خنک کننده ( برج خنک کن ) یاری خواهیم کرد.


برچسب‌ها, , , , ,