جت هیتر

جت هیتر یا هیتر موشکی که به عنوان دمنده گرمایشی صنعتی نیز شناخته می شود، یکی از چندین مدل تجهیزات سیستم های گرمایشی صنعتی یا بخاری صنعتی می باشند و جهت گرمایش و بالا بردن دمای محیط هایی مانند کارگاه‌های ساختمانی، کارخانجات، سوله های بزرگ، انبارها، گلخانه‌ها، سالنهای پرورش قارچ و طیور، گاراژها و پایانه‌های حمل و نقل عمومی و … استفاده و بهره برداری می ‌شوند.

دستگاه جت هیتر می تواند انرژی گرمایی مورد نیاز برای محیطهای مختلف را تامین کند و این کار را بر اساس فرایند داغ شده المنت ها انجام می دهد. جت هیترها انواع مختلفی دارند و به دو صورت دودکش دار و بدون دودکش در انواع گازی، گازوئیلی، برقی و یا دوگانه سوز می شوند.

البته هر کدام مزایا و معایب خود را دارند و همچنین هر کدام را تنها می توان در مکان خاصی مورد استفاده قرار داد. شما می توانید با توجه به بودجه و بسته به نوع و متراژ محیط از جت هیتر گازی، گازوئیلی یا دوگانه سوز استفاده نمایید.

شکل ظاهری دستگاه جت هیتر به شکل استوانه افقی شبیه به جت (موشک) و لوله ای شکل می باشد. تولید گرمایش توسط دستگاه هیتر موشکی بسیار سریع و با دمای بالا و پرتاب بالا صورت می گیرد که این روند گرمایشی برای فضاهای گلخانه و مرغداری بسیار حائز اهمیت می باشد.

از ویژگیهای مثبتی که دستگاه جت هیتر دارد می‌ توان به راندمان بالا در تولید حرارت، نصب و راه اندازی ساده و آسان بر روی زمین و ارتفاع (سقف) اشاره کرد چرا که  نیازی به تنظیمات خاصی ندارند و همچنین با استفاده از آنها در مصرف انرژی هم صرفه جویی می شود.

از دیگر ویژگی های بارز این سیستم گرمایشی، کیفیت بالای قطعات آن است که موجب شده این هیترهای صنعتی در زمینه سیستم گرمایشی نرخ فروش بالایی را به خود اختصاص دهند.

هیتر موشکی

نحوه کارکرد جت هیتر

همانطور که اشاره شد، جت هیتر یا به وسیله برق و یا به وسیله گازوئیل فرایند تولید گرما را انجام می دهد و گرمای تولید شده با استفاده فن دمنده به محیط انتقال داده می شود. دستگاه هیتر موشکی هوای سرد داخل محیط را از پشت دستگاه به کمک فن تعبیه شده مکش کرده و از محفظه آتش دستگاه عبور داده و هوای گرم را به کمک فن قوی 2400 دور در دقیقه آکسیال به فضای مورد گرمایش منتقل می کند.

برای همین است که جت هیتر به عنوان یک دستگاه تولید هوای گرم سالم و پاک برای بسیاری از صنایع به خصوص صنایع غذایی که این موضوع برایشان مهم است، شناخته می شود.

قابل ذکر است که دستگاه هیتر موشکی مجهز به ترموستات ایمنی دستگاه (میکروسوئیچ) و ترموستات فن می باشد که ایمنی دستگاه را از آتش گرفتن دستگاه و نشت گازی در دستگاه در زمان قطع و وصلی دستگاه تضمین می کند. روش تامین حرارت و گرما در هر نوع از جت هیترها متفاوت می باشد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

نحوه کارکرد هیتر موشکی

مطلب پیشنهادی : فن کویل

انواع جت هیتر

در یک نگاه کلی به انواع جت هیترها می توان جت هیترها را به دو دسته تقسیم بندی کرد:

جت هیتر دودکش دار

هیتر موشکی دودکش دار نوعی از تجهیزات گرمایشی می باشد که برای تولید حرارت و گرمای پاک مورد استفاده قرار می گیرد. بکارگیری دودکش در این محصول سبب شده تا تمامی گازهای تولید شده از احتراق به بیرون انتقال پیدا کنند و در نهایت گرمای نهایی پاک و خالی از هرگونه آلودگی باشد.

ولی باید به این مهم نیز توجه داشت که حضور دودکش در این محصول موجب شده تا راندمان تولید گرما در حدود 60 تا 70 درصد تخمین زده شود، چرا که همراه با گازهای سمی حجم قابل توجهی از گرمای تولید شده در دیگ آتش از طریق اگزوزها به بیرون انتقال می یابد.

با توجه به موارد فوق، استفاده از جت هیتر دودکش دار برای محیط های بزرگ از نظر اقتصادی مقرون بصرفه نبوده و می تواند هزینه های سنگینی را برای کاربر ایجاد نماید. این محصول برای محیطهای محدود و کوچک مانند کارگاه‌ها، سالنهای ورزشی و … مناسب می باشد.

جدول ظرفیت‌های جت هیتر دودکش دار

جت هیتر بدون دودکش

برای بهره گیری از جت هیترهای بدون دودکش باید مکان مورد نظر حتما دارای سیستم هواکش و تهویه باشد، چرا که این دستگاه تمامی سوخت را بدون کمترین اتلاف انرژی به گرما تبدیل کرده و به محیط پخش می کند. این سیستم کارکرد باعث شده تا به همراه گرما تمامی گازهای سمی حاصل از احتراق نیز به مکان مورد نظر انتشار یابد. حجم بالای این گازها می تواند موجب خفگی انسان، پرندگان و یا حتی گیاهان شود و به همین دلیل اکثر این نوع هیترهای موشکی را در مکانی قرار می دهند که دارای سیستم تهویه و هواکش مناسب باشد.

انواع جت هیتر

بهره گیری از جت هیتر بدون دودکش در گلخانه یا سالنهای پرورش گیاه به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا محصولات گلخانه ای از حساسیت بسیار بالایی برخوردار بوده و براحتی تحت تاثیر گازهای سمی حاصل از احتراق پژمرده شده و از بین می روند.

جت هیتر بدون دودکش را بیشتر در مرغداری‌ها و سالنهای پرورش طیور به کار می برند، چرا که در این محیطها بی شک از هواکش‌ها و فن‌های تهویه نیز استفاده شده است و مشکلی از باب گازهای سمی تولید شده توسط هیتر رخ نمی دهد.

ظرفیت جت هیتر بدون دودکش

دسته بندی فوق بسیار کلی بوده و جت هیترها را از حیث سوخت مصرفی، قدرت گرمایش، مخزن سوخت، تک موتوره و دو موتوره بودن می توان به دسته های مختلف تقسیم بندی کرد. انواع جت هیتر های موجود عبارت است از:

جت هیتر گازی

یکی از پر کاربردترین نوع تجهیزات گرمایشی صنعتی، هیترهای موشکی گازسوز هستند. در هیتر موشکی گازی، سوخت مصرفی گاز شهری می ‌باشد. استفاده از هیتر موشکی گازی نسبت به نوع برقی، صرفه جویی زیادی را در برق مصرفی باعث می شود. همچنین نوع بدون دودکش هیتر موشکی گازی در مقایسه با انواع مختلف جت هیتر گازوئیلی آلودگی کمتری ایجاد می ‌کند. جت هیترهای گازی بدون دودکش یکی از پر مصرف ترین و اصلی ترین هیترها در سالنهای گلخانه و مرغداری می باشند.

این مدل جت هیترها می توانند دمای محیط را تا 50 درجه سانتیگراد بالا ببرند و کارایی بسیار مطلوبی دارند.

توجه: در دامداری و مرغداری هایی که سیستم تهویه و سیرکوله هوای مناسبی وجود نداشته باشد استفاده از جت هیترهای گازی یا گازوئیلی بدون دودکش توصیه نمی شود.

جت هیتر گازوئیلی

جت هیتر گازوئیلی

هیتر گازوئیلی هم درست مانند جت هیتر برقی کار می کند با این تفاوت که گازوئیل به عنوان یک منبع سوخت و تولید کننده انرژی شروع به سوختن کرده و کوره را گرم می نماید.

بعد از این که کوره گرم شد، فنی که داخل دستگاه تعبیه شده است، شروع به کار می کند و دقیقا مانند نوع برقی هوای سرد بیرون را به داخل کشیده و بعد از گرم کردن، آن را به بیرون و فضای سالن هدایت خواهد کرد.

یک وجه تمایز مهمی که بین جت هیتر برقی و گازوئیلی وجود دارد این است که نوع گازوئیلی چون دودکش ندارد، هوای گرم را به همراه گازهای نظیر دی اکسید کربن و سایر گازهای ناشی از احتراق وارد فضا کرده و این می تواند برای برخی صنایع مضر بوده و باعث آسیب به دام و طیور آنها بشود. برای همین انتخاب نوع جت هیتر باید بر اساس نوع صنعت و جایی که قرار است، استفاده شود، باشد.

دستگاه گرمایش جت هیتر گازوئیلی همانند جت هیتر گازی از سوخت فسیلی به عنوان عامل تولید گرما استفاده می ‌کند.

جت هیتر بدون دودکش

هیتر موشکی گازوئیلی در دو مدل بدون دودکش و دودکش دار طراحی و تولید می شود. برخی از مدل های این جت هیترها مجهز به باک و برخی هم بدون باک هستند. استفاده از هیتر گازوئیلی در مشاغلی که گاز شهری در دسترس نباشد بیشترین کاربری را دارد.

توجه: جت هیترهای گازوئیلی با توجه به متراژ و موقعیت کاربری فضایی که قرار است از آن استفاده شود، انتخاب می‌ شوند.

جت هیتر برقی

با توجه به نام این مدل جت هیترها مشخص است که این هیترها با برق کار می کنند یعنی عملکردشان وابسته به تبدیل انرژی الکتریسیته به انرژی گرمایشی است. در واقع هیترهای موشکی برقی توسط المنت، حرارت تولید می‌ کنند. این نوع هیتر موشکی نسبت به دیگر هیترها، مصرف برق بیشتری دارند، اما در عوض آلودگی و مشکلات زیست محیطی ندارند.

جدول ظرفیت های جت هیترهای برقی

هیتر موشکی برقی در محیط هایی که سوختهای فسیلی وجود ندارد و یا حفظ سلامت هوای محیط اهمیت بالایی دارد، پیشنهاد می شوند. هنگام خرید این مدل جت هیترها باید این موضوعات را مد نظر داشته باشید و ببینید که کدام یک برایتان ارزش بیشتری دارد. به طور کلی از جت هیترهای برقی می توان در فضاهای کوچک مانند کانکس ها و اتاق های نگهبانی استفاده و بهره برداری کرد. جت هیترهای برقی در دو مدل تک فاز (3 کیلو وات) و سه فاز در ظرفیت (15 کیلو وات) تولید و به بازار عرضه می شوند.

جت هیتر دوگانه سوز

جت هیتر دوگانه سوز

همان طور که از نام این جت هیترها مشخص است، دوگانه سوز هستند. جت هیترهای دوگانه سوز در واقع تلفیقی از جت هیتر گازی و گازوئیلی هستند و علاوه بر این که با گاز طبیعی (شهری) می ‌تواند کار کند با سوخت گازوئیل نیز قابلیت کار کردن را دارد. هیتر موشکی دوگانه سوز کابردهای فراوانی برای بسیاری از فضاها و مناطقی که با افت فشار، کمبود یا نبود گاز مواجه هستند، دارد. این هیتر موشکی در مقایسه با دیگر جت هیترها قیمت زیادتری دارد و در دو مدل دودکش دار و بدون دودکش در ظرفیتهای مختلفی قابل طراحی و تولید می باشد.

مطلب پیشنهادی : مبدل حرارتی

ویژگیهای جت هیتر

هر کدام از انواع مختلف این دستگاه که نام برده شد خصوصیات و ویژگیهای مختلفی دارند. به عنوان مثال همه آنها توان، ظرفیت گرمایی، مصرف برق و البته مصرف سوخت متفاوتی با یکدیگر دارند و شما باید بر اساس نوع کاربرد و البته فضایی که می خواهید در آن از هیتر استفاده کنید، یک مدل را انتخاب نمایید.

به عنوان مثال، جت هیتری که برای محیط های دام پروری انتخاب می کنید خیلی فرق می کند با جت هیتری که برای یک کارگاه انتخاب می کنید، چرا که هم اندازه محیط و هم نوع کاربردش متفاوت است.

ویژگی های جت هیتر

یکی از مهمترین مواردی که نرخ فروش هیتر موشکی را در مقایسه با بسیاری از تجهیزات گرمایشی صنایع افزایش داده است تنوع ظرفیت و سوخت مصرفی آنها می باشد. یعنی شما با توجه به امکانات و شرایط محیط می توانید انواع جت هیتر گازی، گازوئیلی، برقی و دوگانه سوز را انتخاب کنید.

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که جت هیتر برقی نیازی به دودکش یا اگزوز ندارد، چرا که این دستگاه هیچگونه آلودگی یا گاز سمی از خود تولید نمی کند. گرما در این دستگاه ها توسط المنت حرارتی ایجاد می شود و کاملاً پاک می باشد.

افرادی که در مرغداری‌ها و مکانهای بزرگ فعالیت دارند بیشتر از هیتر موشکی گازوئیلی استفاده می کنند. در واقع سوخت این نوع دستگاه‌ها، گازوئیل و نفت سفید می باشد که قیمت نسبتاً پایین تری دارد. این جت هیترها نیز در انواع دودکش دار و بدون دودکش ساخته می شوند و کاربر می تواند با توجه به حساسیت و سیستم تهویه مکان خود بهترین گزینه را انتخاب کند.

برخی از همین هیترها به همراه باک یا همان مخزن تولید و عرضه می شود که قادر است حجم قابل توجهی از سوخت را داخل خود نگه دارد و به این شکل تا چندین ساعت کار کند.

گران ترین نوع هیتر نیز مدل دوگانه سوز می باشد که می تواند با هم با گاز شهری و هم با گازوئیل کار کند. این دستگاه به همانند نمونه قبلی به صورت اگزوز دار و فاقد اگزوز در اندازه های مختلف طراحی و ساخته می شود.

حتما توجه داشته باشید در زمان خرید ضمن این که از فروشنده می خواهید که راهنمایی تان کند، خودتان هم این موارد را در نظر بگیرید.

جت هیتر برقی

تعیین ظرفیت دستگاه جت هیتر

برای محاسبه دقیق ظرفیت جت هیتر، لازم است متناسب با شرایط محیط خارج، شرایط طرح داخل، سطح و جنس دیوارهای خارجی و نیز میزان هوای تهویه و نفوذی اقدام کرد. اما بر مبنای تجارب به دست آمده و برحسب ضخامت و جنس سطوح خارجی به ازای هر متر مکعب فضای داخل 30 الی 60 کیلو کالری بر ساعت ظرفیت حرارتی در نظر گرفته می شود.

مزایای جت هیتر

جت هیترها با توجه به عملکرد و طراحی خود دارای مزایای زیر می باشند:

 • سهولت در نصب و راه اندازی
 • قابلیت کار با گاز شهری، گازوئیل، برقی و دوگانه سوزی
 • سرویس، نگهداری و تعمیر آسان
 • راندمان حرارتی بالا
 • دارای برد الکترونیکی
 • عمر مفید طولانی و استهلاک کم
 • افزایش دمای محیط در زمان کم
 • اشغال فضای بسیار کم
 • بدنه استنلس استیل یا گالوانیزه با رنگ کوره ای
 • دارای فن محوری 6 پره
 • دارای توری محافظ الکتروموتور و فن
 • توان حرارتی 100000 کیلو کالری در ساعت
 • قیمت بسیار مناسب
 • نظارت و کنترل شعله با استفاده از فتوسل و یونیزاسیون
 • قابلیت نصب ترموستات محیطی جهت کاهش مصرف سوخت

خرید دستگاه جت هیتر

معایب جت هیترها

 • کاهش محسوس رطوبت
 • ایمنی پایین در بهره برداری
 • تخلیه محصولات احتراق در فضا (در مدل های بدون دودکش)
 • کاهش میزان اکسیژن محیط (خطر در سلامت موجودات زنده مانند انسان ها، حیوانات و گیاهان)
 • عدم یکنواختی دما در فضایی با وجود هیتر موشکی (فضاهای نزدیک به دهانه خروجی بسیار گرم و غیر قابل بهره برداری است)

جت هیترها در چه مکان هایی استفاده می شوند؟

طبق گفته های قبلی، بسته به نوع فضا و صنعتی که قرار است دستگاه هیتر موشکی در آن مکان استفاده شود، نوع آن هم تغییر می کند. مثلا در گلخانه ها باید از جت هیترهای برقی که هوای پاک و بدون گازهای خطرناک تولید می کنند، استفاده شود. استفاده از نوع گازوئیلی این دستگاه می تواند به گل ها آسیب زده و آن ها را پژمرده نماید.

معایب جت هیتر ها

سالنهای دیگری مانند کارگاه‌ها که افراد زیادی در آنجا حضور دارند، سالنهای پرورش قارچ و برخی دیگر هم باید از نوع برقی این هیترها استفاده نمایند. جت هیترهای گازوئیلی را به دلیل این که دی اکسید کربن تولید می کنند، باید در سالنهایی نصب و راه اندازی کرد که از سیستم تهویه مطبوع مناسبی برخوردار باشند تا این گازهای مضر را از محیط خارج کند. استفاده از جت هیتر گازوئیلی با شرط وجود سیستم تهویه مطبوع در سالنهای مرغداری و پرورش طیور بلامانع است و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

کدام جت هیترها راندمان بالایی دارند؟

جت هیترهای برقی و گازوئیلی دارای راندمان بالایی هستند و استفاده از آنها کاملا مقرون به صرفه است و هدر رفت انرژی گرمایی که تولید می کنند، بسیار پایین خواهد بود. به همین دلیل در بسیاری از صنایع برای تولید انرژی گرمایی مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرند.

راهنمای خرید هیتر موشکی

خرید هیتر موشکی

اگر قصد تهیه و خرید هیتر موشکی دارید و به دنبال مناسب ترین نوع آنها برای کسب و کار خود هستید، حتما باید نکاتی را مورد توجه قرار دهید تا خریدی مناسب و کارآمد داشته باشید.

نوع دستگاه

همان طور که پیشتر گفته شد، دستگاه های جت هیتر انواع مختلفی دارند و هر کدام از آنها با نوع محیطی که قرار است در آنجا نصب شود، باید سازگاری داشته باشد. از این رو هنگام خرید این سیستم گرمایشی حتما به نوع دستگاه دقت نمایید.

خرید جت هیتر

سایز و حجم دستگاه هیتر موشکی

قبل از خرید دستگاه گرمایشی هیتر موشکی حتما به حجم هوایی که قصد گرم کردن آن را دارید توجه کنید تا برای انتخاب حجم و توان دستگاه دچار تردید نشوید.

امنیت سیستم

نکته قابل توجه در خصوص امنیت این سیستم این است که آنها از سوخت‌های بسیار خطرناکی برای گرمایش استفاده می کنند و بهره گیری از آن ها برای محیط هایی که مستعد شعله ور شدن هستند، می تواند بسیار فاجعه بار باشد. قبل از خرید دستگاه جت هیتر حتما کمی در مورد نیازتان به آن ها فکر کنید.

البته اینگونه تصور نکنید که این موضوع بدان معناست که دستگاه‌ها امنیت لازمه را برای سیستم گرمایشی شما ندارند، بسیاری از دستگاه های امروز از سیستمهای محافظی استفاده می کنند مثلا در مواقع بالا رفتن بیش از حد دما دستگاه به طور خودکار خاموش می شود. هنگام خرید خود حتما به ویژگی‌ها و آپشن‌های موجود دستگاه توجه نمایید.

قابلیت حمل و نقل

با وجود این که گاهی اوقات ممکن است فکر کنید که نیازی به حمل دستگاه خود ندارید، قابل حمل بودن دستگاه می تواند آپشن بسیار خوبی باشد، چرا که برای پر کردن تانک یا در موارد اضطراری قابل حمل بودن آن می تواند بسیار کمک کننده باشد.

نوع سوخت مصرفی

این دستگاه ها از لحاظ نوع سوخت مصرفی به چند دسته تقسیم بندی می شوند که شامل گازسوز، گازوئیلی، برقی و دوگانه سوز می باشند. نوع سوخت مصرفی تاثیر به سزایی در کارکرد دستگاه هیتر موشکی ندارد به همین دلیل بهتر است بر این اساس نوع سوخت دستگاه خود را انتخاب کنید که دسترسی و قیمت تمام شده آن سوخت برای شما بهتر و به صرفه تر می باشد.

قیمت جت هیتر

با توجه به این که مدلهای مختلفی از این دستگاه در بازار موجود می باشد، قیمتهای نوسانی زیادی هم برای این دستگاه گرمایشی مشاهده می شود که حتما قابل تامل است، به هیچ عنوان توصیه نمی شود که دستگاهی ارزان قیمت یا گران قیمت بخرید، تنها توصیه ما به شما این است که محصول مورد نظر را از شرکتها و تولیدی‌های مطمئن، همراه با ضمانت نامه خریداری نمایید که در صورت پیش آمد ناگهانی بتونید با خیالی آسوده و راحت محصول را مرجوع یا تعویض و تعمیر کنید.

تهیه و خرید دستگاه جت هیتر

قبل از اقدام به تهیه و خرید وسایل گرمایشی به خصوص وسایل گرمایشی صنعتی که معمولا قیمت بالایی هم دارند انواع و اقسام مدل های آن را بررسی کنید و سعی کنید در نهایت با توجه به ابعاد محیط تان، ظرفیت گرمایی مورد نیاز، میزان مصرف انرژی دستگاه و کاربرد مورد نظرتان مناسب ترین و کاراترین مدل را انتخاب کنید.

جت هیترها نسل جدیدی از مطمئن ترین و کارآمدترین سیستمهای گرمایش صنعتی محسوب می شوند. این سیستم‌ها بر اساس منبع سوخت به چهار دسته گازی، گازوئیلی، برقی و دوگانه سوز تقسیم بندی می شوند که هر یک مزیت و معایبی به همراه دارند. کاربرد جت هیترها اغلب در کارگاه‌ها و کارخانه‌های صنعتی، دامداری‌ها، مرغداری‌ها، گلخانه‌ها و … است. اگر به دنبال یک سیستم گرمایشی باکیفیت و راندمان بالا هستید، هیترهای موشکی یا جت هیترها بهترین انتخاب شما خواهند بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]