دستگاه تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب، فرآیندی است که طی آن ترکیبات شیمیایی نامطلوب، مواد آلی و معدنی و آلاینده‌های بیولوژیکی از آب حذف می‌شوند. یکی از اهداف اصلی تصفیه آب، تامین آب آشامیدنی تمیز است.

دستگاه‌هایی که قادر به تصفیه آب در حجم بالا می باشند را دستگاه تصفیه آب صنعتی می نامند. دستگاه تصفیه آب صنعتی یا آب شیرین کن صنعتی از مهمترین و پرکاربردترین دستگاه‌های صنایعی مانند کارخانجات تولیدی، کارگاه‌های کوچک و بزرگ و … به حساب می ‌آیند.

یکی از شاخص های نشان دهنده اهمیت آب در جهان، طبقه بندی صنایع و محصولات با توجه به میزان آب مصرفی در سالهای اخیر است. صنایع مختلف باید برنامه ویژه ای برای صرفه جویی در مصرف آب، این منبع گرانبها داشته باشند. در واقع صنایع بهینه ‌سازی کیفیت آب، این عمل را با اهدافی چون افزایش بازدهی، کاهش هزینه‌ها، شستشوی دستگاه‌ها، فیلتر کردن آلاینده‌ها، خنک کردن دستگاه‌ها، حذف املاح و مواد نامطلوب، پردازش و رقیق کردن محصول انجام می ‌دهند.

پکیج آب شیرین کن صنعتی

دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی همواره در ابعاد و اندازه‌های گوناگون طراحی شده و از قابلیتهای مختلفی برخوردار می باشند، در واقع بر این اساس می توان گفت که دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی دارای انواع مختلفی هستند و هر یک کاربرد های متفاوتی دارند.

دستگاه آب شیرین کن صنعتی عمدتا قادر به تصفیه آب در ظرفیتهای بالاتر از 3 متر مکعب در روز می باشند. مبنای کار این گونه دستگاه‌ها بر پایه تکنولوژی غشایی اسمز معکوس می باشد. علاوه بر این از دیگر فرآیندهایی که در تصفیه آب صنعتی به کار می رود همانند ازن زنی، الکترودیونیزاسیون می باشد. در فرآیند ازن زنی، گاز ازن به آب اضافه شده و از این طریق آب تصفیه می‌شود.

استفاده و بهره برداری از دستگاه تصفیه آب صنعتی در جهت بهینه سازی فعالیتهای صنعتی که عمده فعالیت آنها بر مبنای آب می باشد، صورت می گیرد. برای مثال تاثیر این فرآیند را می توان در خنک کردن و شستشوی دستگاه‌ها مشاهده کرد.

با استفاده از دستگاه آب شیرین کن صنعتی می توان هزینه‌های مصرفی آب را کاهش داده و حجم بالایی از آب مورد نیاز دستگاه‌های صنعتی، ماشین آلات، آب مصرفی صنعت کشاورزی، دامداری و … را تصفیه کرده و راندمان آنها را بالا برد و به این صورت آب مصرفی مورد نیاز خود را تامین نمایید. همچنین این دستگاه می‌تواند در صرفه جویی مصرف آب نیز بسیار تاثیر گذار باشد.

انواع مختلف دستگاه‌های تصفیه آب

انواع مختلف دستگاه‌های تصفیه آب

دستگاه‌های تصفیه آب بر حسب کارکرد و حجم تصفیه آب به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شوند که عبارت است از: دستگاه تصفیه آب خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی. هر کدام از این سه نوع دستگاه ویژگی‌ های مخصوص به خود را دارند و لازم است که خریداران دستگاه تصفیه آب قبل از انتخاب و خرید محصول، درباره تفاوت‌ ها و کارکرد آنها اطلاعاتی را کسب نمایند.

دستگاه تصفیه آب خانگی

با توجه به اهمیت بالای آب بهداشتی در سلامت انسان توصیه می‌شود به منظور حذف آلودگی و آلاینده‌های احتمالی موجود در آب، از دستگاه‌های استاندارد تصفیه آب خانگی استفاده کنید. استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب استاندارد، روش مناسبی جهت افزایش و بهبود کیفیت آب آشامیدنی می باشد.

بسیاری از مواد جامد، آلاینده‌های میکروبیولوژی، کلر، ذرات معلق ناشی از پوسیدگی لوله و سختی بالای آب که گاها به صورت بصری هم قابل رویت نیستند، در شبکه آبرسانی شهری وجود دارند که با استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی قابل حذف می باشند. به دلیل اهمیت بالای آب مصرفی جهت آشامیدن و پخت و پز در سلامتی، اغلب افراد تمایل به تصفیه آب در این بخش را دارند. از این رو دستگاه‌های مذکور در محل مصرف (آشپزخانه) نصب و راه اندازی می‌شوند.

دستگاه تصفیه آب صنعتی

سیستم تصفیه آب به روش اسمز معکوس

این نوع دستگاه تصفیه آب در صنایعی استفاده و بهر برداری می‌شود که دارای ظرفیت ۵ متر مکعب به بالا در شبانه ‌روز هستند. در دستگاه تصفیه آب صنعتی از فیلترهای مولتی مدیا که شامل فیلترهای شنی و فیلتر کربنی است، استفاده می‌شود و املاح موجود تا ۵۰ میکرون توسط فیلتر شنی از آب گرفته می‌شود.

دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی حجم کمتری نسبت به سیستمهای صنعتی، تولید می ‌کند. معمولا حجم این دستگاه‌ها در طول شبانه‌ روز ۳۰۰۰ لیتر است. دستگاه‌های تصفیه آب نیمه صنعتی در صنایع کوچک و آشپزخانه‌ها با حجم کم آب مصرفی، مورد استفاده قرار می ‌گیرند اما کارکرد آن با دیگر دستگاه‌های تصفیه آب مشابه می باشد.

مقایسه دستگاه تصفیه آب صنعتی و نیمه صنعتی

دستگاه شیرین کن صنعتی و نیمه صنعتی از نظر کارکرد و مکانیزم کلی عملکرد شبیه به دستگاه‌های تصفیه آب خانگی هستند با این تفاوت که برای مقیاس بزرگ تری از مصرف طراحی و تولید شده اند. دستگاه‌های صنعتی و نیمه صنعتی در مکآنهایی مانند صنایع، کارخانجات، بیمارستانها، رستورانها و هرجایی که به حجم بالایی از آب تصفیه نیاز است، مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

تفاوت اصلی دستگاه تصفیه آب صنعتی و نیمه صنعتی به میزان تولید آب تصفیه شده بر می گردد. دستگاه‌های صنعتی معمولا در روز می ‌توانند حجم بالایی از آب را تصفیه کنند اما دستگاه‌های تصفیه آب نیمه صنعتی حجمی کمتری از آب را تصفیه می‌ کنند. از دستگاه‌های تصفیه آب نیمه صنعتی در مکانهایی مانند شرکت ها، ادارات و مجتمع‌های مسکونی استفاده می‌شود. میزان خروجی دستگاه‌های صنعتی و نیمه صنعتی از حداقل 1000 لیتر آغاز می‌شود و برای دستگاه‌های بزرگ تر تا 300 هزار لیتر در روز هم امکان تصفیه آب وجود دارد.

با توجه به مطالب فوق، مهم ترین نکته هنگام خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی و نیمه صنعتی برآورد میزان آب خالص مورد نیاز روزانه است. نکته دیگری که هنگام انتخاب این محصول باید به آن توجه کزد، انتخاب دستگاه تصفیه آب است که با روش اسمز معکوس آب را تصفیه می ‌کند. مزیت این نوع دستگاه‌ها مصرف انرژی کمتر و قابلیت نصب، کار و استفاده از آن بسیار آسان است. همچنین سرویس دهی منظم سیستم های اسمز معکوس آسان بوده و تعویض فیلتر آنها ساده و راحت می باشد.

منظور از فرایند اسمز معکوس در تصفیه آب صنعتی چیست؟

فرآیند اسمز معكوس همان گونه كه از نام آن نیز مشخص است، بر عکس فرآیند طبیعی اسمز می ‌باشد، فرایند اسمز معکوس امروزه جزء یكی از جدیدترین و متداول ترین روش ‌های جدا سازی به خصوص در تصفیه آب‌های شور محسوب می‌شود. در این فرآیند با قرار دادن فشاری بیشتر از فشار اسمزی در سمت محلول غلیظ تر آب شور یا، جهت حركت حلال یا همان آب خالص معکوس شده و به این صورت می ‌توان آب را از ناخالصی‌های درون آن جدا كرد و TDS را کاهش داد.

مراحل تصفیه آب توسط دستگاه آب شیرین کن

مراحل تصفیه آب به روش اسمز معکوس

مراحل تصفیه آب در دستگاه آب شیرین کن صنعتی به صورتی که در زیر توضیح داده شده است انجام می‌شود:

تبادل یونی و انعقاد

اولین مرحله از فرایند تصفیه آب، تبادل یونی است. از آن‌ جا که آب ‌های شهری اشباع ‌شده از مواد معدنی سنگین هستند، در این مرحله علاوه بر کمک به تصفیه بهتر آب، به جداسازی فلزات سنگین از آب نیز کمک می ‌کند. در مرحله بعد با اضافه کردن مواد شیمیایی به آب، لخته‌هایی تشکیل می‌شود که ذرات خاک را به خود جذب می ‌کند که منجر به ته ‌نشینی لخته‌ها می‌شود.

رسوب ‌گیری و ته ‌نشینی

پس از آن ‌که مرحله اول سپری شد، فرایند رسوب گذاری شروع می‌شود. بعد از حل شدن آب، لخته‌ها به سمت پایین حرکت کرده و همان‌ جا می ‌مانند. با قرار دادن فیلترهای رسوبی در سیستم، فرایند جدا سازی ذرات خاک از آب انجام می‌شود. این فرایند به آلوده نشدن تجهیزات سیستم تصفیه آب اسمز معکوس کمک می ‌کند.

در این قسمت پیشنهاد میکنیم صفحه سختی گیر را نیز مطالعه فرمائید.

تصفیه و کربن فعال گرانولی

همان ‌طور که از نام این فرایند پیداست، آب از طریق لایه‌های شن، ماسه و ذغال چوب فیلتر می‌شود. ذراتی هم که از رسوب باقی مانده ‌اند از آن جدا می‌شود تا فرایند تصفیه کربن انجام شود. استفاده از این فرایند به از بین بردن علف‌کش ‌ها، کلر و دیگر آلاینده‌ها کمک می ‌کند.

فیلترهای کربنی

با کمک این فیلترها، تمامی آلودگی ‌هایی که باعث ایجاد بو در آب می شود، حذف و آب کاملا تمیز و بی بو می‌شود.

واحد ضد عفونی

آب در این مرحله، داخل یک مخزن در بسته با لامپ‌ های فرابنفش قرار می ‌گیرد تا فرایند ضد عفونی انجام شود. استفاده از لامپهای فرابنفش بیشتر برای آبهای زیر زمینی موثر است تا به از بین بردن میکرو‌ارگانیسم ‌ها کمک کند. بعد از فرایند ضد عفونی، آب از طریق لوله‌ها به ممبرانهای سیستم اسمز معکوس وارد می‌شود.

واحد اعمال فشار اسمزی معکوس

فرایند اسمز معکوس با وارد شدن آب به مخزن صورت می‌ گیرد. برای اطمینان از تصفیه آب، یک غشای نیمه ‌تراوا اضافه می‌شود تا ناخالصی ‌ها و آلاینده‌های باقی ‌مانده در آب را از بین ببرد. با فرایند های صورت‌ گرفته شوری و نمک آب از بین می رود و آب شیرین می‌شود.

مزایای سیستم تصفیه اسمز معکوس

مزای استفاده از سیستم اسمز معکوس

در ادامه مزایای دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس را بیان خواهیم نمود. با ما همراه باشید…

 1. ظرفیت تولید متعدد
 2. سادگی فرایند برای اپراتور
 3. میزان بازدهی بالا در کل سیستم
 4. روش مناسب برای تولید آب مقطر
 5. پایین بودن هزینه‌های تعمیرات و نگهداری
 6. قابلیت دریافت ورودی آب خام با سختی بالا
 7. عدم به کارگیری مواد مضر برای انسان، گیاهان و دام و طیور
 8. از بین بردن تمام آلاینده‌ها از قبیل مواد آلی، معدنی و میکروبی

واحد ذخیره ‌سازی آب تصفیه ‌شده

با اتمام فرایند‌های تصفیه، آب در یک مخزن بزرگ ذخیره می‌شود تا در صورت نیاز از آن استفاده شود.

مهمترین اجزای دستگاه آب شیرین کن صنعتی

اجزای آب شیرین کن صنعتی

دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی از اجزای مختلفی تشکیل شده ‌اند که آنها را در ادامه توضیح خواهیم داد:

پیش تصفیه

معمولا در سیستمهای اسمز معکوس بیش از یک پیش فیلتر مورد استفاده قرار می گیرد، متداول ترین نوع پیش تصفیه، فیلترهای شنی و فیلترهای میکرونی می باشد. که جهت جلوگیری از ورود شن، گل و لای، خاک و سایر رسوبات موجود در آب استفاده می‌شود. علاوه بر این فیلترهای کربنی نیز جهت حذف کلر، رنگ، طعم و بو مورد استفاده قرار می گیرد. طول کلیه فیلترهای کاتریج می تواند 5 یا 7 واحد 20 اینچی یا 40 اینچی باشد معمولا در سیستم های اسمز معکوس از فیلترهای کاتریجی با قطر 5/2 اینچ (فیلتر جامبو) استفاده می‌شود.

فیلتر شنی، فیلتر کربنی و فیلتر کاتریج

آب خالص بی رنگ، بدون طعم و مزه و حتی بدون بو می ‌باشد و حلالی است که می‌ تواند بسیاری از مواد معدنی موجود در مسیر خود را در درون خود حل کند. به همین دلیل است که چیزی به عنوان آب خالص در طبیعت وجود ندارد، بلکه آب همیشه حاوی ناخالصی‌ های شیمیایی و بیولوژیکی است. برای این منظور از فیلترهای شنی، فیلترهای کربنی و فیلترهای کاتریج استفاده می‌شود که وظیفه اصلی این نوع فیلترها، کمک به افزایش طول عمر ممبران و کاهش املاح تشکیل ‌دهنده آن می باشد.

در این قسمت پیشنهاد می نمائیم صفحه فیلتر شنی سایت مهتاب گستر را نیز مطالعه فرمائید.

مخزن ذخیره آب

هر دستگاه آب شیرین کن صنعتی حداقل به دو مخزن و یا فضا برای ذخیره آب نیاز دارد. این آیتم بیشتر برای کاهش نوسان و دبی در آب ورودی به دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس انجام می‌شود. از این مخازن یکی برای ذخیره آب خام و دیگری را برای ذخیره آب تولیدی دستگاه استفاده می ‌کنند. جنس این مخازن بستگی به حجم ذخیره سازی و فضا دارد که می توان از مخازن پلی اتیلن تک لایه، سه لایه و یا پنج لایه استفاده کرد و یا در ابعاد بزرگ تر فلزی، استیل و یا استخرهای بتنی استفاده کرد. توجه داشته باشید آب ورودی به سیستم نباید جلبک داشته باشد و برای همین مخازن ذخیره آب نباید در معرض مستقیم نور آفتاب باشند.

پمپ آب خام ورودی (پمپ تغذیه)

برای تامین فشار اولیه جهت عبور آب از فیلتر شنی و میکرونی و سپس ورود آب مناسب به پمپ های پرشر (فشار بالا) استفاده می‌شود.

ممبران

ممبران (غشای نیمه تراوا) به جداسازی ناخالصی ‌های آب خام کمک فراوانی می ‌کند. اینکه کدام نوع از ممبران را درون دستگاه استفاده نمائیم به نوع ممبران، تعداد ممبران، نوع آب و میزان آب خروجی بستگی دارد.

پمپ های‌پرشر (High Pressure)

از این مدل پمپ ها جهت تقویت فشار آب برای  عبور از غشاء ممبران استفاده می‌شود. میزان فشار آب بسته به شوری آب می تواند متغیر باشد، در واقع هر چه میزان شوري آب بیشتر باشد، فشار بیشتری جهت عبور آب از ممبران نیاز است.

ابزار دقیق و کنترل کننده‌ها

به منظور کنترل و مانیتورینگ فرآیند، بکارگیری ابزار دقیق مناسب و به تعداد کافی ضروری است. ابزار دقیق رایج در دستگاه آب شیرین کن شامل ابزاری برای اندازه‌گیری PH، دماسنج، پرشر سوئیچ فشار بالا و پائین، مانومتر، فلوترهای نشانگر جریان آب، TDS سنج و همچنین فلوتر برقی می باشد.

جریان سنج، دبی سنج یا فلومتر

جریان سنج، دبی سنج یا فلومتر وسیله ای است که با آن میزان آب در جریان را به واحد‌ های مختلف می ‌سنجند. در یک دستگاه تصفیه آب صنعتی ثبت میزان تولید و پساب دستگاه و نشان دادن مقدار آن بسیار ضروری می ‌باشد فلومترها دو نوع دیجیتال و روتامتر دارند که نوع روتامتر آنها پرکاربردتر می باشد.

در یک دستگاه آب شیرین کن صنعتی حداقل باید ۲ عدد فلومتر وجود داشته باشد یکی برای ثبت دبی تولیدی دستگاه و دیگری برای ثبت میزان پساب خروجی از دستگاه، البته بسته به نوع و حساسیت سیستم اسمز معکوس تعداد این فلومترها می تواند بیشتر شود که برای ثبت میزان آب برگشتی یا همان ریسایکل و دیگر موارد می ‌باشد.

واحد‌ های اندازه گیری دبی در فلومترها متغیر است که این عدد نیز بستگی به میزان دبی و ابعاد پروژه دارد گالن بر دقیقه (GPM)، لیتر بر دقیقه (LPM)، لیتر بر ساعت (LPH)، مترمکعب بر ساعت (M3/H)، مترمکعب در روز (M3/D) از انواع واحد‌های استفاده شده در فلومتر است.

کنترل کننده فشار پایین و کنترل کننده فشار بالا

کنترل کننده فشار پایین (LPS) یا Low Pressure Switch و کنترل کننده فشار بالا (HPS) یا High Pressure Switch یکی از قطعات اصلی و مهم در بخش ابزار دقیق دستگاه تصفیه آب صنعتی می ‌باشد. که به جهت کنترل افت فشار در دهانه مکش و حتی جهت کنترل افزایش فشار در خروجی پمپ فشار قوی و یا هر پمپ دیگر مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

سیستم تزریق آنتی اسکالانت  (Anti Ascalant)

استفاده از آنتی اسکالانت در سیستم تصفیه آب صنعتی

آنتی اسکالانت ماده ضد رسوبی است که جهت جلوگیری از رسوب مواد (آلی و معدنی) در قسمت پمپ های‌پرشر و ممبران، به آب ورودی تزریق می‌شود و میزان تزریق مواد ضد رسوب بسته به نوع آنتی اسکالانت، ابعاد دستگاه و آنالیز آب خام ورودی متغیر است. در واقع از سیستم تزریق آنتی اسکالانت برای تزریق مواد ضد رسوب به منظور کنترل PH استفاده می‌شود.

سیستم شستشوی شیمیایی

در مواقعی که تولید دستگاه آب شیرین کن کم می‌شود و یا مقدار TDS تولیدی دستگاه بالا می رود، گاها مشاهده می‌شود که فیلتر ممبران دچار گرفتگی شده است. در اکثر مواقع فیلتر ممبران با شستشوی مواد شیمیایی پایه اسید و قلیایی احیاء می‌شود در غیر این صورت لازم است فیلتر ممبران تعویض گردد.

پرشر وسل و فیلتر ممبران

پرشر وسل یا وسل به این منظور در سیستم نصب می‌شود که ممبران در آن قرار گیرد. در سیستم اسمز معکوس مهمترین و حساس ترین قسمت دستگاه آب شیرین کن، فیلتر ممبران می باشد؛ چرا که تمام املاح محلول و نامحلول موجود در آب را به وسیله غشاء نیمه تراوای خود دفع می کند. همچنین غشاء به علت تماس مداوم با مواد شیمیایی افزوده شده به آب، باید مقاوم بوده و با مواد بازدارنده و ضد رسوب گذرا (آنتی اسکالانت) واکنش نشان ندهد.

پرشر وسل‌‌ها می ‌توانند از ۱ تا ۶ ممبران در خود جای دهند و البته در پروژه‌های خاص و بزرگ از پرشر وسل‌ های ۷ و ۸ المانه نیز استفاده می‌شود. هر پرشر وسل دارای چهار ویژگی کلی است:

 • نوع ورودی
 • فشار کاری
 • تعداد المان
 • سایز پرشر وسل

پرشر وسل‌ ها معمولا دو سایز کلی دارند، یکی ۴ اینچ و دیگری ۸ اینچ. سایز این پرشر وسل‌ ها بستگی به سایز و نوع ممبرانی که قرار است در آن قرار بگیرد دارد.

منظور از ۴ اینچ و ۸ اینچ، قطر پرشر وسل می ‌باشد. ۴ اینچ به گونه ای است که اگر با چشم و یا ابزار قادر به تشخیص آن نبودید می توانید از دست خود استفاده کنید. اگر قطر پرشر وسل از سایز یک کف دست کمتر بود آن ممبران و یا پرشر وسل ۴ اینچ می ‌باشد و اگر سایز آن از کف یک دست بیشتر بود آن ممبران و یا پرشر وسل ۸ اینچ می‌ باشد.

در انتخاب یک پرشر وسل باید به فشار عملیاتی سیستم اسمز معکوس توجه کرد. پرشر وسل ‌ها در مدلهای مختلفی از نظر فشار ساخته می‌شوند که ۳۰۰، ۴۵۰، ۶۰۰، ۸۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ پی اس ای (PSI) از انواع آنها است. بسته به فشار عملیاتی و کار سیستم از هر یک از پرشر وسل‌های فوق می‌ توان استفاده کرد. معمولا برای دستگاه‌های تصفیه آب دریایی از پرشر وسل‌های ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ پی اس ای (PSI) استفاده می‌شود.

پرشر گیج تصفیه ‌آب‌ صنعتی

از پرشر گیج ها به منظور ثبت عملکرد و فشار عملیاتی اسمز معکوس استفاده می‌شود و معمولا جنس آنها استنلس استیل می ‌باشد. یک سری نقاط در یک سیستم تصفیه آب بسیار حیاتی و ثبت فشار آنها کاربردی است. به عنوان مثال فشار قبل و بعد پمپ طبقاتی یا پمپ فشار قوی، قبل و بعد فیلترهای شنی، کربنی، کارتریج و … در هر دستگاه باید حدقل ۴ عدد گیج وجود داشته باشد که ۲ عدد آن ۱۰بار و فشار پایین بوده و ۲ عدد دیگر ۲۵ بار و فشار بالا می ‌باشد. البته تعداد پرشر گیج، بسته به ابعاد و حساسیت پروژه متغیر است. همچنین فشار کاری گیج‌ها و عددی که نشان می ‌دهند بستگی به فشار عملیاتی دستگاه دارد و ممکن است بالاتر نیز برود. در دستگاه‌های تصفیه آب دریایی از پرشر گیج‌هایی با ظرفیت بیشتر استفاده می‌شود.

تابلو برق دستگاه تصفیه آب صنعتی

تابلو برق یکی از قطعات مهم و حائز اهمیت در دستگاه تصفیه آب صنعتی می ‌باشد. تابلو برق وظیفه کنترل دستگاه و محافظت از قطعات الکترونیکی آن را بر عهده دارد.

تابلو برق‌ها در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی معمولا سه نوع هستند. نوع اول آن تابلو برق ساده و غیر اتوماتیک (دستی) می‌باشد که فقط تعدادی وسایل ساده و اولیه برای روشن شدن سیستم را دارد.

نوع دوم که بسیار مرسوم می‌باشد مدل اتوماتیک است که کنترل عملکرد دستگاه به وسیله قطعه ای به نام Roc کنترل می‌شود. Roc قطعه ای از پیش برنامه ریزی شده است که شما می‌توانید کلیه کار‌های سیستم، اعم از سیستم فلاشینگ خودکار جهت انجام در بازه‌های زمانی قابل تنظیم توسط کنترلر، دارای تنظیم باز و بسته شدن شیر موتوری جهت عدم اختلاط آب ورودی و خروجی در زمان خاموشی دستگاه، سیستم شستشو با آب تولیدی خود دستگاه به صورت کاملاً اتوماتیک در هر بار خاموشی و … را با آن انجام دهید.

با استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی چه موادی از آب حذف می‌شود؟

دستگاه تصفیه آب صنعتی با استفاده از روش اسمز معکوس قادر است بیش از ۹۹ درصد نمکهای محلول (یون‌ ها)، ذرات، کلوئید‌ها، مواد آلی، باکتری‌ها و پیروژن‌های موجود در آب را حذف کند. لازم به ذکر است برای حذف ۱۰۰ درصدی باکتری‌ها و ویروس‌ها نمی ‌توان به صورت کامل به سیستم اسمز معکوس اعتماد کرد.

آلودگی‌ها در ممبرین دستگاه آب شیرین کن صنعتی بر اساس سایز و بار مولکولی آنها حذف و یا رد می‌شوند. هر چه بار یونی آلاینده بیشتر باشد توانایی عبور از لایه ممبران را ندارد به عنوان مثال یون سدیم یک بار دارد (تک ظرفیتی) و برای همین سدیم نسبت به کلسیم که دو بار دارد به راحتی دفع نمی‌شود. همچنین در یک سیستم اسمز معکوس گاز‌ هایی مانند CO2 به خوبی حذف نمی‌شوند زیرا وزن مولکولی آن بسیار کم است.

مزایای استفاده از دستگاه آب شیرین کن صنعتی

مزایای دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی دارای مزایای بسیار زیادی می باشند که اصلی ترین موارد آن عبارت است از:

 • قابلیت حذف انواع آلاینده‌های موجود در آب
 • توان عملیاتی و ظرفیت بالا برای تصفیه آب شور
 • امکان تصفیه آب شور و تامین آب مورد نیاز برای مصارف مختلف
 • امکان بازگشت پساب خروجی از سیستم به محیط زیست یا بازیابی مجدد آن در دستگاه
 • امکان طراحی برای مقادیر مختلف ورودی آب و ظرفیت های تولید متفاوت با توجه به نیاز
 • هزینه کم انرژی و مقرون به صرفه بودن روش اسمز معکوس نسبت به سایر روشهای تصفیه آب

کاربردهای دستگاه آب شیرین کن در صنایع مختلف

انواع سیستم‌های تصفیه آب

استفاده از آب صنعتی به منظور ساخت، شستن و رقیق کردن یک محصول صورت می‌گیرد. از آب صنعتی در صنایع مختلف استفاده می‌شود که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم:

دستگاه تصفیه آب دریایی

دستگاه تصفیه آب دریایی به منظور ذخیره سازی و نمک زدایی برای تهیه و تولید آب آشامیدنی در تاسیسات ساحلی و کشتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش اسمز معکوس بهترین روش تولید آب شیرین می‌باشد. به واسطه سادگی عملکرد، قیمت مناسب و همچنین کیفیت آب تولید شده گزینه فوق العاده ای برای اکثر شرکت ها خواهد بود.آب تولید شده توسط این سیستم می تواند طیف وسیعی از مایحتاج و ظرفیتهای لازم در کشتی‌های باری، مسافربری، تاسیسات ساحلی، مصرف شرب افراد جزیره، صنعتی و … را برآورده سازد.

آب شیرین کن دریایی

دستگاه تصفیه آب صنعتی در صنایع غذایی

دیگ ‌های بخار در صنایع غذایی، از مهم ‌ترین عامل اصلی انرژی به حساب می ‌آیند که این دیگ‌ ها به دلیل داشتن فشار بالا از سیستم اسمز معکوس استفاده می‌ کنند. این دیگ ‌ها برای آن‌ که دچار رسوب و خوردگی نشوند، مسائل تصفیه آب را کنترل می ‌کنند.

دستگاه تصفیه آب صنعتی کارخانه‌های بسته بندی آب و نوشابه سازی

استفاده از آب تصفیه نشده علاوه بر کاهش کیفیت و میزان تولید در کارخانه‌های تولیدی می تواند به سیستم لوله کشی، اتصالات و تجهیزات این کارخانه‌ها نیز صدمات جدی وارد کند. یکی از مواردی که استفاده از آب تصفیه شده در آن دارای اهمیت فوق العاده ای است، کارخانه‌های نوشابه سازی و یا تولید نوشیدنی های مختلف می باشد.

موضوع مهم در کارخانه‌های محصولات نوشیدنی و نوشابه‌ها، کاهش میزان املاح آب بمنظور تولید آب با بالاترین کیفیت است. در واحدهای تاسیساتی این کارخانه‌جات از سیستم اسمز معکوس برای افزایش بهره برداری و طول عمر دستگاه‌ها استفاده می‌شود.

مزیت استفاده از دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی در کارخانه نوشابه سازی افزایش بهره وری و تولید محصول، کیفیت و طعم بهتر، کاهش هزینه‌ها، تامین آب شرب مصرفی مجموعه و همچنین تامین آب جبرانی مورد نیاز برای خنک کردن ماشین آلات است.

دستگاه تصفیه آب صنعتی صنایع پزشکی، داروسازی و آزمایشگاهی

آب مناسب در پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است و دلیل آن بسیار واضح و مشخص است. ورود آب نامناسب به دستگاه و ادوات پزشکی سبب رسوب گذاری در سیستم و خرابی ‌های جدی می‌شود. همچنین آب خالص و عاری از املاح در دیالیز بیماران دیالیزی است که آب در آن اهمیت بالایی دارد. طراحی سیستم‌های اسمز معکوس در موارد پزشکی و آزمایشگاهی دقت بالا و دانش طراحی بالایی می‌خواهد.

دستگاه تصفیه آب صنعتی صنایع خودروسازی

در صنایع خودروسازی قبل از رنگ کردن خودروها، ابتدا آن را در وان چربی‌گیری، آب‌کشی داده‌ تا تمامی چربی‌های اضافه پاک شود. سپس عملیات اسیدشویی انجام می‌دهند و مجددا عملیات شستشو را انجام می ‌دهند. خودروها بعد از آب‌کشی با مواد شیمیایی حاوی فسفات جهت جذب بهتر رنگ، شستشو انجام می‌شود. تمامی مراحل شستشو و آبکشی خودروها باید با آب بدون یون انجام شود که احتیاج به دستگاه‌های فیلتر شنی تحت فشار، فیلتر کربنی و سیستم اسمز معکوس است.

دستگاه تصفیه آب صنعتی صنایع پلاستیک

آب بدون یون نقش مهمی در صنعت پلاستیک دارد به شرطی که از دستگاه اکسترودر استفاده شود. دستگاه‌های تصفیه آب و حذف نمک‌ ها در کیفیت تزریق اکسترودر نقش بسیار مهمی دارند.

دستگاه تصفیه آب صنعتی صنایع کشاورزی و گلخانه

کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی

با توجه به روش‌های نوین کشاورزی، استفاده از دستگاه تصفیه آب در این صنعت پیشرفت بسیار زیادی داشته است. به عنوان مثال، آبیاری قطره ای به خاطر کیفیت محصولات و میزان آب کمتری که استفاده می کند نسبت به روشهای سنتی طرفداران بیشتری دارد. در واقع در صنایع کشاورزی، صاحبان گلخانه‌ برای بهبود کیفیت آب، ابتدا باید آن را با استفاده از سیستم اسمز معکوس تصفیه کنند و سپس مواد غذایی را به آب اضافه نمایند. در واقع می‌ توان اینگونه نتیجه گرفت که تصفیه آب در این قسمت با هدف حذف نمک ‌های اضافی صورت می‌گیرد که با کود شیمیایی ترکیبات اضافی تولید می‌کنند.

از طرفی کمبود منابع زیر زمینی و کیفیت نامناسب این آبها استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی را در حوزه کشاورزی گسترش داده؛ مخصوصا در پرورش گل و گیاه زینتی و میوه‌های گلخانه ای که از حساسیت بیشتری برخوردار می باشد. با توجه به کاهش بارندگی و افزایش تقطیر میزان TDS به طور چشمگیری افزایش یافته است. بسیاری از گلخانه‌ها نوع خاصی گل را پرورش می دهند که نیاز به TDS پایین دارند، از این رو حتما باید از دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی استفاده کنند. نکته قابل توجه این است یکی از فاکتورهای مهم در هزینه و طراحی سیستمهای تصفیه آب اسمز معکوس میزان TDS می باشد.

دستگاه تصفیه آب صنعتی صنایع دام‌ و طیور

در صنایع دام و طیور، استفاده از آب آشامیدنی در حد استاندارد ضروری است تا از ایجاد و انتقال بیماری جلوگیری شود. همچنین به رشد بهتر دام و طیور نیز کمک خواهد کرد.

در شمال کشور با توجه به سلامتی بالای آب چشمه‌ها، شرایط برای پرورش دام و طیور مناسب تر است لیکن بسیاری از شهرها که در این حوزه فعالیت دارند از آب مناسب برای پرورش دام و طیور برخوردار نیستند یا مجبور به استفاده از آب چاه می باشند که دارای کیفیت مناسبی نیست. بنابراین این کار مستلزم استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی برای بالا بردن کیفیت آب می باشد.

دستگاه تصفیه آب صنعتی شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی

با توجه به آن که آب تمامی‌شهرها و روستاها زیر نظر شرکت آب و فاضلاب هستند، تصفیه آب را برای موارد زیر انجام می ‌دهند:

 • حذف میکروارگانیسم ‌ها با نصب کلرزن و ازن ژنراتور
 • حذف گل ‌و لای و مواد معلق با نصب میکرو فیلترها
 • حذف نیترات و آرسنیک با نصب دستگاه‌های تبادل یونی
 • حذف شوری آب بر اساس ظرفیت با دستگاه اسمز معکوس

دستگاه تصفیه آب صنعتی در صنعت برق

یکی از رایج‌ترین روش‌های تولید برق، استفاده از دیگ بخار یا بویلر بخار است. استفاده از بویلر بخار در صنعت برق به این صورت است که بخار با  فشار بسیار بالا توربین را به حرکت در می‌آورد و بعد از گذراندن مراحل مکانیکی، برق تولید می‌شود. برای تولید بخار، استفاده از آب بدون یون ضروری است تا هیچ‌گونه رسوبی در دیگ بخار از نوع واترتیوب نباشد.

وجود رسوب روی پره‌ها، توربین تعادل خود را از دست می‌ دهد. به همین دلیل نصب دستگاه تصفیه آب شامل دستگاه اسمز معکوس و دیونایزر برای تولید آب بدون یون در این سیستم الزامی است.

دستگاه تصفیه آب صنعتی برج خنک کننده، دیگ بخار و بویلرها

کاربرد دستگاه تصفیه آب در برج خنک کننده

اصلی ترین سیالی که در برج خنک کننده، بویلرها و دیگ‌های بخار استفاده می‌شود آب است. کیفیت آب استفاده شده در این دستگاه‌ها در بهره وری و طول عمر آنها تاثیر مستقیم دارد. در دیگ بخار و بویلرها به دلیل حرارت، مقدار زیادی از رسوبات املاح موجود در آب، بر دیواره دیگ بخار و هم چنین لوله‌های آتشخوار باقی می ماند.

اتفاقاتی که به دلیل استفاده از آب تصفیه نشده در بویلرها واقع می شوند شامل:

 • داغ شدن بیش از اندازه بدنه بویلرها
 • تولید آب و بخار بی کیفیت
 • نرسیدن به دمای مد نظر
 • افت جریان و راندمان دستگاه می باشد.

در واقع باید گفت سختی و املاح آب دشمن پنهان دستگاه‌های مولد بخار است. علت رسوبگذاری در دیگ بخار وجود 3 عنصر کلسیم، منیزیم و سیلیکا در آب و واکنش و ترکیب آن با فلز بدنه بویلر است. این سه عنصر با فلز واکنش داده و لایه سختی از رسوب را داخل کویلها و پکینگ های برجهای خنک کن، دیگ بخار و بویلر تشکیل می دهند که موجب کاهش انتقال حرارت شده و بازدهی بویلر و دیگ بخار را پایین می آورد.

بهترین راه حل برای حذف املاح و رسوبات در کولینگ تاور، دیگ های بخار و بویلرها استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی است که کلیه املاح و رسوبات را از آب حذف کرده و آبی صد در صد خالص را فراهم می کند. با حذف املاح آب از رسوب و خوردگی در این دستگاه‌ها و لوله‌های آنها جلوگیری می‌شود.

دستگاه تصفیه آب صنعتی صنایع آبکاری

به دلیل استفاده از مواد شیمیایی در صنعت آبکاری به منظور جلوگیری از واکنش مواد شیمیایی، از آب تصفیه شده استفاده می‌ کنند. استفاده از آب خام با نمک ‌های فراوان، موجب تولید محصولات بی‌ کیفیت خواهد شد. به همین دلیل قبل از آب‌کاری، تصفیه آب صورت می‌ گیرد.

دستگاه تصفیه آب صنعتی صنایع نساجی و ریسندگی بافندگی

یکی از صنایعی که استفاده از آب با بالاترین خلوص و کیفیت در آن ضروری است، کارخانه‌های نساجی و ریسندگی بافندگی می باشند. آب مورد استفاده در صنایع نساجی نباید دارای مقدار زیادی آهن باشد چون باعث ایجاد لکه بر روی پارچه می‌شود. الیاف نساجی مانند پشم، ابریشم و پنبه با استفاده از فرایندهای تمیزکاری و مقادیر مشخصی از آب برای تهیه پارچه آماده می‌شوند. خلوص آب مورد نیاز در این صنعت در عملکردهای تعیین شده بسیار بالا است.

در این صنعت از مواد شوینده ای مانند صابون استفاده می‌شود که در صورت استفاده از آب سخت شامل موادی مانند آهن، آلومینیوم، کلسیم و منیزیم نیاز به استفاده از مقادیر بیشتری صابون می باشد. علاوه بر این، صابون نامحلول بر روی پارچه باقی مانده و سبب ایجاد لکه‌هایی بر روی سطح پارچه می‌شود. در صنایع نساجی اهمیت آب خالص در فرایند دو مرحله ای خیساندن و شستن پارچه از تاثیر سختی آب در فرایند شستشوی پارچه ها با صابون اهمیت بیشتری دارد.

اهمیت تصفیه آب صنعتی در چیست؟

بدون شک آب صنعتی برای استفاده در صنایع از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. قبل از استفاده، آب صنعتی باید به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد تا از کیفیت آن اطمینان حاصل شود. چرا که در صورتی که کیفیت آن پایین باشد، باعث آسیب رساندن به تجهیزات در صنایع می‌شود.

همچنین از آنجایی که استفاده مجدد از آب در برخی از صنایع هم چون فولاد و صنایع غذایی صورت می گیرد، تصفیه آن برای عملکرد بهتر باید به بهترین نحو صورت پذیرد. بازگشت دوباره آب به چرخه صنعت می تواند تا اندازه زیادی در کاهش مصرف آب نیز تاثیرگذار باشد.

نصب دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

نصب دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

در نصب دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی، عوامل و نکات مهمی وجود دارند که در صورت رعایت آنها می توان به عملکرد بهینه این سیستمها دست یافت. برخی از این عوامل مهم شامل موارد زیر می باشند:

موقعیت و مکان سیستم: دستگاه تصفیه آب صنعتی باید در یک مکان مسطح قرار گیرد و در مقابل باد و باران و آفتاب محافظت شود. دمای سیستم های آب شیرین کن صنعتی باید به طور مداوم کنترل شود. محدوده دمای مجاز برای محیطی که این دستگاه‌ها در آن قرار می گیرند در بازه 5 تا 35 درجه سانتیگراد می باشد. اگر سیستمهای تصفیه آب صنعتی خارج از محدوده دمایی مجاز کار کنند، اجزای مختلف آنها دچار آسیب خواهد شد. همچنین دستگاه باید در مکانی نصب شود که فضای کافی برای انجام تعمیرات و بازرسی‌های دوره ای را داشته باشد.

آب ورودی به واحد اسمز معکوس: سیستم لوله کشی آب ورودی به واحد اسمز معکوس باید از جنس مس یا پلاستیک باشد. زیرا استفاده از لوله‌های فلزی یا کربن استیل در مسیر آب ورودی سبب افزایش غلظت آهن آب شده و در عملکرد سیستم تصفیه آب تاثیر نامطلوبی دارد. همچنین برای عملکرد بهینه سیستم، دمای آب ورودی به دستگاه تصفیه آب صنعتی نباید از 35 درجه سانتیگراد بیشتر باشد. مسئله مهم دیگر استفاده از گیج فشار در مسیر آب ورودی به ممبران اسمز معکوس برای تخمین زمان نسبی تعویض فیلترهای کارتریجی می باشد.

تجهیزات الکتریکی سیستم اسمز معکوس: مهم ترین مسئله در مورد تجهیزات الکتریکی دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی، استفاده از موتورها و منابع تغذیه متناسب با تجهیزات به کار رفته در سیستم است. این کار سبب می‌شود از فشار بیش از حد به قطعات مختلف دستگاه جلوگیری شود و به دستگاه و قطعات آن آسیبی وارد نشود.

لوله کشی و اتصالات دستگاه: یکی از موارد مهم در دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی جنس و نوع لوله کشی و اتصالات آنها می باشد. پمپ های سیستم اسمز معکوس، فشار بالا و ممبرانها در این دستگاه‌ها نیاز دارند آبی با فشار بالا به صورت پیوسته و آرام برای آنها تامین شود. در سیستم لوله کشی دستگاه تصفیه آب صنعتی از دو نوع لوله کشی با فشار پائین و بالا استفاده می‌شود. لوله کشی با فشار پائین می تواند با توجه به کاربرد از نوع UPVC یا تمام استیل باشد. در سیستم لوله کشی فشار بالا نیز از جنس استنلس استیل ضد زنگ استفاده می‌شود.

اتصالات مسیر آب تصفیه شده: در مسیر آب تصفیه شده خروجی از دستگاه تصفیه آب صنعتی بهتر است از کمترین تعداد شیر استفاده شود و تا جایی که امکان دارد، آب به صورت مستقیم به مخزن ذخیره منتقل شود. استفاده از لوله‌های پلاستیکی یا استیل برای خط خروجی مناسب تر است.

همان طور که توسط شرکتهای سازنده ممبران‌ها توصیه شده است، بهتر است در حالتی که ممبرانهای اسمز معکوس تعویض شده اند یا سیستم برای اولین بار راه اندازی شده است، آب تصفیه شده خروجی از سیستم را برای مدت زمان یک ساعت به سیستم تخلیه وصل کنید تا سیستم تصفیه آب کاملا شسته شده و آلودگیهای احتمالی از آن خارج شوند. (بعد از یک ساعت خروجی آب تصفیه شده را به حالت عادی برگردانید).

اتصالات مسیر پساب خروجی از سیستم: لوله کشی پساب خروجی از سیستم تصفیه آب صنعتی باید کاملا باز بوده و بدون هیچگونه گرفتگی باشد. وجود مانع یا گرفتگی در مسیر پساب خروجی از سیستم سبب ایجاد فشار برگشتی، بالا رفتن فشار کاری سیستم و در نتیجه افزایش احتمال آسیب رسیدن به بخش های مختلف دستگاه می‌شود.

قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

در تعیین قیمت دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی پارامترهای بسیاری نقش دارند. برخی از این پارامترها شامل موارد زیر می باشند:

 • کیفیت آب ورودی
 • میزان خلوص آب تصفیه شده
 • نوع و جنس شاسی و لوله کشی
 • برند قطعات به کار رفته در دستگاه
 • نوع آلاینده‌های حذف شونده از آب
 • حجم آب تصفیه شده مورد نیاز در یک روز
 • اتوماسیون دستگاه (استفاده از PLC یا دیگر سیستم های کنترلی)
 • تعداد ممبرانهای به کار رفته در دستگاه با توجه به نوع کاربرد و ظرفیت دستگاه
 • قدرت پمپ های دستگاه (دستگاه‌های با ظرفیت بالاتر به پمپ با قدرت بیشتری نیاز دارند.)
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 5]