روف تاپ پکیج

روف تاپ پکیج همانطور که از نامش پیداست بر روی پشت بام ساختمان ها نصب و راه اندازی می شوند و هوای مطبوع و با دمایی مطابق میل مصرف کننده به اتمسفر می دمد. با توجه به اینکه روف‌تاپ پکیج در معرض دید و در محیط رو باز قرار می گیرد سطح خارجی آن به گونه ای طراحی می شود تا در برابر نور خورشید، باران، باد، یخبندان و سایر شرایط محیطی مقاوم باشند.

روف تاپ پکیج چیست؟

روف تاپ پکیج چیست؟

در هنگام نصب و یا تعویض سیستم تهویه مطبوع (HVAC) برای یک ساختمان، گزینه های مختلفی وجود دارد که با توجه به کارایی و عملکرد سیستم و همچنین شرایط ساختمان مورد نظر یک سیستم تهویه مطبوع مناسب تهیه می شود.

یکی از بهترین گزینه های سیستم تهویه مطبوع با عملکرد خوب، روف تاپ پکیج یا پکیج یونیت پشت بامی می باشد که می توان آن را دستگاهی کاملا مستقل و با راندمان انرژی بالا در بین سیستم های تهویه مطبوع معرفی نمود. مهم ترین چیزی که یک سیستم روف تاپ پکیج را متمایز می کند، محل نصب و نحوه راه اندازی آن است.

روف تاپ پکیج یکی از تجهیزات سیستم تهویه مطبوع (HVAC) به شمار می رود که تمامی مولفه ها و اجزای مورد نیاز برای تامین هوای مطبوع برای یک مکان مشخص را در بر دارد. واحد های روف تاپ پکیج معمولاً برای تامین گرمایش و سرمایش مورد نیاز ساختمان های تجاری استفاده می شوند.

سیکل کاری روف تاپ پکیج

در یک واحد روف تاپ پکیج بخار مبرد در کمپرسور متراکم شده و فشار و دمای آن به میزان مشخصی بالا می رود. بخار متراکم شده وارد کندانسور می شود و بعد از خنک شدن و رسیدن به دمای اشباع، به چگالش می رسد. سپس بخار چگالش یافته در کندانسور راهی بخش هواساز و شیر انبساط می شود. در این مرحله، هوای خنک شده وارد اوپراتور می گردد و با عبور از روی کویل ها، دمای ورودی را جذب می کند.

با توجه به شرایط ساختمان و درخواست مشتری می توان بجز قسمت اصلی سیستم هواساز، اجزای متفاوتی برای سیستم طراحی نمود. واحد های روف تاپ پکیج عموما به یک سیستم کانال کشی متصل می شوند که هوای مطبوع را در فضا توزیع می کنند و سپس آن را به واحد تهویه مطبوع پشت بامی باز می گرداند.

اجزای یک روف تاپ پکیج

اجزای روف تاپ پکیج

واحد روف تاپ پکیج یک جعبه فلزی بزرگ است که شامل اجزای متنوع و متفاوتی می شود که این اجزا عبارتند از:

 • کندانسینگ یونیت
 • دستگاه هواساز
 • کندانسور
 • کمپرسور
 • فیلتراسیون
 • کویل گرمایشی
 • کویل سرمایشی
 • فن دمنده

نحوه عملکرد واحد تهویه مطبوع پشت بامی

واحدهای روف تاپ پکیج نیز عملکردی همانند دیگر انواع تجهیزات گرمایشی و سرمایشی دارند و به راحتی توسط ساکنین قابل کنترل هستند. این سیستم ‌ها به کمک یک مجرا در ساختمان هوای خنک یا گرم را دریافت نموده و سپس هوای مطبوع با دمای مناسب را در سراسر محیط داخلی ساختمان توزیع می‌ کنند.

در واقع یک سیستم تهویه مطبوع پشت بامی “ترکیبی از دستگاه چیلر و هواساز در یک مجموعه یکپارچه” می باشد. روف تاپ پکیج ها علاوه بر تامین گرمایش و سرمایش، فیلتراسیون و تنظیم رطوبت هوا را نیز انجام می دهند.

برای تامین سرمایش، چیلر تراکمی هوا خنک عمل می کند و مبرد را به کویل در اواپراتور منتقل می کند، فن جریان هوای دریافتی را اطراف کویل به چرخش وا می دارد و منجر به کاهش دمای هوا می شود. برای تامین گرمایش نیز آب گرم دریافتی از موتورخانه یا دستگاه پکیج دیواری و … به کویل اواپراتور منتقل می گردد و با چرخش فن هوا بر روی کویل ها جریان یافته و دمای هوا افزایش می یابد.

روف تاپ پکیج شامل سه کانال هوای رفت، هوای برگشت و هوای تازه می باشد. به کمک یک ترموستات واحد تهویه مطبوع پشت بامی کنترل می شود. با این حال، بسته به نوع کاربری می توان از سیستم های کنترل پیچپیده تری نیز استفاده نمود.

به عنوان مثال، ممکن است یک پکیج یونیت در یک ساختمان استفاده شود به گونه ای که از 100 درصد هوایی که دریافت نموده استفاده کند و هوای مطبوع را برای محیط داخلی تامین نماید، بدان معنی که تمام هوای دریافتی دستگاه از بیرون می آید و دستگاه هوای برگشتی از فضا را استفاده نمی کند.

نحوه تنظیم دستگاه روف تاپ پکیج

تنظیم عملکرد روف تاپ پکیج متناسب با شرایط و فصل به راحتی صورت می گیرد.

تهویه مطبوع پشت بامی دارای 4 دریچه می باشد. یکی از دریچه ها جریان هوای مطبوع را به ساختمان وارد می کند، دریچه دیگر برای ورود جریان هوا به داخل دستگاه می باشد و دریچه دیگر برای عبور جریان هوای برگشتی بوده که این جریان برگشتی از طریق دریچه چهارم از روف تاپ پکیج خارج می گردد. در برخی از مواقع می توان دریچه جریان برگشتی را به طور کامل بست و از صد در صد جریان داخل ساختمان استفاده نمود.

برای کاهش مصرف انرژی بهتر است دریچه جریان بازگشتی باز باشد و علاوه بر کاهش مصرف انرژی، از اختلاط در جریان هوای تازه نیز جلوگیری نمود. با تنظیم دریچه های دستگاه متناسب با هر فصل میتوان جریان مورد نظر را کنترل و تنظیم نمود. کاربر به وسیله ترموستات می تواند دمای مورد نظر خود را تنظیم نموده و جریان هوایی متناسب و عاری از آلودگی را دریافت نماید.

ویژگیهای سیستم تهویه مطبوع پشت بامی (RTU)

به طورکلی، اکثر سیستم های تهویه مطبوع دارای دو بخش مجزا هستند که بخشی از آن در داخل ساختمان و بخشی دیگر در خارج از ساختمان قرار می گیرد. اما در یک سیستم روف تاپ پکیج، همه اجزای آن داخل یک واحد یکپارچه بیرون ساختمان و بر روی پشت بام قرار می گیرد و از کانال کشی برای گردش جریان هوا در سراسر ساختمان استفاده می کند.

از ویژگی های مهم سیستم روف تاپ پکیج تولیدی شرکت مهتاب گستر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی زیبا و تا حد امکان فضای کمی را اشغال می کنند.
 • قابل اتصال به سیستم مدیریت ساختمان BMS یا سیستم کنترل هوشمند هستند.
 • امکان نصب هیتر الکتریکی یا کویل بخار به جای کویل آب گرم در حالت گرمایش را دارند.
 • می توان از کمپرسور اسکرال، اسکرو و پیستونی، شرکت های معتبر جهانی در قسمت چیلر دستگاه استفاده نمود.
 • دارای فیلتر آلومینیومی مقاوم و قابل شستشو با قابلیت جذب بالا و نیز مجهز شدن به فیلترهای HEPA و اولپا در صورت نیاز یا درخواست مشتری می باشند.
 • از مجموعه موتور فن های EBM و زیلابگ با سطح صدا و مصرف انرژی کم در قسمت کندانسور و فن های Nicotra ایتالیایی در قسمت فن دمنده استفاده می کنند.
 • ساخت کندانسور هوا خنک با لوله های مسی و فین های مخصوص آلومینیومی با حداکثر رساندن بازده آن توسط انجام تحلیل های سیالاتی و حرارتی مهندسی انجام شده است.

کاربردهای روف تاپ پکیج

روف تاپ پکیج ها مناسب ترین گزینه برای مکان هایی که نیاز به سیستم تهویه کانال دار هستند طراحی و تولید می شوند، به عنوان مثال برای تامین تهویه مطبوع:

 • تالار های عروسی
 • کتابخانه ها، موزه ها
 • بخش هایی از بیمارستان
 • سوله های انبار و تولید محصول
 • ساختمان های اداری و مراکز آموزشی
 • سالن ها و سوله های ورزشی، صنعتی و کارگاهی
 • سالن های همایش، سینما ها، آمفی تئاتر ها و سالن های اجتماعات
 • رستوران ها و بسیاری از ساختمان های تولید کننده محصولات غذایی
 • و تقریبا هر نوع سالن با فضای بزرگ دیگری که به گردش هوا در آن نیاز بوده و بایستی که هوای تازه وارد آن شود.

مزایای روف تاپ پکیج

مزایای روف تاپ پکیج

همان طور که بیان شد، روف تاپ پکیج ها گرمایش و سرمایش مورد نیاز هر فضایی در ساختمان را فراهم می کنند. همچنین با حفظ انرژی، کیفیت هوای داخلی محیط را بهبود می بخشند. یکی از مزایای منحصر به فرد این سیستم ها را می توان قرار گرفتن سیستم در خارج از محیط داخلی بر روی بام دانست زیرا که فضایی را اشغال نمی کند. برخی دیگر از مزایای روف تاپ پکیج ها عبارت است از:

 • کم صدا بودن واحد تهویه مطبوع پشت بامی
 • قابلیت اتصال هوای تازه
 • نصب و تعمیر و نگهداری آسان
 • قابلیت نصب روی زمین و سقف ساختمان ها
 • توزیع هوای یکنواخت در فضا با استفاده از کانال ها
 • قابلیت اتصال کویل آب گرم و تولید گرمایش در زمستان بدون استفاده از برق
 • قابلیت نصب فیلتر های مختلف جهت فضای های بیمارستانی و … که حساس می باشد.
 • قابلیت استفاده از تناژ 5 تن تا 50 تن در مدل های معمولی و تروپیکال جهت استفاده در مناطق حاره ای (دمای کارکرد از 20 تا 55 درجه سانتی گراد)
 • صرفه جویی در فضا: روف تاپ پکیج تمام اجزای گرمایشی و سرمایشی را در یک یونیت جای می دهد که بر روی سقف قرار دارد و محوطه اطراف ساختمان را اشغال نمی کند. همچنین تاثیری بر روی نما و زیبایی محیط داخلی ساختمان ندارد.
 • انعطاف پذیری: سیستم های تهویه مطبوع پشت بام از لحاظ طراحی و ظرفیت سرمایشی و گرمایشی بسیار انعطاف پذیر هستند چرا که اگر فضای تحت کنترل سیستم گسترش یابد و یا دوباره طراحی شود، می توان تعداد روف تاپ پکیج ها را اضافه یا کم کرد و علاوه بر آن می توان بسته به بار گرمایشی و سرمایشی مورد نیاز ساختمان، واحد های مختلف روف تاپ پکیج را در موقعیت های مختلف توزیع نمود.

معایب پکیج تهویه مطبوع پشت بامی

 • وزن زیاد پکیج؛ به دلیل بالا بودن بار اعمال شده از طرف پکیج به سازه ساختمان برای تعیین موقعیت دقیق روف تاپ پکیج نیاز به مشورت با مهندسین سازه ساختمان است.
 • کانال کشی افقی روی پشت بام: در بعضی موارد واحدهای تهویه مطبوع پشت بامی به کانال کشی افقی نیاز دارد که باید جزئیات کانال کشی و محل قرار گیری دیگر تجهیزات مشخص شود زیرا این امر ممکن است بر جانمایی سایر تاسیسات و تجهیزات مورد استفاده در پشت بام تاثیر بگذارد.
 • تک زون بودن: روف تاپ پکیج ها معمولا تک زون هستند که انعطاف پذیری دمایی در اتاق ها را کم می کند. مگر آن که خود با دمپر، زون بندی شده باشد.

مکان های واجد شرایط برای نصب روف تاپ پکیج

خرید روف تاپ پکیج

باتوجه به قرارگیری سیستم های روف تاپ پکیج بر روی پشت بام ساختمان ها، خساراتی را در سازه های بلند یا غیر مستحکم می تواند ایجاد نماید. به همین سبب، نصب سیستم روف تاپ پکیج برای ساختمان های بلند تر از 10 طبقه توصیه نمی شود، زیرا انتقال هوا از طریق مجاری و رسیدن به هر اتاق سخت تر می شود و به روف تاپ پکیج بیشتری نیاز است که افزایش تعداد آن بر روی سازه بار اضافی ایجاد می کند که سبب آسیب به ساختمان می شود.

یکی دیگر از ملاحظات مهم سیستم روف تاپ پکیج را می توان دسترسی آسان به پشت بام برای نصب و نگهداری سیستم روف تاپ پکیج در طول مدت استفاده نام برد. اگر دسترسی به پشت بام دشوار باشد، به احتمال زیاد سرویس و نگهداری سیستم تهویه مطبوع پشت بامی نادیده گرفته می شود که به مرور عملکرد سیستم دچار مشکل می شود.

تفاوت بین دستگاه هواساز AHU و روف تاپ پکیج RTU

دستگاه هواساز یکی دیگر از تجهیزات سیستم تهویه می باشد که به تهویه و گردش هوا برای ایجاد یک فضای ایده آل کمک می کند. دستگاه هواساز از اجزایی مانند دمنده یا فن، فیلتر ها، محفظه های اختلاط، مرطوب کننده ها، دستگاه های بازیابی حرارت و کنترل کننده ها تشکیل شده است.

همه این مؤلفه ‌ها در یک سیستم تهویه مطبوع پشت بامی نیز وجود دارند. به عبارتی ساده می توان گفت که یک روف تاپ پکیج نوعی دستگاه هواساز است با این تفاوت که پکیج یونیت بر روی پشت بام نصب می گردد.

واحد تهویه مطبوع پشت بامی یک دستگاه هواساز (AHU) در فضای باز است. از آن جایی که روف تاپ پکیج بر روی سقف نصب می شود، نگرانی در موردکمبود فضا یا لزوم ایجاد فضای اضافی برای نصب آن مانند سایر انواع دستگاه هواساز وجود ندارد. واحد تهویه مطبوع پشت بامی از ورق های آلومینیومی یا فولاد گالوانیزه با پوششی از مواد مقاوم در برابر خوردگی ساخته شده است. تمامی قطعات مانند فن، موتور، اتصالات محرک دمپر، شیر های آب و کنترل ها در داخل واحد روف تاپ پکیج به صورت یکپارچه نصب می شوند.

عملکرد روف تاپ پکیج (RTU) و دستگاه هواساز (AHU) همانند یکدیگر است. هر دو دستگاه هوا را از اتاق می مکند و آن را بر روی کویل های خنک کننده عبور می دهند. پس از این، هوای خنک به فضای مورد نظر انتقال می یابد.

می توان هواساز را به دو صورت به چیلر متصل نمود،که عبارت است از:

 1. اتصال مستقیم
  در این حالت کویل هواساز به چیلر متصل می شود که به آن پکیج تهویه مطبوع پشت بامی یا پکیج یونیت می گویند. در روف تاپ پکیج نیازی به ارسال آب سرد از چیلر خارجی نیست و هوا مستقیما با مبرد موجود در چیلر هواساز خنک می شود و گرمای مورد نیاز برای تامین گرمایش توسط بویلر در موتورخانه تامین می گردد.
 2. اتصال غیر مستقیم
  در این سیستم هواساز در مدار چیلر هوا خنک و کانال کشی شده قرار می گیرد. به طوری که آب خنک شده توسط چیلر یا پمپ به هواساز منتقل می گردد. برای گرمایش نیز آب گرم را از بویلر در موتورخانه می گیرد.
  به طور کلی می توان بیان داشت که در واحد روف تاپ پکیج، چیلر همراه با واحد می باشد، اما در سیستم هواساز چیلر در مکانی دیگر قرار دارد و با کمک کانالی کشی جریان مورد نیاز به کویل های هواساز منتقل می شود.

روف تاپ پکیج یا هواساز؟

پکیج یونیت

زمانی که آب یا هر سیال دیگری برای انتقال حرارت مورد استفاده قرار بگیرد، مستقیما درصدی از انرژی در حین این تبدیل تلف می شود. در دستگاه روف تاپ پکیج این اتلاف انرژی حذف می شود و مبرد مستقیما حرارت را جذب می کند. به همین دلیل دستگاه راندمان بهتری دارد و انرژی کم تری مصرف می کند. در نتیجه مهم ترین مزیت پکیج یونیت نسبت به هواساز همراه با چیلر، راندمان بیشتر آن می باشد.

هر دو سیستم هواساز و روف تاپ پکیج به دلیل داشتن سیستم های کانالی و خروجی دمای ثابت برای همه دریچه ها، مناسب برای سالن‌های بزرگ همانند سوله‌ها، سالن‌ها ورزشی و کتابخانه‌ها می باشد و در سیستم های کانالی با فضاهای متعدد استفاده از فن کویل بهتر است.

چرا باید پکیج یونیت را انتخاب کنیم؟

دلایل فراوانی برای انتخاب و نصب روف تاپ پکیج می توان بیان داشت که سبب محبوبیت این سیستم ها می شود. از جمله:

 • به حداقل رساندن گرد و غبار و آسیب
  سیستم های تهویه ای که بر روی زمین نصب می شوند در معرض گرد و غبار، خاک و… هستند. سیستم های پشت بامی مانند روف تاپ پکیج ها از آلودگی ها و گرد و غبار موجود نسبت به سیستم هایی که بر روی سطح زمین هستند، در امان بوده و سرویس و نگهداری راحت تر صورت می گیرد.
 • بهره وری انرژی
  سیستم های پکیج یونیت دارای ویژگی صرفه جویی در مصرف انرژی هستند. به کمک ترموستات می توان عملکرد سیستم را مطابق با تغییرات فصلی و کاربرد مورد نظر تنظیم نمود.
 • صرفه جویی در فضا
  در بسیاری از ساختمان ها با محدودیت فضا روبه رو هستیم و استفاده از هر نوع سیستم برای تهویه مطبوع می تواند فضای مشخصی را اشغال نماید، سیستم روف تاپ پکیج به دلیل نصب بر روی پشت بام فضای داخلی را اشغال نمی کند و می تواند یک سیستم مناسب برای این محیط ها باشد.
 • امنیت
  به دلیل نصب سیستم روف تاپ پکیج بر روی پشت بام از سرقت و خرابکاری اجزای سیستم تا حدود زیادی جلوگیری می شود. در حالی که دسترسی به سیستمهای تهویه مطبوع نصب شده بر روی سطح زمین آسان تر و احتمال سرقت و آسیب به سیستم ها بیشتر می باشد.
 • عملکرد بی صدا
  با توجه به این که این سیستم ها در خارج از ساختمان قرار می گیرند، سرو صدای ناشی از عملکرد سیستم در داخل ساختمان به حداقل میزان خود می رسد.
 • دسترسی آسان
  در این سیستم ها تمامی اجزا در یک واحد مستقل در کنار یکدیگر قرار گرفته اند که دسترسی و سرویس و نگهداری از اجزای مختلف آن را آسان تر می کند.

معایب واحدهای تهویه مطبوع پشت بامی

واحد های تهویه مطبوع پشت بامی برای تمامی ساختمان ها مناسب نیستند.

در اینجا دلایلی وجود دارد که ممکن است ترجیح دهید نوع دیگری از سیستم های تهویه مطبوع HVAC تجاری را انتخاب کنید:

 • آسیب احتمالی سقف
  واحد های تهویه مطبوع پشت بامی از وزن بالایی برخوردار هستند. وزن زیاد آن ها می تواند باعث آسیب به غشای سقف و ایجاد نشست و حتی جمع شدن آب ناشی از باران بر روی پشت بام گردد.
 • آسیب های احتمالی طوفان ها
  واحد های تهویه مطبوع پشت بامی در حالی که برای مقاومت در برابر عناصر مختلف طراحی و ساخته شده ‌اند، می ‌توانند آسیب هایی ناشی از طوفان ها را در هنگام اصابت رعد و برق، بادهای شدید و سایر آسیب ‌های مربوط به آب و هوا متحمل شوند. این آسیب ممکن است در اجزای سیستم اسپلیت نصب شده در سطح زمین نیز اتفاق بیافتد، اما در بین واحدهای تهویه مطبوع پشت بامی رایج تر است.

قیمت روف تاپ پکیج

قیمت روف تاپ پکیج

در ادامه شاخص های موٍر در قیمت روف تاپ پکیج به ترتیب اهمیت آوره شده است:

 • ظرفیت هوادهی سیستم
 • یکپارچه و یا دو پارچه بودن دستگاه
 • نوسانات ارزی
 • نوع فیلتراسیون
 • نوع کمپرسور دستگاه
 • جنس قطعات به کار برده شده
 • برند تولید کننده قطعات
 • سهولت در نگهداری

چرا خرید از مهتاب گستر؟

سیستم های تهویه مطبوع پشت بامی به شما کمک می کنند تا ساختمان های خود را گرم و یا خنک نگه دارید و هوایی مطبوع و عاری از آلودگی را در محیط خود تجربه کنید. تیم متخصص مهتاب گستر واحدهای تهویه مطبوع پشت بامی را برای سراسر کشور طراحی، تولید و عرضه می کند. اگر نیاز به هر یک از سیستم های تهویه مطبوع پشت بامی دارید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

منتظر صدای گرم شما هستیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]