فن کویل

فن کویل (Fan Coil Unit) در واقع آخرین بخش از یک سیستم تهویه مطبوع می باشد. از فن کوئل جهت تامین گرما و سرما در ساختمان های مسکونی، تجاری و کارگاههای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. فن کویل شامل یک فن دمنده از نوع اکسیال یا سانتریفیوژ و یک مبدل حرارتی (کویل) سرد و گرم است تا عمل انتقال حرارت و تهویه هوا را به صورت جابجایی اجباری انجام دهد.

از جمله دستگاه هایی که پخش کننده سرما و گرما بوده و در مکان های مختلف قابل استفاده می باشد، فن کویل است. در واقع این دستگاه یکی از اجزای اصلی سیستم های تهویه هوا محسوب می شوند و به منظور سرد یا گرم کردن سریع محیط به کار برده می شوند.

چگونگی نصب این دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که ظاهر آن باعث زیبا سازی مکانی که قرار است در آن نصب شود، می شود. این ویژگی باعث تمایز این دستگاه با سایر سیستم های تهویه مطبوع شده است. زیرا سایر سیستم های در مکان های دور از دید نصب می شوند و ظاهر آنها اهمیتی ندارد.

طراحی بدنه فن کویل طوری است که بر زیبایی محل نصب خود بیفزاید و ظاهری زیبا و چشم نواز داشته باشد. علاوه بر این مدل های قدیمی این دستگاه دارای معایبی بوده که با پیشرفت تکنولوژی، این معایب در مدل های جدید برطرف شده است.

همچنین در طراحی بدنه به محکم بودن آن توجه خاصی شده است. قسمت هایی که امکان صدمه دیدن دارند، همگی فلزی هستند و از مقاومت بالایی در مقابل عوامل آسیب زا برخوردار هستند. اجزای داخلی سیستم کویل نیز طوری طراحی و ساخته شده است که سرویس و تعمیر آن به آسانی و بسیار سریع انجام می شود. در مکان هایی که از تعداد زیادی از این سیستم برای تهویه هوا استفاده می شود، این ویژگی از اهمیت زیادی برخوردار است.

تنوع زیاد این سیستم باعث شده تا متناسب با ابعاد هر محیط، سیستم مناسب با آن محیط مورد استفاده قرار گیرد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد سیستم فن کویل این است که می توان فضاهای مختلف را به صورت جداگانه کنترل کرد. بنابراین این ویژگی باعث کمتر شدن هزینه های مربوط به مصرف انرژی می شود. این نوع سیستم ها برخلاف سایر سیستم های تهویه هوا، نیاز به کانال کشی ندارند و به همین دلیل فضای کمتری از مکان مورد نظر را اشغال می کنند.

گرمایش و سرمایش تولید شده توسط دستگاه فن کویل از طریق اتصال لوله آب گرم و سرد و لوله های برگشت آب به موتورخانه انجام می شود. این امر به این صورت انجام میشود که به هرکویل دو لوله متصل می شود. یک لوله ورود آب گرم از بویلر جهت تامین آب گرم کویل گرمایش دستگاه در زمستان، و یک لوله ورود آب سرد از چیلر جهت تامین آب سرد کویل سرمایش دستگاه در تابستان. لوله دیگر مخصوص برگشت آب به موتور خانه مرکزی است.

فن کوئل ها می توانند هم به صورت دستی توسط سوئیچ خاموش/ روشن و هم از طریق ترموستات کنترل شوند. فن کویل ها در انواع مختلف تولید میشوند و با توجه به موقعیت مکانی و فضای موجود ساختمان جهت نصب در حالت های مختلف ( زمینی، دیواری ، سقفی و…)  قابل اجرا هستند. این دستگاه ها نسبت به دیگر سیستمهای تهویه و تجهیزات گرمایشی و سرمایشی مشابه از لحاظ اقتصادی و کاربردی گزینه بسیار مناسبی بشمار میروند.

فن کویل

فن کویل صنعتی

مهمترین مشخصه فن کویل صنعتی که نام دیگر آن یونیت هیتر است ، قدرت پرتاب هوای زیاد آن ، به علت بلند بودن ارتفاع سقف سالن ها و سوله های صنعتی می باشد. فن کویل های صنعتی وظیفه سرمایش و گرمایش این سوله های بزرگ را برعهده دارند . به علت بزرگ بودن فضای این اماکن ، باید دستگاهی طراحی و تولید گردد تا هوای گرم و سرد را به تمام نقاط سوله برساند. فن کویل صنعتی این وظیفه را به شکل عالی انجام می دهد .

فن کویل صنعتی از یک کویل به صورت لوله های رفتی و برگشتی و یک سیستم هوادهی تشکیل می شود. بخش کویل دارای ورودی آب گرم یا سرد از دستگاه‌هایی همانند چیلر ، بویلر و یا سایر تجهیزات صنعتی می باشد. سیستم هوادهی شامل فن سانتریفوژ ، موتور و سیستم انتقال قدرت می باشد که وظیفه ایجاد جریان هوا با فشار استاتیکی بالا بر روی سطح کویل ها را برعهده دارد.

هوای برخورد کرده با سطح کویل به صورت تماس غیر مستقیم با آب قرار می گیرد و نیز تا حدودی به تعادل دمایی می رسد. در صورتی که آب گرم در کویل جریان داشته باشد هوا پس از برخورد به کویل گرم تر شده و وارد محیط مورد نظر می گردد. همچنین اگر آب سرد در ورودی فن کویل وارد گردد این آب نیز در تماس غیر مستقیم با هوا قرار گرفته و هوا را خنک تر می کند.

مدل محصول : فن کوئل زمينی روکار بالازن ( سريی 42AB )

انواع فن کویل از لحاظ نوع نصب

فن کویل، در اصطلاح انگلیسی fan coil، دستگاهی است که برای سرمایش و گرمایش در ساختمانهای مسکونی اداری و صنعتی و … به کار می رود. در واقع از این دستگاه برای تهویه مطبوع در اماکن مختلف استفاده می شود. فن کویل ها از لحاظ محل نصب می توانند روکار و یا توکار باشند و از لحاظ دمایی که ایجاد میکنند در انواع گرمایشی و سرمایشی ساخته شوند.

فن کویل های صنعتی عموما در تیپ های مختلفی تولید می گردد که در دسته بندی زیر به انواع فن کویل ها می پردازیم :

  1. فن کویل ایستاده / یونیت هیتر
  2. فن کویل سقفی تو کار – فن کویل کانالی /فن کویل کاستی
  3. فن کویل سقفی روکار / فن کویل دیواری / فن کویل زمینی

ساخت فن کویل

فن کویل ایستاده

فن کویل ایستاده از انواع زمینی این دستگاه است. از ویژگی های مهم این نوع این است که هوا را به صورت افقی و به سمت بالا رها می کند. با توجه به این که این نوع بر روی زمین قرار می گیرد، باید دقت کرد که بیشتر ارتفاع را اشغال می کند و روی زمین فضای کمی را به خود اختصاص می دهد.

نصب این دستگاه بسیار آسان و راحت بوده و به کانال و لوله کشی نیازی ندارد. موتور آن به صورت حفاظت شده و با پوشش آهنی است. کنترل و روشن و خاموش کردن آن نیز به وسیله ترموستات انجام می گیرد. در واقع ترموستات دور فن و جریان ورودی آب را کنترل می کند.

بدنه و کابینت مورد استفاده برای این نوع دستگاه ها، فلزی و با روکش استیل می باشد. بنابراین با گذشت زمان، بدنه آن دچار آسیب و خوردگی نمی شود. همچنین سیم هایی که از آنها در این دستگاه استفاده شده است نیز دارای پوشش آهنی و انعطاف پذیر است.

مصرف انرژی در این وسیله بسیار مناسب است و استفاده از آن باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. قیمت آن نیز نسبت به سایر سیستم های کویل مناسب است. البته بایستی برای خرید نوع ایستاده به طرح ها و مدل های مختلف آن و همچنین شرکت های تولید کننده این دستگاه دقت کرد.

طراحی و ساخت این مدل باریک و زیبا بوده و فضای کمی را اشغال می کند. همچنین فیلترهای مورد استفاده برای این نوع قابل شستشو بوده و به راحتی تعویض می شود.

علاوه بر این عملکرد دستگاه فن کویل ایستاده با حداقل صدا و بسیار آرام می باشد. این ویژگی به دلیل وجود فن های سانتریفیوژ و ایمپلر پلاستیکی است. این نوع در قسمت خروجی خود دارای دریچه هوا می باشد که قابل باز و یا بسته شدن می باشد. وظیفه این دریچه یا دمپر تنظیم هوای خروجی از فن می باشد. ظرفیت و بازه نوع ایستاده نیز از 600 تا 20000 CFM است.

فن کویل سقفی توکار یا کانالی ( فن کویل کاستی )

فن کویل سقفی توکار یا فن کویل کاستی نیز عموما برای مصارف تهویه مطبوع اداری یا مسکونی استفاده می شود. در این تیپ فن کویل ها ورودی هوا و تمامی ورودی و خروجی های فن کویل در سقف کارگذاری می شود. خروجی هوای این فن کویل ها دارای دمپر تنظیم دبی در قسمت پایینی فن کویل قرار دارد.

فن کویل توکار

فن کویل های کاستی وابسته به نوع جریان هوا با کویل در دو تیپ فن کویل کاستی دو طرفه و فن کویل کاستی چهار طرفه تقسیم بندی می شود . که در عکس بالا به تیپ 4 طرفه اشاره شده است .

فن کویل های سقفی بسیار نصب راحتی دارند و عموما فضای بسیار کمی را اشغال می کنند . تمامی لوله کشی ها و اتصالات برقی در فن کویل های سقفی توکار در داکت های سقف قرار می گیرد و هیچ فضایی را اشغال نخواهد کرد.

مشخصات کویل فن دار

کویل های طراحی و تولید شده در فن کویل های سقفی روکار (کانالی) عموما تیپ فین بلیت با نوع لوله مسی در سایزهای 2/1 اینچ ،8/5 اینچ و 8/7 اینچ می باشد. این لوله های مسی در ضخامت 0.7 و 0.9 میلی متر می باشد و به صورت تک مدار با ورودی و خروجی معین در سیکل گردش آب قرار می گیرد. در نقاط انتهایی ردیف با U به ردیف بعد با روش جوش ولدینگ حرارتی با گاز اتصال می یابد .

در فاز نهایی تولید این فن کویل سقفی و دیواری و ایستاده ، لوله های مسی تحت فشار 20 بار توسط گاز ازت قرار می گیرد که به این روش تست فشار می گویند . این روش عموما برای بررسی میزان مقاومت جوشکاری و اتصالات در کویل فن کویل ایستاده و سقفی به کار می رود .

تست دیگری که در بیشتر اوقات برای فن کویل های آبی (با سیکل گردش آب) به کار می رود تست جوش می باشد . در این تست کویل که هنوز در مرحله فین گذاری قرار داده نشده با دبی معینی از گردش آب قرار می گیرد تا نقاط جوش در صورت عدم آب بندی نشدن مشخص شده و رفع عیب می گردد .

فن کویل دیواری

فن کویل دیواری در ظرفیت های مختلفی از 200 تا 800 فوت مکعب بر دقیقه ساخته می شوند. هر کدام از مدل ها و انواع مختلف این دستگاه کارایی های مخصوص به خود را دارد. این نوع نیز به صورت رو به رو زن طراحی شده است.

به دلیل کاربرد ساده و آسان این نوع بر روی دیوار، در مکان های مختلفی مانند ساختمان های مسکونی، اداره ها، بانک ها، مغازه ها و… از آن استفاده می کنند. برای نصب ای نوع سیستم کویل نیاز به لوله کشی نیست. بنابراین استفاده از آن در مکان هایی که امکان بازسازی، خراب کاری و لوله کشی در آنها وجود ندارد، بسیار متداول است.

این نوع سیستم تهویه، باعث ایجاد هوای مطبوع برای افراد می شود و همچنین سرما و یا گرما را به صورت یکنواخت در مکان مورد نظر ایجاد می کند. همچنین به دلیل شباهت زیادی که از نظر ظاهر با کولرهای اسپلیت دارند باید دقت کرد تا با آنها اشتباه گرفته نشوند.

یکی از ویژگی های مهم این نوع فن کویل، ظرافت در ساخت و طراحی آن است که باعث شده تا فضای بسیار کمی از مکان مورد نظر اشغال شود و نصب آن نیز به آسانی صورت می گیرد. همچنین برای ثابت نگهداشتن دمای مکان مورد نظر، از شیر سه راهی برقی برای این نوع استفاده شده است تا دبی آب را کنترل نماید.

برای نوع دیواری این سیستم معمولا از فن های آلومینیومی استفاده می شود. همچنین می توان به وسیله کنترل سیمی و یا بدون سیم، دستگاه را به صورت تایمر 24 ساعته تنظیم کرد و دستگاه را روشن و یا خاموش نمود.

تیپ آخر فن کویل های تولیدی شرکت مهتاب گستر، فن کویل دیواری یا زمینی می باشد. این فن کویل ها همانند تیپ های سقفی و ایستاده دارای یک سیستم کویل با گردش آب سرد و گرم می باشد و به آن ها فن کویل سرد و گرم نیز می گویند . فن این سیستم هوا را از قسمت زیرین دریافت و به نقاط بالایی انتقال می دهد . پرتاب هوای فن کویل دیواری، و به عبارتی فشار استاتیک آنها نسبت به نوع ایستاده کمتر واز  نوع سقفی تو کار بیشتر است. این مدل عموما جریان حرارتی داخل محل مورد نظر را با روش همرفتی انجام می دهد .

تولید کننده فن کوئل

فن کویل های زمینی یا فن کویل های دیواری با توجه به نوع طراحی دمپر خروجی هوا در دو تیپ شیب دار و ساده تولید و طراحی می گردد . اگر دمپر خروجی هوا دارای شیب باشد به آن فن کویل زمینی شیبدار می گویند. چنانچه دمپر خروجی هوا مطابق شکل بالا به صورت عمودی باشد به آن فن کویل زمینی ساده می گویند.

محصولات مرتبط :
برج خنک کننده
اگزاست فن
بهینه سازی آب برج خنک کننده

انواع فن کویل از لحاظ نوع لوله کشی

دستگاه فن کویل را از نظر موقعیت لوله های ورودی به کویل میتوان به دو دسته راست و چپ تقسیم کرد. سیستم لوله کشی آب گرم و سرد از موتورخانه تا فن کویل، برای کارکرد دو فصلی (تابستانی-زمستانی) با دو نوع لوله کشی انجام می شود که در زیر به آن ها پرداخته ایم .

1-فن کوئل و سیستم دو لوله ای : (Two Pipe System)

در این سیستم از یک لوله رفت و یک لوله برگشت مشترک جهت فصل تابستان و زمستان استفاده می گردد. این روش بیشتر در مناطقی که اختلاف دمای تابستان و زمستان کم باشد مورد استفاده قرار میگیرد.

2-فن کویل و سیستم چهار لوله ای (Four Pipe System):

در سیستم چهار لوله ای از دو ردیف لوله رفت مجزا برای آب گرم و سرد، و دو ردیف لوله برگشت جداگانه جهت برگشت آب به موتورخانه جهت فصل تابستان و زمستان استفاده می شود. این سیستم بیشتر در مناطقی که نیاز به کنترل انعطاف پذیرتری از لحاظ درجه حرارت دارند استفاده می گردد. برای مثال هنگامی که نیاز به آب گرم با دمای بالاتری در زمستان و آب سرد با دمای نسبتا پایین تری در تابستان نیاز می باشد.

بخش‌های تشکیل دهنده فن کویل

فن یا دمنده: یکی از مهمترین قطعات این دستگاه فن می باشد. وظیفه این قطعه ایجاد جریان هوا روی کویل سرمایشی و یا گرمایشی است. فن معمولا از جنس پلاستیکی و یا فلزی بوده و نوع آن سانتریفوژ فوروارد است. همچنین از نظر استاتیکی و دینامیکی بایستی کاملا بالانس باشد.

الکتروموتور: برای به چرخش درآمدن فن بایستی الکتروموتور روشن شود. در سیستم فن کویل از دو نوع الکتروموتور با قطب چاکدار و همچنین دارای سیم پیچ راه انداز استفاده می شود. این قطعه به صورت دو دور و سه دور کار می کند.

کویل: اجزای تشکیل دهنده کویل، لوله های مسی و پره ها هستند. آب گرم و یا سرد پس از لوله های ورودی وارد کویل شده و پس از تبادل با محیط به وسیله لوله خروجی به سمت دستگاه مولد برگشت داده می شود.

فیلتر: فیلتر این نوع سیستم ها دارای سه نوع الیافی، آلومینیومی و پلاستیکی است. وظیفه ایم قطعه این است که هوای ورودی به دستگاه را تصفیه کرده و سپس به فضای مورد نظر وارد می شود. همچنین از ورود گرد و غبار به فن و موتور جلوگیری می کند.

شاسی: این قسمت از ورق های گالوانیزه ساخته می شود و به صورت بدنه داخلی از سایر اجزا و قطعات نگهداری می کند.

شیر هواگیری: این قطعه به دو صورت دستی و اتوماتیک ساخته شده و هوای محبوس در سیستم به وسیله آن خارج می شود.

بدنه: بدنه یا کابینت در مدل های روکار فن کویل، به صورت فلزی و از ورق روغنی ساخته می شوند. همچنین با استفاده از رنگ الکترواستاتیک بدنه آن رنگ آمیزی می شود.

فن کویل ایستاده

پلنوم: به منظور کاهش و به حداقل رساندن صدای موجود در سیستم کویل، در برخی از انواع آن از قطعه ای به نام پلنوم استفاده می کنند.

کلید کنترل دور فن: یکی دیگر از اجزای فن کویل کنترل دور فن می باشد. وظیفه آن روشن و خاموش کردن و انتخاب دور فن به صورت کند یا تند می باشد. برای کنترل های دستی از کلید سلکتوری و در انواع سقفی که در دسترس نیستند از ریموت کنترل استفاده می شود.

تشتک: در اثر عبور هوا بر روی کویل سرد، مقداری از بخار موجود در این هوا تقطیر می شود. تشتک وظیفه جمع آوری این آب و انتقال آن به لوله تخلیه را دارد.

ترموستات: ترموستات در سیستم کویل به منظور تنظیم درجه گرما و یا سرما مورد استفاده قرار می گیرد.

الکتروموتور فن کوئل

قیمت فن کویل

قیمت فن کویل به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این عوامل نوع این دستگاه است. این سیستم ها دارای انواع مختلفی هستند. سیستم های کاستی، سقفی توکار، کانالی، دیواری، زمینی، یک طرفه یا چهار طرفه و… هر کدام با توجه به تکنولوژی به کار رفته در آن، قیمت مخصوص به خود را دارند. بنابراین انواع مختلف این دستگاه بر قیمت گذاری آن موثر خواهد بود.

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت این دستگاه، میزان ظرفیت آن است. منظور از ظرفیت میزان بار کل در هر فضا است. بهتر است که در دور متوسط، ظرفیت این دستگاه را محاسبه کرد. همچنین سطح صدا نیز یکی از عوامل موثر بر قیمت این سیستم تهویه می باشد. چگونگی قرار گرفتن دستگاه و نوع فن و موتور آن می تواند در میزان صدای دستگاه هنگام کار کردن اثر بگذارد. همچنین برای خرید سیستم فن کویل، بایستی به ابعاد آن و مناسب بودن برای مکان مورد نظر که در قیمت آن تاثیر دارد، توجه کرد.

قیمت فن کویل بسته به نوع متریال مورد استفاده در ساخت ، نوع جنس بدنه (فایبر گلاس یا فلزی) ، ظرفیت هوادهی ، ابعاد ، شکل ظاهری ، جنس کویل و تراکم فین ها و نوع دستگاه اعم از (فن کویل سقفی ، زمینی ، دیواری ، کانالی و..)، و برند شرکت تولید کننده می تواند متغیر باشد. به عنوان مثال قیمت یک دستگاه فن کویل زمینی دکوراتیو با ظرفیت 400 cfm  که با متریال با کیفیت متوسط تولید میشود بطور معمول در حدود دو میلیون تا دو میلیون پانصد هزار تومان می تواند باشد.

در زمان خرید فن کویل یکی از موارد اصلی که مد نظر مشتریان محترم است قیمت فن کویل می باشد. البته باید در کنار قیمت به کیفیت و کارایی دستگاه دقت لازم را داشته باشید . مهتاب گستر به عنوان یک شرکت تولید کننده انواع فن کویل تجربیات زیادی طی سالهای متمادی کسب کرده است. لذا به شما پیشنهاد میکنیم که به هیچ عنوان جهت پرداخت هزینه اولیه کمتر برای خرید فن کویل سعی نکنید به دنبال دستگاهی با کیفیت پایین تر از حد استاندارد باشید.

شرکت مهتاب گستر با در نظر گرفتن نیاز پروژه ، نوع فن کوئل انتخابی شما و البته با استفاده از خط تولید مجهز و نیروهای مجرب اقدام به تولید و فروش با کیفیت ترین فن کویل ها ، با مناسب ترین قیمت ها را نموده است. تولیدات انواع فن کویل این شرکت با استفاده از بهترین مواد اولیه در ساخت قالب های بدنه دستگاه و استفاده از پروانه های فلزی و پلاستیکی با بهترین کیفیت و کمترین میزان صدا، و نصب موتورهای سه دور اروپایی و موتورهای داخلی با کارایی عالی و گارانتی تعویض انجام میشود.

قیمت فن کویل سقفی توکار بدون کابین 200cfm

فن کویل سقفی 200cfm با توجه به مواردی که در بالا به آن اشاره نمودیم که می بایست در ساخت فن کویل رعایت شود قیمتی در حدود 18 میلیون ریال تا 20میلیون ریال دارد. البته برند موتور و ظرفیت سرمایشی و گرمایشی و نوع کویل مورد استفاده می تواند در قیمت آن تاثیر گذار باشد.

قیمت فن کویل زمینی 600 cfm مدل WFC600-FD

فن کویل های زمینی از انوع پر طرفدار و پرکاربرد می باشند که در بسیاری از بیمارستانها و هتلها مورد استفاده قرار میگیرد. ظرفیت گرمایشی این دستگاه در حدود 14kw و سرمایش 6kw می باشد. در ساخت آن از کویل های مسی با تراکم 8فین استفاده شده است. قیمت این فن کوئل زمینی در حدود 28میلیون ریال تا 31 میلیون ریال می باشد.

شما مشتریان محترم می توانید جهت استعلام قیمت دیگر مدلهای فن کویل در ظرفیتهای 200 تا 2400 سی اف ام در سه نوع فن کویل زمینی ، فن کویل سقفی و فن کویل کانالی با کارشناسان فروش این شرکت تماس حاصل فرمایید.کارشناسان مهتاب گستر در  اسرع وقت قیمت فن کویل مورد نظر به همراه مشخصات فنی کامل دستگاه در اختیار شما قرار خواهند داد.

قیمت فن کویل

مزایای استفاده از فن کویل

انتخاب فن کویل جهت سیستم گرمایش و سرمایش ساختمان دارای مزایای زیادی است. در ادامه به اصلی ترین مزایای این سیستم‌ها اشاره شده است.

اولین مزیت انتخاب فن کوئل این است که سیستم لوله کشی آن نیاز به فضای خیلی کمتری دارد. همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم میتوان از سیستم دو لوله یا چهار لوله برای رفت و برگشت آب به فن کویل استفاده نمود. این لوله کشی به مراتب فضای خیلی کمتری نصب به سیستم کانال کشی در موتورخانه و سایر مسیرهای عبور شبکه تاسیساتی را اشغال خواهد کرد. همچنین فن کویل ها قابلیت کار با یک سیستم چیلر و حرارت مرکزی را دارند.

یکی دیگر از مزایای اصلی استفاده از فن کویل قابلیت کنترل دمای دلخواه در فضا های مختلف توسط این دستگاه می باشد. بطوری که شما با استفاده از یک یا چند فن کویل در یک اتاق و سیستم کنترلی ( ترموستات) میتوانید به راحتی دمای اتاق مورد نظر را جدای از دیگر فضاهای ساختمان ، بصورت مجزا کنترل و تنظیم نمایید.

نکته اصلی دیگر به غیر از قابلیت کنترل مجزا، کاهش چشم گیر هزینه های مصرف انرزی  و مدیریت آن می باشد و از اتلاف انرژی و هزینه های ناخواسته جلوگیری میکند.

مورد دیگری که باعث انتخاب فن کویل برای خیلی از مناطق می شود این است که فن کویل ها با دمای پایین آب نیز قابلیت تولید گرما را دارند. در نتیجه برای مناطقی که تولید گرما صرفا توسط صفحات خورشیدی انجام می گیرد بسیار انتخاب  مناسبی است.

آخرین مورد که خیلی از کارفرمایان را مجاب به انتخاب و خرید فن کویل می نماید تنوع در طراحی و ساخت آن می باشد. وجود فن کوئل های زمینی ، دیواری و سقفی به شما این اجازه را می دهد تا با توجه به فضای موجود در ساختمان بهترین انتخاب را بر اساس نیاز خود داشته باشید.

انتخاب فن کویل مناسب

در این قسمت به پارامترهای اصلی که در زمان انتخاب فن کویل باید مد نظر داشته باشید اشاره خواهیم کرد. شما می توانید با مطالعه این مطلب با داشتن اطلاعات کاملتر و اطمینان بیشتر فن کوئل مناسب را برای مکان خود انتخاب و خرید نمایید.

1- مدل فن کویل :  این دستگاه با توجه به محل قرار گیری و شکل ظاهری دارای انواع مختلفی از قبیل ، فن کویل زمینی ، سقفی ، فن کویل کاستی و کانالی و… می باشد. شما می توانید با توجه به نوع نیازی که دارید یکی از این مدلها را انتخاب و خرید نمایید.

2- ظرفیت هوادهی فن کوئل : همان طور که قبلا هم اشاره شد فنکویل های زمین و سقفی با ظرفیتهای cfm200تا 1000 cfm تولید می شوند و فن کویل های کانالی تا ظرفیت 2400 cfm قابلیت تولید را دارند. از آنجایی که فن کوئل ها بصورت موتور دور متغیر طراحی و ساخته می شوند بهتر است مبنای انتخاب برای فضای مد نظر با توجه به هوادهی در دور متوسط فن انتخاب گردد.

ظرفیت فن کویل ها بر اساس فوت مکعب در دقیقه نشان داده می شوند که در اصلاح به آن  CFM گفته می شود. در جدول زیر شما فن کویل مناسب برای متراژ های مشخص را ملاحظه می نمایید که بطور تقریبی و جهت ساختمانهای مسکونی برای مناطق با دمای معتدل انتخاب شده است . ظرفیت های اعلام شده در جدول با توجه به دور حداکثری فن می باشد .

3- شکل قرار گیری لوله ورود و خروج فن کویل : از آنجایی که سیستم لوله کشی آب گرم سرد در مراحل اولیه ساخت و ساز ساختمان صورت میگیرد شما مشتریان محترم باید دقت نمایید تا در زمان سفارش فن کویل های زمینی و سقفی، چپ یا راست بودن لوله ورودی به فن کویل را به فروشنده اعلام کنید تا در زمان نصب دچار اشکال نشوند.

4- ابعاد فن کویل : جدای از ظرفیت دستگاه که باید متناسب با فضای مورد نظر باشد می بایست ابعاد دستگاه انتخابی متناسب با محل قرار گیری و فضای موجود باشد. این مورد بخصوص در نوع سقفی و کاستی حتما باید مد نظر قرار بگیرد تا بتوان به راحتی فن کویل را نصب کرد.

سازنده فن کویل

5- نوع متریال و برند قطعات استفاده شده در فن کویل:

الف) جنس بدنه دستگاه که می تواند از ورق گالوانیزه با پوشش رنگ کوره یا فایبر گلاس باشد.

ب ) کویل که محل عبور سیال گرم و سرد می باشد و در اکثر مواقع از لوله های مسی با فین های آلومینیمی 8fpi می باشد که بصورت یک کویل مشترک گرم و سرد یا کویل مجزا جهت گرمایش و سرمایش در داخل دستگاه تعبیه می شود. سایز لوله های مسی 8/3 با ضخامت 0.6 و 0.9 می باشد.

ج ) الکترو فن که جریان هوا و عبور آن از روی کویل ها وظیفه این قطعه می باشد . تیغه ها و هوزینگ فن دستگاه می تواند از جنس گالوانیزه یا پلاستیکی باشد که در هر دو حالت باید به بالانس و کم صدا بودن آن توجه نمایید. فن کویل های تولید شده در شرکت مهتاب گستر از پروانه های فلزی برای تامین هوای مناسب و طول عمر بیشتر فن استفاده می نماید . موتور کوبل شده بر روی پروانه که می تواند از برندهای داخلی و خارجی انتخاب شود. اما در هر صورت میبایست موتور مورد استفاده در فن کویل از نوع کم صدا (Low noise)  باشد. بطور معمول موتورهای مورد استفاده دارای دور متغیر به سه حالت آهسته/متوسط/تند می باشند.

6-قابلیت های کنترلی فن کویل  : فن کویل ها بصورت دستی و یا از طریق ترموستات قابل کنترل می باشند. وجود یک سیستم کنترلی نوین در فن کویل می تواند در نحوه استفاده و انتخاب نوع آن بسیار موثر باشد.

در گذشته اکثر فن کویل ها بصورت دستی با یک کلید خاموش و رشن و کلید تغیر دور فن کنترل می شدند. اما فن کوئل های جدید قابلیت کنترل از طریق ریموت و ترموستات های دیجیتال را دارند و علاوه بر تنظیم دمای محیط  بصورت دلخواه تا حد زیادی باعث کاهش هزینه های ناخواسته شده و از اتلاف انرژی جلوگیری کرده اند.

تولید انواع فن کویل