فن کویل

مهمترین مشخصه فن کویل صنعتی که نام دیگر آن یونیت هیتر است ، قدرت پرتاب هوای زیاد آن به علت بلند بودن ارتفاع سقف سالن ها و سوله های صنعتی می باشد . فن کویل های صنعتی وظیفه سرمایش و گرمایش این سوله های بزرگ را برعهده دارند . به علت بزرگ بودن فضای این اماکن ، باید دستگاهی طراحی و تولید گردد تا هوای گرم و سرد را به تمام نقاط سوله برساند و فن کویل صنعتی این وظیفه را به شکل عالی انجام می دهد .

همانطور که می دانید ، فن کویل صنعتی از یک کویل به صورت لوله های رفتی و برگشتی و یک سیستم هوادهی تشکیل می شود که در بخش کویل دارای ورودی آب گرم یا سرد از دستگاهایی همانند چیلر ، بویلر و یا سایر تجهیزات صنعتی می باشد و سیستم هوادهی شامل فن سانتریفوژ ، موتور و سیستم انتقال قدرت می باشد که وظیفه ایجاد جریان هوا با فشار استاتیکی بالا بر روی سطح کویل ها را برعهده دارد . هوای برخورد کرده با سطح کویل به صورت تماس غیر مستقیم با آب قرار می گیرد و نیز تا حدودی به تعادل دمایی می رسد و در صورتی که آب گرم در کویل جریان داشته باشد هوا پس از برخورد به کویل گرم تر شده و وارد محیط مورد نظر می گردد و همچنین اگر آب سرد در ورودی فن کویل وارد گردد این آب نیز در تماس غیر مستقیم با هوا قرار گرفته و هوا را خنک تر می گرداند .

مدل محصول : فن کوئل زمينی روکار بالازن ( سريی 42AB )

فن کویل و در اصطلاح انگلیسی fan coil دستگاهی است که برای سریمایش و گرمایش در ساختمانهای مسکونی ادری صنعتی و … به کار می رود . در کل دستگاهی برای تهویه مطبوع می باشد . فن کویل ها می توانند روکار و یا توکار باشند (به لحاظ محل نصب) و در نوع گرمایشی ، سرمایشی تقسیم کرد .

فن کویل های صنعتی عموما در تیپ های مختلفی تولید می گردد که در دسته بندی زیر به انواع فن کویل ها می پردازیم :

1-فن کویل ایستاده / یونیت هیتر
2-فن کویل سقفی تو کار – فن کویل کانالی /فن کویل کاستی
3-فن کویل سقفی روکار / فن کویل دیواری / فن کویل زمینی

فن کویل

فن کویل ایستاده

فن کویل ایستاده نوعی از فن کویل می باشد که به صورت لوله های فیندار در قسمت کویل خود و در قسمت فن خود دارای یک فن سانتریفیوژ با قدرت پرتاب هوای بالا ( فشار استاتیکی مثبت ) به صورت دمنده می باشد .

فن کویل های ایستاده در نقطه خروجی هوا عموما دارای دریچه هوا با قابلیت باز و بسته شدن (دمپر) می باشد . وظیفه دمپر در فن کویل های ایستاده تنظیم دبی هوای خروجی از فن کویل ایستاده می باشد . توجه کنید که بستن بیش از حد دمپر باعث ایجاد صدای ناهنجار در خروجی دستگاه فن کویل ایستاده می شود . بنابراین توصیه می گردد که دمپر را در حالت بیشتر باز قرار دهیم تا سرعت هوای خروجی فن کویل ایستاده از  800 فوت بر دقیقه افزایش نیابد زیرا که دلیل اصلی ایجاد صدای ناهنجار در سیستم های هوادهی همین کاهش مساحت مفید لازم جهت خروج هوا و به عبارتی افزایش سرعت هوا در خروجی دستگاه های هوادهی همانند فن کویل ایستاده است .

فن کویل های ایستاده عموما در بازه بین 600 تا 20.000 سی اف ام تولید و به صورت یکپارچه طراحی می گردد.

فن کویل سقفی توکار یا کانالی یا فن کویل کاستی 

این تیپ فن کویل ها را با نام فن کویل سرمایشی و گرمایشی یا فن کویل کاستی نیز عموما برای مصارف تهویه مطبوع اداری یا مسکونی استفاده می کنند . در این تیپ فن کویل ها ورودی هوا و تمامی ورودی و خروجی های فن کویل در سقف کار گذاری می شود و خروجی هوای این فن کویل ها دارای دمپر تنظیم دبی در قسمت پایینی فن کویل قرار می گیرد .

فن کویل مهتاب

فن کویل های کاستی وابسته به نوع جریان هوا با کویل در دو تیپ فن کویل کاستی دو طرفه و فن کویل کاستی چهار طرفه تقسیم بندی می شود . که درعکس های زیر به تیپ فن کویل کاستی 4 طرفه اشاره شده است .

مشخصات کویل فین دار

کویل های طراحی و تولید شده در فن کویل های سقفی روکار(کانالی) عموما تیپ فین بلیت با نوع لوله مسی در سایزهای 2/1 اینچ ،8/5 اینچ و 8/7 اینچ می باشد این لوله های مسی در ضخامت 0.7 و 0.9 میلی متر می باشد و به صورت تک مدار با ورودی و خروجی معین در سیکل گردش آب قرار می گیرد و در نقاط انتهایی ردیف با U به ردیف بعد با روش جوش ولدینگ حرارتی با گاز اتصال می یابد . در فاز نهایی تولید این فن کویل سقفی و دیواری و ایستاده  لوله های مسی تحت فشار 20 بار توسط گاز ازت قرار می گیرد و به این روش تست فشار می گویند . این روش عموما برای بررسی میزان مقاومت جوشکاری و اتصالات در کویل فن کویل ایستاده و سقفی به کار می رود .

تست دیگری که در بیشتر اوقات برای فن کویل های آبی(با سیکل گردش آب) به کار می رود تست جوش می باشد . در این تست کویل که هنوز در مرحله فین گذاری قرارداده نشده با دبی معینی از گردش اب قرار می گیرد تا نقاط جوش در صورت عدم آب بندی نشدن مشخص شده و رفع عیب می گردد .

فن کویل های سقفی بسیار نصب راحتی دارند و عموما فضای بسیار کمی را اشغال می کنند . تمامی لوله کشی ها و اتصالات برقی در فن کویل های سقفی توکار در داکت های سقف قرار می گیرد و هیچ فضایی را اشغال نخواهد کرد.

فن کویل زمینی  فن کویل دیواری

تیپ اخر فن کویل های تولیدی شرکت فن کویل های دیواری یا زمینی می باشد این فن کویل ها همانند تیپ فن کویل سقفی و فن کویل ایستاده دارای یک سیستم کویل با گردش آب سرد و گرم می باشد و به آن ها فن کویل سرد و گرم نیز می گویند . فن این سیستم هوا را از قسمت زیرین این مدل فن کویل ها دریافت و به نقاط بالایی انتقال می دهد . پرتاب هوای این فن کویل ها و به عبارتی فشار استاتیک فن کویل زمینی نسبت به نوع ایستاده کمتر و نوع سقفی تو کار بیشتر از و عموما جریان حرارتی داخل محل مورد نظر را باروش همرفتی انجام می دهد .

فن کویل

فن کویل های زمینی یا فن کویل های دیواری با توجه به نوع طراحی دمپر خروجی هوا در دو تیپ شیب دار و ساده تولید و طراحی می گردد . اگر دمپر خروجی هوا دارای شیب باشد به آن فن کویل ، فن کویل زمینی شیبدار می گویند و چنانچه دمپر خروجی هوا مطابق شکل زیر به صورت عمودی باشد به آن فن کویل زمینی ساده می گویند.
محصولات مرتبط :
برج خنک کننده
اگزاست فن
بهینه سازی آب برج خنک کننده