فن کویل – قیمت فن کویل

همانطور که از نام فن کویل مشخص می باشد از دو قسمت اصلی تشکیل شده است که موجب تولید و توزیع هوای گرم و سرد در ساختمان می شود. فن کویل شامل یک فن دمنده از نوع اکسیال یا سانتریفیوژ و یک مبدل حرارتی (کویل) سرد و گرم است تا عمل انتقال حرارت و تهویه هوا را به صورت جابجایی اجباری انجام دهد.

فن کویل چیست

فن کویل (Fan Coil Unit) به عنوان یک یونیت داخلی در واقع آخرین بخش از سیستم تهویه مطبوع می باشد. از فن کوئل جهت تامین هوای گرم و سرد در ساختمان های مسکونی، تجاری و کارگاههای صنعتی استفاد میشود. فن کویلها در انواع و ظرفیتهای مختلف طراحی و تولید می شوند، بخاطر تنوعی که این دستگاه دارد قابلیت نصب بصورت زمینی، سقفی و دیواری را دارا می باشد. به همین خاطر در بین انواع سیستمهای تهویه مطبوع بسیار کاربردی و پرطرفدار می باشد. در واقع این دستگاه یکی از اجزای اصلی سیستم های تهویه هوا محسوب می شود و به منظور سرد یا گرم کردن سریع محیط مورد استفاده قرار میگیرد.

چگونگی نصب  و محل قرار گیری دستگاه فن کویل از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که ظاهر آن باعث زیبا سازی مکانی که قرار است در آن نصب گردد، می شود. این ویژگی باعث تمایز این دستگاه با سایر سیستم های تهویه مطبوع شده است. زیرا اکثر سیستم های تهویه مطبوع در مکان های دور از دید نصب می شوند و ظاهر آنها اهمیت کمتری دارد.

طراحی بدنه فن کویل طوری است که بر زیبایی محل نصب خود بیفزاید و ظاهری زیبا و چشم نواز داشته باشد. علاوه بر این مدل های قدیمی این دستگاه دارای معایبی بوده که با پیشرفت تکنولوژی، این معایب در مدل های جدید برطرف شده است.

فیلم نحوه تولید فن کویل سقفی را ذیلا مشاهده می نمائید.

در شرکت مهتاب گستر سعی شده است که در طراحی بدنه فن کویل درکنار زیبایی به استحکام بالا در استراکچر و اجزایی داخلی توجه خاصی صورت گیرد. قسمت هایی که امکان صدمه دیدن دارند، همگی فلزی هستند و از مقاومت بالایی در مقابل عوامل آسیب زا برخوردار هستند. اجزای داخلی دستگاه نیز طوری طراحی و ساخته شده است که سرویس و تعمیر آن با سهولت و بسیار سریع انجام می شود. سرویس و نگهداری راحت فن کویل در مکان هایی که تعداد زیادی از این سیستم برای تهویه هوای آنجا مورد استفاده قرار گرفته است از اهمیت بالای برخوردار می باشد. به همین خاطر گروه تولیدی مهتاب گستر در زمان طراحی و ساخت دستگاه این مسئله را مد نظر قرار داده است.

از آنجای که فن کویل درمدل های مختلف تولید میشود این مسئله باعث شده تا متناسب با نیاز هر مکان، سیستم مناسب با آن محیط مورد استفاده قرار گیرد. یکی از ویژگیهای منحصر به فرد سیستم فن کویل این است که می توان دما و گردش هوای فضاهای مختلف را به صورت جداگانه کنترل کرد. همین ویژگی باعث مدیریت و کمتر شدن هزینه های مربوط به مصرف انرژی می شود. این نوع سیستم ها برخلاف سایر تجهیزات تهویه هوا، نیاز به کانال کشی ندارند و به همین دلیل فضای کمتری از مکان مورد نظر را اشغال می کنند.

گرمایش و سرمایش تولید شده توسط دستگاه فن کویل از طریق اتصال لوله آب گرم و سرد و لوله های برگشت آب به موتورخانه انجام می شود. این امر به این صورت انجام میشود که به هرکویل دو لوله متصل می شود. یک لوله ورود آب گرم از بویلر جهت تامین آب گرم کویل گرمایش دستگاه در زمستان، و یک لوله ورود آب سرد از چیلر جهت تامین آب سرد کویل سرمایش دستگاه در تابستان. لوله دیگر مخصوص برگشت آب به موتور خانه مرکزی می باشد.

فن کوئل ها می توانند هم به صورت دستی توسط سوئیچ خاموش/ روشن و هم از طریق ترموستات کنترل شوند. فن کویل ها در انواع مختلف تولید میشوند و با توجه به موقعیت مکانی و فضای موجود ساختمان جهت نصب در حالت های مختلف ( زمینی، دیواری ، سقفی و…)  قابل اجرا هستند. این دستگاه نسبت به دیگر سیستمهای تهویه و تجهیزات گرمایشی و سرمایشی مشابه از لحاظ اقتصادی و کاربردی گزینه بسیار مناسبی بشمار میروند.

فن کویل

انواع فن کویل

دستگاه فن کویل را از لحاظ مختلف می توان دسته بندی کرد که در ادامه بطور کامل توضیح خواهیم داد

تقسیم بندی از لحاظ نحوه نصب :

فن کویل زمینی

یکی از انواع پر مصرف فن کویل ها نوع زمینی آن می باشد که تفاوت آن با نوع ایستاده ارتفاع کمتر و پهنایی بیشتر این دستگاه می باشد علت نام گذاری تین مدل بخاطر نحوه نصب آن بوده که نزدیک به سطح زمین و کف اتاق نصب میگردد. فن کویلهای زمینی بخاطر نصب آسان و دسترسی راحت جهت سرویس و نگهداری مورد پسند خیلی از کارفرمایان و مصرف کننده گان می باشد. در ضمن فن کویل های زمینی بخاطر ظاهر زیبا، تنوع مدل و رنگ بندی که دارند به راحتی با دکوراسیون داخلی قابل ست شدن هستند. همین مورد نیز یکی از مزیتهای انتخاب این دستگاه ها می باشد. فن کویل های زمینی در ظرفیت های 200 تا 1200 cfm تولید میشوند. سیستم کنترل میزان دما و هوای تولیدی بصورت کلید دستی سه حالته روی دستگاه و توسط ترموستات صورت میگیرد. این مدل از فن کویلها خود به شکل های مختلفی طراحی می شوند که می توان به نوع روبروزن، بالازن، پایه کوتاه و دکوراتیو اشاره نمود. بدنه دستگاه های زمینی از ورق گالوانیزه با پوشش رنگ الکترواستاتیک و یا فایبر گلاس قالبی ساخته می شود که در کنار مقاومت بالا بسیار شیک و زیبا می باشند.

باید بدانید فن کوئل های زمینی مهتاب گستر با توجه به نوع طراحی دمپر خروجی هوا دردو تیپ شیب دار و ساده تولید  می گردد. اگر دمپر خروجی هوا دارای شیب باشد به آن فن کوئل زمینی شیبدار می گویند. چنانچه دمپر خروجی هوا به صورت عمودی باشد به آن فن کوئل زمینی ساده یا بالازن می گویند.

فن کویل ایستاده

در واقع فن کویل ایستاده از همان دسته زمینی می باشد که از لحاظ شکل ظاهری و ابعاد متفاوت است. از ویژگی های مهم دستگاه های ایستاده این است که هوا را به صورت افقی و به سمت بالا رها می کند.

نصب این دستگاه بسیار آسان و راحت بوده و به کانال و لوله کشی نیازی ندارد. موتور آن به صورت حفاظت شده و با پوشش آهنی است. کنترل و روشن و خاموش کردن این دستگاه هم به صورت دستی و هم توسط ترموستات انجام می گیرد. در واقع ترموستات دور فن و جریان ورودی آب را کنترل می کند.

بدنه و کابینت مورد استفاده برای این نوع دستگاه ها، فلزی و با روکش استیل می باشد. بنابراین با گذشت زمان، بدنه آن دچار آسیب و خوردگی نمی شود. همچنین سیم هایی که از آنها در این دستگاه استفاده شده است نیز دارای پوشش آهنی و انعطاف پذیر است .طراحی و ساخت این مدل باریک و زیبا بوده و فضای کمی را اشغال می کند. همچنین فیلترهای مورد استفاده برای این نوع فن کویل قابل شستشو بوده و به راحتی تعویض می شود.

علاوه بر این عملکرد دستگاه فن کویل ایستاده با حداقل صدا و بسیار آرام می باشد. این ویژگی به دلیل وجود فن های سانتریفیوژ و ایمپلر پلاستیکی است. این نوع در قسمت خروجی خود دارای دریچه هوا می باشد که قابل باز و یا بسته شدن است. وظیفه این دریچه یا دمپر تنظیم میزان و زاویه هوای خروجی می باشد. ظرفیت و بازه نوع ایستاده از 600 تا 20000 CFM است.

فن کویل دیواری

این نوع از فن کویل ها همانطور که از نام آن کاملا مشخص است بر روی دیوار نصب میشوند و از لحاظ ظاهری تشابه زیادی به یونیت داخلی کولرهای گازی دارد. فن کویل های دیواری ظاهری زیبا دارند و فضای چندانی را اشغال نمی کنند. فن کویل دیواری در ظرفیت های مختلفی از 200 تا 1200 فوت مکعب بر دقیقه ساخته می شوند. هوای خروجی از فن کویل دیواری به صورت رو به رو زن طراحی شده است. البته دمپر موجود در قسمت خروجی این قابلیت را ایجاد میکند که بتوان از طریق ریموت کنترل هوای خروجی را به جهت مناسب هدایت کرد.

به دلیل کاربرد ساده و آسان این نوع سیستم بر روی دیوار، در مکان های مختلفی مانند ساختمان های مسکونی، اداره ها، بانک ها، مغازه ها و… از آن استفاده می کنند. برای نصب و راه اندازی این نوع فن کویل نیاز چندانی به لوله کشی نیست. بنابراین استفاده از آن در مکان هایی که امکان بازسازی، خراب کاری و لوله کشی در آنها وجود ندارد، بسیار متداول است.

این نوع سیستم تهویه، باعث ایجاد هوای مطبوع برای افراد می شود و همچنین سرما و یا گرما را به صورت یکنواخت در مکان مورد نظر ایجاد می کند. همچنین به دلیل شباهت زیادی که از نظر ظاهر با کولرهای اسپلیت دارند باید دقت کرد تا با آنها اشتباه گرفته نشوند.

یکی از ویژگی های مهم این نوع فن کویل، ظرافت در ساخت و طراحی آن است که باعث شده تا فضای بسیار کمی از مکان مورد نظر اشغال شود و نصب آن نیز به آسانی صورت گیرد. همچنین برای ثابت نگهداشتن دمای مکان مورد نظر، از شیر سه راهی برقی برای این نوع استفاده شده است تا دبی آب را کنترل نماید.

در فن کویل های دیواری معمولا از فن های آلومینیومی و بی صدا استفاده می شود. همچنین می توان به وسیله کنترل سیمی و یا بدون سیم ( دستی و ریموت دار)، دستگاه را به صورت تایمر 24 ساعته تنظیم کرد و دستگاه را روشن و یا خاموش نمود.در اکثر مواقع سیستم کنترل دما و میزان هوادهی دستگاه های دیواری بوسیله ریموت کنترلی صورت میگیرد.

فن کویل سقفی

این نوع از فن کویل ها همانطور که از نام آنها مشخص است در قسمت سقف نصب میشوند و با توجه به نوع معماری در دو مدل فن کویل سقفی توکار و فن کویل سقفی روکار طراحی و تولید می گردند، فن کویل های سقفی روکار که معمولا بصورت کابین دار ساخته می شوند در سالهای اخیرکمتر استفاده میشوند ولی فن کویل های سقفی توکار که در زیرسقف کاذب استفاده می شوند بسیار پر مصرف تر هستند. این فن کویل ها دارای انواع مختلفی می باشند از جمله فن کویل سقفی ساده ، فن کویل های کاستی(یک طرفه وچهار طرفه) و فن کویل های کانالی که به نام داکتد فن کویل نیز معروفند.

فن کويل‌هاي سقفي روکار (کابین دار)

درواقع ساختار اصلی اين فن کويل‌ها مانند فن کويل‌هاي زمینی می باشد با اين تفاوت که در زير سقف و به صورت افقي نصب میشوند . دریچه هوای خروجی معمولا بصورت افقی می باشد که در صورت نیاز با استفاده از کانال می توان آن را به سمت پایین هدایت کرد معمولا در مکانهای که فضای کافی در زیر سقف یا روی زمین وجود نداشته باشد از این نوع فن کویل استفاده میشود. فن کویل های سقفی روکار در رنج 200تا 1000 cfm تولید میشوند که کنترل ظرفیت هوادهی ودمای اتاق توسط ترموستات قابل تنظیم است.

فن کويل‌هاي سقفي توکار (بدون کابین)

ساختار اصلی این مدل نیز متشکل از فن و کویل می باشد. اين نوع از فن کويل‌ها بالاي سقف کاذب نصب مي‌شود و فقط دریچه خروجی هوا در روی سقف نمایان هست . صداي این مدلها معمولا به دلیل این که درون سقف هستند کمتر از نوع روکار می باشد ، فقط تنها اشکالی که این نوع از فن کویل ها دارند این است که نصب ، سرویس و نگهداری آن بخاطر محدودیت فضای داخل سقف کمی دشوار می باشد به همین دلیل در زمان انتخاب محل نصب باید دقت شود تا این مورد مد نظر قرار گیرد فن کویل های سقفی توکار نیز در ظرفیت های 200 تا 1000cfm بطور معمول تولید میشود و سیستم کنترلی آن بوسیله ترموستات صورت میگیرد.

فن کويل کانالي یا داکتی

در این نوع فن کویلها نیز از همان ساختار فن کویل های سقفی توکار استفاده میشود با این تفاوت که مدل کانالی برای حجم های بالاتر تا 2500 cfm طراحی و ساخته میشوند و به همین علت می توانند میزان فشار استاتیکی بیشتری ایجاد کرده و برای فضاهای بزرگتر و مکانهای که سقف بلند تری دارند مورد استفاده قرار گیرند ، هوای خروجی از فن کویل های کانالی را می توان از طریق کانال کشی به چند اتاق مجاور هدایت کرد، معمولا به علت فن های قوی که دارند از انواع دیگر فن کویلهای سقفی صدای بیشتری تولید می کنند ولی بخاطر بزرگتر بودن فضای های مورد استفاده معمولا این صدا آزار دهنده نیست و مشکلی را ایجاد نمی کند. یکی از مزیت های فن کویل های داکتی این است که می توان قسمتی از هوای تازه را نیز از طریق کانال هوای تازه تامین نمود. فن کویلهای کانالی در رنج 600 تا 2500 سی اف ام تولید می شوند و سیستم کنترلی آنها نیز توسط ترموستات صورت میگیرد.

فن کویل کاستی

فن کویل سقفی توکار یا فن کویل کاستی نیز عموما برای مصارف تهویه مطبوع اداری یا مسکونی استفاده می شود. در این سیستمها ورودی هوا و تمامی ورودی و خروجی های فن کوئل در سقف کارگذاری می شود. خروجی هوا نیز دارای دمپر تنظیم دبی در قسمت پایینی دستگاه قرار دارد.

فن کویل های کاستی از طراحی زیبایی برخوردارند و وزن بسیار کمی دارند. به علت پایین بودن صدای این دستگاه از آن در خیلی از مکانها که حساسیت صدا درآنجا بالاست مانند اتاق جلسات استفاده میکنند . این نوع فن کویلها در ظرفیتهای 200 تا 1400cfm تولید میگردد.

تولیدکننده فن کویل

فن کویل های کاستی وابسته به نوع جریان هوا با کویل در دو تیپ فن کوئل کاستی یکطرفه و فن کوئل کاستی چهار طرفه تقسیم بندی می شود . فن کویل های سقفی بسیار نصب راحتی دارند و عموما فضای بسیار کمی را اشغال می کنند . تمامی لوله کشی ها و اتصالات برقی در فن کوئل های سقفی توکار در داکت های سقف قرار می گیرد و هیچ فضایی را اشغال نخواهد کرد.

برندهای مختلف داخلی و خارجی از فن کویل کاستی در بازار موجود می باشد که هر کدام قیمت و خصوصیات منحصر به فردی دارند بطور نمونه می توان برندهای همچون فن کویل کاستی گرین، اکس، هیوندای، امریکن کویل، ال جی ، ساران، تهویه و… اشاره نمود.

قیمت فن کویل کاستی

از دیگر ویژگی های فن کویل کاستی می توان به سه مورد دیگر اشاره کرد :

 1. هوارسانی و پرتاب هوا در جهات مختلف ( چهار طرفه و دوطرفه ) با استفاده از سیستم فن پیچشی وسه بعدی که موجب افزایش و قدرت پرتاب باد نیز میشود.
 2. بکارگیری پمپ درین در قسمت تشتک که به راحتی آب تقطیر شده را به سمت لوله های تخلیه هدایت می نماید.
 3. سیستم زمان بندی هوشمند و 24 ساعته که قابلیت های مختلفی برای نحوه هوارسانی و تنظیم دما را به کاربر میدهد.

انواع فن کویل از لحاظ نوع لوله کشی

دستگاه فن کویل را از نظر موقعیت لوله های ورودی به کویل میتوان به دو دسته راست و چپ تقسیم کرد. سیستم لوله کشی آب گرم و سرد از موتورخانه تا فن کوئل، برای کارکرد دو فصلی (تابستانی-زمستانی) با دو نوع لوله کشی انجام می شود که در زیر به آن ها پرداخته ایم .

فن کوئل و سیستم دو لوله ای : (Two Pipe System)

در این سیستم از یک لوله رفت و یک لوله برگشت مشترک جهت فصل تابستان و زمستان استفاده می گردد. این روش بیشتر در مناطقی که اختلاف دمای تابستان و زمستان کم باشد مورد استفاده قرار میگیرد.

فن کویل و سیستم چهار لوله ای (Four Pipe System):

در سیستم چهار لوله ای از دو ردیف لوله رفت مجزا برای آب گرم و سرد، و دو ردیف لوله برگشت جداگانه جهت برگشت آب به موتورخانه جهت فصل تابستان و زمستان استفاده می شود. این سیستم بیشتر در مناطقی که نیاز به کنترل انعطاف پذیرتری از لحاظ درجه حرارت دارند استفاده می گردد. برای مثال هنگامی که نیاز به آب گرم با دمای بالاتری در زمستان و آب سرد با دمای نسبتا پایین تری در تابستان نیاز می باشد.

قطعات فن کویل

دستگاه فن کویل از قسمتهای اصلی و فرعی مختلفی تشکیل می شود که در ذیل به تشریح هر کدام از این قسمتها خواهیم پرداخت.

فن یا بلوور : یکی از مهمترین قطعات این دستگاه فن می باشد. وظیفه این قطعه ایجاد جریان هوا روی کویل سرمایشی و یا گرمایشی است. فن معمولا از جنس پلاستیکی و یا فلزی (گالوانیزه) بوده و نوع آن سانتریفوژ با تیغه های فوروارد است. بلوور یا پروانه فن کویل از نظر استاتیکی و دینامیکی بایدکاملا بالانس شود تا کار کرد کم صدا و بدون لرزش داشته باشد.

الکتروموتور : برای به چرخش درآمدن فن بایستی الکتروموتور روشن شود. در سیستم فن کویل از دو نوع الکتروموتور با قطب چاکدار و همچنین دارای سیم پیچ راه انداز استفاده می شود. این قطعه به صورت دو دور ، سه دور و هفت دور کار می کند. موتور فن کویل می تواند به شکل تک شفت یا دوشفت باشد. الکترو موتور های مورد استفاده در فن کویل از برندهای مختلف همچون الکتروژن، مگا موتور، آریا موتور و… می باشد.

کویل مسی (مبدل حرارتی) : اجزای تشکیل دهنده کویل، لوله های مسی و پره های آلومینیمی می باشند. آب گرم یا سرد از طریق لوله های ورودی وارد کویل شده و پس از تبادل حرارت با محیط به وسیله لوله خروجی به سمت دستگاه مولد در موتور خانه برگشت داده می شود.لوله های مسی در فن کویل از قطر 8/3 و 8/5 می باشند و تراکم فین در آن در حدود 8 تا 16 فین در اینچ می باشد. هر چه تراکم فین بیشتر باشد تبادل حرارت بالاتری صورت میگیرد.البته در مواردی که امکان خوردگی وجود دارد از بلوفین یا گلد فین استفاده میشود.

مشخصات کویل : کویل های طراحی و تولید شده در فن کوئل های زمینی، سقفی ودیواری عموما تیپ فین بلیت با نوع لوله مسی در سایزهای 2/1 اینچ ،8/5 اینچ و 8/7 اینچ می باشد. این لوله های مسی در ضخامت 0.7 و 0.9 میلی متر می باشد و به صورت تک مدار با ورودی و خروجی معین در سیکل گردش آب قرار می گیرد. در نقاط انتهایی ردیف با U به ردیف بعد با روش جوش ولدینگ حرارتی با گاز اتصال می یابد .

در فاز نهایی تولید کویل ، لوله های مسی تحت فشار 20 بار توسط گاز ازت قرار می گیرد که به این روش تست فشار می گویند . این روش عموما برای بررسی میزان مقاومت جوشکاری و اتصالات در کویل فن کوئل به کار می رود .تست دیگری که در بیشتر اوقات برای فن کویل های آبی (با سیکل گردش آب) به کار می رود تست جوش می باشد . در این تست کویل که هنوز در مرحله فین گذاری قرار داده نشده با دبی معینی از گردش آب قرار می گیرد تا نقاط جوش در صورت عدم آب بندی نشدن مشخص شده و رفع عیب می گردد .

فیلتر : این قسمت از فن کویل دارای سه نوع الیافی، آلومینیومی و پلاستیکی می باشد. وظیفه فیلتر این است که هوای ورودی به دستگاه را تصفیه کرده و سپس به فضای مورد نظر وارد شود. فیلتر فن کویل همچنین از ورود گرد و غبار به فن و موتور جلوگیری می کند.

شاسی : این قسمت از ورق های گالوانیزه ساخته می شود و به صورت بدنه داخلی از سایر اجزا و قطعات نگهداری می کند.

شیر هواگیری : این قطعه به دو صورت دستی و اتوماتیک ساخته شده و هوای محبوس در سیستم به وسیله آن خارج می شود.

بدنه اصلی : بدنه یا کابینت در مدل های روکار فن کویل، به صورت فلزی و از ورق روغنی ساخته می شوند. همچنین با استفاده از رنگ الکترواستاتیک بدنه آن رنگ آمیزی می شود تا درکنار زیبای از مقاومت بالای در برابر خوردگی برخوردار شوند.

فن کوئل دیواری

پلنوم : به منظور کاهش و به حداقل رساندن صدای موجود در سیستم فن کویل، در برخی از انواع آن از قطعه ای به نام پلنوم باکس استفاده می کنند.

کلید کنترل دور فن : یکی دیگر از اجزای فن کویل کنترل دور فن می باشد. وظیفه آن روشن و خاموش کردن و انتخاب دور فن به صورت کند یا تند می باشد. برای کنترل های دستی از کلید سلکتوری و در انواع سقفی که در دسترس نیستند از ریموت کنترل استفاده می شود.

تشتک یا سینی درین : در اثر عبور هوا بر روی کویل سرد، مقداری از بخار موجود در این هوا تقطیر می شود. تشتک یا سینی درین وظیفه جمع آوری این آب و انتقال آن به لوله تخلیه را دارد.

ترموستات : ترموستات در سیستم کویل به منظور تنظیم درجه گرما و یا سرما مورد استفاده قرار می گیرد. ترموستات یکی از وسایل پرکاربرد در مصارف مختلف از جمله تهویه مطبوع می باشد که موجب ذخیره و بهینه سازی انرژی های مصرفی میشود. در واقع ترموستات ها نوعی دما سنج هستند.کار ترموستات در فن کویل به این شکل است که از طریق فرمان به سیستم الکتریکی فن میزان گرما و هوایی تولیدی را کنترل می نمایید. ترموستات ها به دو شکل کلی می باشند. ترموستات مکانیکی (آنالوگ) و ترموستاتهای دیجیتال ، این وسیله نقش بسیاری مهمی در عملکرد بهتر سیستمهای گرمایشی و سرمایش دارد.
نکات مهم در زمان انتخاب ترموستات :
یکی از مهمترین موارد در انتخاب ترموستات فن کویل تعداد دور دستگاه مورد نظر می باشد، در واقع شما در زمان خرید ترموستات فن کویل باید اگاه باشید که الکترفن مورد استفاده در فن کویل سه دور ، چهار دور یا … می باشد و بر همان اساس ترموستات متناسب با آن را خریداری نمایید.

سیستم کنترل هوشمند در فن کویل

یکی از ویژگیهای فن کوئل های تولیدی شرکت مهتاب گستر قابلیت نصب کنترلر دیجیتال برروی دستگاه می باشد. نصب این سیستم باعث می شود که دور فن بر اساس دمای تنظیمی محیط بطور خودکار تغییر نماید، با این کار شما علاوه بر کاهش میزان مصرف برق می توانید میزان بار سرمایشی و بار گرمایشی را در فصول مختلف سال مدیریت نمایید در ضمن این سیستم کنترلی موجب کاهش سر و صدای ناشی از قطع و وصل دائم موتور فن کویل و پروانه می شود که این موضوع باعث کم شدن استهلاک و بالارفتن عمر مفید دستگاه شما می گردد.

سه روش کنترل هوشمند فن کویلها

1- ترموستات هوشمند با دور اتوماتیک
2- تایمر قابل برنامه ریزی روزانه و هفتگی و ماهانه
3- با قابلیت تشخیص حضور فرد در مکان نصب فن کویل

سیستم سیم کشی فن کوئل

معمولا در فن کویل ها از موتورهای تک فاز استفاده می شود این موتورها نهایتا 3 آمپر برق مصرفی دارند و به صورت سه سرعته هستند. دقت داشته باشید سیم کشی فن کویل در خیلی از موارد مانند سیستم سیم کشی روشنایی نیست و دستورالعمل های خاص خود را دارند این نحوه سیم کشی این اجازه را به شما می دهد تا در زمانی مشخص تمام دستگاهها را از یک نقطه قطع یا وصل نمایید. این موضوع در کنترل هزینه بسیار موثر است.

نکات مهم در زمان انتخاب فن کویل مناسب

در این قسمت به پارامترهای اصلی که در زمان انتخاب فن کویل باید مد نظر داشته باشید اشاره خواهیم کرد. شما می توانید با مطالعه این قسمت با داشتن اطلاعات کاملتر و اطمینان بیشتر سیستم تهویه مطبوع مناسب را برای مکان خود انتخاب و خریداری نمایید.

1- مدل فن کویل :  این دستگاه با توجه به محل قرار گیری و شکل ظاهری دارای انواع مختلفی از قبیل زمینی ، سقفی ، دیواری ،کانالی و… می باشد. شما می توانید با توجه به نوع نیازی که دارید یکی از این مدلها را انتخاب و خرید نمایید.

2-ظرفیت هوادهی فن کوئل : همان طور که قبلا هم اشاره شد فن کویل های زمین و سقفی با ظرفیتهای cfm200تا 1000 cfm تولید می شوند و مدل کانالی تا ظرفیت 2400 cfm قابلیت تولید را دارند. از آنجایی که فن کوئل ها بصورت موتور دور متغیر طراحی و ساخته می شوند بهتر است مبنای انتخاب برای فضای مد نظر با توجه به هوادهی در دور متوسط فن انتخاب گردد. ظرفیت این نوع سیستم ها بر اساس فوت مکعب در دقیقه نشان داده می شوند که در اصلاح به آن  CFM گفته می شود.

3- شکل قرار گیری لوله ورود و خروج فن کویل : از آنجایی که سیستم لوله کشی آب گرم سرد در مراحل اولیه ساخت و ساز ساختمان صورت میگیرد شما مشتریان محترم باید دقت نمایید تا در زمان سفارش فن کوئل های زمینی و سقفی، چپ یا راست بودن لوله ورودی به فن کویل را به فروشنده اعلام کنید تا در زمان نصب دچار اشکال نشوند.

4- ابعاد : جدای از ظرفیت دستگاه که باید متناسب با فضای مورد نظر باشد می بایست ابعاد دستگاه انتخابی متناسب با محل قرار گیری و فضای موجود باشد. این مورد بخصوص در نوع سقفی و کاستی حتما باید مد نظر قرار بگیرد تا بتوان به راحتی فن کوئل را نصب کرد.

سازنده فن کویل

5-نوع متریال و برند قطعات استفاده شده در فن کوئل:

الف) جنس بدنه دستگاه که می تواند از ورق گالوانیزه با پوشش رنگ کوره یا فایبرگلاس باشد.

ب ) کویل که محل عبور سیال گرم و سرد می باشد و در اکثر مواقع از لوله های مسی با فین های آلومینیمی 8fpi می باشد که بصورت یک کویل مشترک گرم و سرد یا کویل مجزا جهت گرمایش و سرمایش در داخل دستگاه تعبیه می شود. سایز مناسب لوله های مسی 8/3 با ضخامت 0.6 و 0.9 می باشد.

ج ) الکترو فن که جریان هوا و عبور آن از روی کویل ها وظیفه این قطعه می باشد . تیغه ها و هوزینگ فن دستگاه می تواند از جنس گالوانیزه یا پلاستیکی باشد که در هر دو حالت باید به بالانس و کم صدا بودن آن توجه نمایید. فن کویل های تولید شده در شرکت مهتاب گستر از پروانه های فلزی برای تامین هوای مناسب و طول عمر بیشتر فن استفاده می نماید . موتور کوبل شده بر روی پروانه که می تواند از برندهای داخلی و خارجی انتخاب شود. اما در هر صورت میبایست موتور مورد استفاده در فن کویل از نوع کم صدا (Low noise)  باشد. بطور معمول موتورهای مورد استفاده دارای دور متغیر به سه حالت آهسته/متوسط/تند می باشند.

6- قابلیت های کنترلی : فن کویلها بصورت دستی و یا از طریق ترموستات قابل کنترل می باشند. وجود یک سیستم کنترلی نوین در دستگاه می تواند در نحوه استفاده و انتخاب نوع آن بسیار موثر باشد.

در گذشته اکثر فن کویل ها بصورت دستی با یک کلید خاموش و رشن و کلید تغیر دور فن کنترل می شدند. اما نمونه های جدید قابلیت کنترل از طریق ریموت و ترموستات های دیجیتال را دارند و علاوه بر تنظیم دمای محیط  بصورت دلخواه تا حد زیادی باعث کاهش هزینه های ناخواسته شده و از اتلاف انرژی جلوگیری کرده اند.

نمونه کویلهای مورد استفاده در شرکت مهتاب گستر

محاسبه ظرفیت فن کویل

در زمان انتخاب و محاسبه ظرفیت فن کویل به غیر از محاسبات بار برودتی موردنیاز مکان باید به چند مسئله دیگر نیز توجه داشته باشیم ، بطور مثال منطقه جغرافیای ( گرم سیر یا سرد سیر بودن )، نوع معماری و مصالح بکار رفته در سازه و نوع کاربری (مسکونی ، تجاری ، صنعتی و…)

برای محاسبه ظرفیت فن کویل بطور معمول در مناطق معتدل و با کاربری مسکونی به ازای هر یک متر مکعب از فضا در حدود 150 تا 200  BTU/h ظرفیت سرمایشی در نظر میگیرند که برای بدست آوردن میزان هوادهی دستگاه بر حسب فوت مکعب در دقیقه  CFM عدد بدست آمده را بر 25 تقسیم میکنیم.

نکته ای که باید در انتخاب فن کویل مد نظر قرار دهید مبنا قرار دادن دور متوسط کارکرد می باشد، در جدول زیر ظرفیت حدودی مناسب با متراژ مکان در کاربری مسکونی (هوای معتدل شهر تهران) بیان شده است.

قیمت فن کویل

مزایای و معایب استفاده از فن کویل

انتخاب فن کویل جهت سیستم گرمایش و سرمایش ساختمان دارای مزایای زیادی است. در ادامه به اصلی ترین مزایای این سیستم‌ها اشاره شده است.

اولین مزیت این دستگاه این است که سیستم لوله کشی آن نیاز به فضای خیلی کمتری دارد. همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم میتوان از سیستم دو لوله یا چهار لوله برای رفت و برگشت آب به فن کویل استفاده نمود. این لوله کشی به مراتب فضای خیلی کمتری نصب به سیستم کانال کشی در موتورخانه و سایر مسیرهای عبور شبکه تاسیساتی را اشغال خواهد کرد. همچنین فن کویل ها قابلیت کار با یک سیستم چیلر و حرارت مرکزی را دارند.

یکی دیگر از مزایای اصلی استفاده از فن کویل قابلیت کنترل دمای دلخواه در فضا های مختلف توسط این دستگاه می باشد. بطوری که شما با استفاده از یک یا چند فن کوئل در یک اتاق و سیستم کنترلی (ترموستات) میتوانید به راحتی دمای اتاق مورد نظر را جدای از دیگر فضاهای ساختمان ، بصورت مجزا کنترل و تنظیم نمایید.

نکته اصلی دیگر به غیر از قابلیت کنترل مجزا، کاهش چشم گیر هزینه های مصرف انرزی  و مدیریت آن می باشد و از اتلاف انرژی و هزینه های ناخواسته جلوگیری میکند.

مورد دیگری که باعث انتخاب فن کویل برای خیلی از مناطق می شود این است که این سیتم ها با دمای پایین آب نیز قابلیت تولید گرما را دارند. در نتیجه برای مناطقی که تولید گرما صرفا توسط صفحات خورشیدی انجام می گیرد بسیار انتخاب مناسبی است.

آخرین مورد که خیلی از کارفرمایان را مجاب به انتخاب و خرید فن کویل می نماید تنوع در طراحی و ساخت آن می باشد. وجود فن کوئل های زمینی ، دیواری و سقفی به شما این اجازه را می دهد تا با توجه به فضای موجود در ساختمان بهترین انتخاب را بر اساس نیاز خود داشته باشید.

در مورد معایب فن کویل می توان به عدم تامین هوای تازه در این سیستم اشاره نمود و یکی دیگر از معایب فن کویل شکل سرویس و نگهداری دستگاه می باشد. چون در فضای داخلی ساختمان کار سرویس انجام میشود بعضی از کارفرمایان نسبت به این مسئله اظهار نارضایتی می کنند .

چند نکته فنی درمورد نصب و اجرایی فن کویل

 1. باید بدانید سیستم لوله کشی و سایز لوله رفت و برگشت آب به فن کویل معمولا در ظرفیت های زیر 500CFM سایز ¾ اینچ و در ظرفیت های بالاتر تا 1000CFM سایز لوله یک اینچ می باشد و در مدل های کانالی سایز لوله ¼ 1 اینچ در نظر گرفته می شود.
 2. دقت نماید که حتما به منظور فرمان STOP به چیلر در زمان خاموش شدن پمپ های سیرکولاتور مدار سرمایش در مسیر آب خروجی به سمت کویل آب سرد و دیگر تجهیزا ت تهویه مطبوع حتما فلو سوئیچ استفاده گردد.
 3. نکته دیگری که باید مد نظر داشته باشید این است که باید لوله کشی ازکف اتاق انجام شود و نه از روی دیوار و مسئله دیگر در زمان نصب فن کویل ها که باید به آن دقت شود این است که سیستم کاملا بصورت تراز نصب شود تا فن ها در زمان کارکرد سیستم صدای نامتعارف نداشته باشند.
 4. در مورد محل نصب فن کویل باید این نکته را مد نظر داشته باشید که فضای کافی در اطراف دستگاه وجود داشته باشد تا در آینده برای سرویس دستگاه تکنسین ها با مشکل مواجه نشوند.
 5. نکته آخر که باید در زمان اجرا به آن دقت داشته باشید نصب شیر قطع و وصل بر روی لوله ورودی و خروجی آب به کویل است که حتما باید بصورت مهره و ماسوره اجرا شود.

سرویس و نگهداری

بسیاری از مصرف کنندگان فن کویل نمی دانند که این سیستم ها نیز مانند سایر سیستمهای برودتی و تهویه ای نیازمند سرویس دوره ای می باشند . اما سرویس منظم آنجایی اهمیت می یابد که بحث کاهش هزینه های جاری مطرح می گردد ما با سرویس دوره ای و نگهداری صحیح این تجهیزات موجب افزایش راندمان این دستگاه ها و همچنین سبب کاهش مصرف برق می شویم . ضمن اینکه از ورود خسارات سنگین ناشی از خرابی نیز جلوگیری می نماییم.

سرویس فن کویل در چند مورد زیر خلاصه می گردد :

 1. سرویس و تعویض فیلتر ها
 2. اسیدشویی کویل
 3. هواگیری
 4. سرویس و بازدید فن وموتور دستگاه

بطور کلی در ابتدای فصل سرد باید سینی درین را بررسی نمایید و محل اتصال سینی به لوله درین را پاکسازی کنید  تا از هر گونه گرفتگی مسیر تخلیه جلوگیری شود .  همانند اسید شویی چیلر، فن کویل ها را نیز باید با مواد شیمیایی تمیز نمایید . در ابتدای فصل همچنین باید پیش فیلتر ورودی هوای دستگاه را باید نظافت کرد و جهت حصول اطمینان از کنترل صحیح محیط، با دما سنج محیطی می توان  ترموستات و نحوه عملکرد آنرا تست و آزمایش کرد. شبکه لوله کشی بر میزان آب ورودی و میزان تامین سرمایش و گرمایش و افزایش راندمان فن کویل تاثیر می گذارد .

متوازن کردن شبکه لوله کشی :

طراحی صحیح لوله کشی در فن کویل ها موجب می گردد تا هر ترمینال و بخش به میزان لازم آب سرد یا آب گرم دریافت کند . به میزان 25 درصد نوسان در مقدار آب 10 درصد نوسان در ظرفیت کویل همان بخش خواهیم داشت . متوازن سازی شبکه لوله کشی توسط شیرهای دستی صورت می پذیرد به منظور متوازن سازی شبکه لوله کشی باید دو شرط همواره برقرار باشد :

 1. افت فشار در مدارهای موازی 40 درصد تغییرات فشار مدار کل باشد .
 2. افت فشار در مدارهای موازی با هم همخوانی داشته باشد .

نحوه تخلیه آب جمع شده در سینی درین فن کویل ها

همانطورکه میدانید آب تقطیر شده بر روی کویل در تابستان در سینی زیر کویل جمع میشود و باید حتما تخلیه شود تا از سر ریز شدن جلوگیری شود . برای این منظور در سینی درین یا همان تشک فن کویل سقفی دو سوراخ در دوطرف وجود دارد که شما می توانید با توجه به محل قرارگیری دستگاه از یکی از آنها برای تخلیه آب استفاده نمایید البته باید سوراخ دیگر را بوسیله درپوش مخصوص بپوشانید تا آب تشتک از آنجا خارج نشود برای تخلیه آب از یک شیلنگ مخصوص که به همراه لوازم جانبی فن کویل تهیه نموده اید استفاده کنید، همچنین از باز بودن شلنگ مطمئن شوید و مسیر عبوری شلنگ تخلیه را با حداقل پیچ و خم انتخاب نمایید. باید دقت شود که لوله تخلیه حداقل دارای شیب سه درصد باشد تا به راحتی آب درآن جریان پیدا کند در انتها و قبل از بستن دریچه بازدید مقداری آب در تشتک فن کویل بریزید و از عملکرد صحیح تخلیه آب اطمینان حاصل نمایید.

عیب یابی و رفع ایراد

مهمترین ایراداتی که در عیب یابی فن کویل باید به آنها دقت نمود عبارتند از :

 1. موتور فن کویل کار نمی کند و جریان هوا کم است یا وجود ندارد :
  تعیین محل خطا و اصلاح آن – عیب برق
  • سیم کشی نادرست به موتور ، شل بودن اتصالات ، شل بودن موتور – سیم کشی
  • قرارگیری کنترلرو اصلاح آن – خطا در مدار کنترل کننده
  • خطای تایمر – سوییچ های مجزاکننده خاموش است
  • ریست خودکار بعد از اصلاح عیب – ترموستات بیش از حد داغ است
 2. موتور فن کویل کار می کند اما جریان هوا کم است یا وجود ندارد :
  سفت کردن چرخ در محور – چرخ در محور شل شده است
  • بررسی جهت چرخش – چرخش نادرست فن
 3. گرمایش نداریم و یا گرمایش بسیار اندک است :
  بررسی دیگ بخار – غیرفعال بودن دیگ بخار
  • بررسی تایمر – خرابی تایمر
  • بررسی تنظیمات ترموستات – نقص در تنظیمات ترموستات
  • بررسی عیب تنظیم کننده محدوده دما – نقص دستگاه کنترل کننده
  • بررسی مدار – عیبترموستات
  • بررسی عیب کنترل کننده ، موتور شیریا عیب ترانسفورماتورو بررسی یکپارچگی سیم کشی داخلی – بسته شدن شیر خودکار ویا عدم وجودآب در کویل
  • تعویض و تعمیر پمپ – نقص فنی پمپ
  • بررسی نقطه تعیین شده – دمای پایین دیگ بخار
  • بررسی قدرت پمپاژ و انسداد کویلها – سرعت جریان آب کم است
  • بررسی کارکرد حسگر، بررسی خواندن دمای اتاق یا دمای برگشت، بررسی تحت تاثیر قرار گرفتن حسگر توسط دیگر منابع حرارتی – دمای نادرست در محل حسگر منطقه
  در ارتباط با کاهش سرمایش یا عدم سرمایش نیز باید تمام موارد مذکور در گزینه بالا را بررسی کرد .

الکتروموتور

قیمت فن کویل

یکی از موارد مهم در زمان انتخاب و خرید فن کویل برای مصرف کنندگان میزان هزینه اولیه برای تهیه دستگاه می باشد. قیمت فن کویل به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. یکی از این پارامترها نوع ظاهری این دستگاه است. همانطور که عنوان شد فن کویل ها دارای انواع مختلفی هستند. سیستم های کاستی، سقفی توکار، کانالی، دیواری، زمینی، یک طرفه یا چهار طرفه و… هر کدام با توجه به تکنولوژی به کار رفته در آن، قیمت مخصوص به خود را دارند. بنابراین انواع مختلف این دستگاه بر قیمت گذاری آن موثر خواهد بود.

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت این دستگاه، میزان ظرفیت آن است. منظور از ظرفیت میزان بار کل در هر فضا است. بهتر است که در دور متوسط، ظرفیت این دستگاه را محاسبه کرد. همچنین سطح صدا نیز یکی از عوامل موثر بر قیمت این سیستم تهویه می باشد. چگونگی قرار گرفتن دستگاه و نوع فن و موتور آن می تواند در میزان صدای دستگاه هنگام کار کردن اثر بگذارد. همچنین برای خرید سیستم فن کویل، بایستی به ابعاد آن و مناسب بودن برای مکان مورد نظر که در قیمت آن تاثیر دارد، توجه کرد.

قیمت فن کویل بسته به نوع متریال مورد استفاده در ساخت ، نوع جنس بدنه (فایبر گلاس یا فلزی) ، ظرفیت هوادهی، ابعاد، شکل ظاهری، جنس کویل و تراکم فین ها و نوع دستگاه اعم از (فن کویل سقفی، زمینی، دیواری ، کانالی و..)، و برند شرکت تولید کننده می تواند متغیر باشد. به عنوان مثال قیمت یک دستگاه فن کویل زمینی دکوراتیو با ظرفیت 400 cfm  که با متریال با کیفیت متوسط تولید میشود بطور معمول در حدود سه میلیون تا سه میلیون پانصد هزار تومان می تواند باشد.

در زمان خرید فن کویل یکی از موارد اصلی که مد نظر مشتریان محترم است قیمت فن کویل می باشد. البته باید در کنار قیمت به کیفیت و کارایی دستگاه دقت لازم را داشته باشید . مهتاب گستر به عنوان یک شرکت تولید کننده انواع فن کوئل تجربیات زیادی طی سالهای متمادی کسب کرده است. لذا به شما پیشنهاد میکنیم که به هیچ عنوان جهت پرداخت هزینه اولیه کمتر برای خرید سعی نکنید به دنبال دستگاهی با کیفیت پایین تر از حد استاندارد باشید.

شرکت مهتاب گستر با در نظر گرفتن نیاز پروژه ، نوع فن کوئل انتخابی شما و البته با استفاده از خط تولید مجهز و نیروهای مجرب اقدام به تولید و فروش با کیفیت ترین فن کوئل ها ، با مناسب ترین قیمت ها را نموده است. تولیدات این شرکت با استفاده از بهترین مواد اولیه در ساخت قالب های بدنه دستگاه و استفاده از پروانه های فلزی و پلاستیکی با بهترین کیفیت و کمترین میزان صدا، و نصب موتورهای سه دور اروپایی و موتورهای داخلی با کارایی عالی و گارانتی تعویض انجام میشود.

قیمت فن کوئل سقفی توکار بدون کابین 200cfm

فن کویل سقفی 200cfm با توجه به مواردی که در بالا به آن اشاره نمودیم که می بایست در ساخت رعایت شود قیمتی در حدود 18 میلیون ریال تا 20 میلیون ریال دارد. البته برند موتور و ظرفیت سرمایشی و گرمایشی و نوع کویل مورد استفاده می تواند در قیمت آن تاثیر گذار باشد.

قیمت فن کویل زمینی 600 cfm مدل WFC600-FD

فن کویل های زمینی از انواع پر طرفدار و پرکاربرد می باشند که در بسیاری از بیمارستانها و هتلها مورد استفاده قرار میگیرد. ظرفیت گرمایشی این دستگاه در حدود 14kw و سرمایش 6kw می باشد. در ساخت آن از کویل های مسی با تراکم 8 فین استفاده شده است. قیمت این ظرفیت از فن کوئلهای زمینی در حدود 28 میلیون ریال تا 31 میلیون ریال در تاریخ نگارش این مطلب می باشد.

شما مشتریان محترم می توانید جهت استعلام قیمت دیگر مدلها در ظرفیتهای 200 تا 2400 سی اف ام در سه نوع زمینی ، سقفی و کانالی با کارشناسان فروش این شرکت تماس حاصل فرمایید. کارشناسان مهتاب گستر در اسرع وقت قیمت فن کویل مورد نظر به همراه مشخصات فنی کامل دستگاه در اختیار شما قرار خواهند داد.

به احتمال زیاد در زمان مراجعه به بازار برای خرید فن کویل با برنده های مختلف داخلی و خارجی روبرو می شوید و این سوال برای شما مطرح میشود که کدام برند و با چه قیمتی بهترین انتخاب می تواند باشد. ولی نکته مهم در انتخاب فن کویل های داخلی و خارجی گارانتی و خدمات پس از فروش هر دستگاه می باشد که به شما اطمینان می دهد با خیال راحت خرید فن کویل را انجام دهید. در ادامه چند برند مطرح را برای شما نام خواهیم برد و قیمت چند مورد را عنوان خواهیم کرد.

برندهای خارجی مطرح در زمینه تولید فن کویل : فن کویل گرین (GREEN) ، فن کویل ساراول(SARAVEL) ، فن کویل آکس(AUX)، فن کویل مدیا (Midea)، فن کویل ال جی LG و…
بطور مثال قیمت فن کویل کاستی 600 سی اف ام در چند برند مختلف به این صورت می باشد :
قیمت فن کویل کاستی گرین 98.000.000 ریال ، قیمت فن کویل کاستی ال جی 120.000.000 ریال
قیمت فن کویل کاستی مدیا 105.000.000ریال ، قیمت فن کویل کاستی هیوندای 116.000.000 ریال

برندهای داخلی تولید کننده فن کویل : ساراول ، آذر نسیم، گروه تولید مهتاب گستر، ساران ، تهویه ، مانلی و…
بطور مثال قیمت فن کویل زمینی 400 سی اف ام در چند برند مختلف داخلی به شرح ذیل می باشد :
قیمت فن کویل زمینی مهتاب گستر 37.000.000 ریال، قیمت فن کویل زمینی آذرنسیم 36.000.000 ریال
قیمت فن کویل زمینی تهویه ساز 41.000.000 ریال، قیمت فن کویل زمینی مانلی 39.000.000ریال

گارانتی و خدمات پس از فروش :

جهت اطمینان مشتریان محترم کلیه محصولات مهتاب گستر دارای گارانتی طلایی به مدت 12 ماه می باشد. خدمات پس از فروش و تامین قطعات محصولات نیز به مدت 15 سال به مشتریان محترم ارائه خواهد شد.