قطره گیر برج خنک کننده

قطره گیر برج خنک کننده یا دیریفت الیمیناتور (Drift Eliminator) در اصلاح به بخشی از این سیستم گفته می شود که وظیفه جلوگیری از دریفت (Drift) یا پرتاب قطرات آب به بیرون سیستم را بر عهده دارد. همانطور که می دانید آب جبرانی (Make Up) برجهای خنک کننده از سه بخش اصلی تشکیل می شود . اولین بخش مربوط به تبخیر ناشی از تماس بین آب و هوا و تبادل گرمایی بین این دو سیال می باشد . دومین بخش آب جبرانی مربوط به تخیله آب با سختی بالا در تشتک کولینگ تاور یا بلودان (Blow Down) و یا اصطلاحا زیرآب می باشد . بخش سوم تشکیل دهنده آب جبرانی مربوط به پرتاب قطرات (Drift) ریز و سبکی از آب می باشد که به دلیل مکش فن همراه با جریان هوای خروجی (Outlet Air) به سمت بالا پرتاب می شوند . این قطرات ریز آب به مرور زمان بر روی تجهیزات فلزی موتور و فن رسوب کرده و این قطعات را دچار خوردگی و پوسیدگی می کنند .

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید قطره گیر برج خنک کننده در قسمت بالایی پاشنده ها و در قسمت ابتدایی فن استک یا فن دک قرار گرفته است .

تجهیزات برج خنک کننده

عملکرد قطره گیر برج خنک کننده

قطره گیر برج خنک کننده وظیفه جلوگیری از پرتاب قطرات ریز آب به قسمت بالای فن مکنده می باشد . چکه گیر برج خنک کننده یا اصطلاحا المیناتور یک ساختار منحصر به فرد شبیه تابع لر یا x3 می باشند. قطراتی که از قسمت بالایی نازل برج خنک کننده گذر می کنند در قسمت ابتدایی گلویی فن ( Fan Deck) با الیمیناتور یا قطره گیر برجهای خنک کن برخورد کرده و به سمت پایین ریزش می کنند .

قطره گیر برج خنک کننده

مزایای استفاده از چکه گیر در برج خنک کننده

استفاده از قطره گیر در کولینگ تاورها مزایای متعددی دارد که به برخی از آن ها به طور مختصر می پردازیم .

1- کاهش میزان مصرف آب برج خنک کننده : قطره گیر برج خنک کننده همانطور که پیشتر در خصوص عملکرد آن صحبت شد وظیفه برگشت قطرات مکش شده به سمت فن را برعهده دارد . این قطره گیر از آنجا که در سر راه هوای اشباع خروجی از قسمت تنوره فن قرار دارد مستقیما در تماس با هوای اشباع و بخارات موجود در هوا قرار دارد . بنابراین چکه گیر برج خنک کننده به صورت غیر مستقیم سبب میعان بخارات آب موجود در هوای اشباع خروجی می شود . جلوگیری از پرتاب قطرات آب و همچنین میعان بخارات هوای اشباع خروجی برج خنک کننده سبب می شود که مصرف آب کولینگ تاور (دبی آب جبرانی) با استفاده از الیمیناتور کاهش چشم گیری داشته باشد .

2-جلوگیری از رسوب و خوردگی در قسمت تجهیزات هوادهی : قطره گیر با جلوگیری از نشست و رسوب قطرات از قسمت پایینی به قسمت فن و تجهیزات هوادهی سبب افزایش عمر این تجهیزات خواهد شد .

3-جلوگیری از افزایش تراکم مه ( ابر) در بالای برج خنک کننده در تابستان : در تابستان به دلیل حجم بالای تبخیر آب و ایجاد تراکم بالای بخارات خروجی هوا در قسمت خروجی هوای فن استک برج خنک کننده ، قطره گیر یا الیمیناتور برج خنک کننده به کاهش تراکم بخار در بالای کولینگ تاور کمک بسیار مفیدی می کند . این کاهش تراکم بخار در قسمت بالایی برج خنک کننده خود نیز سبب افزایش عمر قطعاتی همچون موتور یا فن برج خنک کننده می شود .

کاربرد قطره گیر

قطره گیر یا شبنم گیر یکی از قطعات اساسی در برج خنک کننده و یا سیستمهای ایرواشر می باشد که با ایجاد سطح تماس با بخار و رطوبت درون برج مانع از پرتاب این قطرات به سمت فن یا بیرون از برج خنک کننده می شود و بدین سبب موجب کاهش مصرف آب می گردد . قطره گیرهای برج خنک کننده به منظور افزایش بازده باید از چند لایه ساخته شوند .

محل نصب قطره گیر درون برج خنک کننده :

قطره گیرها در انواع مختلف کولینگ تاور اعم از برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی ، مخروطی ، کراس فلو یا ابارا مورد استفاده قرار می گیرند . اما محل قرار گیری این قطعه یا باکس های تیغه ای یا توری در بالای نازل و قبل از فن محوری می باشد . در برج خنک کننده مخروطی نیز در بالای لوله های خروجی نازل ( آب پخش کن ) توسط بست متصل می گردد . قطرات آب و یا بخار متراکم شده پس از برخورد با قطره گیر به سمت پایین برج خنک کن هدایت می گردد .

عوامل موثر بر راندمان قطره گیر :

میزان پرتاب قطرات آب به سمت بالا یا همان فن به طراحی برج و سرعت هوای عبوری بستگی دارد . در واقع میزان هدر رفت آب در برج خنک کننده حدود 2 درصد می باشد که به منظور ذخیره این مقدار آب باید از قطره گیر برج خنک کننده استفاده کرد . میزان قطرات ذخیره شده در داخل برج خنک کننده توسط چکه گیر به حدود 005/0 قطرات می رسد . اما افزایش راندمان قطره گیر به عوامل زیر بستگی دارد :

 1. سرعت ثابت هوا و نوع قطره گیر
 2. روش مونتاژ المانهای چکه گیر
 3. طریقه نصب آن
 4. محل نصب
 5. ساختار برج خنک کننده
 6. تعداد لایه های تشکیل دهنده قطره گیر

انواع چکه گیر برج خنک کننده

قطره گیرهای برج خنک کننده متناسب با استانداردهای روز دنیا در دو نوع سلولی (لانه زنبوری) و تیغه ای ، جهت کاربردهای مختلف طراحی و تولید می گردد.
قطره گیرهای کولینگ تاور نوع شبکه ای به گونه ای طراحی گردیده که هر یک از سلول های آن به واسطه شکل سینوسی خود و تغییر مسیر عبورجریان هوا ، ضمن ایجاد افت فشار اندک، قطرات آب را روی دیواره سلول به دام انداخته و از خروج آن ها به همراه جریان هوا جلوگیری می نماید.
در قطره گیرهای نوع تیغه ای نیز ، مجموعه ای از پروفیل های سینوسی شکل توسط گیره های نگهدارنده به یکدیگر متصل شده است به نحوی که ماژول های ایجاد شده در این مدل قطره گیر برج خنک کن با تغییر مسیر جریان، قابلیت حذف حداکثر قطرات آب از جریان هوا را بدون صرف هزینه زیاد در انرژی و افت جریان دارا می باشند.

قطره گیر تیغه ای برج خنک کننده (Blade Type)

این مدل قطره گیر برج خنک کننده عمدتا در برجهای خنک کننده مکعبی تیپ کراس فلو و کانترفلو به کار برده می شود . این قطره گیر از متریال پلمیری همانند PVC و PP (پلی پروپیلن) تولید می شود. قطره گیر تیغه ای کولینگ تاور خود از دو بخش اصلی تشکیل می شود . بخش اول تیغه هایی است که در یک فاصله معین با یکدیگر درکنار یک دیگر همانند تصویر زیر قرار می کیرند . و بخش دوم قطره گیر تیغه ای شامل دو عدد گیره نگهدارنده در دو طرف قطره گیر می باشد که تیغه ها را در کنار یکدیگر ثابت می کند .

انواع قطره گیر تیغه ای

قطره گیر تیغه ای به لحاظ شکل ظاهری تیغه ها به دو نوع قطره گیر تیغه ای یک کوهان و قطره گیر تیغه ای دو کوهان تقسیم می گردد که در پایین به بررسی مشخصات هر یک می پردازیم :

قطره گیر تیغه ای یک کوهان

این قطره گیرها همانند نبشی های فولادی که در ساختمان سازی استفاده می شوند دارای یک برآمدگی می باشد و در برج خنک کننده مکعبی جریان مخالف استفاده می گردد و ارتفاع آن 15 سانتی متر می باشد .

قطره گیر تیغه ای دو کوهان

شکل ظاهری این نوع قطره به شکل W می باشد که دارای 2 برآمدگی است . کاربرد آن در ایرواشر و کندانسور تبخیری بوده و در رنگهای آبی و سفید تولید می گردند و بصورت عمودی درون باکس سرمایشی – گرمایشی نصب می گردد .

قطره گیر کولینگ تاور

قطره گیر لانه زنبوری / سلولی برج خنک کننده (Cellular)

این تیپ قطره گیرها عمدتا در برجهای خنک کننده مکعبی به کار برده می شود . به دلیل ساختاری سلولی شکل به چکه گیر برج خنک کننده سلولی و همچنین به دلیل شکل ظاهری شش گوشه به قطره گیر کولینگ تاور لانه زنبوری (Cellular Drift Eliminator) نامگذاری شده است . این تیپ قطره گیرها افت فشار بیشتری نسبت به نوع تیغه ای دارند زیرا همین شبکه مشبک در قسمت ابتدایی فن استک سبب افت فشار استاتیک فن می گردد . بنابراین در هنگام طراحی این مدل چکه گیر برج خنک کننده باید به این موضوع توجه ویژه داشت .

چکه گیر برجهای خنک کن
قیمت قطره گیر برج خنک کننده

انواع قطره گیر لانه زنبوری

قطره لانه زنبوری بسته به میزان درصد پلی اورتان موجود در گرانول به سه گرید تقسیم می گردد که در ادامه به بررسی هر یک از این قطره گیرها می پردازیم . اصولا قطره گیر لانه زنبوری در عرض 30 و 60 سانتی متری به ارتفاع 13 سانتی متر تولید می گردند .

قطره گیر لانه زنبوری گرید 1

در قطره گیر لانه زنبوری گرید 1 از 60 درصد پلی اورتان و گرانول سفید رنگ استفاده می شود که دارای انعطاف و طول عمر بیشتری می باشد .

چکه گیر لانه زنبوری گرید 2

در قطره گیر گرید 2 که به رنگ طوسی می باشد از 20 درصد پلی اورتان استفاده می شود . تحمل دمایی قطره گیر لانه زنبوری گرید 2 مابین 55 الی 60 درجه سانتیگراد می باشد و در برابر اشعه خورشیدی بسیار مقاوم بوده و در برج خنک کن مدارباز و هیبریدی استفاده می شود .

قطره گیر لانه زنبوری گرید 3

این نوع چکه گیر به رنگ مشکی و فاقد پلی اورتان می باشد که به همین سبب بسیار شکننده و ضربه پذیر بوده و از مقاومت دمایی پایینی برخوردار است . این نوع باید به دور از نورخورشید قرار گیرند و لذا در برجهای خنک کننده مدار باز درون کاربری مورد استفاده قرار می گیرند .

انواع چکه گیر برج خنک کننده به لحاظ متریال

قطره گیر به سبب ارتباط دایم با بخارآب و همچنین قطرات آب نمی تواند از جنس فلزی تهیه شود بنابراین در ساخت آن از سه ماده PVC ، PP ، FRP استفاده می گردد و هر یک مزایای خاصی دارند که بسته به محل کاربری برج خنک کننده ، مورد استفاده قرار می گیرند . قطعا قیمت هر کدام از این نوع قطره گیرها متفاوت خواهد بود . پرکاربردترین قطره گیرها از جنس pvc و در برخی موارد از pp می باشند. در برج خنک کننده مخروطی از مدل pp و فایبرگلاس استفاده می گردد. نکته مهم میزان مقاومت آنها در برابر رسوب گذاری، خوردگی و پوسیدگی می باشد . قطره گیرها توسط دستگاه اکسترودر شکل دهی و ساخته می شوند و سپس توسط چسب گرانول مونتاژ می گردند . قطره گیر تیغه ای در طول مشخص توسط فاصله پرکن 10 تا 12 تایی در کنار همدیگر قرار می گیرند و عرض هر ست کامل قطره گیر 33 سانتی متر می باشد و ضخامت آن بین 500 الی 800 متر می باشد . جنس قطره گیر تیغه ای از پلی پروپیلن گرید کوپلیمر با شفافیت و ضربه پذیری بالاست که در اکسترود نمودن آنها از حرارت 150 تا 200 درجه سانتی گراد استفاده می شود . قطره گیر لانه زنبوری یا همان سلولی از گرانول pvc در رنگهای سفید ، مشکی ، طوسی ساخته می شود .

قیمت قطره گیر برج خنک کننده

قیمت قطره گیر برج خنک کننده متاثر از عواملی همچون نوع قطره گیر ( زنبوری یا تیغه ایی) ، جنس چکه گیر ، وزن آن ، قیمت مواد اولیه گرانول و پلی پروپیلن ، سطح مقطع ، ضخامت آن ، ابعاد و ظرفیت برج خنک کننده و … می باشد که جهت استعلام قیمت و برآورد قیمت هر یک از قطره گیرها بر حسب ابعاد کولینگ تاور حتما باید با کارشناس فنی شرکت مهتاب گستر تماس حاصل فرمایید . اما انتخاب نوع قطره گیر به عواملی همچون محل نصب برجهای خنک کننده و مدل دستگاه بستگی دارد . کارفرمایان عزیز به هنگام خرید قطره گیر می بایست به افزایش طول عمر برج خنک کننده و تبعا قطره گیر و همچنین افزایش راندمان آنها توجه بیشتری نمایند و صرفا به سبب صرفه جویی اقتصادی مقطعی اقدام به خرید قطره گیر با کیفیت پایین تر و ارزان تر ننمایند . دقت نمایید که قیمت چکه گیر تیغه ای از قیمت قطره گیر لانه زنبوری بیشتر می باشد .

مزایای قطره گیر مهتاب گستر

قطره گیرهای تولید شده توسط گروه صنعتی مهتاب گستر دارای مشخصات فنی زیر می باشد که موجب جلب رضایت مشتریان بیشماری گشته است :

 1. قابلیت تولید قطره گیر با انواع متریال بسته به سفارش مشتری
 2. طول عمر و ماندگاری بالا
 3. دارای کمترین افت فشاراستاتیکی و مکانیکی
 4. قابل تولید در ابعاد مختلف
 5. مقاوم در برابر نورخورشید و مواد خورنده
 6. در دماهای بالا تغییر شکل نمی دهد
 7. استفاده از بهترین پلیمر و رزین های موجود
 8. دارای انعطاف پذیری بالا