قطعات برج خنک کننده

قطعات برج خنک کننده یا لوازم یدکی کولینگ تاور مجموعه تجهیزاتی را در بر میگیرد که در طول زمان بدلیل کارکرد برج خنک کن مستهلک شده و نیاز به تعویض دارند.

با توجه به اینکه کیفیت عملکرد برجهای خنک کننده مستقیما وابسته به کیفیت قطعات مورد استفاده درون این دستگاه می باشد ما در ادامه به تشریح و بررسی دسته بندی های متفاوت قطعات برج خنک کننده موجود در بازار ایران و قیمت هر یک از این تجهیزات خواهیم پرداخت.

کولینگ تاور یا برج خنک کننده بعنوان نوعی مبدل حرارتی از نوع برودتی می باشد که به منظور دفع حرارت از آب گرم شده ی موجود در سیستم های برودتی از جمله چیلر و فن کویلها ، تهویه مطبوع و یا نیروگاهها و صنایع شیمیایی و پتروشیمی و … مورد استفاده قرار می گیرد . اصلی ترین کاربرد برج خنک کننده در بخش سیستم های تهویه مطبوع و سردخانه و نیروگاهها می باشد.
مکانیزم عملکرد برج خنک کننده بدین صورت است که آب گرم شده توسط ماشین آلات و تجهیزات تهویه ای یا صنعتی را از طریق لوله های ورودی به سمت برج خنک کننده هدایت می گردد و در آنجا بواسطه تماس آب مذکور با جریان هوا که توسط فن کنترل می شود گرمای زاید خود را از دست می دهد و از طریق پمپ به سیکل خود بازگشته و مورد استفاده قرار می گیرد . بعبارتی ساده تر اساس کار تمام برجها ایجاد شرایطی جهت انتقال حرارت آب گرم شده به هوا یا اتمسفر می باشد . اما مباحث مرتبط با برج خنک کننده و عملکرد برج خنک کننده و انواع برج خنک کننده مفصلا در صفحه برج خنک کننده مهتاب گستر آورده شده است .

ذیلا بصورت سرانگشتی اجزای اصلی برج خنک کننده اعم از فایبرگلاس، فلزی، چوبی و بتنی طرح مارلی به استثناء بتونی هذلولی را بر می شماریم و در ادامه همین صفحه به صورت کامل به تشریح عملکرد هر قطعه درون سیستم پرداخته و خطاهایی که ممکن است شما حین کار با آنها مواجه شوید را برشمرده و راه های رفع فوری آنها را اموزش خواهیم داد. در صورت نیاز به حضور تیم پشتیبانی جهت تعمیر دستگاه ظرف 24ساعت این موضوع از طریق تماس با واحد فنی اتفاق خواهد افتاد.

اجزای برج خنک کننده

1- اسکلت اصلی که تمام قطعات برج خنک کننده روی آن سوار هستند
2- بدنه اصلی دستگاه که می تواند ورق آهن گالوانیزه ، فایبرگلاس ،یا کامپوزیت ، چوب و سیمان باشد
3- سطح حرارتی که به آنها پکینگ می گویند و در صفحه ای مجزا به تشریح آن پرداخته ایم
4- حوضچه زیرین کولینگ تاور که در اصطلاح بین سازندگان برجهای خنک کننده به بیسین مشهور است
5- لوور ها که وظیفه هدایت هوا از اتمسفر به داخل سیستم را بر عهده دارند
6- سیستم، لوله ها و اتصالات انتقال آب از ورودی برج خنک کن به سر نازل ها
7- قسمت پخش آب از اسپرینکلر گرفته تا قطره گیرها
8- شاید بتوان گفت اصلی ترین قطعه در برج خنک کننده، پروانه یا فن و تجهیزاتی است که در به گردش درآوردن آن نقش ایفا می نمایند
9- تنوره بالایی یا فن استیک کولینگ تاور نقشی اساسی در بالا نگه داشتن فشار داخل نسبت به محیط اتمسفر محیط بازی می کند
10- جعبه دنده و شفت درایور که وظیفه انتقال قدرت از موتور به فن را بر عهده دارد
11- سویچ و تابلو کنترل بهمراه سویچهای لرزش، تشخیص سطح پایین، و ترموکوپل اندازه گیری دما و …

در اینجا ما قصد داریم به بررسی موارد زیر بپردازیم تا بتوانیم سهمی مهم در ارتقا دانش شما و همچنین کمکی بزرگ در بحث خرید برجهای خنک کننده و قطعات کولینگ تاور توسط مشتریان عزیز وفادار خود داشته باشیم .

  1. چرا باید قطعات برج خنک کننده تعویض گردد ؟
  2. هرآنچه که در ارتباط با قطعات برج خنک کننده باید بدانید؟
  3. قیمت قطعات برج خنک کننده
  4. هریک از قطعات در برج خنک کننده چه نقشی را ایفا می کنند؟
  5. انواع قطعات برج خنک کننده
  6. کاتالوگ و گارانتی قطعات برج خنک کننده

قطعات برج خنک کننده

تعویض قطعات برج خنک کننده

گروه صنعتی مهتاب گستر یکی از بزرگ ترین تولید کننده گان برج خنگ کننده می باشد که همواره پا به پای رقبای داخلی و خارجی از به روزترین فناوری در ساخت برج خنک کننده و انواع قطعات برج خنک کننده و سیستم های برودتی و گرمایشی استفاده می نماید .

ما سالیان بسیاری است که نیاز مشتریان و کارفرمایان عزیز را در ارتباط با تولید انواع قطعات برج خنک کننده اعم از سیستم هوادهی (فن و پروانه یا کاهنده های دور فن و..) ، پکینگ ، قطره گیر ، اسپرینکلرهد و الکتروموتور و … تامین می نماییم و همواره مهندسان ما سعی نموده اند تا تمامی قطعات برج خنک کننده را با بالاترین کیفیت در اختیار این عزیزان قرار دهند . اما در این بخش به شما خواهیم گفت که چرا قطعات برج خنک کننده نیاز به تعمیر و تعویض دارند .

برج خنک کننده جزء تجهیزات گرمازدایی می باشد که تقریبا دایم در حال کارکردن است به همین سبب دایم قطعات داخلی و خارجی برج خنک کننده در تماس مستقیم با جریان آب پاششی و همچنین در معرض جریان هوا می باشد.

آب درون چرخه فعالیت صنعتی دارای غلظت و مواد محلول یا همان TDS یا بعبارتی دیگر سختی می باشد که فعالیت دایم برج خنک کننده و عمل تبخیر درون برج موجب می گردد غلظت این املاح افزایش یابد و درون برج بر روی سطوح انتقال حرارت یا همان پکینیگ ، نازل ، قطره گیر ، کویل ، تشتک و … رسوب ایجادکنند و همچنین آلودگی های زیست محیطی و گرد وخاک و تابش نور خورشید و … نیز جزو عوامل موثر در تخریب و استهلاک قطعات برج خنک کننده می باشد . این عوامل نیاز قطعات برج خنک کننده به تعمیر و یا تعویض را تشدید می نماید .

گاهی جهت افزایش راندمان برج خنک کننده و تک تک قطعات ، نیازمند تقویت برخی از اجزا آن از جمله فن و یا الکتروموتور از طریق راه های مختلف می باشیم. به هر حال تشخیص این موضوعات به هنگام سرویس دوره ای و یا مشاهده نمودن نقص فنی تنها توسط مهندسین مهتاب گستر و یا شرکت های مربوطه امکان پذیر است . در اصل تعویض و تعمیر قطعات برج خنک کننده راهکاری مناسب جهت جلوگیری از تخریب اجزای داخلی برج خنک کننده و همچنین ممانعت از معدوم شدن برج و نتیجتا حفظ کننده عملکرد صحیح برج خنک کننده می باشد .

تجهیزات برج خنک کننده

در کل قطعات برج خنک کننده تمامی لوازمی می باشد که به منظور عملکرد درست و بهینه برج خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد و یک برج خنک کننده به کمک این قطعات موجب خنک سازی آب حاصل از فرآیند صنعتی می شود . اما این که این قطعات بر چه اساسی برای برج انتخاب می گردد ، مهمترین پارامتر در بحث تعیین قیمت برج خنک کننده می باشد .

انتخاب قطعات درون برج به نوع برج ، عملکرد ، ظرفیت و محل نصب آن و همچنین به دانش فنی مهندسین مهتاب گستر و بخشی دیگر به سلیقه و بحث اختصاص بودجه کارفرمایان و مشتریان باز می گردد . مهندسین ما پس از تماس شما با ایشان و دریافت اطلاعات لازم از محیط کاربری و نوع عملکردی که برج موظف است انجام دهد به شما در انتخاب مناسبترین و با کیفیت ترین برج خنک کننده به لحاظ عملکرد و قطعات درون برج خنک کننده کمک خواهند کرد و گزینه های مختلفی به لحاظ کیفی و کمی در اختیار شما می گذارند اما هیچگاه نظر کارشناسانه خود را به شما تحمیل نمی کنند . شما کارفرمایان و مشتریان عزیز می توانید نظر کارشناس ما را که بر اساس تجربه و دانش فنی ارایه داده است بپذیرید تا از داشتن برج خنک کننده و قطعات برج خنک کننده با کیفیت و پربازده بهره مند گردید .

دانستنی های مرتبط با قطعات برج خنک کننده

قطعات کولینگ تاور در هر نوع از برج خنک کننده متفاوت می باشد به بیانی روشنتر شما نوع پکینگ یا قطره گیر را بر اساس اینکه در برج خنک کننده جریان متقاطع استفاده شود یا ضدجریان انتخاب می کنید و یا بعنوان مثال بخش توزیع آب در برج خنک کننده مکعبی با برج خنک کننده مخروطی کاملا متفاوت می باشد . در برج خنک کننده مکعبی از نازل برج خنک کننده با فشار پایین استفاده می گردد در حالیکه در برج مخروطی از اسپرینکلرهد استفاده می گردد .

نکته مهم این است هنگام تعویض قطعات برج خنک کننده باید نوع و ظرفیت برج خنک کننده معین گردد . سرویس و بازرسی دوره ای برج خنک کننده یکی از مهمترین اصول نگهداری صحیح و عملکرد بهینه آن می باشد . تامین و در اختیار داشتن لوازم یدکی برج خنک کننده یکی از مهمترین اصول مهندسی تاسیسات برج خنک کننده می باشد .

شرکت مهتاب گستر به مشتریان خود به جهت جلوگیری از ورود صدمات احتمالی وارده به برج خنک کننده همیشه پیشنهاد می کند تا ست کاملی از لوازم یدکی را به همراه برج خریداری نمایید . این عمل موجب می گردد تا به محض بروز نقص فنی در برج خنک کننده در کمترین زمان نسبت به رفع آن نقص اقدام گردد حال آنکه گفتیم برج خنک کننده جرو تجهیزات صنعتی – برودتی دایم کار می باشد پس این موضوع اهمیت خریداری نمودن ست کامل قطعات یدکی برج خنک کننده را آشکار می نماید. مهمترین قطعات یدکی برج خنک کننده عبارتند از : نازل ، پکینگ ، قطره گیر ، پروانه .

قیمت قطعات برج خنک کننده

تجهیزات و قطعات کولینگ تاور

همانطور که در بالا به آن اشاره شد ، قطعات مصرفی کولینگ تاور شامل چند مورد اصلی می شود. از جمله این موارد می توان به پکینگ، نازل، قطره گیر، الکتروفن و … اشاره نمود . در ادامه درباره هریک از این قطعات توضیحاتی ارائه خواهیم داد :

الکتروموتور برج خنک کننده

یکی از مهمترین قطعات در برج خنک کننده الکتروموتور می باشد که موظف است انرژی الکتریکی را به انرژی دورانی و جنبشی تبدیل نموده و پروانه(فن) را به چرخش درآورد. الکتروموتور برج خنک کننده باید عایق بندی گردد و در برابر نور خورشید و رطوبت شرایط جوی نامناسب مقاوم باشد. در برجهای خنک کننده تولید مهتاب گستر از الکتروموتور برند زیمنس (Siemens) با کلاس حرارتی F و با درجه حفاظت IP55 و IP66(در موارد و کاربری های خاص از این درجه حرارتی که ضد انفجار می باشد.)استفاده می گردد و بمنظور عملکرد مناسب و کاهش لرزش بصورت عمودی و فلنچ دار نصب می گردد. در قطرهای پایین فن از الکتروموتورهای کوپل مستقیم با دور پایین استفاده می گردد.

پکینگ برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده در واقع یکی از اصلی ترین و مهمترین تجهیزات درون برج خنک کننده می باشد که بعنوان سطوح انتقال حرارت محسوب می گردند . این بخش موجب ایجاد سطحی مناسب جهت انتقال حرارت از آب به هوا می باشد. در حقیقت آب گرم توسط نازل بر سطح پکینگ مدیا پاشیده می شود و این آب گرم در اثر برخورد با هوای که توسط فن به جریان در آمده، گرمای نهان خود را از دست می دهد و مقداری از آن تبخیر می گردد . پکینگ مدیا به دلیل تبخیر دائمی آب در سطح مقطع خود در معرض رسوب و گرفتگی ناشی از املاح و سختی های موجود درآب می باشد.

پکینگ مدیا دارای ضخامت کمی می باشد و بر اساس عملکرد به دو دسته فیلمی و اسپلش تقسیم می گردند .

پکینگ اسپلش مکانیزم پاششی دارد و پکینگ فیلم مکانیزم آبشاری دارد .

پکینگ برج خنک کننده مدل فیلم

علت نام گذاری این نوع پکینگ برج خنک کننده به این خاطر می باشد که در زمان ریزش آب بر روی آن لایه نازکی از آب بر روی سطح پکینگ تشکیل می شود، به همین خاطر نام این نوع پکینگ فیلم می باشد.پکینگ فیلم از ورقهای پلیمری ساخته می شود که بطور معمول از جنس پلی پروپیلن (PP) و پلی وینیل کلراید (PVC) می باشد، ورقهای پلی پروپیلن به وسیله جوش حرارتی با دستگاه جوش التراسونیک انجام می شود و میزان جوش ها به نوعی انجام می شود که مقاومت مکانیکی بالای را ایجاد میکند اما در پکینگ پی وی سی اتصالات بین ورق ها توسط چسب صورت می گیرد و به همین خاطر مقاومت کمتری از نوع پکینگ پلی پرو پیلن دارند و بعد از چند مرحله اسید شویی چسب ها مقاومت خود را از دست داده و باعث از هم پاشیده شدن پکینگ نوع PVC می شوند.

پکینگ برج خنک کننده مدل نت اسپلش

این ونوع از پکینگ کولینگ تاور به خاطر شکل توری مانند و تشکیل قطرات آب بصورت ریز به نام نت اسپلش معروف هستند، این نوع از پکینگ به خاطر کارایی بهتر از دیگر انواع پکینگ پر مصرف تر می باشد و بطور معمول ابعاد استاندارد بلوک های این نوع پکینگ به طول 90-عرض60-ارتفاع45 می باشد البته با توجه به میزان سفارش شرکت مهتاب گستر قابلیت تولید بلوک های پکینگ با ابعاد سفارشی را نیز دارد.از مزایای اصلی این نوع پکینگ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مزایایی پکینگ نت اسپلش

راندمان خوب به خاطرسطح ویژه بالا، قابلیت استفاده در انواع برج خنک کننده کراس فلو و کانتر فلو، عدم رسوب گیری و مقاومت در برابر مواد شیمیایی و اسیدی به علت استفاده از گرانول پلی پرو پیلن، عمر مفید بالا در حدود 15سال و قابلیت شتشو با اسید، امکلن بازیافت به علت متریال مورد استفاده و سازگاری با محیط زیست، قابلیت تولید ابعاد درخواستی و مونتاژ راحت و…

پکینگ رندم اسپلش

این نوع از پکینگ که بصورت قطعات کوچک پلاستیکی می باشد به صورت فله ای داخل برج خنک کننده جای گذاری می شود ولی بخاطر جریان نامناسب آب و خیس نشدن تماس سطح آن از دیگر انواع پکینگ کم کاربرد تر می باشد.

پکینگ گرید اسپلش

این نوع از پکینگها در مواردی که آب از آلودگی نسبتا بالای برخوردار باشد بیشتر استفاده می شود.بعضی از صنایع و کارخانجات که از پکینگ گرید اسپلش استفاده می کننده شامل کارخانجات فولاد، تولید روغن ، کارخانه رب گوجه فرنگی و کولینگ تاورهای مورد استفاده درصنایع دریایی می شود.

رسوب زدایی و تعویض پکینگ برج خنک کننده :

از آنجایی که پکینگ از مهمترین قطعات مورد استفاده در برج خنک کننده می باشد باید به طور مرتب و در فواصل زمانی کوتاه مورد بازدید و سرویس قرار گیرد.

رسوب زدایی پکینگ کولینگ تاور و تعویض پکینگ کولینگ تاور از مهمترین اقدامات در رابطه با سرویس و نگهداری این قطعه می باشد، معمولا پس از چند مرحله رسوب زدایی با اسید مخصوص و با پایان آمدن عمر مفید پکینگ برج خنک کن، نوبت به تعویض پکینگ ها می رسد که این کار نیاز به دانش فنی کافی و اطلاعات لازم از کیفیت و دمای آب ورودی به برج خنک کننده دارد، بطور مثال در مواقعی که آب برج خنک کننده دارای املاح زیاد یا همان TDS بالا باشد بهتر است از پکینگ اسپلش با رسوب گرفتگی کمتر استفاده شود.

همچنین در مواردی که دمای آب کمی بالا باشد انتخاب پکینگ نوع اسپلش به علت تحمل دمای بالا گزینه مناسبتری از نوع فیلم می باشد.

قیمت قطعات کولینگ تاور

قطره گیر کولینگ تاور

این قطعه نیز در برج خنک کننده بسیار کاربردی می باشد. در واقع کار اصلی قطره گیر برج خنک کننده جلوگیری از پرتاب قطرات آب خروجی از نازل ها به سمت پروانه و سیستم کاهش دور برج خنک کننده می باشد. بطور معمول این قطعه را باید هر 4تا 5 سال یکبار تعویض نمود. وجود این قطعه از آسیب زود هنگام سیستم الکتروفن و کاهنده دور پروانه برج خنک کننده جلوگیری می کند.

پروانه یا فن برج خنک کننده

یکی دیگر از قطعات اصلی برج خنک کننده که باعث به جریان درآمدن هوا درون برج می شود فن برج خنک کن می باشد. این قطعه که به صورت کوبل مستقیم یا غیر مستقیم به الکترو موتر متصل است یکی از اجزایی حساس در برج خنک کننده می باشد که باید بطور منظم بازدید شود تا از عمکرد صحیح آن اطمینان حاصل نماییم چون عملکرد درست پروانه ارتباط مستقیم با میزان راندمان خنک کاری کولینک تاور دارد . مواردی که در زمان بادید باید چک شود بلبرینگ ها ، تسمه ها، بالک های فن و در نهایت بالانس بودن فن می باشد.

کاهنده دور تسمه و گیربکس

در سایزهای بالای پروانه (فن) بمنظور عدم انتقال سرعت و دوران بالا شفت به پروانه و بمنظور عدم لرزش و عدم تولید صدا باید از گیربکس و سیستم های کاهنده دور فن استفاده نمود. گیربکسهای ساخت ترکیه و روسیه (Coaxial و Right Angle) رایج ترین سیستم های کاهنده دور فن برج خنک کننده در بازار به شمار می روند. استفاده از گیربکس در مقابل سیستم های پولی تسمه به سبب گشتاور و طول عمر بالا، راندمان بیشتر و صدا و لرزش و میزان تعمیرات کمتر دارای برتری می باشد.

افشانک یا همان نازل برج خنک کننده

این قطعه در برج خنک کننده وظیفه توزیع و پاشش آب بطور منظم و یک نواخت را به عهده دارد. به همین علت اطمینان از عملکرد صحیح و عدم رسوب گرفتگی نازل برج خنک کننده حائز اهمیت می باشد. نازل های برج خنک کننده انواع مختلفی دارند، در این بین نازل های پلیمری که از متریال PP می باشند در مراحل اسید شویی به خوبی رسوب زدایی می شوند و از این رو مناسب تر از دیگر انواع آن هستند.

قطعات جانبی برج خنک کننده (لوازم یدکی کولینگ تاور)

برخی از کارفرمایان بسته به ظرفیت برج خنک کننده و حساسیت و نوع کاربری جهت بهبود عملکرد و افزایش طول عمر و آسایش و راحتی استفاده از برج خنک کننده و … از برخی قطعات بعنوان آپشن استفاده می کنند

• اینورتر : جهت کنترل دورفن متناسب با دمای آب سرد خروجی از برج خنک کننده استفاده می گردد.
• هیتر برقی : جهت جلوگیری از یخ زدگی آب درون برج خنک کننده در فصول سرد به کاربرده می شود.
• کنترلر و سنسور دما : جهت اندازه گیری دمای آب سرد خروجی از برج و آب گرم ورودی به برج خنک کننده و ارسال پیام به اینورتر استفاده می گردد.
• ترموستات فن و ترموستات هیتر : جهت خاموش و روشن کردن فن و هیتر به کار برده می شود.
• تابلو برق : مدار فرمان دهنده کلیه تجهیزات کنترلی می باشد.
• کنترل دمای الکتروموتور : جهت کنترل دمای الکترومتور و صدور فرمان خاموش به کار برده می شود.
• پنل کنترل مرکزی : شامل برنامه ی هوشمند با صفحه ی نمایش لمسی جهت کنترل کامل سیستم دمایی، هیترها، سنسورها و…
• گارد محافظ فن : بمنظور جلوگیری از رسوب و محافظت فن استفاده می شود.
• سوئیچ تعمیرات : قطع کننده جریان برق الکتروموتور می باشد.
• شیر برقی اتصالات حوضچه : جهت کنترل و تخلیه آب جبرانی استفاده می گردد.
• قطع لرزش و کنترلر وسنسور ارتعاش

عمر قطعات برج خنک کننده

بسته به کیفیت و متریال مورد استفاده در هنگام تولید قطعات برج خنک کننده و همچنین محل نصب آنها بر روی برج و نوع برج خنک کننده و … هریک از قطعات دارای طول عمر مفید مشخصی می باشند. غالبا عمر مفید قطعات داخلی برج اعم از پکینگ ، قطره گیر و … حداکثر 5 سال و عمر مفید قطعات بیرونی حداقل 5 و حداکثر 10 سال می باشد. ما در هنگام ساخت برج خنک کننده سعی بر ان داریم که تمام قطعات برج خنک کننده را با بالاترین کیفیت و متریال طراحی و تولید کنیم و بمنظور رفع نیاز مشتریان ثابت و متغییر ارایه دهنده و تولید کننده قطعات برج خنک کننده با برترین متریال و کیفیت می باشیم.