مزایا و معایب برج خنک کننده مکعبی
تاریخ انتشار : ۱۵ مهر, ۱۳۹۶ / دسته : مقالات

برج های خنک کننده مدار باز به دو شاخه برج های خنک کننده مکعبی و برج های خنک کننده مخروطی تقسیم می شود که در این مقاله سعی به این شده که به مزایا و معایب برج های خنک کننده مکعبی در مقایسه با مدل دیگر اشاره شود .

مزایای برج خنک کننده مکعبی

  1. سیستم پاشش آّب منظم : سیستم پاشش آب در برج خنک کننده مکعبی و نازل ها ثابت در انواع مختلف می باشد که با توجه به شرایط طراحی نوع نازل نیز معین می گردد . این نازل ها که پاشش آب آن ها مساحتی مربعی شکل را پوشش می دهد باعث می شود که تمامی سطح پکینگ مدیا به چند سطح کوچیکتر مربعی تبدیل گردد و این سطوح با کمترین میزان فضای خالی (void space) توسط نازل ها تحت پوشش قرار می گیرد.
  2. سیستم توزیع آب چند نازله : سیستم توزیع آب در برج خنک کننده مکعبی عموما از 4 یا تعداد بیشتری نازل ثابت تشکیل می شود که در صورتی که هر یک از نازل ها مسدود یا دارای مشکل شود کل سیستم برج خنک کننده از کار نمی افتد و این در حالی است که در برج خنک کننده مخروطی آب به وسیله یک هد آب پخش کن که تحت فشار نیز می باشد توزیع می گردد و خرابی یا انسداد یا کند بودن چرخش اسپرینکلر راندمان برج خنک کننده را به شدت کاهش می دهد و گاها نیز کل سیستم خنک کاری را مختل می کند .
  3. سیستم قطره گیر( الیمیناتور) : در برج خنک کننده مکعبی قطره گیرها به صورت لانه زنبوری و در بالای قسمت لوله ها توزیع آب نصب می گردد و تمامی سطح مکش فن را پوشش می دهد و میزان DRIFT یا پرتاب آب از قسمت بالایی فن به کمتر از 0.002 درصد قطرات کاهش می یابد .
  4. اشغال فضای کمتر : به دلیل امکان ساخت برج خنک کننده مکعبی با ارتفاع بیشتر ، این نوع از برج ها خنک کننده را می توان با سه لایه پکینگ مدیا طراحی کرد که افزایش تعداد لایه های پکینگ مدیا سبب افزایش سطح مفید انتقال حرارت بین آب  و هوا می شود لذا با اشاره به موارد فوق می توان سطح مطلوب را در برج خنک کننده مکعبی به میزان مورد توجهی کاهش داد و در زمان هایی که فضای مورد نیاز اهمیت داشته باشد برج خنک کننده مکعبی مزیت بالایی نسبت به دیگر گونه ها دارند.
  5. کاهش میزان آپروچ (نزدیکی به دمای محیط) و افزایش راندمان حرارتی با توجه به یک سری از دلایل کاملا مشخص ,  همچون سیستم توزیع آب پیوسته و بدون فضای خالی , افزایش سطح انتقال حرارت و میزان هوادهی بیشتر در برج خنک کننده مکعبی نتیجه اینطور استنباط و اثبات شده که برج خنک کننده مکعبی قادر خواهند بود که خروجی آب سرد را به میزان 1 الی 2 درجه بیشتر به دمای مرطوب محیط نزدیک کنند و این موضوع در زمان هایی که خروجی آب سرد در برج خنک کننده بخواهد به نزدیکترین حد ممکن به دمای محیط نزدیک شود حائز اهمیت می شود. با کاهش دمای آب خروجی (TL) راندمان حرارتی نیز افزایش می یابد.
  6. افت فشار کمتر در برج خنک کننده مکعبی : سیستم پاشش قطرات آب بر روی سطوح خنک کننده به صورت بیشتر ثقلی با نیرو محرکه بسیار کم انجام  می شود و فشار پشت نازل ها عموما ناچیز و گاهی نزدیک به فشار جو می باشد. بنابراین میزان فشاری که پشت نازل ها در برج خنک کننده مکعبی نیاز معمولا بسیار کمتر از میزان فشاری است که باید برای برج خنک کننده مخروطی فراهم گردد زیرا برج خنک کننده مخروطی بخشی از فشار خط لوله را که میزان قابل توجهی نیز می باشد صرف چرخاندن اسپرینکلر و پاشش آب بر روی پکینگ ها می کنند بنابراین افت فشار در برج خنک کننده مخروطی بیشتر از برج خنک کننده مکعبی می باشد.

معایب برج خنک کننده مکعبی

  1. ارتفاع زیاد در شرایطی که برج خنک کننده قرار است در فضای پوشیده و مسقف نصب شود و به لحاظ ارتفاع محدودیت داریم در طراحی عموما از برج خنک کننده مکعبی استفاده نمی گردد چون در این صورت اگر میزان فضای کافی در بالای قسمت فن (فن استک) فراهم نباشد مشکلات متعددی را ایجاد می کند.
  2. دبی اسمی کمتر : برج خنک کننده مکعبی معمولا میزان دبی نرمال کمتری نسبت به مورد ها دیگر مشابه خود دارند و این به این دلیل است که فشار مجاز پشت نازل های برج خنک کننده مکعبی اجازه نمی دهد در شرایط یکسان نازل ها فشار از حد معینی بیشتر شود ,  در حالی که عموما این فشار مجاز در برج خنک کننده مخروطی به میزانی بالاست که جزء پارامتر های طراحی در نظر گرفته نمی شود.

برچسب‌ها