برج خنک کننده مکعبی

برج خنک کننده مکعبی شرکت مهتاب گستر از نوع جریان متقاطع و در ظرفیت های 80 الی 1000 تن ساخته می شوند . مشخصات برج خنک کننده مکعبی مهتاب گستر به شرح زیر است :

– بدنه ، تشت جمع آوری آب و دریچه های ورودی هوا به برج خنک کننده مکعبی از جنس  F.R.P با کیفیت بالا و مقاوم در مقابل اشعه ماورا بنفش خورشید (UV) و رطوبت بالا می باشند .

– المانهای خنک کننده از جنس PVC با روکش آنتی باکتریال انتخاب گردیده و قطعات فلزی از جنس آهن ST37 که پس از ساخت گالوانیزه آبکاری میگردد .

– الکتروموتور مورد استفاده برج خنک کننده مکعبی بمنظور چرخش آب درون برج خنک کن مکعبی از نوع فلنچ دار و از مارک های معتبر اروپای غربی (زیمنس آلمان) ، با درجه حفاظت IP55 می باشد .

– اتصال بدنه و قسمت های مختلف برج خنک کننده مکعبی با استفاده از پیچ و مهره تماما آبکاری شده می باشد .

– طراحی مکعبی شکل این سیستم سبب شده است که سطح مکش هوا افزایش یافته و جریان هوا به راحتی صورت پذیرد که این امر موجب بالا رفتن راندمان و کاهش توان الکتروموتور برج خنک کننده مکعبی می گردد .

– از مزایای بج خنک کننده مکعبی نسبت به مدل های مشابه میتوان به عدم وجود نازل در پاشش آب، راندمان بالاتر، کاهش مصرف انرژی، کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری، به حداقل رساندن قطعات مکانیکی و غیره اشاره نمود .

برج خنک کننده مکعبی

– برج خنک کننده مکعبی مهتاب گستر با دو نوع کاربری صنعتی و تهویه مطبوع ساخته می شود. و امکان سفارش ساخت در مدل های کوچکتر از 80 تن و بزرگتر 1000 تن نیز وجود دارد .

برج خنک کننده مکعبی مدار باز

در برج خنک کننده مدار باز مکعبی با بدنه F.R.P ، آب ورودی از سیستم (Hot Water) وارد سیستم می گردد و پس از عبور از لوله های ورودی وارد نازل ها (Nuzzles) می گردند و با توجه به ساختار نازل به صورت گردابی بر روی سطوح پکینگ پاشیده می شوند . از دیگر سو هوای داخل برج خنک کننده مکعبی بوسیله فن تحت تاثیر الکتروموتور از پایین کولینگ تاور به سمت بالا مکش شده و خارج می کند . آب پاشش شده بر روی پکینگ ها به سمت پایین ریزش کرده و هوای داخل برج خنک کن از پایین به سمت بالا مکش می گردد . در این فرایند آب داغ در اثر عبور از کنار هوای تازه ٫ خنک گردیده و داخل تشت (Basin) می ریزد . و آب سرد (Cold Water) بوسیله لوله های خروجی از برج خنک کننده مکعبی خارج می گردد .

مزایای برج خنک کننده مکعبی مدار باز جریان مخالف

مزایای برج خنک کننده مکعبی مدار باز جریان مخالف نسبت به نسل پیشین  :

• با استفاده از F.R.P در ساختمان برج خنک کننده مکعبی مشكل زنگ زدگی و خوردگی به وجود نخواهد آمد که این امر باعث افزایش طول عمر برج خنک کننده و كاهش هزینه نگهداری شده و به علت دارا بودنUV در مواد اولیه ، در برابر اشعه آفتاب و رطوبت بالا مقاوم بوده و در طی مرور زمان تغییر حالت و رنگ نمی دهد .

• طراحی خاص و مکعبی شکل بدنه برج خنک کننده مکعبی حداکثر ایستایی و راندمان در عین کمترین وزن و فشار بر روی فونداسیون را به همراه دارد و میزان لرزش به میزان قابل توجهی پایین است .

• وجود ساختار مناسب ، استفاده از الکتروموتور با مصرف برق پایین تر برای برج خنک کننده مکعبی را فراهم کرده که در مقایسه با برج خنک کننده گالوانیزه متناسب کاهش 2 تا 3 برابری مصرف برق را به همراه دارد. کلیه الکتروموتورهای مورد استفاده طبق استاندارد UL بوده و ضد آب و فلنج دار می باشد و مناسب جهت محیط های مرطوب و از نوع عمودی است و از مارکهای معروف اروپایی IP 55 تامین می گردد .

• فن های بکار رفته از نوع توخالی و پره های آن از نوع Axial از جنس AL-FRP بوده وبه دلیل استفاده از F.R.P و مواد PVC و بالانس دینامیكی و استاتیكی فن برج خنک کننده مکعبی ، لرزش به حداقل ممكن كاهش یافته است و در اثر پایین بودن دور فن از صدایی كم با دبی مناسب برخوردار است .

• استفاده از لایه قطره گیر در زیر فن ، پاشش آب به بیرون از برج خنک کننده مکعبی  ، را به حداقل رسانده و حداقل از دست دادن آب را در سیستم به همراه دارد .

• پکینگ های پلیمری از جنس PP و PVC در قالب Film Packing بوده كه در برابر جریان هوا و آب مقاوم بوده و از عمر طولانی برخوردار است ، فیلم آبی كه بر روی این گونه پكینگها ایجاد می شود چندین برابر انواع دیگر آن می باشد كه این امر باعث تماس بیشتر بین آب و هوا و سرد شدن بیشتر آب می شود .

این مطلب را از دست ندهید : پکینگ اسپلش

• استفاده از نازل (Nuzzles) به جای آب پخش کن (Sprinkler) به دلیل عدم عملکرد دینامیکی ، حداقل خرابی را در سیستم به همراه دارد در ضمن به دلیل استفاده از چند نازل در برج خنک کننده مکعبی در صورت خرابی یک یا دو عدد از نازل ها عملکرد سیستم مختل نمی گردد و نازل های بعدی عملیات پاشش آب را انجام می دهند و به تعمیرکاران و صاحب دستگاه مجال لازم برای تعمیرات را می دهند .

• در این برج خنک کننده مکعبی به دلیل فضای موجود، امکان استفاده از لایه های بیشتر پکینگ وجود دارد که راندمان برج خنک کننده را به مراتب بالاتر می برد .

• به دلیل ساختار بدنه و کعبی شکل و طراحی منحصر به فرد برج خنک کننده مکعبی ٫ حداقل فضای کولینگ تاور را در تناژ متناسب با برج خنک کن مدور به همراه دارد که این امر خود موضوعی بسیار مهم در چینش و فضای اختصاصی در سایت مصرف کننده می باشد .

برج خنک کننده مکعبی

برج خنک کننده مکعبی تک واحدی

مزایای استفاده از برجهای خنک کننده مکعبی تک واحدی در مقایسه با نمونه های مجتمع شده :

  • امکان از مدار خارج کردن هرکدام از واحدها به منظور تعمیرات و … بدون از مدار خارج کردن چیلر و توقف فعالیت آن
  • غیر فعال کردن تعدادی از برج های خنک کننده در صورت کاهش بار چیلر و در نتیجه کاهش اصطهلاک سیستم و هزینه های جاری دستگاهها
  • امکان تولید هرکدام از واحدهای برج خنک کننده مکعبی در کارگاه تولیدی شرکت و ارسال محصول آماده شده به محل پروژه

نحوه عملکرد برج خنک کننده مکعبی

عملکرد برج خنک کننده مکعبی بدین شکل است که ابتدا آب گرم ورودی به سیستم از فلنچ های ورودی برج خنک کننده مکعبی وارد می شود بعد از ورود به لوله سیستم پاشش آب وارد نازل برج خنک کننده مکعبی شده و از نازل با سرعت ، زاویه و شعاع پاشش مناسب بر روی سطوح خنک کننده یا پکینگ برج خنک کننده پاشش می کند . وابسته به نوع برج خنک کننده مکعبی مدارباز جریان هوا تحت جریان عرضی (عمود به جریان آب) و یا جریان طولی (خلاف جهت جریان آب) تحت تماس با جریان آب قرار می گیرد . آب خروجی از پایین ترین لایه پکینگ برج خنک کننده مکعبی در تماس با هوا گرمای خود را از دست داده و با درصد کمی تبخیر اکنون به دمای سرد تری دست یافته است . این آب سرد خروجی برج خنک کننده مکعبی به داخل تشتک (Basin) برج خنک کننده هدایت می شود . در آنجا از فلنچ خروجی تحت مکش پمپ قرار می گیرد و به سوی کندانسور دستگاه ها هدایت می شود . میزان آب تبخیر شده در برج خنک کننده مکعبی توسط یک شناور و توسط آب جبرانی دستگاه باید تامین گردد تا موازنه جرم در این دستگاه برقرار گردد .

برج خنک کننده مکعبی در مقایسه با برج های خنک کننده مخروطی یا اصطلاحا برج خنک کننده گرد دارای مزایایی است که مختصرا به آن می پردازیم :

مزایای برج خنک کننده مکعبی نسبت به برج خنک کننده مخروطی :

1-برج خنک کننده مکعبی در ساختار پاشش آب خود دارای مجاری های برج خنک کننده ثابتی است که افت فشار بسیار کمی دارند ولی در برج خنک کننده مخروطی یا گرد ساختار سیستم پاشش آب چرخشی بوده و با افت فشار زیادی همراه خواهد بود . این چرخشی بودن سیستم پاشش آب که در قطعه ای تحت نام آب گردان برج خنک کننده ، آب پخش کن برج خنک کننده یا اسپرینکلر برج خنک کننده صورت می پذیرد . به دلیل وارد شدن فشار زیاد آب به اسپرینکلر و دوار بودن این قطعه ، مشاهده می شود در بسیاری از موارد این قطعه دچار رسوب و گرفتگی می شود و گاها این رسوب و گرفتگی سبب کند چرخیدن و یا نچرخیدن این قطعه خواهد شد .

2-برج خنک کننده مکعبی در مقایسه با برج خنک کننده گرد دارای اف فشار کمتری می باشد و دلیل اصلی این موضوع همان سیستم پاشش آب دوار در برج خنک کننده مخروطی است که به فشار زیادی جهت چرخیدن نیازمند است .

3-برج خنک کننده مکعبی به لحاظ سطح مقطع در مقایسه با همتای خود یعنی برج خنک کننده مخروطی فضای کمتری را اشغال می کند . این موضوع سبب شده است تا در بیشتر ساختمان هایی که از برج خنک کننده جهت خنک کاری کندانسور چیلر استفاده می کنند در طراحی خود به دلیل فقدان فضای کافی روی به انواع برج خنک کننده مکعبی بیاورند .

4-دسترسی آسان به اجزای داخلی و تعمیر و نگهداری آسان نیز یکی دیگر از مزیت های برج خنک کننده مکعبی می باشد . در برج خنک کننده مکعبی عموما از پنل جداشو تحت عنوان پنل دسترسی نیز استفاده می شود . که با باز کردن تعداد اندکی پیچ اپراتور به اجزا داخلی دستگاه دسترسی پیدا می کند . این در حالی است که برج خنک کننده گرد یا مخروطی به دلیل داشتن پنل های منحنی و از بین رفتن هوابند دستگاه بعد از باز کردن پنل های دسترسی عموما بدون پنل دسترسی می باشد و کلیه عملیات اپراتوری و تعویض قطعات از داخل برج و از قسمت ورودی فن استک صورت می پذیرد .

برج خنک کننده مهتاب گستر

سخن آخر :

شرکت مهتاب گستر نیز در راستای بهبود عملکرد دستگاه های تولیدی خود در بیشتر موارد از تولید برج های خنک کننده مکعبی در خط تولید خود بهره می برد . البته لازم به ذکر است که پیشرفت روز افزون تکنولوژِی سبب شده که برج خنک کننده مکعبی با استفاده از تجهیزات جانبی همانند فیلتر هوای ورودی (جهت افزایش کیفیت هوای ورودی) سیستم آنتی فریز (جلوگیری از یخ زگی آب تشتک در زمستان) و سیستم اتو درین (تخلیه خودکار) ، توانسته است که برج خنک کننده با مصرف انرژی بسیار کم و همچنین با راندمان بالاتر تولید کند . و همچنین با استفاده از کنترل آب و هوای ورودی به دستگاه عمر قطعات داخلی برج خنک کننده مکعبی تولیدی انحصاری خود را افزایش دهد .

تجهیزات مورد استفاده خاص در تولید برج خنک کننده مکعبی :

1- نازلها و لوله های توزیع آب (Nuzzles & Pipes) :

لوله های ورودی از جنس پلی اتیلن 10 اتمسفر و پلیکای فشار قوی. سیستم توزیع آب شامل نازلهای مربع پاش ازجنس پلی اتیلن میباشد. این نازلها بالاترین درجه کیفی و بیشترین راندمان که کمترین افت فشار را بر سیستم به همراه دارد را دارا می باشند. به دلیل درپوشهای موجود در سیستم امکان تعمیرات و تخلیه لوله از رسوبات بسیار آسان می باشد.

2- قطره  گیر (Drippers) : وجود قطره گیر بجای لوور علاوه بر هدایت صحیح هوا به سمت داخل برج خنک کننده مکعبی در صورت وجود بادهای محلی در محل نصب دستگاه امکان پاشیدن آب داخل برج خنک کننده کعبی از داخل کولینگ تاور به بیرون را از بین می برد. در قطره گیرهای جایگزین لو ور امکان ورود اشیاء خارجی نظیر گرد و خاک ، شاخه درختان و … به داخل برج خنک کننده مکعبی غیر ممکن است. قطره  گیر های نصب شده در زیر فن ، قطرات آب موجود در داخل برج خنک کن مکعبی را که در اثر گردش فن تمایل به حرکت به سمت فن و خروج از برج خنک کن دارند، در دام خود نگهداشته و دوباره به داخل دستگاه برمی گردانند و امکان پرت آب را به حداقل ممکن می رسانند.