پکینگ برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده در طول مدت زمان عمر مفید هر دستگاه ممکن است بار ها نیاز به تعویض داشته باشد . به دلیل تماس مستقیم آب در قسمت خروجی نازل ها با پکینگ برج خنک کن ، این قطعه باید از متریال و طراحی مناسب تولید گردد  بنابراین یکی از مهم ترین قطعات این سیستم ، پکینگ کولینگ تاور می باشد .

نقش پرکن یا پکینگ ، فراهم کردن یک سطح تماس بزرگ بین جریان آب و جریان هوا جهت بهبود عمل تبخیر و انتقال گرماست . پکینگ برج خنک کننده این نقش را ایجاد صفحات یا سطح های بزرگ در برخورد آب خروجی از نازل فراهم می کند . با ایجاد سطح بزرگی از انتقال حرارت بین آب و هوا درون پکینگ های مدیا و فیلمی، برج های خنک کن با فضای اشغالی بسیار کم قادر خواهد بود فضای بسیار زیادی جهت انتقال حرارت و تبخیر ایجاد نماید .

پکینگ برج خنک کن وابسته به نوع کاربری و طراحی انجام شده توسط تولید کننده در تیپ های مختلفی عرضه می گردد . اولین مدل این نوع پکینگ ها نوع آبشاری آن است که در این مدل پکینگ کولینگ تاور هدف از ایجاد سطح انتقال حرارت توسط ایجاد لایه ها یا فیلم های نازک آب در داخل پکینگ ها می باشد . این نوع پکینگ های برج خنک کننده از صفحات مورب مواج از متریال PVC یا PP پلی پروپیلن  با ضخامت بین 400 تا 500 میکرون تشکیل شده اند . این صفحات با توجه به گام پکینگ برج خنک کننده در فاصله های معینی از هم بین  12 تا 21 میلی متر قرار می گیرند و با چسب و جوش پلاستیک ثابت می شوند .

دومین نوع پکینگ نیز تحت عنوان اسپلش پکینگ شناخته می شود که همانطور که از معنی واژه اسپلش SPLASH مشخص است این مدل پکینگ را با نام پکینگ پاشش یا پرکن پاششی نیز می شناسند . در این مدل آب در برخورد با پکینگ برج خنک کن به ریز قطرات تبدیل شده و سطح بین جریان آب و جریان هوا افزایش می یابد و استفاده از پکینگ های اسپلش در برج خنک کننده از ابتدایی ترین شناخت بهبود کارایی تبخیر و انتقال حرارت را نشان می دهد . این نوع از پکینگها یا پرکن پاششی در این دستگاه به دلیل داشتن سطح کم در انتقال حرارت نسبت به نوع فیلمی کاربرد کمتری دارند و عموما برای آب های سخت و پالایشگاهی با میزان TDS بالا به کار می رود .

با توجه به این که اصول طراحی برج خنک کننده که بر پایه سطح تماس بین آب و هوا می باشد بنابراین سطوحی که آب را به لحاظ انتقال حرارت در تماس با هوا قرار می دهند حائز اهمیت می باشد . انتخاب جنس و نوع پکینگ مدیا یک فرآیند راحت نیست زیرا که این انتخاب به دلایلی فراوانی از حساسیت بالایی برخوردار است و این به این خاطر بوده که از کار افتادن این بخش به معنی از دست دادن کارایی کل سیستم می باشد . انتخاب جنس و نوع پکینگ و حتی گام پکینگ و ابعاد پکینگ یکی از وظایف طراحان کولینگ تاور می باشد. این انتخاب به پارامتر های متفاوتی می باشد که به طور مختصر دلایل مهم آن به شرح زیر می باشد:
1-دمای آب گرم ورودی به برج ( زیرا که هر یک از انواع پکینگ ها قابلیت تحمل دمایی متفاوتی دارند )
2-راندمان حرارتی
3-اسیدی یا بازی بودن آب و یا هر سیال دیگر
4-میزان لزجیت سیال
5-سختی آب در گردش
بنابر این با توجه به مشخصات محیط مورد استفاده و آنالیز سیال در گردش و همچنین رنج دمایی این سیال می توان با در نظر گرفتن بالاترین راندمان حرارتی , بالاترین عمر مفید و بالاترین سطح ویژه نوع و جنس پکینگ برج خنک کننده مورد استفاده طراحی گردد.
انواع پکینگ برج خنک کن :
الف) فیلمی یا آبشاری (film )
ب) اسپلش پکینگ (splash ) ( خود شامل چند مدل مختلف از قبیل : رندوم اسپلش توربو اسپلش و … می باشد )
پکینگ های آبشاری :
پکینگ های آبشاری به لحاظ جنس خود به دو دسته تقسیم می شوند:
1- PVC
2-pp

پکینگ برج خنک کنندهپکینگ PVC در مقایسه با مدل PP یک سری مزیت ها و یک سری نواقص دارند از جمله برتری های این نوع پکینگ ها نسبت به مدل PP در بالاتر بودن سطح ویژه آن است . ( به سطح موثر صفحات یا ورق های انتقال حرارت در واحد حجم سطح ویژه می گویند ) حال با توجه به گام پکینگ برج خنک کننده های PVC , از رنج 12 میل تا 19 میل , سطح ویژه ی این پکینگ ها از 70 تا 300 متر مربع بر متر مکعب متغیر است . ) گام پکینگ حد فاصل بین صفحات داخل پکینگ می باشد )
بنابراین هرچه گام پکینگ برج خنک کن کمتر باشد سطح ویژه انتقال حرارت بیشتر می شود و تعداد صفحات انتقال حرارت بیشتری درحجم معین می توان جمع اوری کرد ولی این گام به لحاظ انسداد در بین صفحات از یک حد معینی نباید پایین تر شود زیرا که بعد از مدتی صفحات انتقال حرارت مسدود می شود و برج کارایی لازم رو نخواهد داشت . این در حالی است که در بیشتر پروژه ها محدودیت فضای کولینگ تاور یک عامل اساسی در طراحی است بنابراین طراحان با در نظر گرفتن دیگر پارامتر ها به دنبال اجرای پکینگ برج خنک کننده با سطح ویژه بیشتری هستند . بهترین راندمان و بازدهی مربوط می شود به پکینگ مدیای گام 14 که فاصله ی صفحات 14 میلی متر می باشد و سطح ویژه این نوع پکینگ نزدیک 270 متر مربع بر متر مکعب است .

اطلاعات بیشتر در مورد : برج خنک کننده مهتاب گستر

پکینگ برج خنک کننده

قیمت پکینگ برج خنک کننده

قیمت پکینگ برج خنک کن عموما براساس دو واحد شمارش تعیین می گردد . حالت اول قیمت پکینگ مدیا کولینگ تاور بر اساس هر بلوکی محاسبه و عنوان می گردد و در حالت دوم نیز قیمت پکینگ مدیا بر اساس متر مکعب تعیین می گردد . اگر قرار باشد قیمت پکینگ مدیا بر اساس بلوک تعیین گردد باید توجه نمود که ابعاد بلوک پکینگ مدیا برج خنک کننده در حالت استاندارد و در بیشتر تیپ های تولیدی معادل 30*30*120 سانتی متر می باشد . حال اگر مطابق نیاز ابعاد دیگری مد نظر قرار گیرد پکینگ برج خنک کننده از قالب فوق برش خواهد خورد و لذا پرت یا مازاد برش مورد نظر از بلوک نیز به همین روش روی قیمت پکینگ مدیا کل محاسبه خواهد شد . البته اگر گلیه بلوک ها از ابعاد معین و بخش پذیری نسبت به یک بلوک واحد برخوردار باشد این پرت و یا مازاد برش به حداقل خود خواهد رسید  . قیمت پکینگ مدیا برج خنک کننده با توجه به نوع کاربرد ، حجم مورد نیاز ، ابعاد برش و متریال کاربردی جهت تولید تعیین می گردد . به منظور بهینه سازی و معتدل سازی قیمت پکینگ برج خنک کننده ، شرکت مهتاب گستر کلیه برشکاری ، طراحی و محاسبه پکینگ مدیا مورد نیاز تمامی سازندگان برج خنک کننده خارجی و داخلی را به صورت رایگان انجام خواهد داد . نکته قابل توجه این موضوع این است که تعویض پکینگ مدیا با توجه به نوع طراحی شرکت سازنده برج خنک کننده رنج متنوعی از انواع آن را شامل خواهد شد که شرکت مهتاب گستر با دانش فنی این رنج وسیع را تحت پوشش  تولید و تامین خود قرار داده است .

اطلاعات بیشتر در مورد پکینگ اسپلش

قیمت پکینگ مدیا برج خنک کننده

هدف از پکینگ برج خنک کننده چیست ؟

پکینگ برج خنک کننده ، همچنین به عنوان پکینگ مدیا انتقال حرارت و یا پرکننده برج خنک کننده معرفی می شود که سطح وسیعی را جهت انتقال حرارت مستقیم بین آب و هوا در سیستم های مدار باز و یا برج مدار بسته هیبریدی  فراهم می کند .  موقعیت محل قرارگیری پکینگ مدیا در برج های خنک کن ، پایین تر از سیستم توزیع آب (نازل یا اسپرینکلر) و بالاتر از تشتک یا مخزن ذخیره آب می باشد .

*** برای بازدید از سایز انواع تولیدات پکینگ برج خنک کننده به کاتالوگ شرکت مهتاب گستر مراجعه نمایید . دانلود مشخصات کامل و فنی کاتالوگ پکینگ برج خنک کننده

پکینگ مدیا برج خنک کننده

انواع پکینگ مدیا برج خنک کننده از نظر مکانیزم شامل دو نوع کلی اسپلش و فیلمی می باشد.
در نوع پکینگ اسپلش آب به صورت قطرات ریز در آمده و بنابراین سطح و زمان تماس میان آب و هوا افزایش می یابد ولی در نوع پکینگ فیلمی آب به صورت لایه نازک درآمده که بدین صورت سطح تماس و زمان تماس بیشتری را ایجاد می نماید.

پکینگ مدیا فیلمی

برای ساخت این نوع پکینگ کولینگ تاور از ورقه های پلیمری همانند PVC یا PP استفاده می شود و آب در گذر از سطح این مدل پکینگ برج خنک کن به صورت فیلم (لایه نازکی از آب) در می آید . به همین خاطر به آن پکینگ مدیا فیلمی می گویند. شیت ها یا ورق های پلیمری با متریال پلی پروپیلن  PP و یا پلی وینیل کلرید PVC از جمله متریال های مرغوب پرکاربرد در ساخت این مدل پکینگ برج خنک کننده می باشد که با استفاده از آن ها فیلم پکینگ ها ساخته می شوند. پکینگ مدیا هایی که از جنس پلی پروپیلن می باشند به صورت جوش حرارتی می باشند که از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند .اما صفحات پکینگ مدیا از جنس پلی وینیل کلرید PVC با صورت چسبی به هم متصل می شوند که مقاومت کمتری خواهند داشت .

پکینگ مدیایی که از جنس PVC می باشد در برابر عوامل شیمیایی ، الکلی ، اسیدها ، روغن ها ، چربی ها و مواد بیولوژیک بسیار بادوام بوده است. همچنین آرایش هندسی موجود در سطح پکینگ ها باعث افزایش میزان تبخیر،کاهش افت فشار،کاهش مقاومت هوا برای انتقال بیشتر حرارت و رطوبت مي گردد.این نوع پکینگ مدیا های برج خنک کننده قابل بازیافت نیز می باشند.

در تنوع موارد استفاده از پکینگ می توان به کاربرد در انواع برج های خنک کننده جریان متقاطع و جریان مخالف مربوط به صنایع کاغذ ، فولاد ، شکر ، صنایع غذایی ، شیمیایی ، پتروشیمی ، پالایشگاه ها، نیروگاه ها  و در انواع سیستم های تهویه و به منظور ارتقاء راندمان برج های خنک کننده قدیمی اشاره نمود .

ورق های انواع پکینگ فیلمی به صورت چین دار و زنبوری فرم داده می شود تا در مسیر جریان هوا و آب اغتشاش ایجاد کرده و تماس بهتری برقرار کند. عمده پکینگ مدیای فیلمی دارای فاصله ورق ۳/۴ اینچ یا ۱۹ میلی متر می باشند. این فاصله در عین آن که سطح انتقال حرارت خوبی جهت عبور هوا ایجاد می کند ، کمتر دچار گرفتگی نیز می شود. با توجه به اینکه در هنگام حرکت آب به سمت پایین در پکینگ فیلمی هیچ نوع برخوردی و قطره قطره شدنی وجود ندارد بنابراین توزیع آب قبل ریزش بروی پکینگ در نوع فیلمی بسیار مهم می باشد و باید توزیع آب به صورت یکنواخت باشد. اگر قسمتی از پکینگ ها خشک بماند و آب بروی آن پاشیده نشود موجب فرار هوا و کاهش راندمان برج خنک کننده خواهد شد.

پکینگ مدیا فیلمی

اگر فاصله دو شیت هر بلوک پکینگ مدیا فیلمی برج خنک کننده کمتر از 19 میلی متر باشد (فاصله بین ورق ها گام نیز می گویند ) نسبت به آب با سختی بالا حساس خواهد بود و به سرعت دچار گرفتگی خواهد شد. جلبک ها ، سختی ها و رسوب در بین دو ورق نشسته و موجب گرفتگی پکینگ در برج ها خواهند شد در نتیجه راندمان کولینگ تاور کاهش پیدا کرده و حتی این موضوع سبب فشار بر روی الکترموتور و خاموشی برج خنک کننده می شود .

از لحاظ ابعادی پکینگ فیلم برج خنک کننده دارای مشخصه ای به نام گام است که تعریف آن فاصله بین دو لایه پکینگ مدیا در حالت لانه زنبوری است . متداول ترین نوع آن پکینگ گام 19 برج خنک کن است. در این نوع پکینگ مدیا، بیشترین فاصله بین دو لایه (فاصله دو ضلع متقابل شش ضلعی)، معادل 19 میلی متر است. پکینگ گام 12 ،16،14 ،21 ، 23  و پکینگ گام 23 نیز از انواع پکینگ فیلم کولینگ تاور است که استفاده بسیار کمی دارند .

ابعاد استاندارد هر بلوک پکینگ مدیا فیلمی از متریال PVC پی وی سی برابر است با : 300 * 300 * 1200 میلی متر همچنین پکینگ مدیا فیلمی را می توان به صورت چند ردیف بر روی هم قرارداد که در این حالت ارتفاع 60 یا 90 سانتیمتر و به عبارتی دو یا سه ردیف پکینگ مدیا در برج های خنک کننده فایبرگلاس قابل چیدمان است .

آیا تابحال با عبارت سطح ویژه اسمی و واقعی پکینگ برج خنک کننده آشنا شده اید ؟ سطح ویژه اسمی در پکینگ کولینگ تاور به سطحی گفته می شود که صفحات پکینگ در حالت کلی در حجم معین از چیدمان پکینگ بین جریان آب و هوا ایجاد می کنند . این درحالی است که سطح ویژه موثر یا واقعی در اصل سطحی از پکینگ مدیا است که در تماس با آب قرار می گیرد . در بیانی دیگر فرض کنید در این سیستم پکینگ کولینگ تاور با گام  14 از تعداد 20 صفحه در هربلوک با مساحت کلی 200 متر مربع در هر متر مکعب تشکیل شده است و این پکینگ را در برج های خنک کن چیدمان کرده ایم . پس از پاشش آب بر روی پکینگ ها مشاهده می کنیم که در اکثر مواقع قسمت هایی از سطح پکینگ در برج های خنک کن تحت پوشش مستقیم آب قرار نمی گیرد و به عبارتی خیس نمی شود . این قسمت هایی که آب در جریان ریزش خود از بالا به پایین برروی آن ها قرار نمی گیرد سطح فضای خالی و پرت یا به اصطلاح مهندسی Void Space  گفته می شود .

بنابراین در هنگامی طراحی و انتخاب نوع پکینگ کولینگ تاور دقت کنید که این نوع پکینگ از چه سطح ویژه ی موثری برخوردار است و عبارتی تحت عنوان سطح ویژه اسمی را در اصول طراحی خود در نظر نگیرید .

نمونه ای از تولید پکینگ های مهتاب گستر

مشخصات فنی پکینگ های تولیدی مهتاب گستر

اینکه پکینگ مدیا تصفیه خانه فاضلاب با پکینگ های مورد بحث در بالا چه تفاوت هایی دارد در صفحات جداگانه به آن ها پرداخته خواهد شد.

انواع پکینگ فیلمی :

از پکینگ  در برج های خنک کننده برای ارائه یک سطح بلند برای چگالش و تغلیظ بخار بدون محدود کردن جریان هوا استفاده می شود و اساس کارتمام انواع  پکینگ ها افزایش سطح تماس آب و هوا است . در این نوع از پکینگ ها آب بصورت یک لایه نازک از سطح پکینگ ها عبور می کند . پکینگ فیلمی به پکینگ غشایی ، سلولی و آبشاری و لانه زنبوری نیز معروف می باشد . به لحاظ ساختار و شکل هندسی که تعیین کننده مدل پکینگ فیلمی می باشد انواع پکینگ فیلمی به قرار زیر می باشد :

1-پکینگ فیلمی بلوکی

2- پکینگ فیلمی شانه تخم مرغی

3- پکینگ فیلمی موشکی

پکینگ فیلمی بلوکی بصورت بلوک های پلاستیکی مستطیلی و دایره ای قابل ارائه می باشد . این نوع پکینگ در گام های 12، 14 ، 16 ، 19 ، 23، 27 میلیمتر و با متریال  PP و PVC قابل تولید می باشد . البته این نوع پکینگ می تواند ساخت آلمان نیز باشد .

پکینگ شانه تخم مرغی در برج های جریان متقاطع استفاده می گردد که متشکل از چند صفحه شورون می باشد و توسط دکمه به واسطه چسب یا فشار بهم متصل می گردند .

پکینگ فیلمی موشکی که به پکینگ عمودی یا پکینگ آلمانی نیز معروف می باشد دارای کانال های ریزش آب عمودی بوده  و بخاطر همین ساختار میزان رسوب پذیری آنها بسیار  پایین است . سطح ویژه آن 150M2/m3 و دارای  راندمان ترمودینامیکی بالایی می باشد .

متداول ترین ضخامت مورد استفاده در پکینگ های فیلمی ، ورق 400 میکرون،  450 میکرون و 500 میکرون می باشد .

پارامترهای اصلی در طراحی و ساخت پکینگ برج خنک کننده :

پکینگ برج خنک کننده تقریبا یکی از مهمترین قطعات جانبی برج خنک کننده می باشد ؛ این امر به میزان تماس آب و هوا در برج خنک کن بر می گردد که در افزایش راندمان برج و همچنین میزان هدر رفت آب و یا میزان صرفه جویی آن تاثیر خواهد گذاشت پس انتخاب بهترین نوع پکینگ یکی از تخصصی ترین امور در طراحی برج خنک کننده می باشد که نیازمند کارشناسی توسط کارشناسان شرکت مهتاب گستر است . اما فاکتورهای اصلی در ساخت پکینگ عبارتند از :

1-کیفیت آب

2-میزان سختی آب

3-میزان آلودگی های آب

4-تحمل دمایی بدون تغییر شکل ظاهری

5- نوع صنعت

6-میزان مقاومت در برابر مواد خورنده و پوسیدگی و اشعه ماوراء بنفش

7-قابلیت شستشو

8-میزان سطح مفید در واحد حجم

9- میزان افت  فشار استاتیکی

در اینجا لازم است به این مسئله اشاره کنیم که بر اساس میزان سطح مفید در واحد حجم ؛ پکینگها در دو نوع  پکینگ های نامرتب و پکینگ های منظم دسته بندی می گردند که هریک دارای مزایا و معایبی می باشند . پکینگ نامرتب بعلت داشتن مزایایی از قبیل تقطیر بالا ، جذب ،  بازدهی بهینه ، وزن کم و قدرت بالا ، ضریب انتقال حرارت ویژه منحصربه فرد روش ارزانتری  برای افزایش کارایی و راندمان برج خنک کننده می باشد . چنانچه قصد خرید و تعویض پکینگ خود را دارید با کارشناس مربوطه شرکت لینک شوید و اطلاعات لازم در ارتباط با پکینگ مورد نظر خود را کسب نمایید و بعد اقدام به خرید نمایید .