چیلر تراکمی

چیلر دستگاهی است که به انتقال حرارت از محیط داخلی به محیط بیرونی کمک می‌ کند و این کار را بر مبنای فرآیند تقطیر و تبخیر گاز مبرد که بین اجزای چیلر در حال گردش است، انجام می دهد. این دستگاه با استفاده از گازهای مبرد، دمای محیط را گرفته و به بیرون منتقل می کند و از این طریق محیط را خنک می نماید.

چیلر بهینه ترین دستگاه تهویه است و یکی از عوامل مهم در بهینه ‌سازی مصرف انرژی واحدهای تولیدی و ساختمان ها می باشد.

چیلر جذبی

واحدهای مسکونی، تجاری و صنعتی از سیستم های سرمایشی و تهویه هوا برای رطوبت ‌زدایی و خنک کردن استفاده می کنند. امروزه از چیلرها به طور وسیع و گسترده ای در ساختمان ‌های تجاری از جمله هتل‌ ها، رستوران‌ ها، بیمارستان‌ ها، میدان‌ های ورزشی، کارخانجات صنعتی و واحدهای تولیدی استفاده می شود.

برای خرید یک چیلر مناسب و عالی باید حتما ظرفیت و نوع سیکل تراکمی آن را بدانید و به فروشنده بگویید.

چیلر چیست؟

چیلر هوا خنک

در واقع چیلر به عنوان قلب تپنده سیستم ‌های سرمایش شناخته می شود و به ‌وسیله یک سیال مبرد نظیر گاز فریون، یک سیال دیگر (عمدتا آب) را سرد می کند و هوای داخل محیط را خنک می نماید. این دستگاه در سیستم های صنعتی مانند هواساز ها، فن ‌کویل‌ ها، دستگاه ‌ها و یا ماشین ‌آلات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

چیلرها براساس نوع سیکل تبرید، آب مورد نیاز برای خنک ‌سازی واحدهای تجاری یا صنعتی را سرد می کنند و از طریق پمپ به دستگاه هواساز یا واحدهای توزیع‌ کننده هوای سرد پمپاژ می نمایند. آب سرد درون کویل های دستگاه هواساز یا فن کویل جریان می یابد و سبب کاهش دمای کویل می شود. سپس دمای هوای عبوری از این کویل ها نیز کاهش پیدا می کند و با گردش درون فضای واحد تجاری یا صنعتی سبب سرمایش محیطی می‌گردد. طریقه کارکرد چیلر براساس فاکتورهای مختلفی تعیین می شود و متفاوت می‌ باشد.

انواع چیلر براساس نوع سیکل تبرید

چیلرها براساس موارد و پارامترهای مختلفی تقسیم ‌بندی می ‌شوند. عمدتا این تقسیم بندی با توجه به اصول تراکم و یا جذب بخار انجام می شود. سیکل تبرید دارای 4 مرحله است: 1. تبخیر 2. تراکم بخار 3. تقطیر 4. انبساط. در زیر به‌ طور خلاصه انواع چیلرها را معرفی کرده ایم.

چیلر تراکمی

فرآیند خنک ‌سازی آب براساس سیکل تبرید در چیلر تراکمی، به صورت تراکمی انجام می شود. چیلرهای تراکمی 4 بخش اصلی دارند که عبارتند از کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط. سیکل تبرید با وارد شدن مبرد دارای فشار پایین در حالت دو فازی به اواپراتور آغاز می شود. مبرد در دمای ثابت با گرفتن حرارت از محیط یا آب گرم به وارد شده به اواپراتور، به ‌صورت بخار در می آید و هوای محیط یا آب گرم وارد شده را خنک می‌کند. سپس مبرد گازی شکل با فشار پایین توسط کمپرسور مکیده و متراکم می شود و دما و فشار آن افزایش می یابد.

کمپرسور پیستونی

در مرحله بعد این گاز داغ با فشار بالا توسط یک لوله به سمت کندانسور یا چگالنده هدایت می ‌شود و با عبور از آن در فشار ثابت گرمای خود را از دست می دهد و به شکل مایعی داغ با فشار بالا در می‌ آید. سپس این مایع از شیر انبساط عبور کرده و با افت فشار و دما مواجه می شود و وارد اواپراتور می گردد. در نهایت فرآیند سرمایش آب یا هوای محیط انجام شده و این سیکل تکرار می شود.

چیلر تراکمی خود براساس نوع کمپرسور به 4 نوع تقسیم می شود. کمپرسورها مهم ‌ترین جز در چیلرهای تراکمی و سیکل تبرید هستند و به نوعی قلب تپنده محسوب می شوند که به وسیله موتور الکتریکی یا موتور احتراق داخلی به گردش در می‌آیند. کمپرسورها براساس نیاز و درخواست در اندازه‌ های مختلف ساخته می‌ شوند.

کمپرسور اسکرول

چیلر تراکمی با کمپرسور پیستونی

چیلر تراکمی با کمپرسور پیستونی یا رفت و برگشتی بیشتر در واحدهای مسکونی کوچک تا متوسط برای تهویه هوا استفاده می شوند. نصب این نوع چیلر بسیار ساده است و قیمت تمام‌ شده آن‌ نسبت به سایر چیلرها پایین تر می باشد. از مزیت های چیلر پیستونی این است که تعمیر آن آسان می باشد، می توان در هر شرایط آب و هوایی از آن استفاده کرد و در کوتاه ترین زمان ممکن، بالاترین راندمان و بازدهی را دارد.

آلودگی صوتی، ارتعاش و لرزش بالا و مصرف انرژی بالای این چیلر از معایب آن نیز می باشد. سیستم‌های رفت و برگشتی برای حجم ‌های کم بسیار مناسب می باشند و فشار بسیار بالایی ایجاد می‌کنند. چیلر تراکمی با کمپرسور پیستونی در ظرفیت های 50 تا 150 تن تبرید موجود می ‌باشند. شما می توانید برای تامین بار برودتی از چند چیلر رفت و برگشتی در کنار هم استفاده کنید.

چیلر پیستونی

چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو (Screw) یا اسکرو

چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو یا پیچشی از 2 روتور تشکیل شده است و کمپرسور آن از نوع کمپرسورهای جابجایی مثبت می باشد. انتقال انرژی به سیال در چیلر اسکرو به ‌صورت متناوب انجام می شود. این نوع چیلر به ‌صورت تدریجی و با درگیر کردن 2 قطعه حلزونی در سیلندر، و همچنین با توجه به میزان برودت کار خود را انجام می دهد. مدلهای اسکرو در ظرفیت های 20 تا 1200 تن تبرید موجود می ‌باشند.

از مهمترین مزیت‌های این نوع چیلرها می توان به ضریب عملکرد بالا، مصرف انرژی بهینه، راندمان و بازدهی بالا، کارکرد تحت بار کم، صدا و لرزش کم، داشتن قطعات متحرک و توانایی کنترل ظرفیت اشاره کرد. از چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو نمی توان در نواحی دارای آب ‌و هوای گرم و مرطوب استفاده کرد زیرا این نوع کمپرسورها به دما و فشار بالا بسیار حساس هستند.

چیلر اسکرو

چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرال (Scroll)

چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرال از 2 قطعه‌ حلزونی شکل تشکیل‌ شده‌ است که یکی از این حلزونی‌ ها ثابت است و دیگری توسط موتور به حرکت در می‌آید. این قطعات حلزونی شکل سیال مبرد را به سمت مرکز حرکت می دهند و آن را متراکم می کنند.

این نوع چیلر در ظرفیت های 40 تا 400 تن تبرید موجود می ‌باشند و در واحدهای کوچک تا متوسط مانند سیستم‌ های تهویه مطبوع خانگی و تجاری، اسپلیت و مینی چیلر استفاده می شوند. از مهم ترین مزایای چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرال می توان به ضریب عملکرد بالا، مصرف بهینه انرژی، صدا و لرزش بسیار کم، دارا بودن قطعات متحرک بسیار کمتر نسبت به سایر چیلرها، عمر مفید بسیار بالا و نگهداری آسان اشاره کرد.

چیلر اسکرال

چیلر تراکمی با کمپرسور سانتریفیوژ (Centrifugal)

چیلر تراکمی با کمپرسور سانتریفیوژ برای بارهای برودتی متوسط تا بالا (150 تا 6000 تن) مورد استفاده قرار می‌گیرد و می تواند برای مدت طولانی کار کند. البته این نوع چیلر توانایی کارکرد با کندانسورهای هوا خنک را دارا نمی ‌باشد.

چیلر سانتریفیوژ مصرف انرژی بسیار پایینی دارد، از راندمان بالایی برخوردار است، هزینه نگهداری و تعمیرات آن پایین است، ارتعاش و سر و صدای پایینی دارد، دارای تکنولوژی بالایی در ساخت است و کنترل ظرفیت در آنها امکان‌ پذیر می باشد.

چیلر سانتریفیوژی

ساختار و قطعات چیلر تراکمی

چیلرهای تراکمی دارای اجزا و قطعات مختلفی می باشند که در زیر عملکرد هر یک از این قطعات را توصیف کرده ایم:

 1. الکتروموتور: این قطعه میل لنگ کمپرسور را به حرکت در می‌آورد. حرکت دورانی میل لنگ باعث می شود، پیستون در داخل سیلندر به صورت رفت و برگشتی حرکت کند و در نتیجه گاز مبرد در کمپرسور متراکم ‌شود.
 2. کوپلینگ: این قطعه محور الکتروموتور و میل لنگ کمپرسور را به هم نزدیک می کند.
 3. کمپرسور: کمپرسور گاز خارج شونده از اواپراتور را متراکم می کند و سپس این گاز متراکم شده را به سمت کندانسور هدایت می نماید.
 4. لوله رانش: گاز متراکم شده خروجی از کمپرسور را به کندانسور هدایت می‌کند.
 5. کندانسور: کندانسور در چیلر دارای پوسته و لوله می باشد. در داخل پوسته، گاز مبرد و در داخل لوله ‌ها آب خنک جریان دارد. گاز داغ و متراکم شده توسط لوله وارد پوسته کندانسور می‌ شود. سپس این گاز داغ به علت تماس با لوله ‌های مسی حاوی آب خنک، خنک شده به مایع تبدیل می ‌شود و از طریق لوله ها خارج می‌شود. آب جریان یافته از طریق لوله وارد کندانسور شده و از طریق لوله خارج می‌ شود. آب خروجی از کندانسور به سمت برج خنک کن هدایت می ‌شود تا پس از خنک شدن دوباره به کندانسور برگردد. در چیلر هوا، تعدادی مبدل حرارتی درون کندانسور وجود دارد که شبیه رادیاتور است و عمل کاهش دما را انجام می دهد.
 6. لوله خروج مایع مبرد از کندانسور
 7. شیر سرویس کندانسور: برای بستن لوله خروج مبرد از کندانسور در مواقع سرویس و تعمیرات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 8. شیر تغذیه ماده مبرد: به هنگام شارژ چیلر استفاده می شود.
 9. فیلتر درایر یا صافی رطوبت گیر: این قطعه مانع از ورود مواد جامد و حذف رطوبت در دستگاه چیلر می گردد.
 10. شیر برقی: باز نگه دارنده مسیر عبور مبرد می باشد و از ترموستات فرمان می گیرد.
 11. شیشه رویت یا سایت گلاس: میزان تغذیه ماده مبرد و وجود رطوبت بیش از حد را در سیستم مشخص می‌نماید.
 12. اواپراتور: ماده مبرد پس از عبور از شیر انبساط وارد اواپراتور چیلر می‌ شود و در داخل لوله ‌های مسی تبخیر شده و به صورت بخار از اواپراتور خارج می گردد. تبخیر در اواپراتور باعث سرد شدن آب جریانی در پوسته می شود. آب سرد شده به طرف هوا ساز و فن کویل ها می رود و در برگشت از هوا ساز یا فن کویل وارد اواپراتور می‌شود.
 13. شیر انبساط: تنظیم کننده میزان ماده مبرد درون اواپراتور می باشد.
 14. لوله مکش: گاز خروجی از اواپراتور از طریق لوله مکش وارد قسمت مکش کمپرسور می‌ شود.
 15. تابلو اندازه‌گیری و کنترل فشار: مانومتر های فشار زیاد و فشار کم، کنترل فشار کم و زیاد و کنترل فشار روغن روی آن نصب شده ‌اند.

چیلر تراکمی

کنترل ‌کننده‌ فشار در چیلر تراکمی

یکی از مباحث مهم در عملکرد بهینه چیلرهای تراکمی، نصب، راه اندازی و تعمیر به موقع آنها می باشد. چیلرها برای عملکرد بهینه، باید دارای سیستم های کنترلی باشند. سیستم های کنترلی فشار بالا و پایین کمپرسور و فشار روغن را کنترل می کنند. در زیر به طور مختصر در مورد هر دو فرآیند صحبت کرده ایم.

کنترل فشار بالا و پایین

این قطعه در چیلر تراکمی فشار وارده به دستگاه را کنترل می کند و دارای 2 لوله مویین می باشد. لوله LP به قسمت مکش کمپرسور وصل می شود و لوله HP به قسمت فشار بالا متصل می گردد. در این سیستم کمپرسور باید با فشار مکش و دهش معینی کار کند. هرگاه این فشار کمتر یا بیشتر شود، این قطعه کنترلی عمل کرده و دستگاه را خاموش می‌کند. کنترل فشار بالا و پایین قابل تنظیم می ‌باشد.

کاهش فشار در چیلر از 2 عامل نشات می گیرد. عامل اول این است که مکش کمپرسور چیلر به حدی پایین می آید که ترموستات کنترل کننده آب برگشتی به خوبی عمل نمی کند و آب داخل اواپراتور رفته رفته دمایش کاهش می یابد و سبب انجماد می گردد. عامل دوم کاهش مایع مبرد درون اواپراتور می باشد که موجب افت فشار می گردد. افزایش فشار در چیلر ممکن است ناشی از عدم عملکرد درست شیرکنترلی باشد.

افزایش فشار باعث می شود مبرد بیش از اندازه در کندانسور وجود داشته باشد و برج خنک کننده چیلر خیلی سریع دچار گرفتگی شود یا پمپ به خوبی عمل نکند. در چیلرهای تراکمی با کندانسور آبی معمولا فشار پایین روی psi 30 و فشار بالا روی psi 220 تنظیم می شود و چیلر با کندانسور هوایی فشار پایین روی psi 40 و فشار بالا روی psi 250 تنظیم می گردد. اگر کمپرسور بر اثر فشار بالا قطع شود، باید از سیستم رفع عیب و کلید ریست استفاده شود. ولی اگر کمپرسور بر اثر فشار پایین قطع شود، باید دوباره از گاز دستگاه چیلر استفاده گردد.

چیلر جذبی تک اثره

کنترل فشار روغن

این قطعه کنترل کننده دائم سطح روغن موجود در کمپرسور چیلر تراکمی است و دارای 2 لوله مویین می باشد. یک لوله به بخش مکش و لوله دیگر به بخش فشار روغن کمپرسور متصل است. بین بخش مکش کمپرسور و بخش فشار روغن باید حداقل psi 10 فشار باشد، در غیر این صورت بخش کنترل فرمان قطع می‌دهد.

مدت زمان خاموش شدن کمپرسور به محض دریافت اخطار، 90 ثانیه می باشد. با کم شدن فشار سطح روغن، مایع مبرد حل شده در روغن تبخیر می گردد و در نتیجه روغن را به حالت فوم (کف) در می آورد. با تبخیر مایع مبرد حل شده در روغن، سطح روغن کف کرده و سبک می شود. سپس با پایین رفتن پیستون و عمل مکش، روغن از کارتل خارج می شود.

نکات فنی در سیکل تبرید چیلر تراکمی

 1. دمای آب سرد شده خروجی از اواپراتور نباید کمتر از 7 درجه سلسیوس باشد.
 2. کنترل عملکرد چیلر توسط دمای تنظیمی بر روی ترموستات در چند مرحله صورت می گیرد.
 3. برای کاهش مصرف انرژی برق بهتر است بر روی کمپرسور UNLOADER نصب شود.
 4. دمای آب برگشتی به اواپراتور باید 5 درجه گرمتر از آب خروجی می باشد.
 5. به منظور کاهش مصرف انرژی از تکنیک فری کولینگ استفاده می شود.
 6. برای جلوگیری از ورود مبرد به داخل کمپرسور از عمل سوپرهیت استفاده می گردد.
 7. برای افزایش بازده سامانه تبرید چیلر از عمل سابکول استفاده می شود.
 8. جهت جلوگیری از ورود ناگهانی مبرد به درون کمپرسور به هنگام روشن کردن کمپرسور، از تکنیک پمپ داون استفاده می شود.

نحوه شارژ گاز چیلر تراکمی

میزان گاز موجود در کمپرسور و خط مکش از اهمیت بالایی برخوردار است. همانطور که در بخش عیب یابی ذکر شد، کاهش گاز مبرد باعث ایجاد نویز در کمپرسور و یا افزایش گاز در خط مکش می گردد. شارژ گاز چیلر تراکمی از 2 طریق انجام می شود:

 1. شارژ گاز از مدار مایع
  شارژ گاز از مدار مایع زمانی انجام می شود که دستگاه با پمپ وکیوم کاملا تخلیه شده و آماده شارژ گاز باشد. در این روش می توان میزان بالایی از مبرد را در مدت زمان کمی وارد سیستم کرد. نکته مهمی که باید بدانید این است که طی فرآیند شارژ گاز در سیستم های چیلر آبی، آب داخل اواپراتور باید در حال گردش باشد تا از یخ زدگی آن جلوگیری شود. همچنین در چیلرهای با کندانسور هوایی، پمپ اواپراتور و فن های کندانسور را حتما روشن نمایید.
 2. شارژ گاز از قسمت فشار ضعیف سیستم (مدار مکش)
  شارژ گاز از قسمت فشار ضعیف سیستم برای دستگاه هایی مناسب است که در وضعیت کار می باشند و به علت نشت گاز، دچار کمبود گاز مبرد شده اند. در این روش بهتر است که عمل شارژ سیکل تبرید بیش از اندازه صورت نگیرد زیرا این کار باعث افزایش بیش از حد فشار کندانسور و آسیب به کمپرسور می شود. در زمان شارژ و در حالی که کمپرسور دستگاه چیلر در حال کار کردن می باشد، بهتر است به طور مداوم با رویت سایت گلاس، میزان گاز مبرد موجود در سیستم کنترل شود و زمانی که دیگر حبابی در آن دیده نشد عمل شارژ گاز متوقف شود و کمپرسور خاموش گردد.

چیلر جذبی دو اثره

چیلر جذبی

فرآیند خنک ‌سازی آب براساس سیکل تبرید در چیلر جذبی، به صورت جذبی انجام می شود. اجزای اصلی چیلر جذبی عبارتند از جذب‌کننده، ژنراتور، کندانسور و اواپراتور و به ‌جای کمپرسور و انرژی الکتریکی در آن از انرژی حرارتی برای سرمایش استفاده می گردد.

امروزه چیلر جذبی به یک بازیافت کننده موثر گرمای اتلاف شده یا منبع حرارتی تبدیل شده است. این چیلرها توانایی استفاده از منابع انرژی گرمایی را با استفاده از آب دارند و یک گزینه مناسب برای کاربردهای تجاری، صنعتی، فرآوری مواد غذایی و دریایی است. چیلرهای جذبی به دلیل پایدار بودن و کم بودن هزینه به شدت برای مصارف تجاری و صنعتی مناسب هستند.

تولید کننده چیلرهای جذبی

مایع مبرد در قسمت اواپراتور تبخیر می شود و حرارت هوای محیط یا آب وارد شده به اواپراتور را جذب می کند. بخار خارج‌ شده از این قسمت در قسمت جذب‌ کننده توسط لیتیم بروماید جذب می گردد و محلول رقیقی تشکیل می ‌دهد.

محلول رقیق ‌شده توسط پمپی به ژنراتور هدایت شده و در آن به ‌وسیله آب داغ، بخار و یا مشعل حرارت داده می شود تا محلول غلیظ شده و بخار آب تشکیل شود. بخار آب ایجاد شده در کندانسور تقطیر می شود و در نهایت به اواپراتور منتقل می گردد. در نهایت این سیکل تکرار می شود.

چیلر جذبی سه اثره

چیلر جذبی خود دارای انواع مختلفی است و براساس پارامترهای مختلفی تقسیم‌ بندی می‌ شود. در زیر به انواع این نوع چیلر اشاره کرده ایم.

چیلرهای جذبی با تغذیه آب گرم

در این چیلرها مولد حرارتی از آب گرم تولید می شود و به‌ وسیله دیگ آب گرم تغذیه می کند. این نوع چیلرهای جذبی تنها در حالتی که آب گرم اتلافی در سیستم وجود داشته باشد، مقرون‌ به ‌صرفه هستند. در غیر این صورت و در سایر سیستم ‌ها به علت هزینه ‌هایی که تجهیزات اضافی آن نظیر دیگ آب گرم، پمپ، لوله‌ کشی و عایق ‌کاری دارند، عملا کارایی مناسبی ندارند.

چیلر جذبی با تغذیه بخار

در این نوع چیلرها انرژی حرارتی توسط بخار دارای دما بالا تامین می ‌شود. به دلیل حجم زیاد بخار مورد نیاز برای این نوع چیلرها غالبا استفاده از آنها در مصارف عمومی از لحاظ اقتصادی توجیه ‌پذیر نیست و معمولا برای سیستم ‌های نیروگاهی مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

دستگاه‌های جذبی با شعله مستقیم

پرکاربرد ترین منبع حرارتی بکار رفته در چیلرهای جذبی، منبع شعله مستقیم می ‌باشد. هزینه اولیه و مصرف انرژی در این نوع مدل‌ها به علت حذف تجهیزات جانبی کاهش می‌ یابد. همچنین دارای بیشترین ضریب عملکردی نسبت به سایر منابع حرارتی می‌ باشند. میزان سوخت مصرفی در این چیلرها نسبت به سایر نمونه ‌ها کمتر می‌ باشد و تکنولوژی ساخت بالایی دارند.

شماتیک چیلر جذبی

چیلر جذبی با مبرد لیتیوم بروماید و جاذب آب

در سال های اخیر بیشترین کاربرد را در مدلهای جذبی، چیلرهای با مبرد لیتیوم بروماید و جاذب آب دارند. در این نوع چیلر، لیتیوم بروماید به‌ عنوان ماده جاذب و آب به‌ عنوان سیال مبرد مورد استفاده قرار می گیرد.

چیلر جذبی با مبرد آمونیاک و جاذب آب

در چیلر جذبی با مبرد آمونیاک و جاذب آب، آب به ‌عنوان سیال جاذب و آمونیاک به‌ عنوان سیال مبرد عمل می نماید.

جذبی تک اثره

چیلرهای جذبی تک اثره دارای یک ژنراتور جهت غلیظ کردن محلول لیتیوم بروماید هستند.

جذبی دو اثره

چیلر

در چیلرهای جذبی دو اثره از دو ژنراتور دارای دمای بالا و پایین استفاده می شود. عملکرد آنها مشابه با چیلر تک اثره می باشد، با این تفاوت که عمل غلیظ کردن محلول رقیق لیتیوم بروماید در دو مرحله انجام می گیرد.

در واقع پس از جذب بخار خروجی از اواپراتور توسط محلول لیتیوم بروماید و رقیق شدن آن و انتقال به ژنراتور توسط پمپ، در گام نخست محلول رقیق شده ی ماده جاذب در ژنراتور دما بالا غلیظ می گردد و با استفاده از بخار آب ایجاد شده، غلیظ سازی محلول در ژنراتور دما پایین انجام می‌شود. نتیجه این کار افزایش ضریب عملکرد و راندمان دستگاه چیلر خواهد بود.

دیاگرام چیلر آب خنک

چیلر جذبی سه اثره

این نوع چیلرها نسبت به مدلهای دو اثره ضریب عملکرد بالاتری دارند (تقریبا 30 درصد بیشتر) که همین باعث افزایش راندمان و بهینه شدن مصرف انرژی می شود.

مزایای چیلرهای جذبی

چیلرهای جذبی دارای مزایا و ویژگی های منحصر به فرد و فراوانی هستند که در ادامه به شما می گوییم.

 • معمولا از چرخه NH3-H20 آب/آمونیاک یا چرخه LiBr لیتیوم/بروماید استفاده می کنند. در چرخه اول، آب به عنوان جاذب و آمونیاک به عنوان مبرد عمل می کند. در چرخه دوم، لیتیوم بروماید جاذب و آب مبرد است.
 • چیلر جذبی آب/آمونیاک با فشار مثبت کار می کند و همین باعث می شود مشکلات نگهداری از آن کم شود و دستگاه مقاوم گردد.
 • می توانند در شرایط سخت و پیچیده (دمای میعانات بالا و دمای تبخیر پایین) کار کنند.
 • قادر هستند گلیکول در دمای منفی را خنک سازی کنند.
 • به راحتی با کندانسور خنک کننده هوا سازگار می شوند.
 • سر و صدا و ارتعاش کمی هنگام کار تولید می کنند.
 • هزینه های سوخت پایینی دارند.
 • می توان به راحتی در هزینه های برق، تجهیزات برق اضطراری و مصرف انرژی الکتریکی صرفه جویی کرد.
 • باعث بهبود راندمان دیگ ها در تابستان می شوند.
 • سرمایه گذاری اولیه باز می گردد.
 • موجب صرفه جویی در هزینه های اولیه مورد نیاز برای دیگ ها می شوند.
 • مخاطرات زیست محیطی ناشی از مبردهای مضر را حذف می کنند.
 • چیلر جذبی از میزان تولید گازهای گلخانه ای و آلاینده ها می کاهد.
 • قابلیت تولید در ابعاد بزرگ را دارند.

نحوه چرخش هوا

ساختار و اجزای چیلر جذبی و نحوه عملکرد آنها

چیلر های جذبی دارای اجزا و قطعاتی هستند که هر یک وظایفی نیز بر عهده دارند. در زیر به تمام این اجزا اشاره می کنیم و می گوییم چگونه کار می کنند. به طور کلی فرآیند خنک سازی در چیلر جذبی از ژنراتور شروع می شود. این فرآیند پمپاژ، جایگزینی برای فشرده سازی مکانیکی است که از نیروی الکتریکی استفاده می کند.

ژنراتور

حاصل عملکرد گرمایی ژنراتور، تولید 2 سیال است، یکی محلول لیتیم بروماید غلیظ روشن و دیگری بخار آب جدا شده از محلول رقیق می باشد. محلول رقیق گرم شده وارد محفظه ای می شود که فشار بیشتری دارد. سپس بر روی مبدل حرارتی پاشیده می شود و انتقال گرما اتفاق می افتد. در نهایت محلول می جوشد، بخار مبرد و محلول غلیظ گرم آزاد می شود. بهتر است جنس لوله های ژنراتور چیلر از آلیاژ مس و نیکل باشد تا در حین کار آسیب کمتری ببیند.

کندانسور

بخارهای خروجی از بخش ژنراتور، در محفظه کندانسور چیلر جمع می شوند و به کمک آب سرد تقطیر می گردند. آمونیاک با مقدار کمی آب و با فشار بالا در محل غلیظ شده و وارد کندانسور می شود. پس از خنک شدن، از دریچه گاز (دریچه انبساط) عبور کرده و فشار و دمای آن کاهش می یابد. بخار مبرد به کندانسور می رود و در آنجا توسط مبدل حرارتی دوباره به مایع تبدیل می شود. ایستگاه بعدی مبرد مایع اواپراتور است، اما ابتدا باید از دریچه انبساط عبور کند تا دما و فشار آن کاهش یابد.

اواپراتور

آمونیاک خنک شده وارد اواپراتور چیلر می شود و گرما را جذب می کند. سپس به صورت بخار آمونیاک اشباع شده خارج می شود و مبرد با فشار کم به صورت مخلوطی از مایع و بخار وارد این قسمت می شود. هدف از این کار خنک شدن است. در مکان های تجاری، اواپراتور آب را از طریق سیستم تهویه مطبوع HVAC سرد می کند.

جاذب

بخار هنگام ورود به جاذب، در معرض محلول آب/آمونیاک ضعیف قرار می گیرد. محلول ضعیف کم کم به یک محلول قوی تبدیل می شود. پمپ، محلول جدید را از طریق احیا کننده به ژنراتور هدایت می کند. مبرد پس از بخار شدن در اواپراتور چیلر، وارد جاذب می شود. جاذب دارای یک محلول قوی است و به راحتی بخار را جذب می کند و رقیق می شود. گرمای حاصل از طریق آب خنک کننده دفع می شود و این روند دوباره شروع و تکرار می گردد.

چیلر هوا خنک

پارامترهای موثر در انتخاب چیلر جذبی

قبل از انتخاب چیلر مناسب، باید یک سری نکات و موارد را بررسی و ارزیابی کنید تا بتوانید به بهترین انتخاب ممکن برسید. این موارد عبارتند از:

تطبیق پذیری برنامه با محیط و مکان محل نصب
فناوری خنک کننده چیلرهای جذبی در طی سالها تکامل یافته و باعث شده است برای نصب در محیط های مختلف انعطاف پذیری بسیار بیشتری داشته باشد. چیلرهای جذبی معمولا طولانی تر و سنگین تر از چیلرهای گریز از مرکز برقی هستند و برای فضاهای تنگ یا محیط های کاری دارای محدودیت، مناسب نیستند. چیلرهای جذبی برای فضاهای باز مانند یک پالایشگاه یا یک کارخانه پتروشیمی مناسب هستند و استفاده می شوند.

رد گرما به برج خنک کننده

چیلرهای جذبی معمولا به یک برج خنک کننده بزرگتر نیاز دارند. به طور معمول، دفع حرارت یک کولینگ تاور به وسیله یک چیلر جذبی دارای دو مرحله 29 مگابایت در ساعت و 21 مگابایت در تن است.

تولید همزمان آب سرد و گرم

چیلرهای جذبی وجود دارند که به طور همزمان کار می کنند و همزمان آب سرد و آب گرم تولید می نمایند. در این حالت، آب گرم یک محصول جانبی است که برای نیازهای آب گرم خانگی قابل استفاده است (مانند هتل ها).

انعطاف پذیری منبع انرژی

چیلرهای جذبی را میتوان با ترکیبی از واحدهای مولد انرژی و به همراه آب داغ یا بخار، هدایت کرد. حتی کنترل مستقیم گازهای خروجی به وسیله تنظیمات مستقیم گاز سوز امکان پذیر می باشد.

قابلیت نگهداری

کار با چیلر جذبی و نگهداری از آن نسبتا آسان است. چیلرهای جذبی یک تجهیزات ثابت هستند و قطعات متحرک بسیار کمی دارند. کیفیت آب خنک کننده (کندانسور) باید مطابق با دستورالعمل های سازنده حفظ شود، که هیچ تفاوتی با دیگر چیلرهای خنک کننده آب ندارد. عامل مهم دیگر حفظ خلاء است. چیلرهای جذبی مدرن مجهز به سیستم تصفیه خودکار برای حفظ خلاء، بدون دخالت اپراتور هستند. نمونه لیتیوم بروماید بسته به ساعات کار، سالانه باید 1 یا 2 بار تجزیه و تحلیل شود تا مقدار بالای بازدارنده خوردگی آن مشخص شود.

دیاگرام چیلر تراکمی

گرفتن بهترین نتیجه از چیلرهای جذبی

برای عملکرد مطلوب و بهتر چیلرهای جذبی بهتر است به موارد زیر توجه کنید و به آنها عمل نمایید:

 • از اجزای دستگاه چیلر، کنترل ها، اجزای مکانیکی و اجزای انتقال گرما به خوبی نگهداری کنید.
 • مهر و موم پمپ بسیار مهم است، حتما سایش آن را بررسی کنید.
 • نشت مبرد را ارزیابی نمایید. میزان تلفات نباید بیش از 1 درصد باشد.
 • سطوح انتقال حرارت بسیار مهم هستند و باید عاری از لجن و مقیاس باشند.
 • لوله های مبدل حرارتی نباید ترک خوردگی، حفره و خوردگی نامطلوب داشته باشند.
 • یاطاقان پمپ را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض یا تمیز نمایید.

انتخاب بهترین چیلر جذبی

هنگام انتخاب چیلر جذبی به نوع آن (آب گرم، بخار، شعله مستقیم) و ظرفیت برودتی و تناژ واقعی تبرید توجه کنید. اگر قرار است چیلر انتخابی شما برای مدت طولانی کار کند و به تمام نیازهای شما پاسخ دهد، بهتر است نیازهای عملیاتی، نوع تاسیسات، برنامه زمان بندی و فرآیند به روز رسانی را کامل و دقیق تجزیه و تحلیل کنید تا بتوانید به بهترین انتخاب و خرید برسید. چیلر جذبی برای محیط های آرام و بدون سر و صدا مناسب است و به دلیل داشتن قطعات متحرک کم، کمترین صدا و ارتعاش را تولید می کند.

سیستم چیلر

محاسبه ظرفیت چیلر جذبی

به طور کلی برای محاسبه ظرفیت چیلر جذبی مورد نیاز برای هر پروژه باید به موارد زیر توجه کنید:

 • شرایط جغرافیایی
 • رطوبت نسبی هوا
 • ارتفاع از سطح دریا
 • نوع کاربری ساختمان
 • حجم آب سرد مورد نیاز
 • تعداد طبقات و سطح زیربنای ساختمان
 • نوع مصالح به کار رفته و اجرای نمای ساختمان
 • ضرایب اطمینان کافی در عملکرد چیلر جذبی
 • جهت قرارگیری ساختمان نسبت به زاویه تابش خورشید
 • تعداد نفرات و تجهیزات کوچک و بزرگ الکتریکی داخل ساختمان

چیدمان سیستم تهویه مطبوع

قیمت چیلر جذبی

قیمت چیلر جذبی با توجه به قیمت مواد اولیه و نوسانات بازار تعیین می شود و نمی توان قیمت دقیقی برای آن مشخص کرد. شما می توانید برای آگاهی از قیمت چیلر جذبی با کارشناسان ما در بخش فروش تماس بگیرید.

مقایسه چیلر ترکمی و جذبی

چیلرهای تراکمی و جذبی با هم تفاوت هایی دارند که در زیر به آنها اشاره کرده ایم:

 • هزینه اولیه چیلرهای تراکمی پایین ‌تر از سیستم های جذبی می ‌باشد. دلیل این امر هزینه اضافی مربوط به لوله‌ های انتقال حرارت و قسمت جذب‌کننده است.
 • در موارد اضطراری برای مدل های تراکمی به جریان مداوم الکتریسیته نیاز است ولی در چیلرهای جذبی حداقل جریان الکتریسیته برای ژنراتور کافی است.
 • از حرارت اتلافی سیستم های جذبی می‌توان برای تامین انرژی حرارتی استفاده کرد.
 • چیلرهای تراکمی پر سر و صداتر از مدل های جذبی هستند. به علت وجود قطعات مکانیکی کمتر در مدلهای جذبی نسبت به مدل‌های تراکمی، دستگاه های جذبی صدای کمتری تولید می کنند.
 • چیلرهای تراکمی مصرف انرژی اولیه کمتری دارند.
 • ابعاد و حجم مدل تراکمی در مقایسه با نمونه جذبی کوچک ‌تر می باشد.
 • چیلرهای جذبی در مقایسه با سیستم های تراکمی، حدود 40 تا 60 درصد به فضای بیشتری برای نصب نیاز دارند و علت آن بزرگتر بودن تجهیزات آنها است.
 • از لحاظ عملکرد نمونه‌های تراکمی در مقایسه با دستگاه جذبی بسیار بهینه‌ تر هستند.
 • از لحاظ وزنی چیلرهای جذبی سنگین تر از دستگاه های تراکمی هستند. به همین دلیل هزینه نصب و زیرسازی برای سیستم های جذبی بالاتر است.
 • مصرف آب در دستگاه جذبی نسبت به چیلرهای تراکمی بسیار بالاتر می ‌باشد که این، علاوه بر هزینه بیشتر، مشکلاتی نظیر رسوب‌ دهی بیشتر را موجب می شود. این بدین معنا است که سیستم‌های تراکمی نسبت به نمونه جذبی مصرف آب کمتری دارند.
 • عمر مفید چیلرهای تراکمی نسبت به جذبی بیشتر است.
 • چیلرهای جذبی در هر شرایط آب ‌و هوایی کارایی لازم را ندارند اما از سیستم‌های تراکمی در هر نوع شرایط آب و هوایی می توان استفاده کرد.
 • سیستم جذبی برای خنک ‌سازی آب خروجی از کندانسور نیاز به برج خنک ‌کننده دارد، در حالی‌ که در چیلر تراکمی هوا خنک، نیازی به برج خنک‌کننده نیست.
 • اثرات زیست محیطی چیلرهای تراکمی بسیار کمتر از مدل جذبی می باشد.
 • چیلر تراکمی به صورت یکپارچه نصب می شود، در حالی که مدلهای جذبی به علت بزرگ بودن و وزن زیاد به صورت قطعات جداگانه حمل شده و در محل نصب مونتاژ و تعبیه می شوند.
 • ضریب عملکرد چیلرهای تراکمی بین 1 تا 8 است، در حالی که ضریب عملکرد دستگاه‌های جذبی بین 0.5 تا 1 می باشد.
 • چیلر جذبی حدودا 2 برابر نمونه تراکمی وزن دارد.
 • سیستم‌های جذبی در 2 نوع شعله مستقیم و شعله غیر مستقیم و چیلرهای تراکمی در 2 نوع آب خنک و هوا خنک تولید می شوند. نوع جذبی شعله غیر مستقیم حدود 50 درصد گران تر از نوع تراکمی با همان ظرفیت و قیمت نوع شعله مستقیم 2 برابر قیمت نوع تراکمی آن است.

نمودار فشار چیلر

چیلر گازی

یکی دیگر از انواع دستگاه‌های خنک کاری که در سال های اخیر وارد بازار شده و با استقبال خوبی نیز روبرو شده است، چیلر گازی می باشد. این دستگاه‌ها یا همان گاز سوز تقریبا مانند مدلهای تراکمی کار می کنند و کمپرسور توسط موتور احتراقی داخلی به گردش در می آید که این کار باعث می شود مصرف برق به حداقل برسد. اجزای اصلی چیلر گازی عبارتند از موتور احتراق گاز سوز پیستونی، کمپرسور، کندانسور، مبدل حرارتی صفحه ای و شیر چهار طرفه.

انواع چیلر بر اساس ظرفیت ایجاد برودت

چیلرها براساس ظرفیت ایجاد برودت به 2 دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

چیلرهای صنعتی

چیلرها براساس سیکل تبرید تراکمی کار می کنند و با خنک کردن آب در اواپراتور و انتقال این آب‌ خنک به فن‌ کویل‌ ها به خنک ‌سازی محیط می ‌پردازند.

نقشه چیلر

مینی چیلرها

مینی چیلرها دارای اندازه و ظرفیت های کمتر از 20 تن تبرید هستند و برای خنک ‌سازی ساختمان ‌های مسکونی، تجاری و اداری کوچک مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

انواع سیستم های مبرد براساس شکل خنک شدن ماده مبرد

کندانسور یکی از اجزای مهم سیکل تبرید است و مبدل حرارتی می ‌باشد. کندانسور مبرد داغ و پر فشار خروجی از کمپرسور را خنک می کند تا مبرد از حالت گازی به حالت مایع تغییر فاز دهد. 2 نوع کندانسور هوا خنک و آب ‌خنک در چیلرها مورد استفاده قرار می گیرند که در زیر به طور مفصل هر یک را توضیح داده ایم.

چیلر هوا خنک

چیلر هوا خنک از هوای محیط استفاده می کند و به کمک فن، حرارت و چگالی آن را می گیرد. این مدل‌ها برای پروژه هایی که منبع آب کافی ندارند، اولین انتخاب هستند. همچنین به سرویس و تعمیرات کمتری نسبت به چیلرهای آبی نیازمند هستند و از لحاظ طراحی ساده‌ هستند. از مزایای چیلر هوا خنک می توان به داشتن تجهیزات کمتر، داشتن هزینه نصب پایین و نیاز به فضای کمتر اشاره کرد.

چیلر هوا خنک برای تاسیسات و ساختمان ‌های کوچک و متوسط نظیر ساختمان‌ های مسکونی، مراکز تجاری و صنعتی، مراکز تفریحی و ورزشی، مراکز آموزشی و اداری مناسب هستند. از معایب این چیلرها می توان به مصرف انرژی بالا، تولید سر و صدای زیاد و نداشتن عمر کاری بالا اشاره کرد.

چیلر آب خنک

چیلر آب خنک از نوع پوسته و لوله می ‌باشد. ابتدا آب از لوله ‌های اطراف حاوی مبرد عبور کرده و حرارت مبرد را گرفته و باعث چگالش آن می شود. آب داغ شده به برج خنک‌کننده پمپاژ می ‌شود تا خنک کاری شود و مجددا مورد استفاده قرار گیرد. از مزایای این چیلرها می توان به ظرفیت بالا، مصرف انرژی بهینه و دفع مناسب حرارت اشاره کرد.

اینکه این چیلر همیشه باید به منابع آب دسترسی داشته باشد و به دلیل تولید صدای زیاد در زیر زمین قرار داده شود، از معایب آن است. چیلر آب خنک برای تاسیسات، کارخانجات بزرگ، فرودگاه ‌ها و فروشگاه‌ های زنجیره ‌ای که دارای منبع کافی آب هستند، مناسب می باشد و عمر مفید بالایی دارد. ظرفیت این چیلرها از محدود 20 تن تبرید تا چند هزار تبرید می باشد.

چیلر ابزوربشن

بررسی سیستم VRF و ارتباط آن با چیلر

ابتدا بهتر است با واژه وی آر اف VRF آشنا شویم. این کلمه مخفف (Variable Refrigerant Flow) که به معنی کنترل حجم مبرد می باشد. در واقع مبرد مورد استفاده در این سیستم ها گاز R410A است، بنابراین وی آر اف سیستمی است که روی جریان عبوری مبرد یا همان دبی گاز R410A کنترل دارد و می تواند متناسب با نیاز، دبی سیستم را کم یا زیاد کند.

بهتر است بدانید که سیستم تهویه مطبوع VRF که یک سیستم سرمایش و گرمایش است، تقریبا شبیه چیلر تراکمی می باشد. تفاوت اصلی وی آر اف با چیلر در این است که در مدار تبرید آن آب وجود ندارد و از گاز فریون به عنوان مبرد اصلی استفاده می کند. این گاز مبرد مستقیما انرژی گرمایی را بین دو یونیت داخلی و خارجی جابجا می کند.

سیستم های VRF به دو دسته GHP و EHPتقسیم می شوند.GHP  سیستم سرمایشی است که نیرو محرکه کمپرسور آن یک موتور احتراقی شبیه به موتور اتومبیل می باشد و با گاز لوله کشی شهری کار می کند. EHP سیستم سرمایشی است که نیروی محرکه کمپرسور آن موتور الکتریکی می باشد و با انرژی برق کار می کند.

در سیستم VRF برخلاف چیلر جریان مبرد ورودی به اواپراتور مقدار معین و ثابتی ندارد و مقدار متفاوتی از مبرد وارد اواپراتور می شود. همچنین در این سیستم دمای اواپراتور به طور جداگانه کنترل و هدایت می شود. در چیلرها آب درون مبدل سرد شده و توسط پمپ به سوی فن کویل ها هدایت می گردد اما در سیستم VRF گاز فریون مستقیما به وسیله لوله هایی که به اواپراتور کشیده شده اند، هدایت می شود.

طرز کار اکونوپک و ارتباط آن با چیلر

اکونوپک یکی از دستگاه های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی می باشد که علاوه بر تولید سرمایش و گرمایش، توزیع کننده آن به محیط مورد نظر نیز می باشد. اکونوپک عملکردی شبیه هواساز دارد ولی هواساز فقط توزیع کننده سرما و گرما است. اکونوپک ها در 3 مدل طراحی می شوند:

 1. اکونوپک دارای کویل آب سرد متصل به چیلر
  این مدل اکونوپک به واسطه کویل مسی که در ابتدا و انتهایش متصل شده است، سرمایش مورد نیاز را تهیه می کند. آب سرد شده در چیلر با پمپ به سوی کویل مسی جریان می یابد. هوای مکیده شده توسط فن مکنده به سطح کویل ها برخورد می نماید و سرد می شود. سپس از طریق کانال وارد محیط کاربری مورد نظر می گردد و هوای کاربری را خنک سازی می کند. ما به عنوان تولید کننده برتر، این پک اقتصادی را به همراه چیلر مورد نیاز با مناسب ترین قیمت در حداقل زمان به شما تحویل خواهیم داد.
 2. استفاده از پوشال های سلولزی
 3. استفاده از نازل یا افشانک

محاسبه ظرفیت چیلر

برای محاسبه ظرفیت چیلر باید 3 عامل دمای آب ورودی، دمای آب خروجی و دبی آب در گردش محاسبه و بررسی شود. برای انتخاب و خرید بهترین چیلر مناسب باید آن را متناسب با نیاز پروژه انتخاب کرد و باید حتما ظرفیت آن را دانست. چیلرهای موجود در بازار همگی از ظرفیت های استانداردی برخوردارند ولی باز هم شما در زمان خرید چیلر برای پروژه خود، باید ظرفیت آنها را بسنجید و شرایط واقعی و محیطی خود را مد نظر قرار دهید.

محاسبه ظرفیت چیلر یا براساس سیستم آمریکایی و یا براساس واحد متریک صورت می گیرد. در طراحی ظرفیت چیلر براساس واحد متریک باید درجه حرارت براساس درجه سانتیگراد، شدت جریان حجمی آب براساس مترمکعب بر ثانیه، چگالی آب براساس کیلوگرم بر مترمکعب و ظرفیت گرمایی آب بر حسب ژول بر کلوین باشد و فرمول محاسبه آن به صورت Q=CP*P*V*dT است. در طراحی ظرفیت چیلر براساس سیستم آمریکایی تفاوت دمای آب باید براساس درجه فارنهایت و دبی آب نیز براساس گالن بر دقیقه بیان شود و فرمول محاسبه آن به صورت Q=m×ρ×Cp×ΔT می باشد.

اقدامات جهت افزایش کارایی چیلر

چیلرها به طور کلی بهره وری و راندمان بالایی دارند اما شما می توانید برای افزایش بیشتر کارایی آن و صرفه ‌جویی در مصرف انرژی یک سری اقدامات انجام دهید که عبارتند از:

تعمیر و نگهداری مداوم

شما باید به طور مداوم سطوح تبادل حرارتی را بازدید کنید و آنها را از هرگونه ماده اضافی نظیر ماسه، آلودگی و مواد خورنده تمیز کنید.

بهینه ‌سازی کلی چیلر

شما باید تمام تجهیزات و قطعات چیلر را بررسی کنید و عملکرد آنها را به طور مرتب بسنجید. همچنین باید یکسره مصرف انرژی و عملکرد کلی چیلر را بررسی و ارزیابی کنید.

سازنده چیلر جذبی

عیب یابی چیلر

چیلرها تقریبا جزء سیستم های سرمایشی تهویه مطبوع پیچیده محسوب می شوند که رفع نقص فنی در آن نیاز به علم و دانش کارشناسان متخصص دارد. در اینجا به برخی از این خرابی ها و عیب ها و نحوه برطرف کردن آنها اشاره کرده ایم.

روشن نشدن کمپرسور چیلر

 • قطع بودن سوییچ کنترل فشار بالا و پایین یا کنترل روغن کمپرسور
 • سوختن فیوز یا عدم وجود فیوز
 • فعال شدن آورلود کمپرسور
 • وجود قطعی در سیم کشی و سیستم کنترل
 • نقص و خرابی در ترموستات
 • عدم نیاز به سرمایش و خارج شدن موقتی کمپرسور از مدار

روشن نشدن چیلر و قرار داشتن در مدار کنترل حفاظت آلارام

 • خرابی یا قطعی در سیم کشی ها
 • زیاد بودن افت ولتاژ
 • نقص در خازن شروع کننده
 • بسته و چسبیده شدن رله کنتاکت
 • قطع شدن های پرشر
 • فشار روغن سبب قطع شدن سوییچ کمپرسور شده است.
 • قطع شدن آورلود
 • قطع شدن سوییچ فشار روغن

صدای بیش از حد کمپرسور و یونیت

 • شارژ بیش از حد گاز
 • خرابی اویل پمپ
 • خرابی یاتاقان های ثابت یا متحرک
 • حل شدن روغن در مبرد و کمبود روغن در کمپرسور
 • لرزش فن و تسمه
 • شل بودن قطعات داخلی چیلر
 • لرزش لوله ها
 • خرابی بلبرینگ ها

کمپرسور استارت می خورد اما بر روی دور آرام نمی رود

 • اشتباه در سیم کشی
 • افت زیاد ولتاژ
 • باز بودن رله کنتاکت
 • خرابی در خازن راه اندازی
 • کم بودن یا خرابی در ظرفیت خازن
 • اتصالی یا قطعی در موتور کمپرسور
 • فیوز سوخته و آمپر بالا است.
 • قطع شدن حفاظت و آورلود
 • داغ کردن کمپرسور بر اثر گاز برگشتی داغ
 • گریپاژ کردن بلبرینگ یا پیستون کمپرسور
 • قطع شدن یکی از آورلودها
 • قطع شدن ترموستات
 • قطع شدن های پرشر
 • نشت گاز شیر سولونوئید و یا شیر دهش
 • کمبود گاز در مدار
 • اختلال در کار شیر انبساط

کمپرسور چیلر بدون وقفه کار می کند

 • پایین بودن ظرفیت چیلر نسبت به ابعاد فضا
 • کویل درون اواپراتور یخ زده است.
 • گرفتگی و نقص فنی و یا وجود هوا در مدار مبرد
 • کثیف بودن کندانسور و یا فیلتر درایر
 • دمای محیط بسیار گرم است.
 • شیر انبساط خراب است.

اواپراتور چیلر یخ می زند

 • وجود رطوبت در خط مبرد
 • غیر فعال بودن آنتی فریز
 • بسته بودن یا چسبندگی در شیر انبساطی
 • LOW PRESURE عمل نمی کند.

خیلی بالا یا پایین بودن فشار

 • شارژ بیش از حد مبرد یا کمبود گاز مبرد در چیلر
 • هوا یا گاز غیر قابل تقطیر در مدار مبرد وجود دارد.
 • لوله های کندانسور یا فیلتر درایرکثیف است.
 • خرابی فن کندانسور و یا شیر انبساط
 • نصب چیلر در فضای خیلی گرم و یا خیلی سرد
 • کار نکردن پمپ برج خنک کننده در چیلرهای تراکمی آب خنک
 • بسته بودن شیر اصلی آب
 • سرد بودن آب درون کندانسور

عرق نمودن یا یخ زدگی در خط مکش و خط مایع

 • شیر انبساط خراب است و میزان مبرد جریان یافته را نمی تواند کنترل کند.
 • فن اواپراتور غیرفعال است.
 • شارژ بیش از حد گاز مبرد
 • فیلتر درایر مسدود شده است.
 • شیر رسیور بسته شده است.
 • شتی در سلونوئید ولو

چیلر اصلا سرما تولید نمی کند

 • باز بودن شیر برقی بای پس
 • خرابی شیر انبساطی
 • نیم سوز شدن الکتروموتور
 • رسوب لوله های کندانسور
 • گاز مبرد کمتر از حد معمول می باشد.

سرویس و نگهداری چیلر

برای نگهداری و سرویس چیلرها و افزایش عمر مفید آنها باید به موارد زیر توجه کنید:

 • سیستم رفع کریستال
 • کنترل ظرفیت و غلظت
 • بازدید دوره ای چیلر
 • سیستم تخلیه گازها
 • روشن و خاموش شدن اتوماتیک
 • خوردگی و رسوب سیستم های جذبی

همانطور که گفته شد سرویس و بازدید دوره ای چیلرها در عمر و کارایی دستگاه بسیار موثر می باشد. شما باید ماهانه میزان افت جاذب و میزان مواد غیر قابل تقطیر را بررسی و معین نمایید. همچنین باید ظرفیت دستگاه را چک کنید و هر 2 ماه عملکرد شیر شناور و سایکل گارد را کنترل نمایید.

هر 6 ماه مبرد شارژ شده را چک نمایید و هر سال به بررسی تجزیه محلول، کنترل رسوبات و کثیفی لوله های کندانسور بپردازید. بعد از گذشت 3 سال از عمر چیلر و فعالیت آن، لازم است یاطاقان های پمپ را چک کنید و در صورت خرابی تعمیر یا تعویض نمایید. همچنین شما باید دیافراگم های شیرهای سرویس را تعویض نمایید.

بدین صورت شما می توانید با سرویس به موقع چیلر از هزینه های هنگفت تعمیر آن به دلیل خرابی و خرید دستگاه جدید پیشگیری نمایید.

قیمت چیلر

قیمت چیلر به پارامترهای زیادی نظیر آب خنک بودن یا هوا خنک بودن سیستم، جذبی و تراکمی بودن آن، دارا بودن کمپرسور سانتریفیوژ یا کمپرسور پیستونی، تک اثره بودن چیلر یا 3 اثره بودن آن بستگی دارد. این عوامل و پارامترها در تعیین قیمت نهایی چیلر به شدت موثر هستند. قیمت چیلرها به نوع آنها نیز بستگی دارد. البته عوامل بسیاری در قیمت نهایی چیلرها تاثیرگذار هستند و آن هم وجود تجهیزات و ابزارهای جانبی به کار رفته در دستگاه است، که بنا به درخواست مشتری قابلیت افزوده شدن به دستگاه ها را دارد.

قیمت چیلر یکی از مهم ترین پارامترها در انتخاب دستگاه است زیرا قیمت نشان دهنده کیفیت، مشخصات عملکردی و تعیین کننده نوع بازدهی چیلر انتخابی می باشد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت دقیق چیلر و ثبت سفارش خود با مشاوران و کارشناسان ما در بخش فروش تماس بگیرید.

عوامل موثر بر قیمت چیلر

در این قسمت عوامل مختلفی را که در تعیین قیمت چیلر موثر هستند را بررسی خواهیم کرد. عوامل تعیین کننده قیمت چیلر عبارتند از:
ظرفیت، دمای آب خروجی، نوع کندانسور، نوع کمپرسور، تعداد کمپرسور و مدار، نوع اواپراتور، جنس اواپراتور، جنس لوله کشی داخلی، نوع گاز مبرد، جزئیات تابلو برق، نوع اکسپنشن ولو و نوع کنترل چیلر، نوع برند محصول و کیفیت قطعات بکار رفته در ساخت چیلر، طراحی و دقت در جزئیات محاسبه

قیمت مناسب چیلر

در نظر داشته باشید قیمت چیلر ها با توجه به کاربرد آن ها بسیار مناسب است. در بازار محصولات ایرانی، قیمت چیلر های ایرانی نسبت به نمونه‌های خارجی، به مراتب با توجه به این که هزینه های گمرکی و صادراتی ندارند، قیمت مناسب تری دارند. در تولید چیلر های ایرانی قطعات با برندهای ویژه طراحی و تولید می شوند و به همین دلیل کیفیت مناسب تری نسبت به چیلر های خارجی دارند.

لیست قیمت حدودی چیلر تراکمی هوا خنک

قیمت چیلر تراکمی هوا خنک ساخته شده توسط شرکت مهتاب گستر در جدول زیر آورده شده است. چیلر های تراکمی هوا خنک برای ظرفیت های 2 الی 500 تن تبرید جهت استفاده در صنایع مختلف استفاده و بهره برداری می شود. قیمتهای ارائه شده با نرخ ارز و آپشن های مورد استفاده در چیلر تغییر می کند.

لیست قیمت چیلر تراکمی هواخنک

لیست قیمت حدودی چیلر تراکمی آب خنک

در جدول زیر لیست قیمت حدودی چیلر تراکمی آب خنک شرکت مهتاب گستر آورده شده است. قیمت چیلر تراکمی آب خنک در ظرفیت های مشابه، نسبت به چیلر تراکمی هوا خنک، کمتر است. در محاسبه قیمت چیلر آب خنک، باید قیمت برج خنک کننده و پمپ مورد استفاده آن نیز در قیمت نهایی لحاظ گردد.

لیست قیمت چیلرهای تراکمی آب خنک مهتاب گستر

توجه: بدلیل نواسانات بازار، قیمت ها به روز نمی باشد. لطفا برای اطلاع از قیمت های بروز با مهندسان شرکت مهتاب گستر تماس بگیرید.

مقاله ای که ما مطالعه آن را به شما پیشنهاد می نمائیم : مقایسه چیلر تراکمی و جذبی

بافر تانک در سیستم چیلر

کاربردهای بافر تانک در چیلرها

 1. در صورت عدم استفاده از بافر تانک، کمپرسور به طور مکرر روشن و خاموش می شود. این راه اندازی و توقف مکرر عمر کمپرسور را تا حد زیادی کاهش می دهد و مقدار زیادی برق را هدر می دهد. بنابراین به یک بافر تانک نیاز داریم بلکه ظرفیت آن نیز بهتر است و بزرگ تر باشد.
 2. هنگامی که مخزن در سیستم سیرکولاسیون نصب می شود، آب در گردش از قسمت بالایی مخزن وارد شده و از قسمت پایین تخلیه می شود، به طوری که گاز موجود در آب در فضای داخلی جمع می شود و سپس فشار در سیستم ایجاد می شود. به طور خودکار گاز را از دریچه اگزوز بالایی مخزن تخلیه کنید. به این ترتیب نه تنها سیستم می تواند عاری از گاز باشد، بلکه می تواند پروانه پمپ را از آسیب دیدن حباب های هوا محافظت کرده و عملکرد طبیعی کمپرسور را تضمین کند.
 3. می تواند زهکشی سیستم را کامل تر کند و از گرفتگی سیستم جلوگیری کند.

منبع آب مورد استفاده در چیلر ممکن است دارای تعداد زیادی ناخالصی باشد که از طریق گردش به آرامی در کف بافر تانک جمع می شود. این امر از چسبیدن تعداد زیادی ناخالصی به لوله کشی داخلی چیلر و ایجاد اختلال در سرمایش جلوگیری می کند.

پدیده سرج (Surge)

هنگامی که پدیده سرج در چیلر اتفاق می افتد، فشار در کندانسور بسیار زیاد شده و مبرد شروع به راندن می کند. این باعث می شود که در جهت مخالف، به سمت عقب، از طریق خط تخلیه و به داخل کمپرسور شروع به جریان کند. کمپرسور همچنان به چرخش خود ادامه می دهد، زیرا وظیفه آن فشردن مبرد به خط تخلیه و داخل کندانسور است. از آن جایی که فشار در حال حاضر خیلی زیاد است، مبرد به پره های پروانه برگشته و از طریق خط مکش به اواپراتور خارج می شود.

می دانیم که افزایش فشار در کندانسور موجب پدیده سرج می شود. اما دلیلش چیست؟ این معمولا موبوط به برج خنک کننده یا جریان آب کندانسور بین چیلر و برج خنک کننده است. اگر یک انسداد جزئی در این خط برگشت کندانسور رخ دهد، در آن صورت نرخ جریان تغییر خواهد کرد. این ممکن است باعث شود که آب کندانسور کمتر از حداقل دبی مورد نیاز باشد. یعنی کندانسور نمی تواند گرمای خود را تخلیه کند و این باعث افزایش فشار در کندانسور می شود.

اگر برج خنک کننده نتواند گرمای کافی را دفع کند، این امر نیز باعث پدیده سرج می شود. شما شاهد افزایش دما در آب خواهید بود و این امر میزان جذب گرما توسط کندانسور را محدود می کند. این ممکن است به دلیل شکستن تسمه محرک یا ایراد و شکستگی موتور باشد. حتی ممکن است توزیع آب در برج خنک کننده مختل شده باشد. می تواند به دلیل مسدود شدن صافی پمپ یا سینی توزع در بالای برج خنک کننده باشد.

پدیده سرج در چیلرها

راه حل

برخی از راه ها برای حل این مشکل، نصب یک درایو با سرعت متغیر یا درایو فرکانس متغیر بر روی موتور القایی است که کمپرسور را به حرکت در می آورد. این باعث تغییر سرعت چرخش کمپرسور برای تعدیل ظرفیت آن می شود.

در برخی چیلرها ممکن است یک بای پس گاز داغ تعبیه شده باشد و این برای کاهش ظرفیت و در عین حال حفظ جریان گاز کافی از طریق کمپرسور استفاده می شود.

برخی از تولید کنندگان نیز دیفیوزر های متغیر را در کمپرسور ها قرار می دهند. این باعث کاهش شکاف در دیفیوزر می شود که مبرد می تواند در آن جریان پیدا کند و سرعت گاز را حفظ کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 5]