برج خنک کننده اتمسفریک

برج خنک کننده در اصول ترمودینامیکی یک عامل دفع کننده گرما می باشد . گرما دفع شده از برج خنک کننده به اتمسفر محیط اقلیمی انتقال می یابد به همین دلیل به برج خنک کننده اتمسفریک (Atmospheric Cooling Tower) نیز معروف می باشد . انواع قدیمی این نوع برج های خنک کننده با اشکال هذلولی و با ساختار بتنی در بسیاری از نیروگاه های قدیمی مشاهده می شود .

انواع برج خنک کننده به لحاظ دسته بندی انواع سیستم های هوادهی :

1-برج خنک کننده با جریان هوای آزاد (اتمسفریک)
2-برج خنک کننده با جریان هوای اجباری ( شامل سیستم هوادهی فن )

نحوه عملکرد برج خنک کننده اتمسفریک

برج خنک کننده اتمسفریک (Atmospheric Cooling Tower) گرمای آزاد شده از جریان آب را توسط جریان آزاد هوا به محیط اطراف انتقال می دهد . در این انتقال گرما از هیچگونه سیستم های هوادهی استفاده نمی شود و هیچگونه مصرف انرژی در این سیستم ها دیده نمی شود . این نوع برج های خنک کننده خود در یک دسته بندی به دو نوع تقسیم می شوند .

برج خنک کننده اتمسفریک

انواع برج خنک کننده اتمسفریک

الف-برج خنک کننده اتمسفریک خشک (درای کولر با جریان آزاد هوا )
ب-برج خنک کننده اتمسفریک تر یا مرطوب

برج خنک کننده اتمسفریک خشک

برج های خنک کننده اتمسفریک خشک تحت عنوان واحد ACC (Air Cooler Condenser ) در بسیاری از صنایع کشور کاربرد فراوانی دارند . این نوع از برج های خنک کننده اتمسفریک عموما دمای آب را از دمای های بالا به نزدیکی دمای خشک محیط کاهش می دهند . در بسیاری از موارد در مناطقی که اصطلاحا در دیزباد قرار داشته و جریان آزاد هوا بسیار زیاد و با شدت در حال وزیدن می باشد از این سیستم های مداربسته جهت خنک کاری استفاده می شود .

برج خنک کننده اتمسفریک مرطوب

برج های خنک کننده اتمسفریک تر یا مرطوب (Wet Atmospheric Cooling Tower) نیز قابلیت کاهش دمای آب تا حتی نزدیکی دمای مرطوب را دارند . در بسیاری از موارد برج های خنک کننده اتمسفریک را در معرض مستقیم نور خورشید قرار نمی دهند تا گرمای خورشید مستقیما به آب و یا جریان هوای نزدیکی برج خنک کننده تاثیر منفی نگذارد . برج های خنک کننده اتمسفریک به دلیل عدم استفاده از سیستم هوادهی منظم دارای دمای آب خروجی نامنظمی در فصول مختلف می باشند . و شاید همین عیب بسیار بزرگ آن ها در مقایسه با سایر سیستم های هوادهی اجباری می باشد .

برج خنک کننده اتمسفریک

در بسیاری از صنایع کشور از برج خنک کننده اتمسفریک با جریان طبیعی آزاد هوا استفاده می شود . این نوع برج ها عموما از استراکچر بتنی ساخته شده و دارای یک سیستم پاشش آب کاملا ابتدایی با نازل های کوچک طراحی می شوند . به منظور ایجاد سطح انتقال حرارت در این مدل برج های خنک کننده از انواع چوب و سبد و پکینگ برج خنک کننده استفاده می شود . در بسیاری از صنایع کشور که نیازمند طراحی دقیق سیستم تعبیه آب سرد نمی باشند از برج های خنک کننده اتمسفریک استفاده می شود . صنایع سیمان که نیازمند اختلاط آب سرد با سیمان به منظور تولید بتن می باشد یکی از صنایعی است که برج خنک کننده اتمسفریک در آن کاربرد فراوانی دارند . در صنایع مختلف دیگری همچون سیستم های اکسترودر و یا تزریق پلاستیک نیز از برج خنک کننده اتمسفریک گاها استفاده می شود .

قیمت برج خنک کننده اتمسفریک

قیمت نهایی یک برج خنک کننده اتمسفریک عموما با توجه به نوع استراکچر و متریال مصرفی داخلی اعم از نازل ها ، پکینگ ها و ساپورتهای دستگاه تعیین می گردد . معمولا قیمت بهای تمام شده آن 50 الی 70 درصد کمتر از معادل فایبرگلاس و جریان اجباری برآورد می شود .به منظور بررسی دقیق شرایط طراحی و نحوه نصب و به کارگیری این دستگاه با مشاورین شرکت ارتباط برقرار کنید .

مطالب پیشنهادی :
برج خنک کننده مهتاب گستر
قیمت برج خنک کننده
نحوه نصب برج خنک کننده