یونیت هیتر چیست؟

یونیت هیتر (Unit heater) دستگاهی است که از آن برای گرم کردن مکانهای بزرگ نظیر سالن‌های سرپوشیده، سالن های  ورزشی ، سالن‌ تولیدکارخانجات و … استفاده می‌شود، از دستگاه یونیت هیتردرپروژه هایی که دارای موتورخانه مرکزی (آب گرم یابخار)باشند مورداستفاده قرارمی گیرد؛البته به استثناءیونیت هیترهای برقی که بدون دارابودن سیستم گرمایش مرکزی نیزقابل استفاده می باشد.

دستگاه یونیت هیتر از قسمت‌های زیر تشکیل شده است:

1-کویل با لوله‌های ازجنس فولاد یا مسی با فین آلومینیومی پلیت، با راندمان بالا که در داخل آن آب گرم، آب داغ و یا بخار به عنوان حامل انرژی حرارتی جریان دارد بر حسب نوع یونیت هیتر ممکن است کویل صاف، مکعبی شکل و گرد باشد.

2-پروانه و یا الکتروفن یونیت هیترها از نوع اکسیال یا سانتریفیوژ با حداقل دسیبل صدا در دو نوع تک فاز و سه فاز ( بر اساس درخواست مشتری) مجهز به دریچه‌های قابل تنظیم ، وظیفه اصلی فن یونیت هیتر عبور دادن هوا از روی کویل های آب گرم و به جریان انداختن هوا در داخل فضای گرم شونده یونیت هیتر و انتقال  هوای گرم از طریق دریچه خروجی به محیط بیرون می باشد.

3-دمپر یا پره‌های جهت دهنده هوا که به وسیله آن‌ها می‌توان هوای خروجی از یونیت هیتر را به قسمت‎های مختلف محل گرم شونده هدایت کرد.این پره ها باتوجه به نوع نیاز میتواند اتومات باز وبسته شود ویا بطور ثابت باشند.

4-چهار چوب و محفظه که الکترو فن و کویل در داخل آن و دریچه خروجی یونیت هیتریا پره‌های جهت دهنده هوا بروی آن نصب شده است استراکچر و بدنه از جنس ورق گالوانیزه مرغوب و رنگ آمیزی شده به روش الکترواستاتیک با رنگ پودری کوره‌ای.

یونیت هیتر را می توان از لحاظ مختلف دسته بندی کرد

 • از لحاظ واسطه و انرژی حرارتی: در این طبقه بندی یونیت هیترها به انواع آبی، بخار و برقی تقسیم بندی می‌شوند.
 • از لحاظ نوع پروانه: در این طبقه بندی یونیت هیترها به انواع فن اکسیال و سانتریفیوژ تقسیم بندی می‌شوند.
 • از لحاظ ترتیب قرار گرفتن قطعات: در این روش یونیت هیترها به نوع مکنده (که به وسیله پروانه از روی کویل مکیده می‌شود) و نوع دمنده (که در آن هوا به وسیله فن به روی کویل دمیده می‌شود) تقسیم بندی می‌شود.
 • از نظر محل نصب: در این طبقه بندی یونیت هیترها به انواع سقفی آویزی  ، دیواری و زمینی دسته بندی می‌شوند. در نوع سقفی ودیواری جریان هوا می‌تواند افقی و یا عمودی باشد و در نوع زمینی دستگاه بر روی زمین یا چهارپایه نصب می‌شود و هوا به وسیله هدایت کننده‌هایی به سمت و محل مورد نظردر سالن هدایت می‌شود.   

دلایل استفاده از یونیت هیتر

 • داشتن قدرت حرارتی بالا
 • جاگیری کمتردر مقایسه با دستگاههای مشابه ، مخصوصا در مدل‌های دیواری و سقفی
 • توزیع بهترویکنواخت هوای گرم
 • سرعت زیاد در گرم کردن فضا های بزرگ
 • قابلیت نصب و پرتاب هوا به صورت افقی و عمودی

نکات مهم در زمان انتخاب یونیت هیتر:

 1. در نظر داشته باشید که بطور کلی یونیت‌ هیتر جهت ایجاد گرمایش در سالن‌های تولید کارخانجات، کارگاه‌ها، انبارها، فروشگاه‌های بزرگ و ….مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 2. با توجه به فضای که دارید ومحلی که قرار است دستگاه نصب شود می بایست نوع یونیت هیتر را انتخاب نمایید(یونیت‌های هیتر دیواری, سقفی و صنعتی )
 3. تامین آب گرم یا بخار ورودی به کویل هر یک از یونیت‌های هیتر توسط لوله کشی با قطر مناسب از محل موتورخانه مرکزی تا کویل آب گرم ( یا بخار ) برای هر یونیت هیترباید اجرا ‌گردد.
 4. برای محاسبه تقریبی ظرفیت گرمایش مورد نیاز سالن جهت نصب یونیت هیتر بر اساس شرایط دمای منطقه جغرافیایی (دمای هوای طرح خارج زمستان)، ابعاد و نوع کاربری فضای سالن (دمای طرح داخل)، نوع مصالح به کار رفته در ساخت سالن و … می‌توانید با نظر کارشناسان تاسیسات به ازای هر مترمکعب از حجم هوای سالن حدود 250 تا 350 btu در هر ساعت ظرفیت گرمایش در نظر بگیرید .برای مناطق سردسیر مانند کرج، قزوین، تبریز، مشهد و … به ازاء هر مترمکعب از فضای سالن در هر ساعت حدود 300  بی تی یو و برای مناطق معتدل تر و جنوبی ایران به ازاء هر مترمکعب از فضای سالن در هر ساعت حدود 200بی تی یو گرمایش در نظر گرفته شود. 

ساختاروعملکرد یونیت‌ هیتر آب گرم یا یونیت هیتربخار :

 • محفظه یونیت هیترکه به شکل مکعبی می باشد و ازمتریال ورق فولاد با ضخامت مناسب و پوشش رنگ الکترواستاتیک می باشد ، که دیگر قطعات در داخل آن قرار میگیرند.
 • مجموعه کویل آبگرم یا بخارازجنس مس یا فولاد  به همراه فین‌های آلومینیمی تبادل حرارت که موجب آزاد‌سازی انرژی گرمایی منتقل شده آب یا بخار ورودی به یونیت هیتر می‌شود.
 • الکتروموتوریونیت هیتر که وظیفه به حرکت درآوردن محور فن هوادهی یونیت هیتر را به عهده دارد و می‌تواند بر اساس طراحی و ساخت از الکتروموتور تک دور یا دو دور استفاده شود ، پروانه در دونوع اکسیال وسانتریفیوژ می باشد
 • فن آکسیال که در واقع همان فن هوادهی یونیت هیتر است و هوا را از پشت دستگاه دریافت کرده و از میان کویل‌ها و فین‌های تبادل حرارتی آبگرم یا بخار عبور داده و سپس هوای گرم را در قسمت جلوی یونیت هیتر ارائه می‌دهد .
 • دریچه و دمپره‌های هدایت هوا که در جلوی یونیت هیتر نصب می‌شود و قادر به جهت دادن هوای گرم خروجی از یونیت هیتر می‌باشد.
 • پس از ورود آبگرم یا بخار به عنوان سیال ناقل انرژی به کویل‌های فین‌دار یونیت‌ هیتر، هوا از میان مجموعه کویل و فین‌ها عبور کرده، گرم شده و سپس توسط فن آکسیال یا پروانه‌ای یونیت هیتر به جلو رانده می‌شود و موجب گرم نمودن هوای محل نصب می‌گردد.
 • کویل‌های آبگرم و بخار یونیت‌ هیتر ممکن است یک یا دو ردیفه باشند ولی توجه داشته باشید قبل از سفارش قطعی یونیت‌ هیتر مورد نیاز پروژه باید چپ یا راست بودن ورودی و خروجی کویل یونیت هیتر مورد نیاز خود را به تولید کننده اعلام نمائید.

 • عملکرد روشن یا خاموش و حتی تغییر دور موتور فن دمنده هوای گرم یونیت هیترها توسط ترموستات نصب شده در ارتفاع 140 سانتی‌متر از کف و به دور از جریان هوای یونیت هیتر و تابش مستقیم نور آفتاب تنظیم می‌گردد.
 • میزان پرتاب باد و حجم هوای خروجی در یونیت هیترها نیز بر اساس ظرفیت و قدرت موتور آن‌ها متفاوت است ولی به طور معمول می‌توان قدرت پرتاب باد و ایجاد گرمایش موثر در فضای روبروی هر یونیت هیتر را از10 تا 20 متر در نظر گرفت.
 • چنانچه از یونیت هیتر بخار استفاده می‌کنید توجه داشته باشید میزان گرمای تولیدی توسط یونیت‌ هیتر بخار ارتباط مستقیمی با میزان فشار بخار ورودی به کویل یونیت هیتر دارد. بنابراین هنگام انتخاب یونیت هیتر بخار به فشار بخار در دسترس جهت تامین انرژی گرمایی توجه نمائید.
 • نصب یونیت هیتر‌ها معمولاً بر اساس ابعاد و نیز وزن هر دستگاه یونیت هیتر روی فریم  وپایه ساخته شده از نبشی یا سپری فولادی سایز 3 تا 5 انجام می‌شود و ارتفاع مناسب نصب برای یونیت هیتر‌های دیواری در ارتفاع 2.3 تا 3.5 متری از سطح کف سالن (بر اساس ظرفیت یونیت هیتر و ارتفاع محل نصب) می‌باشد.
 • در یونیت هیترهای آب گرم، لوله ورودی آب گرم به پایین دستگاه یونیت هیتر و در یونیت هیترهای بخار، لوله ورودی بخار به بالای دستگاه متصل می‌شود.
 • نصب شیر هواگیری اتوماتیک در مسیر آب برگشت یونیت هیترهای آب گرم الزامی است.
 • در صورت نیاز به محاسبه دبی آب گرم، ظرفیت یونیت هیتر آب گرمرا بر عدد 10،000 تقسیم نموده تا مقدارآب گرم در گردش یونیت هیتر بدست آید.

سایر محصولات :
مبدل حرارتی
هواساز
چیلر تراکمی
اگزاست فن