یونیت هیتر

یونیت هیتر چیست؟

یونیت هیتر (Unit heater) دستگاهی است که از آن برای گرم کردن مکانهای بزرگ نظیر سالن‌های سرپوشیده، سالن های  ورزشی ، سالن‌ تولیدکارخانجات و … استفاده می‌شود، از دستگاه یونیت هیتردرپروژه هایی که دارای موتورخانه مرکزی (آب گرم یابخار)باشند مورداستفاده قرارمی گیرد؛البته به استثناءیونیت هیترهای برقی که بدون دارابودن سیستم گرمایش مرکزی نیزقابل استفاده می باشد.

دستگاه یونیت هیتر از قسمت‌های زیر تشکیل شده است:

1-کویل با لوله‌های ازجنس فولاد یا مسی با فین آلومینیومی پلیت، با راندمان بالا که در داخل آن آب گرم، آب داغ و یا بخار به عنوان حامل انرژی حرارتی جریان دارد بر حسب نوع یونیت هیتر ممکن است کویل صاف، مکعبی شکل و گرد باشد.

2-پروانه و یا الکتروفن یونیت هیترها از نوع اکسیال یا سانتریفیوژ با حداقل دسیبل صدا در دو نوع تک فاز و سه فاز ( بر اساس درخواست مشتری) مجهز به دریچه‌های قابل تنظیم ، وظیفه اصلی فن یونیت هیتر عبور دادن هوا از روی کویل های آب گرم و به جریان انداختن هوا در داخل فضای گرم شونده یونیت هیتر و انتقال  هوای گرم از طریق دریچه خروجی به محیط بیرون می باشد.

3-دمپر یا پره‌های جهت دهنده هوا که به وسیله آن‌ها می‌توان هوای خروجی از یونیت هیتر را به قسمت‎های مختلف محل گرم شونده هدایت کرد.این پره ها باتوجه به نوع نیاز میتواند اتومات باز وبسته شود ویا بطور ثابت باشند.

4-چهار چوب و محفظه که الکترو فن و کویل در داخل آن و دریچه خروجی یونیت هیتریا پره‌های جهت دهنده هوا بروی آن نصب شده است استراکچر و بدنه از جنس ورق گالوانیزه مرغوب و رنگ آمیزی شده به روش الکترواستاتیک با رنگ پودری کوره‌ای.

انواع یونیت هیتر

 • از لحاظ واسطه و انرژی حرارتی: در این طبقه بندی یونیت هیترها به انواع آبی، بخار و برقی تقسیم بندی می‌شوند.
 • از لحاظ نوع پروانه: در این طبقه بندی یونیت هیترها به انواع فن اکسیال و سانتریفیوژ تقسیم بندی می‌شوند.
 • از لحاظ ترتیب قرار گرفتن قطعات: در این روش یونیت هیترها به نوع مکنده (که به وسیله پروانه از روی کویل مکیده می‌شود) و نوع دمنده (که در آن هوا به وسیله فن به روی کویل دمیده می‌شود) تقسیم بندی می‌شود.
 • از نظر محل نصب: در این طبقه بندی یونیت هیترها به انواع سقفی آویزی  ، دیواری و زمینی دسته بندی می‌شوند. در نوع سقفی ودیواری جریان هوا می‌تواند افقی و یا عمودی باشد و در نوع زمینی دستگاه بر روی زمین یا چهارپایه نصب می‌شود و هوا به وسیله هدایت کننده‌هایی به سمت و محل مورد نظردر سالن هدایت می‌شود.   

دلایل استفاده از یونیت هیتر

 • داشتن قدرت حرارتی بالا
 • جاگیری کمتردر مقایسه با دستگاههای مشابه ، مخصوصا در مدل‌های دیواری و سقفی
 • توزیع بهترویکنواخت هوای گرم
 • سرعت زیاد در گرم کردن فضا های بزرگ
 • قابلیت نصب و پرتاب هوا به صورت افقی و عمودی

قیمت یونیت هیتر

نکات مهم در زمان انتخاب یونیت هیتر:

 1. در نظر داشته باشید که بطور کلی یونیت‌ هیتر جهت ایجاد گرمایش در سالن‌های تولید کارخانجات، کارگاه‌ها، انبارها، فروشگاه‌های بزرگ و ….مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 2. با توجه به فضای که دارید ومحلی که قرار است دستگاه نصب شود می بایست نوع یونیت هیتر را انتخاب نمایید(یونیت‌های هیتر دیواری, سقفی و صنعتی )
 3. تامین آب گرم یا بخار ورودی به کویل هر یک از یونیت‌های هیتر توسط لوله کشی با قطر مناسب از محل موتورخانه مرکزی تا کویل آب گرم ( یا بخار ) برای هر یونیت هیترباید اجرا ‌گردد.
 4. برای محاسبه تقریبی ظرفیت گرمایش مورد نیاز سالن جهت نصب یونیت هیتر بر اساس شرایط دمای منطقه جغرافیایی (دمای هوای طرح خارج زمستان)، ابعاد و نوع کاربری فضای سالن (دمای طرح داخل)، نوع مصالح به کار رفته در ساخت سالن و … می‌توانید با نظر کارشناسان تاسیسات به ازای هر مترمکعب از حجم هوای سالن حدود 250 تا 350 btu در هر ساعت ظرفیت گرمایش در نظر بگیرید .برای مناطق سردسیر مانند کرج، قزوین، تبریز، مشهد و … به ازاء هر مترمکعب از فضای سالن در هر ساعت حدود 300  بی تی یو و برای مناطق معتدل تر و جنوبی ایران به ازاء هر مترمکعب از فضای سالن در هر ساعت حدود 200بی تی یو گرمایش در نظر گرفته شود. 

ساختار و عملکرد یونیت‌ هیتر آب گرم یا یونیت هیتر بخار :

 • محفظه یونیت هیترکه به شکل مکعبی می باشد و ازمتریال ورق فولاد با ضخامت مناسب و پوشش رنگ الکترواستاتیک می باشد ، که دیگر قطعات در داخل آن قرار میگیرند.
 • مجموعه کویل آبگرم یا بخارازجنس مس یا فولاد  به همراه فین‌های آلومینیمی تبادل حرارت که موجب آزاد‌سازی انرژی گرمایی منتقل شده آب یا بخار ورودی به یونیت هیتر می‌شود.
 • الکتروموتوریونیت هیتر که وظیفه به حرکت درآوردن محور فن هوادهی یونیت هیتر را به عهده دارد و می‌تواند بر اساس طراحی و ساخت از الکتروموتور تک دور یا دو دور استفاده شود ، پروانه در دونوع اکسیال وسانتریفیوژ می باشد
 • فن آکسیال که در واقع همان فن هوادهی یونیت هیتر است و هوا را از پشت دستگاه دریافت کرده و از میان کویل‌ها و فین‌های تبادل حرارتی آبگرم یا بخار عبور داده و سپس هوای گرم را در قسمت جلوی یونیت هیتر ارائه می‌دهد .
 • دریچه و دمپره‌های هدایت هوا که در جلوی یونیت هیتر نصب می‌شود و قادر به جهت دادن هوای گرم خروجی از یونیت هیتر می‌باشد.
 • پس از ورود آبگرم یا بخار به عنوان سیال ناقل انرژی به کویل‌های فین‌دار یونیت‌ هیتر، هوا از میان مجموعه کویل و فین‌ها عبور کرده، گرم شده و سپس توسط فن آکسیال یا پروانه‌ای یونیت هیتر به جلو رانده می‌شود و موجب گرم نمودن هوای محل نصب می‌گردد.
 • کویل‌های آبگرم و بخار یونیت‌ هیتر ممکن است یک یا دو ردیفه باشند ولی توجه داشته باشید قبل از سفارش قطعی یونیت‌ هیتر مورد نیاز پروژه باید چپ یا راست بودن ورودی و خروجی کویل یونیت هیتر مورد نیاز خود را به تولید کننده اعلام نمائید.
  خرید یوینیت هیتر
 • عملکرد روشن یا خاموش و حتی تغییر دور موتور فن دمنده هوای گرم یونیت هیترها توسط ترموستات نصب شده در ارتفاع 140 سانتی‌متر از کف و به دور از جریان هوای یونیت هیتر و تابش مستقیم نور آفتاب تنظیم می‌گردد.
 • میزان پرتاب باد و حجم هوای خروجی در یونیت هیترها نیز بر اساس ظرفیت و قدرت موتور آن‌ها متفاوت است ولی به طور معمول می‌توان قدرت پرتاب باد و ایجاد گرمایش موثر در فضای روبروی هر یونیت هیتر را از10 تا 20 متر در نظر گرفت.
 • چنانچه از یونیت هیتر بخار استفاده می‌کنید توجه داشته باشید میزان گرمای تولیدی توسط یونیت‌ هیتر بخار ارتباط مستقیمی با میزان فشار بخار ورودی به کویل یونیت هیتر دارد. بنابراین هنگام انتخاب یونیت هیتر بخار به فشار بخار در دسترس جهت تامین انرژی گرمایی توجه نمائید.
 • نصب یونیت هیتر‌ها معمولاً بر اساس ابعاد و نیز وزن هر دستگاه یونیت هیتر روی فریم  وپایه ساخته شده از نبشی یا سپری فولادی سایز 3 تا 5 انجام می‌شود و ارتفاع مناسب نصب برای یونیت هیتر‌های دیواری در ارتفاع 2.3 تا 3.5 متری از سطح کف سالن (بر اساس ظرفیت یونیت هیتر و ارتفاع محل نصب) می‌باشد.
 • در یونیت هیترهای آب گرم، لوله ورودی آب گرم به پایین دستگاه یونیت هیتر و در یونیت هیترهای بخار، لوله ورودی بخار به بالای دستگاه متصل می‌شود.
 • نصب شیر هواگیری اتوماتیک در مسیر آب برگشت یونیت هیترهای آب گرم الزامی است.
 • در صورت نیاز به محاسبه دبی آب گرم، ظرفیت یونیت هیتر آب گرمرا بر عدد 10،000 تقسیم نموده تا مقدارآب گرم در گردش یونیت هیتر بدست آید.

سایر محصولات :
مبدل حرارتی
هواساز
چیلر تراکمی
اگزاست فن

یونیت هیتر

يونيت هيترها براي تأمين هواي گرم صنايع ، سالنهاي ورزشي ، انبارها ، استخرها و ساير مکانهاي مشابه استفاده ميشوند که سيال گرم کننده آنها آب داغ پمپ شده يا سيستم بخار آب مي باشد.

اين دستگاه معمولاً در ارتفاع نصب مي شود و خروج هوا مي تواند بحالت افقي يا عمودي باشد.

یونیت هیتر معمولاً هوای گرمی که تامین می کند توسط آب گرم ویا بخار تولیدی بویلر در موتور خانه تأمین می‌شود. در واقع این روش هم یکی از مشتقات حرارت مرکزی می‌باشد، ولی به جای سیرکولاسیون آب به داخل رادیاتورها و یا فن کویل ها، درون کویل یونیت هیتر انجام می‌شود. در این روش توزیع گرما توسط باد بزن پشت کویل حرارتی دستگاه انجام می‌شود (انتقال حرارت به صورت اجباری).

در یونیت هیتر دستگاه فن مورد استفاده می تواند به شکل محوری یا سانتریفوژی انتخاب شود. بعد از اینکه هوا به این شیوه سرد و یا گرم شد، تیغه هایی که در جلوی یونیت هیتر وجود دارند جهت این هوا را تعیین می کنند. یعنی با استفاده از این تیغه ها که با دست می توان جهتشان را تغییر داد، جهت هوای خروجی از دستگاه هم تغییر می کند و با این شیوه می توان هوای همه قسمت های سالن را گرم و یا سرد کرد.

چگونگی انتخاب یونیت هیتر

قبل از انتخاب ظرفیت گرمادهی، حجم هوادهی و قدرت موتور یونیت هیتر ابتدا باید به نوع سیال گرم کننده (آب گرم یا بخار) و نحوه قرار گرفتن یونیت هیتر (دیواری یا سقفی) توجه نمائید.

برای مناطق سردسیر مانند کرج، قزوین، تبریز، مشهد و … به ازاء هر مترمکعب از فضای سالن در هر ساعت حدود 400 Btu و برای مناطق معتدل تر و جنوبی ایران به ازاء هر متر مکعب از فضای سالن در هر ساعت حدود 250 Btu گرمایش در نظر گرفته شود.

با توجه به کارکرد پر صدای فن یونیت هیترها در 1400 دور در دقیقه، بهتر است هنگام انتخاب یونیت هیترمورد نیاز، موتور دو دور یا 900 دور ولی با ظرفیت هوادهی بیشتر سفارش داده شود.

یونیت هیتر

عملکرد یونیت هیتر

پس از ورود آبگرم یا بخار به عنوان سیال ناقل انرژی به کویل های فین دار یونیت هیتر، هوا از میان مجموعه کویل و فین ها عبور کرده، گرم شده و سپس توسط فن آکسیال یا پروانه ای یونیت هیتر به جلو رانده می شود و موجب گرم نمودن هوای محل نصب می گردد.
عملکرد روشن یا خاموش و حتی تغییر دور موتور فن دمنده هوای گرم یونیت هیتر ها توسط ترموستات نصب شده در ارتفاع 140 سانتی متر از کف و به دور از جریان هوای گرم یونیت هیتر و یا تابش مستقیم نور آفتاب تنظیم می گردد.
میزان پرتاب باد و حجم هوای خروجی در یونیت هیترها نیز بر اساس ظرفیت و قدرت موتور آنها متفاوت است، اما به طور معمول می توان قدرت پرتاب باد و ایجاد گرمایش موثر در فضای روبروی هر یونیت هیتر را از 8 تا 20 متر در نظر گرفت.
چنانچه از یونیت هیتر بخار استفاده می کنید، به این نکته مهم توجه فرمائید که میزان گرمایش در آن ارتباط مستقیمی با فشار بخار ورودی به کویل گرمایش یونیت هیتر دارد. به عبارت دیگر اگر فشار بخار ورودی معادل 5psi  باشد، مقدار گرمادهی همان یونیت هیتر بسیار کمتر از زمانی است که فشار بخار ورودی 15 psi می باشد؛ بنابراین هنگام انتخاب آن به فشار بخار در دسترس جهت تامین انرژی گرمایی توجه فرمائید.

انواع مختلف یونیت هیتر

این نوع دستگاه گرمایشی و یا سرمایشی انواع مختلفی دارد که شامل: سقفی، دیواری و زمینی که نوع سقفی و دیواری این دستگاه می تواند هوا را به صورت افقی و یا عمودی گرم و یا سرد کرده و خارج نماید.

اجزای یونیت هیتر

بدنه : (CASING)
 بدنه يونيت هيتر از بهترين نوع فولاد در زمينه توليد لوازم خانگي (ST14) و با استفاده از قالب ها و فيكسچرهاي مخصوص ساخت می شود. قطعات بدنه دستگاه در يك خط اتوماتيك پس از عبور از مسير چربي زدايي، فسفاتينگ و آب كشي از داخل كوره خشك كن رد شده و خشك مي گردد و سپس با رزين ملامينه الكيدي (رنگ پودري) بصورت الكترواستاتيك پوشيده شده و در داخل كوره 200درجه پخت مي شود.
جهت جلوگيري از انتقال ارتعاشات از الكتروفن به پوسته و بدنه و به حداقل رسانيدن ارتعاش دستگاه، ساپورت جداگانه اي جهت نصب الكتروموتور در نظر گرفته شده است كه باعث بدون ارتعاش بودن يونيت هيترها مي گردد.
 
كويل : (Heating Coil)

  كويل يونيت هيتر آبگرم از لوله مسي به قطر  8/5 اینچ  و با ضخامت جداره 0.635mm  و فين مصرفي از نوع تخت (Fin Plate) آلومينيومي و با تراكم 12 فين در هر اينچ ساخته مي شود.  فين ها در دستگاه فين پرس تمام اتوماتيك تهيه شده و Hair Pin هاي مسي در دستگاه لوله خم كن C.N.C تهيه گرديده و اتصال لوله هاي مسي به فين هاي آلومينيمي در دستگاه اكسپندر عمودي NC انجام مي گيرد.
  كويل در يونيت هيترهاي بخار از لوله مسي به قطر 8/5 اینچ و  با ضخامت جداره  1mm  و يا لوله كربن استيل بدون درزدار 8/5 اینچ  با ضخامت جداره1.5mm  و از متريال ASTM-A-179 و فين تخت  (Fin Plate) آلومينيومي ساخته مي شود.
ضمناً با توجه به سطح حرارتي پائين و اتصال ناقص لوله هاي فين دار اسپيرال از آنها به هيچ وجه در ساخت كويلهاي يونيت هيتر استفاده نمي شود.
  كويلهاي آبگرم پس از ساخت تحت فشار 10 بار و كويلهاي بخار تحت فشار 30 بار تست هيدروليكي مي شوند.
لازم به توضيح است به غير از مدل 200 كه داراي كويل سه رديفه است بقيه مدلها داراي كويل دو رديفه مي باشند.
 
الكتروموتور : (Electro Motor)

 • الكتروموتورهاي مصرفي در يونيت هيترها اكثراً دو دور تك فاز (900 و 1400 دور دردقيقه) ساخت كارخانه موتوژن مي باشد كه از كيفيت بالايي برخوردار است. ولي بر حسب سفارش از الكتروموتورهاي سه فاز و يا الكتروموتورهاي ضد انفجار (در محيط هايي كه احتمال وجود گازهاي قابل انفجار وجود دارد) استفاده مي شود.

پروانه : (Fan)
  ● پره هاي پروانه بكار رفته آلومينيومي در یونیت هیتر به ضخامت 1.5mm  و نافي (HUB)  از ورق فولادي به ضخامت 2.5mm  مي باشد. پروانه از نظر استاتيكي و ديناميكي كاملاً بالانس مي گردد ضمناً پروانه طوري طراحي شده است كه مصرف برق آن فوق العاده پائين مي باشد.
 
دمپر: (Deflection Louvers)

  يونيت هيترهاي داراي دمپرهاي قابل تنظيم با پروفيل مخصوص فولادي بوده كه مي توان آنها را طوري تنظيم نمود كه بتوان هواي گرم را به محل مورد نياز هدايت نمود.
  در محل هايي كه نياز به پرتاب بالا وجود دارد از دمپرهاي مخصوص و با اهرم هاي قابل تنظيم مي توان استفاده نمود كه مي تواند پرتاب را حتي تا دو برابر پرتاب دمپرهاي معمولي رسانيده و راندمان حرارتي يونيت هيترها را بالا برد كه اين نوع دمپر بر حسب سفارش بر روي يونيت هيترها قرار داده مي شود و عملكرد آن بشرح ذيل ميباشد :
  با قراردادن دمپرهاي فوق، جريان هوای هدایت شده ایجاد و باعث افزایش مقدار هوای خروجی از یونیت هیتر وکاهش درجه حرارت متوسط آن می گردد و آن نيز باعث بالا رفتن پرتاب (Throw) يونيت هيتر و همين طور استفاده بهينه از انرژي و مطبوع بودن درجه حرارت محيط مي گردد.
  مدل و فرم خاص دمپرها باعث كشش هواي اطراف دمپر بطرف هواي گرم خروجي از دمپر مخصوص يونيت هيتر گرديده و آن نيز باعث افزايش مقدار هوا و كاهش درجه حرارت و بالا رفتن پرتاب ميگردد.

مهتاب گستر