پکینگ اسپلش

Splash به معنای صدای ریزش قطرات آب می باشد. دلیل نامگذاری سطوح خنک کننده یا پکینگ مدیا با نام اسپلش بدین معنا است که قطرات خروجی از سیستم پاشش آب در برخورد با این مدل پکینگ مدیا در جهات مختلف منحرف می شوند و این قطرات به نوعی به ریز قطرات با ابعاد بیشتر تبدیل می گردند. این ریز شدن بیشتر قطرات از فرآیند رسوب گذاری به شدت جلوگیری می کند. از طرفی این ریزتر شدن قطرات سبب می شود که تماس بین هوا و آب بیشتر و بنابراین راندمان سیستم خنک کاری در برج خنک کننده افزایش یابد.

از طرفی پکینگ مدیا  اسپلش با توجه به نوع سیستم پاشش آب و بسته به این که قطرات به چه نحوی در تماس با سطوح خنک کننده قرار بگیرند به چهار دسته تقسیم می شود:

دسته اول : نت اسپلش (Net Splash)  یا اسپلش بلوکی

دسته دوم : رندوم اسپلش(Random Splash) یا پال رینگ یا رندوم پکینگ

دسته سوم : گرید اسپلش (Grid Splash) یا اسپلش شبکه ای

دسته چهارم : توربو اسپلش (Turbo Splash)

نت اسپلش

این نوع پکینک مدیا ساختاری بلوکی شکل دارد و از صفحات به هم پیوسته از متریال PP یا پلی پروپیلن تولید می شود. به خاطر همین موضوع به این پکینگ مدیا اسپلش بلوکی نیز می گویند. ابعاد استاندارد پکینگ مدیا تیپ نت اسپلش بلوکی طول 100 سانتی متر در عرض 30 سانتی متر در ارتفاع 30 سانتی متر می باشد. این تیپ پکینگ مدیا بدلیل مقاومت شیمیایی بالا، قابلیت شستشو با اسید را خواهد داشت. جنس این مدل پکینگ مدیا ترکیبی از پلی پروپیلن و درصد کمی پلی اتیلن می باشد.  گرید پلی اتیلن مورد استفاده در این مدل پکینگ مدیا HDPE80 و گرید پلی پروپیلن به کار رفته در این تیپ سطوح خنک کننده  با توجه به نوع کاربری می تواند R60 یا مشابه آن باشد.

پکینگ مدیا نت اسپلش بلوکی در مقایسه با تیپ فیلمی سطح ویژه کمتری دارد بنابراین در هنگام جایگزینی این سطوح خنک کننده با نوع فیلمی یا آبشاری باید توجه نمود که باید این اختلاف سطح انتقال حرارت با افزایش حجم جبران شود. به منظور طراحی دقیق باید توجه نمود هر مدل پکینگ مدیا برج خنک کنندهکه توسط سازنده تولید می شود دارای یک فاکتور به نام سطح ویژه اسمی می باشد . این فاکتور در حقیقت بیانگر این موضوع است که این مدل سطوح خنک کننده در حجم معین چه میزان سطح انتقال حرارت مفید بین آب و هوا ایجاد می کند. با در نظر گرفتن اختلاف این سطح ویژه در پکینگ مدیا نوع نت اسپلش در مقایسه با پکینگ مدیای فیلمی، این نوع را  میتوان جایگزین مناسبی برای سطوح خنک کننده در برج های خنک کننده مدارباز و مداربسته هیبریدی نسل جدید دانست .

رندوم اسپلش

همانطور که از اسم این سطوح خنک کننده مشخص است این مدل پکینگ مدیا دارای سیستم توزیع آب رندوم یا نامعین می باشد. آب در هنگام برخورد با این پکینگ مدیا، در جهات مختلف و نامشخص تغییر جهت داده و این موضوع دلیل اصلی نامگذاری این مدل سطوح خنک کننده می باشد. سطوح خنک کننده هر واحد دارای شکل استکانی با قطر 1 یا 2 اینچ  می باشد که در دو قسمت دارای 6 پره می باشد. ساختار شماتیک این مدل پکینگ مدیا در شکل زیر به طور واضح مشخص شده است.

پکینگ اسپلش
رندوم اسپلش پکینگ

این مدل پکینگ مدیا در برج خنک کننده با حجم معین در یک محفظه توری ریخته می شود.

پکینگ اسپلش

گرید اسپلش یا اسپلش شبکه ای

پپکینگ مدیا گرید اسپلش یا اسپلش شبکه ای از تعداد مشخصی شبکه (Grid) از متریال ABS یا پلی پروپیلن خشک تشکیل می شود و هر یک از شبکه ها فاصله معینی تا شبکه بعدی در هر بلوک شبکه ای دارد. این پکینگ مدیا به دلیل ساختار بازی که دارد به منظور سیستم خنک کاری آب های بسیار کثیف و با TDS بالا و یا آب های فاضلابی (Sewage Water) کاربرد دارد. این مدل پکینگ مدیا جایگزین نوع بسیار قدیمی پکینگ اسپلش چوبی (تیر چوبی) شده است. مقاومت شیمیایی و نوع طراحی این مدل پکینگ مدیا باعث شده که آلاینده های موجود در آب های کثیف همچون روغن، چربی های موجود درآب و یا حتی شن و گل و لای موجود درآب، تاثیر بسیار کمی در گرفتگی و ایجاد رسوب در این پکینگ ها داشته باشد.

گرید اسپلش پکینگ مدیا
پکینگ اسپلش

توربو اسپلش

پکینگ مدیا دسته چهارم دارای ساختار استوانه ای شکل است که به نوعی برگرفته از طراحی تیپ رندوم اسپلش می باشد. این مدل پکینگ مدیا نیز همانند تیپ اسپلش بلوکی ساختار بلوکی شکل دارد و در شرایط معین طراحی، به مراتب مقاومت ساختاری بیشتری نسبت به دو نوع اول دارد. این مدل پکینگ مدیا به دلیل داشتن سطح ویژه بالا جایگزین مناسبی برای انواع پکینگ مدیا به کار رفته در برج خنک کننده می باشد.

پکینگ اسپلش

این محصول از روی طرح اولیه شرکت هیوتیچ آلمان برگرفته شده است و هم اکنون تولید این محصول در ایران در انحصار شرکت مهتاب گستر می باشد .

دریافت نسخه pdf : پکینگ اسپلش