سختی گیر – قیمت دستگاه سختی گیر رزینی آب

شرکت مهتاب گستر تولید کننده دستگاه سختی گیر آب می باشد که در این قسمت از وب سایت به معرفی سختی گیر می پردازیم پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید .

آب سخت آبی است که حاوی نمک های معدنی از قبیل بی کربنات ها، یون های کلسیم، منیزیم  و … است . این مواد معدنی در مسیر حرکت آب بوده و در آب حل شده اند. انحلال پذیری مواد از 0.001 میلی گرم بر لیتر تا 100 گرم بر لیتر متفاوت است و در این میان محلول نمک های کلسیم، منیزیم و آهن موجب سختی آب می شوند.

در آب های طبیعی، معمولا غلظت کلسیم دو برابر منیزم است در حالی که در آب دریا منیزیم حدود 5 برابر کلسیم می باشد.

میزان سختی آب بر حسب میلی گرم بر لیتر (mg/l) یا قسمت در میلیون (ppm)   بیان می شود.

معضلاتی که وجود سختی در آب  ایجاد می کنید عبارت است از : کف نکردن شوینده ها، کاهش عملکرد ماشین های لباس شویی و ظرف شویی، دیرپز شدن مواد غذایی، رسوب بر روی شیشه ها و لوازم آشپزی، گرفتگی لوله ها و مجاری انتقال آب، مات شدن کاشی، سرامیک و سینک های ظرفشویی و … اشاره کرد .

سختی آب

سختی آب به دو نوع تقسیم می شود:

سختی موقت (Temporary Hardness): به نمک های منیزیم بی کربنات و کلسیم بی کربنات در آب که ترکیبات ناپایداری هستند و در اثر حرارت دادن و جوشاندن آب به منیزیم کربنات و کلسیم کربنات تبدیل شده و رسوب می کنند، سختی موقت و یا سختی کربناتی گفته می شود.

سختی دائم (Permanent Hardness): به نمک های منیزیم کلرید، منیزیم سولفات ، منیزیم نیترات، کلسیم کلرید، کلسیم سولفات و کلسیم نیترات در آب، سختی دائم و یا سختی غیرکربناتی گفته می شود .

سختی کل: به مجموع سختی موقت و سختی دائم آب، سختی کل می گویند .

دسته بندی آب بر حسب سختی:

آب سبک (Soft Water): آبی که میزان سختی آن بین 5 تا 60 میلی گرم  بر لیتر باشد .

آب متوسط (Moderately Hard Water): آبی که میزان سختی آن بین 60 تا 120 میلی گرم بر لیتر باشد .

آب سخت (Hard Water): آبی که میزان سختی آن بین 120 تا 180 میلی گرم بر لیتر باشد .

آب خیلی سخت (Very Hard Water): آبی که میزان سختی آن از 180 میلی گرم بر لیتر بیشتر باشد .

معایب آب سخت:

آب سخت موجب ایجاد لکه بر روی ظروف شیشه ای می شود که خطرناک نیست اما ناخوشایند است. آب سخت در حین گرم شدن ایجاد رسوب می کند و در آب گرمکن های خانگی و یا دیگ های بخار صنعتی و بویلرها و دیواره ی داخلی لوله ها لایه ای از رسوب تشکیل می دهد. این رسوبات می تواند عمر تجهیزات را کاهش دهد، هزینه و انرژی زیادی را تلف کند.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می گردد عبور طولانی مدت آب سخت از لوله و اتصالات موجب رسوب گرفتگی آنها خواهد شد و دبی و فشار آب کاهش خواهد یافت.

رسوب در لوله

وجود مواد معدنی در آب آشامیدنی برای بدن ضروری است اما اگر از حد مجاز آن  بگذرد باعث بروز بیماری های قلبی عروقی، دیابت، بیماری های عصبی و اختلال در عملکرد کلیه خواهد شد.

مطلب پیشنهادی : نازل برج خنک کننده

سختی گیر رزینی

سختی گیر رزینی دستگاهی است که با استفاده از تبادل یون باعث از بین بردن سختی آب می گردد. رزین های تبادل یونی باعث جذب یون های سخت آب می شود و در عوض یون های سدیم را جایگزین آن می کند. یون سدیم در آب پایدار است و رسوب نمی کند. به همین دلیل آب حاوی یون سدیم را آب نرم می گویند. در شکل زیر به صورت شماتیک نحوه عملکرد یک سختی گیر رزینی به تصویر کشیده شده است.

سختی گیر

دستگاه سختی گیر رزینی آب از 3 بخش اصلی تشکیل شده است:

مخزن سختی گیر : مخزنی که محل نگهداری رزین می باشد و فرآیند حذف سختی در آن انجام می پذیرد. جنس این مخزن می تواند فلزی ، فایبر گلاس و یا استیل باشد.

مخزن آب نمک : مخزنی که محلول آب نمک درآن ذخیره می شود که بعد از اشباع شدن رزین، محلول از آن به مخزن سختی گیر انتقال می یابد. جنس این مخزن عمدتاً از پلی اتیلن می باشد.

مطلب پیشنهادی » مبدل حرارتی

سختی گیر رزینی

شیر سختی گیر : شیر ابزار کنترل کننده جریان های ورودی و خروجی از مخزن سختی گیر می باشد. شیر سختی گیر کل سیستم را اداره می کند؛ سیستم را در چرخه های مختلف خود قرار می دهد و سرعت جریان آب  و آب نمک را کنترل می کند. انواع شیر سختی گیر مانند اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و سلوولو می باشد.

شیر سختیگیر

سختی گیر رزینی چگونه کار می کند ؟

آب سخت حاوی یون های کلسیم (Ca2+) و منیزیم (Mg2+) و تا حدودی آهن (Fe2+ or Fe3+) از خط اصلی تامین می شود، از بای پس عبور می کند، وارد شیر سختی گیر می شود و به درون مخزن رزین هدایت می شود. سپس از ظریق آب پخش کن یا نازل هایی که در کف مخزن نصب شده با دانه های رزین که با یون های سدیم (Na+) و موارد نادر یون های پتاسیم  (K+)اشباع شده است، برخورد می کند. دانه های کوچک رزین وظیفه دارند که یون های سخت را از طریق فرآیندی موسوم به ” تبادل یونی ” با یون سدیم تعویض کنند. چون در این نوع تبادل، کاتیون ها با هم تعویض می شوند، اصطلاحاً به این نوع فرآیند تبادل کاتیونی و به رزین مربوطه رزین کاتیونی گفته می شود. واکنش مربوطه و شماتیک فرآیند سختی گیری آب در شکل زیر به تصویر کشیده شده است:

نحوه کار سختی گیر

قیمت دستگاه سختی گیر

برای استعلام قیمت دستگاه سختی گیر لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید قطعا کارشناسان ما آماده ی پاسخگویی به سوالات شما در زمینه سختی گیر و همین طور قیمت آن می باشد لذا از تماس با کارشناسان ما دریغ نفرمایید . با تشکر شرکت مهتاب گستر

سختی گیر

روند تبادل یونی به طور خلاصه به شرح زیر است:

دانه ها یا بنیان اصلی رزین داخل مخزن سختی گیر دارای بار الکتریکی مخالف یا نا همنام  نسبت به ذرات حل شده در آب ورودی می باشند. هم یون های سدیم و هم منیزیم و کلسیم دارای بار مثبت می باشند ولی پیوند بین یونهای سخت با رزین پایدارتر از پیوند آند با سدیم می باشد. بنابراین در این مرحله به دلیل غلظت پایین یونهای، جایگزین یون سدیم بر روی بنیان رزین می شوند.  به صورت معکوس، پیوند بین یون سدیم و یونهای سولفات و کربنات پایدارتر از پیوند کلسیم و منیزیم می باشد. بنابراین سدیم موجود بر روی بنیان رزین به جریان آب منتقل می شود. آب خروجی از قسمت فوقانی رزین کاملاً حاوی یون سدیم و عاری از یون های منیزیم و کلسیم می باشد.

احیای رزین

به مرور زمان کل دانه های رزین با کاتیونهای معدنی سخت مانند کلسیم و منیزیم پوشانده می شود. بنابراین باید دانه های رزین مجدداً با سدیم احیاء شوند. این فرآیند اشباع سازی دوباره دانه های رزین با سدیم بعنوان احیای رزین شناخته می شود.

در طی این فرآیند دانه های رزین با یک محلول آب نمک غلیظ شسته می شوند. غلظت بالای یون سدیم موجود در آب نمک، کلسیم و منیزم را مجبور می کند تا بعنوان ضایعات آزاد شده و توسط جریان آب از مخزن خارج شوند. بعد از فرآیند احیا ، کل دانه های رزین کاملا با یون های سدیم پوشانده می شود. شماتیک کلی یک فرآیند سختی گیری:

احیای رزین سختی گیر

سختی گیر رزینی اتوماتیک یا خودکار

سختی گیر اتوماتیک یا خودکار دستگاهی است که عمل احیا رزین را بصورت اتوماتیک انجام می دهد و نیاز به اپراتور ندارد. تفاوت سختی گیر تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در نوع شیر کنترلی نصب شده بر دستگاه می باشد. شیرهای تمام اتوماتیک در مدل های مختلف و قابل استفاده در دستگاه های سختی گیر و فیلتر (شنی–کربنی )، در سایز های 3/4”  و 1” و 2”  موجود می باشند و پروسه سختی گیری و فیلتراسیون را برحسب زمان و یا حجم آب عبوری کنترل می کنند. شیرهای اتوماتیک سختی گیر معمولاً هر 8 ساعت یکبار عمل احیاء را انجام می دهند. مدت زمان هر قابل تنظیم می باشد و بر اساس نیاز هر کاربر تنظیم می شود. مدت زمان احیاء اگر خیلی طولانی شود ممکن است باعث کاهش طول عمر رزین ها گردد.

سختی گیر اتوماتیک

سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک

منظور از سختی گیر نیمه اتوماتیک ، دستگاه سختی گیر با شیر نیمه اتوماتیک می باشد . شیر نیمه اتوماتیک در مدل های مختلف و در سایز های 3/4″  و 1” و  2” موجود و فرآیند سختی گیری و فیلتراسیون را مدیریت می کنند. این نوع شیر ها قابلیت تنظیم در سه حالت به صورت دستی را دارند. اپراتور با آزمایش سختی آب زمان احیاء را تشخیص داده و شیر را در حالت احیا قرار می دهد.

سختی گیر نیمه اتوماتیک

شیر نیمه اتوماتیک سلوولو (SOLO VALVE)

شیر سلوولو قابل نصب بر روی سیستم سختی گیر فلزی می باشد و در سایز های 3/4” تا 2 ½” موجود هستند. با قرار دادن اهرم شیر بر روی حالت های سرویس ، بکواش و تزریق آب نمک ، امکان احیای رزین و همچنین هدایت آب سختی گیری شده را برای سیستم فراهم می کند .

 

شیر سختی گیر

رزین های سختی گیر پلیمرهایی هستند که در جایگاهها فعال خود قادر به جذب یونهای می باشند. رزین ها دارای ساختار شبکه ای و به صورت مهره های ریز با قطر 0.5 تا 1 میلیمتر می باشند و در آب نامحلولند. گاهی بیرنگ و تا حدودی زرد می باشند و از پلیمرهای ارگانیک تشکیل شده اند. مهره ها متخلل بوده و دارای جایگاه فعال زیادی بر روی سطح و داخل خود می باشند. جذب یک یون بر روی این مهره ها همراه با آزاد شدن یک یون دیگر می باشد و به همین دلیل رزین های تبادل یونی نامیده می شوند.

تعداد ” پیوندها ” در مهره استحکام و طول عمر آن را مشخص می کند. در سختی گیر ها معمولا از رزین هایی با پیوند 8 % استفاده می شود .

عواملی مانند کلر و آهن موجود در آب و شوک هیدرولیک بر طول عمر رزین تاثیر گذار خواهد بود. بسته به این شرایط رزین استاندارد 8 % هر سال بین 2 تا 10 درصد تجزیه می شود.

 

تاثیر کلر بر رزین

کلر یک ماده ضد عفونی کننده عالی است که بسیاری از شهرها برای کنترل باکتریهای موجود در آب از آن استفاده می کنند. همچنین کلر یک اکسید کننده قوی است که بر روی لاستیک و پلاستیک (رزین ) اثر می گذارد.

آب کلر دار، دیوینیل بنزن (DVB) را که ماده اتصال در رزین است اکسید می کند و از بین می برد. هنگامی که پیوند DVB شکسته می شود دانه رزین متورم شده و به یک توده ی ژل مانند بی فایده تبدیل می شود.

 

تاثیر آهن بر رزین

برخی از منابع آبی دارای عنصر آهن هستند. مقدار نمک (سدیم) لازم برای جدا کردن آهن از دانه های رزین حدودا 4 برابر مقدار نمکی است که جهت جدا کردن کلسیم و یا منیزیم نیاز است. اگر آهن از رزین جدا نشود، اکسیژن موجود در آب مولکول آهن را اکسید می کند، باعث حجیم شدن 20 برابری رزین می شود و اتصالات رزین را شکسته و ظرفیت آن را کاهش می دهد.

شوک هیدرولیک

تصور کنید آب در لوله جاری است و شما شیر را می کشید  و آب سریعا متوقف می شود . هنگامی که آب جاری بلافاصله متوقف می شود ، موج شوکی ایجاد می شود که از طریق سیستم لوله کشی به داخل بستر رزین می رود. این اثر کوبش، شوک هیدرولیکی نام دارد که باعث شکسته شدن مهره های رزین می شود.

تعویض رزین سختی گیر

با تجزیه شدن رزین به دلایلی که بالاتر نام برده شد  ظرفیت سختی گیر کاهش می یابد. ظرفیت کمتر به معنی احیای مکرر است که باعث هدر رفت نمک و آب خواهد شد.  در چنین وضعیتی نیاز است تا رزین دستگاه تخلیه و رزین جدید جایگزین شود.

رزین پرولایت

برای شروع ما این رزین با کیفیت عالی و صنعتی را داریم. رزین کاتیونی Purolite C-100 E  یک انتخاب عالی برای همه سختی گیر های رزینی است. این رزین عناصر آب سخت را خنثی می کند و آب با کیفیت بهتری را تولید می کند. یکی از مزایای این رزین مقاومت بالا در برابر سخت ترین نوع آب است که موجب افزایش طول عمر رزین می شود.

نمک سختی گیر

نمک سختی گیر

بخش مهمی از سیستم سختی گیر رزینی، نمک است. جهت تهیه محلول آب نمک می بایست از نمک طعام خالص استفاده کرد. ناخالصی های موجود در نمک می تواند باعث آسیب رساندن به رزین ها و کاهش ظرفیت آن ها شود. معمولاً از سنگ نمک بدین منظور استفاده می شود. سدیم موجود در نمک طعام به جایگاه فعال رزین سختی گیر می چسبد و جایگزین یون های سخت کلسیم و منیزیم می شود.

مراحل احیای رزین

  • شستشوی معکوس یا بکواش: در این مرحله با تعویض جهت جریان ورودی، آب به مدت 5 الی 10 دقیقه از بستر رزین عبور کرده و باعث خروجی مواد جامد درشت مولکول از بستر رزین می گردد. بکواش همچنین باعث کاهش تراکم بستر رزین و در نتیجه کاهش افت فشار جریان آب می گردد.
  • احیاء یا بازیافت جایگاه فعال رزین: در این مرحله با استفاده از آب نمک 10% فرآیند احیاء انجام می شود. اکیداً توصیه می گردد که جهت تهیه آب نمک از آب نرم تولید شده توسط دستگاه سختی گیر رزینی استفاده شود. استفاده از آب خام جهت تهیه آب نمک به شدت ظرفیت فعال رزین را کاهش داده و طول عمر آن را کاهش می دهد. در صورت رعایت اصول ذکر شده، رزین پرولایت حدود 2 سال قابل بهره برداری می باشد.
  • شستشوی نهایی و آماده سازی: در نهایت با استفاده از آب نرم بستر رزین به طور کامل شستشوی می شود تا محلول آب نمک به طور کامل از بستر رزین خارج شود.

کل فرآیند احیاء رزین حدود 40 دقیقه طول می کشد. میزان آب مصرفی جهت فرآیند احیاء حدود 7 برابر حجم بستر رزین می باشد. در سختی گیرهای اتوماتیک همه مراحل ذکر شده بصورت خودکار انجام می شود ولی در سختی گیرهای نیمه اتوماتیک باید توسط اپراتور کنترل شود.

نحوه کار سختی گیر رزینی

آب از قسمت فوقانی مخزن سختی گیر رزینی وارد می شود و  از طریق دانه های رزین به پایین مخزن نفوذ می کند. رزین دارای بار منفی است که مواد معدنی با بار مثبت در آب را جذب می کند. رسوبات معدنی به رزین می چسبند و آب بدون عوامل سختی از مخزن سختی گیر خارج می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.

دیر یا زود رزین به حداکثر ظرفیت خود می رسد و دیگر قادر به جذب یون های معدنی نیست. در این مرحله رزین باید بازسازی شود، این جایی است که مخزن آب نمک وارد چرخه می شود.

شیر کنترلی با تنظیمات از پیش برنامه ریزی شده، میزان آب و زمان چرخه را محاسبه و در زمان لازم سیستم را وارد مرحله احیا می کند.  در طی چرخه احیا، آب نمک غلیظ وارد مخزن سختی گیر می شود و شست و شو آغاز می شود. آب شور رسوب های معدنی از مهره های رزین شسته و جدا می کند. آب شور به همراه مواد معدنی از شیلنگ تخلیه بیرون می آید.

مزایای سختی گیر رزینی فایبرگلاس نسبت به سختی گیر رزینی فلزی

  • سختی گیر فایبرگلاس در برابر زنگ زدگی مقاوم هستند.
  • تحمل سختی گیر فایبرگلاس در برابر گرما، استرس ، رسانایی و شرایط آب و هوایی بیشتر است.
  • هزینه های ساخت و نگهداری کم تری دارد و در عین حال در محیط های بسیار خورنده 5 تا 10 برابر مفاومت بیشتری نسبت به سختی گیر فلزی خواهد داشت.
  • وزن سبک سختی گیر فایبرگلاس نسبت به سختی گیر فلزی موجب راحتی در نصب و کنترل دستگاه می باشد.
  • سختی گیر فلزی  تنها امکان استفاده از شیر کنترلی دستی را دارد  اما در سختی گیر رزینی فایبرگلاس  از  هر دونوع  شیر تمام اتواتیک و دستی قابل نصب می باشد.

مطالب پیشنهادی »
یونیت هیتر 
بلوئر ساید چنل
انواع کمپرسور تبرید