فیلتر ممبران

فیلتر ممبران (membrane filter) یکی از مهمترین بخش‌های تجهیزات آب شیرین کن صنعتی محسوب میشود. در هر منطقه ای دیده می شود که مردم به طور فزاینده ای با مشکل آب لوله کشی بی‌کیفیت مواجه هستند و این آب اغلب نیاز به فیلتراسیون با کیفیت بالا دارد. بخصوص در کشورمان که مناطق خشک و کم آب و منابع آب شور در آن به‌وفور دیده میشود. از همین رو فیلتر ممبران تاثیر مستقیمی بر کیفیت آب تصفیه شده دارد و به همین دلیل بایستی به نوع غشای آن توجه ویژه‌ای داشت.

استفاده از فیلتر ممبران یک روش جداسازی فیزیکی است که امکان جداسازی مولکول ها (با اندازه‌ها و ویژگیهای مختلف) را فراهم می کند. فرایند تصفیه ممبران می تواند بسیاری از هزینه‌ها را کاهش دهد. همچنین در عین حال کیفیت آب را بهبود می بخشد. اما از ویژگیهای انواع این تجهیزات محبوب چه میدانید؟!

فیلتر ممبران چیست؟

ممبران دستگاه تصفیه آب چیست؟

همانطور که عنوان شد، فیلتر ممبران یکی از اجزای اصلی دستگاه تصفیه آب صنعتی یا همان آب شیرین کن صنعتی است. بسیاری دیگر از فرآیندهای تصفیه آبی دیگر نیز از این فیلترها استفاده میکنند. درواقع ممبران تصفیه آب، بعنوان حیاتی ترین بخش سیستم اسمز معکوس، بگونه ای طراحی شده که تمامی ذرات ریز در حد 0.0001 میکرون را فیلتر می نماید. یعنی ذره‌هایی در این مقیاس و بزرگ تر که از مراحل پیشین سیستم عبور کرده‌اند، از فیلترهای ممبرانی نمی توانند عبور کنند.

خرید فیلتر ممبران، میتواند دغدغه‌ی تصفیه آب های لب شور و آب دریا را نیز برطرف کند. چراکه با توجه به قطر منافذ موجود بر روی غشای نیمه تروا، قادر به تصفیه کامل و حذف شوری آب است. غشای نیمه تراوا به صورت صفحاتی به دور یک میله پیچیده شده است. ذکر این مسئله قابل اهمیت است که:

فیلتر ممبران قادر به حذف بخش عظیمی از آلودگی های فیزیکی، شیمیایی و میکروبیولوژیکی می باشد. هوزینگ این فیلترها دارای یک ورودی و دو خروجی است که در ورودی آن آب ناخالص وارد میشود. همچنین از یکی از خروجی ها، آب تصفیه شده و از دیگری پس آب خارج می شود و به فاضلاب هدایت می شود.

فیلتر ممبران چگونه کار می کند؟

مکانیزم عملکرد فیلترهای ممبران

در ابتدایی ترین اصطلاحات می توان گفت فیلتر ممبران شامل عبور یک جریان منفرد از یک سیستم غشایی است. سیستم های غشایی به دو جریان مجزا، معروف به مجرای آب و مجرای فاضلاب تقسیم میشوند. درحقیقت غشاها، این دو جریان تصفیه‌ای و پسابی را از هم جدا می کنند. غشایی که جریانها را از هم جدا می کند، یک مانع فیزیکی با ویژگی های بسیار تخصصی است. یعنی همانند مانعی قدرتمند هستند که فقط اجزای منتخب در جریان، قابلیت عبور از آن را دارند.

جالب است بدانید که منافذ غشاهای مورد استفاده برای نانوفیلتراسیون و اسمز معکوس به قدری کوچک هستند که حتی با میکروسکوپ الکترونی نیز قابل مشاهده نیستند.

محصولات باکیفیت و مرتبطی که پیشنهاد میگردد:

فیلتر کربن

سختی گیر

تکنولوژی غشایی فیلتر ممبران

نحوه کار ممبران RO

فناوری غشاء در دهه‌های اخیر به بخش مهمی از فناوری جداسازی مواد معلق در سیالات تبدیل شده است. نقطه قوت اصلی فناوری غشایی این است که:

 • بدون افزودن مواد شیمیایی،
 • با مصرف انرژی نسبتاً کم و
 • خطوط فرآیند آسان،

کار می کند. فناوری غشایی یک اصطلاح عمومی برای تعدادی از فرآیند های جداسازی متفاوت و بسیار متمایز است. از این فرآیند بیشتر برای تولید آب تصفیه شده از آب های زیر زمینی، آب های سطحی شور و آلوده و یا فاضلاب استفاده می شود. فرآیند جداسازی غشا بر اساس استفاده از غشاهای نیمه تراوا می باشد.

غشاء به عنوان یک فیلتر بسیار خاص عمل می کند که آب را عبور می دهد. همچنین در عین حال جامدات معلق و سایر مواد را از آب حفظ می کند. روش های مختلفی برای اجازه دادن به مواد برای عبور از یک غشاء وجود دارد. نمونه هایی از این روش ها:

 • اعمال فشار بالا،
 • حفظ گرادیان غلظت در دو طرف غشاء
 • و معرفی پتانسیل الکتریکی

است. درحقیقت، غشاء فیلتر ممبران به عنوان یک دیوار جداکننده انتخابی عمل می کند. یعنی برخی از مواد می‌توانند از غشاء عبور کنند؛ در حالیکه برخی دیگر در آن به دام میفتند. دو عامل وجود دارد که اثر بخشی فرآیند فیلتراسیون غشایی را تعیین می کند. اولی انعطاف پذیری و دوم مربوط به بهره وری و بازدهی است. انعطاف پذیری با پارامتری به نام ضریب احتباس یا جداسازی بیان می شود. بهره وری نیز با پارامتری به نام جریان بیان می شود. بطورکلی بایستی گفت که:

انعطاف پذیری و بهره وری فرآیند تصفیه آب و دیگر سیالات به «نوع غشاء فیلتر ممبران» بستگی دارد.

موارد کاربرد فیلترهای ممبرانی

کاربرد ممبران در میکرو فیلتراسیون

فرآیند فیلتراسیون غشایی در انواع آزمایشگاه ‌ها از جمله:

 • مواد شیمیایی
 • صنایع غذایی
 • واحدهای تولیدات دارویی
 • آزمایشگاه های تخصصی بیوتکنولوژیکی و میکروبیولوژیکی
 • مصارف پزشکی
 • و البته تصفیه آب

مورد استفاده قرار می‌ گیرد. زیرا نتایج قابل اعتمادی را در پی داشته است. بحث خرید فیلتر ممبران برای فرآیندهای تصفیه آب، البته که بسیار مفصل است. عمدتاَ از ممبرانها در پروسه‌ی تصفیه آب شرب و آشامیدنی استفاده میگردد. آبهای غیرشربی که توسط فیلتر ممبران تصفیه میگردد، میتواند از نوع فاضلابی، پساب سطحی و یا شدیداَ شور باشد. این فیلترها گاهاَ برای تأمین آبهای خالص مورنیاز ماشین آلات کارگاه های تولیدی نیز  بکار گرفته میشوند.

انواع فیلتر ممبران

بطور کلی چهار نوع اصلی فیلترهای ممبران وجود دارد. آن ها بر اساس اندازه موادی که از مایع ورودی جدا می کنند، تعریف می شوند. انواع فیلتر ممبران به ترتیب اندازه منافذ آن ها (از کوچک ترین به بزرگ)، در 4 گروه:

 • ممبران های اسمز معکوس
 • نانوفیلتراسیون
 • اولترافیلتراسیون و
 • میکروفیلتراسیون

دسته بندی میشوند. یعنی اندازه منافذ را از میکروفیلتراسیون به نانوفیلتراسیون که کوچک ترین اندازه است، کاهش می دهند. تفاوت بین هر یک از این فیلتر ها، صرفاً به اندازه‌ی ذرات گذرکننده (اندازه منافذ غشا) بستگی دارد. به این ترتیب مقاومت در برابر انتقال جرم افزایش می یابد و اختلاف فشار اعمال شده به غشاء که برای نفوذ پذیری لازم است، افزایش می یابد. انتخاب اندازه منافذ فیلتر ممبران از طریق رابطه بین:

 • اندازه و شکل املاح مورد تجزیه
 • و همچنین توزیع اندازه منافذ روی سطح فیلتر

انجام می شود. این فیلترها شرایط بوجود آوری محصولی عاری از ذرات جامد را فراهم می کنند.

ممبران اسمز معکوس (RO)

ممبران اسمز معکوس (RO)

اسمز معکوس از غشایی با کوچک ترین منافذ ممکن در جداسازی مایعات، استفاده می کند. اصولاً تنها ماده ای که می تواند از این غشاء عبور کند آب است. هیچ ماده دیگری (همانند باکتری ها (میکرو ارگانیسم)، هاگ ها، چربی ها، پروتئین ها، نمک ها، قند ها، مواد معدنی و …) می تواند از این غشاء عبور کند. بنابراین قطعاَ از فیلتر ممبران اسمز معکوس میتوان بعنوان دقیقترین روش تصفیه آب آشامیدنی نام برد.

دلیل اصلی قدرت تصفیه سازی این فیلترها اینست که:

منافذ موجود در ممبران اسمز معکوس بسیار ریز است. بطوریکه تنها ذرات کوچکتر از 0.0001 میکرون میتوانند از فیلترهای اسمز وارونه عبور کنند. همچنین فشار بالای این فیلترها به افزایش سرعت عبور آب کمک میکند.

فیلتر ممبران اسمز معکوس در سه قطر:

 • 2/5 اینچ
 • 4 اینچ
 • 8 اینچ

تولید میشود. ماژولهای فیلتراسیون اسمز معکوس سایز 4 و 8 اینچ برای نیازهای صنعتی خریداری می‌شوند. همچنین سایز 2/5 اینچ نیز برای دستگاه‌های آب شیرین کن خانگی کاربرد دارند.

ممبران نانوفیلتراسیون (NF)

ممبران نانوفیلتراسیون

ممبران نانوفیلتراسیون با غشای نیمه تراوا، اجازه عبور یون های کوچک (مثلا مواد معدنی) را می دهد. یعنی به عبارتی از عبور هم یون های بزرگ تر و هم اکثر اجزای آلی (مانند باکتری ها، هاگ ها، چربی ها، پروتئین ها، قند ها و ..) جلوگیری میکند. (اصطلاحاَ عبور تمامی ترکیبات نام برده را مسدود می سازد.)

لایه های غشایی فیلتر ممبران نانو فیلتراسیونی دو لایه هستند. اولین لایه نقش فشارگیر برای آسیب کمتر به دستگاه تصفیه را ایفا میکند. لایه‌ی بعدی نیز وظیفه‌ی تفکیک و حذف ذرات جامد و املاح اضافه‌ی آب را دارد.

نانو فیلتراسیون دارای فشار الکتریکی القایی، بمنظور عبور آبهای خالص است. این سلولهای غشایی به ذراتی که اندازه‌ای بزرگتر از 0.001 میکرون داشته باشند، اجازه عبور نمیدهند و بدینگونه به تصفیه آب می پردازند. البته یک راهکار تصفیه‌ای دیگر نیز در این نوع ماژولها گنجانده شده است:

در فیلتر ممبران نانوفیلتراسیون، ذراتی با وزن بیش از هزار دالتون حذف میشوند. بنابراین علاوه بر توجه به سایز ذرات، قابلیت کنترل و حذف ذرات براسا وزن نیز وجود دارد.

فیلتر ممبران اولترافیلتراسیون (UF)

فیلتر ممبران اولترافیلتراسیون (UF)

فیلتر ممبران اولترافیلتراسیون از غشاهایی با منافذ بزرگ تر و فشار نسبتا کم بهره می‌برد. غشای  اولترافیلتراسیون اجازه عبور نمک ها، قند ها، مواد آلی کوچک را می دهد. اما به خوبی مانع عبور پروتئین ها، چربی ها و پلی ساکارید میشود.

ذرات محلول و معلق موجود در آب که سایز بزرگتر از 0.005 دارند، توسط اولترافیلتراسیون از بین میروند. قابلیت حذف ذرات بر مبنای وزن، در فرآیندهای اولترافیلتراسیونی نیز وجود دارد. یعنی تنها ذرات با وزن کمتر از 1000 دالتون میتوانند از غشاهای اولترافیلتراسیونی رد شوند.

ممبران میکروفیلتراسیون (MF)

جامدات معلق، باکتری ها و گلبول های چربی غالباَ تنها موادی هستند که اجازه عبور از ممبران میکروفیلتراسیون را ندارند. بنابراین جهت حذف ذرات بزرگ تر، از ممبران میکروفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون استفاده می شود. با توجه به ماهیت این غشاها، بهره وری آن ها بسیار بالا می باشد.

ذراتی با اندازه های 0.1 الی 1 میکرون، اجازه عبور از فیلتر ممبران میکروفیلتراسیون را نخواهند داشت. منافذ ریز غشاهای میکروفیلتراسیون به جهت حذف عناصر کلوئیدی بکار می روند. ماژول های این نوع فیلترها از متریالهای پلیمری ساخته میشوند. غشاهای میکروفیلتراسیون برای عملیات های با دمای زیر 65 درجه مناسب می باشند.

تفاوت بین فیلتر ممبران اسمز معکوس و نانوفیلتراسیون

ممبران نانوفیلتراسیون به اندازه فیلتر ممبران اسمز معکوس یک فرآیند جداسازی سختگیرانه نیست. چرا که از غشاهایی با منافذ بزرگ تر جهت تصفیه آب استفاده می کند. اندازه منافذ غشای نانوفیلتراسیون اندکی بزرگتر از فیلترهای اسمز وارونه است. لذا ترجیح بر آن است که استفاده از فیلترهای برای موارد تصفیه آب آشامیدنی و استفاده از نانوفیلتراسیون برای موارد صنعتی‌تر صورت گیرد.

بهره‌گیری از فشار عملیاتی بالا در پروسه‌ی تصفیه آب، از جمله شباهتهای این دو محصول است.

نمک زدایی آب

درصورت نیاز به نمک زدایی آب، از انواع:

 • ممبران اسمز معکوس و
 • نانوفیلتراسیون

استفاده می شود. غشاهای نانوفیلتراسیون و RO (اسمز مکعوس یا وارونه) بر اساس روش تخلخل استفاده نمی کنند؛ و عملیات جداسازی در آنها با انتشار از طریق غشاء رخ می دهد. فشار مورد نیاز برای انجام نانوفیلتراسیون و اسمز معکوس، بسیار بیشتر از فشار مورد نیاز برای میکروفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون می باشد.

مزایای فیلتر ممبران (فیلتراسیون غشایی)

مزایای فیلترهای ممبران

فیلتراسیون غشایی در انواع کاربردهای صنعتی که مولفه های:

 • قابلیت اطمینان،
 • ثبات و
 • هزینه‌ های جاری

در آنها بسیار مهم هستند، مزایای مهمی را ارائه می‌ دهد. فیلتراسیون غشایی دارای چندین مزیت نسبت به روش های موجود تصفیه آب می باشد که عبارتست از:

 • کاهش هزینه های تولید

سیستم های فیلتراسیون غشایی معمولاً نسبت به بسیاری از فناوری های جایگزین دیگر، ارزانتر هستند. بطوریکه باید گفت:

علاوه بر قیمت ارزان فیلتر ممبران، هزینه های جاری این دستگاه‌ها نیز بسیار کم می باشد. زیرا هم مصرف انرژی در فیلتراسیون غشایی تصفیه آب پایین است. و هم هزینه های نصب و راه اندازی آن ها بسیار ناچیز است.

ازسوی دیگر، فیلتراسیون غشایی به مراحل پردازش کم تری نیاز دارد. شرایطی که به نوعی امکان درجه خلوص بالاتر و نتیجه کلی بهتر را فراهم می کند.

 • انعطاف پذیری بالا

فیلتر ممبران را می توان برای محصولات غذایی با درجه های ویسکوزیته مختلف استفاده کرد. بعنوان مثال محصولاتی که درجه ویسکوزیته بالایی دارند، همواره با فیلتراسیونی سخت تری مواجه هستند. اما تصفیه این موارد با ممبرانها به خوبی امکانپذیر خواهد بود. وجود طیف گسترده‌ای از محصولات فیلتراسیون غشایی به یافتن بهترین راه حل ممکن برای هر کاربرد خاص (جهت تصفیه آب) کمک می کند.

 • تکنولوژی بسیار با کیفیت

فیلتراسیون غشایی یک تکنولوژی بسیار باکیفیت است. جداسازی ذرات در فرآیند تصفیه فیلتر ممبران، تنها بر اساس اندازه مولکولی انجام می شود. بنابراین استفاده از مواد افزودنی را غیر ضروری می کند. محصول نهایی در فیلترسیون غشایی با بالاترین کیفیت پردازش میشود. پردازشی سختگیرانه‌ای که بسیاری از الزامات مصرف کنندگان و مقامات دولتی را برآورده می کند.

نکته: از دیگر مزایای فیلتر ممبران میتوان به شرایط دمایی مناسب و مصرف انرژی پایین اشاره نمود که در ادامه به آنها می پردازیم.

شرایط دمایی مناسب فیلتر ممبران

فیلتراسیون غشایی فرآیندی است که می تواند در دمای پایین اتفاق بیفتد. این امر عمدتاً بسیار حائز اهمیت است. چرا که امکان پردازش مواد حساس به حرارت را فراهم می کند. به‌همین سبب از فیلتر های ممبران به طور گسترده برای تولید مواد غذایی استفاده و بهره برداری میشود.

مصرف انرژی فیلتر های غشایی

فرآیند تصفیه با فیلتر های غشایی با صرف انرژی بسیار کمی همراه خواهد بود. دلیل مصرف پایین این فیلترها اینست که بیشتر انرژی مورد نیاز برای پمپاژ مایعات از طریق غشاء تأمین می گردد. مجموعاَ مقدار کل انرژی مورد استفاده فیلتراسیون غشایی، در مقایسه با روش های جایگزین (همانند تبخیر)، بسیار کمتر است.

فیلتر ممبران خانگی

فیلتر ممبران آب شیرین کن خانگی

استفاده از فیلتر ممبران خانگی باکیفیت، بهترین تاثیر را در عملکرد و روند دستگاه‌های تصفیه آب خانگی دارند. ممبرانها در دستگاه‌ های تصفیه آب خانگی باعث حذف آلاینده‌های آب، همانند فلزات سنگین و املاح آب میشوند.

ممبران تصفیه آب خانگی دارای ظرفیت 50 گالن، برابر با 200 لیتر برای تصفیه آب می باشد.

جالب است بدانید که این فیلترها در مرحله چهارم فیلتراسیون دستگاه های تصفیه آب خانگی قرار داده می‌شوند. Memberane filter دارای ابعاد و ساختار استاندارد متناسب با انواع دستگاه تصفیه آب خانگی است و در زمینه تایید کیفیت هم دارای استاندارد های معتبر می‌باشد.

نکته: کیفیت تمام اجزا در کارکرد دستگاه موثر می باشد. یعنی از فیلتر و مخزن گرفته تا اتصالات دستگاه تصفیه آب، چنانچه دارای کیفیت و استانداردهای لازم نباشند، دستگاه با مشکل مواجه میشود. (و البته مشکلات فراوانی را نیز به بار می آورد!)

فواید فیلتر ممبران خانگی

همان طور که می دانید، آب یکی از نوشیدنی های حیاتی است که سالم بودن آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بطور کلی فواید تصفیه آب توسط فیلتر ممبران عبارت است از:

 • حذف تمام ناخالصی های آب
 • حذف باکتری، ویروس و انگل
 • از بین بردن شن، ماسه و گل های محلول در آب
 • برطرف سازی هرگونه طعم و بوی آب
 • حذف مواد شیمیایی و سموم کشاورزی
 • افزودن مواد معدنی مورد نیاز بدن
 • کاهش موارد ابتلا به سنگ کلیه، بیماری های گوارشی، ریزش مو و…

عمر فیلتر ممبران چقدر است؟

تماس فیلتر ممبران با مواد آلاینده، به مرور زمان سبب کاهش عملکرد و کارایی آن میشود. به‌همین دلیل لازم است به صورت مرتب نسبت به شستشو و تمیز کردن آن اقدام شود. چند عامل مهم به مرور عمر فیلتر ممبران را کاهش می دهد:

 • میزان آلاینده های موجود در آب
 • تماس مداوم با کلر
 • کارکرد نامطلوب دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس
 • میزان سختی آب. (در املاح گیری های پسابی و صنعتی)

از همین رو در اغلب مواقع، چند مرحله به عنوان پیش تصفیه در نظر گرفته می شود تا حجم زیادی از آلاینده ها حذف شده و ذرات ریز باقی مانده به کمک ممبران ها حذف شوند. علاوه براین، لازم است تا حد امکان از برخورد بیش از اندازه ممبران‌ها با کلر جلوگیری شود. جلوگیری از وقوع چنین عواملی، موجب میشود که این تجهیزات طول عمر بیشتری داشته باشند.

زمان مناسب تعویض فیلتر ممبران

تعویض ممبران دستگاه اسمز معکوس

برخلاف نظر بعضی از افراد، فیلتر ممبران زمان مشخصی برای تعویض ندارد. از طرفی به دلیل هزینه های بالای این فیلترها، برای جلوگیری از تعویض غیر ضروری آن باید در هر دوره‌ی سرویس، سلامت فیلتر چک شود. (تا فقط در صورت نیاز تعویض شود).

سرویس‌کار در صورت افزایش TDS و کاهش تولید باید سلامت فیلتر ممبران را چک کند تا در صورت نیاز تعویض شود. استهلاک این فیلترها متناسب با میزان مصرف، مقدار املاح (TDS) و کلر موجود در آب ورودی می‌‌باشد. مواردی همانند:

 • رسوب‌ گرفتن کتری
 • یا افزایش زمان کارکرد دستگاه در طول روز،

می ‌تواند از علائم خرابی فیلتر ممبران باشد.

تعمیر و نگهداری فیلتر ممبران

در طی فرآیند های فیلتراسیون غشایی، گرفتگی فیلتر ممبران حتی با پیش تصفیه کافی، اجتناب ناپذیر است. نوع و میزان رسوب به عوامل مختلفی مانند:

 • کیفیت آب،
 • نوع غشاء،
 • مواد غشایی بکار رفته و
 • طراحی و کنترل فرآیند

بستگی دارد. وجود ذرات معلق، رسوب گرفتگی و پوسته پوسته شدن سه نوع اصلی رسوب یا آسیب روی یک غشاء محسوب می‌شوند. این آلاینده ‌ها باعث می ‌شوند که حجم کار بیشتری مورد نیاز باشد تا ظرفیت و سلامت مداوم غشاها و فیلتر ممبران تضمین شود. البته گاهاَ زمانی می رسد که این حجم کار آن قدر زیاد می شود که دیگر از نظر اقتصادی و فنی سودی نخواهد داشت.

غشاهای ممبرانها به مرور زمان و با گیر کردن املاح آبها در آنها، دچار انسداد میشوند. بنابراین نیاز به عملیات احیا و شستشو دارند. برای این مسئله از مواد شیمیایی و اسیدی احیاکننده استفاده میشود. روش کار بدین شکل است که:

مواد شستشو را به درون دستگاه تزریق مواد شیمیایی بریزید. سپس به میزان لازم، آن را با آب ترکیب نمایید. ترکیب بدست آمده را با فشار حدوداَ 2بار به فیلتر ممبران انتقال دهید تا گرفتگی ها برطرف شود. البته برای این کار، باید ممبران ها را به مدت حدوداَ یک ربع در ترکیب شیمیایی غوطه‌ور نمایید.

زمان شستشوی ممبران دستگاه RO

شستشوی ممبران دستگاه Ro

بطورکلی نمیتوان زمان مشخصی را برای شستشوی ممبرانهای دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز مکعوس مشخص نمود. اما چنانچه احساس کردید میزان آب تصفیه‌شده در حدود 10% کاهش یافته است، میتوانید به شستشوی شیمیایی memberane بپردازید.

استفاده از فیلتر ممبران در تصفیه آب

آشامیـدن آب شهــری مشکلات متعددی را برای بدن ایـجاد می کند. آب شیر، مواد معـدنی زیادی دارد و شامل نیتـرات و کلر (با مقادیر زیاد) اســت. چنانکه میتواند بیــماری هایی مثــل ریزش مو، مشــکلات گوارشی و سنــگ کلیه را در افراد ایجاد کند. نیتــرات موجود در آب سمـی و سرطان زاسـت و در طولانی مدت میتوان آن را به یک «سم کشنده» تشبیه کرد!!

همچنین آیا تا به حال به وجود و میزان رسوبات در مسیر لوله کشی آب شهری فکر کرده‌اید؟!. گردش مداوم آب در این لوله‌ها و چسبیدگی املاح به جداره لوله‌ها، موجب بروز رسوبات محلول فراوانی میشود. این املاح مضر درون لوله ها باقی مانده و با عبور هر روزه‌ی آب شرب از این مسیر، با آب مصرفی ترکیب می شود. بمنظور برطرف سازی رسوبات نیز از روش کلرزنی استفاده میشود که آنهم برای سلامتی انسان مضر است.

خرید دائمی آب معــدنی بطری نیز بصــرفه نیست و همچنین کیفـیت بالایی ندارد. بهــترین و به صـرفه ترین روش دستیابی به آب خالص، استفاده از دستگاه تصفیه آب اسـت. درواقع شما یک بار برای یک دستگاه خوب هزینه و یک عــمر از آن استفاده می کنید. بنابراین کیفیت خوب دستگاه را در اولویت اول خرید خود قرار دهید.

حذف کلر از آب مصرفی

به زبان ساده میتوان گفت که شما با داشتن دستگاه تصفیه آب و فیلتر ممبران، درواقع یک آب معدنی‌ساز در خانه خود خواهید داشت. کلرها ممکن است به چند شکل وارد آب مصرفی لوله کشی شوند:

 • بطور طبیعی در آب و به مقدار بیش از حد مجاز وجود داشته باشند!
 • در اثر اقدام زشت برخی از صیادان و ماهیگیران و از طریق رودخانه‌ها وارد سیستم‌های لوله کشی شوند.
 • بدلیل کلرزنی مأموران اداره آب و فاضلاب، وارد مسیر حرکتی جریان آب شوند.

کلرها به هر شکلی هم که وارد آب شده باشند، باز هم قابلیت دفع و حذف توسط ممبران ها را دارند. البته همانطور که پیشتر هم عنوان شد، برخورد مستمر کلر با فیلتر ممبران میتواند موجب استهلاک این تجهیزات شود.

خرید فیلتر ممبران تصفیه آب

خرید فیلتر ممبران تصفیه آب

با توجه به اهمیت بالای این فیلترهای غشایی، لازم است که در خرید ممبران تصفیه آب، چندین نکته را درنظر بگیرید:

 • بدنه فیلترها را مورد بررسی قرار دهید. (اطمینان از عدم هرگونه آسیب فیزیکی پیش از خرید)
 • نکات لازم برای محافظت از ممبرانها را رعایت نمایید.
 • ممبران‌های باکیفیت خریداری کنید. خرید فیلتر ممبران از شرکتهای سازنده معتبر در اولویت قرار دارد. زیرا هم معتبرند و هم گارانتی و خدمات پس از فروش ارائه میدهند. عاملیت های مجاز فروش، دومین اولویت برای تهیه‌ی این فیلترها بشمار میروند.
 • دقت و نوع عبوردهی هریک از فیلترهای چهارگانه، متفاوت است. درنتیجه در خرید ممبران‌ها به نوع فرآیند تصفیه و شدت آلودگی سیال (غالباَ آب) توجه نمایید.
 • برای تصفیه آب دریا، حتماَ خرید ممبران اسمز مکعوس را در اولویت قرار دهید. (نصب در آب شیرین کن دریایی؛ با تحمل سختی تا 35000 ppm)

در صورت تمایل برای خرید فیلتر های اسمز معکوس و دیگر مدلها و درخواست مشاوره در این زمینه، با مجموعه معتبر مهتاب گستر در ارتباط باشید.

تلفن : 66706377 و 66709528 و 09127883721

مهتاب گستر؛ تولید کننده برتر انواع فیلتر ممبران

مجموعه تولیدی مهتاب گستر در زمره‌ی برترین سازندگان صنعتی کشور و حتی غرب آسیا جای دارد. ساختار وسیع، حرفه ای و منعطف این شرکت که تشکیل یافته از:

 • آزمایشگاه‌های تخصصی،
 • خط تولید مکانیزه،
 • انبارهای مواد اولیه و ورق هایی که در ساخت ادوات صنعتی به آنها نیاز است،
 • و طراحان صنعتی نخبه و نیروی انسانی کارآزموده

می باشد که موجب شده تا ضمن بکارگیری بهترین نوع مواد اولیه و راهکارهای خلاقانه، انواع تجهیزات صنعتی توسط گروه صنعتی مهتاب گستر طراحی و تولید گردد. انواع تجهیزات صنعتی تولیدی این مجموعه عبارتست از:

برج خنک کننده، برج خنک کننده فایبرگلاس و گالوانیزه، پکینگ مدیا، قطره گیر، چیلر، یخساز صنعتی، مبدل حرارتی، کندانسور هوایی، هواساز، منبع کویل دار، فن کویل، داکت اسپلیت، بلوور کویل، سختی گیر، اگزاست فن، یونیت هیتر و…

جهت کسب اطلاع از قیمت و شرایط خرید فیلتر ممبران و سایر محصولات صنعتی، کافیست از طریق شماره های زیر با کارشناسان بخش فروش گروه صنعتی مهتاب گستر تماس حاصل نمایید.

نشانی دفتر مرکزی: تهران، خیابان حافظ، خیابان کامران صالح، پلاک ۲۰

تلفن : 66706377 و 66709528 و 09127883721

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]