نازل برج خنک کننده

در بررسی قسمت های مختلف برج خنک کننده یکی دیگر از بخش های مهم سیستم پاشش آب ، نازل برج خنک کننده می باشد . سیستم پاشش آب برج خنک کننده به دو قسمت اصلی تقسیم می شود . 1-سیستم پایپینگ و لوله های ارتباطی پاشش آب  2- نازل برج خنک کننده ( مکعبی ) یا آب پخش کن برج خنک کننده ( مخروطی )

1- سیستم پایپینگ و لوله و اتصالات اصلی : این بخش که عموما مستقیما از به فلنچ های  ورودی  برج خنک کننده مرتبط می شود با توجه به آیتم های مختلفی در برج خنک کننده طراحی می شود که در زیر به انواع عوامل تاثیر گذار در طراحی سیستم پایپینگ در برج خنک کننده مدارباز و برج خنک کننده مداربسته هیبریدی خواهیم پرداخت .

الف)میزان دبی آب ورودی : حجم آب ورودی در واحد زمان در علوم مکانیک سیالات دبی حجمی یا مختصرا دبی سیال مورد نظر نام دارد . این میزان حجم ورود یا دبی حجمی آب که از ورودی اصلی برج خنک کننده وارد می شود با توجه به سرعت خطی بین 2 تا 6 فوت بر ثانیه باید حداکثر داخل لوله ها جریان یابد . دبی رابطه مستقیمی با سرعت خطی دارد و با توجه به سایز قطر لوله هر چه قطر لوله نسبت به دبی معین کاهش یابد سرعت خطی آب در خط لوله افزایش می یابد و افزایش این موضوع در خط لوله باعث نگرانی در ورودی نازل برج خنک کننده یا آب پخش کن برج خنک کننده می شود .

ب)میزان فشار آب ورودی : لوله و اتصالات بخش پاشش آب در برج خنک کننده وابسته به میزان فشار آب تا حد معینی قابلیت تحمل دارند عموما لوله های UPVC فشار قوی با تحمل تا حداکثر 10 بار فشار در سیستم پاشش آب برج خنک کننده مخروطی و مکعبی به کار می رود . البته نوع دیگری نیز با متریال پلی اتیلن نیزدر برخی موارد در برج های خنک کننده مکعبی مورد استفاده قرار می گیرد . میزان فشار آب ورودی اگر از میزان معینی عبور کند به نازل برج خنک کننده فشاری بیشتر از فشار استاندارد نازل وارد می گردد که این موضوع را در آینده بحث خواهیم نمود .

2- سیستم نازل و آب گردان برج خنک کننده : این بخش شامل نازل های پاششی ثابت یا چرخشی می باشد که هدف آن پاشش آب بر روی سطوح خنک کننده پکینگ مدیا برج خنک کننده می باشد .

انواع سیستم پاشش آب در برج خنک کننده

1-سیستم پاشش آب ثابت (نازل برج خنک کننده)

2-سیستم پاشش آب دوار یا چرخشی(اسپرینکلر برج خنک کننده یا آب پخش کن برج خنک کننده)

1-سیستم پاشش آب ثابت : در سیستم پاشش آب برج خنک کننده نوع ثابت آب در ورودی به برج خنک کننده وارد یک تعداد از نازل های ثابت می شود و همانند دوش حمام آب را بر روی سطوح خنک کننده یا پکینگ پاشش می کند . از این مدل سیستم پاشش آب ثابت یا نازل در برج های خنک کننده مکعبی جریان مخالف و جریان متقاطع  با استراکچر مکعبی استفاده می شود . وظیفه نازل برج خنک کننده کاهش سطح مقطع دبی عبوری آب و به عبارتی افزایش سرعت جریان آب در خروجی از نازل می باشد . نازل برج خنک کننده در اصول سیالات عملکردی برعکس دیفیوزر دارد . نازل برج خنک کننده با افزایش سرعت در جریان خروجی آب از خود باعث می شود آب با سرعت استاندارد با سطوح پکینگ برج خنک کننده برخورد نماید .

نازل های برج خنک کننده به دو دسته مربع پاش و دایره پاش تقسیم می گردد . نازل های برج خنک کننده مدل مربع پاش ، مربعی با ضلع معین را بر روی پکینگ برج خنک کننده تحت پوشش آب قرار می دهند .  این ضلع مربع را در نازل مربع پاش تحت عنوان شعاع پاشش می شناسند . فاصله بین دو نازل برج خنک کننده  در هر لوله یا فاصله بین هر دو لوله برابر با نصف شعاع پاشش در برج خنک کننده می باشد .

همانطور که می دانید در جریان انتقال آب از نقطه ورودی برج خنک کننده اگر دبی حجمی معینی از آب داخل خط لوله جریان داشته باشد با فرض ثابت بودن مقطع لوله کشی سرعت خطی تا ورودی به نازل ثابت خواهد ماند . بنابراین در اینجا آیتمی که اهمیت بالایی برخوردار است دبی جریان ورودی به نازل برج خنک  است . اگر دبی جریان ورودی به نازل برج خنک کننده از میزان معین خود کمتر باشد اتفاقی که حادث می شود این است که آب با سرعت خطی بسیار کم از نازل خارج شده و دیگر به صورت پاشش ریز قطره ای و اسپری نخواهد بود بلکه در خروجی نازل برج خنک کننده مشاهده می شود که آب به صورت قطره چکانی پاشش می کند . این یکی از محدودیت طراحی سیستم های نازل برج خنک کننده می باشد . آیتم دیگری که حائز اهمیت است فاصله نازل برج خنک کننده از پکینگ یا سطوح خنک کننده می باشد که در این سیستم پاشش آب هرچقدر نازل از سطوح خنک کننده فاصله می گیرد شعاع پاشش نازل برج خنک کننده طبق نمودار زیر افزایش می یابد .

نمودار نازل برج خنک کنننده

در این نمودار باید دقت نمود که برای تحقق این موضوع هرچقدر آب بخواهد مسافت بیشتری را تا سطوح خنک کننده یا پکینگ مدیا طی کند باید از فشار بیشتری در نقطه ورودی به نازل برج خنک کننده برخوردار باشد . بنابراین در نازل برج خنک کننده هرچقدر میزان فشار قبل از ورودی نازل برج خنک کننده افزایش یابد ، میزان زاویه پاشش و شعاع پاشش نیز در نازل برج خنک کننده افزایش می یابد . پس توجه داشته باشید قبل از راه اندازی برج خنک کننده یکی از آیتم هایی که باید در نظر بگیرید شعاع پاششی که طراح در ورودی نازل خود طراحی کرده است را با میزان هد پمپ گردش آب خود به گونه ای تنظیم کنید که همان میزان فشار در ورودی نازل برج خنک کننده حادث گردد .

نکته دیگری که در خصوص نازل برج خنک کننده یا افشانک برج خنک کننده مطرح می باشد تنظیم میزان دبی آب ورودی به نازل و میزان فشار با یکدیگر است . باید توجه نمود که به منظور خروجی هر میزان دبی مورد نظر از هر نازل برج خنک کننده باید فشار مربوط به آن را نیز انتخاب نمود . نمودار زیر راهنمایی خوبی برای طراحی نازل برج خنک کننده می باشد . عموما در طراحی های نازل برج خنک کننده از افت فشار 2 بار و دبی 15 متر مکعب در ساعت برای نازل های 2 و 3 اینچ استفاده می شود .

نازل برج خنک کننده مهتاب گستر

انواع نازل برج خنک کننده مکعبی :

1-نازل برج خنک کننده اوریفیس : این نازل دارای تغییر مقطع پلکانی است که از متریال PVC و ABS تولید می شود و به صورت رزوه ای بر روی بست کمربندی برج خنک کننده متناسب خود نصب می گردد . این نازل برج خنک کننده در تیپ مدل  نازل دایره پاش می باشد .

نازل برج خنک کننده

2-نازل برج خنک کننده  دک اسپری:  نازل برج خنک کننده دک اسپری یا نازل برنت وود ازتیپ نازل هایی با پاشش مربع پاش می باشد که از متریال های ABS و PP پلی پروپیلن تولید می گردد . سایز ورودی این نازل 2-1/2 اینچ بوده و به صورت رزوه ای بر روی بست کمربندی برج خنک کننده نصب می گردد . دبی ورودی این نازل های برج خنک کننده عموما بین 15 تا 20 متر مکعب در ساعت و افت فشار این مدل نازل های برج خنک کننده بین 1.2 تا 1.5 بار در نظر گرفته می شود . این تیپ نازل های برج خنک کننده به دلیل پاشش مربعی شکل از کاربردی ترین نوع نازلهای برج خنک کننده محسوب می شود . به دلیل نداشتن Void Space  یا فضای پرت خالی از راندمان بالایی برخوردار هستند . نازل های برج خنک کننده مدل دک اسپری شامل یک قسمت توربولاتور یا پره گردان و قسمت ثابت اصلی می باشد .

مطالعه کنید : برج خنک کننده

نازل برج خنک کننده
نازل برج خنک کننده

3-نازل برج خنک کننده مدل 2H :

نمونه ی دیگری از مدل نازلهای برج خنک کننده دایره پاش نازلهای 2H تیپ SPN20  و SPN 30  می باشد و این دو تیپ نازل برج خنک کننده به دلیل تولید شدن از متریال پلی پروپیلن هم قابل استفاده در دما های بسیار بالا می باشند و هم این نازل ها مقاومت بسیار خوبی در برابر اسید شویی و رسوب زدایی دارند . این نازل ها در دو سایز 2 و 3 اینچ در دو تیپ ذکر شده توسط شرکت مهتاب گستر به عنوان نازل برج خنک کننده مکعبی تیپ انحصاری عرضه می گردد . این نازل ها به صورت رزوه ای بر روی بست کمربندی متناسب خود نصب می گردد .

نازل برج خنک کننده

نازل برج خنک کننده 2H تیپ SPN20 – دو اینچ – رزوه ای

قیمت نازل برج خنک کننده

نازل برج خنک کننده 2H تیپ SPN30 – سه اینچ – رزوه ای

4-نازل برج خنک کننده چپقی  :

نازل چپقی برج خنک کننده در دو سایز 4/3 و 2/1 اینچ به صورت دایره پاش از متریال ABS یا PVC تولید و بر روی بست کمربندی به صورت رزوه ای بسته می شود .

نازل کولینگ تاور

قیمت نازل برج خنک کننده

قیمت نازل برج خنک کننده بر اساس نوع نازل برج خنک کننده و همچنین متریال نازل تعیین می گردد . متریال نازل از متریال های پلیمری همانند پلی پروپیلن و پلی ونیل کلرید یا مشابه گرید های پلی اتیلن تولید می شود . قیمت نازل برج خنک کننده توسط عامل دیگری نیز تعیین میگردد که در اصل بر اساس ساختار تجهیزات داخلی نازل نیز مشخص می گردد . به عنوان مثال نازل مربع پاش برج خنک کننده از دو بخش تشکیل می شود . بخش اول توربولاتور نازل مربع پاش برج خنک کننده می باشد . این بخش وظیفه گردش آب و ایجاد جریان چرخشی می باشد ‌. قسمت دوم نازل مربع پاش برج خنک کننده اوریفیس می باشد . وظیفه این قسمت نازل برج خنک کننده کاهش سطح مقطع خروجی جریان آب داخل نازل می باشد ‌. این قسمت نازل مربع پاش برج خنک کننده عموما به صورت پلکانی تغییر مقطع ایجاد می کند . این تغییر سطح مقطع نازل برج خنک کننده در نتیجه سبب افزایش سرعت جریان خروجی نازل می باشد .

افزایش سرعت خطی در خروجی نازل مربع پاش برج خنک کننده سبب افزایش زاویه پاشش می شود و این موضوع باعث می شود که آب علاوه بر پوشش قرار دادن سطح بیشتری از پکینگ برج خنک کننده ، آب نیز در خروجی نازل مربع پاش برج خنک کننده به قطرات کوچک تری تبدیل گردد . این ریز قطرات شدن آب در خروجی ان سبب می شود که عملکرد نازل برج خنک کننده بهتر شود و نیز راندمان دستگاه بهبود بخشد . قیمت نازل برج خنک کننده در برج های مکعبی علاوه بر عوامل بالا از عامل دیگری تاثیر می گردد و آن میزان دبی خروجی می باشد . هر میزان دبی بیشتر باشد قطر ورودی نازل برج خنک کننده بیشتز می شود و این موضوع سبب افزایش متریال می شود و نتیجه این موضوع افزایش قیمت نازل برج خنک کننده می باشد . بنابراین در هنگام تعیین قیمت نازل برج خنک کننده باید ابتدا تشخیص دهیم که کدامین نازل بهترین عملکرد پاشش و راندمان را دارد سپس نوع متریال را بر اساس ‌کیفیت اب ورودی به نازل برج خنک کننده و همچنین دمای آب داغ ورودی برج خنک کننده است .

نازل پروانه ای برج خنک کننده

نازل پروانه ای برج خنک کننده که به نازل دوار برج خنک کننده نیز معرفی می شود . این نازل پروانه ای تحت عنوان اسپرینکلر برج خنک کننده یا نازل چرخشی نیز معرفی می گردد . نازل پروانه ای کولینگ تاور از سایز دو اینچ تا بیست اینچ تولید می شود . جنس این نازل از متریال پلمیری ،آلومینیوم ،برنج یا چدن تولید می شود .
مدل پلیمری نازل پروانه ای در انواع سیستم ها کاربرد دارد . اسپرینکلر برج خنک کننده با متریال پلاستیکی یا پلمیری عموما از گرید پلی پروپیلن یا پلی آمید تولید می شود . نازل پروانه ای پلاستیکی عموما با روش تزریق پلاستیک تولید می شود . اسپرینکلر برج خنک کننده مخروطی معمولا برای سیستم های سایز کوچک استفاده می شود .

نازل پروانه ای

مدل آلومینیومی نازل پروانه ای برج خنک کننده از متریال آلومینیوم خشک تولید می شود . و با تراشکاری در سایزهای مختلف از دو اینچ تا ۱۲ اینچ تولید می شود . اسپرینکلر آلومینیوم برج خنک کننده دارای دو قسمت اصلی می باشد . قسمت اول نازل پروانه ای برج خنک کننده قسمت ثابت می باشد ‌ . این قسمت به لوله اصلی برج خنک کننده اتصال می یابد . قسمت دوم این نازل پروانه ای برج خنک یا اختصارا اسپرینکلر برج خنک کننده قسمت دوار می باشد این قسمت اسپرینکلر برج خنک کننده بر روی قسمت دوار توسط یک بلبرینگ به حالت دوار مونتاژ می شود . این قسمت اسپرینکلر برج خنک کننده عموما دارای تعداد معینی خروجی است . هر یک از خروجی های قسمت دوار نازل پروانه ای برج خنک کننده از متریال آلومینیوم به تعدادی لوله اتصال می یابد ‌. هر یک از لوله های خروجی این تیپ نازل پروانه ای برج خنک کننده توسط تعداد مهارکش و بست به یک محور عمودی اتصال می یابد . عموما نازل پروانه برج خنک کننده از متریال آلومینیوم در برج های خنک کننده مخروطی به کار برده می شود . توصیه می شود اگر قصد تعویض اسپرینکلر برج خنک کننده دارید به منظور عملکرد صحیح تر این قطعه در برج خنک کننده لوله های خروجی اسپرینکلر برج خنک کننده یا نازل پروانه ای برج خنک کننده مخروطی را کمی با زاویه بالاتر نسبت به محور اسپرینکلر با بست مهارکش اتصال دهید ‌. علاوه بر این موضوع حتما در نظر بگیرید به منظور چرخش درست اسپرینکلر برج خنک کننده فشار ورودی دستگاه را با مشاورین شرکت مهتاب گستر چک کنید .
نازل پروانه ای برج خنک کننده برنجی :
این تیپ نازل پروانه ای برج خنک کننده یا اسپرینکلر برج خنک کننده همانند دو تیپ بالا در برج های خنک کننده مخروطی به کار می رود . اسپرینکلر برنجی برج خنک کننده مخروطی عموما با روش تراشکاری تولید می شود و قیمت نازل پروانه ای برج خنک کننده برنجی از سایر انواع آن بیشتر است . عمر مفید این مدل نازل پروانه ای برج خنک کننده از سایر انواع مشابه بسیار بیشتر است . همچنین وزن این مدل اسپرینکلر برج خنک کننده نیز از سایر انواع اسپرنکلر آلومینیوم و پلاستیکی بیشتر است . وزن زیاد این‌ مدل نازل پروانه ای برج خنک کننده سبب می شود فشار بیشتری توسط پمپ در ورودی برج خنک کننده مخروطی نیاز باشد . بنابراین اگر قصد تعویض و خرید اسپرینکلر برج خنک کننده دارید حتما با مشاورین شرکت فشار پمپ رو مطرح کنید . زیرا کمبود فشار در ورودی نازل پروانه ای سبب کند چرخیدن یا ثابت شدن اسپرینکلر برج خنک کننده مخروطی می شود . قیمت اسپرینکلر برج خنک کننده بر اساس قیمت آلیاژ آلومینیوم ،برنج و چدن تعیین می گردد . بنابراین در هنگام نیاز به خرید نازل برج خنک کننده یا اسپرینکلر قیمت نازل برج خنک کننده و اسپرینکلر را با قیمت روز از مشاورین شرکت مهتاب گستر جویا شوید .

سایر محصولات
پکینگ اسپلش