منبع کویل دار

منبع کویل دار یا منبع کویلی، مخزنی است گالوانیزه در ظرفیت های 300 تا 10000 لیتر با کویلی مسی یا استیل که بمنظور تامین آب گرم مصرفی در واحدهای خانگی، صنعتی و تجاری از آب گرم یا بخار خروجی از دیگ یا بویلر استفاده می نماید. منابع کویلی مکانیزمی شبیه آبگرمکنها دارند با این تفاوت که شعله آتش مستقیم به بدنه مخزن نمی خورد و آب سرد ورودی به مجتمع در مجاورت کویلی که با بخار یا آب گرم از درون داغ شده است، گرم می شود و سپس از طریق پمپ به درون واحدها پمپاژ میشود.

منبع کویل دار

منبع کویل دار یک مبدل حرارتی جهت گرم نمودن سیال (عموما آب) می باشد. منابع کویل دار در انواع مختلف برای مصارف خانگی و صنعتی موجود می باشند. منبع کویل دار در دو نوع کویل ثابت و کویل متحرک و به صورت افقی و عمودی در ظرفیت های مختلف تولید می شوند.

منبع کویل دار با کویل متحرک معمولا در صنعت و برای گرم نگه داشتن سیال مورد استفاده قرار می گیرد. با حرکت کویل در مخزن گرما به صورت یکنواخت به سیال می رسد. این نوع منبع کویل دار معمولا در صنایع شیمیایی، نفت و … استفاده می شود.

ساختمان منبع کویل دار

منبع کویل دار با کویل ثابت که برای تولید آب گرم مورد استفاده قرار می گیرد، موضوع مورد نظر ما می باشد. این نوع از منابع کویل دار با توجه به نوع کاربری در ظرفیت های 300 تا 10000 لیتر تولید و عرضه می شوند. دو مولفه اصلی در منبع کویل دار بدنه و کویل می باشد. معمولا برای بدنه از ورق های گالوانیزه استفاده می شود که ضخامت ورق بر اساس فشارکاری، ظرفیت و دمای آب مورد نظر انتخاب می شود.

کویل در انواع حلزونی و مارپیچ و U شکل از متریال مس، استیل و فولادی در بازار موجود هستند که بهترین گزینه برای منابع کویل دار کویل مسی می باشد. زیرا نسبت به دیگر انواع کویل از ضریب انتقال حرارت بالاتری برخوردار می باشد و در برابر رسوب مقاوم می باشد.

کویل در میان منبع نصب شده و با استفاده از حرارتی که از آب گرم و یا بخار خروجی از بویلر  دریافت می کند، آب سرد درون منبع را  که در بین لوله های کویل در جریان است، گرم و برای استفاده آماده می کند. در مواردی که از بویلر بخار استفاده می شود کویل مسی 0.9 میلی متر و در صورت استفاده از بویلر آب گرم استفاده شود کویل 0.7 میلی متر نصب می شود.

به طور کلی ضخامت کویل بر اساس شرایط پروژه انتخاب می شود. منابع کویلی که از حرارت ایجاد شده توسط دیگر تجهیزات مانند بویلر استفاده می کنند معمولا تک کویل می باشند اما در سیستم گرمایش خورشیدی از منبع کویلی با دو کویل استفاده می شود.

انواع منابع کویلی

منابع کویلی به دو دسته تقسیم می شوند:

منبع کویل دار افقی یا خوابیده

این نوع منابع بصورت افقی روی زمین با پایه خوابانده می شوند و کویل بصورت افقی درون مخزن قرار می گیرد. مهمترین مزیت آن استفاده در مکان هایی است که سقف موتورخانه که قرار است مخزن درون آن قرار گیرد کوتاه است و امکان استفاده از منابع کویلی عمودی وجود ندارد.

منبع کویل دار افقی (خوابیده) از ورق گالوانیزه گرم st37 به ضخامت 16میلیمتر و با استفاده از استانداردهای 17MN4 و DINI17155 طراحی و تولید می گردد. کویل حرارتی آن دارای لوله های مسی به ضخامت 0/7 و 0/9 میلیمتر می باشد و سایز این لوله ها 3/4 و 5/8 اصولا در نظر گرفته می شود.

در هرساختمان مسکونی ظرفیت منبع کویل دار افقی به ازای هر واحد حداقل 100 لیتر منظور می گردد. این منبع در ظرفیت بیشتر از 2000 لیتر دارای دریچه بازدید می باشد و عدسی های داخل منبع کویل دار افقی که توسط شرکت مهتاب گستر تولید می گردد بصورت لبه دار می باشد . پیشنهاد می شود در موارد که سطح کلکتور دیگ بخار از کویل بالاتر است حتما از پمپ سیر کولاتور استفاده گردد.

محصول مرتبط جهت کسب اطلاعات بیشتر : فن کویل

منبع کویلدار عمودی یا ایستاده

انتخاب نوع منبع کویل دار عمودی یا ایستاده بسته به فضای موتور خانه انجام می پذیرد و معمولا به دلیل اشغال فضای کمتر، بیشتر از منبع کویلدار عمودی استفاده می شود. بعضی از تفاوت های منابع کویلی افقی و منبع کویل دار ایستاده به شرح زیر می باشد:

 • اشغال فضای کمتر توسط مخازن عمودی یا ایستاده نسبت به مدل افقی
 • ایجاد فشار سیال بیشتر جهت گردش آب توسط مخازن ایستاده یا عمودی
 • حمل و نقل آسانتر مخازن عمودی
 • قیمت مناسبتر و ارزان تر نسبت به مدلهای افقی
 • مخزن کویل دار افقی بیشتر در کاربری مبدل های حرارتی شل تیوب کاربرد دارند.
 • مخزن کویل دار خوابیده قابلیت تولید در سایزهای بالاتری را دارند (تا طول 12 متر)
 • مخزن کویل دار عمودی دارای شیر یکطرفه بوده و به لحاظ کارکرد با آب گرم مناسب تر می باشد.
 • نواسانات حجمی آب گرم در مخازن کویلدار ایستاده سبب شده که این مدل ها در سیکل آب گرم گردشی نیازی به منبع انبساط نداشته باشند.

قیمت منبع کویل دار

نحوه کار منبع کویل دار

در حقیقت منبع کویل دار نوعی مبدل حرارتی پوسته – لوله با مکانیزمی شبیه آبگرمکن می باشد. همه مبدل های حرارتی بر اساس یک اصل ساخته شده اند، یعنی اینکه یک سیال داغ در اطراف یک مایع  سردتر جریان می یابد و  گرمای آن (و بنابراین انرژی آن) را در جهت جریان سرما منتقل می شود.

برای مثال تصور کنید که در یک روز سرد فرمان اتومبیل خود را در دست نگه دارید در ابتدا اختلاف درجه حرارت بین دست و فرمان اتومبیل زیاد است و می توانید این اختلاف دما را حس کنید. بعد از گذشت چند دقیقه گرمای دست شما به فرمان منتقل شده و فرمان اتومبیل گرم می شود.

این مثال روشی بصری برای درک اصول اولیه هر مبدل حرارتی است: درون منبع کویل دار دو سیال با دماهای مختلف به طور غیر مستقیم نزدیک به هم قرار می گیرند و از طریق یک رسانا به تبادل حرارت می پردازند.

شاید علاقمند باشید با دستگاه سختی گیر که یکی از اجزاء ضروری جهت رسوب زدایی مخازن کویل دار می باشد آشنا شوید در این صورت روی عبارت سختی گیر کلیک کنید.

در همه انواع مخازن کویلی دقیقا همین اتفاق رخ می دهد، آب یا بخار گرم تولید شده توسط بویلر یا دیگ بخار در کویل جریان می یابد و سپس آب سرد به دورن منبع جریان یافته در تماس با کویل قرار می گیرد و گرم می شود.

منبع کویل دار با معادل انگلیسی domestic hot water با مخفف انگلیسی DHW نوعی مبدل حرارتی است که آب گرم یا بخار خروجی از بویلر، در داخل کویل از چند شاخه لوله حرارتی رفت و برگشتی عبور کرده و باعث گرم شدن لوله و در نهایت منجر به گرم شدن آب سرد داخل لوله می شود.

منبع کویل دار از دو قسمت مخزن اصلی و کویل تشکیل شده است. منابع کویلی بر اساس نوع کاربرد اعم از بار حرارتی سیستم، فشار کاری و… معمولا از ورق گالوانیزه و استیل و لوله های حرارتی رفت و برگشتی از جنس مس، استیل و فولادی می باشد. ضخامت ورقه های بدنه منبع وابسته به کاربری از 4 میلی متر الی 16 میلی متر متغیر است.

ظرفیت منبع کویل دار

منبع کویل دار بسته به نیاز مصرف کننده در ظرفیت های 300 الی 10000 لیتر تولید میگردد. در انتخاب ظرفیت مناسب به عواملی همچون حجم آب مصرفی ، ابعاد موتور خانه و سایز ورودی ها وابسته است.

پرکاربردترین منبع کویلی عبارتند از 1000 ، 1500 و 2000 لیتر و جدول ابعاد و اندازه مخازن تولیدی این شرکت به شرح جدول زیر است.

منبع کویل دار 500 لیتری

این نوع از منبع کویلی مناسب واحدهای صنعتی کوچک و واحدهای مسکونی 5واحدی می باشد جنس مخزن از ورق گالوانیزه گرم st37 با ضخامت 4و5 میلیمتر با وزن 140 و 170 کیلوگرم می باشد. قطر منبع 63 سانتی متر و طول آن 150 سانتی متر و سطح حرارتی کویل 15 فوت بر مربع است. وتوان گنجایش 468 لیتر آب گرم مصرفی را دارا می باشد.

منبع کویل دار 600 لیتری

این نوع منبع برای تقریبا 8 واحد آپارتمانی کوچک و 6 واحد آپارتمانی متوسط مناسب می باشد. جنس بدنه از ورق گالوانیزه گرم به ضخامت 4 و 5 میلی متر و با وزن 160 و 200 کیلوگرم می باشد. ضخامت عدسی چدنی این منبع 4 و 5 میلی متر و قطر مخزن 70 سانتی متر و طول آن 150 سانتیمتر است. این منبع گنجایش تولید 600 لیتر آب گرم را دارد. سطح حرارتی کویل ها 18 فوت مربع و دارای 7 بوشن می باشد.

منبع کویل دار 800 لیتری

منبع کویل دار 800 لیتری تولید مهتاب گستر از ورق گالوانیزه گرم به ضخامت 4 و5م میلی متر و به وزن 190 و 240 کیلوگرم و به قطر 82 سانتیمتر ساخته شده است. طول و یا ارتفاع منبع 150 سانتی متر می باشد و در ظرفیتهای پایین فاقد دریچه بازدید می باشد.

سطح حرارتی کویل 23 فوت مربع می باشد و این منبع جوابگوی نیاز 10 واحد مسکونی کوچک و یا 8 واحد مسکونی متوسط می باشد. ضخامت کویل های آبگرم معمولاً ۰٫۷ میلیمتر و ضخامت کویلهای بخار معمولاً 0.9 میلیمتر می باشند. این منبع دارای 7 بوشن جهت اتصالات می باشد.

منبع کویل دار 1000 لیتری

این منبع از ورق گالوانیزه گرم st37 به همراه دولایه پوشش اپوکسی از داخل و دو لایه رنگ صنعتی از خارج و سند پلاست شده به ضخامت 4 و 5 میل با وزن 210 و 260 کیلوگرم به قطر 92 سانتی متر و ارتفاع 150 سانتی متر ساخته شده است.

بار حرارتی کویل این منبع 27 فوت بر مربع می باشد و کویل مسی این منبع بدون درز جهت نصب در داخل مخزن آب گرم به همراه اتصالات فلنچی و واشر و پیچ و مهره بر اساس استانداردها می باشد و ضخامت عدسی نیز 4 الی 5 میلی متر می باشد. منبع کویل دار 800 لیتری پاسخگوی نیاز 13 واحد آپارتمانی کوچک می باشد و این منبع نیز دارای 7 بوشن می باشد.

منبع کویل دار 1200 لیتری

از ورق گالوانیزه ST37 به ضخامت 4 و 5 میلی متر و به وزن 260 و 320 کیلو گرم پوشیده شده از دو لایه رنگ اپوکسی ورنگ صنعتی با عدسی به ضخامت 5میلی متر و ضخامت 92 تا 102 سانتی متر و کویل های مسی با ضریب حرارتی 29 فوت مربع طراحی و ساخته شده است . میزان سیال درون مخزن مناسب 15 واحد مسکونی کوچک می باشد.

منبع کویل دار ایستاده ۱۲۰۰ لیتری مهتاب گستر به لحاظ دوام و طرح اختصاصی آن در اندازه و حجم های مختلف، جهت استفاده درمراکز علمي، هتلها، بيمارستانها، مجتمعهاي مسکوني، تجاري و اداري، موسسات و مراکز مختلف صنعتي بسيار مقرون بصرفه بوده است.

منبع کویل دار 1500 لیتری

 • جنس منبع از ورق گالوانیزه گرم
 • ضخامت ورق 4 و 5 میلی متر
 • ضخامت عدسی 4 و 5 و 6 میلی متر
 • ارتفاع منبع 150 سانتی متر
 • وزن ورق گالوانیزه بسته به ضخامت عدسی به ترتیب 270 و 340 و 365 کیلوگرم
 • ضریب حرارتی کویل 38 فوت مربع
 • قطر عدسی 112 سانتی متر
 • تعداد بوشن اتصالات 7 عدد

منبع کویلی 2000 لیتری

این منبع ساخته شده از ورق گالوانیزه گرم به ضخامت 5 و 6 میلی متر و وزن 420 ، 510 و 570 کیلوگرم به ارتفاع یا طول 200 سانتی متر می باشد. وزن ورق بر حسب ضخامت عدسی چدنی لحاظ می گردد. ضخامت عدسی 5 ، 6 و 8 میلی متر و قطر آن 112 سانتی متر می باشد.

ضریب حرارتی کویل ها 61 فوت مربع منظور می گردد. پاسخگوی نیاز 25 واحد مسکونی کوچک است و همچنین در ادارات و هتلها و … استفاده می گردد دارای دریچه بازدید می باشد. تعداد اتصالات و بوشن ها در این منبع 7عدد می باشد.

منبع کویل دار عمودی

منابع کویل دار 2500 لیتری

منبع کویل دار 2500 لیتری از ورق گالوانیزه گرم به ضخامت 5 و 6 میلی متر و به اوزان 500 ، 600 و 700 کیلوگرم ساخته شده است. ضخامت عدسی 5 ، 6 و 8 میلی متر و قطر آن 126 سانتی متر می باشد، طول منبع کویلی مذکور 200 سانتی متر بوده و آب گرم ویژه 32 واحد مسکونی را تامین و نگهداری می نماید . تعداد بوشن 7عدد، دارای دریچه بازدید نیز می باشد .

مخزن کویل دار 3000 لیتری

مشخصات فنی این منبع کویل دار به شرح زیر است :

 • جنس منبع ورق گالوانیزه گرم 37st
 • ضخامت ورق 5 و 6 میلی متر
 • وزن منبع 540 و 660 کیلوگرم
 • ضخامت عدسی 5 و6 میلی متر
 • تعداد بوشن 7 عدد
 • قطر عدسی 140 سانتی متر
 • طول منبع 200 سانتی متر
 • تامین کننده آب گرم مورد نیاز 40 واحد مسکونی کوچک
 • دارای دریچه بازدید

دمای بهینه آب گرم در منابع کویلی

منابع آب گرم کویل دار باید به گونه ای باشند که مقدار قابل توجهی از آب گرم با دمای قابل تنظیم و بدون تاخیر زمانی تامین کنند. آب آشامیدنی گر چه از کیفیت بالایی برخوردار است اما عاری از باکتری نیست.

آب گرم با دمای  30 تا 45 درجه سانتیگراد به معنی شرایط عالی برای رشد و تکثیر این میکروارگانیسم ها است. باکتری هایی مانند “لژیونلا “می تواند به سرعت تکثیر شوند و سلامتی انسان را تحت شعاع قرار دهند.

با گرم کردن موقتی کل منبع آب گرم تا دمای 60 – 65 درجه سانتیگراد می توان از این خطر جلوگیری نمود. دمای بالاتر از 65 درجه نیز به دلیل افزایش خطر خوردگی و خطرات ناشی از رسوب کربنات که با افزایش دما اتفاق می افتد، خطراتی را به دنبال خواهد داشت.

مزایای منبع کویل دار

 • مهم ترین مزیت منبع کویل دار نسبت به منبع دو جداره سرعت تولید آب گرم و تک جداره بودن آن است. تک جداره بودن مخازن سبب می شود درهنگام خوردگی، سوراخ شدن، ترکیدگی و… قابل تعمیر باشد.
 • در ظرفیتهای بالا و لیتراژ مختلف سفارش و ساخته می شود.
 • حمل و نقل آسان نسبت به منبع دوجداره
 • قابلیت نصب و تعویض بدون استفاده ازابزارآلات خاص و همچنین پرسنل برای بالا بردن منبع دوجداره که در ارتفاع نصب می شود.

معایب منابع کویل دار

 • اشغال فضای بیشتر در موتورخانه نسبت به مخازن دو جداره
 • بدلیل استفاده از کویل و عدم گردش مناسب آب داغ در کویل یک دستگاه پمپ سیرکولاسیون باید به صورت دائمی روی خط رفت یا برگشت آب داغ کار کند. روشن بودن این پمپ مستلزم اصطحلاک و مصرف برق می باشد.

تولید کننده منبع کویلی

محاسبه ظرفیت منبع کویل دار

یکی از فاکتورهای مهم در عملکرد صحیح منبع کویل دار، محاسبه دقیق ظرفیت آن می باشد . طبق مبحث 16 مقررات ملی ساختمان ظرفیت ذخیره انواع منبع کویل دار و منابع ذخیره آب گرم مصرفی برای واحد های مسکونی به شرح ذیل می باشد :

 1. آپارتمان تک خوابه : 75 لیتر در ساعت
 2. آپارتمان دو خوابه : 110 لیتر در ساعت
 3. آپارتمان سه خوابه : 150 لیتر در ساعت

حجم منبع کویل دار معمولا بر اساس میزان تقاضا (واحد مسکونی، استخر، کارخانجات و …) محاسبه می شود. که برای واحد های مسکونی 100 الی 150 لیتر در ساعت در نظر گرفته می شود. مقدار واقعی آب گرم مصرفی و حجم منبع آب گرم  از  دو فرمول زیر امکان پذیر است:

ضریب تقاضا × حداکثر مصرف آب گرم (GPH) = مقدار واقعی مصرف آب گرم

ضریب ذخیره منبع × ضریب تقاضا × حداکثر مصرف آب گرم (GPH) = حجم منبع آب گرم

ضریب تقاضا : از آن جا که میزان مصرف آب گرم در طول شبانه  روز یکسان نیست و در ساعات مختلف متغیر است و اینکه وسایل و تجهیزات مصرفی آب گرم ( ماشین ظرف شویی، سرویس بهداشتی، دوش ها و …) به طور همزمان آغاز به کار نمی کنند از این ضریب برای محاسبه دقیق تر مقدار آب گرم مصرفی استفاده می شود.

ضریب ذخیره منبع : در ساعاتی از شبانه روز به دلیل بالا رفتن مصرف ممکن است آب درون منبع کویلدار کاهش یافته و برای جبران آن آب سرد وارد منبع شود و بقیه آب موجود در منبع را سرد کند ، به همین دلیل حجم منبع ذخیره آب گرم را بیشتر از مقدار واقعی در نظر می گیریم که بسته به نوع مصرف ضریب ذخیره منبع بین 0.6 تا 1.2 متغیر خواهد بود.

درجه حرارت مناسب : همانطور که پیش تر اشاره شد دمای مناسب آب گرم بین 30 تا 70 درجه سانتیگراد می باشد.

محاسبه بار حرارتی آب گرم مصرفی درون منبع کویلی

برای محاسبه بار حرارتی آب گرم مصرفی است می توان از فرمول زیر استفاده نمود.

Q3 = 8.33 * V * t2-t1

که در آن Q3 بار حرارتی آب گرم مصرفی، V مقدار واقعی آب گرم مصرفی بر حسب گالن بر ساعت ، t2 دمای آب گرم خروجی از منبع و t1 دمای آب ورودی به منبع بر حسب فارنهایت می باشد.

اجزای منبع کویل دار

در ادامه بخشهای مختلف تشکیل دهنده یک منبع کویل دار را بترتیب بیان نموده و چند کلمه ای در مورد وظایف هر یک می نویسیم.

مخزن

ضخامت ورق فولادی به کار رفته در مخزن بر حسب فشار کاری دستگاه، دمای کاری و ضریب خورندگی آب محاسبه می شود. از مخازن کویلی در دو نوع افقی و ایستاده بر حسب شرایط محل نصب استفاده می شود.

پایه

در منبع کویل دار افقی پایه به صورت شاسی و زیر سری مانند مخزن دو جداره ساخته می شود و در مخازن کویلدار ایستاده پایه ها به مخزن متصل است.

جدا کننده

یک عدسی چدن است که مسیر لوله های حرارتی رفت و برگشتی را با یک دیواره و لاستیک آب بندی از یکدیگر جدا می سازد.

کویل (لوله های حرارتی)

به صورت u شکل یا حلقوی ساخته می شوند که یک روی صفحه سوراخ دار جوش داده شده است و توسط صفحات فلزی فاصله لوله ها از یکدیگر ثابت نگه داشته می شود. کویل ها در انواع مختلف از جنس مس، استیل و فولاد وجود دارند.

کویل های فولادی از اولین نوع کویل های مورد استفاده بوده که امروزه استفاده از این نوع کویل به حداقل رسیده است. در اکثر پروژه ها به دلیل رسانندگی بالای مس از کویل مسی استفاده می شود. کویل های استیل نیز به دلیل بالا بودن قیمت متریال در موارد خاص و در حضور آب با املاح و رسوب گذاری بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

کویل مسی

بوشن ها

روی مخزن بوشن هایی جهت ورود آب شهری و رفت و برگشت آب گرم مصرفی و نصب تجهیزات (فشار سنج ، ترمومتر و شیر اطمینان و…) جوش داده شده است. بنا به درخواست کارفرما و شرایط پروژه امکان تغییر در تعداد بوشن ها وجود دارد.

دریچه بازدید

جهت دسترسی به درون مخزن کویلی تعبیه می شود. از طریق این دریچه می توان نسبت به شستشوی دوره ای مخزن اقدام نمود و حتی بهنگام تعویض کویل می بایست از طریق این دریچه نسبت به استخراج کویل پوسیده و جایگزینی کویل تازه اقدام نمود.

منبع کویل دار

طراحی منبع کویل دار

منابع کویل دار بر طبق استاندارد های زیر طراحی و تولید می شوند :

 • مقاطع تحت فشار ASME SEC1-8 ، ISIRI 4231
 • مقاطع خارج از تحت فشار ASME SEC1-9
 • فلنج ها DIN 2576
 • تست هاي غير مخرب ISIRI 4231

و همچنین در انتخاب متریال منبع کویل دار از استاندارد های زیر استفاده می شود :

 • ورق فولادی مورد استفاده ASTM A516 ، DIN 17155
 • لوله های مورد استفاده DIN 17175
 • فلنج های مورد استفاده DIN 2576
 • پايه و قسمت هاي غير تحت فشار DIN 17100

نکات فنی در طراحی منبع کویل دار

همانطور که در بخش محاسبه ظرفیت منبع کویل دار قید شد منابع کویل دار بر مبنای حجم آب گرم مصرفی ، دمای آب سرد ورودی به دستگاه و ضریب حرارتی کویل و فشاری کاری و …انتخاب می گردد ، اما منبع کویلی میبایست بر اساس قوانین و استانداردهای خاص طراحی گردد که در اینجا به آنها اشاره خواهیم کرد :

 1. مخزن اصلی منبع کویل دار عمودی یا افقی (برحسب شرایط مکانی شما) دارای سر و ته عدسی لبه دار پرس شده و بر اساس استاندارد ASME جهت فشار کار 100 psig طراحی می گردد .
 2. هر منبع کویل دار در ظرفیت های بالا دارای دریچه آدم روی بیضی شکل به ابعاد 15*11 اینچ مناسب مخازن تحت فشار با واشر مربوطه می باشد.
 3. کویل مسی بر اساس آخرین استانداردهای ASME و BS ساخته می شود.
 4. منبع کویل دار دارای بوشن اتصالات می باشد که اصولا این منابع از 7 بوشن اعم از بوشن های خروجی آب گرم، ورودی آب، ترموکوپل شیر ترموستاتیک، تخلیه، ترمومتر، شیر اطمینان و فشار سنج تشکیل شده است که روی دستگاه جوش داده می شوند.
 5. داخل دستگاه پس از تمیز کاری حداقل دو لایه اپوکسی مخصوص و خارج آن بعد از ضد زنگ، رنگ روغنی زده می شود تا از مقاومت بالاتری در برابر شرایط جوی وفشارسیال برخوردار گردد.
 6. هر دستگاه به منظور استقرار مناسب و تراز شدن دارای پایه مناسب از جنس فولاد ساختمانی می باشد.
 7. هر دستگاه دارای دو محل اتصال قلاب مخصوص جهت سهولت در جابجایی می‌باشد.
 8. مخزن اصلی با فشاری معادل یک و نیم برابر فشار کل تست می گردد
 9. کویل ها با استفاده از لوله های مسی به قطر های 3⁄4 و 7⁄8 اینچ ساخته میشوند.
 10. عدسی کویل مسی از جنس چدن است.
 11. صفحه تیوب پلیت و غلاف کویل مسی از جنس فولاد مناسب مخازن تحت فشار ساخته میشوند.
 12. فشار طراحی و تست جهت کویل ها تا قطر 8 اینچ به ترتیب، 150 و 300 پوند بر اینچ مربع و برای کویل های به قطر 10 تا 14 اینچ به ترتیب 125 و 250 پوند بر اینچ مربع میباشند.
 13. برای طراحی کویلهای مسی از درجه حرارت 350 درجه فارنهایت استفاده می گردد.

قیمت منبع کویل دار

منبع کویل دار بر اساس ظرفیت مورد استفاده ، ضخامت بدنه اصلی ، جنس کویل ها ، ضخامت عدسی های محدب و … قیمت گذاری می شود . جهت کسب اطلاعات در خصوص ظرفیتهای مختلف منابع کویلی شرکت مهتاب گستر با همکاران ما در واحد فروش تماس بگیرید.

متاسفانه قیمت منبع کویلی بدلیل وابسته بودن به قیمت ورق گالوانیزه و مس که هر دو این موارد وابسته به قیمت روز فلزهای مذکور در بورسهای جهانی هستند ، بسیار متغیر می باشد و امکان فراهم نمودن لیست قیمت بروز منیع کویلی میسر نیست . نکته بسیار مهم اینکه شرکتهای کوچک بدلیل عدم برخورداری از تائیدیه های مورد نیاز در جوش و … براحتی کالایی غیر استاندارد با قیمت پایین در اختیار مشتریان و کارفرمایان قرار می دهند .

تقاضا دارد در صورت استعلام قیمت منبع کویل دار و دریافت پیشنهادی وسوسه انگیز و با قیمت هایی پایین حتما از دفتر شرکت مزبور بازدید کنید تا به محض برخورد با مشکل بتوانید نسبت به احقاق حق تان اقدام نمائید. 

قیمت منبع کویلی 300 لیتری امروز از 2.5 میلیون تومان آغاز و تا 100 میلیون تومان برای منبع کویلدار 2000 لیتری استیل می توان رنج قیمتی تعریف نمود.

نصب منبع کویل دار

اولین مسئله که در زمان نصب منبع کویل دار باید مدنظر قرار دهید مکان نصب منبع کویل دار است که باید با دقت انتخاب شود برای انتخاب مکان نصب باید به این نکته توجه داشته باشید که جهت تعمیرات و جابجایی های احتمالی دستگاه در آینده فضای کافی را در نظر بگیرید ، با توجه به ابعاد کویل باید حداقل 1.5 تا 2 برابر قطر منبع فضا در نظر بگیرید تا بتوانید به راحتی کویل را جهت سرویس و شتشو خارج کنید.

در نزدیکی منبع کویل دار بهتر است جهت تخلیه آب های خروجی از منبع کفشور مناسب در نظر گرفته شود در بعضی از مناطق سردسیر بهتر است برای حفظ دمای آب ، بدنه منبع را بوسیله عایقهای مناسب مانند پشم شیشه یا عایق الاستومری بپوشانیم. در قسمت خروجی آب منبع کویل دار بهتر است بجای درپوش از شیر دستی و لوله کشی تا محل تخلیه آب استفاده گردد.

در ضمن دقت داشته باشید که در قسمت لوله ورودی منبع کویل دار حتما از شیر یک طرفه استفاده شود تا از برگشت آب جلوگیری گردد در منابع کویل دار ایستاده لوله آب گرم در قسمت بالای مخزن و لوله آب سرد در قسمت پایین مخزن نصب میشود. قسمت نشیمنگاه و فنداسیون مخزن به گونه ای انتخاب شود که در اثر ارتباط با آب های روی زمین مانع از پوسیدگی مخزن گردد . نکته آخر که باید مد نظر قرار دهید این است که در مسیرهای ورودی و خروجی مخزن از مهره ماسوره و شیر یکطرفه با سایز و فشار کاری متناسب با منیع کویل دار استفاده نمایید.

در هنگام نصب منبع کویل دار باید به عوامل بسیاری دقت نمود :

 1. موقعیت مکانی موتورخانه
 2. فضای داخلی موتور خانه
 3. لوله کشی های داخلی ساختمان موتورخانه
 4. نوع بویلر (بویلر آبگرم یا بخار)
 5. فشار کاری سیستم
 6. تراز بودن محل قرار گیری

مشکلات احتمالی منابع کویلی

در اثر گذشت زمان ممکن است عملکرد منبع کویل دار با مشکل رو به رو شود و آب گرم نشود در این صورت علت را باید در موارد زیر جستجو کرد.

 1. عدم عایقکاری منبع کویل دار
 2. رسوب گرفتگی
 3. مصرف زیادتر از حد معمول
 4. پایین بودن دمای آب دیگ
 5. دمای آب سرد ورودی پایین است
 6. پمپ آب گرم مصرفی درست عمل نمی کند
 7. عدم سیرکوله آب دیگ
 8. سوراخ شدن کویل
 9. نشتی اتصالات و شیر اطمینان

روشهای تعمیرخرابی و نقایص منبع کویل دار

در بالا به برخی از مشکلات احتمالی که ممکن است عملکرد منبع کویل دار را تحت ثاتیر قرار دهد اشاره نمودیم . در اینجا از مهندسین و متخصصین گروه صنعتی مهتاب گستر کمک گرفته ایم و راهکارهایی جهت رفع این نقایص ارایه خواهیم نمود :

 1. مخزن منبع کویل دار را با استفاده از عایقهای گرمایی همانند پشم شیشه به همراه مل و ماستیک و متقال و یا عایق الاستو مریک که نسبتا جدید است عایق بندی نمایید .
 2. رسوب زادیی داخل و خارج کویل درون منبع
 3. صرفه جویی و اصلاح فرهنگ مصرف آب
 4. افزایش دمای آب گرم درون دیگ
 5. افزایش دمای ترموستات آب دیگ
 6. بررسی نمودن شیرهای مسیر شبکه لوله کشی منبع کویل دار تا موتورخانه
 7. افزایش دمای ترموستات جداری
 8. احتمالا پمپ موتورخانه خراب شده است که باید تعمیر و یا تعویض گردد .
 9. در صورت سوراخ شدن مخزن حتما باید تعویض گردد و یا در صورت رویت نشتی در محل اتصالات و شیر آلات باید سریعا بررسی گردد و محل نشتی جوشکاری گردد .
 10. گاهی شاهد مواد رنگی درون آب گرم مصرفی می باشید که شاید ناشی از زنگ زدگی داخل مخزن و یا سوراخ شدن کویل باشد در این صورت باید مخزن و پوشش اپوکسی درون آن و همچنین کویل تعمیر گردد .
 11. بو و رنگ نامطبوع در آب گرم مصرفی نیز بیانگر سوراخ شدن کویل می باشد که باید تعمیر و یا تعویض گردد .

با وجود در اختیار داشتن این اطلاعات عیب یابی و تعمیر منبع کویل دار حتما باید به تعمیرکار حرفه ای سپرده شود پس به شما توصیه می کنیم تا با سازندگان منبع کویل دار مهتاب گستر تماس حاصل نمایید تا در صورت امکان رفع نقایص شما را راهنمایی نمایند و در صورت لزوم تعویض منبع کویل دار لیستی از مشخصات فنی و قیمت منبع کویل دار این شرکت را در اختیار شما قرار دهند و شما با بررسی و مقایسه کیفیت محصولات و قیمت مناسب آنها نسبت به خرید اقدام نمایید.

رسوب زدایی منبع کویلی

 • دستگاه اسید شویی : برای رسوب زدایی داخل لوله ها و کویل ها و مبدل ها استفاده می گردد.
 • غوطه ور کردن : برای رسوب زدایی قسمت های بیرونی لوله ها ، کویل ها، مبدل ها و.. استفاده می شود.
 • آغشته کردن : قطعات بزرگ یا جدانشدنی از دستگاه که نمی توان با دستگاه اسیدشویی یا غوطه ورکردن رسوب زدایی نمود را با این روش رسوب زدایی می کنند.

تعمیر و یا رسوب زدایی منبع کویل دار باید توسط تکنسین ماهر صورت گیرد. شما می توانید بمنظور کاهش رسوب درون منابع کویلی، قبل از این دستگاه از یک دستگاه سختی گیر آب استفاده کنید که در این صورت نیازی به این همه زحمت در ادامه نخواهد بود.

منابع کویل دار دو کویله

همانطور که عنوان شد در ساختار منابع کویل دار از یک کویل مسی و بدنه اصلی که از جنس گالوانیزه ضخیم است استفاده میگردد ولی در مواردی نیز منبع کویل دار را بصورت دو یا سه کویل طراحی و تولید می نمایند دوعلت اصلی که باعث می شود در منابع کویل دار بیش از یک کویل استفاده نماییم را در زیر عنوان خواهیم کرد.

 1. اولین مورد استفاده از دو کویل در منبع بخاطر استفاده از پنل های گرمایش خورشیدی می باشد در این سیستم تمام هدف استفاده از انرژی خورشیدی است ولی در صورتی که این انرژی کافی نباشد و موجب گرم شدن سیال درون منبع نشود از کویل دوم که به بویلر متصل است برای تکمیل فرآیند گرمایش استفاده میگردد
 2. دومین مورد که توصیه میشود در منابع کویل دار از دو یا سه کویل استفاده گردد زمانی است که ظرفیت منابع کویل دار بالا باشد و به خاطر بزرگی بیش از حد کویل پیشنهاد می شود تا ظرفیت را بین چند کویل تقسیم نمایند تا هم سرویس و نگهداری راحت تر باشد و هم در زمان اسید شویی عملیات اسید شویی با کیفیت بهتر و راحت تر انجام شود.

همانطور که عنوان شد منابع کویلی به دو دسته منابع کویل دارعمودی و منابع کویل دار افقی تقسیم می شوند ولی می توان منابع کویل دار را از لحاظ نوع جنس بدنه و نوع کویل بکار رفته در منبع نیز دسته بندی نمود که در ادامه به توضیح این مورد می پردازیم.

کویل مسی مورد استفاده در ساخت منبع کویلی

منابع کویل دار از لحاظ جنس بدنه مخزن

منابع کویل دار از سه نوع ورق به طور معمول ساخته می شوند که شامل ورق گالوانیزه گرم ، ورق فولاد سیاه و ورق استنلس استیل می باشد، که دو نوع اول بسیار پرکاربرد تر می باشند و ورق استیل بخاطر بالا بودن قیمت در موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

البته در زمان استفاده از ورق سیاه می بایست سطوح داخلی مخزن سند پلاست شود و بعد از آن با رنگ اپوکسی در چند مرحله پوشانده شود تا هم از لحاظ بهداشتی اصول آن رعایت شده باشد و هم از لحاظ بالا رفتن عمر مفید و مقاومت در برابر خورندگی و زنگ زدگی مخزن با کیفیت و استانداردی تولید شود.

جهت آشنایی بیشتر با شرکت مهتاب گستر تولید و تامین کننده تجهیزات سرمایشی و گرمایشی کلیک کنید.

منبع کویل دار از نظر متریال و شکل کویل

کویل های منابع کویلی در اکثر مواقع از لوله مسی ساخته می شود ولی در بعضی موارد بخاطر خورندگی بالا از لوله های استنلس استیل برای ساخت کویل استفاده میشود در رابطه با شکل کویل نیز تولیدات این شرکت در اکثر مواقع بصورت u شکل می باشد چون به راحتی قابل سرویس و شتشو هستند فقط در موارد درخواصی کویل ها بصورت مارپیچی یا اسپیرال ساخته می شود که این نوع کویل ها به سختی قابل رسوب زدایی و تعمیر و تعویض است که پیشنهاد می شود فقط در موارد خاص از این نوع کویل استفاده نمایید.

منبع دوجداره و تفاوت آن با منبع کویل دار

منبع دوجداره که از آنها تحت عنوان آبگرمکن های غیر مستقیم یاد می شود یکی از تجهیزات گرمایشی مهم در موتورخانه ها به حساب می آید . این منابع از دولایه ورق فولادی با روکش گالوانیزه داخلی و خارجی به منظور تهیه و تامین آب گرم ویژه کاربری های کوچک تشکیل شده است . ظرفیت تامین آب گرم توسط منابع دوجداره تا 2000 لیتر می باشد. ضخامت ورق فولادی لایه داخلی منبع دوجداره بین 4 تا 6 میل می باشد و لایه خارجی بین 2-4 میل لحاظ می گردد.

نحوه عملکرد منبع دوجداره بدین شرح است که در جداره داخلی آب گرم وجود دارد و در جداره بیرونی آب سرد که این آب سرد در تبادل حرارتی با جداره داخلی گرم می شود. در منبع کویل دار آب سرد حاصل از موتورخانه به واسطه سیستم لوله کشی وارد منبع که درون آن کویل قرار دارد می شود و فرآیند تبادل گرمایی توسط همین کویلها صورت می گیرد که از این منابع به منظور تامین آب گرم در ظرفیتهای بالای 2000 لیتر و همچنین نگهداری این آب گرم برای مدت زمان بیشتری استفاده می شود.

به اختصار تفاوت این دو منبع به شرح زیر است :

 1. منبع دوجداره مناسب ظرفیتهای پایین آب گرم می باشد در حالیکه منبع کویل دار در صنایع و ساختمانهای مسکونی چند طبقه کاربرد بیشتری دارد.
 2. عدم تعمیر منبع دوجداره در صورت خرابی یا ترکیدگی و خوردگی
 3. افت حرارتی در منبع دو جداره بسیار بیشتر از منبع کویل دار می باشد چرا که در مخازن کویل دار وجود لوله های مسی کویل این مشکل را مرتفع کرده است.
 4. فت فشار در منبع دوجداره تقریبا وجود نداره اما در مخزن کویلی افت فشار امکان پذیر می باشد .
 5. منبع دوجداره 98درصد بازده جهت تامین آب گرم را دارد.
 6. منبع دوجداره مدت زمان کمتری آب را گرم نگه می دارد در حالیکه منابع کویل دار کویل دار قادر است این آب گرم را مدت زمان بیشتری گرم نگه دارد.
 7. تعویض مخزن کویل دار نسبت به منبع دو جداره کمتر است.
 8. در مناطقی که آب مصرفی آنها دارای مقادیر بالای سختی می باشد استفاده از منبع دوجداره به صرفه تر خواهد بود چراکه رسوبات ناشی از آب سخت در لوله های مسی کویل موجب انسداد می گردد و هزینه اسید شویی موجب عدم صرفه اقتصادی این منابع گردد.

منبع کویل دار استیل

منبع کویل دار استیل در کاربری هایی که از حساسیت بالابرخوردارهستند یا در مواردی که احتمال خرابی و ترکیدگی در تجهیزات و سیستم تاسیسات به سبب خاصیت خورندگی سیال موجود منبع وجود دارد مورد استفاده می باشد. این نوع منبع به سبب ماندگاری و طول عمری که دارند و همچنین قیمت پایین تر آن نسبت به نوع گالوانیزه پرکاربردتر می باشند.

این منبع از ورق استیل گرید 304ساخته می شود و در مواردی که خورندگی سیال و دمای حرارتی سیال بالاست از ورق استیل استنلس گرید 316 ساخته می شود.

پمپ برگشت و کاربرد آن در منبع کویلی

یکی از مزیتهای منبع کویل دار نسبت به منابع دوجداره و دیگر مخازن این است که این منبع همیشه دارای مقدار معینی از آب گرم می باشد. احتمالا در منازل خود با این مسئله برخورد کرده اید زمانی که شیر آب گرم را باز می کنید مدت زمانی طول می کشد تا آب گرم شود چرا که باید این آب سرد شده در لوله ها تخلیه شود و مجدد آب پس از تبادل حرارت گرم شود و به دست شما برسد.

همین امر خود موجب اتلاف انرژی، زمان و آب می گردد به خصوص زمانی که مسیر لوله کشی شما از سیستم گرمایشی آب تا شیر آب زیاد باشد. در منبع کویل دار این نقیصه با نصب یک پمپ برگشتی مرتفع می گردد. با نصب پمپ سیرکوله در مسیر برگشت آب گرم این آب به منبع برگشت داده می شود و در آنجا برای مدت زمان معینی با همان دما نگهداری می شود.

خرید منبع کویل دار

اینکه چه نوع منبع کویلداری مناسب کارماست؟ منبع کویل دار با چه ظرفیتی باید برای ساختمان خرید شود؟ در زمان خرید و انتخاب منبع کویل دار به چه مواردی باید دقت شود ؟ و سوالاتی از این قبیل که ذهن بیشتر خریداران را به خود مشغول می کند تماما مواردی هستند که می توان از طریق مشاوره قبل از خرید جوابهای مناسبی را برای آن پیدا کرد.

برای این منظور از شما تقاضا داریم حتما با کارشناسان فروش شرکت تماس حاصل فرماید. در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه و بر اساس چه پارامترهایی می توانید منبع کویل دار مناسب خود را انتخاب و خرید نمایید . شما باید مشخصاتی را که تولید کنندگان نیاز دارند محاسبه و برآورد نمایید و این اطلاعات را در اختیار ایشان قرار داده تا آنها اقدام به تولید منبع کویل دار مورد نظر شما نمایند :

 1. محاسبه وتعیین میزان تقاضای آب گرم مورد نظر واحد مسکونی یا اداری شما
 2. تعیین درجه حرارت آب مورد استفاده
 3. انتخاب مدل منبع کویل دار بسته به فضای نصب آن (تعیین عمودی یا افقی بودن منبع کویل دار )
 4. محاسبه ظرفیت و سطح حرارتی کویل
 5. جنس و ضخامت مد نظر برای منبع کویل دار
 6. نوع اتصالات ورودی و خروجی آب سرد وگرم

لازم است بدانید میانگین مصرف آب گرم در ساختمانها به ازای هر واحد مسکونی 100 الی 150 لیتر در ساعت می باشد که این عدد را باید در ضریب ذخیره و ضریب همزمانی ضرب نمود تا میزان تقاضا به دست آید.

در استخرها نیز هرنفر متوسط 50 لیتر آب استفاده می کند که باید این مقدار را در تعداد شناگران ضرب نمود و بعد از ضرب این عدد در ضریب تقاضا ، حجم مخزن کویلی بدست می آید.

ضریب تقاضا در این کاربری بین 6/0-4/0 می باشد و ضریب ذخیره یا همان میزان ذخیره آب در زمان استفاده 2/1 می باشد. درجه حرارت آب گرم در استخرها 50 تا 60 درجه سانتی گراد است و در رستورانها و آشپزخانه ها به 65 هم می رسد و این عدد نباید کمتر از 50 درجه سانتیگراد باشد .

مقاله ای که ما فکر میکنیم شما با مطالعه آن اطلاعات مفیدی کسب کنید را در انتها به شما معرفی می کنیم . معیارهای انتخاب برج خنک کننده

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]