منبع کویل دار | قیمت منبع کویلی | منبع کویل دار عمودی و افقی

منبع کویل دار یا منبع کویلی، مخزنی است جهت تامین آب گرم مصرفی در واحدهای خانگی ، صنعتی و تجاری که از آب گرم یا بخار خروجی بویلر، برای گرم کردن آب سرد ورودی استفاده می کنند.

منبع کویل دار چیست؟

منبع کویل دار با معادل انگلیسی domestic hot water با مخفف انگلیسی DHW نوعی مبدل حرارتی است که آب گرم یا بخار خروجی از بویلر، در داخل کویل از چند شاخه لوله حرارتی رفت و برگشتی عبور کرده و باعث گرم شدن لوله و درنهایت منجر به گرم شدن آب سرد داخل لوله می شود.

منبع کویل دار از دو قسمت مخزن اصلی و کویل تشکیل شده است. منابع کویل دار بر اساس نوع کاربرد اعم از بار حرارتی سیستم ، فشار کاری و… معمولا از ورق گالوانیزه و استیل و لوله های حرارتی رفت و برگشتی از جنس مس ، استیل و فولادی می باشد. ضخامت ورقه های بدنه منبع وابسته به کاربری از 4 میلی متر الی 16 میلی متر متغییر است.

منبع کویل دار چگونه کار می کند ؟

نحوه کار سیستم منبع کویل دار اینگونه است که آبی سرد است وارد مخزن می شود و بواسطه دریافت دما از کویلهایی که درون آن با آب جوش و یا بخار از طریق بویلرها پر شده است گرم می شود و با فشار به سمت بالا حرکت نموده و آب گرم ساختمان را فراهم می کند .

ظرفیت منبع کویل دار

منبع کویل دار بسته به نیاز مصرف کننده در ظرفیت های 300 الی 10000 لیتر تولید میگردد. در انتخاب ظرفیت مناسب به عواملی همچون حجم آب مصرفی ، ابعاد موتور خانه و سایز ورودی ها وابسته است.

دمای بهینه آب گرم در منبع کویل دار

منابع آب گرم کویل دار باید به گونه ای باشند که مقدار قابل توجهی از آب گرم با دمای قابل تنظیم و بدون تاخیر زمانی تامین کنند. آب آشامیدنی گرچه از کیفیت بالایی برخوردار است اما عاری از باکتری نیست. آب گرم با دمای  30 تا 45 درجه سانتیگراد به معنی شرایط عالی برای رشد و تاکثیر این میکروارگانیسم ها است. باکتری هایی مانند “لژیونلا “می تواند به سرعت تکثیر شوند و سلامتی انسان را تحت شعاع قرار دهند. با گرم کردن موقتی کل منبع آب گرم تا دمای 60 -65 درجه سانتیگراد می توان از این خطر جلوگیری نمود.

دمای بالاتر از 65 درجه نیز به دلیل افزایش خطر خوردگی و خطرات ناشی از رسوب کربنات که با افزایش دما اتفاق می افتد ، خطراتی را به دنبال خواهد داشت.

مزایای منبع کویل دار

 • مهم ترین مزیت منبع کویل دار نسبت به منبع دو جداره سرعت تولید آب گرم و تک جداره بودن آن است. تک جداره بودن مخازن سبب می شود درهنگام خوردگی ، سوراخ شدن ، ترکیدگی و… قابل تعمیر باشد.
 • در ظرفیتهای بالا و لیتراژ مختلف سفارش و ساخته می شود.
 • حمل و نقل آسان نسبت به منبع دوجداره
 • قابلیت نصب و تعویض بدون استفاده ازابزارآلات خاص و همچنین پرسنل برای بالا بردن منبع دوجداره که در ارتفاع نصب می شود.

معایب منابع کویل دار

 • اشغال فضای بیشتر درموتورخانه نسبت به مخازن دو جداره
 • بدلیل استفاده از کویل و عدم گردش مناسب آب داغ در کویل یک دستگاه پمپ سیرکولاسیون باید به صورت دائمی روی خط رفت یا برگشت آب داغ کار کند. روشن بودن این پمپ مستلزم اصطحلاک و مصرف برق می باشد.

محاسبه ظرفیت منبع کویل دار

یکی از فاکتورهای مهم در عملکرد صحیح منبع کویل دار، محاسبه دقیق ظرفیت آن می باشد .

طبق مبحث 16 مقررات ملی ساختمان ظرفیت ذخیره انواع منبع کویل دار و منابع ذخیره آب گرم مصرفی برای واحد های مسکونی به شرح ذیل می باشد :

 1. آپارتمان تک خوابه : 75 لیتر در ساعت
 2. آپارتمان دو خوابه : 110 لیتر در ساعت
 3. آپارتمان سه خوابه : 150 لیتر در ساعت

حجم منبع معمولا بر اساس میزان تقاضا (واحد مسکونی، استخر، کارخانجات و …) محاسبه می شود. که برای واحد های مسکونی 100 الی 150 لیتر در ساعت در نظر گرفته می شود. مقدار واقعی آب گرم مصرفی و حجم منبع آب گرم  از  دو فرمول زیر امکان پذیر است:

ضریب تقاضا × حداکثر مصرف آب گرم (GPH)= مقدار واقعی مصرف آب گرم

ضریب ذخیره منبع × ضریب تقاضا × حداکثر مصرف آب گرم (GPH)= حجم منبع آب گرم

ضریب تقاضا : از آن جا که میزان مصرف آب گرم در طول شبانه  روز یکسان نیست و در ساعات مختلف متغیر است و اینکه وسایل و تجهیزات مصرفی آب گرم ( ماشین ظرف شویی ، سرویس بهداشتی، دوش ها و …) به طور همزمان آغاز به کار نمی کنند از این ضریب برای  محاسبه دقیق تر مقدار آب گرم مصرفی استفاده می شود.

ضریب ذخیره منبع : در ساعاتی از شبانه روز به دلیل بالا رفتن مصرف ممکن است آب درون منبع کاهش یافته و برای جبران آن آب سرد وارد منبع شود و بقیه آب موجود در منبع را سرد کند ، به همین دلیل حجم منبع ذخیره آب گرم را بیشتر از مقدار واقعی در نظر می گیریم که بسته به نوع مصرف ضریب ذخیره منبع بین 0.6 تا 1.2 متغیر خواهد بود.

درجه حرارت مناسب : همانطور که پیش تر اشاره شد دمای مناسب آب گرم بین 30 تا 70 درجه سانتیگراد می باشد.

محاسبه بار حرارتی آب گرم مصرفی درون منبع کویلی

برای محاسبه بار حرارتی آب گرم مصرفی است می توان از فرمول زیر استفاده نمود.

Q3 = 8.33 * V *  t2-t1

که در آن Q3  بار حرارتی آب گرم مصرفی ، V مقدار واقعی آب گرم مصرفی بر حسب گالن بر ساعت ، t2 دمای آب گرم خروجی از منبع و t1  دمای آب ورودی به منبع بر حسب فارنهایت می باشد.

اجزای منبع کویل دار

مخزن : ضخامت ورق فولادی به کار رفته در مخزن بر حسب فشار کاری دستگاه، دمای کاری و ضریب خورندگی آب محاسبه می شود. از مخازن کویلی در دو نوع افقی و ایستاده بر حسب شرایط محل نصب استفاده می شود.

پایه: در مخازن افقی پایه به صورت شاسی و زیر سری مانند مخزن دو جداره ساخته می شود و در مخازن کویل دار ایستاده پایه ها به مخزن متصل است.

جدا کننده : یک عدسی چدن است که مسیر لوله های حرارتی رفت و برگشتی را با یک دیواره و لاستیک آب بندیاز یکدیگر جدا می سازد.

کویل (لوله های حرارتی ): به صورت u شکل یا حلقوی ساخته می شوند که یک روی صفحه سوراخ دار جوش داده شده است و توسط صفحات فلزی فاصله لوله ها از یکدیگر ثابت نگه داشته می شود. کویل ها در انواع مختلف از جنس مس ، استیل و فولاد وجود دارند.  کویل های فولادی از اولین نوع کویل های مورد استفاده بوده که امروزه استفاده از این نوع کویل به حداقل رسیده است . در اکثر پروژه ها به دلیل رسانندگی بالای مس از کویل مسی استفاده می شود.

کویل های استیل نیز به دلیل بالا بودن قیمت متریال در موارد خاص و در حضور آب با املاح و رسوب گذاری بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

کویل

بوشن ها : روی مخزن بوشن هایی جهت ورود آب شهری و رفت و برگشت آب گرم مصرفی و نصب تجهیزات(فشار سنج ، ترمومتر و شیر اطمینان و…) جوش داده شده است . بنا به درخواست کارفرما و شرایط پروژه امکان تغییر در تعداد بوشن ها وجود دارد.

دریچه بازدید: جهت دسترسی به درون مخزن و کویل تعبیه می شود.

منبع کویل دار

طراحی منبع کویل دار

منابع کویل دار بر طبق استاندارد های زیر طراحی و تولید می شوند :

 • مقاطع تحت فشارASME SEC1-8 ، ISIRI 4231
 • مقاطع خارج از تحت فشار ASME SEC1-9
 • فلنج ها DIN 2576
 • تست هاي غير مخرب ISIRI 4231

و همچنین در انتخاب متریال منبع کویل دار از استاندارد های زیر استفاده می شود :

 • ورق فولادی مورد استفاده ASTM A516 ، DIN 17155
 • لوله های مورد استفاده DIN 17175
 • فلنج های مورد استفاده DIN 2576

پايه و قسمت هاي غير تحت فشار DIN 17100

قیمت منبع کویل دار

منبع کویل دار براساس ظرفیت مورد استفاده ، ضخامت بدنه اصلی ، جنس کویل ها ، ضخامت عدسی های محدب و … قیمت گذاری می شود . جهت کسب اطلاعات در خصوص ظرفیت های مختلف منابع کویلی شرکت مهتاب گستر با همکاران ما در واحد فروش منبع کویل دار تماس بگیرید.

متاسفانه قیمت منبع کویلی بدلیل وابسته بودن به قیمت ورق گالوانیزه و مس که هر دو این موارد وابسته به قیمت روز فلزهای مذکور در بورسهای جهانی هستند ، بسیار متغیر می باشد و امکان فراهم نمودن لیست قیمت بروز منیع کویلی میسر نیست .

همچنین شرکتهای کوچک بدلیل عدم برخورداری از تائیدیه های مورد نیاز در جوش و … براحتی کالایی غیر استاندارد با قیمت پایین در اختیار مشتریان و کارفرمایان قرار می دهند .

لذا تقاضا دارد در صورت استعلام قیمت منبع کویل دار و دریافت پیشنهادی وسوسه انگیز و با قیمت هایی پایین حتما از دفتر شرکت مزبور بازدید کنید تا به محض برخورد با مشکل بتوانید نسبت به احقاق حق تان اقدام نمائید . 

قیمت منبع کویلی 300 لیتری امروز از 2.5 میلیون تومان آغاز و تا 100 میلیون تومان برای منبع کویلدار 2000 لیتری استیل می توان رنج قیمتی تعریف نمود.

نصب منبع کویل دار

در هنگام نصب منبع کویل دار باید به عوامل بسیاری دقت نمود :

 1. موقعیت مکانی موتورخانه
 2. فضای داخلی موتور خانه
 3. لوله کشی های داخلی ساختمان موتورخانه
 4. نوع بویلر (بویلر آبگرم یا بخار)
 5. فشار کاری سیستم
 6. تراز بودن محل قرار گیری

قیمت منبع کویل دار

مشکلات احتمالی منبع کویل دار

در اثر گذشت زمان ممکن است عملکرد منبع کویل دار با مشکل رو به رو شود و آب گرم نشود در این صورت علت را باید در موارد زیر جستجو کرد.

 1. عدم گرمابندی منبع کویل دار
 2. رسوب گرفتگی
 3. مصرف زیادتر از حد معمول
 4. پایین بودن دمای آب دیگ
 5. دمای آب سرد ورودی پایین است
 6. پمپ آب گرم مصرفی درست عمل نمی کند
 7. عدم سیرکوله آب دیگ
 8. سوراخ شدن کویل
 9. نشتی اتصالات و شیر اطمینان

رسوب زدایی منبع کویلی

 • دستگاه اسید شویی : برای رسویب زدایی داخل لوله ها و کویل ها و مبدل ها استفاده می گردد.
 • غوطه ور کردن : برای رسوب زدایی قسمت های بیرونی لوله ها ، کویل ها، مبدل ها و.. استفاده می شود.
 • آغشته کردن : قطعات بزرگ یا جدانشدنی از دستگاه که نمی توان با دستگاه اسیدشویی یا غوطه ورکردن رسوب زدایی نمود را با این روش رسوب زدایی می کنند.

تعمیر و یا رسوب زدایی منبع کویل دار باید توسط تکنسین ماهر صورت گیرد.