منبع کویل دار

منبع کویل دار جزو سیستم‌های گرمایشی مرکزی است. آنها برای تامین آب گرم مصرفی در ساختمان‌ها و صنایع مختلف کاربرد دارند. این سیستم از یک مخزن و یک کویل تشکیل شده است. آب سرد از طریق لوله‌های مسی با حرارت آب گرم یا بخار تبادل حرارت می‌کند و دمای خود را افزایش می‌دهد. آنها به عنوان یک مبدل حرارتی غیر مستقیم عمل می‌کنند و هیچ تماس مستقیمی بین آب سرد و آب گرم وجود ندارد. با توجه به قدرت و کارایی این تجهیزات، آنها به گزینه‌ی محبوبی برای مصارف خانگی و صنعتی تبدیل شده‌اند.

منبع کویل دار یا منبع کویلی به صورت مخزنی گالوانیزه در ظرفیت‌های 300 تا 10000 لیتر است. کمترین قیمت منبع کویل دار حدود 250 دلار و بیشترین قیمت منبع کویل دار بالغ بر 5000 دلار است. بنابراین طراحی درست و بهینه موجب جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم جهت افزایش قدرت و دقت در تصمیم گیری، قبل از اقدام به خرید با کارشناسان شرکت مهتاب گستر از طریق صفحه ارتباط با ما در تماس باشید.

منابع کویل دار به منظور تامین آب گرم مصرفی در واحدهای خانگی، صنعتی و تجاری، از آب گرم یا بخار خروجی از دیگ یا بویلر استفاده می‌نمایند. مکانیزم آنها شبیه آبگرمکن‌ها است. با این تفاوت که شعله آتش مستقیم به بدنه مخزن نمی‌خورد و آب سرد ورودی به مجتمع، در مجاورت کویلی که با بخار یا آب گرم از درون داغ شده است، گرم می‌شود و سپس از طریق پمپ به درون واحدها پمپاژ می‌شود.

اجزای منبع کویل دار

منبع کویل دار نظیر مبدل حرارتی صفحه ای و پوسته و لوله یکی از اجزای مهم موتورخانه‌های حرارت مرکزی است. وظیفه آنها تولید آب گرم بهداشتی است. این منبع از سه قسمت اصلی مخزن، کویل و عایق تشکیل شده است. هر یک از این قسمت‌ها نقش مهمی در عملکرد آنها دارند و تاثیر مستقیم بر روی یکدیگر دارند. در واقع به دلیل هماهنگی و همکاری درست بین اجزاء، راندمان آنها بسیار بالا است. همچنین طراحی و استفاده از مواد مناسب، می‌تواند به توان بالا، انتقال نیروی الکتریکی بهینه و افزایش عمر مفید منبع کویل دار کمک کند.

ساختمان منبع کویل دار

 • مخزن

مخزن گالوانیزه بخش بزرگ‌تر و خارجی منبع کویل دار است که درون آن آب شهری قرار می‌گیرد. وظیفه اصلی آن نگهداری آب شهری و انتقال حرارت از کویل به آب است. این مخازن باید به اندازه کافی ضخامت و مقاومت داشته باشد تا بتواند فشار آب را تحمل کند و از نشت آب جلوگیری کند. همچنین با وجود متریالی نظیر گالوانیزه و استیل، در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم هستند.

 • کویل

کویل لوله خم شده به شکل حلزونی است که در مرکز منبع قرار دارد. آب گرم پمپاژ شده از بویلر را در این قسمت جریان خواهد یافت. وظیفه اصلی آنها تولید حرارت و گرم کردن آب شهری است. این قطعه باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که سطح تماس بالایی با آب شهری داشته باشد تا بازده حرارتی را بالا ببرد. همچنین برای افزایش مقاومت آنها در برابر زنگ زدگی و خوردگی، از استیل استفاده می‌کنند.

کویل مسی U شکل

 • عایق

عایق ماده گرمایشي است كه در اطراف مخزن پوشيده مي‌شود. آنها برای جلوگيري از هدر رفت حرارت به کار می‌روند. وظيفه آن كاهش مصرف انرژي و كاستن هزينه‌هاي حرارت مركزي است. عايق بايد به گونه‌اي باشد كه حفاظت كافي را در برابر شعله، رطوبت، خوردگي، سيلاب، حشرات و جانوران فراهم كند. همچنین از مخزن در برابر زنگ زدگی، خوردگی، پوسیدگی و غیره محافظت کند. سایر اجزای منبع کویل دار عبارت است از:

 1. پایه
 2. بوشن
 3. جدا کننده
 4. دریچه بازدید

انواع منابع کویل دار از نظر شکل ظاهری

منابع کویل دار برای استفاده در محیط‌های مختلف طراحی شده‌اند. برخی از آنها برای به کارگیری در خانه‌ها و منازل ساخته شده‌اند و نیاز به ظاهری شیک و جذاب دارند. از طرف دیگر برای استفاده در صنایع باید از استحکام و مقاومت بسیار بالا برخوردار باشند. همچنین بایست قابلیت انطباق با شرایط سخت صنعتی را داشته باشند. منبع کویلی را می‌توان بر اساس شکل، جنس، ظرفیت و نوع کویل تقسیم کرد.

منبع کویل دار افقی یا خوابیده

این نوع منابع به صورت افقی روی زمین با پایه خوابانده می‌شوند و کویل بصورت افقی درون مخزن قرار می‌گیرد. آنها برای استفاده در موتورخانه‌ها با سقف کوتاه، گزینه بسیار عالی هستند. منبع کویل دار افقی (خوابیده) از ورق گالوانیزه گرم st37 به ضخامت 16میلیمتر و با استفاده از استانداردهای 17MN4 و DINI17155 طراحی و تولید می‌گردد. کویل حرارتی آن دارای لوله‌های مسی به ضخامت 0.7 و 0.9 میلیمتر هستند. سایز این لوله‌ها اصولاً 3/4 و 5/8 در نظر گرفته می‌شود.

مدل منبع کویلی افقی به علت قطر کمتر و طول بیشتر نسبت به نوع عمودی از سطح تبادل حرارت بالاتر برخوردار است. در هر ساختمان مسکونی ظرفیت این نوع منبع کویل دار به ازای هر واحد حداقل 100 لیتر منظور می‌گردد. این تجهیزات در ظرفیت بیشتر از 2000 لیتر دارای دریچه بازدید است و عدسی‌های داخل این مدل بصورت لبه دار است. پیشنهاد می‌شود در موارد که سطح کلکتور دیگ بخار از کویل بالاتر است، حتماً از پمپ سیرکولاتور استفاده گردد.

منبع کویل دار عمودی یا ایستاده

انتخاب نوع منبع کویل دار عمودی یا ایستاده بسته به فضای موتورخانه انجام می‌پذیرد. معمولاً به دلیل اشغال فضای کمتر، بیشتر از مدل عمودی استفاده می‌شود. مخازن عمودی بر خلاف مدل افقی فضای کمتری را اشغال می‌کنند. حمل و نقل آسان‌تر و قیمت مناسب‌تر نیز از مزیت‌های مهم منبع کویلی عمودی به حساب می‌آیند. سایر مزیت‌ها و تفاوت‌های آن با مخزن افقی عبارت است از:

 1. ایجاد فشار سیال بیشتر جهت گردش آب توسط مخازن ایستاده یا عمودی
 2. مخزن کویل دار افقی بیشتر در کاربری مبدل حرارتی پوسته و لوله کاربرد دارند.
 3. مخزن کویل دار خوابیده قابلیت تولید در سایزهای بالاتری را دارند (تا طول 12 متر)
 4. مخزن کویل دار عمودی دارای شیر یکطرفه بوده و به لحاظ کارکرد با آب گرم مناسب‌تر است.
 5. نوسانات حجمی آب گرم در مخازن کویل دار ایستاده سبب شده که این مدل‌ها در سیکل آب گرم گردشی نیازی به منبع انبساط نداشته باشند.

منبع کویل دار عمودی یا ایستاده

انواع منابع کویل دار از نظر جنس بدنه مخزن

منابع کویل دار از سه نوع ورق ساخته می‌شوند که ورق گالوانیزه گرم، ورق فولاد سیاه و ورق استنلس استیل است. دو نوع اول بسیار پرکاربردترند؛ اما ورق استیل به خاطر بالا بودن قیمت، در موارد خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته در زمان استفاده از ورق سیاه می‌بایست سطوح داخلی مخزن سندبلاست شود و بعد از آن با رنگ اپوکسی در چند مرحله پوشانده شود. در این صورت اصول بهداشتی در آن رعایت شده است و هم از لحاظ بالا رفتن عمر مفید و مقاومت در برابر خورندگی و زنگ زدگی مخزن با کیفیت و استانداردی تولید می‌شود.

منبع کویل دار استیل

منبع کویل دار استیل در کاربری‌هایی که از حساسیت بالا برخوردارند، به کار می‌رود. همچنین در مواردی که احتمال خرابی و ترکیدگی در تجهیزات تاسیسات به سبب خاصیت خورندگی سیال موجود منبع وجود دارد، استفاده می‌شود. این نوع منبع ماندگاری و طول عمر بالا دارد. همچنین به علت قیمت‌ پایین‌تر نسبت به نوع گالوانیزه، پرکاربردتر است. آنها از ورق استیل گرید 304 ساخته می‌شوند. در مواردی که خورندگی سیال و دمای حرارتی سیال بالاست، از ورق استیل استنلس گرید 316 ساخته می‌شود.

منبع کویل دار استیل

انواع منبع کویلی از نظر شکل کویل

کویل‌های منابع کویلی در اکثر مواقع از لوله مسی ساخته می‌شوند. ولی در بعضی موارد بخاطر خورندگی بالا از لوله‌های استنلس استیل برای ساخت کویل استفاده می‌شود. در رابطه با شکل کویل نیز تولیدات این شرکت در اکثر مواقع بصورت U شکل است؛ چون به راحتی قابل سرویس و شست و شو هستند. فقط در موارد درخواصی کویل‌ها بصورت مارپیچی یا اسپیرال ساخته می‌شود که این نوع کویل‌ها به سختی قابل رسوب زدایی و تعمیر و تعویض است. پیشنهاد می‌شود فقط در موارد خاص از این نوع کویل استفاده نمایید.

منابع کویل دار دو کویله

در ساختار منابع کویل دار از یک کویل مسی و بدنه اصلی که از جنس گالوانیزه ضخیم است، استفاده می‌گردد. ولی در مواردی نیز آنها را بصورت دو یا سه کویل طراحی و تولید می‌نمایند. یکی از دلایل استفاده از دو کویل در منبع، استفاده از پنل‌های گرمایش خورشیدی است. در این سیستم تمام هدف استفاده از انرژی خورشیدی است. ولی در صورتی که این انرژی کافی نباشد و موجب گرم شدن سیال درون منبع نشود، از کویل دوم که به بویلر متصل است برای تکمیل فرآیند گرمایش استفاده می‌گردد.

کویل مسی مورد استفاده در ساخت منبع کویلی

زمانی که ظرفیت منبع بالا است، در منابع کویل دار از دو یا سه کویل استفاده می‌کنند. در حقیقت به خاطر بزرگی بیش از حد آنها پیشنهاد می‌شود تا ظرفیت را بین چند کویل تقسیم نمایید. در این صورت سرویس و نگهداری آنها راحت‌تر است. عملکرد بهینه دارند. در زمان اسید شویی، عملیات مذکور با کیفیت بهتر و راحت‌تر انجام شود.

طراحی منبع کویل دار

منابع کویلی در دو نوع ثابت و متحرک عرضه می‌شوند که هدف ما بررسی منبع کویل دار با کویل ثابت است. با توجه به نوع کاربری این نوع سیستم‌ها در ظرفیت‌های 300 تا 10000 لیتر تولید می‌شوند. دو مولفه اصلی در این تجهیزات، بدنه و کویل هستند. معمولاً برای بدنه آنها از ورق‌های گالوانیزه استفاده می‌شود. ضخامت ورق بر اساس فشارکاری، ظرفیت و دمای آب مورد نظر انتخاب می‌شود.

کویل در انواع حلزونی و مارپیچ و U شکل از متریال مس، استیل و فولادی در بازار موجود هستند. بهترین گزینه برای به کارگیری در این سیستم‌ها، نوع مسی است. زیرا بر خلاف سایر کویل‌ها ضریب انتقال حرارت بالاتری دارند و در برابر رسوب مقاوم هستند. این قطعه در میان منبع نصب شده و با استفاده از حرارتی که از آب گرم و یا بخار خروجی از بویلر دریافت می‌کند، آب سرد درون منبع را گرم و برای استفاده آماده می‌کند.

در مواردی که از دیگ بخار استفاده می‌شود، کویل مسی 0.9 میلیمتر و در صورت استفاده از دیگ آب گرم، ابعاد آن 0.7 میلیمتر است. به طور کلی ضخامت آنها بر اساس شرایط پروژه انتخاب می‌شود. منابع کویلی که از حرارت ایجاد شده توسط دیگر تجهیزات مانند بویلر استفاده می‌کنند، معمولاً تک کویل هستند. در صورت استفاده از سیستم‌های گرمایش خورشیدی، دارای دو کویل هستند.

نکات فنی در طراحی منبع کویل دار

 1. مخزن اصلی منبع کویل دار عمودی یا افقی (برحسب شرایط مکانی شما) دارای سر و ته عدسی لبه دار پرس شده و بر اساس استاندارد ASME جهت فشار کار 100 psig طراحی می‌گردد.
 2. هر منبعی در ظرفیت‌های بالا دارای دریچه آدم‌روی بیضی شکل به ابعاد 15*11 اینچ مناسب مخازن تحت فشار با واشر مربوطه است.
 3. کویل مسی بر اساس آخرین استانداردهای ASME و BS ساخته می‌شود.
 4. منبع کویل دار دارای بوشن اتصالات است. به طور معمول این منابع از 7 بوشن اعم از بوشن‌های خروجی آب گرم، ورودی آب، ترموکوپل شیر ترموستاتیک، تخلیه، ترمومتر، شیر اطمینان و فشار سنج برخوردار هستند. این قطعه بر روی دستگاه جوش داده می‌شوند.
 5. داخل دستگاه پس از تمیز کاری حداقل دو لایه اپوکسی مخصوص و خارج آن بعد از ضد زنگ، رنگ روغنی زده می‌شود. با این کار از مقاومت بالاتری در برابر شرایط جوی و فشارسیال برخوردار می‌شود.
 • منابع کویل دار بر طبق استانداردهای زیر طراحی و تولید می‌شوند:
 1. مقاطع تحت فشار ASME SEC1-8 ،ISIRI 4231
 2. مقاطع خارج از تحت فشار ASME SEC1-9
 3. فلنج‌ها DIN 2576
 4. تست‌های غیر مخرب ISIRI 4231
 • در انتخاب متریال منبع کویل دار از استانداردهای زیر استفاده می‌شود:
 1. ورق فولادی مورد استفاده ASTM A516 ،DIN 17155
 2. لوله‌های مورد استفاده DIN 17175
 3. فلنج‌های مورد استفاده DIN 2576
 4. پایه و قسمت‌های غیر تحت فشار DIN 17100

مزایای منبع کویل دار

مهم‌ترین مزیت منبع کویل دار نسبت به منبع دو جداره، سرعت تولید آب گرم و تک جداره بودن آن است. تک جداره بودن مخازن سبب می‌شود در هنگام خوردگی، سوراخ شدن و ترکیدگی قابل تعمیر باشد. در ظرفیت‌های بالا و لیتراژ مختلف سفارش و ساخته می‌شود. حمل و نقل آسان نسبت به منبع دو جداره دارد. در نهایت قابلیت نصب و تعویض بدون استفاده از ابزارآلات خاص دارد.

نحوه کار منبع کویل دار

در حقیقت منبع کویل دار نوعی مبدل حرارتی پوسته و لوله با مکانیزمی شبیه آبگرمکن است. همه مبدل‌های حرارتی بر اساس یک اصل ساخته شده‌اند. یعنی اینکه یک سیال داغ در اطراف یک مایع سرد جریان می‌یابد و گرمای آن (انرژی آن) در جهت جریان سرما منتقل می‌شود. برای مثال تصور کنید که در یک روز سرد فرمان اتومبیل خود را در دست نگه دارید. در ابتدا اختلاف درجه حرارت بین دست و فرمان اتومبیل زیاد است و می‌توانید این اختلاف دما را حس کنید.

بعد از گذشت چند دقیقه گرمای دست شما به فرمان منتقل شده و فرمان اتومبیل گرم می‌شود. این مثال روشی بصری برای درک اصول اولیه هر مبدل حرارتی است. درون منابع کویل دار دو سیال با دماهای مختلف به طور غیر مستقیم نزدیک به هم قرار می‌گیرند و از طریق یک رسانا به تبادل حرارت می‌پردازند. در همه انواع مخازن کویلی دقیقاً همین اتفاق رخ می‌دهد.

طرز کار منبع کویل دار

آب یا بخار گرم تولید شده توسط دیگ بخار در کویل جریان می‌یابد. سپس آب سرد به دورن منبع جریان یافته در تماس با کویل قرار می‌گیرد و گرم می‌شود. منبع کویل دار با معادل انگلیسی domestic hot water و مخفف انگلیسی DHW نوعی مبدل حرارتی است که آب گرم یا بخار خروجی از دیگ بخار، در داخل کویل از چند شاخه لوله حرارتی رفت و برگشتی عبور کرده و باعث گرم شدن لوله و در نهایت منجر به گرم شدن آب سرد داخل لوله می‌شود.

منبع کویل دار از دو قسمت مخزن اصلی و کویل تشکیل شده است. آنها بر اساس نوع کاربرد اعم از بار حرارتی سیستم و فشار کاری معمولاً از ورق گالوانیزه و استیل و لوله‌های حرارتی رفت و برگشتی از جنس مس، استیل و فولادی هستند. ضخامت ورقه‌های بدنه منبع وابسته به کاربری از 4 میلیمتر الی 16 میلیمتر متغیر است.

دمای بهینه آب گرم در منابع کویلی

منابع آب گرم کویل دار باید به گونه‌ای باشند که مقدار قابل توجهی از آب گرم با دمای قابل تنظیم و بدون تاخیر زمانی تامین کنند. آب آشامیدنی گر چه از کیفیت بالایی برخوردار است، اما عاری از باکتری نیست. آب گرم با دمای 30 تا 45 درجه سانتیگراد به معنی شرایط عالی برای رشد و تکثیر این میکروارگانیسم‌ها است.

باکتری‌هایی مانند “لژیونلا “می‌توانند به سرعت تکثیر شوند و سلامتی انسان را تحت شعاع قرار دهند. با گرم کردن موقتی کل منبع آب گرم تا دمای 60 – 65 درجه سانتیگراد می‌توان از این خطر جلوگیری نمود. دمای بالاتر از 65 درجه نیز به دلیل افزایش خطر خوردگی و خطرات ناشی از رسوب کربنات که با افزایش دما اتفاق می‌افتد، خطراتی را به دنبال خواهد داشت.

تفاوت منبع کویل دار با منبع دوجداره

منبع کویل دار و منبع دو جداره دو نوع سیستم گرمایشی هستند. این دو محصول از نظر ساختاری و عملکردی با هم تفاوت‌هایی دارند. در منابع کویلی آب گرم و سرد با هم در تماس نیستند. با این وجود از طریق جداره لوله کویل، حرارت بین دو سیال انتقال می‌یابد. از این تجهیزات به منظور تامین آب گرم در ظرفیت‌های بالای 2000 لیتر و همچنین نگهداری آب گرم برای مدت زمان بیشتری استفاده می‌شود.

تولید کننده منبع کویلی گالوانیزه

منبع دو جداره که از آنها تحت عنوان آبگرمکن‌های غیر مستقیم یاد می‌شود. این منابع از دولایه ورق فولادی با روکش گالوانیزه داخلی و خارجی به منظور تهیه و تامین آب گرم ویژه کاربری‌های کوچک تشکیل شده است. ظرفیت تامین آب گرم توسط این تجهیزات تا 2000 لیتر است. ضخامت ورق فولادی لایه داخلی آن بین 4 تا 6 میل است و لایه خارجی بین 2-4 میل لحاظ می‌گردد. نحوه عملکرد آن بدین شرح است که در جداره داخلی آب گرم وجود دارد. در جداره بیرونی آب سرد که این آب سرد در تبادل حرارتی با جداره داخلی گرم می‌شود. به اختصار تفاوت این دو منبع به شرح زیر است:

 1. منبع دوجداره مناسب ظرفیت‌های پایین آب گرم است در حالی که منبع کویل دار در صنایع و ساختمان‌های مسکونی چند طبقه کاربرد بیشتری دارد.
 2. عدم تعمیر منبع دوجداره در صورت خرابی یا ترکیدگی و خوردگی
 3. افت حرارتی در منبع دو جداره بسیار بیشتر از منبع کویل دار است؛ زیرا در مخازن کویل دار وجود لوله‌های مسی کویل این مشکل را مرتفع کرده است.
 4. افت فشار در منبع دو جداره تقریباً وجود ندارد؛ اما در مخزن کویلی افت فشار امکان پذیر است.
 5. منبع دوجداره 98% بازده جهت تامین آب گرم را دارد.
 6. منبع دوجداره مدت زمان کمتری آب را گرم نگه می‌دار؛. در حالی که منابع کویل دار قادر هستند این آب گرم را مدت زمان بیشتری گرم نگه دارند.
 7. تعویض مخزن کویل دار نسبت به منبع دو جداره کمتر است.
 8. در مناطقی که آب مصرفی آنها دارای مقادیر بالای سختی است، استفاده از منبع دوجداره به صرفه‌تر خواهد بود. زیرا رسوبات ناشی از آب سخت در لوله‌های مسی کویل موجب انسداد می‌گردد و هزینه اسید شویی موجب عدم صرفه اقتصادی این منابع گردد.

پمپ برگشت و کاربرد آن در منبع کویلی

یکی از مزایای منبع کویل دار نسبت به منابع دوجداره و دیگر مخازن این است که این منبع همیشه دارای مقدار معینی از آب گرم است. احتمالاً در منازل خود با این مسئله برخورد کرده‌اید. زمانی که شیر آب گرم را باز می‌کنید مدت زمانی طول می‌کشد تا آب گرم شود. زیرا باید این آب سرد تخلیه شود و مجدد آب پس از تبادل حرارت گرم شود و به دست شما برسد.

همین امر موجب اتلاف انرژی، زمان و آب می‌گردد. به خصوص زمانی که مسیر لوله‌کشی شما از سیستم گرمایشی آب تا شیر آب زیاد باشد. در منبع کویل دار این نقیصه با نصب یک پمپ برگشتی مرتفع می‌گردد. با نصب پمپ سیرکوله در مسیر برگشت آب گرم، این آب به منبع برگشت داده می‌شود و در آنجا برای مدت زمان معینی با همان دما نگهداری می‌شود.

ظرفیت و مشخصات منابع کویل دار

منبع کویل دار در ظرفیت‌های مختلف ساخته می‌شود؛ زیرا نیاز به آب گرم بهداشتی در مصارف مختلف متفاوت است. برای مثال در یک ساختمان چهار طبقه با میانگین جمعیت هر طبقه پنج نفر، به یک منبع کویلی 1500 لیتری نیاز خواهد بود. این تجهیزات بسته به نیاز مصرف کننده در ظرفیت‌های 300 الی 10000 لیتر تولید می‌گردد. انتخاب ظرفیت مناسب به عواملی همچون حجم آب مصرفی، ابعاد موتورخانه و سایز ورودی‌ها وابسته است. پرکاربردترین منابع کویلی عبارتند از: 1000، 1500 و 2000 لیتر. جدول ابعاد و اندازه مخازن تولیدی این شرکت به شرح زیر است:

ظرفیت  مشخصات
منبع کویل دار 500 لیتری ین نوع از منبع کویلی مناسب واحدهای صنعتی کوچک و واحدهای مسکونی 5 واحدی است. جنس مخزن از ورق گالوانیزه گرم st37 با ضخامت 4 و 5 میلیمتر با وزن 140 و 170 کیلوگرم است. قطر منبع 63 سانتیمتر و طول آن 150 سانتیمتر و سطح حرارتی کویل 15 فوت مربع است و توان گنجایش 468 لیتر آب گرم مصرفی را دارد.
منبع کویلی 600 لیتری این نوع منبع تقریباً برای 8 واحد آپارتمانی کوچک و 6 واحد آپارتمانی متوسط مناسب است. جنس بدنه از ورق گالوانیزه گرم به ضخامت 4 و 5 میلیمتر و با وزن 160 و 200 کیلوگرم است. ضخامت عدسی چدنی این منبع 4 و 5 میلیمتر و قطر مخزن 70 سانتیمتر و طول آن 150 سانتیمتر است. این منبع گنجایش تولید 600 لیتر آب گرم را دارد. سطح حرارتی کویل‌ها 18 فوت مربع و دارای 7 بوشن است.
منبع کویل دار 800 لیتری منبع کویل دار 800 لیتری تولید مهتاب گستر از ورق گالوانیزه گرم به ضخامت 4 و 5 میلیمتر و به وزن 190 و 240 کیلوگرم و به قطر 82 سانتیمتر ساخته شده است. طول و یا ارتفاع منبع 150 سانتیمتر است و در ظرفیت‌های پایین، فاقد دریچه بازدید است. سطح حرارتی کویل 23 فوت مربع است و این منبع جوابگوی نیاز 10 واحد مسکونی کوچک و یا 8 واحد مسکونی متوسط است. ضخامت کویل‌های آبگرم معمولاً 0.7 میلیمتر و ضخامت کویل‌های بخار معمولاً 0.9 میلیمتر است. این منبع دارای 7 بوشن جهت اتصالات است.
منبع کویل دار 1000 لیتری این منبع از ورق گالوانیزه گرم st37 ،دو لایه پوشش اپوکسی از داخل و دو لایه رنگ صنعتی از خارج ساخته می‌شود.  سطح حرارتی کویل 27 فوت مربع است. وزن آن 210 و 260 کیلوگرم به قطر 92 سانتیمتر و ارتفاع 150 سانتیمتر و ضخامت 4 و 5 میل است. کویل مسی آن بدون درز جهت نصب در داخل مخزن آب گرم به همراه اتصالات فلنچی و واشر و غیره قرار دارد. ضخامت عدسی نیز 4 الی 5 میلیمتر است. منبع کویل دار 800 لیتری پاسخگوی نیاز 13 واحد آپارتمانی کوچک است و این منبع نیز دارای 7 بوشن است.
منبع کویل دار 1200 لیتری از ورق گالوانیزه ST37 به ضخامت 4 و 5 میلیمتر و وزن 260 و 320 کیلو گرم ساخته شده است. آنها از دو لایه رنگ اپوکسی با رنگ صنعتی، عدسی به ضخامت 5 میلیمتر و 92 تا 102 تولید می‌شوند. کویل‌های مسی با ضریب حرارتی 29 فوت مربع ساخته شده است. میزان سیال درون مخزن مناسب 15 واحد مسکونی کوچک است. مخزن 1200 لیتری ایستاده کویل دار مهتاب گستر به لحاظ دوام و طرح اختصاصی در اندازه‌های مختلف است. آنها برای استفاده درمراکز علمی، هتل‌ها، بیمارستان‌ها، مجتمع‌های مسکونی، تجاری، اداری و مراکز صنعتی بسیار مقرون به صرفه هستند.
مخزن کویل دار 1500 لیتری
 1. جنس منبع از ورق گالوانیزه گرمکن
 2. ضخامت ورق 4 و 5 میلیمتر
 3. ضخامت عدسی 4، 5 و 6 میلیمتر
 4. ارتفاع منبع 150 سانتیمتر
 5. وزن ورق گالوانیزه بسته به ضخامت عدسی به ترتیب 270، 340 و 365 کیلوگرم
 6. ضریب حرارتی کویل 38 فوت مربع
 7. قطر عدسی 112 سانتیمتر
 8. تعداد بوشن اتصالات 7 عدد
منبع 2000 لیتری این منبع ساخته شده از ورق گالوانیزه گرم به ضخامت 5 و 6 میلیمتر و وزن 420، 510 و 570 کیلوگرم به ارتفاع یا طول 200 سانتیمتر است. وزن ورق بر حسب ضخامت عدسی چدنی لحاظ می‌گردد. ضخامت عدسی 5، 6 و 8 میلیمتر و قطر آن 112 سانتیمتر است. ضریب حرارتی کویل‌ها 61 فوت مربع منظور می‌گردد. پاسخگوی نیاز 25 واحد مسکونی کوچک است و همچنین در ادارات و هتل‌ها استفاده می‌گردد. دارای دریچه بازدید است. تعداد اتصالات و بوشن‌ها در این منبع 7 عدد است.
منابع کویل دار 2500 لیتری منبع کویل دار 2500 لیتری از ورق گالوانیزه گرم به ضخامت 5 و 6 میلیمتر و به اوزان 500، 600 و 700 کیلوگرم ساخته شده است. ضخامت عدسی 5، 6 و 8 میلیمتر و قطر آن 126 سانتیمتر است. طول منبع کویلی مذکور 200 سانتیمتر بوده و آب گرم ویژه 32 واحد مسکونی را تامین و نگهداری می‌نماید. دارای 7 عدد بوشن و دریچه بازدید است.
مخزن کویل دار 3000 لیتری
 1. جنس منبع ورق گالوانیزه گرم ST37
 2. ضخامت ورق 5 و 6 میلیمتر
 3. وزن منبع 540 و 660 کیلوگرم
 4. ضخامت عدسی 5 و 6 میلیمتر
 5. تعداد بوشن 7 عدد
 6. قطر عدسی 140 سانتیمتر
 7. طول منبع 200 سانتیمتر
 8. تامین کننده آب گرم مورد نیاز 40 واحد مسکونی کوچک
 9. دارای دریچه بازدید

محاسبه ظرفیت منبع کویل دار

انتخاب ظرفیت منبع کویل دار مهم است. زیرا از یک طرف باید تضمین کند که آب گرم به اندازه کافی و با دمای مطلوب در دسترس است. از سوی دیگر باید از هدر رفت انرژی و افزایش هزینه‌ها جلوگیری کند. بنابراین باید با توجه به عوامل مختلف مانند تعداد و نوع مصارف، دبی و دمای آب گرم، نوع و قدرت بویلر، فصول سال و غیره ظرفیت منبع کویل دار را به صورت بهینه انتخاب کرد. طبق مبحث 16 مقررات ملی ساختمان، ظرفیت ذخیره انواع منابع ذخیره آب گرم مصرفی برای واحدهای مسکونی به شرح ذیل است:

 1. آپارتمان تک خوابه: 75 لیتر در ساعت
 2. آپارتمان دو خوابه: 110 لیتر در ساعت
 3. آپارتمان سه خوابه: 150 لیتر در ساعت

محاسبه حجم منبع کویلی

حجم منبع کویل دار به معنای میزان آبی است که در مخزن ذخیره می‌شود. بسته به نوع و میزان مصرف آبگرم در هر محل حجم آنها تعیین می‌شود. انتخاب صحیح حجم منبع کویلی تأثیر مستقیم بر راندمان و هزینه‌های سیستم گرمایشی دارد. به عنوان مثال برای واحدهای مسکونی 100 الی 150 لیتر در ساعت در نظر گرفته می‌شود. مقدار واقعی آب گرم مصرفی و حجم منبع آب گرم از دو فرمول زیر امکان پذیر است:

ضریب تقاضا×حداکثر مصرف آب گرم (GPH) =مقدار واقعی مصرف آب گرم

ضریب ذخیره منبع×ضریب تقاضا×حداکثر مصرف آب گرم (GPH) =حجم منبع آب گرم

میزان مصرف آب گرم در طول شبانه روز یکسان نیست. در ساعات مختلف به علت استفاده از وسایل خانگی نظیر ماشین ظرفشویی و لباسشویی یا مصارف بهداشتی مقدار مصرف آب گرم متغییر است. از ضریب تقاضا برای محاسبه دقیق‌تر مقدار آب گرم مصرفی استفاده می‌شود. در ساعاتی از شبانه روز به دلیل بالا رفتن مصرف ممکن است آب درون منبع کویل دار کاهش یابد.

محاسبه ظرفیت انواع منبع کویلی

برای جبران آن آب سرد وارد منبع می‌شود و بقیه آب موجود در منبع را سرد می‌کند. به همین دلیل حجم منبع ذخیره آب گرم را بیشتر از مقدار واقعی در نظر می‌گیریم که بسته به نوع مصرف، ضریب ذخیره منبع بین 0.6 تا 1.2 متغیر خواهد بود. همان طور که پیش‌تر اشاره شد، دمای مناسب آب گرم بین 30 تا 70 درجه سانتیگراد است.

محاسبه بار حرارتی آب گرم مصرفی درون منبع کویلی

بار حرارتی آب گرم مصرفی در منبع کویل دار به معنای مقدار حرارتی است که باید از طریق کویل به آب مخزن منتقل شود تا آب را از دمای ورودی تا دمای خروجی مورد نظر گرم کند. برای محاسبه آن، باید دبی آب گرم مصرفی، اختلاف دمای آب ورودی و خروجی مخزن و ضریب اطمینان را در نظر گرفت. برای محاسبه بار حرارتی آب گرم مصرفی است می‌توان از فرمول زیر استفاده نمود.

(Q3 = 8.33 * V *(t2-t1

که در رابطه:

Q3: بار حرارتی آب گرم مصرفی

V: مقدار واقعی آب گرم مصرفی بر حسب گالن بر ساعت

t1: دمای آب ورودی به منبع بر حسب فارنهایت

t2: دمای آب گرم خروجی از منبع

نصب منبع کویل دار

اولین مسئله که در زمان نصب منبع کویل دار باید مد نظر قرار دهید، مکان نصب دستگاه است. برای انتخاب محل نصب باید فضای کافی را جهت جابجایی‌های احتمالی دستگاه در آینده در نظر بگیرید. با توجه به ابعاد کویل باید حداقل 1.5 تا 2 برابر قطر منبع، فضا در نظر بگیرید. با رعایت این نکته سرویس و شستشو دستگاه بسیار راحت است. جهت تخلیه آب‌های خروجی از منبع می‌توانید در نزدیکی دستگاه، از یک کف شور استفاده کنید. برای حفظ دمای آب در مناطق سردسیر، بدنه سیستم را به وسیله عایق‌های مناسب مانند پشم شیشه یا عایق الاستومری بپوشانید.

نصب انواع منبع کویلی

در قسمت خروجی آب منبع کویل دار به جای درپوش، می‌توانید از شیر دستی و لوله‌ کشی تا محل تخلیه آب استفاده کنید. برای جلوگیری از برگشت آب بایست شیرهای یک طرفه نصب کنید. در مدل ایستاده، لوله آب گرم در قسمت بالای مخزن و لوله آب سرد در قسمت پایین مخزن نصب می‌شود. قسمت نشیمن گاه و فنداسیون مخزن به گونه‌ای انتخاب شود که در اثر ارتباط با آب‌های روی زمین، مانع از پوسیدگی مخزن گردد. در مسیرهای ورودی و خروجی مخزن، از مهره ماسوره و شیر یکطرفه با سایز و فشار کاری متناسب با منیع کویل دار استفاده نمایید. عوامل دیگری که هنگام نصب منبع کویل دار باید دقت نمود:

 1. موقعیت مکانی موتورخانه
 2. فضای داخلی موتورخانه
 3. لوله‌کشی‌های داخلی ساختمان موتورخانه
 4. نوع بویلر (بویلر آبگرم یا بخار)
 5. فشار کاری سیستم
 6. تراز بودن محل قرار گیری

مشکلات احتمالی منابع کویلی

منابع کویل دار ممکن است در اثر عوامل مختلفی دچار مشکلات و آسیب‌هایی شوند. این مشکلات می‌توانند عملکرد و کیفیت آب گرم تولید شده توسط آنها را کاهش دهند. همچنین ممکن است با  گذشت زمان عملکرد آنها با مشکل رو به رو شود و آب گرم نشود. چگونگی بروز مشکل در این منابع بستگی به نوع و شدت عامل آسیب زا دارد. در این صورت ابتدا باید علت مشکل را پیدا کرده و برای رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید. برخی از عوامل آسیب زا عبارتند از:

 1. عدم عایق کاری منبع کویل دار
 2. رسوب گرفتگی
 3. مصرف بیش از حد معمول
 4. پایین بودن دمای آب دیگ
 5. پایین بودن دمای آب سرد ورودی
 6. پمپ آب گرم مصرفی درست عمل نمی‌کند.
 7. عدم سیرکوله آب دیگ
 8. سوراخ شدن کویل
 9. نشتی اتصالات و شیر اطمینان

اهمیت نصب سختی گیر زرینی

برای منبع کویل دار، نصب دستگاه سختی گیر رزینی می تواند مزایای زیادی دارد. با جلوگیری از رسوب گذاری در لوله ها و قطعات منبع کویلی، عمر و کارایی آنها افزایش می‌یابد. رسوب گذاری می تواند باعث کاهش انتقال حرارت، انسداد لوله ها، خوردگی و نشت آب شود. آب نرم تر مقدار حرارت بالاتری را به منبع کویل دار منتقل می کند. در نتیجه باعث می شود که آب سرد با سرعت بالاتر گرم شود. این امر کارایی آنها را افزایش داده و مصرف انرژی کمتر می‌شود.

نکات مهم هنگام خرید منابع کویلی

 • ظرفیت منبع کویل دار

باید بر اساس نیاز و مصرف آب گرم در واحد خود، ظرفیت مناسب را انتخاب کنید. در صورتی که ظرفیت منبع کویل دار بر اساس نیاز شما نباشد، ممکن است با کمبود آب گرم و هزینه‌های اضافی و اتلاف انرژی مواجه شوید. برای تعیین ظرفیت مناسب، ابتدا نیاز خود را تعیین کنید. همچنین می توانید از فرمول‌های رایج یا از کارشناسان مجرب در این زمینه کمک بگیرید.

 • جنس و نوع کویل

باید بر اساس فشار و دمای سیستم خود، جنس و نوع مناسب را برای کویل حرارتی انتخاب کنید. جنس کویل معمولاً مس، استنلس استیل یا ورق گالوانیزه است. مس به علت داشتن ضریب هدایت حرارتی بالا و عمر طولانی، گزینه بهینه است. علاوه بر مواد اولیه آنها معمولاً به صورت مارپیچ شکل یا شاخه دار هستند. نوع مارپیچ شکل به علت داشتن سطح تماس بالاتر با آب، انتقال حرارت بهتر را فراهم می‌کند.

 • شکل و ابعاد منبع کویل دار

باید بر اساس فضای موجود در محل نصب خود، شکل و ابعاد مناسب را برای منبع کویلی انتخاب کنید. شکل آنها معمولاً افقی یا عمودی است. شکل افقی به علت داشتن سطح تابش حرارت پایین‌تر و صرفه جویي در انرژی را افزایش می‌دهد. شکل عمودی به علت داشتن فضای کمتر در محل نصب، صرفه جویي در فضا را افزایش می‌دهد.

 • کیفیت و قیمت منبع کویل دار

بایست بر اساس بودجه و انتظارات خود، کیفیت و قیمت مناسب را برای منبع کویل دار انتخاب کنید. کیفیت آنها به عواملی مانند جنس و ضخامت ورق، جنس و ضخامت کویل، نوع و کیفیت جوشکاری، نوع و کیفیت رنگ، نوع و کیفیت شیر آلات و لوازم جانبی بستگی دارد. قیمت آنها نیز به عواملی مانند ظرفیت، جنس و نوع کویل، شکل و ابعاد، برند و گارانتی وابسته است.

قیمت منبع کویل دار

خرید منبع کویل دار یکی از تصمیمات مهم در طراحی و اجرای سیستم‌های گرمایشی و تولید آب گرم است. این تجهیرات به دلیل کاهش زمان گرم شدن آب نسبت به روش‌های دیگر، باعث  صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شوند. هنگام خرید منبع کویل دار سوالات فراوانی ذهن خریداران را مشغول می‌کند. چه نوع منبع کویلی مناسب کار ماست؟ چه ظرفیتی باید برای ساختمان خریداری شود؟ در زمان خرید آنها به چه موارد دیگری باید دقت شود؟ می‌توان از طریق مشاوره قبل از خرید جواب‌های مناسبی را برای این سوالات پیدا کرد.

منبع کویلی 1200 لیتری ایستاده

منبع کویل دار بر اساس ظرفیت مورد استفاده، ضخامت بدنه اصلی، جنس کویل‌ها، ضخامت عدسی‌های محدب و… قیمت گذاری می‌شود. جهت کسب اطلاعات در خصوص ظرفیت‌های مختلف منابع کویلی شرکت مهتاب گستر با همکاران ما در واحد فروش تماس بگیرید.متاسفانه قیمت منبع کویلی به دلیل وابسته بودن به قیمت ورق گالوانیزه و مس متغیر است. چرا که قیمت ورق گالوانیزه و مس وابسته به قیمت روز فلزهای مذکور در بورس‌های جهانی هستند. با این حال امکان فراهم نمودن لیست قیمت بروز منبع کویلی میسر نیست.

برخی از شرکت‌های کوچک به علت عدم برخورداری از تائیدیه‌های مورد نیاز، کالایی غیر استاندارد در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. در حالی که قیمت بسیار پایین تری دارند و از کیفیت و ماندگاری بالا برخوردار نیستند. به همین علت بایست پیش از خرید به کیفیت و قیمت نهایی آنها توجه کرد. امروزه قیمت منبع کویلی 300 لیتری از 5.5 میلیون تومان آغاز و تا 200 میلیون تومان است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 75 میانگین: 4.8]