اکونوپک

دستگاه اکونوپک یا «هیتر کولر» یکی از معروف ترین تجهیزات تهویه مطبوع است. واژه «econo-pack» برگرفته از اقتصاد و به معنی پکیج اقتصادی است. این تجهیزات که با نام :سیستم اکونوپک» نیز شناخته می‌شوند، ترکیبی از سیستم ایرواشر (تبخیری) با کوره هوای گرم هستند. یعنی عمل گرمایش، سرمایش و تامین و توزیع هوای تازه را در یک واحد یکپارچه و بدون نیاز به تجهیزات گرمایی و سرمایی موتورخانه انجام می­‌دهد.

وظیفه اصلی سیستم اکونوپک تزریق هوای تازه، حفظ رطوبت مورد نیاز در منطقه و در نتیجه کاهش دما در مناطق خاص است. به همین دلیل انواع econo-pack بیشتر برای مناطق صنعتی بزرگ طراحی و ساخته می‌شوند. به لطف سیستم یکپارچه اکونوپک، در مقایسه با سایر سیستم‌های تهویه مطبوع، می‌­توان 10 برابر بیشتر در مصرف انرژی صرفه جویی کرد. بهره وری انرژی و ظرفیت سرمایشی و گرمایشی این سیستم مشکلات تهویه مطبوع را حل می­‌کند.

ایرواشر اکونوپک چیست؟

ایرواشر اکونوپک (هیتر کولر) یکی از ایده آل ترین سیستم‌های برودتی و حرارتی بشمار می‌رود. از این سیستم‌ها برای گرمایش و سرمایش همزمان و همچنین فیلتراسیون هوا در مکان های عمومی همانند استادیوم‌ها، شرکت‌ها و کارخانجات، مساجد، ادارات و بانک‌ها، گلخانه‌ها، تالارهای عروسی و بورس، هتل‌ها، بیمارستان‌ها، سالن‌های کنفرانس، آمفی تئاترها و سالن‌های سینما، موزه‌ها و گالری‌ها، مراکز تجاری و خرید و سوله‌های صنعتی استفاده می گردد.

ایرواشر اکونوپک

دستگاه ایرواشر اکونوپک علاوه بر فیلتر کردن ذرات گرد و غبار و بوها، می‌­تواند انتشار گازهای گلخانه ای همانند آمونیاک را نیز حذف کند. البته این امر بایستی از طریق نظارت مداوم بر هوا انجام گیرد. به‌همین ترتیب کانالی که بخشی از سیستم است، باید به صورت دینامیکی متعادل باشد تا پخش مناسب هوا با سرعت ایده آل تضمین شود. متریال کانال کشی باید بر اساس دو پارامتر فرآیند مورد استفاده در پروژه و تناسب با چیدمان فضایی تأسیسات انتخاب شود.

نحوه عملکرد اکونوپک

این واحد ها به لطف نیروی گریز از مرکز و یک فن محوری که داخل آن ها قرار دارد، هوای گرم و خشک را از محیط خارج می­‌کند. دستگاه اکونوپک برای عملکرد مطلوب خود، از میزان انرژی بسیار کمی مصرف می­‌کند. درحقیقت با وجود این سیستم‌ها دیگر نگران صرفه جویی در مصرف انرژی نباشید. چرا که فن و پمپ آب دستگاه، برق بسیار کمی مصرف می کنند. همچنین با استفاده ازecono pack در مقایسه با سایر روش های سرمایشی و گرمایشی، می توان تا 75 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی نمود. یک حساب سرانگشتی نشان می دهد که استفاده از اکونوپک «econo pack» در طول سالیان متمادی، می‌تواند شدیداً از هزینه‌های هر پروژه‌ای بکاهد. بدون آنکه هیچگونه خللی در کیفیت کارشان بوجود بیاید.

سیستم سرمایشی و گرمایشی اکونوپک

یکی از مزایای این دستگاه ها، عدم نیاز به موتورخانه است. زیرا اکونوپک به صورت مستقل باعث گرمایش محیط می­‌شود. به بیان دیگر حذف موتورخانه و لوله کشی های مربوط به آن، موجب کاهش هزینه‌ها می­گردد. همچنین بخش سرمایش این سیستم نیز نیازی به دستگاه چیلر ندارد و از طریق پد سلولزی با ضخامت ۱۵ سانت و پمپ کفکش مخصوص موجب خنک شدن محیط می­‌شود. جالب است بدانید که این سیستم در حالت گرمادهی با سوخت گاز طبیعی و در حالت سرمادهی از دستگاه ایرواشر استفاده می­‌کند.

اجزای سیستم اکونوپک

این تجهیزات دارای ریز اجزای تشکیل دهنده متعددی هستند. اما بطور کلی عملکرد مجموع econo pack را میتوان به دو بخش «سیستم‌های حرارتی» و «سیستم‌های برودتی» تقسیم بندی نمود. در ادامه به بررسی کوتاه هر یک از این سیستم‌ها خواهیم پرداخت. بطور خلاصه از مهمترین ریز اجزای بکار رفته در سیستم اکونو پک میتوان به مواردی همچون فن یا پروانه، الکتروموتور، فیلترهای از جنس آلومینیوم، برنر یا مشعل‌ها (گاهاً 1 عدد مشعل یا بیشتر)، مخزن آب، نازل هیتر کولر و پد اشاره داشت.

اجزای سیستم هیترکولر

سیستم حرارت مرکزی هیتر کولر (econo pack)

این سیستم  شامل سه قسمت اصلی است، که عبارتند از سیستم انتقال هوای گرم که سیستم کانال کشی را نیز شامل می­‌شود. سیستم توزیع هوای گرم که شامل انواع دریچه های کفی، سقفی و دیواری می­‌شود و دستگاه مولد حرارت که مولدهای هوای گرم ممکن است کوره هوای گرم یا دستگاه هواساز با کویل آب گرم باشد.

سیستم برودت مرکزی هیتر کولر

این قسمت از دستگاه اکونوپک کاملا از اصول و قواعد سیستم سرمایش تبخیری نظیر کولرهای آبی، دستگاه زنت و دستگاه ایرواشر پیروی می­‌کند. دستگاه اکونوپک می‌­تواند دارای پد سلولزی باشد. یعنی در فصل تابستان و با عبور هوای خشک از روی سطح پد مرطوب شده از آب، هوا خنک شده و با دماهای مشخص وارد ساختمان می‌شود. همچنین می‌تواند به صورت ایرواشر پمپ عبور کرده و به صورت پودر در آید. سپس همزمان با عبور جریان هوا از روی econo pack و ورود آن از طریق کانال هایی به درون ساختمان، عملیات سرمایش در فصل تابستان انجام می‌شود.

بنابراین به عنوان نتیجه گیری میتوان گفت که:

کاربرد اکونوپک می‌تواند کاملاَ بصورت دو منظوره باشد. یعنی هم می‌تواند به عنوان کوره هوای گرم عمل کند و هم سرمایش تبخیری ایجاد نماید. عملیات سرمایش تبخیری این تجهیزات (econopack) با استفاده از ایرواشر و پدهای سللزی صورت می پذیرد.

مزایای برجسته دستگاه اکونوپک

مزایای اکونوپک

انواع دستگاه یا همان سیستم اکونوپک از مزایای بسیار جذاب و کاربردی سود می برند. درواقع از کاهش میزان مصرف و کاهش هزینه ها گرفته تا عدم نیاز به لوله کشی های موتورخانه ای و کارکرد چندمنظوره، همه و همه از جمله مزایای جذاب دستگاه اکونو پک محسوب می‌شود. بطور تخصصی، این تجهیزات دارای مزایای زیر هستند:

 • بازدهی زیاد
 • یخ نمی‌‌زنند.
 • طول عمر بالا
 • کنترل پذیری ساده و آسان
 • نیاز به نگهداری کمی دارند.
 • عدم نیاز به کانال کشی‌های حرفه ای
 • ظرفیت سرمایشی و گرمایشی عالی
 • ملزم نبودن به فضای موتور‌خانه جهت قرارگیری دستگاه
 • امکان تجدید، تصفیه و رطوبت زنی هوا در آن وجود دارد.
 • مجهز به فیلتراسیون میکروبیولوژیکی جهت تضمین کیفیت هوا است.
 • صرفه جویی در مصرف انرژی در مقایسه با سایر سیستم‌های تهویه مطبوع
 • به دلیل حذف لوله ‌کشی‌ ها و عدم عایق‌کاری، امکان اتلاف حرارتی وجود ندارد.
 • هزینه‌ های تعمیرات و نگهداری به دلیل ساده بودن سیستم دستگاه بسیار پایین است.
 • راه ‌اندازی این تجهیزات با سهولت بسیار زیادی همراه است. همچنین خرابی هایی همچون: امکان نشت پایپ و ترکیدگی لوله‌‌ها در سیستم هیترکولر (econo pack) بوجود نمی‌آید.
 • هزینه‌ اولیه و جاری (قیمت اکونوپک) نسبت به سایر سیستم ‌های سرمایش و گرمایش بسیار کمتر است.
 • به دلیل مرکزی بودن دستگاه هیتر کولر و عدم استفاده از تجهیزات موتورخانه و چیلر، هزینه ‌های مربوط به مصرف انرژی آن شدیداَ کمتر میشود.

اقلیم مناسب برای نصب سیستم هیتر کولر (اکونو پک)

از آنجایی که اکونوپک ها رطوبت را به هوا می افزایند، در آب و هوای گرم و خشک عملکردی عالی دارند. این دستگاه در شهر هایی همچون تهران، مشهد، اصفهان، یزد و قم که از اقلیم های گرم خشک کشور عزیزمان محسوب می شوند، بیشترین کاربرد را دارند. استفاده از اکونوپک ها برای مناطق شرجی کشور همچون استان های شمالی (گیلان، مازندران و گلستان) و شهرهای حاشیه خلیج فارس (بندرعباس) چندان پیشنهاد نمی‌شود؛ زیرا با افزایش رطوبت موجود در هوا، شدیداٌ می‌تواند به میزان شرجی بودن منطقه بیفزاید. البته ذکر این نکته الزامیست که انواع هیتر کولر، حتی در مناطق شرجی نیز وظیفه‌ی خود را به درستی انجام می‌دهند.

تعمیر و نگهداری سیستم‌های اکونو پک

نصب هیتر کولر

تعمیر و نگهداری سیستم اکونوپک بسیار ساده است. مراقبت، نگهداری، تعمیر و تعویض به موقع قطعات معیوب و همچنین بازدید های دوره ای از دستگاه اکونوپک، قطعاَ به سرویس دهی مستمر، بهبود عملکرد و کاهش هزینه ها کمک می‌کند. بدین منظور لازم است در شروع هر فصل:

 • از بازرسی های دوره ای دستگاه غافل نشوید.
 • بروز مشکلات احتمالی دستگاه را پیش بینی نمایید.
 • توجه بیشتری به قسمت های آسیب پذیر دستگاه داشته باشید.
 • مدت زمان بازدید های دوره ای و عیب یابی دستگاه را حتما یادداشت کنید.
 • با توجه به ورود مداوم جریانهای هوای با آلودگی و آلاینده های جوی، نسبت به تمیز کاری عناصر درونی و پدها اقدام نمایید.
 • سیستم را در محلی نصب کنید که کمترین میزان وارد آمدن هرگونه ضربه به آن، پیش بینی شود.

توسعه سیستم‌ های تهویه صنعتی با هیتر کولر

جهت تهویه یک فضای صنعتی، از جمله کاهش و افزایش دما و همچنین تامین رطوبت هوا، نه تنها باید تجهیزات تهویه مطبوع را خریداری و نصب نمود. بلکه باید با مهندسین و متخصصان این رشته مشورت کرد زمینه‌ی آشنایی با خصوصیات و کارکردهای انواع سیستمهای استراتژیک و کاملاً کاربردی فراهم شود. درنتیجه میتوان به انتخاب و تهیه بهترین سیستم ممکن، امیدوار بود. بیاد داشته باشید که علاوه بر سیستم اکونوپک (econo pack)، انواع سیستم‌هایی نظیر:

 • کولرها و اسپلیت های عادی
 • منبع کویل دار و بویلرها
 • پرده هوا
 • فن کوئل
 • کوئل های داکتی
 • دستگاه هواساز
 • ازن ژنراتور
 • زنت
 • چیلر
 • کندانسور هوایی

را میتوان تحت قالب یک سیستم تهویه مطبوع اصلی یا پشتیبان، برای انواع فضاها در نظر گرفت.

سوالات متداول سیستم اکونوپک

راهنمای خرید اکونوپک

 • هدف استفاده از دستگاه اکونوپک چیست؟

هدف اصلی این دستگاه، انتقال هوای تازه و فیلتر شده به یک منطقه معین است. این مناطق می توانند فضاهای مختلف ادارات، بانک ها، گلخانه ها، تالار، هتل ها، بیمارستان ها، آمفی تئاتر ها، سالن های سینما، مراکز خرید، سوله های صنعتی و … باشند.

 • گرمایش سیستم econo pack از کجا تامین می‌شود؟

گرمایش این سیستم‌ها توسط کوره های هوای گرم تامین می‌شود. از این رو، برای زمستان ها و مناطقی که آب و هوای سرد دارند، بسیار کاربردی و مفید است.

 • مشکل اصلی دستگاه اکونو پک چیست؟

این سیستم تنها یک مشکل دارد و آن هم افزایش رطوبت نسبی هوا است. البته برای رفع چنین مشکلی نیز راهکارهایی اتخاذ شذه است. بدین منظور کافیست در موارد خاص، پمپ را به صورت دستی یا خودکار خاموش نمایید و با استفاده از دستگاه رطوبت گیر، میزان رطوبت نسبی آن را کنترل کنید.

 • آیا دستگاه اکونوپک به کاهش دما کمک می­‌کند؟

بله، سیستم اکونوپک به کاهش دما در مکان های خشک یا با رطوبت نسبی پایین کمک می­‌کند.

 • هوای پاک و تازه چه فوایدی را به ارمغان می­آورد؟

تزریق هوای پاک و تازه، حفظ رطوبت نسبی مورد نیاز و کاهش دما در مناطق بسیار گرم را به ارمغان می آورد. همچنین بلحاظ تنفس نیز می‌تواند برای سلامتی افراد مفید باشد. مسئله‌ی جذب مشتری را نیز هیچگاه از یاد نبرید. زیرا فضایی که دارای هوای تهویه و مناسب نباشد، قطعاَ در گذر زمان مشتریان خود را از دست میدهد!

 • آیا می‌­توان میزان رطوبت هوا را با دستگاه اکونو پک کنترل کرد؟

بله، همانطور که گفته شد، می‌­توان با خاموش کردن پمپ به صورت دستی یا خودکار و با استفاده از دستگاه رطوبت گیر، میزان رطوبت هوا را کنترل کرد.

دمای مناسب برای استفاده از سیستم اکونوپک

یک سوال کلیدی همواره مطرح می‌شود: استفاده از دستگاه اکونوپک در چه دما یا رطوبت نسبی توصیه می­‌شود؟

خرید و استفاده از دستگاه اکو نوپک در:

 • دماهای بالاتر از 22 تا 50 درجه سانتی گراد
 • و با رطوبت نسبی کم؛ از 0 تا 70 درصد،

توصیه می­‌شود. با توجه به مناطق آب و هوایی کشور ما، این دستگاه برای اکثر اقلیم ها پیشنهاد می‌شود. اما بیشترین کاربرد را در اقلیم های گرم و خشک دارد. یکی از فاکتور هایی که در خرید هر نوع سیستم تهویه مطبوع باید مورد توجه قرار گیرد، مصرف انرژی الکتریکی آن است. اکونوپک‌ها نسبت به سایر سیستم‌های تهویه مطبوع، میزان مصرف انرژی به مراتب پایینتری دارند.

طراحی ظرفیت دستگاه اکونوپک

طراحی و محاسبه ظرفیت اکونوپک

دستگاه یکپارچه هیتر کولر در ظرفیت های مختلفی جهت تامین سرمایش و گرمایش محیط های گوناگون، توسط مجموعه تولیدی و صنعتی مهتاب گستر طراحی و ساخت می­‌شود. این سیستم‌ها در ظرفیت های مختلف از 2500 cfm تا 45000 cfm طراحی می‌شوند. همچنین ممکن است طراحی ظرفیت اکونوپک بر مبنای «ظرفیتهای حرارتی» باشد. درچنین سفارشهایی، امکان ساخت این تجهیزات در انواع ظرفیت حرارتی از 100.000 الی 400.000 kca/h وجود دارد. مهم­ترین عواملی که در تعیین ظرفیت دستگاه هیتر کولر نقش مهمی دارند، عبارت است از:

 • دبی هوای عبوری
 • ظرفیت حرارتی
 • فشار استاتیکی شبکه‌ کانال­کشی

ظرفیت حرارتی سیستم‌های هیتر کولر بر مبنای آنالیز و محاسبات اتلاف حرارت بنا (یا محیط نصب econopack) مشخص میگردد. منظور از محیط نصب، همان فضاییست که تصمیم داریم با استفاده از سیستمهای econo pack به گرمایش آن بپردازیم. در این زمینه ذکر یک مثال تجربی می‌تواند کمک کننده باشد. برهمین اساس باید گفت: چنانچه میزان ظرفیت حرارتی 16000 BTU بر ساعت باشد، عدد تخمینی برای میزان هوای گرم، حدود 400 الی 535 خواهد بود. منظور از هوای گرم در اکونوپک (هیتر کولر)، جریان هواییست که حرارت را به سمت مقصد حمل می‌کند.

قیمت دستگاه اکونوپک

امروزه سیستم یکپارچه هیتر کولر یکی از ایده آل ترین سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی برای بسیاری از محیط های صنعتی و خانگی محسوب می­‌شود. با کمک انواع هیتر کولر می توان بسیاری از هزینه های تاسیساتی ساختمان ها را به طور چشمگیری کاهش داد. قیمت اکونوپک نسبت به سایر سیستم‌های تهویه مطبوع همانند فن کویل، چیلر، ایرواشر و هواساز کمتر است.

دلیل پایین بودن قیمت سیستم‌های اکونوپک، عدم نیاز این تجهیزات به موتورخانه و متعلقات آن است. البته در میان انواع تجهیزات سیستم تهویه مطبوع، قیمت دستگاه زنت نیز مناسب است. درواقع قیمت سیستم اکونوپک براساس ظرفیت و مدل دستگاه تعیین می­‌شود. البته برخی از عوامل دیگر نیز در تعیین هزینه نهایی این دستگاه ها موثر است:

 • جنس و میزان تحمل ضربه بدنه دستگاه هیتر کولر
 • نوع کوره تعبیه شده در سیستم. (انواع کوره‌های با شعله مستقیم یا غیرمستقیم)
 • جنس، نوع و تعداد برنر (مشعل) بکاررفته در econo pack
 • گازسوز یا گازوییل سوز بودن مشعلهای هیتر کولر
 • نوع تأمین سوخت کوره ها. (این کوره‌ها میتوانند نیروی موردنیاز خود را از لوله کشی گاز طبیعی یا برقهای با ولتاژ شهری یا صنعتی تأمین کنند.

عدم ثبات بازارهای مالی کشور و تغییرات پی درپی قیمت ارز، موجب شده تا پیشنهاد کنیم که جهت استعلام بروزترین قیمت سیستم اکونوپک با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

خرید بی واسطه دستگاه اکونوپک

همانطور که گفته شد، هیتر کولر یک دستگاه کارآمد و ایده آل، با رویکرد صرفه جویی اقتصادی است. دستگاهی با قابلیت تولید و ارائه سرمایش و گرمایش در کنار یکدیگر. مجموعه تولیدی و صنعتی مهتاب گستر (https://cooling-tower.ir) به عنوان برترین تولیدکننده انواع سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی در زمینه تهویه مطبوع اعم از دستگاه زنت، هواساز، ایرواشر، اکونوپک، انواع هواکش های صنعتی (سانتریفیوژ و آکسیال) و فن کویل، با داشتن:

 • کادر فنی متخصص و زبده
 • رعایت دستورالعمل های ساخت بین المللی و تلفیق آن با ایده های خلاقانه
 • و بهره گیری از خطوط تولید تمام مکانیزه،

به همراه ارائه خدمات پس از فروش در صنایع مختلف و مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان است. جهت سفارش و خرید این محصولات با ما در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 19 میانگین: 4.6]