دستگاه وی آر اف

دستگاه وی آر اف یا سیستم VRF مخفف (Variable Refrigent Flow)، یک دستگاه نوین و جدید در زمینه تهویه مطبوع است که به صورت یکپارچه و همگن، سرمایش و گرمایش را تنظیم می کند. این دستگاه که از دو بخش تشکیل می شود، قادر است به طور همزمان، هم عملیات گرمایشی و هم عملیات سرمایشی را انجام دهد و هر فضا را با توجه به نیاز خود، گرم یا سرد کند. دستگاه وی آر اف (VRF) بطور کلی با کولرهای گازی و اسپلیت‌ها تفاوت دارد و در هزینه‌های اولیه، هزینه های اجرایی، هزینه‌های مربوط به نگهداری، میزان برق و انرژی مصرفی، طول و ارتفاع لوله کشی‌ها و آسایش مشتریان با هم متفاوت هستند.

دستگاه وی آر اف از دو بخش کلی یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده است که این 2 یونیت به وسیله یک لوله مسی به هم وصل می شوند. گاز مبرد درون این لوله مسی جریان دارد و دستگاه میتواند گرما یا سرما تولید کند. یونیت خارجی دستگاه وی آر اف معمولا در فضاهای باز مانند پشت بام، تراس و حیاط قرار میگیرد و به یونیت داخلی وصل می شود. تمام فن کویل های موجود در یونیت درونی، قابل تنظیم هستند و می‌توانند مقدار و شدت جریان ورودی را مطابق با نیاز کاربر کنترل و کم یا زیاد کنند.

انواع دستگاه وی آر اف

انواع دستگاه وی آر اف

دستگاه وی آر اف از نظر کارکرد و نوع سوخت مصرفی دسته بندی می شود و 5 دسته کلی دارد که عبارتند از:

 • سیستم VRF – EHP
 • دستگاه GHP – VRF
 • بازیافت گرما
 • سرمایشی
 • تکنولوژی گرمایشی و سرمایشی

هر یک از این مدلها به منظور فراهم آوردن اهدافی خاص بوجود آمده و دارای ویژگیهای خاصی میباشند که در ادامه به بررسی اجمالی آنها خواهیم پرداخت.

سیستم وی آر اف EHP

سیستم وی آر اف EHP، با برق و انرژی الکتریکی کار می کند و دارای یک یا چند الکتروموتور می باشد.

سیستم وی آر اف GHP

تکنولوژی وی آر اف GHP، با گاز کار می کند و دارای یک موتور داخلی می باشد. این مدل می تواند هم سرما و هم گرما تولید کند. از بزرگترین مزیت‌های این نوع دستگاه این است که مصرف برق کمی دارد و باعث کاهش هزینه های مربوط به برق، به خصوص در فصل تابستان و گرما، می شود. اگر شما می خواهید از دستگاه وی آر اف در ساختمان ها و محیط هایی که هم به سیستم گرمایشی نیاز دارند و هم به سیستم سرمایشی، ما به شما توصیه می کنیم از نوع GHP به جای EHP استفاده کنید.

سیستم وی آر اف

چه در مدلهای EHP و چه در مدلهای GHP، کمپرسورها وظیفه‌ی فشرده سازی گاز تبرید را بر عهده دارند. پس از انجام عملیات فشرده سازی نیز، کمپرسورها گاز مبرد را برای فرآیند خنکسازی، می چرخانند. بایستی بدانید که الکتروموتورهای تعبیه شده در دستگاه وی آر اف EHP، محرک اصلی کمپرسورها هستند. نهایتاَ مبرد وارد اواپراتورهای دستگاه شده و به تبادل گرمایی با هوای بیرون از فضای داخلی ساختمان می‌پرازد. دستگاه وی ار اف EHP مخفف واژه‌ی صنعتی «Electric Heat Pump» می باشد و نشان دهنده مصرف برقی این نوع سیستم است. برخلاف دستگاه VRF GHP که مخفف عبارت «Gas Heat Pump» است.

تفاوت دستگاه وی آر اف EHP و GHP

تفاوت دستگاه وی آر اف EHP و GHP

فارغ از ریزاجزای متفاوت، انواع دستگاه VRF در مدلهای EHP و GHP، دارای 3 تفاوت حائز اهمیت هستند:

 1. محرک اصلی در سیستم های EHP، موتور الکتریکی دستگاه (الکتروموتور) می باشد. اما در سیستم VRF مدلهای «GHP» از یک موتور داخلی احتراق پیستونی استفاده می شود. موتورهای احتراق پیستونی، بلحاظ مکانیزمی دارای شباهت زیادی با موتور خودروهای سواری هستند.
 2. مدلهای دستگاه وی آر اف EHP به طور کامل با برق کار میکنند. این در حالیست که سیستمهای GHP بر مبنای کار با گاز، طراحی شده اند. (منظور گاز لوله کشی شهری می باشد؛ و نه صرفاَ گاز مبرد)
 3. مطابق انتظار، مصرف برق در مدلهای GHP به مراتب کمتر از مدلهای EHP خواهد بود.

سرمایشی

این نوع، از ساده ترین انواع دستگاه های وی آر اف می باشد و فقط می تواند محیط را خنک و سرد کند.

سیستم وی آر اف گرمایشی و سرمایشی

دستگاه وی آر اف گرمایشی - سرمایشی

این نوع نسبت به مدل قبلی کمی پیشرفته تر است و علاوه بر سرما، توانایی تولید گرما را نیز دارد. مدل گرمایشی و سرمایشی VRF، دارای یک پمپ گرمایشی می باشد و با استفاده از آن، محیط و تمام قسمت های متصل به آن را گرم می کند. تنها نکته ای که در مورد دستگاه وی آر اف گرمایشی و سرمایشی وجود دارد، این است که نمی تواند به طور همزمان هم سرما و هم گرما تولید کند و فقط قادر است در آن واحد، یکی از عملیات گرمایشی یا سرمایشی را انجام دهد.

بازیافت گرما

تکنولوژی VRF بازیافت گرما درقیاس با دو مدل قبلی پیشرفته تر و نوین تر است و قادر است به طور همزمان، هم گرما و هم سرما تولید کند. دستگاه وی آر اف بازیافت گرما، در حقیقت میتواند برای یک قسمت از محیط که نیاز به گرم شدن دارد، گرما تولید کند و برای قسمت دیگری که به خنکی و سردی نیازمند است، سرما تولید نماید.

تاریخچه طراحی سیستم وی آر اف

اینکه چه نیازهایی باعث شد مهندسین به فکر استفاده از سیستم vrf به جای داکت اسپلیت و کولر گازی بیفتند را در این قسمت تشریح خواهیم نمود.

تصور نمائید میخواهیم برای خنک کاری یک آپارتمان 20 واحدی که هر واحد آن دارای یک پذیرایی و دو اتاق خواب میباشد از کولر گازی یا همان اسپلیت استفاده کنیم.  در اینصورت باید 60 عدد کولر گازی بصورت مجزا می بایست در نمای ساختمان نصب گردد. ضرورتا کمپرسر کولر گازی باید در نمای ساختمان نصب گردد که این موضوع باعث ایجاد جلوه ای بسیار زشت برای نمای بیرونی ساختمان خواهد شد.

در برخی موارد شرایطی فراهم می گردد که کمپرسور تمامی کولرهای گازی بر روی پشت بام آپارتمان نصب گردد لیکن بدلیل طولانی شدن لوله کشی که جنس آن نیز لوله‌های مسی می باشد از یک سو هزینه زیادی به خریدار تحمیل می نماید و از طرف دیگر بدلیل رسانایی بالای مس، هد رفت انرژی زیادی اتفاق می افتد؛ لذا این کار مقرون به صرفه نمی باشد. شاید نصب یک کولر گازی با کمپرسور قوی و استفاده از سه پنل در هر واحد بتواند تا حدی مشکل مشکل نمای ساختمان را حل نمود ولی مشکل کولرهای گازی با چند پنل عدم کنترل مبرد باشد. جریان همه یا هیچ اتفاق می افتد یعنی یا همه باید از کولر گازی استفاده کنند تا هیچ یک استفاده نکنند و این یعنی یک ایراد بزرگ.

در ادامه برخی مهندسین با استفاده از شیر برقی سعی در حل این معضل نمودند ولی این راه حل نیز زیاد کارامد نبود. در ادامه مهندسین به سمت استفاده از داکت اسپلیت روی آوردند ولی مشکلات زیاد داکت اسپلیت نیز که در ادامه به آنها اشاره شد مخترعین را به سمت اختراع دستگاه جدیدی به پکیج وی آر اف سوق داد.

طراحی سیستم وی آر اف

دستگاه وی آر اف برای اولین بار در سال 1982 در کشور ژاپن توسط شرکت دایکین تولید شد و خیلی زود توانست بین مردم محبوب و پرمصرف شود. امروزه، به طور میانگین 50 درصد ساختمان های اداری و 35 درصد ساختمان های تجاری از این دستگاه کاربردی برای تهویه هوا و برخورداری از هوای گرم و سرد استفاده می کنند. دستگاه وی آر اف به دلایل زیر ابداع و تولید شد:

 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • از بین بردن زشتی نمای ساختمان ها
 • ایجاد تهویه مناسب همراه با حفظ آسایش و آرامش افراد
 • کنترل مبرد توسط سیستم وی آر اف
 • توزیع هوای مناسب
 • کنترل دقیق دمای اتاق ها و محیط

اجزای تشکیل دهنده دستگاه وی آر اف

قطعات وی آر اف

دستگاه وی آر اف دارای چند بخش و قسمت اصلی می‌باشد که هر یک وظیفه ای مشخص بر عهده دارند. اجزای تشکیل دهنده سیستم وی آر اف (VRF) عبارتنداز:

 • مبدل ساب کولر: مبدل ساب کولر دما و فشار گاز مبرد را افزایش می دهد و در نتیجه باعث افزایش حجم آن می شود. در بیشتر مواقع، فشار گاز مبرد به دلیل طولانی بودن لوله کشی ها، کاهش پیدا میکند. این مبدل در یونیت خارجی قرار میگیرد.
 • جدا کننده روغن: جدا کننده روغن بعد از شروع به کار کمپرسور و ایجاد کردن نیروی گریز از مرکز توسط آن، روغن‌ها را در اطراف محفظه و بین قطعات می‌چرخاند. در نتیجه عملیات روان کاری صورت می‌پذیرد.
 • آکومولاتور: اکومولاتورها قسمت مایع را از گاز موجود در کمپرسورها جدا می کنند.
 • شیر کنترل: شیر کنترل، بالانس و تناسب را در خط های LP و HP کنترل می کند. یعنی مراقب است تا این خطوط از حد مجاز و استاندارد خود فراتر نروند.
 • شیرهای انبساط: شیرهای انبساط از مهم ترین بخش های دستگاه وی آر اف می‌باشند. زیرا به کمک پالس‌های الکتریکی فعال شده و حرکت گاز مبرد در داخل یونیت‌ها را کنترل می‌کنند. این شیرها هم در یونیت داخلی و هم در یونیت خارجی استفاده میگردند.
 • شیرهای اطمینان: فشار در دستگاه وی آر اف باید همیشه تحت کنترل باشد. چراکه اگر فشار بیش از حد بالا برود، بسیار خطرناک است و مشکل آفرین میشود. شیرهای اطمینان در صورت بالاتر رفتن فشار گاز از میزان مشخص شده، سریعا جریان گاز را قطع میکند. اگر با قطع شدن جریان گاز بازهم فشار کاهش پیدا نکرد، شیرهای اطمینان بطور کامل دستگاه را خاموش می‌کنند.
 • کمپرسورها

انواع کمپرسور سیستم وی آر اف

کمپرسورها مهم ترین و موثرترین بخش در دستگاه وی آر اف هستند و به نوعی قلب این سیستم ها به حساب می آیند. در این سیستم ها، 2 مدل کمپرسور وجود دارد:

 • کمپرسور اینورتر و
 • کمپرسور دور ثابت.

مدلهای کمپرسور اینورتر برای اینکه بتوانند دمای مشخص شده را تامین نماید، میزان گاز مبرد را تنظیم می کنند. کمپرسور دور ثابت نیز از کمپرسور اینورتر پشتیبانی کرده و زمانی شروع به کار می کند که کمپرسورهای دیگر نتوانند سرما یا گرمای مورد نیاز را تامین کنند. بهتر است بدانید هرچه ظرفیت دستگاه بالاتر برود، تعداد کمپرسورهای مورد نیاز نیز بیشتر می شود. کمپرسور اینورتر و کمپرسور دور ثابت هر دو خارجی و بسیار باکیفیت می باشند.

مزایای دستگاه وی آر اف

مزایای دستگاه vrf

دستگاه وی آر اف هم مانند هر محصول و دستگاه دیگری، دارای مزایا و معایب قابل تأملی می باشد. برخی از مزایای سیستم VRF به شرح زیر است:

 • باعث صرفه جویی در هزینه های مصرفی و جانبی می شود.
 • مصرف انرژی بسیار پایین و کمی دارد.
 • می توان همزمان از دستگاه وی آر اف در دو حالت گرمایشی و سرمایشی استفاده کرد.
 • از بازدهی و راندمان کاری بالایی برخوردار است.
 • اگر یک بخش آن خراب شود و از کار بیفتد، بقیه بخش ها و سیستمها به کار خود ادامه می دهند.
 • مقرون به صرفه و اقتصادی می باشد.
 • می توان از آن در همه نوع شرایط آب و هوایی، بدون کاهش بازدهی و راندمان استفاده نمود. (سازگاری با اقلیم های مختلف)
 • صدای کمی تولید می نماید و به آرامی و بدون تولید صدای اضافی کار می کند.
 • گازهای سمی و خطرناک تولید نمی کند. (سلامت کاربران و حفظ محیط زیست در طراحی دستگاه VRF مورد توجه قرار گرفته است)
 • حمل و نقل سیستم وی آر اف راحت و بی دردسر است.
 • دمای هر اتاق را به گونه ای دقیق و صحیح کنترل می کند.
 • امکان نصب پنلهای یونیت داخلی بصورت: دیواری، نصب کانالی، توکار سقفی و…)
 • قابلیت لوله کشی انشعابی VRF در فواصل زیاد. (لوله کشی عمودی تا 50 و لوله کشی افقی تا 100 متر!)
 • قابلیت کنترل جداگانه یونیت‌های داخلی و خارجی
 • بازه دمایی گسترده در گرمایش و سرمایش. (از منفی 20 درجه تا مثبت 47 درجه سانتیگراد!)
 • عدم آلودگی بصری در نمای بناها
 • امکان متصل شدن دستگاه وی آر اف به سیستم های کنترل هوشمند (BMS)
 • دسترسی به تنظیم میزان گاز فریون (مبرد) ورودی به دستگاه از ده تا صد درصد. (به همان اندازه نیز منجر به کاهش مصرف انرژی میشود.)

چرخش مبرد در یونیت داخلی و خارجی VRF

چرخش مبرد در یونیت داخلی و خارجی VRF

بسته به نوع اجزا و نوع یونیت، چرخش مبرد در دستگاه وی آر اف میتواند متفاوت باشد. درواقع نحوه‌ی چرخش مبرد در یونیت های داخلی و خارجی به دلیل برخورد با اجزای مختلف، متفاوت است.

 1. یونیت خارجی سیستم: همانطور که از نامشان پیداست، این یونیت ها در خارج از بنا نصب میگردند. موتور الکتریکی یا احتراقی نصب شده در یونیت ها، موجب حرکت کمپرسورها میشوند. درنتیجه گاز فریون (مبرد) نیز با گذر از مجرای تعریف شده‌ی خود و رفت و برگشت متوالی میان یونیت ها، به گرمایش و سرمایش دائمی فضاهای داخلی میپردازد.
 2. یونیت داخلی دستگاه وی آر اف: مهمترین عضو یونیت های داخلی VRF، «فن کوئل» است. فن کوئل ها تشکیل یافته از یک فن و یک کوئل (عمدتاَ از جنس مس) بوده و مبرد در آن به حرکت درمی‌آید. نوع حرکت فنها در برخورد با مبرد، یکی از موارد تعیین کننده در گرمایش یا سرمایش هوا می‌باشد. ابزارهای سنجشی و تنظیم داده، در این یونیت قرار گرفته اند. بطوریکه بر مبنای:
 • دمای فضای داخل
 • دمای فضای بیرون از بنا
 • تنظیم دمای درخواستی از سوی مخاطب و…،

میزان گاز فریون ورودی به دستگاه تعیین میشود.

معایب دستگاه VRF

 • باید حتما به طور مرتب و منظم سرویس شود و در صورت نیاز سریعا تعمیر گردد. در غیر اینصورت خیلی زود دچار فرسودگی می شود و از کار می افتد.
 • اجرای اولیه و نصب آن، دارای هزینه بالایی می باشد.
 • اگر هر کدام از اجزای سیکل تخلیه مبرد دچار نشتی و مشکل شود، پیدا کردن نشتی، شارژ مبرد و شست و شوی مدارها با سختی زیادی قابل انجام خواهد بود.
 • در ساختمان ها و مجتمع های خیلی بلند و مرتفع، نمی توان سیستم وی آر اف را نصب و راه اندازی کرد.

در این قسمت پیشنهاد می شود با یکی از پرکاربردترین دستگاه های مهتاب گستر بیشتر آشنا شوید؛ سختی گیر رزینی تقریبا در هر دستگاهی که با آب سر و کار دارد جزء ضروریات تامین آب جبرانی می باشد.

کاربردهای دستگاه وی آر اف

مزایای دستگاه vrf

از دستگاه وی آر اف، به طور کلی، در هر محیط و فضایی که به تهویه مطبوع و هوای گرم و سرد نیاز است، استفاده می شود. اما برخی از مهمترین کاربریهای استفاده کننده از این تجهیزات (سیستم VRF) عبارتنداز:

 • مجتمع‌ های مسکونی
 • ساختمان های اداری
 • فضاهای تجاری
 • هتل ها
 • بیمارستان ها
 • اماکن ورزشی و با فعالیت های انرژیک زیاد و…

نحوه عملکرد دستگاه وی آر اف

نحوه عملکرد سیستم VRF

دستگاه وی آر اف تقریبا عملکردی مشابه با دستگاه چیلر تراکمی دارد اما با این تفاوت که فاقد آب است و به جای آب از گاز فریون برای انتقال انرژی گرمایی بین یونیت‌ های داخلی و خارجی، استفاده می کند. گاز فریون مستقیما وارد فن کویل های نصب شده در داخل ساختمان ها می شود و گرما یا سرمای مورد نیاز کاربران را فراهم می کند.

به این صورت که در هنگام سردی هوا، فرآیند گرمایش و هنگام گرمی هوا، فرآیند سرمایش را انجام می دهد. کمپرسور، گاز فریون را متراکم می کند و آن را در مدار می چرخاند. در نهایت با انتقال گاز فریون در فن کویل ها و تبادل حرارت، دمای هوا را گرم یا سرد می نماید.

چگونگی نصب دستگاه VRF

نصب سیستم وی آر اف

راه اندازی و نصب دستگاه وی آر اف باید با توجه به چند نکته و مورد مهم انجام شود، زیرا این دستگاه بسیار حرفه ای و حساس است و باید با دقت و توجه کافی نصب و راه اندازی شود. در زیر به این نکات و موارد مهم اشاره شده است.

 • هنگام جابجایی سیستم وی آر اف VRF، سعی کنید به آن هیچ آسیبی وارد نشود.
 • حداکثر ارتفاع برای این دستگاه 50 متر، حداکثر طول لوله کشی های آن 150 متر و حداکثر اختلاف بین ارتفاع یونیت های داخلی 15 متر باید باشد.
 • برای نصب یونیت خارجی باید مکان و محلی را انتخاب کنید که بتواند وزن آن را تحمل کند. اگر از یک سازه نگهدارنده استفاده کنید و یونیت را روی آن قرار دهید، بهتر است.
 • اطراف محل نصب دستگاه وی آر اف، بایستی دارای فضای کافی برای سرویس و تعمیرات احتمالی باشد.
 • دستگاه VRF باید حداقل 3 متر با تجهیزات و سیستم های تولید کننده امواج الکترومغناطیسی فاصله داشته باشد.
 • بهتر است کابل ها و تجهیزات ارتباطی دستگاه را در یک محفظه جدا نصب کنید.
 • سیستم وی آر اف را در محلی که خطر نشت گاز قابل اشتعال وجود دارد، نصب نکنید.
 • شما می توانید حداکثر تا 64 واحد داخلی را به واحد خارجی وصل کنید. دقت داشته باشید که تمام واحدهای داخلی استفاده شده باید با واحدهای خارجی سازگار باشند.

سرویس و نگهداری از دستگاه وی آر اف

دستگاه وی آر اف باید به طور منظم سرویس شود و در صورت نیاز به تعمیر، به موقع برای آن اقدام گردد. اگر شما می خواهید از این سیستم به خوبی نگهداری کنید و به درستی آن را سرویس نمایید، بهتر است نکات زیر را بدانید و به آنها عمل کنید.

 1. هر 6 ماه، دستگاه را به صورت کامل سرویس کنید تا بازدهی و عمر مفید آن افزایش پیدا کند.
 2. بهترین زمان برای سرویس این دستگاه، ابتدای فصل بهار و ابتدای فصل پاییز می باشد.
 3. بهتر است برای سرویس و تعمیر سیستم وی آر اف به سراغ یک تکنسین و متخصص حرفه ای و کار بلد بروید.
 4. اگر هنگام سرویس متوجه جابجایی فازها یا مشکل در قطعات الکترونیکی و بردی شدید، برای رفع مشکل و ایراد، حتما برق را کامل قطع کنید.
 5. تمامی لوله ها، قطعات کندانسور و قطعه برد (BOARD) یونیت خارجی را به لحاظ چربی زدگی، بررسی نمایید.
 6. طی بازه‌های زمانی مشخص به بررسی سالم بودن و شستشوی فین‌های کندانسور دستگاه وی آر اف اقدام نمایید.

سرویس یونیت داخلی سیستم وی آر اف

بمنظور سرویس و شستشوی اجزای یونیت داخلی سیستم VRF، توجه به نکات زیر الزامیست:

 1. فیلترهای سیستم های تهویه ای همواره بیشترین میزان آلودگی و گرد و غبار را به خود جذب میکنند. لذا حتماَ به شستشوی فیلترها اقدام نمایید.
 2. توان عملکردی مناسب پمپهای درین و بلوورفن را مورد آزمایش قرار دهید.
 3. به‌مانند بسیاری از اتصالهای مکانیکی، دربهای یونیت و فیلترها دارای زبانه یا خارهای کوچکی می‌باشد. هنگام بازنمودن و جازدن دوباره دربها و فیلتر یونیت داخلی، مواظب باشید که خارها نشکنند!
 4. پیشنهاد میشود هم به لحاظ ایمنی و هم به لحاظ صرفه جویی در زمان و انرژی، کار سرویس یونیتهای داخلی و خارجی را بطور همزمان پیش ببرید. چراکه یکبار برق را برای هر دو یونیت قطع میکنید و به شستشو و بررسی عملکرد قطعات میپردازید.

رعایت ایمنی در سرویس دستگاه وی آر اف

بمنظور رعایت اصول ایمنی در سرویس سیتم های VRF (وی آر اف)، به نکات زیر توجه نمایید:

 1. تجهیزات VRF، به مانند تمامی سیستم های تهویه مطبوع نیازمند سرویس و بازبینی هستند. بنابراین حتی الامکان مکان نصب یونیتهای خارجی را به گونه‌ای انتخاب کندی که احتمال خطر پرت شدگی کمتری برای سرویس کاران وجود داشته باشد.
 2. کندانسورها بایستی طی بازه های زمانی معین، مورد شستشو قرار بگیرند. بنابراین پس از شستشوی این قطعات، منتظر بمانید تا کف محل نصب کاملاَ خشک و عاری از آب شود. درغیر اینصورت، احتمال برق گرفتکی سرویس کار وجود دارد!
 3. از ایمنی، استحکام و ایستادگی محیطی کانکتورهای برق دستگاه وی آر اف، اطمینان حاصل نمایید.
 4. پیش از انجام هرگونه عمل سرویس و شستشو، حتماَ و حتماَ برق تجهیزات VRF را قطع نمایید.
 5. حتی الامکان مکان نصب دستگاه وی‌آر‌اف در نقطه ای به دور از احتمال حریق، گاز سولفید، سطوح جمع شونده‌ی آب و تجهیزات رادیویی و مختل کننده امواج باشد. همچنین از نقاطی با جبهه‌های باز بادهای مزاحم به دور باشد.

مزایای لوله کشی سیستم وی آر اف

مزایای لوله کشی سیستم وی آر اف

لوله کشی منعطف، ساده و دقیق، یکی از مهمترین ویژگیهای نصب دستگاه وی آر اف بشمار میرود. بطوریکه تا 150 متر به صورت افقی (طولی)، امکان لوله کشی بین یونیتهای مختلف این تجهیزات فراهم است. همچنین بصورت عمودی (ارتفاع)، قابلیت پوششدهی 50 متر لوله کشی را دارند. از همین رو سیستم VRF، انتخابی جذاب برای ساختمانهای بلند و مجتمع‌های بزرگ و عریض محسوب میشود.

نکته مهم دیگر اینست که چگونگی پراکندگی، ظرفیت و توزیع لوله های سیستم وی آر اف را میتوان با استفاده از نرم افزارهای تخصصی محاسبه نمود. محاسبه این دیتیل ها، میتواند به افزایش کیفیت عملکردی دستگاه کمک کند. همچنین امکان لوله کشی وسیع این تجهیزات، موجب آسایش صوتی ساکنان نیز میشود. زیرا با استفاده از لوله کشی بلند میتوان واحدهای مسکونی یا اداری را تا حد امکان از منبع صدا، دور نمود. بایستی بدانید که وجود لوله کشی‌های بلند، هیچگونه تأثیر منفی بر کیفیت گرمایش و سرمایش دستگاه وی آر اف ندارد. تلرانس دمایی فضاهای استفاده کننده از این سیستمهای سرمایشی- گرمایشی، نهایتاَ فقط و فقط 0.5 درجه خواهد بود!

قیمت دستگاه وی آر اف

قیمت دستگاه وی آر اف

قیمت دستگاه وی آر اف با توجه به عواملی همچون نوع یونیت داخلی، مدل، ظرفیت یونیت خارجی، ابعاد، تعداد یونیت ها، تکنولوژی های به کار رفته در آن، داشتن یا نداشتن اینورتر، مقدار فضای شما، برند و شرکت سازنده تعیین و مشخص می شود. به طور مثال، هرچه ظرفیت دستگاه کمتر باشد، قیمت آن به ازای هر تن تبرید بیشتر می شود. البته ارز و نوسانات مربوط به آن نیز بر روی قیمت نهایی این سیستم تاثیر دارد و باعث تغییر قیمت آن می شود. یک سری هزینه های جانبی مانند هزینه لوله کشی بین یونیت ها، هزینه حمل دستگاه، هزینه اضافه کردن تجهیزات مکمل گرمایشی و … وجود دارند که در تعیین قیمت نهایی این سیستم نیز تاثیرگذار هستند.

در حال حاضر، این دستگاه‌ها در 3 برند کلی دسته بندی میشوند که بر تعیین قیمت دستگاه وی آر اف شدیداَ موثر خواهد بود:

 • برندهای کره ای مانند ال جی، سامسونگ و…
 • برندهای ژاپنی مانند میتسوبیشی، اوجنرال، دایکین و…
 • مدلهای چینی مانند مدیا، گری و…

اگر شما می خواهید یک سیستم وی آر اف با کیفیت مناسب و قیمت پایین تر خریداری کنید، بهتر است سراغ برندهای چینی بروید. دستگاه های تولید شده توسط برندهای چینی، هم از قیمت پایین تری برخوردار هستند و هم به نسبت قیمت خود، بازدهی و بهره وری خوب و قابل قبولی دارند.

تفاوت قیمت سیستم وی آر اف و داکت اسپیلت

تفاوت داکت اسپلیت و VRF

مقایسه قیمت دستگاه وی آر اف و داکت اسپیلت را بایستی بر پایه ابعاد مختلفی در نظر گرفت. به عنوان مثال اگر یک ساختمان چند طبقه را در نظر بگیریم، قیمت سیستم VRF با یونیت های جداگانه به ازای هر واحد مسکونی، فاصله‌ی زیادی با قیمت داکت اسپلیت خواهد داشت و گرانتر می باشد. البته چنانچه خریدار با توجه به مزایای خاص سیستم وی آر اف به دنبال خرید حتمی این تجهیزات باشد، پیشنهاد میشود که کل سیستم را به صورت یک واحد مرکزی (سیستم مرکزی) در ساختمان نصب کند. در نتیجه قیمت تمام شده نیز کاهش می یابد.

نگرانی هایی نیز در رابطه با تفکیک مصرف برق همواره وجود داشته است. بدین شکل که در گذشته با نصب دستگاه وی آر اف، امکان جداسازی مصرف هر واحد مسکونی یا تجاری وجود نداشت و صرفاَ هزینه‌ی تجمیع شده به دست مصرف کنندگان میرسید. اما این مشکل نیز امروزه با استفاده از سیستم های خاص برطرف شده است.

خرید دستگاه وی آر اف با مهتاب گستر

خرید دستگاه وی آر اف

مجموعه مهتاب گستر در طول سالیان متمادی حضور موفق خود در حوزه صنعت و تولید تجهیزات آب و فاضلاب کشور، همواره تلاش داشته تا با بکارگیری کارشناسان زبده، ماشین آلات حرفه ای تولید صنعتی و پیروی از استانداردهای بین المللی، امکان خرید دستگاه وی آر اف را با بالاترین کیفیت ممکن برای تمامی متقاضیان سراسر کشور فراهم آورد.

همچنین شایان ذکر است که با خرید دستگاه وی آر اف از شرکت مهتاب گستر، میتوانید از گارانتی و خدمات پس از فروش حرفه ای کارشناسان مهتاب گستر بهره مند شوید. از همین رو بمنظور دریافت مشاوره های تخصصی رایگان و کسب آخرین اطلاعات قیمتی و شرایط خرید دستگاه VRF حتماَ با کارشناسان فنی ما تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول سیستم وی آر اف

سوالات متداول در مورد سیستم وی آر اف

با خرابی یکی از یونیت‌ های خارجی، چه اتفاقی می افتد؟

چنانچه یکی از یونیتهای خارجی سیستم وی آر اف خراب شود، تنها همان یونیت از مدار الکتریکی خارج میگردد. بدین معنا که باقی بخش ها به کار خود ادامه میدهند و این یکی از مزایای ویژه این تجهیزات است.

حداکثر تعداد یونیت داخلی در سیستم وی آر اف؟!

بسته به ظرفیت یونیتهای بیرونی (خارجی)، تعداد یونیتهای داخلی برآورد میشود. مسئله تشخیص و برآورد حداکثر تعداد یونیت ها، رابطه مستقیمی با توان و ظرفیت برند سازنده‌ی دستگاه وی آر اف دارد.

نوع گاز مورد نیاز در سیستم VRF چیست؟

دستگاه وی آر اف با استفاده از گاز R410a به فعالیت میپردازد. به بیان بهتر این مدل گاز برای دستگاه های VRF بسیار مناسبتر از سایر مدلهاست.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 5]