فیلتر شنی – قیمت فیلتر شنی تصفیه آب

فیلتر شنی یا sand filter مخازنی استوانه ای شکل در 90% مواقع عمودی و در ظرفیتهای بزرگ بصورت افقی یا خوابیده ، تحت فشار اتمسفری از جنس ورق فولادی ، استیل یا گالوانیزه با پوشش اپوکسی و یا از جنس فایبرگلاس frp می باشند که عملیات تصفیه آب یا فیلتراسیون از طریق عبور آب از لابلای یک بستر آرام تشکیل شده از سیلیس با دانه بندی های مختلف انجام گرفته و تمامی ناخالصی ها و جامدات و کدورت آب از آن گرفته می شود.

وظیفه اصلی فیلترهای شنی اعم از سریع و آهسته، عمودی یا افقی، استیل یا گالوانیزه و یا فایبرگلاس حذف جامدات معلق شامل گل و لای، فلوک، باکتری، ویروس و تخم انگل می باشد.

شن سیلیس سالهاست که برای تمیز کردن و تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد. اولین بار در سال 1804 میلادی Jon Gibb  فیلتر شنی را بصورت آزمایشی طراحی  و نصب کرد. این روش تصفیه طی دو دهه بعد اصلاح شده و برای اولین بار جهت تامین آب مصرفی توسط James Simpson  برای شرکت آبرسانی چلسی در سال 1829 نصب و راه اندازی گردید.

پس از آنکه دکتر John Snow در سالهای 1855-1844 به ارتباط بین کیفیت آب و بیماری وبا دست یافت، تصفیه آب بصورت جدی مورد بررسی قرار گرفت. قانون تصفیه آب برای کلان شهر ها تصویب شد و برای اولین بار در 31 دسامبر 1855 حداقل استاندارد های لازم برای آب اعلام شد. امروزه  قانون تامین آب آشامیدنی با کیفیت مطلوب در بیشتر بخشهای توسعه یافته جهان به تصویب رسیده است.

فیلتر شنی جهت از بین بردن و جداسازی ذرات جامد و معلق در آب  همانند رنگ، گل و لای و پاتوژن ها (باکتری، ویروس، تک یاخته ها) به قطر 30 تا 50 میکرون استفاده می شود. آب بصورت عمودی از میان بستر شنی (سیلیس) می گذرد و مواد جامد و ذرات معلق  آن بین شن ها محصور می شوند و در نتیجه آب شفاف و عاری از مواد اضافی از فیلتر شنی خارج می شود.

فیلتر شنی فلزی

فیلتر شنی تصفیه آب

فیلتر شنی یک راه حل فوری جهت از بین بردن مواد جامد درآب و کاهش کدورت آب می باشد. اگر حذف مواد معلق در آب جهت استفاده در یک پروژه و یا تسهیل روند تصفیه آب مد نظر باشد صافی شنی یک فناوری قابل اعتماد است. مزیت اصلی استفاده از سند فیلتر سیستم ساده و بازده بالای آن است. یک فیلتر شنی می تواند در مراحل مختلف تصفیه آب مورد استفاده قرار بگیرد. بعنوان پیش تصفیه در سیستم های اسمز معکوس و یا فیلتراسیون جانبی و فیلتراسیون آب استخر و….

 • لطفا توجه داشته باشید : یک فیلتر شنی نمک های محلول در آب را فیلتر نمی کند و تنها قادر به حذف ذرات جامد مانند جلبک ها و مواد عالی از آب می باشد. نمک هایی که در آب حل نمی شوند توسط فیلتر شنی قابل جداسازی هستند به شرط آنکه ذرات به اندازه کافی بزرگ باشند.

فیلتر کربن

فیلتر کربن به فیلترهای شنی که متشکل از رزین کربن اکتیو می باشد اطلاق می گردد و نام دیگر آن کربن اکتیو و یا زغال فعال می باشد که توانایی حذف و جذب بازمانده های شیمیایی همچون کلر آزاد ، رنگ ، بو ، طعم نامطبوع ، وموادآلی موجود درآب را دارا می باشد . کربن اکتیو توسط اکسیژن فرآوری شده است و مقدار اندکی از آن توانایی ساخت فیلتر شنی را خواهیم داشت چرا که در ساختار این کربن سوراخ های ریزی درون اتمها وجود دارد و قدرت بالایی در تصفیه دارد .

مطالعه کنید : سختی گیر

انواع سند فیلتر به لحاظ سرعت جریان

فیلتر شنی آهسته (Slow Sand Filter)

بیش از 150 سال از طراحی و اولین استفاده از این فیلتراسیون در بریتانیا و دیگر نقاط اروپا می گذرد. فیلتر های شنی آهسته (SSF) هنوز هم در برخی از نقاط جهان رایج هستند. دور شدن از این نوع فیلتراسیون به دلیل محدودیت های مکانی و هزینه های کار بوده است. اصل اساسی فرآیند بسیار ساده است، آب شیرین آلوده ازمیان شن و ماسه عبور می کند و در این حین نه تنها از نظر فیزیکی بلکه از نظر بیولوژیکی نیز فیلتر می شود. بدین ترتیب  رسوبات و عوامل بیماری زا حذف می شوند. این فرآیند مبتنی بر توانایی ارگانیسم ها در از بین بردن پاتوژن ها است.

با ایجاد یک اجتماع میکروبی در بالاترین لایه شن و ماسه موجود، این لایه ها از نظر بیولوژیکی فعال می شوند. این  میکروب ها معمولا از منبع آب سرچشمه می گیرند و در طی چند روز جامعه میکروبی تشکیل داده و از میکروب ها و باکتری های موجود در آب آلوده تغذیه می کنند. از این رو آب در فیلتر شنی آهسته، تحت تصفیه بیولوژیکی قرار می گیرد.

در این فیلتراسیون به دلیل اینکه کار به آهستگی انجام می شود برای برداشت آب تصفیه شده بیشتر به زمین بیشتری نیاز است و زمین بعنوان بستر این فیلتر مهم ترین فاکتور می باشد.

نقشه فیلتر شنی

فیلتر شنی سریع (Rapid Sand Filter)

فیلترهای شنی سریع، در اواخر قرن نوزدهم میلادی در ایالات متحده تکامل و به سرعت محبوبیت یافتند و تا دهه 1920  به عنوان یک روش اساسی در تصفیه آب مورد استفاده قرار می گرفتند زیرا در مقایسه با یند فیلترهای آهسته به زمین کمتری نیاز داشتند.

امروزه ترکیب سیستم فیلتر شنی با عملیات لخته سازی و انعقاد، رسوب زدایی، ضدعفونی کردن (کلرزنی، تزریق ازن) کاربرد گسترده ای در تصفیه آب آشامیدنی در کشور های پیشرفته جهان دارد.

فیلتراسیون در فیلتر شنی سریع بر خلاف سیستم های تصفیه آب آهسته، کاملا فیزیکی است. با اینکه در فیلترشنی ذرات موجود در آب جدا می شوند با این حال آب فیلتر شده به این روش بدون فرآیند پیش تصفیه و ضدعفونی نهایی، آب آشامیدنی ایمن را فراهم نمی کند.

شن های موجود در سیستم فیلتراسیون شنی ازسیلیس های درجه بندی شده دارای شکل زاویه دار ریز تا گرد هستند که آنها را یک وسیله ایده آل برای جهت تصفیه آب و گرفتن مواد جامد معلق در آب تبدیل می کند. با توجه به ظرفیت، دوام و اندازه سیلیس، به منظور تسهیل روند فیلتراسیون می توان آن را به صورت دقیق درجه بندی کرد. امروزه 4 درجه سیلیس موجود است.

درون فیلتر شنی سه تا چهار لایه سیلیس با دانه بندی متفاوت با ضریب یکنواختی 1.4 تا 1.7 وجود دارد. آب از بالا وارد مخزن شده و توسط صفحه یا وسیله ای (دیفیوز) روی بستر شنی قرار می گیرد، از میان شن های سیلیس عبور کرده و هرگونه مواد جامد و زائد از آب حذف می گردد. در قسمت پایین مخزن فیلتر نازل های برنجی تعبیه می شود که آب تمیز از آن عبور می کند و البته مانع خروج شن از فیلتر می شود. محفظه فیلترشنی بصورت مخازن باز (گرانشی) و یا مخازن بسته (تحت فشار) ساخته می شوند.

مطالعه کنید : هواساز

فیلتر شنی تحت فشار

فیلتر شنی تحت فشار معمولاً با فشار 2 تا 5 بار عمل می کند و در برنامه های تفریحی مانند استخر ها مورد استفاده قرار می گیرد. آب تغذیه وارد فیلتر شده و تحت فشار از میان بستر شن سیلیس عبور می کند و مواد جامد در آب را جذب می کند. این نوع صافی قادر به جذب ذرات بسیار کوچک می باشد. در استخرها می توان با افزودن منعقد کننده مانند آلوم یا پلی الکترولیت به آب ، به فرآیند لخته سازی مواد معلق کمک کرد تا آب با کیفیت بهتری تصفیه شود.

فیلتر شنی تصفیه آب

جنس بدنه صافی شنی

محفظه فیلتر شنی سریع بطور معمول از بتن، فایبرگلاس، گالوانیزه گرم و یا استیل ساخته شده و با شن و ماسه پر می شود. ارتفاع این محفظه بین 5/1 تا 2 متر است و به شکل عمودی و یا افقی ساخته می شود.

فیلتر شنی فایبر گلاس یا FRP

در این مدل، محفظه فیلتر از جنس فایبرگلاس می باشد و می توان از دو نوع شیر نیمه اتومات و تمام اتومات در این فیلتر ها استفاده کرد. فیلتر های شنی فایبر گلاس گزینه مناسبی جهت تصفیه آب استخر می باشند زیرا سیستم بکواش بطور خودکار انجام می شود. صافی شنی فایبر گلاس در برابر رطوبت، خوردگی و رسوب مقاوم هستند.

قیمت فیلترشنی فایبر گلاس یا FRP

قیمت فیلتر شنی فایبرگلاس بسته به ظرفیت فیلتر، نوع شیر کنترلی، درصد خلوص سیلیس متفاوت خواهد بود. مسلماً با افزایش ظرفیت فیلتر قیمت نیز افزایش خواهد یافت. جهت استعلام قیمت و دریافت لیست قیمت بروز ابتا با همکاران واحد فنی جهت برآورد ظرفیت مورد نیاز و در ادامه واحد بازرگانی تماس حاصل فرمائید.

فیلتر شنی فلزی یا گالوانیزه

فیلتری که محفظه آن از گالوانیزه گرم و یا استیل ساخته  شود فیلتر شنی فلزی نامیده می شود.

در فیلتر شنی گالوانیزه، عدسی ها بصورت Double – Dish  ساخته می شوند که پس از زنگ زدائی از داخل با رنگ اپوکسی و از خارج با رنگ براق مخصوص رنگ آمیزی می شود. تحمل فشار در فیلتر شنی گالوانیزه نسبت به فیلتر شنی فایبرگلاس بیشتر است.

قیمت فیلترشنی فلزی یا گالوانیزه

از عوامل مهم و تاثیر گذار در قیمت فیلتر شنی فلزی می توان به ظرفیت، ضخامت بدنه، جنس شیر کنترلی و… اشاره کرد. وزن فیلتر شنی فلزی فاکتور مهمی در محاسبه قیمت آن می باشد، وزن بیشتر برابر با قیمت کمتر است.

معمولا قیمت فیلترشنی گالوانیزه نسبت به فیلتر شنی فایبر گلاس پایین تر است.

صافی شنی بتنی

برای تصفیه آب در حجم های بسیار بالا از فیلتر شنی بتنی استفاده می شود. در ساخت بدنه این نوع فیلتر از بتن مسلح استفاده می شود.

افزایش بازدهی فیلتر شنی :

در فیلتراسیون به روش فیزیکی عوامل بسیاری بر نحوه عملکرد فیلترشنی و در نتیجه افزایش بازده آن اثر گذار خواهد بود که مهمترین آنها به قرار زیر می باشد:

 1. دانه بندی و شکل ذرات تشکیل دهنده بستر فیلتر شنی
 2. سرعت عبور جریان آب از بسترسیلیس ها : سرعت آب عبور کننده از بستر شنی و میزان ذرات جامد معلق مستقیما به زمان بهره برداری آب و افت فشار درون فیلتر شنی مرتبط می باشد . افت فشار نشان دهنده افزایش مواد جامد درون بستر سیلیس می باشد که سبب می گردد تا آب با سرعت کمتری بین بستر جریان یابد درنتیجه مدت زمان تصفیه افزایش می یابد .
 3. روش شست و شوی فیلتر : برحسب نوع و اندازه های فیلتر شنی فرمان می دهد که عمل شستشو تنها توسط آب صورت پذیرد یا توسط آب و هوا .
 4. تعیین پمپ با قدرت مناسب تا سبب اختلال در بستر سیلیس نگردد .

بکواش فیلتر شنی

عبور مداوم آب از بستر شنی و جذب ذرات و مواد توسط شن ها باعث کاهش افت فشار در فیلتر می شود و نیاز به تمیز کردن فیلتر است که از آن با عنوان بکواش یاد می شود. برای شست و شوی فیلتر شنی، شیر در حالت بکواش قرار می گیرد و آب بصورت معکوس از پایین مخزن وارد می شود و شن ها را شسته و مواد به جای مانده از فیلتراسیون را از شن ها جدا کرده و از قسمت فوقانی مخزن خارج می شود. زمان شستشوی معکوس backwash در صافی شنی را می توان با مقایسه اختلاف فشارسنج های نصب شده بر روی ورودی و خروجی سندفیلتر تخمین زد. بهترین زمان برای تعویض سیلیس 5 سال می باشد چرا که بعد از این مدت شن ها خصلل چسبندگی هخود را از دست می دهند.

سیلیس مورداستفاده درون صافی شنی همانطور که فوقا به آن اشاره شد در سه سطح دانه بندی درون دستگاه با ترکیب خاصی ریخته می شود.

سيليس نمره يك از قطر 5/0 ميلي متر تا 5/1 ميلي متر.
سيليس نمره دو از قطر 2 میلی متر تا 5/3 میلی متر.
سيليس نمره سه از قطر 4 میلی متر تا 8 میلی متر.
کلیه سیلیس­های ریخته شده در سندفیلترها باید حداکثر حدود 65% حجم مخزن فیلتر شنی را پر کنند و این مورد به ظرفیت فیلتر ربطی ندارد. چرا که انبساط سیلیس ها بهنگام تزریق آب با فشار در صورت عدم وجود فشای اضافی عملیات فیلتراسیون به درستی انجام نمیگیرد.

میزان شن موردنیاز کلی طبق دانه بندی :

سیلیس یا شن نمره 3 در کف مخزن به مقدار 20% کل
سیلیس نمره 2 در وسط دستگاه به مقدار 20% کل
سیلیس نمره 1 در قسمت بالای فیلتر به مقدار 60% کل

بک واش فیلتر شنی

کاربردهای سند فیلتر

فیلتراسیون شنی در بخش ها و فرآیندهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. در هر موقعیتی که نیاز به حذف ذرات معلق در آب یا فاضلاب است فیلتر شنی قابل استفاده است:

 • بعنوان پیش تصفیه در سیستم ها ی تصفیه آب RO
 • تصفیه فاضلاب
 • تصفیه آب خام جهت استفاده در صنعت فرآوری میوه و سبزیجات، تولید نوشیدنی و صنایع غذایی
 • تصفیه آب استخر و جکوزی
 • تصفیه آب تغذیه برج خنک کننده
 • تصفیه آب تغذیه بویلر

نحوه تعویض سیلیس درون فیلتر شنی

نکته بسیار مهم : قبل از هر بار تغییر وضعیت دستگاه حتما پمپها را خاموش کنید. در ادامه در ابتدا پیچ و مهره هایی که سند فیلتر را به لوله کشی استخر متصل نموده است باز کنید. شیر کوچکی پایین ترین نقطه فیلتر شنی را باز کنید تا آب بصورت آهسته از آن تخلیه شود و سپس شیر چندراهه صافی شنی را باز کرده  و روی لوله زیرین آن را با چسب پهن بچسبانید تا دانه های سیلیس به درون لوله وارد نشود ، سیلیسی که حداقل 5 سال از عمر آن می گذرد را خارج کنید، پس از خارج کردن سیلیس های مستعمل، دیفیوزر و نازل های کف فیلتر شنی را چک کنید و در صورت نیاز با توجه به قیمت پایین ترجیحا آن را تعویض کنید و با  آب سطح داخلی فیلتر تصفیه استخر را بصورت کامل شستشو دهید.

فیلترهای شنی را مطابق کاتالوگ شرکتی که دستگاه را از ایشان خریداری نموده اید و به اندازه مناسب از سیلیس پر کنید سپس چسب را از دهانه لوله باز کنید و شیر چند راهه سند فیلتر را روی آن ب آچار متصل نمائید. شیر زیرین فیلترشنی را بسته و سپس شیر را بر روی حالت بکواش و یا راینس قرار داده و پمپ سیرکولاسیون را روشن کنید در صورت نیاز با شیر هواگیری فیلتر شنی را هواگیری کنید. مجدد پمپ فشار قوی را خاموش کرده و شیر هواگیری را بسته و اتصالات را آچارکشی کنید تا نگرانی از بابت فشاری وارده به لوله ها و اتصالات وجود نداشته باشید.

در ادامه سپس شیر را بر روی حالت راینس ( Rinse ) قرار داده و پمپ استخر را به مدت یک دقیقه روشن کنید تا سیلیس ها در حالت مناسب چیدمان شوند و مجدد پمپ استخر را خاموش کرده و شیر فیلتر شنی را روی حالت فیلتر قرار داده و پمپ استخر را روشن کنید و از شنا در استخری با آب شفاف لذت ببرید یا از آب حاصل جهت پرورش ماهی و … استفاده نمائید. هزینه تعویض سیلیس در تهران معادل 20 میلیون ریال و در شهرستان ها 20 میلیون ریال بعلاوه هزینه های رفت و برگشت و اقامت پرسنل خواهد بود.

سایر محصولات :

ساید چنل
برج خنک کننده