هواساز – قیمت و انواع هواساز صنعتی

هواساز دستگاهی برای تامین هوای مطبوع و سالم با دست یافتن به دما و رطوبت مناسب است . هواساز یکی از اصلی‌ترین دستگاه‌های تهویه مطبوع است که در مسیر چیلر و بویلر با کانال هوا قرار می‌گیرد . هواساز ها در صنایع مختلف نیز برای تولید هوای مورد نیاز با درجه و رطوبت مورد نظر به کار برده می‌شوند . اجزای سازنده هواساز به ترتیب زیر است :

۱- کانال تغذیه ۲- محفظه فن ۳- لرزه گیر ۴- کویلهای سرمایش و گرمایش ۵- محفظه فیلتر ۶- کانال اختلاط هوای برگشتی و هوای تازه

اگر تعریف کلی هواساز را داشته باشیم به این ترتیب است که :برای سرمایش و گرمایش و تازه کردن هوای اماکن عمومی ( مانند : ورزشگاه ، سینما ، آمفی تئاتر ، تالار عروسی ، رستوران ، مسجد و موزه و … ) یا تجاری ( مانند : پاساژ ، بانک ، تالار بورس ، بازارچه و ….) یا سالن های تولید کارخانجات و بیمارستان ها و هتل ها و ادرات از هواساز استفاده می شود که بعنوان بهترین روش تهویه مطبوع مرکزی در سطح جهان مرسوم شناخته شده است . کویل گرمایی هواساز که با آب گرم یا بخار تغذیه می شود وظیفه گرمایش هوا را در ماه های سرد به عهده دارد و کوئل سرمایی هواساز که با آب سرد یا گاز مبرد تغذیه میگردد وظیفه سردکردن هوا را عهده دار است .

دمپرهای هوای تازه و هوای برگشت نصب شده روی هواساز قادرند میزان هوای تازه دریافتی هواساز یا میزان هوای برگشت از مکان مورد تهویه را به هر نسبت دلخواه کنترل نمایند . پیش فیلترهای مختلفی که قابل نصب در بدو ورود هوای تازه به هواساز میباشند از ورود حشرات – خاشاک – ذرات درشت جامد و غیره به درون هواساز جلوگیری می کنند و برای تمیز کردن هوا بیشتر میتوان از فیلتر های کیسه ای ، کاغذی ، نمدی ، رول فیلتر استفاده کرد . فن سانترفیوژ نصب شده در هواساز هد مورد نیاز گردش هوا را تامین میکند و جریان هوا با آرامی و دسیبل مطلوب وارد کانال توزیع شده و از طریق دریچه های ویژه در محل مورد تایید تهویه توزیع میگردد .

ویژگی های ساختاری هواساز : سیستم انتقال قدرت شامل پولی های FAST MONTAGE و تکنیک LOCK TAPER BUSH با امکان دیمونتاژ آسان و بدون نیاز به پولی کش با تکنیک WOODS آمریکا نحوه ساخت به طور کامل پیچ و مهره ای قابل دیمونتاژ و مونتاژ جدید کلیه ورق ها از قسمت بیرون با رنگ پودری الکترواستاتیک پوشش داده می شود . شاسی دستگاه نسبت به ظرفیت و حجم آن از ناودانی فابریک طراحی و ساخته می شود . شاسی پس از عملیات جوشکاری و فرزکاری با رنگ اپوکسی پوشش داده می شود .

هواساز یک دستگاه تامین کننده هوا در یک سیستم تهویه مطبوع می باشد که هوا را مطابق شرایط مطلوب تامین و در فضاهای مختلف توزیع می کند. در یک هواساز هوای تازه و هوای در گردش داخلی با هم مخلوط شده و هوای مطبوع تولید می شود. در یک هواساز، دمای هوای تازه توسط یک سیستم کنترل کننده دما تنظیم و به داخل محیط تزریق می گردد. سپس هوای مطبوع با استفاده از فن و از طریق کانالها و دریچه های تعبیه شده به داخل فضای مورد نظر دمیده می شود.

اکثر هواسازها مدولار هستند و بنابراین قابلیت افزودن قطعات مازاد در صورت نیاز را دارند. یک هواساز معمولاً شامل یک بخش مکش هوای تازه و یک بخش اختلاط هوا، بخش فن شامل محفظه فن و موتور فن، بخش کویل شامل کویل عبور آب، بخش فیلتر و یک واحد کنترل می باشد. یک فن هوای جبرانی یا گردش داخلی، یک کویل حرارتی، یک کویل پیش سرد و یک رطوبت زن از جمله تجهیزات مازاد هستند که معمولاً یک هواساز بصورت درخواستی نصب می شوند. دبی هوای انواع هواساز بین 2000 تا  63000 فوت مکعب در دقیقه (945 تا 29730 لیتر بر ثانیه) متغیر است.

اینکه یک فن جبرانی یا گردش داخلی به سیستم هواساز اضافه شود بستگی به ساختمان و وظایف دستگاه هواساز و افت فشار کلی دارد. یک کویل حراتی برای گرم کردن منطقه ورودی یا برای پیش گرم کردن صبحگاهی در فصل سرد سال استفاده می شود. یک کویل پیش سرد جهت استفاده بهینه از آب برگشتی کولینگ تاور بکار برده می شود. جهت تامین نیازهای طبی و یا محیطهایی که احتیاج به رطوبت بالا هست، از یک رطوبت زن در هواساز استفاده می شود.

هواساز

هواساز به عنوان یکی از مهم ترین دستگاه ها سیکل تهویه مطبوع محسوب می شود . عملکرد هواساز عموما وابسته به صحیح عمل کردن سایر قطعات سیکل تهویه مطبوع از جمله بویلر ، چیلر و برج خنک کننده می باشد و از طرفی دیگر چون در ارتباط مستقیم با محیط زیست انسان و یا قطعات حساس می باشد از اهمیت بالاتری نسبت به سایر دستگاه ها سیکل تهویه برخوردار است .

وظیفه هواساز در واقع تولید و توزیع هوای مطبوع می باشد . در تعریف هوا مطبوع می توان بیان کرد که هوایی مطبوع محسوب می شود که  دارای دما مطلوب با توجه به شرایط فصلی (هوای گرم در زمستان و هوای سرد در تابستان ) ، رطوبت مناسب  و عاری از آلودگی – گرد و غبار باشد .

هواساز در واقع به عنوان مهم ترین دستگاه در انواع سیکل تهویه مطبوع  با بهره گیری از آب گرم تولید شده در بویلر ، آب سرد تولید شده در چیلر و با استفاده از سیستم ها افزایش و کاهش رطوبت و نیز با بکارگیری انواع فیلتراسیون مطرح می شود که با کمک دستگاه ها مذکور هر هواساز قادر است هوا مورد نیاز را با دما ، رطوبت و بدون آلاینده و گرد و غبار ارائه دهد .

هواساز

بالارفتن دمای کره زمین ، افزایش اختلاف دما در فصول گرم و سرد و نیز افزایش آلاینده ها در کشور ایران موجب می شود که طراحی و تولید هواساز از اهمیت مازاد برخوردار باشد .

هواساز از 6 بخش اصلی تشکیل می شود که به صورت مختصر به توصیف عملکرد هر یک از این بخش ها می پردازیم .

 • محفظه مکش اولیه : در این محفظه هوای مورد نیاز جهت تولید هوا تازه به داخل هواساز مکش می شود این قسمت شامل بدنه و فریم یک عدد اروفیس ( جهت جلوگیری از بایپس هوا به خارج ) می باشد.
 • فیلتراسیون : این قسمت وابسته به نوع هوا ورودی و میزان آلایندگی و نیز وابسته به نوع فیلتراسیون شامل پیش فیلتر(فیلتر فلزی) و پس فیلتر (فیلتر کیسه ای + هپا + اولپا ) می باشد .
 • هواساز
 • کویل سرمایشی : این بخش در فصول گرم سال متصل به چیلر می باشد و آب چیلد و خنک چیلر با گردش داخل کویل در معرض هوا ورودی تصفیه شده قرار می گیرد و با کاهش دما همراه است ( عموما بعد از این بخش رطوبت گیر نسب می شود تا در تابستان رطوبت نیز قابل کنترل باشد )
 • کویل گرمایشی : این بخش در فصول سرد متصل به بویلر بوده و آب گرم بویلر (دیگ بخار) در تماس با هوا ورودی تصفیه شده قرار می گیرد و با از دست دادن دما گرم می شود و به قسمت مکش فن هدایت و از طریق کانال ها به نقاط دلخواه ارسال می گردد. ( لازم به ذکر است افزایش دما در هوا باعث از دست رفتن رطوبت می شود و برای جبران این موضوع از انواع رطوبت زن بعد از کویل ها گرمایشی استفاده می شود . )
 • رطوبت زن یا رطوبت گیر : این دو دستگاه وابسته به نوع عملکرد هواساز وظیفه تنظیم رطوبت هوا را به میزان دلخواه بر عهده دارند .
 • فن – موتور و قدرت : این قسمت در واقع دریافت کننده کار ورودی سیستم می باشد و با مکش هوا از سر کانال و افزایش فشار استاتیکی هوا به میزان لازم هوا را به نقاط مختلف هدایت می کند .

نقشه هواساز

کنترل میزان هوادهی کانال در شرایط مختلف :

به منظور کنترل میزان هوادهی در هواساز از دو فاکتور اصلی عموما استفاده می شود 1- دمپر (دریچه هوا ) 2- سیستم کنترل دور ( تغییر دور موتور و فن و نیز در تغییر در میزان هوادهی )

طراحی هواساز و محاسبه میزان هوا مورد نیاز در شرایط مختلف :

طراحی هواساز عموما شامل چهار بخش است که به طور مختصر به شرح هریک می پردازیم :

1- تعیین میزان هوادهی مورد نیاز سیستم : به منظور میزان محاسبه هوا مورد نیاز تولیدی دستگاه هواساز وابسته به نوع محل تهویه مطبوع ( اداری یا تجاری یا مسکونی و ….) فاکتوری تحت عنوان تعداد دفعات تعویض هوا در ساعت را تعیین می کنیم سپس این عدد را در حجم فضا ضرب کرده و حاصل این موضوع میزان دبی حجمی هوا مورد نیاز جهت هواسازی می باشد . ( لازم به ذکر است به منظور محاسبه دقیق تر با طراحان شرکت در خصوص تعیین فاکتور دفعات تعویض هوا و نیز تعیین هوادهی مشورت بنمایید . )

2- تعیین نوع کویل سرمایشی : در این مرحله طراحی ، نوع کویل سرمایشی بر اساس بار سرمایشی محل تعیین می شود و نیز مشخصات فنی از جمله تراکم فین – ابعاد فین – جنس لوله و فین و نیز تعیین میزان سطح ویژه براساس نوع آب و دمای ورودی و خروجی آن برآورد می شود .

3- تعیین نوع کویل گرمایشی : در این مرحله طراحی ، نوع کویل گرمایشی بر اساس میزان گرمایش محل مورد نظر تعیین می شود و نیز همانند کویل سرمایشی فاکتور ها معینی جهت تولید کویل به کار گرفته می شود .

4- نوع فیلتراسیون : نوع ، تعداد و ضخامت لایه ها فیلتراسیون وابسته به آنالیز هوا ورودی و میزان آلاینده ها موجود در هوا متفاوت است

انواع هواساز

هواساز ها بر اساس شکل ظاهر، مکان نصب، شرایط عملکرد به دسته بندی های ذیل تقسیم می شوند:

 • هواساز عمودی یا افقی
 • هواساز مکشی یا هواساز دهشی
 • هواساز هوای تازه یا هواساز اختلاط کننده
 • هواساز تک بخشی یا هواساز چند بخشی
 • هواساز کارخانه ای یا هواساز کارگاهی، هواساز استاندارد یا هواساز سفارشی
 • هواساز داخلی یا هواساز بیرونی

در این نوع دسته بندی هواساز ها بر اساس نوع کارکرد به سه دسته خانگی ، صنعتی و هایژنیک تقسیم بندی می شوند .

الف – هواساز خانگی : هواساز خانگی بهترین سیستم تهویه خانگی می باشد . امروزه رشد سریع شهرنشینی و افزایش آپارتمان های بلند بجای خانه های تک واحدی، و نیز نیاز به تامین هوای پاک و تمیز و تازه برای افراد ساکن در این آپارتمان ها موجب شده است تا نیاز به سیستم های هواساز به صورت روز افزون افزایش یابد. سیستم این نوع هواساز ها مرکزی بوده و تأمین گرمایش و سرمایش این نوع هواسازهای خانگی نیاز به تهویه مناسب و عملکرد عالی تجهیزات سیستم مرکزی از جمله چیلر و سایر ادوات دارد . این نوع هواساز ها عموما در بخش بالکن و در محیط بیرون نصب می شوند و به داخل منزل یا محیط کانال کشی می شوند .

مزایای استفاده از سیستم هواساز خانگی :

 • توزیع یکنواخت گرما در محیط منزل
 • نبودن هیچگونه دودکش در منزل و از بین بردن خطراتی همچون گازگرفتی و آتش سوزی ناشی از نشت گاز
 • کاهش مصرف گاز ( بسیار مناسب برای محیط های با کمبود تأمین گاز )
 • عدم ایجاد افت فشار آب در حمام و سرویس ها به دلیل عدم نیاز به گردش دائم آب در رادیاتور ها
 • مجهز به سیستم هوشمند و برنامه دهی مدت دار که می توان با استفاده از هواساز خانگی هوشمند زمان خاموش و روشن کردن دستگاه را نیز تعیین نمود .

ب – هواساز صنعتی : هواساز صنعتی بهترین سیستم تهویه مطبوع در صنعت می باشد . هواساز صنعتی به دلیل آنکه علاوه بر کنترل دما محیط، میزان رطوبت و نیز میزان آلاینده های هوای محیط را کنترل می کند می تواند بهترین گزینه به عنوان سیستم تهویه مطبوع در محیط های صنعتی به منظور جلوگیری از آسیب کمتر به دستگاهها و اپراتورها باشد .

این نوع هواساز ها عموما برای پرورش قارچ ، تهویه مطبوع محیط های بسیار حساس ( اتاق سرور ) ، تهویه مطبوع بخش های اداری و مسکونی محیط های صنعتی و ….. مورد استفاده قرار می گیرند .

مزایای استفاده از هواساز صنعتی :

 • کاهش هزینه های مصرف انرژی ( مخصوصا با استفاده از سیستم هوشمند کنترل انرژی )
 • توزیع هوای مطبوع به صورت یکنواخت در محیط
 • به دلیل فیلتراسیون هوا می تواند طول عمر قطعات را بسیار افزایش دهد .
 • به دلیل مرکزی بودن سیستم توزیع آب گرم و سرد می تواند بهترین گزینه برای استفاده در محیط های اداری – مسکونی صنعتی باشد .

ج – هواساز هایژنیک : هواساز ها هایژنیک به لحاظ نوع دقیق تر فیلتراسیون و میزان هوابند بودن و ضد نفوذ بودن بسیار مناسب برای محیط های بهداشتی و آزمایشگاهی مناسب می باشند . عموما این نوع هواسازها بر اساس نوع محل مورد استفاده در محیط های مختلف قابل نصب می باشند و نوع سیستم فیلتراسیون قوی هوا مطبوع تولید شده سبب می شود این نوع هواساز را تحت عنوان هواسازهای بهداشتی نیز بشناسیم .

کاتالوگ هواساز

هواساز خانگی یا هواسازآپارتمانی

هواساز خانگی و آپارتمانی یا اصطلاحا Air Handing Unit   یکی از مهمترین و پرکاربرد ترین سیستم های تهویه آپارتمان در علوم بروز مهندسی جهان محسوب می باشد .  ازآنجایی که مهندسین ساخت و ساز درخیلی از برج های مسکونی آپارتمانی و تجاری باکمبود فضا مورد نیاز جهت تاسیسات سرمایشی و گرمایشی یا تهویه مطبوع (HVAC)  روبرو هستند سیستم های تهویه خانگی مرکزی همانند هواساز ها کاربرد بسیاری در طراحی سیستم های تهویه مطبوع آپارتمان خواهد داشت . طراحی سیستم های تهویه مطبوع با هواساز خانگی معمولا فضای کمتر ، مصرف انرژی بهینه تر و تعمیر و نگهداری آسان تری نسبت به انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی همچون رادیاتور و داکت اسپیلت دارد . هواساز های آپارتمانی عموما می توانند در طراحی تاسیسات یک ساختمان به صورت مرکزی (مجموع چند واحد آپارتمان) و یا به صورت مجزا (برای هر واحد آپارتمان) طراحی و به کاربرده شوند . هواساز های خانگی تیپ مجزا نیاز به کانال کشی بین طبقات ندارد و به راحتی در یک محیط معین همانند تراس نصب می شود و با کانال کشی درون ساختمانی می تواند هوا را به نقاط مختلف ساختمان هدایت نماید . هواساز های خانگی آپارتمانی ساختمان به صورت مجزا تحت عنوان هواساز آکنوپک خانگی خود از نظر تامین آب سرد و گرم ورودی به دستگاه به صورت یک واحد یکپارچه عمل می کنند . هواساز آپارتمانی آکنوپک از یک واحد سلولوزی جهت پاشش آب و خنک کاری هوا و یک واحد بویلر جهت تامین سیستم گرمایشی تشکیل شده است . این هواسازها در مقایسه با هواسازهای مرکزی آپارتمان ها نیازی به موتورخانه و چیلر جهت تامین آب سرد و گرم ندارد .

از آنجایی که هواساز آپارتمانی خانگی در نزدیکی محل سکونت قرار می گیرد یکی از پارامترهای مهم میزان دسیبل صدای تولیدی هواساز خانگی می باشدکه این مساله با استفاده ازفن های دارای بالانس استاتیکی ودینامیکی تا مقدار زیادی کنترل شده است و دسیبل صدای خروجی دستگاه بین 60 تا 70 دسیبل تنظیم می گردد و بدون ایجاد هرگونه صدا و مزاحمت ، هوای مطبوع را در تابستان و زمستان فراهم می کند .

هوا ساز آپارتمانی با داشتن سیستم های کنترلی کاملا هوشمند راحتی هرچه بیشتری را برای مصرف کنندگان فراهم می آورد در ضمن هوا ساز خانگی با استفاده از سیستم مانتورینگ وبا پنل کاملا لمسی وریموت کنترل ازراه ، امکان برنامه ریزی زمان ،روشن وخاموش همراه با تامین هوای تازه ومیزان رطوبت مناسب درتمامی فصول سال را مهیا می نماید .

سایر مطالب 
پکینگ اسپلش
پکینگ برج خنک کننده
مبدل حرارتی