هواساز – قیمت و انواع هواساز صنعتی

هواساز دستگاهی برای تامین هوای مطبوع و سالم با دست یافتن به دما و رطوبت مناسب است . هواساز یکی از اصلی‌ترین دستگاه‌های تهویه مطبوع است که در مسیر چیلر و بویلر با کانال هوا قرار می‌گیرد . هواساز ها در صنایع مختلف نیز برای تولید هوای مورد نیاز با درجه و رطوبت مورد نظر به کار برده می‌شوند .

اگر تعریف کلی هواساز را داشته باشیم به این ترتیب است که :برای سرمایش و گرمایش و تازه کردن هوای اماکن عمومی ( مانند : ورزشگاه ، سینما ، آمفی تئاتر ، تالار عروسی ، رستوران ، مسجد و موزه و … ) یا تجاری ( مانند : پاساژ ، بانک ، تالار بورس ، بازارچه و ….) یا سالن های تولید کارخانجات و بیمارستان ها و هتل ها و ادرات از هواساز استفاده می شود که بعنوان بهترین روش تهویه مطبوع مرکزی در سطح جهان مرسوم شناخته شده است . کویل گرمایی هواساز که با آب گرم یا بخار تغذیه می شود وظیفه گرمایش هوا را در ماه های سرد به عهده دارد و کوئل سرمایی هواساز که با آب سرد یا گاز مبرد تغذیه میگردد وظیفه سردکردن هوا را عهده دار است .

دمپرهای هوای تازه و هوای برگشت نصب شده روی هواساز قادرند میزان هوای تازه دریافتی هواساز یا میزان هوای برگشت از مکان مورد تهویه را به هر نسبت دلخواه کنترل نمایند . پیش فیلترهای مختلفی که قابل نصب در بدو ورود هوای تازه به هواساز میباشند از ورود حشرات – خاشاک – ذرات درشت جامد و غیره به درون هواساز جلوگیری می کنند و برای تمیز کردن هوا بیشتر میتوان از فیلتر های کیسه ای ، کاغذی ، نمدی ، رول فیلتر استفاده کرد . فن سانترفیوژ نصب شده در هواساز هد مورد نیاز گردش هوا را تامین میکند و جریان هوا با آرامی و دسیبل مطلوب وارد کانال توزیع شده و از طریق دریچه های ویژه در محل مورد تایید تهویه توزیع میگردد .

ویژگی های ساختاری هواساز

سیستم انتقال قدرت شامل پولی های FAST MONTAGE و تکنیک LOCK TAPER BUSH با امکان دیمونتاژ آسان و بدون نیاز به پولی کش با تکنیک WOODS آمریکا نحوه ساخت به طور کامل پیچ و مهره ای قابل دیمونتاژ و مونتاژ جدید کلیه ورق ها از قسمت بیرون با رنگ پودری الکترواستاتیک پوشش داده می شود . شاسی دستگاه نسبت به ظرفیت و حجم آن از ناودانی فابریک طراحی و ساخته می شود . شاسی پس از عملیات جوشکاری و فرزکاری با رنگ اپوکسی پوشش داده می شود .

هواساز یک دستگاه تامین کننده هوا در یک سیستم تهویه مطبوع می باشد که هوا را مطابق شرایط مطلوب تامین و در فضاهای مختلف توزیع می کند. در یک هواساز هوای تازه و هوای در گردش داخلی با هم مخلوط شده و هوای مطبوع تولید می شود. در یک هواساز، دمای هوای تازه توسط یک سیستم کنترل کننده دما تنظیم و به داخل محیط تزریق می گردد. سپس هوای مطبوع با استفاده از فن و از طریق کانالها و دریچه های تعبیه شده به داخل فضای مورد نظر دمیده می شود.

اکثر هواسازها مدولار هستند و بنابراین قابلیت افزودن قطعات مازاد در صورت نیاز را دارند. یک هواساز معمولاً شامل یک بخش مکش هوای تازه و یک بخش اختلاط هوا، بخش فن شامل محفظه فن و موتور فن، بخش کویل شامل کویل عبور آب، بخش فیلتر و یک واحد کنترل می باشد. یک فن هوای جبرانی یا گردش داخلی، یک کویل حرارتی، یک کویل پیش سرد و یک رطوبت زن از جمله تجهیزات مازاد هستند که معمولاً یک هواساز بصورت درخواستی نصب می شوند. دبی هوای انواع هواساز بین 2000 تا  63000 فوت مکعب در دقیقه (945 تا 29730 لیتر بر ثانیه) متغیر است.

اینکه یک فن جبرانی یا گردش داخلی به سیستم هواساز اضافه شود بستگی به ساختمان و وظایف دستگاه هواساز و افت فشار کلی دارد. یک کویل حراتی برای گرم کردن منطقه ورودی یا برای پیش گرم کردن صبحگاهی در فصل سرد سال استفاده می شود. یک کویل پیش سرد جهت استفاده بهینه از آب برگشتی کولینگ تاور بکار برده می شود. جهت تامین نیازهای طبی و یا محیطهایی که احتیاج به رطوبت بالا هست، از یک رطوبت زن در هواساز استفاده می شود.

هواساز

هواساز به عنوان یکی از مهم ترین دستگاه ها سیکل تهویه مطبوع محسوب می شود . عملکرد هواساز عموما وابسته به صحیح عمل کردن سایر قطعات سیکل تهویه مطبوع از جمله بویلر ، چیلر و برج خنک کننده می باشد و از طرفی دیگر چون در ارتباط مستقیم با محیط زیست انسان و یا قطعات حساس می باشد از اهمیت بالاتری نسبت به سایر دستگاه ها سیکل تهویه برخوردار است .

وظیفه هواساز در واقع تولید و توزیع هوای مطبوع می باشد . در تعریف هوا مطبوع می توان بیان کرد که هوایی مطبوع محسوب می شود که  دارای دما مطلوب با توجه به شرایط فصلی (هوای گرم در زمستان و هوای سرد در تابستان ) ، رطوبت مناسب  و عاری از آلودگی – گرد و غبار باشد .

هواساز در واقع به عنوان مهم ترین دستگاه در انواع سیکل تهویه مطبوع  با بهره گیری از آب گرم تولید شده در بویلر ، آب سرد تولید شده در چیلر و با استفاده از سیستم ها افزایش و کاهش رطوبت و نیز با بکارگیری انواع فیلتراسیون مطرح می شود که با کمک دستگاه ها مذکور هر هواساز قادر است هوا مورد نیاز را با دما ، رطوبت و بدون آلاینده و گرد و غبار ارائه دهد .

هواساز

بالارفتن دمای کره زمین ، افزایش اختلاف دما در فصول گرم و سرد و نیز افزایش آلاینده ها در کشور ایران موجب می شود که طراحی و تولید هواساز از اهمیت مازاد برخوردار باشد .

اجزای سازنده هواساز

۱- کانال تغذیه ۲- محفظه فن ۳- لرزه گیر ۴- کویلهای سرمایش و گرمایش ۵- محفظه فیلتر ۶- کانال اختلاط هوای برگشتی و هوای تازه که به صورت مختصر به توصیف عملکرد هر یک از این بخش ها می پردازیم .

 • محفظه مکش اولیه : در این محفظه هوای مورد نیاز جهت تولید هوا تازه به داخل هواساز مکش می شود این قسمت شامل بدنه و فریم یک عدد اروفیس ( جهت جلوگیری از بایپس هوا به خارج ) می باشد.
 • فیلتراسیون : این قسمت وابسته به نوع هوا ورودی و میزان آلایندگی و نیز وابسته به نوع فیلتراسیون شامل پیش فیلتر(فیلتر فلزی) و پس فیلتر (فیلتر کیسه ای + هپا + اولپا ) می باشد .

هواساز

 • کویل سرمایشی : این بخش در فصول گرم سال متصل به چیلر می باشد و آب چیلد و خنک چیلر با گردش داخل کویل در معرض هوا ورودی تصفیه شده قرار می گیرد و با کاهش دما همراه است ( عموما بعد از این بخش رطوبت گیر نسب می شود تا در تابستان رطوبت نیز قابل کنترل باشد )
 • کویل گرمایشی : این بخش در فصول سرد متصل به بویلر بوده و آب گرم بویلر (دیگ بخار) در تماس با هوا ورودی تصفیه شده قرار می گیرد و با از دست دادن دما گرم می شود و به قسمت مکش فن هدایت و از طریق کانال ها به نقاط دلخواه ارسال می گردد. ( لازم به ذکر است افزایش دما در هوا باعث از دست رفتن رطوبت می شود و برای جبران این موضوع از انواع رطوبت زن بعد از کویل ها گرمایشی استفاده می شود . )
 • رطوبت زن یا رطوبت گیر : این دو دستگاه وابسته به نوع عملکرد هواساز وظیفه تنظیم رطوبت هوا را به میزان دلخواه بر عهده دارند .
 • فن – موتور و قدرت : این قسمت در واقع دریافت کننده کار ورودی سیستم می باشد و با مکش هوا از سر کانال و افزایش فشار استاتیکی هوا به میزان لازم هوا را به نقاط مختلف هدایت می کند .

نقشه هواساز

کنترل میزان هوادهی کانال در شرایط مختلف :

به منظور کنترل میزان هوادهی در هواساز از دو فاکتور اصلی عموما استفاده می شود 1- دمپر (دریچه هوا ) 2- سیستم کنترل دور ( تغییر دور موتور و فن و نیز در تغییر در میزان هوادهی )

طراحی هواساز و محاسبه میزان هوا مورد نیاز در شرایط مختلف :

نصب و راه اندازی هواساز 

هواساز ها یکی از مناسبترین و با کیفیت ترین سیسمتهای تهویه مطبوع در ساختمانهای مسکونی، اداری و صنعتی محسوب می گردند که بار اصلی تامین سرمایش و گرمایش و تهویه مطبوع این ساختمانها بر عهده آنها می باشد به منظور بهره برداری صحیح از هواساز باید به نکات زیر دقت نمایید :

 1. در مدلهای صنعتی به دلیل ابعاد بزرگ این دستگاه باید بصورت دمونتاژ به محل ارسال گردد بنابراین جهت نصب نیازمند نصاب خبره می باشید.
 2. هواسازهای از جنس گالوانیزه ممکن است به دو صورت افقی یا عمودی تولید گردند و همچنین بسته به شرایط مکانی و منطقه ای به دو صورت تک منطقه ای یا چندمنطقه ای تولید گردند بنابراین برای هواسازهای چند منطقه ای باید از فوندانسیون تراز بتنی به منظور تحمل وزن دستگاه استفاده گردد ، در صورت نصب دستگاه بر روی پشت بام باید لرزه گیر بر روی سیستم نصب گردد.
 3. حتما در هواسازهای منطقه ای به جهت استفاده از دمپر تنظیم هوا ،مسیرهای کانال کشی را تعیین و مشخص نمایید.
 4. به منظور بررسی و تعمیرات دوره ای محل نصب باید از یک سو حداقل 1/5(یک و نیم )برابر عرض دستگاه فضای خالی در نظر بگیرید .
 5. در نظر گرفتن کفشور فاضلاب جهت نظافت و شستشوی دستگاه هواساز
 6. عایق کاری کانالهای در معرض نور و گرما و سرما و رطوبت
 7. به منظور کاهش هزینه ، طول مسیر کانال کشی را کاهش دهید و هواساز را در محل تهویه نصب کنید .
 8. اتصال دهانه خروجی هواساز به کانال کشی مطابق ضوابط و قوانین استاندارد باشد .

طراحی هواساز

طراحی هواساز عموما شامل چهار بخش است که به طور مختصر به شرح هر یک می پردازیم :

 1. تعیین میزان هوادهی مورد نیاز سیستم : به منظور میزان محاسبه هوا مورد نیاز تولیدی دستگاه هواساز وابسته به نوع محل تهویه مطبوع ( اداری یا تجاری یا مسکونی و ….) فاکتوری تحت عنوان تعداد دفعات تعویض هوا در ساعت را تعیین می کنیم سپس این عدد را در حجم فضا ضرب کرده و حاصل این موضوع میزان دبی حجمی هوا مورد نیاز جهت هواسازی می باشد . ( لازم به ذکر است به منظور محاسبه دقیق تر با طراحان شرکت در خصوص تعیین فاکتور دفعات تعویض هوا و نیز تعیین هوادهی مشورت بنمایید . )
 2. تعیین نوع کویل سرمایشی : در این مرحله طراحی ، نوع کویل سرمایشی بر اساس بار سرمایشی محل تعیین می شود و نیز مشخصات فنی از جمله تراکم فین – ابعاد فین – جنس لوله و فین و نیز تعیین میزان سطح ویژه براساس نوع آب و دمای ورودی و خروجی آن برآورد می شود .
 3. تعیین نوع کویل گرمایشی : در این مرحله طراحی ، نوع کویل گرمایشی بر اساس میزان گرمایش محل مورد نظر تعیین می شود و نیز همانند کویل سرمایشی فاکتور ها معینی جهت تولید کویل به کار گرفته می شود .
 4. نوع فیلتراسیون : نوع ، تعداد و ضخامت لایه ها فیلتراسیون وابسته به آنالیز هوا ورودی و میزان آلاینده ها موجود در هوا متفاوت است.

انواع هواساز

هواساز ها بر اساس شکل ظاهر، مکان نصب، شرایط عملکرد به دسته بندی های ذیل تقسیم می شوند:

 • عمودی یا افقی
 • مکشی یا هواساز دهشی
 • هواساز هوای تازه یا اختلاط کننده
 • هواساز تک بخشی یا چند بخشی
 • هواساز کارخانه ای یا کارگاهی، هواساز استاندارد یا سفارشی
 • داخلی یا بیرونی

در این نوع دسته بندی هواسازها بر اساس نوع کارکرد به سه دسته خانگی ، صنعتی و هایژنیک تقسیم بندی می شوند .

هواساز خانگی

هواساز خانگی بهترین سیستم تهویه خانگی می باشد . امروزه رشد سریع شهرنشینی و افزایش آپارتمان های بلند بجای خانه های تک واحدی، و نیز نیاز به تامین هوای پاک و تمیز و تازه برای افراد ساکن در این آپارتمان ها موجب شده است تا نیاز به سیستم های هواساز به صورت روز افزون افزایش یابد. سیستم این نوع هواساز ها مرکزی بوده و تأمین گرمایش و سرمایش این نوع هواسازهای خانگی نیاز به تهویه مناسب و عملکرد عالی تجهیزات سیستم مرکزی از جمله چیلر و سایر ادوات دارد . این نوع هواساز ها عموما در بخش بالکن و در محیط بیرون نصب می شوند و به داخل منزل یا محیط کانال کشی می شوند .

مزایای استفاده از سیستم هواساز خانگی :

 • توزیع یکنواخت گرما در محیط منزل
 • نبودن هیچگونه دودکش در منزل و از بین بردن خطراتی همچون گازگرفتی و آتش سوزی ناشی از نشت گاز
 • کاهش مصرف گاز ( بسیار مناسب برای محیط های با کمبود تأمین گاز )
 • عدم ایجاد افت فشار آب در حمام و سرویس ها به دلیل عدم نیاز به گردش دائم آب در رادیاتور ها
 • مجهز به سیستم هوشمند و برنامه دهی مدت دار که می توان با استفاده از هواساز خانگی هوشمند زمان خاموش و روشن کردن دستگاه را نیز تعیین نمود .

هواساز صنعتی 

هواساز صنعتی بهترین سیستم تهویه مطبوع در صنعت می باشد . هواساز صنعتی به دلیل آنکه علاوه بر کنترل دما محیط، میزان رطوبت و نیز میزان آلاینده های هوای محیط را کنترل می کند می تواند بهترین گزینه به عنوان سیستم تهویه مطبوع در محیط های صنعتی به منظور جلوگیری از آسیب کمتر به دستگاهها و اپراتورها باشد .

این نوع هواساز ها عموما برای پرورش قارچ ، تهویه مطبوع محیط های بسیار حساس ( اتاق سرور ) ، تهویه مطبوع بخش های اداری و مسکونی محیط های صنعتی و ….. مورد استفاده قرار می گیرند .

مزایای استفاده از هواساز صنعتی :

 • کاهش هزینه های مصرف انرژی ( مخصوصا با استفاده از سیستم هوشمند کنترل انرژی )
 • توزیع هوای مطبوع به صورت یکنواخت در محیط
 • به دلیل فیلتراسیون هوا می تواند طول عمر قطعات را بسیار افزایش دهد .
 • به دلیل مرکزی بودن سیستم توزیع آب گرم و سرد می تواند بهترین گزینه برای استفاده در محیط های اداری – مسکونی صنعتی باشد .

هواساز هایژنیک

هواساز ها هایژنیک به لحاظ نوع دقیق تر فیلتراسیون و میزان هوابند بودن و ضد نفوذ بودن بسیار مناسب برای محیط های بهداشتی و آزمایشگاهی مناسب می باشند . عموما این نوع هواسازها بر اساس نوع محل مورد استفاده در محیط های مختلف قابل نصب می باشند و نوع سیستم فیلتراسیون قوی هوا مطبوع تولید شده سبب می شود این مدل را تحت عنوان هواسازهای بهداشتی نیز بشناسیم .

کاتالوگ هواساز

هواساز خانگی و آپارتمانی

هواساز خانگی و آپارتمانی یا اصطلاحا Air Handing Unit   یکی از مهمترین و پرکاربرد ترین سیستم های تهویه آپارتمان در علوم بروز مهندسی جهان محسوب می باشد .  ازآنجایی که مهندسین ساخت و ساز درخیلی از برج های مسکونی آپارتمانی و تجاری باکمبود فضا مورد نیاز جهت تاسیسات سرمایشی و گرمایشی یا تهویه مطبوع (HVAC)  روبرو هستند سیستم های تهویه خانگی مرکزی همانند هواساز ها کاربرد بسیاری در طراحی سیستم های تهویه مطبوع آپارتمان خواهد داشت . طراحی سیستم های تهویه مطبوع با هواساز خانگی معمولا فضای کمتر ، مصرف انرژی بهینه تر و تعمیر و نگهداری آسان تری نسبت به انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی همچون رادیاتور و داکت اسپیلت دارد . هواساز های آپارتمانی عموما می توانند در طراحی تاسیسات یک ساختمان به صورت مرکزی (مجموع چند واحد آپارتمان) و یا به صورت مجزا (برای هر واحد آپارتمان) طراحی و به کاربرده شوند . هواساز های خانگی تیپ مجزا نیاز به کانال کشی بین طبقات ندارد و به راحتی در یک محیط معین همانند تراس نصب می شود و با کانال کشی درون ساختمانی می تواند هوا را به نقاط مختلف ساختمان هدایت نماید . هواساز های خانگی آپارتمانی ساختمان به صورت مجزا تحت عنوان هواساز آکنوپک خانگی خود از نظر تامین آب سرد و گرم ورودی به دستگاه به صورت یک واحد یکپارچه عمل می کنند . هواساز آپارتمانی آکنوپک از یک واحد سلولوزی جهت پاشش آب و خنک کاری هوا و یک واحد بویلر جهت تامین سیستم گرمایشی تشکیل شده است . این هواسازها در مقایسه با هواسازهای مرکزی آپارتمان ها نیازی به موتورخانه و چیلر جهت تامین آب سرد و گرم ندارد .

از آنجایی که هواساز آپارتمانی خانگی در نزدیکی محل سکونت قرار می گیرد یکی از پارامترهای مهم میزان دسیبل صدای تولیدی هواساز خانگی می باشدکه این مساله با استفاده ازفن های دارای بالانس استاتیکی ودینامیکی تا مقدار زیادی کنترل شده است و دسیبل صدای خروجی دستگاه بین 60 تا 70 دسیبل تنظیم می گردد و بدون ایجاد هرگونه صدا و مزاحمت ، هوای مطبوع را در تابستان و زمستان فراهم می کند .

هوا ساز آپارتمانی با داشتن سیستم های کنترلی کاملا هوشمند راحتی هرچه بیشتری را برای مصرف کنندگان فراهم می آورد در ضمن هوا ساز خانگی با استفاده از سیستم مانتورینگ وبا پنل کاملا لمسی وریموت کنترل ازراه ، امکان برنامه ریزی زمان ،روشن وخاموش همراه با تامین هوای تازه ومیزان رطوبت مناسب درتمامی فصول سال را مهیا می نماید .

تفاوت هواساز و ایرواشر

مدلی دیگر از خانواده هواسازها که می تواند به همراه تولید هوای خنک رطوبت لازم را تامین نمایید دستگاه ایرواشر می باشد ، ایرواشر ها ساختار کلی شبیه دیگر هواسازها را دارا هستند با این تفاوت که در هواساز های معمولی جهت سرمایش از کویل سرمایش وچیلر استفاده میشود ولی در ایرواشر از سیستم تبخیری و تمام آبی جهت ایجاد سرما استفاده میشود جهت ایجاد سرما در ایرواشر از روش اسپری آب در مسیر عبور هوا یا پد سلولوزی استفاده میشود همین امر باعث می شود تا هوای خروجی در کنار سرما رطوبت بیشتری نیز ایجاد نمایید البته بنا به سفارش مشتری و نیاز پروژه می توان از کویل گرمایش نیز در ایرواشر استفاده نمود یا اینکه این دستگاه را بدون کویل گرمایشی طراحی وتولید نمود.

قیمت هواساز

هواسازها بعنوان مهمترین سیستهای تهویه ای مطبوع قادر به تامین گرما و سرما و هوای کاملا تازه و مطبوع می باشند این سیستم ها را می توان یا بصورت مستقل ویا بصورت یک واحد مرکزی در مجتمع های بزرگ صنعتی و خاگی نصب کرد . اما به منظور تعیین قیمت هواساز باید به عوامل بسیاری توجه نمود که مهمترین عوامل موثر بر قیمت هواساز عبارتند از :

 1. توان تهویه و تخلیه هوای نامطبوع به فضای بیرون
 2. ظرفیت تولید سرما و گرما
 3. قابلیت نصب به صورت سیستم مرکزی یا کانال های مجزا
 4. برند تولید کننده هواساز
 5. مدل هواساز
 6. کیفیت مواد اولیه به کار رفته در قطعات
 7. تعداد آپشن های مورد استفاده در تولید و…

سیستم رطوبت زنی در هواساز

یکی از مواردی که در بعضی از هواسازها بنا به در خواست مشتری انجام میشود نسب سیستم رطوبت زن  می باشد این قسمت از دستگاه هواساز باعث افزایش رطوبت هوای تولید شده می گردد ، رطوبت زنی به شکلهای مختلفی صورت می پذیرد بطور کلی در بیشتر هواساز ها از روش اسپری و پاشش آب برای افزایش رطوبت استفاده میشود و روش دیگر برای افزایش رطوبت هوا در دستگاه هواساز سیستم تشت بخار یا شبکه بخار می باشد که از طریق تولید بخار توسط کویل وآب گرم صورت میگیرد.

رطوبت گیر در هواساز

در بعضی از مناطق و بعضی از پروژه ها نیاز است که رطوبت هوای ورودی به حداقل برسد این کار در دستگاه هواساز می تواند به دوروش انجام شود .
1-رطوبت گیری به روش تبریدی که در آن از یک کویل سرمایشی استفاده میگردد، دمای کویل را پایین تر از نقطه شبنم تنظیم میکنند. رطوبت هوا در زمان برخورد با کویل سرد بصورت قطرات آب رو ی کویل جمع می شود واز قسمت تشت تخلیه هواساز تخلیه میشود.
2- رطوبت گیر شیمیایی در این روش از یک گردانه بزرگ مواد شیمیایی جاذب رطوبت استفاده میشود این گردانه با قرار گرفتن در محیط مرطوب و جذب رطوبت ،هوا را خشک می نمایید.

نحوه کنترل دما در هواساز

بطور کلی ما می توانیم از سه روش برای کنترل دمای هوا ی خروجی از دستگاه هواساز استفاده نماییم
1-استفاده از شیر سه راه برقی که روی لوله آب متصل به کویل سرد وگرم نصب میشود و از طریق فرمان ترموستات جریان آب ورودی و خروجی را قطع و وصل یا کم وزیاد می نمایید و از این طریق دما هوا کنترل میشود.
2-تغییر دور فن هواساز که از طریق فرمان ترموستات نصب شده در مکانهای مناسب( اتاق ها وراهروها) انجام میشود.
3-کنترل ظرفیت دستگاه هواساز از طریق نصب دمپرهای اتومات بر روی دریچه های هوا (هوای تازه ، هوای برگشت، هوای ورودی و خروجی ) این دمپر ها از ترموستاتهای تعبیه شده فرمان میگیرند.

هواساز چند منطقه ای

هواساز چند منطقه مانند دیگر هواساز ها شامل کویل گرمایش و سرمایشی می باشد که قادر است هوا و دمای مورد نیاز چند نقطه را بطور مستقل تامین کند استفاده از هواساز چند منطقه ای در موارد زیر پیشنهاد میشود

 1. جهت استفاده در مکانهای که در قسمتهای مختلف با چند کاربری مورد استفاده قرار میگیرند مانند مدارس و دانشگاه ، بیمارستان ها و مکانهای اداری و… که درآن اتاق مطالعه ، اتاق استراحت ، سالن های غذا خوری ، سالن اجتماعات و کلاس درس وجود دارد .
 2. ساختمانهایی که از چند ناحیه بزرگ داخلی و بخش هایی کوچکتر تشکیل شده باشد در کل این دستگاه برای ساختمانهای که مقدار بار محسوس آنها زیاد باشد و نیاز به تجدید هوای کمتری داشته باشند مناسب است.

ویژگی های دستگاه هواساز چند منطقه ای

 1. کنترل میزان دمای مناطق مختلف بصورت مجزا
 2. استفاده از یک دستگاه بجای چند دستگاه مجزا در سیستم تاسیسات وتهویه مطبوع
 3. ایجاد مرکزیت در سیستمهای تهویه مطبوع بوسیله استفاده از هواساز چند منطقه ای
 4. کاهش هزینه های تامین نگهداری و متمرکز شدن آن در یک نقطه
 5. کاهش مسیر کانال کشی و سهولت در نحوه تولید و توزیع هوا

 

سایر مطالب 
پکینگ اسپلش
پکینگ برج خنک کننده
مبدل حرارتی