چیلر دستگاهی است که با استفاده از گازهای مبرد دمای محیطی که قرار است خنک کاری شود را گرفته و به محیط بیرون منتقل مینماید.

چیلر چیست؟

واحدهای مسکونی، تجاری و صنعتی از سیستم‌های سرمایش و تهویه هوا برای رطوبت‌زدایی و خنک کردن ساختمان استفاده می‌کنند. چیلرها به اجزای جدایی‌ناپذیر سیستم‌های سرمایش و تهویه برای طیف وسیعی از ساختمان‌های تجاری ازجمله هتل‌ها، رستوران‌ها، بیمارستان‌ها، میدان‌ها ورزشی، کارخانجات صنعتی و واحدهای تولیدی تبدیل‌شده‌اند.

چیلر از لحاظ عملکردی به‌عنوان بهینه‌ترین دستگاه‌های تهویه مطبوع محسوب شده که یکی از عوامل مهم در بهینه‌سازی مصرف انرژی واحد تولیدی یا ساختمان می­باشند. در حالت کلی چیلرها دستگاه‌هایی هستند که به انتقال حرارت از محیط داخلی به محیط بیرونی کمک می‌کنند. انتقال حرارت در این دستگاه بر مبنای فرآیند تقطیر و تبخیر یک مبرد که بین اجزای چیلر در حال گردش است، انجام می­پذیرد.

در واقع چیلر به‌عنوان قلب تپنده سیستم‌های سرمایش با سرد کردن یک سیال (عمدتاً آب) به ‌وسیله یک سیال مبرد نظیر گاز فریون با هدف سرمایش هوای داخل ساختمان توسط دستگاه‌های صنعتی نظیر هواسازها و فن‌کوئل‌ها یا خنک کاری دستگاه‌ها یا ماشین‌آلات صنعتی مورداستفاده قرار می­گیرند.

طرز کارکرد چیلر

چیلرها بر اساس سیکل تبرید، آب موردنیاز برای مصارف خنک‌سازی واحدهای تجاری یا صنعتی را سرد کرده و از طریق پمپ به دستگاه هواساز یا واحدهای توزیع‌ کننده هوای سرد نظیر فن‌کوئل‌ها پمپاژ می­کنند. آب سرد جریان یافته درون کویل­های دستگاه هواساز یا فن­کویل سبب کاهش دمای کویل شده و دمای هوای عبوری از این کویل­ها نیز کاهش پیدا می‌یابد و با گردش درون فضای واحد تجاری یا صنعتی سبب سرمایش محیطی می‌گردد.

طریقه کارکرد چیلر بر اساس تقسیم‌بندی چیلرها بر اساس فاکتورهای مختلف متفاوت می‌باشد.

انواع چیلر بر اساس نوع سیکل تبرید

 

چیلرها بر اساس پارامترهای مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند. چیلرها بر اساس اصول تراکم و یا جذب بخار کار می‌کنند.

در زیر به‌ طور خلاصه فرآیند حرارت زدایی آب در چیلرها در هر سیکل تبرید تراکمی و جذبی آورده شده است.

 چیلر تراکمی

فرآیند خنک‌سازی آب در چیلر در این حالت بر اساس سیکل تبرید تراکمی انجام می‌پذیرد. سیکل تبرید دارای چهار مرحله است: 1-تبخیر 2-تراکم بخار 3-تقطیر 4-انبساط.

چیلرهای تراکمی یک سیکل ساده تبرید شامل چهار بخش اصلی کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط می‌باشد. سیکل تبرید با وارد شدن مبرد فشار پایین در حالت دوفازی به اواپراتور آغاز می­شود.

مبرد در دمای ثابت با گرفتن حرارت از محیط یا آب گرم به وارد شده به اواپراتور به‌صورت بخار درآمده و هوای محیط یا آب گرم وارد شده را خنک می‌کند. سپس مبرد گازی شکل با فشار پایین توسط کمپرسور مکیده و متراکم شده و دما و فشار آن افزایش می­یابد.

در مرحله بعد این گاز داغ با فشار بالا توسط لوله گاز داغ به سمت کندانسر یا چگالنده هدایت می‌شود و با عبور از آن در فشار ثابت گرمای خود را از دست ‌داده و به ‌صورت مایع داغ با فشار بالا درمی‌آید. سپس این مایع مبرد از شیر انبساط عبور کرده و با افت فشار و دما مواجه می­شود و وارد اواپراتور می­شود و فرآیند سرمایش آب یا هوای محیط را انجام می­دهد و این سیکل تکرار می­شود.

چیلر

یک نمونه چیلر تراکمی

سیکل تبرید چیلر

اجزای سیکل تبرید تراکمی

نمودار فشار چیلر

نمودار فشار- آنتالپی سیکل تبرید تراکمی

نقشه چیلر

مسیر مبرد در اواپراتور

چیلر جذبی

فرآیند خنک‌سازی آب در چیلر در این حالت بر اساس سیکل تبرید جذبی انجام می‌پذیرد. در چیلر جذبی به ‌جای کمپرسور و انرژی الکتریکی از انرژی حرارتی برای سرمایش استفاده می‌شود. اجزای اصلی چیلر جذبی شامل جذب‌کننده، ژنراتور و کندانسور و اواپراتور می‌باشد.

مایع مبرد در قسمت اواپراتور تبخیر شده و حرارت هوای محیط یا آب ورودی به اواپراتور را جذب می­کند. بخار خارج‌ شده از این قسمت در قسمت جذب‌ کننده توسط لیتیم بروماید جذب ‌شده و محلول رقیقی تشکیل می‌دهد. محلول رقیق ‌شده توسط پمپی به ژنراتور هدایت شده و در آن به ‌وسیله آب داغ، بخار و یا مشعل حرارت داده شده تا محلول غلیظ شده و بخار ­آب تشکیل شود.

بخار آب ایجاد شده در کندانسور تقطیر گشته و در نهایت به اواپراتور منتقل می‌شود و این سیکل تکرار می­شود. هم‌چنین به دلیل قرار داشتن ژنراتور در قسمت فوقانی جذب کننده، محلول غلیظ شده تحت اثر نیروی وزن به قسمت جذب‌کننده باز می‌گردد.

شماتیک چیلر جذبی

نقشه چیلر

مقایسه چیلر جذبی و چیلر تراکمی

 • هزینه اولیه: هزینه اولیه چیلرهای تراکمی پایین‌تر از چیلرهای جذبی می‌باشد. دلیل این امر هزینه اضافی مربوط به لوله‌های انتقال حرارت و قسمت جذب‌کننده است.
 • در موارد اضطرار جریان مداوم الکتریسیته برای چیلرهای تراکمی نیاز است ولی چیلرهای جذبی حداقل جریان الکتریسیته برای ژنراتور کافی است.
 • از حرارت اتلافی چیلرهای جذبی می‌توان جهت تأمین انرژی حرارتی مورد نیاز چیلرهای جذبی استفاده کرد. لذا چیلرهای جذبی در بیشتر در مکان‌هایی کاربرد دارند که انرژی حرارتی اتلافی وجود دارد.
 • چیلرهای تراکمی پر سروصداتر از چیلرهای جذبی هستند.
 • ابعاد و حجم چیلر تراکمی در مقایسه با چیلر جذبی کوچک‌تر می­باشد.
 • از لحاظ عملکردی چیلرهای تراکمی در مقایسه با چیلرهای جذبی بسیار بهینه‌تر هستند.
 • از لحاظ وزنی چیلرهای جذبی سنگین از چیلرهای تراکمی هستند. لذا هزینه نصب و زیرسازی و فضای استقرار برای چیلر جذبی بالاتر است.
 • مصرف آب در چیلرهای جذبی نسبت به چیلرهای تراکمی بسیار بالاتر می‌باشد که این علاوه بر هزینه بیشتر، مشکلاتی نظیر رسوب‌دهی بیشتر را شامل می­شود.
 • عمر مفید چیلرهای تراکمی نسبت به چیلرهای جذبی بیشتر است.
 • چیلرهای جذبی در هر شرایط آب ‌و هوایی کارایی لازم را ندارند.
 • چیلر جذبی برای خنک‌سازی آب خروجی از کندانسور نیاز به برج خنک‌کننده دارد در حالی‌ که در چیلر تراکمی هواخنک نیازی به برج خنک‌کننده نیست.

انواع چیلر بر اساس شکل خنک شدن ماده مبرد

کندانسور یکی از اجزای مهم سیکل تبرید است مبدل حرارتی می‌باشد که مبرد داغ و پرفشار خروجی از کمپرسور رو خنک کرده تا مبرد از حالت گازی به حالت مایع تغییر فاز دهد. دو نوع کندانسور هواخنک و آب‌خنک در چیلرها مورد استفاده قرار می­گیرد.

در نوع هوا خنک از هوای محیط و به کمک فن برای گرفتن حرارت مبرد و چگالش آن استفاده می‌شود؛ اما در نوع کندانسور آب‌خنک که اغلب از نوع پوسته و لوله (Shell and Tube) می‌باشد آب از لوله‌های اطراف حاوی مبرد عبور کرده و حرارت مبرد را گرفته و باعث چگالش آن می­شود. آب داغ شده به برج خنک‌کننده پمپاژ می‌شود تا خنک کاری و مجدداً مورد استفاده قرار گیرد.

انواع چیلر

انواع کندانسور (آب‌خنک و هوا خنک)

دیاگرام چیلر آب خنک

دیاگرام چیلر تراکمی آب‌خنک

چیلر و هواساز

شماتیک سیستم سرمایشی (هواساز به همراه چیلر آب‌خنک)

چیلر هوا خنک چیلر هوا خنک

چیلر تراکمی هوا خنک

دیاگرام چیلر تراکمی

دیاگرام چیلر تراکمی هوا­خنک

راهنمای انتخاب بین چیلرهای آب‌خنک و هوا­خنک

چیلرهای آب خنک

مزایا: چیلرهای آب‌خنک خصوصاً برای ظرفیت‌های بالای سرمایشی از لحاظ مصرف انرژی بسیار بهینه می­باشند. زیرا آب به دلیل ظرفیت گرمایی بالاتر نسبت به هوا برای دفع حرارت مناسب‌تر است.

این نوع از چیلر به‌طور عمده‌ای در تأسیسات و کارخانجات بزرگ که دارای منبع کافی آب هستند، مورد استفاده قرار میگیرد. چیلر­های آب­خنک عمر کاری بیشتری دارند زیرا برخلاف چیلرهای هوا خنک درون ساختمان قرار می‌گیرند و در معرض باد، باران، برف و…قرار ندارند.

هم‌چنین عملکرد کاری آن‌ها مستقل از تغییرات دمای محیطی می‌باشد. ظرفیت این چیلرها از محدود 20 تن تبرید تا چند هزار تبرید برای بزرگ‌ترین تأسیسات نظیر فرودگاه‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و … را شامل می‌شود.

معایب: به دلیل استفاده از برج خنک‌کننده دسترسی همیشگی به منابع آب نیاز دارند. بنابراین برای مناطقی که با محدودیت آب مواجه هستند مناسب نیستند. چیلرهای آب‌خنک درون ساختمان قرار می‌گیرند بنابراین با توجه به تکنولوژیِ کمپرسور به‌کاررفته آلودگی صوتی و ارتعاشات تولید می‌کنند بنابراین اغلب درون زیرزمین قرار داده می­شوند.

هم‌چنین به دلیل سیستم برج خنک‌کن و تجهیزات اضافی نظیر انشعابات، پمپ و … نصب، سرویس و تعمیر و نگهداری این نوع چیلرهای هزینه بیشتری دارد لذا برای مصارف تجاری زیاد مناسب نیستند.

چیلرهای هوا­خنک

مزایا: چیلر هوا خنک به دلیل کمتر بودن تجهیزات آن هزینه نصب کمتری دارد. همچنین آنها به فضای کمتری نیاز دارند لذا می‌توان بر روی بام قرار بگیرند . از این لحاظ برای تأسیسات و ساختمان‌های کوچک و متوسط نظیر ساختمان‌های مسکونی، مراکز تجاری و صنعتی، مراکز تفریحی و ورزشی، مراکز آموزشی و اداری مناسب‌تر هستند.

این چیلرها اولین انتخاب در پروژه­هایی هستند که منبع آب کافی وجود ندارد. هم‌چنین به دلیل کمتر بودن تجهیزات به سرویس و تعمیرات کمتری نسبت به چیلرهای آبی نیازمند هستند. از لحاظ طراحی ساده‌تر هستند و به مجموعه­ی پمپ اضافی برای کندانسور نیاز ندارند.

معایب: چیلر هوا خنک مصرف انرژی بالاتری نسبت به چیلر آب‌خنک دارند. چیلرهای هواخنک خارج ساختمان قرار می­گیرند لذا فن و کمپرسور می‌توانند سروصدا و مزاحمت برای مناطق اطراف داشته باشند. اگرچه با رعایت الزاماتی می‌توان آلودگی صوتی رو کاهش داد.

هم‌چنین این نوع چیلرها در معرض نور خورشید، باد، باران و برف قرار داشته لذا عمر کاری بالایی ندارند. این نوع چیلرها نسبت به چیلرهای آب­خنک بیشتر مستعد انسداد و خرابی هستند.

لذا انتخاب نوع چیلر بایستی بر اساس مصالحه‌ای از تمام پارامتر و گزینه‌های موجود باشد.

انواع چیلر بر اساس ظرفیت (تن تبرید)

 • چیلر
 • مینی چیلر: چیلرهای هوایی با اندازه کوچک‌تر و ظرفیت کمتر از 20 تن تبرید (معمولاً بین 2.5 تا 12.5 تن تبرید) هستند که برای خنک‌سازی ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری کوچک مورداستفاده قرار می‌گیرند.

مینی چیلرها بر اساس سیکل تبرید تراکمی و با خنک کردن آب در اواپراتور و انتقال این آب‌خنک به کویل فن‌کویل‌ها به خنک‌سازی محیط می‌پردازند.

ازجمله مزایای آن‌ها می‌توان به نیاز به فضای بسیار کوچک و قابلیت نصب در پشت‌بام یا بالکن، عدم نیاز به برج خنک‌کننده به دلیل استفاده از کندانسور هوا خنک، نصب سریع و سرویس و تعمیر و نگهداری بسیار آسان و قابلیت استفاده در شرایط آب و هوایی گوناگون اشاره کرد.

 

سیستم چیلر

تقسیم‌بندی چیلرهای تراکمی بر اساس نوع کمپرسور

کمپرسورها مهم‌ترین جز در چیلرهای تراکمی و به‌عنوان قلب تپنده و اولین جز از اجزای چیلر تراکمی و سیکل تبرید هستند که به‌وسیله موتور الکتریکی یا موتور احتراق داخلی به گردش درمی‌آیند. کمپرسورها بر اساس نیاز در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند. در حالت کلی 4 نوع کمپرسور به شرح زیر در چیلرهای تراکمی به کار می‌روند.

کمپرسور پیستونی

چیلرهای رفت و برگشتی یا پیستونی برای مصارف واحدهای مسکونی کوچک تا متوسط برای تهویه هوا به کار می‌روند. نصب این نوع چیلرها بسیار ساده و قیمت تمام‌شده آن‌ها نسبت به سایر چیلرها پایین است. از چند چیلر رفت و برگشتی در کنار هم نیز می‌توان برای تأمین بار برودتی استفاده کرد.

چیلرهای رفت و برگشتی برای حجم مخصوص‌های کم مناسب بوده و فشار بسیار بالایی ایجاد می‌کنند. بنابراین تولیدِ ظرفیت محدود (در حدود 150-05 تن تبرید) و هم‌چنین آلودگی صوتی و ارتعاش بالا ازجمله معایب این نوع کمپرسورهاست (می‌توان با نصب در موتورخانه یا فضای پشت‌بام به این مشکل فائق آمد). هم‌چنین مصرف انرژی به ازای ظرفیت تن تبرید یکسان نسبت به سایر کمپرسورها بالا می‌باشد اما در زمان کارکرد در بار­های کم بالاترین راندمان را دارا می­باشند.

 

کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی یا رفت و برگشتی

ازجمله مزایای چیلر با کمپرسور پیستونی می‌توان به قابلیت تعمیر آسان، کارکرد در هر شرایط آب و هوایی اشاره کرد.

کمپرسور  اسکرو (Screw)  (چیلر اسکرو)

چیلر screw یا پیچشی نسل جدید چیلرهای تراکمی محسوب شده که از نوع کمپرسورهای جابه‌جایی مثبت به شمار می‌روند که از دو روتور تشکیل شده است. انتقال انرژی به سیال در چیلر اسکرو به ‌صورت متناوب صورت می‌پذیرد. درواقع درگیر شدن دو روتور حلزونی در سیلندر، عمل تراکم گاز را انجام می‌دهد. لذا چیلر به ‌صورت تدریجی و با توجه به میزان برودت مورد نیاز زیر بار قرار می‌گیرد

چیلرهای اسکرو در ظرفیت‌های 20 تا 1200 تن تبرید موجود می‌باشند. ازجمله مهم‌ترین مزیت این نوع چیلرها ضریب عملکردی بالا و درنتیجه مصرف بهینه‌­ی انرژی می­باشد. در کارکرد تحت بارِ کم ‌و زیاد راندمان بالایی از خود نشان می‌دهند، صدا و لرزش کم، قطعات متحرک کمتر نسبت به چیلرهای پیستونی (استهلاک کمتر) و توانایی کنترل ظرفیت را دارا می‌باشند.

از چیلرهای پیچشی در نواحی با آب‌وهوای گرم و مرطوب به دلیل حساس بودن این نوع کمپرسورها به دما و فشار بالا نمی‌توان استفاده کرد.

 

کمپرسور اسکرول چیلر

کمپرسور  اسکرول (Scroll)

این نوع کمپرسور از دو قطعه‌ی حلزونی شکل تشکیل‌شده‌ hsj. یکی از این حلزونی‌ها ثابت و دیگری توسط موتور به حرکت درمی‌آید و سیال مبرد رو به سمت مرکز حرکت داده و متراکم می­کند. این نوع چیلر در واحدهای کوچک تا متوسط )ظرفیت 400-40 تن تبرید) نظیر سیستم‌های تهویه مطبوع خانگی و تجاری، اسپلیت و مینی چیلر استفاده می­شود.

ازجمله مهم‌ترین مزایاd این نوع چیلر می‌توان به ضریب عملکردی بالا نسبت به چیلرهای پیستونی و درنتیجه مصرف بهینه انرژی، صدا و لرزش بسیار کم، قطعات متحرک بسیار کمتر نسبت به سایر چیلرها و عمر کاری بسیار بالا و نگهداری آسان اشاره کرد.

 

کمپرسور سانتریفیوژ چیلر

کمپرسور سانتریفیوژ (centrifugal)

چیلرهای سانتریفیوژ برای بارهای برودتی متوسط تا بالا (150 تا 6000 تن) مورد استفاده قرار می‌گیرند و قابلیت کار با حداکثر بار برای مدت طولانی را دارا می‌باشند. چیلر سانتریفیوژ توانایی کارکرد با کندانسور­های هواخنک رو دارا نمی‌باشد.

این نوع چیلرها مصرف انرژی بسیار پایینی زمان کارکرد تحت حداکثر بار دارند اما در بارهای کم راندمان پایینی دارند. به دلیل تکنولوژی بالای ساخت، هزینه نگهداری و تعمیرات پایینی دارند. هم‌چنین ارتعاش و سروصدای پایینی دارند؛ و کنترل ظرفیت در آن‌ها امکان‌پذیر است.

 

چیلر سانتیریفیوژ

تقسیم‌بندی چیلرهای جذبی

چیلرهای جذبی بر اساس پارامترهای مختلفی تقسیم‌بندی می‌گردند.

بر اساس منبع حرارتی

تغذیه آب گرم (دمای زیر 100 درجه سانتی‌گراد):

در این چیلرها مولد حرارتی از آب گرم تولید شده به‌وسیله دیگ آب گرم تغذیه می‌کند. این نوع چیلرهای جذبی تنها در حالتی که آب گرم اتلافی در سیستم وجود داشته باشد مقرون‌ به ‌صرفه هستند ولی در سایر سیستم‌ها به علت هزینه‌هایی تجهیزات اضافی نظیر دیگ آب گرم، پمپ و لوله‌کشی و عایق‌کاری عملاً کارایی مناسب ندارند.

تغذیه بخار:

در این نوع چیلرها انرژی حرارتی توسط بخار دمابالا تأمین می‌شود. به دلیل حجم زیادِ بخار مورد نیاز این نوع چیلرها غالباً در مصارف عمومی ازلحاظ اقتصادی توجیه‌پذیر نیستند و معمولاً برای سیستم‌های نیروگاهی مورداستفاده قرار می‌گیرند

شعله مستقیم:

پرکاربردترین منبع حرارتی بکار رفته در چیلرهای جذبی منبع شعله مستقیم می‌باشد. هزینه اولیه و مصرف انرژی این نوع چیلرها به علت حذف تجهیزات جانبی (نظیر دیگ آب گرم، الکترو­پمپ و…) کاهش می‌یابد. همچنین بیشترین ضریب عملکردی را نسبت به سایر منابع حرارتی دارا می‌باشند میزان سوخت مصرفی نسبت به سایر نمونه‌ها کمتر می‌باشد. هم‌چنین تکنولوژی ساخت بالایی دارند و لذا امکان خرابی و بروز اشکال در آن‌ها کمتر است.

بر اساس سیال مبرد و جاذب

لیتیم بروماید- آب: در سال‌های اخیر بیشترین کاربرد را در چیلر جذبی دارند در سیکل‌های لیتیوم بروماید-آب – آمونیاک، لیتیوم بروماید به‌عنوان ماده جاذب و آب به‌عنوان سیال مبرد است.

آمونیاک: در سیکل‌های آمونیاک-آب، آب به‌عنوان سیال جاذب و آمونیاک به‌عنوان سیال مبرد است.

بر اساس چرخه غلیظ کردن ماده جاذب

Single effect : چیلرهای جذبی تک اثره دارای یک ژنراتور جهت غلیظ کردن محلول لیتیوم بروماید هستند.

شماتیک چیلر جذبی

شماتیک چیلر جذبی تک اثره

Double effect : در چیلرهای دو اثره از دو ژنراتور دما بالا و پایین استفاده ‌شده است. عملکرد این نوع چیلرها مشابه با چیلر تک اثره بوده با این تفاوت عمل غلیظ کردن محلول رقیق لیتیوم بروماید در دو مرحله انجام می‌پذیرد.

در واقع پس از جذب بخار خروجی از اواپراتور توسط محلول لیتیوم بروماید و رقیق شدن آن و انتقال به ژنراتور توسط پمپ، در گام نخست محلول رقیق­شده­ی ماده جاذب در ژنراتور دما­ بالا غلیظ می­گردد و با استفاده از بخارآب ایجاد شده در گام نخست، غلیظ سازی محلول یک مرحله دیگر در ژنراتور دما پایین انجام می‌شود. نتیجه این کار افزایش ضریب عملکرد و راندمان دستگاه چیلر خواهد بود.

شماتیک چیلر

شماتیک چیلر جذبی 2 اثره

Triple effect : این نوع چیلرها نسبت به چیلرها دو اثره ضریب عملکردی بالاتری دارند (تقریباً 30 درصد بیشتر) که افزایش راندمان و بهینه شدن مصرف انرژی را همراه دارند.

چیلر

اقدامات جهت افزایش کارایی چیلر

به دلیل وجود تجهیزات انرژی بر در انواع مختلف چیلرها نظیر کمپرسور، پمپ و …لازم است با استفاده از راهکارهای مناسب و رعایت اصول و نکات کلی در راه‌ اندازی و استفاده از چیلرها مصرف انرژی در این سیستم‌ها را به سمت مصرف بهینه سوق داد. بهره‌وری عملیاتی چیلرها تأثیر زیادی بر هزینه‌های واحد مسکونی یا صنعتی استفاده‌ کننده از این سیستم‌ها دارد. اما چه اقداماتی برای صرفه‌جویی در انرژی از طریق بالا بردن راندمان چیلرها بایستی انجام شود؟

1 – تعمیر و نگهداری مداوم: شامل بازرسی مداوم سطوح تبادل حرارتی و تمیز نگه‌ داشتن آن‌ها، کنترل جریان آب کندانسور (هرگونه ماده اضافی نظیر ماسه، آلودگی و مواد خورنده می‌توانند حلقه آب کندانسور را با مشکل مواجه کنند. شامل کنترل میزان شارژ مبرد و بازرسی و کنترل نشتی‌ها و …

2 – بهینه‌سازی کلی چیلر: بهینه‌سازی چیلرها بایستی بر اساس یک دید کلی و با در نظر گرفتن تمامی پارامترها و سیستم‌ها باشد. به ‌عنوان ‌مثال با افزایش آب سرد و سرعت گردش آب کندانسور و عملکرد برج خنک‌کننده که سبب کاهش مصرف انرژی شده اما این اقدامات سبب افزایش مصرف انرژی در تجهیزاتی نظیر پمپ‌های آب کندانسور و فن‌های کولینگ تاور می‌شود. لذا بهینه‌سازی مصرف انرژی بایستی بر اساس مصالحه بین عملکرد سیستم‌های کلی چیلر و بر اساس دید کلی صورت گیرد.

مهندسین طراح این شرکت با ارزیابی کارایی سیستم چیلر در طول پروسه طراحی بهینه‌ترین چیلرها از لحاظ عملکردی و مصرف انرژی رو طراحی و تولید کرده اند.

جمع‌بندی و انتخاب بهترین چیلر

برای انتخاب نهایی بهترین چیلر برای مصرف کاربری خاص باید پارامترهای مختلفی نظیر میزان بار برودتی موردنیاز، ساعات کارکرد و ساعات حداکثر بار، شرایط محیطی و آب و هوایی، شرایط نگهداری، امکان دسترسی به منبع آب، مصرف انرژی، امکان استفاده از انرژی حرارتی اتلافی، آلودگی صوتی و… را در نظر داشت و بهترین چیلر مورد نظر را انتخاب کرد.