اگزاست فن – قیمت اگزاست فن سقفی تهویه پشت بامی

در این مقاله از سایت مهتاب گستر به معرفی انواع اگزاست فن از جمله اگزاست فن پشت بامی ، سقفی ، تهویه به همراه قیمت خواهیم پرداخت پس در ادامه با ما همراه باشید . اگزاست فن به معنی فن خروجی ( Exhaust Fan) ، فنی است که برخلاف فن‌ها یا پروانه های دمنده، هوا را می‌کشد و از محیط خارج می‌کند. ساده‌ترین نوع اگزاست فن‌ ها، هواکش‌های آشپزخانه هستند . اگزاست فن‌های صنعتی قدرت مکش بالایی در حدود ۱۴۰۰ CFM دارند که لازمه آن این است که فن‌های پرقدرتی داشته باشند. اگزاست فن‌ها معمولاً در دو حالت گردش هوا و یا خروج هوا استفاده می‌شوند . در حالتی که از اگزاست فن‌ها در گردش هوا استفاده شود، هوا پس از فیلتر شدن دوباره به محیط اولیه بازمی‌گردد . در نوع دوم نیز که از اگزاست فن جهت خروج هوا استفاده می شود باید توجه نمود که میزان هوای خارج شده از اگزاست فن از محیط باید توسط سایر دستگاه های تهویه مطبوع همانند هواساز یا غیره تامین گردد .

انواع اگزاست فن

اگزاست فن‌های مورد کاربرد  در سه تیپ سقفی ، اکسیال (محوری) و سانتریفیوژ است . از لحاظ فن، اگزاست فن‌ها می‌توانند دارای فن محوری و یا سانتریفیوژ باشند. اگزاست فن‌ها عموما قدرت هوادهی بین ۱۰۰۰ تا 6000 را دارند و عموما برای خروج هوای بسیار نامطبوع از محیط به کار گرفته می شوند .

اگزاست فن

اگزاست فن های صنعتی با نیروی برق کار می‌کنند؛ رویه کلی آن شامل جریان برق است که از میان سیستم آن عبور می‌کند و موتور را به چرخش درمی‌آورد و در نتیجه، پره‌های اگزاست فن نیز به حرکت درمی‌آیند .

عملکرد فن سانتریفیوژ بر اساس دو عامل است
1-نیروی گریز از مرکز (که به همین دلیل این فن‌ها به فن سانتریفیوژ معروف شده اند)
2-انحراف جریان ‌های هوا به وسیله پره‌های فن از حالت شعاعی به سمت خروجی فن ، به طوری که زاویه بین ورود و خروج مولکول‌های هوا ۹۰ درجه است . فن سانتریفیوژ برای حجم کم هوادهی (نسبت به فن‌های آکسیال با قدرت مشابه) و فشار استاتیکی بالا  استفاده می شود

عواملی که در انتخاب اگزاست فن باید مد نظر قرار داد
1-نوع فن (سانتریفیوژ یا آکسیال)
2-ظرفیت دبی حجمی هوای مورد نیاز جهت جابجایی ( مترمکعب در ساعت یا فوت مکعب در دقیقه )
3-فشار استاتیکی فن (در خصوص فن های سانتریفیوژ فوروارد یا بکوارد)
4-تک فاز یا سه فاز بودن الکتروموتور
5-ابعاد و جنس پره های فن (بخصوص در مورد ابعاد فن های آکسیال یا پنجره ای)

اگزاست فن

البته در طراحی سیستم جابجای هوا در اگزاست فن ها باید به عواملی زیر نیز دقت نمود :
الف) سیستم کانال کشی (طول *ابعاد*تعداد دریچه ها) ، رطوبت محل نصب ، اسیدی یا بازی بودن هوای عبوری ، ضد انفجار و ضد جرقه بودن الکتروموتور ودمای هوای عبوری نیز تا حدی در سفارش فن هوادهی و اجرای سیستم های تهویه مهم تلقی می گردد.

ب) نوع فن مورد استفاده باید با کاربرد آن تطابق داشته باشد. فن های اکسیال معمولا جهت جا به جایی هوا بین محیط های مجاور و اختلاف فشار های کم استفاده می شوند . فن های سانتریفیوژ فوروارد جهت هوادهی زیاد و فن های بکوارد جهت کاربردهایی با فشار بالاتر استفاده می شوند . کاربرد فن های رادیال سقفی نیز مکش هوا از محیط های بزرگ و پراکنده کردن آن در محیط  باز می باشد .

محصول پرفروش مهتاب گستر : برج خنک کننده

ج) منحنی عملکرد فن بیانگر میزان هوادهی فن در فشار های مختلف می باشد.فن های اکسیال بهتر است فقط برای فشار های خیلی پایین و حالت تخلیه آزاد استفاده شوند که در آن صورت حداکثر هوادهی را خواهند داشت.در مورد فن های سانتریفیوژ یافتن نقطه کارکرد فن با توجه به دبی مورد نیاز و افت فشار سیستم در منحنی عملکرد فن ضروری است .

اگزاست فن

آشنایی با اجزای ساختاری اگزاست فن های سانتریفیوژ یا هواکش های گریز از مرکز
اگزاست فن های سانتریفیوژ یا هواکشهای گریز از مرکز از قسمت‌های زیر تشکیل شده‌اند

  1. حلزونی :  بخشی که پروانه داخل آن قرار می‌گیرد: هواکش های کانالی ساخت این شرکت طبق استانداردهای اروپائی ساخته شده و دارای بالاترین راندمان با کمترین سطح صدای ممکن می‌باشد و طبق آخرین کیفیت تکنولوژی روز دنیا تولید می‌گردد. ورق مصرفی بدنه از گالوانیزه یا فولاد St.37 با پوشش رنگ مناسب وامکان نصب گارد محافظ در قسمت جلو و پشت فن جهت ایمنی بیشترپروانه باقابلیت تنظیم زاویه ازپلی آمید و یا آلومینیم می باشد.
  2. پروانه :  قسمت اصلی ساختار هواکش است و هوا را به جریان می‌اندازد پروانه فنهای سانتریفیوژ یا هواکش های گریز از مرکز عموماً به سه دسته طبقه‌بندی می‌شوند. (فوروارد*بکوارد*شعاعی) كلاس ساخت فن‌ هاي گريز از مركز بر اساس استاندارد ) AMCA كنترل و جابجايي هوا) كه چهار كلاس مختلف را براي فن‌ها تعيين كرده است ساخته مي‌شوند.
  3. الکتروموتور : در واقع نیروی محرک پروانه است الکتروموتورهایی به کار رفته‌اند ، از مارک‌های معتبر  و به گونه‌ای باید انتخاب شوند که بهترین و مناسب‌ترین عملکرد را داشته باشد. در صورت درخواست مشتری و بسته به شرایط هوایی و محیطی محفظه ای برای آن تعبیه گردد. درانتخاب نوع موتور اگزاست فن می بایست به درجه حفاظت الکتروموتور وتوان الکتروموتور توجه شود تا کارایی  و عمر مفید به حداکثربرسد ومتناسب با بقیه تجهیزات باشد.
  4. صفحه برشی: صفحه‌ای است که در قسمت دهانه خروجی هواکش قرار گرفته و اجازه بازگشت هوای تخلیه ‌شده به داخل حلزونی را نمی‌دهد.
  5. شاسی کشی و لرزه گیرها و صدا گیرها : شاسی اگزاست فن با توجه به وزن اگزاست فن طراحی می شود و با توجه به افزایش وزن اگزاست فن تقویت می گردد تا مانع تولید صدا بیش از حد و بالا رفتن راندمان کاری اگزاست فن گردد. در بعضی موارد برای رفع صدای فن از باکس های سایلنت استفاده می شود که روی فن های مذکور تعبیه می گردند. این باکس ها عموما از جنس گالوانیزه با پوشش رنگ الکترواستاتیک ضد خوردگی و زنگ زدگی و همچنین  با عایق های صدایی و دمایی درونی  تجهیز شده اند و صدای فن ها را تا 84% کاهش می دهد. این میزان در صورت استفاده از عایق های خاص تا حد زیادی قابل افزایش می باشد.
  6. سیستم انتقال قدرت : سیستم انتقال قدرت در اگزاست فن های سانتریفیوژ  به دوصورت اتصال مستقیم و اتصال فولی تسمه می باشد. در هر دو صورت فن کوبل مستقیم و پولی تسمه الکترو موتور در خارج ازدستگاه نصب می شود و هیچ گونه درگیری با هوای مکشی ویا دمشی ندارد مثلا اگر کوره هوای گرمی داشته باشیم که نیاز به سیر کوله دارد و هوای گرم باید توسط فن جابه جا و یکنواخت شود و دمای هوای جابه جا شونده بیشتر از 40 درجه سانتیگراد باشد به دلیل انتقال حرارت از پروانه به شفت موتور و در نهایت بالا رفتن دمای دورموتور و کاهش عمر مفید موتور ، توسط یک شفت بلند موتور را از بلوور دور کرده و اتصال توسط تسمه انجام می گردد  همچنین در مکش موادی که حرکت با سرعت آن ها باعث ایجاد نیروی الکترواستاتیک و یا الکتریسیته ساکن می شود و محیط های انفجاری ترجیحا موتور را توسط تسمه که عایق الکتریکی می باشد از فن جدا نموده و خود موتور هم توسط سیم ارت به چاه ارت متصل می گردد.
اگزاست فن

انواع اگزاست فن های سانتریفیوژ یا گریز مرکز
فن‌های گریز از مرکز با پروانه خم به جلو
در این نوع فن سانتریفیوژ، پره‌ها رو به جلو و در جهت چرخش پروانه هستند. تعداد پره‌های آن در مقایسه با پروانه‌های خم به عقب و شعاعی بیشتر است. توان واقعی در این فن‌ها به‌ علت ساختار پروانه آن، از توان محاسبه شده برای فن‌ بیشتر است. فن‌هایی که از این نوع پروانه دارند، بیشتر در صنایع تهویه مطبوع و تهویه در ساختمان‌ها و برج‌های اداری و مسکونی به ‌کار می‌روند.

فن‌های گریز از مرکز با پروانه خم به عقب
بازدهی این مدل از فنهای سانتریفیوژ یا هواکشهای گریز از مرکز از فن‌های با پروانه خم به جلو بیشتر است، اما صدای کمتری تولید می‌کنند و در آن توان واقعی با توان محاسباتی تقریباً برابر است. پره‌ها در این نوع رو به عقب بوده ودرخلاف جهت چرخش پروانه هستند.

فن‌های گریز از مرکز با پروانه شعاعی
این نوع فن‌ها نسبت به فن‌های ذکر شده در بالا، فشار بیشتری ایجاد می‌کنند و بیشتر برای انتقال مواد و ذرات استفاده می‌شوند.
توجه داشته باشيد که فن آکسيال يا پنجره‌ای با جابجايي حجم بيش‌تر هوا نسبت به فن سانتریفیوژ ولی بدون امکان رانش هوا در کانال (بدون فشار استاتيکي) استفاده می شود. انواع فن سانتریفیوژ يا استوانه ای برای تأمين فشار رانش هوا در کانال‌های هوا رسانی به کار می روند، اما نسبت به فن آکسیال قدرت جابجايی حجم هوای کم‌تری دارند. هنگامی که هوارسانی از طریق کانال انجام می‌شود، فقط می‌توان از  باد بزن‌ یا  فن سانتریفیوژ استفاده کرد.

بالانس استاتیک و دینامیک فن‌ها و مونتاژ دقیق زاویه پره‌ها در انواع فن‌های آکسیال و فن سانتریفیوژ (فوروارد و بکوارد) مهمترین عامل مؤثر در عملکرد صحیح فن‌ها هستند. فن سانتریفیوژ به دلیل بی صدا بودن و داشتن عملکرد مناسب، در بسیاری از تجهیزات تهویه مطبوع در فشارهای بالا  و برای فراهم کردن شرایط آسایش به کار می روند.

فن سانتریفیوژ با پره‌های انحنا به جلو یا فوروارد (Forward) در سرعت‌های کم، ظرفیت‌های کم و فشارهای استاتیکی زیاد حداکثر بازده را دارد. فن‌های سانتریفیوژ فوروارد در سیستم‌های گرمایشی کم فشار ، تهویه و تهویه مطبوع (تهویه مطبوع خانگی تا کوره‌های هوای گرم) با راندمان ۵۵ تا ۶۵ درصد کاربرد دارند.

فن سانتریفیوژ با پره های انحنا به عقب یا بکوارد  (Backward) در سیستم‌های تهویه، تهویه مطبوع، گرمایش و صنعتی در هوای محیط هایی که خوردگی مکانیکی یا شیمیایی دارند استفاده می شوند و راندمان حداکثر ۸۰ درصدی دارند.

مقایسه انواع اگزاست فن ها و هواکش های صنعتی :
1-اگزاست فن یوتیلیتی
2- اگزاست فن دبل
3- اگزاست فن فشار بالا
4- اگزاست فن رادیال
5- اگزاست فن کانالی

اگزاست فن (هواکش) سانتریفیوژ یوتیلیتی :

جهت تخلیه و سیرکولاسیون هوا در کارخانه ها، کارگاه ها، برج های مسکونی و اداری، بیمارستان ها و …
ظرفیت تخلیه هوا تا 200.000 مترمکعب بر ساعت و فشار تا 3.5 کیلو پاسکال .
دارای دو مدل پروانه : خم به جلو FORWARD) ) در سایزهای متفاوت و خم به عقب (BACKWARD)  

سیستم انتقال قدرت بصورت اتصال یا کوپل مستقیم  ، غیرمستقیم (تسمه و پولی)  و کوپلینگی( گیربکس).
جنس کامل فن به همراه متعلقات از ورق فولادی (ST-37) با پوشش رنگ محافظ، ورق گالوانیزه، ورق PVC و ورق استنلس استیل.
قابلیت نصب انواع الکتروموتورهای ضد انفجار، ضد جرقه و ضد احتراق بر روی فن برای محیط های خاص
قابلیت استفاده فن های سانتریفوژ یوتیلیتی برای محیط های اسیدی، حرارت و رطوبت بالا.

اگزاست فن (هواکش) سانتریفیوژدبل:

جهت هوارسانی در کارگاه ها و کارخانه های صنعتی، استفاده در سیستم های تهویه مطبوع و …
ظرفیت هوادهی تا 400.000 مترمکعب بر ساعت و فشار تا 3.5 کیلو پاسکال
دارای دو مدل پروانه : خم به جلو FORWARD) ) در سایزهای متفاوت و خم به عقب (BACKWARD)  

سیستم انتقال قدرت بصورت اتصال یا کوپل مستقیم  ، غیرمستقیم (تسمه و پولی)  و کوپلینگی( گیربکس).
جنس کامل فن به همراه متعلقات از ورق فولادی با پوشش رنگ محافظ، ورق گالوانیزه و ورق استنلس استیل
قابلیت نصب انواع الکتروموتورهای ضد انفجار، ضد جرقه و ضد احتراق بر روی فن برای محیط های خاص
قابلیت استفاده فن های سانتریفوژ دبل برای محیط های اسیدی، حرارت و رطوبت بالا .

اگزاست فن ( هواکش ) سانتریفیوژ فشاربالا:

جهت دمیدن هوا و ایجاد فشار در خشک کن های صنعتی، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و سیمان، کوره های صنعتی و … .
ظرفیت هوادهی تا 25.000 مترمکعب بر ساعت و فشار تا 20 کیلو پاسکال.
مدل پروانه سانتریفیوژ بصورت شعاعی و در سایزهای متفاوت .
سیستم انتقال قدرت بصورت اتصال یا کوپل مستقیم  ، غیرمستقیم (تسمه و پولی)  و کوپلینگی( گیربکس).
جنس کامل فن به همراه متعلقات از ورق فولادی با پوشش رنگ محافظ، ورق گالوانیزه، ورق آلومینیومی و ورق استنلس استیل.
قابلیت نصب انواع الکتروموتورهای ضد انفجار، ضد جرقه و ضد احتراق بر روی فن برای محیط های خاص.
قابلیت استفاده فن های سانتریفیوژ فشار بالا برای محیط های اسیدی، حرارت و رطوبت بالا

اگزاست فن(هواکش) سانتریفوژ رادیال:

جهت انتقال مواد و ذرات گرد و غبار موجود در هوا در کارخانه های ریسندگی و کاغذسازی، کارگاه های نجاری، سایکلون ها

ظرفیت انتقال تا 240.000 مترمکعب برساعت و فشار تا 11.5 کیلو پاسکال.

پروانه به صورت شعاعی و در چهار مدل و در سایزهای متفاوت .

سیستم انتقال قدرت بصورت اتصال یا کوپل مستقیم  ، غیرمستقیم (تسمه و پولی)  و کوپلینگی( گیربکس).

جنس کامل فن به همراه متعلقات از ورق فولادی با پوشش رنگ محافظ، ورق گالوانیزه، ورق آلومینیومی و ورق استنلس استیل.

قابلیت نصب انواع الکتروموتورهای ضد انفجار، ضد جرقه و ضد احتراق بر روی فن برای محیط های خاص.

قابلیت استفاده فن های سانتریفوژ رادیال برای محیط های اسیدی، حرارت و رطوبت بالا

اگزاست فن (هواکش) سانتریفوژ کانالی :

جهت تخلیه هوا و یا هوارسانی در کانال های طویل .
ظرفیت تخلیه هوا یاهوادهی تا 40.000 مترمکعب بر ساعت و فشار تا 0.5 کیلو پاسکال.
مدل پروانه بصورت خم به عقب و در سایزهای متفاوت.
جنس کامل فن به همراه متعلقات از ورق فولادی با پوشش رنگ محافظ، ورق گالوانیزه و ورق استنلس استیل.
قابلیت نصب انواع الکتروموتورهای ضد انفجار، ضد جرقه و ضد احتراق بر روی فن برای محیط های خاص.
قابلیت استفاده فن های سانتریفوژ کانالی برای محیط های اسیدی، حرارت و رطوبت بال