فن برج خنک کننده

یکی از مهترین بخش های قابل اهمیت در برجهای خنک کننده بخش هوادهی و یا بعبارت بهتر هوارسانی و مهمترین عضو این سیستم انتقال هوا در کولینگ تاور قسمت فن محوری برج خنک کننده می باشد.

عموماً در برج های خنک کننده جهت مکش و دمش هوای خنک به داخل دستگاه از فن محوری استفاده می شود. نحوه عملکرد فن بدین شکل است که این پروانه ها حول یک محور مشخص شروع به چرخش می کنند. محور یا شفت انتقال قدرت با روشهای روشهای مختلفی همچون گیربکس ، کاهنده دور تسمه و پولی و یا اتصال مستقیم بصورت زنجیر به موتور متصل می گردد. این پروانه ها عموما در طراحی های مختلف با سرعت چرخشی یا زاویه ای در بازه 300 تا 900 دور بردقیقه گردش می کنند. با افزایش قطر فن باید از سرعت چرخشی فن کاسته شود زیرا سرعت زیاد می تواند آسیب های جدی به بلبرینگ فن یا قسمت های دوار فن وارد کند .

در کولینگ تاورهای تولیدی این شرکت قطر فن از 55 سانتی متر تا 650 سانتی متر قابل ساخت می باشد. تعداد پروانه فن های محوری 4 الی 8 پره می باشد. قطر و تعداد پره پروانه دو عنصر مهم در تعیین میزان مکش یا هوادهی فن های محوری است.

فن های محوری از دو قسمت اصلی تشکیل می شوند :  1- هاب فن  2- پره یا تیغه فن

جنس تیغه پروانه فن عموماً از مواد فوق سبک یا سبک می باشد زیرا  هر چه وزن و گشتاور پره ها بیشتر باشد به مرور زمان، فشار بیشتری به موتور، بلبرینگ و شفت انتقال قدرت وارد می نماید. برخی از مواد مورد استفاده در ساخت تیغه های پروانه کولینگ تاور عبارتند از پلی آمید ، فایبرگلاس و آلومینیوم.

فن برج خنک کننده

در طراحی و ساخت این فن ها شرکت مهتاب گستر موارد زیر مد نظر قرار گرفته شده است :

 • میزان هوادهی مورد نیاز در برج خنک کننده
 • میزان قدرت لازم برای تامین نیرو و گشتاور فن محوی با مشخصات وزنی و ابعاد معین
 • میزان افت فشار استاتیک ایجاد شده در قسمت مکش فن و طراحی مقطع آیرودینامیکی به نوعی که کمترین میزان فشار را تولید کند.
 • تعیین تعداد پره های لازم پروانه برای ایجاد مطلوب ترین دبی حجمی هوا
 • شرایط محیطی از جمله اسیدی یا بازی بودن یا آلودگی های موجود در هوا که ممکن است به پروانه آسیب برساند.

عملکرد فن برج خنک کننده

همانطورکه در بالا اشاره شد فن برج خنک کننده در حقیقت مهمترین مرکز هوارسانی و چرخاننده هوا درون کولینگ تاور می باشد و این دستگاه به واسطه هاب و پروانه موظف به جابجایی هوا از بیرون کولینگ تاور به درون آن از بین لوورها می باشد. با روشن نمودن الکتروموتور برج خنک کننده فعالیت فن نیز آغاز می گردد. پره ها درون صفحه هاب توسط تسمه پولی یا گیربکس یا مستقیما متصل گردیده اند. با روشن شدن موتور صفحه هاب شروع به چرخش نموده و به تبع آن پره ها یا همان تیغه های پروانه نیز شروع به چرخیدن می کنند و هوا را از بیرون برج خنک کن مکش نموده و به سطح آب درون کولینگ یا بر روی کویل ها می وزد و بدین وسیله دمای آب ورودی به برج را بین 4 تا 36 درجه تا نزدیکی دمای مرطوب محل نصب کولینگ تاور کاهش می دهد . چرخش تیغه ها موجب بوجود آمدن اختلاف فشار نسبی در بخش دهانه مکش هوا یا تنوره فن می گردد . زوایه بین پره ها اثر مستقیم بر راندمان سرمایشی برج خنک کننده دارد یعنی هرچه زاویه بین پره ها بیشتر باشد عمل خنک سازی سیال درون برج افزایش می یابد . پروانه فن برج خنک کننده یکی از مهمترین قطعات درون برجهای خنک کن می باشد که تاثیر بسزایی بر راندمان برج خنک کننده دارد بنابراین عملکرد صحیح فن یا همان پروانه درون برج خنک کن باید به دقت بررسی گردد .

از مزایای عملکرد و چرخش مناسب فن و پروانه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. کاهش لرزش برج خنک کننده
 2. کاهش میزان آمپر مصرفی موتور و کاهش مصرف انرژی الکتریکی
 3. افزایش میزان هوادهی و هوارسانی درون برج خنک کننده
 4. افزایش طول عمر پروانه ها و پولی تسمه و موتور و بلبرینگ و…
 5. کاهش میزان صدای تولیدی توسط برج خنک کننده

اما اگر شاهد لرزش برج خنک کننده بودید باید علت را در عملکرد ناصحیح و یا نقص فنی پروانه فن کنکاش نمایید . دلایل لرزش برج و فن می تواند ناشی از موارد زیر باشد :

 1. عدم بالانس بودن استاتیکی و دینامیکی فن
 2. استفاده از تیغه یا پره غیر استاندارد و نامناسب با برج خنک کننده
 3. عدم کارشناسی دقیق در هنگام طراحی فن و تعیین دقیق قطر مناسب و حجم هوادهی فن متناسب با برج خنک کننده
 4. استفاده از دور چرخشی نامناسب یا استفاده از دور بالا
 5. شل بودن هاب فن در بخش اتصال به کاهش دور یا شافت موتور
 6. استفاده از جنس نامرغوب در ساخت تیغه پروانه ها

انواع فن برج خنک کننده

فن ها علاوه بر استفاده در سیستم هوارسانی برج خنک کننده در سایر تجهیزات سرمایشی از جمله اگزاست فن ها ، کندانسورها ، چیلر ها ، فن کویلها ، هواسازها و … نیز مورد استفاده می باشند و به دو دسته تقسیم می گردند که این دسته بندی از نحوه چرخش آنها و شکل ظاهری آنها نشات می گیرد . فن برج خنک کننده در مهمترین تقسیم بندی به دو نوع محوری (آکسیال) و سانتریفیوژ (گریز از مرکز) تقسیم می گردند.

فن محوری (AXIAL FAN)

در این نوع از فن ها ، پروانه یا همان تیغه ها حول یک محور ثابت میچرخند. میزان هوادهی چیزی نزدیک به 80 درصد می باشد. جریان هوای خروجی در این نوع فن حول محور گردش می باشد. فن محوری در کاربری های تک جهت مثل ورود و خروج هوا از یک محیط به محیط دیگر و یا هوادهی بالا در بخشهای مختلف مورد استفاده می باشد. از این فن ها نمی توان در کاربری هایی با میزان آلودگی بالا و همچنین تجهیزات هوادهی با طول کانال کشی طولانی استفاده کرد چرا که فشار استاتیک آن پایین است. قطر پروانه از نوع محوری رابطه معکوس با سرعت چرخش آنها خواهد داشت یعنی هر مقدار قطر پروانه بزرگ تر باشد بمنظور رسیدن به یک مقدار هوادهی ثابت، فن می تواند با سرعت کمتری بچرخد.

فن سانتریفیوژ (CENTRIFUGE FAN)

فن سانتریفیوژ یا همان حلزونی امروزه به سبب مصرف انرژی بالا ، لرزش بسیار زیاد ، بازده پایین و خرابی پی در پی کمتر در برجهای خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد . اما قابل ذکر است که قدرت هوادهی بسیار بالایی به سبب دور بالای پروانه یا همان تیغه ها  دارد . بهر حال ما در ابتدا نظر کارشناسانه مهندسین را در هنگام انتخاب نوع فن برج خنک کننده به شما ارایه می دهیم در نهایت شما مشتریان محترم تصمیم گیرنده خواهید بود که از کدام یک از دو نوه پروانه بالا در کولینگ تاور مورد درخواست شما استفاده گردد.

مزایا فن محوری برج خنک کننده :

جهت افزایش دانش شما مشتریان عزیز و انتخاب درست نوع فن لازم است به برخی از مزیتهای استفاده از فن محوری در ساخت یا تولید برج خنک کننده اشاره نماییم :

 1. کمترین میزان تولید صدا به سبب استفاده از مقطع ایرودینامیکی ایر فویل
 2. بازدهی بالا و تولید هوادهی با ظرفیت بالا
 3. کاهش مصرف پایین انرژی الکتریکی به سبب فشار استاتیکی پایین
 4. چرخش هوای مطلوب در تجهیزات دمنده و مکنده القایی
 5. عدم نیاز به سرویس و روغن کاری
 6. تولید لرزش در پایین ترین حد ممکن

قیمت فن برج خنک کننده

انواع فن محوری برج خنک کننده

فن محوری به لحاظ جنس تیغه و جنس هاب و نوع مقطع ایرودینامیکی به سه گرید تقسیم می گردد و همچنین هریک از این گرید ها نیز بسته به زوایه چرخش و زوایه پره ها ، سرعت چرخش ، میزان هوادهی ، توان موتور ، تعداد پره ها و قطر پره ها دارای مدلهای بسیار می باشد که جداول مربوط به مشخصات فنی هر گرید در ذیل آورده خواهد شد .

 1. فن محوری برج خنک کن با تیغه آلومینیوم
 2. فن محوری کولینگ تاور با تیغه فایبرگلاس
 3. فن محوری برج خنک کننده با تیغه پلی آمید

نکته مهم در تولید و یا بعبارت بهتر ساخت فن محوری  این است که جنس پره و نوع مقطع اثر بسیار زیادی بر نحوه عملکرد پروانه خواهد داشت . مقطع ایرو دینامیک سبب کاهش فشار استاتیکی و لرزش برج خنک کننده می شود .

فن محوری برج خنک کننده با تیغه آلومینیوم

نصب این نوع فن در برجهای خنک کننده بسیار رایج و پرکاربرد است . جنس پره ها از ورق الومینیم می باشد که بسیار نرم و قابل شکل پذیری است. این نوع فن ها دارای سطح مقطع ایرودینامیکی از نوع ایرفویل می باشد که بهترین کاهش دهنده فشار ناشی از نیروی دراگ می باشد .عرض تیغه آلومینیومی 27 سانتی متر و بهترین زاویه تنظیم بین پره ها بین 14 تا 16 درجه می باشد . تعداد پره ها از 4 تا 6 عدد متغییر است . افزایش درجه تنظیم بین پره ها موجب ایجاد لرزش بسیار و نتیجتا شکستن شافتهای اتصال به هاب می گردد .

فن محوری کولینگ تاور با تیغه فایبرگلاس

این نوع فن ها دارای تیغه هایی از جنس فایبر گلاس یا همان پلیمر پلاستیک فشرده فرآوری شده می باشد . این نوع فن ها دارای مقاومت بالا در برابر رطوبت بوده و بنابراین در برج خنک کننده جریان القایی ( مکنده ) مورد استفاده می باشد . نکته مهم دیگر این است که در محیط های اسیدی و بازی که خورندگی بالای دارند نیز از این نوع فن ها استفاده می گردد .

پروانه فن برج خنک کن با تیغه پلی آمید

این نوع فن ها از تیغه هایی با متریال فوق سبک پلی امید ساخته شده اند و حجم هوادهی پایینی دارند که مناسب کولینگ تاورهای با ظرفیت برودتی پایین و نهایتا تا 30 تن تبرید می باشند . فن محوری پلی آمید یا مولتی وینگ قابلیت تنظیم زاویه را دارند و عرض تیغه ها بیثن 13 الی 18 سانتی متر می باشد که شرکت مهتاب گستر عرض تیغ ها را بین 12 تا 15 به منظور افزایش راندمان در نظر می گیرد.

در ادامه تیپ ها و مدل های متفاوت پروانه ها و فن های کولینگ تاوری که در شرکت مهتاب گستر تولید می شود را بهمراه جداول مقدار هوادهی و هوارسانی و قطر، جنس هاب ، زاویه پره ها و ماکزیمم سرعت چرخشی را به تفکیک در 4 نوع متفاوت تشریح نموده ایم تا بتوانیم شما را با نحوه محاسبات ظرفیت فن برج خنک کننده آشنا نموده و عوامل تاثیر گذار در انتخاب بهترین نوع پروانه فن را بیان نمائیم.

نوع اول فن های محوری :

عنوان محصول : پروانه محوری – نوع مولتی وینگ – مقطع ایرودینامیکی ایرفویل

بازه هوادهی : از 4000 تا 24000 فوت مکعب در دقیقه   / ابعاد : از قطر 55 تا 120 سانتی متر

مشخصات فنی پروانه محوری نوع مولتی وینگ با مقطع ایرودینامیکی ایرفویل

نوع دوم محصولات فن های محوری

عنوان محصول : پروانه محوری – نوع فایبرگلاس – مقطع ایرودینامیکی ایرفویل

بازه هوادهی : از 21000 تا 380000 فوت مکعب در دقیقه / ابعاد : از قطر 120 تا 420 سانتی متر

مشخصات فنی پروانه محوری نوع فایبرگلاس با مقطع ایرودینامیکی ایرفویل

میزان ظرفیت هوادهی فن برج خنک کننده

این مولفه در حقیقت نشان دهنده میزان حجم هوای عبوری در کولینگ تاور در مدت زمان معین می باشد و محاسبه دقیق آن از اهمیت بالای در عملکرد و افزلیش راندمان برج خنک کننده دارد که باید توسط مهندسین فنی به دقت محاسبه گردد . عوامل بسیاری در محاسبه دقیق این مولفه دخیل می باشد که به شرح زیر است :

 • تعداد پره های فن
 • عرض تیغه های پروانه
 • زاویه مابین پره ها
 • ضخامت تیغه ها
 • نوع سیستم هوادهی
 • جنس پروانه ها

فشار استاتیک فن محوری :

فشار استاتیک بیانگر میزان برخورد و فشار تیغه ها با هوای ورودی می باشد که به فشار تنشی نیز معروف می باشد . این فشار توسط نیروی مقاومت هوا یا همان پسا در تماس با تیغه ها ایجاد می گردد و رابطه مستقیم با توان مصرفی موتور دارد . به منظور کاهش این فشار در کولینگ تاور از پره هایی با مقطع ایرودینامیکی ایرفویل استفاده می گردد .

فشار دینامیک فن برج خنک کننده :

این نوع فشار سبب ایجاد خلا و نتیجتا موجب جابجایی هوا درون برج خنک کننده می گردد . که این فشار نسبی بوده و تابع فشار استاتیک و حجم هوادهی می باشد .

قیمت پروانه فن برج خنک کننده

نوع سوم محصولات فن های محوری

عنوان محصول : پروانه محوری – نوع آلومینیوم – مقطع ایرودینامیکی ایرفویل – سوپر بلید

بازه هوادهی : از 21000 تا 320000 فوت مکعب در دقیقه   /ابعاد : از قطر 120 تا 420 سانتی متر

جدول پروانه‌های محوری نوع آلومینیوم با مقطع ایرودینامیکی ایرفویل بصورت سوپر بلید

نوع چهار محصولات فن های محوری

عنوان محصول : پروانه محوری – نوع فایبرگلاس – مقطع ایرودینامیکی ایرفویل – تیغه باریک

بازه هوادهی : از 8100 تا 37000 فوت مکعب در دقیقه   /ابعاد : از قطر 80 تا 145 سانتی متر

جدول پروانه محوری نوع فایبرگلاس دارای مقطع ایرودینامیکی ایرفویل با تیغه باریک

تولید فن محوری برج خنک کننده

تولید کنندگان برج خنک کننده در کنار طراحی و تولید کولینگ تاور به سبب هزینه اولیه بالای ساخت این برجها، علی الخصوص برجای صنعتی و بر اساس نیاز سنجی مشتریان مبادرت به طراحی، تولید و مونتاژ مجزای هر یک از قطعات برج خنک کننده اعم از فن محوری و پکینگ ، قطره گیر و … نموده اند . گروه صنعتی مهتاب گستر نیز بعنوان یکی از تولید کنندگان فن برج خنک کننده ، رفع نیازهای آتی مشتریان در باب سرویس و تعمیر برج خنک کننده خریداری شده از قبیل خرید، تعویض یا تعمیر پروانه فن کولینگ تاور با گریدها و متریال مختلف را در دستور کار خود قرار داده است و تمامی دانش و اطلاعات لازم را پیرامون تولید و خرید بهترین فن برج خنک کننده بر روی سایت خود قرار داده است . شما مشتریان عزیز می توانید تمامی تجهیزات مورد نیاز خود در ارتباط با برج خنک کننده را با اطمینان خاطر تهیه نمایید . بسته به نوع کاربری و حجم برودتی برج خنک کننده و کیفیت و قیمت مدنظر شما و … انواع فن برج خنک کننده در مدل و گرید های مختلف تولید و در کمترین زمان لازم به شما تحویل داده خواهد شد .

قیمت فن کولینگ تاور

قیمت فن محوری کولینگ تاور متاثر از عوامل بسیاری می باشد. همانطور که در خلال مطالب بالا اشاره شد طراحی فن محوری و انتخاب آن باید بر اساس مولفه هایی همچون حجم هوادهی که افزایش یا کاهش حجم هوادهی نیز به تعداد پره ها، عرض تیغه یا پره ها ، زاویه بین پره ها ، نوع سیستم هوادهی وابسته می باشد ، میزان فشار استاتیک و یا دینامیک وارده به آن ، دورنامی پره ها و… صورت پذیرد. قطعا تمامی این موارد بر قیمت فن محوری تاثیر خواهد داشت.

اما بطور کلی قیمت پروانه کولینگ تاور براساس جنس تیغه های فن (تیغه های آلومینیومی ، فایبرگلاس ، پلی آمید)، نوع آن ، سایز و ابعاد آن ، اندازه شافت موتور ، نوع کاربری و ظرفیت برج خنک کننده، ارتفاع و شکل هندسی فن محوری و … تعیین می گردد. با توجه به تغییرات و نوسانات ارزی از ارائه قیمت دقیق قطعات برج خنک کننده شامل فن محوری برج ، پکینگ و…معذوریم. تعیین قیمت قطعات بصورت به روز می باشد و شما عزیزان می توانید بمنظور استعلام قیمت فن برج خنک کننده با کارشناسان واحد فروش مهتاب گستر تماس حاصل فرمایید. شما مشتریان عزیز و وفادار ما دقت نمایید که فن کولینگ تاور باید به گونه ای انتخاب شود تا از بالاترین مقاومت برخوردار باشد و تیغه های آن در برابر ساییدگی و شکستگی مقاومت لازم را داشته باشد. پس خواهشنمدیم علاوه برمدنظر قرار دادن قیمت فن محوری به نکات کلیدی مشاوران ما در ارتباط با انتخاب فن محوری ویژه کاربری خود دقت نمایید.