کولینگ تاور مدار باز و مدار بسته

کولینگ تاور از نظر نحوه برخورد سیال با محیط به دو گروه کولینگ تاور مدار باز و کولینگ تاور مدار بسته تقسیم می گردد .

در کولینگ تاور های مدار باز، درصدی از سیال مورد نظر، در اثر پاشش آن بر روی پکینگ ها و یا هوای در گردش، تبخیر شده و این تبخیر موجب کاهش دمای سیال و خنک کاری می گردد. باید توجه داشت که استفاده از این نوع کولینگ تاور ها به شرایط کاری و شرایط آب یا سیال خنک شونده به شدت بستگی دارد. در بسیاری از موارد به دلیل الزامات خاص در خصوص عدم تماس سیال خنک شونده با هوا استفاده از این نوع کولینگ تاور توصیه نمی گردد. همچنین به دلیل ابعاد کوچکتر و هزینه کمتر تولید این نوع کولینگ تاور، استفاده از آن بسیار رواج یافته است .

کولینگ تاور مدار بسته

روش خنک کردن سیال در کولینگ تاور های مدار بسته متفاوت است. در کولینگ تاور مدار بسته (کولینگ تاور خشک) سیال مورد نظر درون کویل (لوله های خم شده موازی) جریان یافته و آب به وسیله نازل ها بر روی این کویل ها پاشیده می شود. پس از تبخیر آب بر اثر جریان هوا، کویل و در نتیجه سیال درون آن خنک می گردد. به این ترتیب سیال یا آب خنک شده با محیط در تماس نخواهد بود. این روش برای محیط هایی که شرایط آب در آنها ایده آل نیست قابل استفاده است. در این حالت بر خلاف کولینگ تاور های مدار باز نیاز به تامین آب میکاپ (آب جبرانی) برای سیال داخل لوله کولینگ تاور نیست. نکته مهم در خصوص این روش تبلیغاتی است که در خصوص کاهش مصرف آب در کولینگ تاور های مدار بسته عنوان می شود .

بر خلاف مواردی که در تبلیغات عنوان می شود با توجه به نحوه خنک کاری در این نوع کولینگ تاور ها و همچنین کولینگ تاور های هیبریدی ، در شرایط یکسان و در فصل تابستان به صورت کلی کولینگ تاور مدار بسته مصرف آب بیشتری دارد . دلیل این مورد این است که در حالت مدار بسته علاوه بر کاهش دمای آب جاری در کویل ها، دمای آب خنک کننده نیز کاهش می یابد. همچنین وجود کویل باعث می شود مقاومت حرارتی بین آب داخل کویل و آب خنک کاری ایجاد شود .

مزیت کولینگ تاور های مدار بسته و هیبریدی در حوزه کاهش مصرف آب، در بازه سالیانه قابل توجیه است. در این حالت در فصولی که دمای هوا پایین است می توان جریان آب خنک کننده را قطع نمود و تنها با عبور هوا از بین کویل ها، عملیات خنک کاری انجام پذیرد .

یکی از مهمترین معایب کولینگ تاور مدار بسته نسبت به کولینگ تاور مدار باز قیمت بالای کولینگ تاور مدار بسته بدلیل استفاده از کویل های مسی در تولید این نوع کولینگ تاور می باشد. قیمت کولینگ تاور مدار بسته (کولینگ تاور خشک) حدودا 3 برابر قیمت کولینگ تاور مدار باز (کولینگ تاور تر) می باشد .

قیمت کولینگ تاور مداربسته بستگی به ظرفیت کولینگ تاور دارد برای محاسبه ظرفیت کولینگ تاور می بایست دارای دانش در این زمینه باشید ولی با توجه به اینکه نمی توان در همه زمینه ها کارشناس بود و ضروری است همه ما در زمینه های غیرتخصصی به سراغ کارشناسان متخصص آن رشته برویم پیشنهاد ما به شما این است که با کارشناسان مهتاب گستر تماس بگیرید و در خصوص قیمت کولینگ تاور اعم از قیمت کولینگ تاور مداربسته و یا قیمت کولینگ تاور مدارباز کسب اطلاعات نمائید.

سوال : آیا استفاده از کولینگ تاور مداربسته بعنوان برج خنک کننده چیلر منطقی است ؟

با توجه به اینکه سیال خنک کننده درون مدار فن کوئل هایی که از چیلر استفاده می نمایند آب می باشد و استفاده از یک واحد سختی گیر می تواند مشکل ایجاد رسوب درون کولینگ تاور ، مدار چیلر و فن کوئل ها را مرتفع نماید لذا انجام هزینه جهت راه اندازی کولینگ تاور خشک ( برج خنک کننده مداربسته ) بعنوان هزینه غیرضروری تلقی می گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کاربردهای کولینگ تاور مداربسته می توانید با کارشناسان مهتاب گستر در ارتباط باشید.

تولیدکننده کولینگ تاور مداربسته

تولیدکننده کولینگ تاور مداربسته در ایران محدود است چرا که تولید کولینگ تاور مداربسته نیاز به تجربه بالایی دارد و هم دانش کافی از نحوه محاسبه جزء ملزومات آن می باشد. میزان تبادل حرارتی کویلهای مسی و شناخت ظرفیت کولینگ تاور بهمراه تجربه همزمان آشنایی با فایبرگلاس باعث آن گردیده تا شرکتهای اندکی در زمینه تولید کولینگ تاور مداربسته پا بگذارند . برای تولید کولینگ تاور مداربسته اول باید محاسبات مربوط به ظرفیت مورد نیاز برج خنک کننده توسط کارشناس مربوطه انجام پذیرد سپس تولید کولینگ تاور مداربسته آغاز گردد.

برای انتخاب شرکت تولیدکننده کولینگ تاور مداربسته می توانید با کارشناسان ما بمنظور طراحی ظرفیت برج خنک کننده در ابتدای کار تماس بگیرید.

موارد استفاده کولینگ تاور مدار بسته در صنعت

معمولاً از کولینگ تاور مداربسته در زمانی که بخواهند سيال خاصی را خنک کنند و يا کيفيت آب در گردش درون کولینگ تاور بسيار مهم باشد و بخواهند که کيفيت آب را ثابت نگهدارند استفاده ميکنند . بطور مثال آب درون کولینگ تاور آب مقطر باشد . قالباً شرايط بشکلی است که دستگاهی که بوسيله اين نوع کولینگ تاور مداربسته خنک می شود بسيار دقيق و يا بسيار گران قيمت ميباشد , گاهاً نيز بخاطر اينکه تعميرات آتی (بطور مثال رسوب زدائی) بسيار زمانبر و پرهزينه بوده و باعث صدمه زدن به دستگاهها و توقف خط توليد ميگردد و يا باعث کاهش کيفی يا کمی خروجی ماشين آلات ميگردد از کولینگ تاور مداربسته استفاده ميشود.

برخی از کارخانجاتی که که از کولینگ تاور مداربسته تا کنون استفاده نموده اند، عبارتند از:

1- کولینگ تاور مداربسته بمنظور استفاده در صنايع شيشه و بلورسازی

2- کولینگ تاور مداربسته بمنظور استفاده در صنايع نورد فولاد و ريخته گری دقيق

3- کولینگ تاور مداربسته بمنظور استفاده در صنايع شيميائی و فرآوری مواد

4- کولینگ تاور مداربسته بمنظور استفاده در صنايع خودرو سازی و قالبهاي صنعتی

5- کولینگ تاور مداربسته بمنظور استفاده در صنايع نفتی

6- کولینگ تاور مداربسته بمنظور استفاده در صنايع انرژی هسته ای و فرآوری ايزوتوپ

7- کولینگ تاور مداربسته بمنظور استفاده در نيروگاهها و پستهای تبديل و ترانسفورماتورها

8- کولینگ تاور مداربسته بمنظور استفاده در صنايع تولید لوله و پروفيل فلزی

9- کولینگ تاور مداربسته بمنظور استفاده در ماشين آلات جوش و دستگاههای قوس و القا

10- کولینگ تاور مداربسته بمنظور استفاده در صنايع ريسندگی و بافت و توليد الياف مصنوعی

11- کولینگ تاور مداربسته بمنظور استفاده در صنايع نظامی و توليد جنگ افزار و مهمات

12- کولینگ تاور مداربسته بمنظور استفاده در صنايع الکتريک و الکترونيک

13- کولینگ تاور مداربسته بمنظور استفاده در صنايع پلاستيک و پليمریزاسیون

14- کولینگ تاور مداربسته بمنظور استفاده در صنايع داروئی و پزشکی

15- کولینگ تاور مداربسته بمنظور استفاده در صنايع غذائی ، تبديلی و سردخانه ها

16- کولینگ تاور مداربسته بمنظور استفاده در صنايع هوا فضا

17- کولینگ تاور مداربسته بمنظور استفاده در پژوهشگاهها و آزمايشگاههای صنعتی و نیمه صنعتی