برج خنک کننده مشهد

انتخاب برج خنک کننده در مشهد و سایر شهرهای استان خراسان رضوی، همواره با حساسیت های زیادی برای کارفرمایان همراه بوده است. بطوریکه پیش از خرید برج خنک کننده در مشهد، بایستی به شرایط آب و هوایی خاص این شهر توجه داشت. شهری که در برخی از نقاط خود مرطوب و سرد است. اما غالباَ از هوای سرد و خشکی بهره می‌برد. ازسوی دیگر هنگام انتخاب کولینگ تاور برای این شهر، بایستی به تابستانهای گرم و خشک اقلیم آن نیز توجه خاصی داشت. کم‌آب بودن این منطقه، دیگر چالشی است که پیش روی صاحبان صنایع این استان قرار دارد.

بنابراین تهیه‌ی سیستم های کولینگ با مصرف کمتر آب، دارای اولویت می‌باشد. البته وجود صنایع متعدد غذایی و تولیدی سنگین در این شهر، اهمیت درنظرگیری مبحث راندمان بالا را در هنگام خرید برج خنک کننده در مشهد، افزایش می‌دهد. حالا چالش این انتخاب حساس‌تر میشود: برج های مدارباز جریان متقاطع، جریان مخالف یا سیستم‌های مداربسته و هیبریدی؟!. کدامیک برای این شهر مناسبتر هستند؟!

طراحی کولینگ تاور در مشهد (نقش آب و هوا)

طراحی برج خنک کننده در مشهد، بسته به آب و هوای خاص آن و دمای خشک و مرطوب اقلیم صورت می‌پذیرد. بطوریکه در این شهر صرفاَ با یک نوع آب و هوای غالب روبرو نیستیم و بایستی آمادگی های لازم برای شرایط متغیر در هر فصل، وجود داشته باشد. بنابراین به جهت حساسیتهای خرید کولینگ تاور در مشهد، به سراغ بررسی آب و هوای مشهد خواهیم رفت. قرارگیری این شهر در نوار مرزی بین دو استان خراسان جنوبی و شمالی، موجب ایجاد خصوصیات اقلیمی هر دو منطقه در مشهد شده است. بخش عمده‌ای از این شهر (تا حوالی قوچان) دارای آب و هوای عمدتاَ سرد و خشک می‌باشد. البته به همراه تابستانهایی شدیداَ گرم و خشک!

بخش کوچکی از محدوده‌ی شهر مشهد نیز دارای آب و هوای نسبتاَ سرد و مرطوبی می‌باشد. شرایط مختلف آب و هوایی این شهر که بر روی مقوله خرید برج خنک کننده در مشهد تأثیرگذار است، به شرح زیر است:

 • بهار: دمای کاملاَ معتدلی بر شهر حاکم میشود. یعنی نه سرد و نه کاملاَ گرم خواهد بود.
 • تابستان: دمای هوا در این فصل (در مشهد)، به بیش از 39 درجه سانتیگراد نیز می‌رسد. تابستانهای مشهد، مجموعاَ بسیار گرم و خشک است. بطوریکه بارها در کل این فصل، حتی یک مورد بارندگی نیز در این شهر دیده نشده است!.
 • پاییز: مشخصاَ آب و هوای اصلی مشهد، کم کم در این فصل نمود پیدا می‌کند. چنانکه شرایط جوی به سوی سردی و خشکی هوا میل می‌کند.
 • زمستان: با فرارسیدن فصل زمستان، سرمای وحشتناکی بر این اقلیم سایه می‌افکند. بطوریکه دمای هوا میتواند تا منفی 20 درجه سانتی‌گراد نیز کاهش بیابد. نگهداری انواع برج خنک کن در این فصول خراسان رضوی، امری بسیار حساس و نیازمند دقت فراوان است.

خرید برج خنک کننده در مشهد

خرید برج خنک کن در شهر مشهد

لزوم خرید برج خنک کننده در مشهد، از چندین بعد قابل بررسی می ‌باشد:

 • مشهد از شهرهای خشک و کم آب ایران بشمار می رود. فلذا لزوم خنکسازی آبهای پرحرارت صنعتی و بکارگیری مجدد آنها در چرخه‌ی صنعتی، از اهمیت استراتژیکی بالایی برخوردار می‌باشد. استفاده از برجهای مداربسته در این شهر، ارجحیت بیشتری نسبت به سیستمهای مدارباز دارد. درصورت بهره گیری از برج خنک کن مدارباز در مشهد، استفاده از قطره گیر برای کاهش اتلاف آب شدیداَ توصیه میشود.
 • خراسان رضوی و مرکز آن، در زمره‌ی مناطق نسبتاَ صنعتی کشور قرار می ‌گیرند. بنابراین با توجه به گستردگی استفاده از کولینگ تاور در تمامی صنایع، خرید برج خنک کننده در مشهد نیز در حجم زیادی صورت می‌پذیرد. لازم به ذکر است که صنایع سبک و سنگین مختلفی در این استان مشغول به فعالیت هستند.
 • بواسطه‌ی وجود حرم مطهر امام رضا (ع)، این شهر بعنوان یکی از گردشگر پذیرترین شهرهای کشور شناخته میشود. همین مسئله موجب احداث هتل های پرشمار بین المللی در خراسان رضوی شده است. هتلهایی که با ظرفیتهای بسیار وسیع خود، از مشتریان خرید برج خنک کن در مشهد محسوب می‌شوند. آمارهای سال 1399 حاکی از آنست که مشهد دارای بیش از 200 هتل و ظرفیت اقامت بیش از 50.000 نفری اقامتگاه‌ها می‌باشد.

بطورکلی از کولینگ تاور بمنظور خنکسازی آبهای پرحرارت صنعتی استفاده می‌شود. باتوجه به خشک بودن کشور ایران، میزان استفاده از سیستمهای کولینگ، روز به روز در حال افزایش است. ضمن اینکه با استفاده از این دستگاه ها، هم میزان فشار به سفره‌های آب زیرزمینی (و تأمین آب از آنها) کاهش می‌یابد. و هم از برخورد آبهای داغ با ماشین آلات صنعتی و آسیب به آنها، جلوگیری می‌گردد.

کاربردهای کولینگ تاور در صنایع مشهد

صنایع مختلفی در استان خراسان رضوی و علی الخصوص شهر مشهد مستقر می‌باشند.  لزوم خرید برج خنک کننده در مشهد از سوی هریک از این صنایع پرقدرت و باتوجه به عملکردهای گسترده‌ی تولیدی‌شان کاملاَ احساس میشود. صنایع مختلفی نظیر:

 • کارخانجات عظیم رب سازی
 • تولید مواد غذایی صنعتی
 • صنایع فولاد و نورد آهن
 • کارگاه ها و کارخانجات بزرگ تولید سیمان
 • کارخانه های تولید انواع لاستیک و تایر ماشین آلات و وسایل نقلیه

و…، همه و همه از جمله‌ی مطرح‌ترین صنایع مستقر در این شهر بحساب می‌آیند. ضمن اینکه شهر مشهد، عنوان «بیشترین تعداد هتل در کشور» را نیز یدک می‌کشد. بسیاری از هتلهای مطرح این شهر که ظرفیت پذیرش وسیعی نیز دارند، از برج خنک کننده بمنظور تأمین نیازهای آب خنک خود برای سیستم های سرمایشی، تهویه‌ای و… استفاده می‌کنند.

برج خنک کننده جریان متقاطع در مشهد

برجهای خنک‌کن کراس فلو یا همان جریان متقاطع (جریان عمود)، گونه ای از سیستم های کولینگ مدارباز بشمار می‌روند. اساس خنکسازی این مدلها، بر مبنای عملیات تبخیر و تبادل گرمایی مستقیم، استوار است. بارها گفته شده است که:

برجهای جریان متقاطع میتوانند لایه‌های رطوبتی را در بخشهای فوقانی خود حفظ نمایند. بنابراین میتوانند در مناطق شرجی و دارای رطوبت بالا، عملکرد ایده‌آلی داشته باشند. بخشی از شهر مشهد نیز از آب و هوای مرطوب بهره می‌برد. بنابراین خرید برج خنک کننده در مشهد از نوع جریان متقاطع نیز می‌تواند انتخابی هوشمندانه باشد.

البته بایستی به دو نکته مهم در همین رابطه اشاره داشت:

 1. فقط بخشی از این شهر دارای آب و هوای سرد و مرطوب می‌باشد. یعنی در ارتفاعات رشته کوه‌های بینالود و هزارمسجد.
 2. مناطق عنوان‌شده، فاقد شهرک های تولیدی و موقعیت های خاص صنعتی می‌باشند. بنابراین خرید برج خنک کننده جریان متقاطع در مشهد چندان رایج نیست و تهیه‌ی این مدلها تنها با نظر مستقیم کارفرما صورت می‌پذیرد.

در کولینگ تاورهای کراس فلو معمولاَ 2 فن در دو گوشه‌ی جانبی دستگاه قرار می‌گیرد. همچنین پکینگ ها نیز عمدتاَ در مرکز سیستم جانمایی میشوند. پس از پاشش آب داغ از سیستم توزیع آب و افشانک ها بر روی سطوح پکینگ مدیا، فنها به مکش هوای خنک بیرونی از دو سمت می‌پردازند. درنتیجه آبی که از بالا به سمت پایین ریخته می‌شود، با جریان هوای ورودی از جوانب برخورد می‌کند. بدلیل نوع برخورد عمود جریانهای هوا و آب، به این مدلها «جریان متقاطع» گفته می‌شود.

برج خنک کننده جریان مخالف در مشهد

خرید برج خنک کننده در مشهد، در مدلهای مختلفی صورت میپذیرد. یکی از مهمترین گونه‌های سیستم کولینگ، برجهای جریان مخالف یا کانترفلو هستند. جانمایی فن ها در این دستگاه‌ها میتواند بصورت 2 سمته یا 4 طرفه باشد. اما بطورکلی مجرای ورود و وزش هوای خنک بیرونی به دستگاه، از سمت زیرین می‌باشد.

درسوی دیگر، سیالات داغ صنعتی نیز پس از پمپاژ به سمت بالا، از طریق سیستم توزیع آب و نازلها به روی پکینگ‌ها ریخته میشوند. بدینصورت که:

 • سیالات از سمت بالا به پایین (مطابق با فرود گرانشی) پاشش پیدا میکنند،
 • و جریان هوای ورودی نیز از پایین به سمت بالا وزیده میشوند.

واضح است که نحوه‌ی برخورد جریانهای آب و هوای خنک، در ضدجهت همدیگر می‌باشد. لذا به این شیوه‌ی خنکسازی، «جریان ناهمسو»، «جریان مخالف» و یا «کانترفلو» اتلاق میشود. میزان خنک کاری و راندمان عملکردی در برجهای جریان مخالف بسیار بالاست؛ بخصوص در ساختارهای مکعبی. اما بلحاظ مصرف بالای آب، این مدلها گزینه‌ی مناسبی برای خرید برج خنک کننده در مشهد بشمار نمی‌آیند!. مجموعاَ میتوان گفت که برج‌های جریان مخالف در قیاس با برجهای کراس فلو، انتخاب مناسبتری برای اکثر شهرهای استان خراسان رضوی هستند.

نکته: فرآیند خنکسازی در کولینگ تاور کانترفلو، در چند مرحله‌ی رفت و برگشتی کامل میشود. (مسلماَ با یک دور برخورد ضدجهت آب و هوا، خنکسازی کامل سیال صورت نمی‌گیرد).

انتخاب برج خنک کننده در مشهد؛ مدارباز یا مداربسته؟

بهترین مدل کولینگ تاور مخصوص هوای مشهد

بکارگیری سیستم های مدارباز یا مداربسته در انتخاب برج خنک کننده در مشهد، از مهمترین مباحثیست که کارفرمایان بدان توجه می‌کنند. جالب است بدانید که سیستم های جریان مخالف و جریان متقاطع، از زیرمجموعه‌های کولینگ تاورهای مدارباز هستند. پیشتر نیز عنوان شد که به دلایل مختلف، هریک از این سیستمها کمتر در اقلیم خراسان رضوی مورد استفاده قرار می‌گیرند. علی الخصوص مدلهای جریان متقاطع.

حال این سوال بوجود می‌آید که چرا سیستم های مداربسته، گزینه‌ای ایده آل برای خرید برج خنک کننده در مشهد هستند؟!.

مدلهای مداربسته (خشک)، کمترین میزان مصرف آب را داشته و مناسب برای اقلیم کم‌آب خراسان رضوی می‌باشد. همچنین باتوجه به وجود صنایع غذایی متعدد در خراسان رضوی، تمیز ماندن سیال صنعتی بسیار حائز اهمیت است. بایستی اشاره نمود که برخلاف سیستمهای مدارباز، سیال در برج خنک کن مداربسته در درون مجرای کاملاَ بسته ای به جریان درمی‌آید. به‌بیان فنی‌تر، حرکت رفت و برگشتی آب در مجرای بسته‌ی کویلها و لوله‌های پره دار آلومینیومی صورت می‌پذیرد.

پروانه‌های دستگاه پس از دریافت انرژی انتقالی الکتروموتورها به گردش در می‌آیند؛ و هوای خنک را مکش می‌کنند. این جریان هوای خنک به سطح خارجی لوله‌ها وزش پیدا می‌کند و به تدریج آب درون لوله‌ها را با تبادل گرمایی غیرمستقیم، خنک می‌سازد. بدین ترتیب سه ویژگی عمده با خرید برج خنک کننده مداربسته در مشهد، پدید می‌آید:

 • کاهش مصرف آب در اقلیم کم آب خراسان رضوی
 • بهینه سازی انرژی
 • عدم آلوده شدن سیال در مجراهای بسته‌ی سیستم های مداربسته

انتخاب لوور برج خنک کننده مشهد

خرید قطعات برج خنک کننده در مشهد

لوور یا همان دریچه هوا، از اجزای مهم هر کولینگ تاور محسوب می‌گردد. هنگام انتخاب این اجزا برای برج خنک کننده در مشهد و اکثر شهرهای با اقلیم مشابه خراسان رضوی، توجه به سه نکته‌ی کلی الزامیست:

 1. خشکی هوای این منطقه، سبب گردش ریزگردها در هوای منطقه شده است. لذا به جهت مقاومت در ورود این ریزگردها به درون برج خنک کن در مشهد، نصب لوور لانه زنبوری پیشنهاد میشود. دریچه‌های هوای لانه زنبوری در این چنین چالشهای اقلیمیی، عملکرد به‌مراتب بهتری در مقایسه با مدلهای تیغه‌ای دارند.
 2. چنانچه از لوورهای تیغه‌ای استفاده نمودید، بطور مستمر باید نسبت به تمیزسازی آن اقدام نمایید. زیرا با عبور راحت‌تر ریزگردها از لوورهای تیغه ای، شرایط برای رسوب‌پذیری و لجن‌گیری جداره ها مهیا میشود!.
 3. حتماَ به سراغ دریچه های هوای از جنس کامپوزیت یا همان فایبرگلاس بروید. قطعاَ مستحضرید که لوورها همواره در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دارند. تابش آفتاب مشهد نیز در تابستان بسیار سنگین و وحشتناک است. لذا با توجه به تزریق مواد آنتی یووی به قطعات فایبرگلاسی، این تجهیزات در برابر اشعه های فرابنفش خورشید مقاومتر عمل میکنند.

لزوم استفاده از هیتر در پاییز و زمستان

همانطور که پیشتر نیز عنوان شد، دمای هوا در فصول پاییز و زمستان، ممکن است حتی به منفی 20 درجه سانتیگراد نیز برسد. بنابراین شرایط برای یخ زدن سیال موجود در برج خنک کننده در مشهد، سریعاَ فراهم می‌شود!!. یخ زدگی آب در گردش دستگاه، مسلماَ موجب اختلال کلی سیستم خواهد شد. اما چرا کارفرمایان استفاده از هیترهای سنسوردار را به انواع چک دستی و استفاده از گرمازاهای غیرهوشمند ترجیح میدهند؟!.

 1. چک دائمی سطح آب:

سطح آب بیسین یا تشتک، بایستی به طور مداوم مورد بررسی قرار بگیرد. هرچقدر سطح و حجم آب کمتر باشد، رسیدن دمای آب به نقطه انجماد (فرآیند یخزدگی) سریعتر اتفاق می‌افتد. بنابراین میزان آب در گردش (درون basin)، بایستی دائماَ چک شود. حتی میتوانید استثنائاَ در فصل زمستان، سطح آب موجود در تشتک را اندکی بیشتر از حدمجاز درنظر بگیرید.

 1. هیترهای گرمازای معمولی:

برخی از کارفرمایان بمنظور عدم یخ زدگی برج خنک کننده در مشهد، به سراغ هیترهای معمولی می‌روند. این هیترهای متصل شونده فاقد سنسور بوده و تنها با تنظیم دستی، به گرمسازی آب می‌پردازند. به‌کرّات پیش آمده که اپراتور، دمای آب کولینگ تاور را فراموش نموده و موجب یخ زدن سیال شده‌است. درنتیجه همواره برای کار با این هیترها، بایستی آماده به‌کار باشید؛ و از یخ بستن سیال جلوگیری نمایید. مصرف انرژی این روش نیز بدلیل عملکرد غیرهوشمند آن بسیار افزایش می یابد.

 1. هیتر سنسور دار برج خنک کننده در مشهد:

بمنظور مقابله با سرمای استخوانسوز این شهر در فصول پاییز و زمستان، استفاده از هیتر سنسوردار مسلماَ بهترین گزینه خواهد بود. سنسورهای هوشمند این هیترها، بطور اتومات دمای آب را چک می‌کنند. بنابراین فقط در زمان نیاز (کاهش بیش از حد دمای سیال)، به روشن نمودن هیتر و حرارت‌دهی آب اقدام می‌نمایند. سیگنالهای ارسال‌شده توسط سنسورها و فلوترها، موجب قطع و وصل جریان گرمادهی هیتر می‌شود.

قیمت برج خنک کننده مشهد

قیمت برج خنک کننده در مشهد

اساس تعیین قیمت برج خنک کننده در مشهد و دیگر نقاط کشور، پارامترهای ظرفیتی، ساختاری و کیفی می‌باشد. بنابراین «جغرافیا و شرایط اقلیمی»، تنها بر نحوه‌ی تولید و انتخاب این سیستم ها تأثیر میگذارد و عاملی در افزایش یا کاهش قیمتگذاری کولینگ تاور محسوب نمی‌شود. مجموعاَ از عوامل زیر میتوان به عنوان فاکتورهای تأثیرگذار بر قیمت برج خنک کننده در مشهد و دیگر شهرهای ایران نام برد:

 • ظرفیت بر مبنای تن تبرید. (بی‌شک به عنوان یکی از مهمترین پارامترها شناخته می شود)
 • جنس بدنه. (مدل های فایبرگلاسی هم مقاومتر و هم گرانتر از سایر متریالها می‌باشند)
 • ابعاد و اندازه
 • وزن
 • نوع سیستم. (سیستم کولینگ هیبریدی گرانتر از سایر مدلها قیمتگذاری میشود. سایر مدل‌ها عبارتند از: مدارباز ساده، جریان القایی، جریان متقاطع، جریان مخالف، آدیاباتیک، سیستم‌های کارکرد خشک ذوذنقه ای، برجهای صنعتی، کولینگ تاور هذلولی جریان طبیعی، مداربسته و…)
 • اجزای جانبی و میزان کنترل مکانیکی و الکتریکی عملکرد دستگاه. (وجود یا عدم وجود سیستم‌های کاهنده دور سرعت، قطره گیر، هیترهای سنسور دار و…)
 • جنس قطعات
 • توان و میزان قدرت اجزای تشکیل دهنده
 • بالا و پایین شدن قیمت ارز!
 • نوع مدل مکش و سیستم هوادهی دستگاه
 • فرم دستگاه. (چه در انتخاب برج خنک کننده در مشهد و چه در سایر نقاط ایران، مدلهای مکعبی گرانتر از سیستم های مخروطی هستند. البته در درازمدت و با کارکرد بسیار بهینه‌ی این مدلها، تمامی هزینه‌ی اضافی خرید به راحتی جبران می‌شود)

بطورکلی فارغ از جنس بدنه، با افزایش تناژ تبرید، پروسه‌ی قیمتگذاری کولینگ تاورها نیز سیر صعودی پیدا می‌کند. بعنوان مثال برج خنکساز گالوانیزه‌ای با ظرفیت 20 تن تبرید، در حدود 14.5 میلیون تومان قیمت‌گذاری میشود. اما قیمت هزینه خرید همین مدل سیستم با ظرفیت 750 تن تبرید، در حدود 285میلیون تومان خواهد بود.

جهت دریافت هزینه‌ی نهایی خرید این محصولات، با کارشناسان شرکت مهتاب گستر تماس حاصل نمایید.

مهتاب گستر؛ خرید مطمئن کولینگ تاور مشهد

امروزه شرکت صنعتی مهتاب گستر بواسطه‌ی:

 • سالها حضور در سطح اول تولیدات صنعتی کشور
 • در اختیار داشتن کادری مجرب از برترین کارشناسان فنی و مهندسین طراح صنعتی
 • دایر نمودن خطوط تولید پیشرفته و مطابق با استانداردهای جهانی
 • پیروی از استانداردهای ملی و بین المللی تولید
 • بهره گیری از برترین مواد اولیه و حضور رضایتبخش در پروژه های بزرگ کشور
 • و صادرات گسترده‌ی محصولات باکیفیت خود به کشورهای همجوار،

بطور کامل برای کارفرمایان عزیز سراسر کشور شناخته شده می‌باشد. حذف واسطه‌ها از سبد فروش مهتاب گستر، امکان خرید برج خنک کننده در مشهد و سایر نقاط کشور را فراهم آورده است. علاوه بر تولید انواع برج خنک کن (آدیاباتیک، مدارباز جریان القایی، هذلولی جریان طبیعی، مداربسته ساده، هیبریدی، کولینگ تاور جریان مخالف، سیستم های جریان متقاطع و…)، شرکت مهتاب گستر به تولید انواع دستگاه و تجهیزات صنعتی دیگر نیز اقدام نموده است. لیست کامل این محصولات گسترده را میتوانید با رجوع به سایت مجموعه (https://cooling-tower.ir/)، مشاهده بفرمایید.

جهت خرید برج خنک کننده در مشهد و سایر نقاط ایران عزیز، میتوانید ضمن تماس با کارشناسان فروش شرکت مهتاب گستر و اگاهی از شرایط ثبت سفارش، از مشاوره‌های رایگان فنی مجموعه نیز بهره مند شوید.

آدرس دفتر مرکزی: تهران، خیابان حافظ، خیابان کامران صالح، پلاک ۲۰.

تلفن : 66706377 و 6670952809127883721 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]