خرید برج خنک کننده در گیلان

خرید برج خنک کننده در گیلان و دیگر مناطق شمالی کشور، از جمله‌ی دغدغه ها و مصائب بسیاری از کارفرمایان بشمار می‌آید. زیرا همواره در بحث انتخاب کولینگ تاور مناسب، بیشتر به «اقلیم های گرم و خشک» یا «سرد و خشک» و مسائل کم آبی آنها پرداخته میشود. بنابراین خرید برج خنک کننده در گیلان و شمال کشور، موضوعیست که کمتر بدان توجه شده است. و همین مسئله، مهمترین علت ایجاد سردرگمی‌های فراوانی در بحث انتخاب سیستم های سازگار با این منطقه می‌باشد.

معمولاَ سیستم های جریان متقاطع یا همان کراس فلو را بدلیل حفظ لایه های رطوبتی فوقانی بخار و کاهش هدررفت آب، به عنوان بهترین انتخاب برای خرید برج خنک کننده در گیلان و مناطق شمالی معرفی می کنند. البته فارغ از نوع سیستم عملکردی، بایستی به پوشش بدنه این دستگاه ها نیز توجه داشت. چراکه رطوبت شدید حاکم بر استان های شمالی، میتواند انواع آسیب های:

 • پوسیدگی
 • خوردگی
 • زنگ زدگی و تجزیه‌ی تدریجی

را در بدنه سیستم های کولینگ بوجود بیاورد. با ما همراه باشید تا به نکات مختلف خرید سیستم های خنکساز در مناطق شرجی و شمالی بپردازیم.

جنس مناسب بدنه برج خنک کننده در گیلان

سازنده برج خنک کن در گیلان

متریال و جنس مناسب بدنه، یکی از فاکتورهای اساسی برای خرید برج خنک کننده در گیلان محسوب می‌شود. معمولاَ کولینگ تاور های بتنی گزینه ایده آلی برای مناطق شمالی کشور نیستند. زیرا در اثر تماس مداوم با حجم بالای رطوبت،  دچار استهلاک، ترک خوردگی و نشتی های فراوانی می‌شوند. هزینه های نگهداری برجهای بتنی نیز در مناطق شمال کشور، همواره بیشتر از نقاط دیگر می باشد.

بدنه فایبرگلاس در تمامی نقاط کشور، علی الخصوص برای انواع برج خنک کن در گیلان، انتخابی مناسب بشمار می رود. بدنه‌های فایبرگلاسی به واسطه‌ی:

 • مقاومت اسیدی بالا
 • تحمل چشمگیر ضربه و سایش
 • عدم بروز هرگونه نشتی، پوسیدگی، خوردگی و ترک بر روی آنها
 • مقاومت در برابر زنگ زدگی
 • عدم واکنش پذیری

و…، ماندگاری طولانی را در این اقلیم ها به ارمغان می‌آورند. همچنین خرید برج خنک کننده فایبرگلاس در گیلان، از دو جهت دیگر نیز انتخابی ویژه به نظر می‌آید:

 1. تابستان های استان گیلان معمولاَ همراه با آفتاب و میزان نور فراوان خورشید است. حین ساخت کولینگ تاورهای فایبرگلاس، مواد آنتی یووی به متریال بدنه آنها افزوده میشود. درنتیجه در برابر اشعه های فرابنفش خورشید، مقاومتی عالی خواهند داشت.
 2. تغییرات دمایی در اقلیم شمال کشور بسیار بالاست. نکته جذاب اینجاست که فایبرگلاس در برابر تغییرات ناگهانی دمایی نیز عملکرد بسیار قابل قبولی دارد. (بطور کلی توصیه میشود که خرید برج خنک کننده در گیلان از جنس های بدنه پلیمری و بخصوص فایبرگلاس صورت پذیرد).

بکارگیری الیاف حصیری باکیفیت و رزین صنعتی مرغوب، میتواند در افزایش مقاومت بدنه‌های فایبرگلاسی موثر باشد.

پوشش برج خنک کننده در مناطق شمالی

صاحبان صنایع مناطق شمال کشور، از جمله استان گیلان همواره با نزولات جوی و بارشهای فراوان دست و پنجه نرم می‌کنند. به‌همین منظور توصیه میشود که:

 • پوشش هایی برای کاور دستگاه در نظر گرفته شود.
 • همچنین جنس فن استک نیز که در معرض هوای آزاد قرار دارد، از متریالهای ضدزنگ باشد.

البته برخی از کارفرمایان، انواع برج خنک کننده در گیلان را در فضای کاملاَ بسته قرار میدهند. این کار یک اشتباه بزرگو اخلال‌زا است. زیرا از یکسو موجب انباشت رطوبت در فضای بسته شده و منجر استهلاک هرچه بیشتر دستگاه می شود. و از سوی دیگر، هوا نیز به خوبی در فضای بسته به گردش در نمی‌آید و جریان هوای مکش شده به دستگاه نامناسب خواهد بود. بخصوص اگر قرار باشد دستگاه ها دقیقا در کنار یکدیگر جانمایی شود. در اینصورت هوای گرم خارج شده از یک دستگاه، ممکن است به دستگاه مکنده‌ی دیگر بایپس شود!!. درنتیجه راندمان کاهش می‌یابد. (عملیات خنکسازی با ورود هوای گرم به دستگاه، با اختلال روبرو میشود).

وجود پوشش سقفی مناسب بر روی دستگاه، از وارد آمدن ضربات حاصل از تگرگ به دستگاه نیز جلوگیری میکند. ضمن اینکه باران های اسیدی نیز وارد چرخه سیال برج خنک کننده در گیلان نمی شود. به‌هر میزان که درصد اسیدیته‌ی سیال افزایش یابد، بخصوص برای پکینگ های از جنس پی وی سی که مقاومت اسیدی پایینی دارند، ضرر رسان خواهد بود.

برج خنک کننده جریان متقاطع در گیلان

قیمت کولینگ تاور در گیلان

سوالی پرتکرار همواره از سوی صاحبان صنایع در مناطق شمال کشور مطرح میشود:

هنگام خرید برج خنک کننده در گیلان به سراغ برجهای جریان متقاطع برویم؟ یا کولینگ تاورهای جریان مخالف؟. پاسخ این سوال کاملاَ مشخص می‌باشد: سیستم های کولینگ جریان متقاطع. عملکرد برج های خنکساز جریان متقاطع بواسطه‌ی گردش هوای مناسب آن، بسیار مطلوب بوده و انتخابی ایده آل برای مناطق شمالی کشور بسیار مطلوب می‌باشد. بواسطه‌ی همین سیستم خاص به چرخش درآوری جریان هوا، لایه‌های رطوبت فوقانی در برج خنک کن کراس فلو حفظ می‌گردد.

کاهش مصرف آب و جلوگیری از بخارشدن آن، از نتایج همین کارکرد عالی محسوب می‌شود. فن های کولینگ تاورهای جریان متقاطع، به‌شکل قدرتمندی جریان هوای خنک را از 2 طرف وارد دستگاه میکند. سپس آبهای داغی که از بالا به سمت پایین و بر روی پکینگ ها پاشش پیدا میکنند، با این جریان هوای واردشده برخورد خواهند کرد. درنتیجه‌ی این برخورد مستقیم و عمود، عملیات تبخیر رخ میدهد؛ و سیال خنکسازی میشود. دمای سیال خنک‌شده غالباَ به 3 الی 5 درجه سانتیگراد کمتر از دمای محیط بیرونی می‌رسد. نهایتاَ نیز سیالات خنکسازی‌شده از طریق ورود به بیسین و لوله‌های خروجی، مجدداَ در سیکل تولید صنعتی جریان می یابند.

آیا کولینگ تاور مداربسته برای مناطق شمالی کشور مناسب است؟

بمنظور پاسخ به سوال فوق ابتدا بایستی به هدف اصلی طراحی سیستم های مداربسته بپردازیم. اساس طراحی برج های خنک کن مداربسته، بیشتر مبتنی بر کاهش اتلاف آب می باشد. از آنجایی که مناطق شمال کشور عمدتاَ با مسئله‌ی کمبود آب مواجه نیستند، شاید خرید برج خنک کننده در گیلان از نوع مداربسته، لزوم خاصی نداشته باشد.

البته مسئله‌ی بهینه سازی مصرف آب و کاهش هزینه‌ها، یک اصل مدیریتی در تمامی صنایع جهان است. اما نهایتاَ میتوانید در هنگام خرید برج خنک کن در گیلان، به نصب قطره‌گیر (دریفت الیمیناتور) اقدام نمایید. قطره گیرها با به دام انداختن قطرات آب موجود در لایه های بخار (حاصل از تبخیر)، به حفظ آب موجود در چرخه‌ی سیستم، کمک می‌کنند.

نکته: راندمان و بازدهی سیستم های کولینگ مدارباز (تبخیر مستقیم) به مراتب بیشتر از مدلهای مداربسته است.

نوع فن برج خنک کن در گیلان

جهت خرید برج خنک کننده در گیلان، توجه به نوع فن بسیار حائز اهمیت است. فنها از جمله قطعات بسیار مهم کولینگ تاور محسوب میشوند که چه در سیستم های مدارباز و چه در برجهای مداربسته، نقش مکش و وزش جریان هوای خنک ورودی را بر عهده دارند. رطوبت شدید هوا در مناطق شرجی شمال کشور، میتواند به زنگ زدگی قطعات فن یا پروانه منجر شود.

استفاده از پروانه های فلزی، اشتباهی بسیار بزرگ خواهد بود!!. زیرا فلزات، بخصوص فلزات بدون لعاب و آبکاری، همواره در معرض زنگ زدگی قرار دارند. بکارگیری پروانه های تیغه‌ای ایرفول کامپوزیتی، میتواند برای خرید برج های خنک کننده در مناطق شرجی شمال کشور شدیداَ راهگشا باشد. اینگونه فن های تیغه ای ایرفول کامپوزیتی، چندین ویژگی قابل توجه را ارائه می‌کنند:

 • قیمت مناسب
 • امکان ساخت در قطرهای بزرگ و برای سیستم های هوادهی برج های خنک کن با ظرفیت بالا. (ساخت در قطر حداکثر 7.5 متر)
 • سبکی وزن و نصب آسان
 • بدلیل وزن پایین، با کمترین میزان انرژی وارده به چرخش در می‌آیند. درنتیجه به بهینه سازی انرژی مصرفی کمک می کنند.
 • ایستادگی عالی در برابر هرگونه پوسیدگی، قطرات آب سخت و اسیدی، خوردگی و اکسیده شدن.

لزوم استفاده از هیتر در برج خنک کن گیلان

همواره در هنگام خرید برج خنک کننده در گیلان، بایستی به عدم یخ زدن سیال در هنگامه‌ی واردشدن به فصول سرما توجه نمایید. مطمئناَ سرمای هوای فصول پاییز و زمستان در استان گیلان، به اندازه‌ی اقلیم های سرد و خشک نمی‌باشد. اما با توجه به:

 • ورود سامانه های جوی سرد سیبری به گیلان
 • تغییرات ناگهانی هوا و حاکم شدن سرمای اسخوان سوز بر سراسر استان
 • و میزان سرمای نسبی و طبیعی فصول پاییز و زمستان،

بایستی راهکارهایی برای عدم یخ زدگی آب درون سیستم، اندیشیده شود. یکی از موارد راهشگا، نصب هیترهای سنسوردار در هنگام خرید برج خنک کننده در گیلان می‌باشد. سنسورهای هیتردار این قابلیت را دارند که به هنگام کاهش یافتن غیراستاندارد دمای آب، با حرارتدهی مناسب به گرم‌تر نمودن آب اقدام کنند. چنانچه این سنسورهای هیتردار یا هیترهای مجزا بر روی دستگاه نصب نشوند، دمای سیال دائماَ کاهش می‌یابد. (تا جایی که به نقطه انجماد و یخ زدگی برسد و فعالیتهای سیستم مختل شود!).

چک دائمی میزان آب تشتک ها نیز در کاهش احتمال یخزدگی بسیار موثر خواهد بود. بطوریکه هرچه آب تشتک (بیسین) کمتر باشد، احتمال یخ‌زدگی سیال بیشتر میشود. استفاده‌ی به‌جا و مجاز از مواد شیمیایی ضدیخ، دیگر گزینه‌ی موثر برای جلوگیری از یخزدگی سیالات درون برجها به‌شمار میرود.

میزان استفاده از برج خنک کننده در گیلان

استانهای شمالی کشور در زمره‌ی استان های صنعتی کشور قرار نمی‌گیرند. چنانکه اکثر شرکتهای صنعتی سنگین فولاد، ذوب آهن، خودروسازی، پالایشگاه های نفت، پتروشیمی و… نیز در استانهای مرکزی و اقلیم های گرم و خشک قرار گرفته‌اند. بنابراین میزان خرید برج خنک کننده در گیلان، کمتر از استانهای صنعتی کشور می‌باشد. باتوجه به سیاست های دولت بمنظور کاهش نرخ بیکاری فصلی در مناطق شمال کشور، قطعاَ شاهد پیشرفت های صنعتی در این مناطق خواهیم بود.

قیمت کولینگ تاور در رشت

قیمت خرید برج خنک کننده در گیلان و دیگر نقاط کشور، تایع پارامترهای بسیار گسترده ای می باشد. درواقع چنانچه قصد خرید سیستم های کولینگ برای هریک از مناطق کشور را داشته باشید، بایستی به پارامترهای زیر توجه نمایید:

 • نوع جریان سیستم. (جریان متقاطع، جریان طبیعی، جریان القایی، جریان مکانیکی، جریان مخالف، جریان همسو و…)
 • مدل تبادل گرمایی. (تبادل حرارتی تبخیری یا مستقیم و تبادل حرارتی غیر مستقیم (مداربسته)
 • فرم دستگاه؛ بصورت مکعبی، گرد (مخروطی)، بدنه اریب کولینگ تاور خشک یا برجهای هذلولی. (مسلماَ چه در بحث انتخاب مناسبترین برج خنک کننده برای گیلان و چه در دیگر نقاط کشور، برجهای مکعبی شدیداَ میتوانند مثمر ثمرتر عمل کنند).
 • کیفیت قطعات
 • وجود یا عدم وجود سیستم هوادهی خاص. (مثلاَ سیستم های هوادهی هواخنک و…)
 • نصب یا عدم نصب قطعات کارآمد جانبی. (نظیر: دریفت الیمیناتور، هیتر، سنسورهای تشخیص و کنترل، سیستم های کاهنده دور موتور و…)
 • جنس بدنه. (معمولاَ قیمت انواع برج خنک کننده فایبرگلاس و گالوانیزه، بالاترین اعداد موجود در بازارهای ایران و جهان را به خود اختصاص داده‌اند)
 • کیفیت و توان قطعات
 • ظرفیت دستگاه و میزان تناژ تبرید. (از مهمترین و موثرترین پارامترهای تعیین قیمت برج های خنک‌کن محسوب میگردد)
 • جنس قطعات و تأثیر آنها بر میزان بازدهی دستگاه
 • ابعاد، اندازه و وزن سیستم کولینگ. (هرچقدر اندازه و وزن کولینگ تاور بیشتر باشد، هزینه ساخت آن نیز بیشتر خواهد بود. زیرا متریال اولیه و ورقه‌های بیشتری در ساخت ان بکاررفته است).
 • مدل، طول عمر مفید و توان راندمانی قطعات مصرفی دستگاه. (پکینگ برج خنک کننده، الکتروموتور، گیربکس، فن ها و دیگر اجزای تشکیل دهنده)

بایستی بدانید که قیمت کولینگ تاورهای هیبریدی معمولاَ بیشتر از سایر مدلهاست. اما این مدل سیستم خنکساز، چندان به کار استان گیلان و مناطق شمالی نمی‌آید!.

خرید برج خنک کننده در گیلان با مهتاب گستر

خرید کولینگ تاور گیلان

گروه صنعتی مهتاب گستر به پشتوانه‌ی در اختیار داشتن جمعی از برترین طراحان صنعتی ایران زمین و خطوط ساخت منطبق با استانداردهای جهانی، اقدام به طراحی و تولید انواع برج خنک کننده برای گیلان و دیگر مناطق کشور می‌نماید. انواع سیستم های خنک کننده ای نظیر:

 • برج های مدارباز،
 • مداربسته،
 • سیستم کولینگ آدیاباتیک،
 • کراس فلو. ( که با نام کولینگ تاور جریان متقاطع نیز شناخته شده و به عنوان مناسبترین گزینه‌ی برج خنک کننده در گیلان شناخته میشود).
 • کانترفلو (جریان مخالف)،
 • جریان همسو،
 • سیستم کولینگ جریان طبیعی،
 • هیبریدی،
 • خشک صنعتی،
 • مدل های فایبرگلاس،
 • گالوانیزه،
 • بتنی،
 • برجهای مکعبی،
 • مخروطی و…

همچنین مجموعه مهتاب گستر به طراحی و تولید طیف گسترده ای از تجهیزات و ادوات موردنیاز حوزه‌ی آب و فاضلاب با بالاترین کیفیت ممکن، مشغول می‌باشد. بدین منظور و به جهت خریدی مطمئن، میتوانید با کارشناسان مجموعه مهتاب گستر تماس حاصل نمایید. و نسبت به دریافت مشاوره‌های تخصصی در ارتباط با ویژگیهای برج خنک کن مناطق شمالی کشور، اقدام نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]