سیستم هیت ریکاوری در دستگاه هواساز

امروزه اهمیت مدیریت و بهینه‌سازی مصرف انرژی با توجه به افزایش هزینه­های مربوط به آن بر کسی پوشیده نیست. دستگاه هواساز به‌عنوان دستگاهی با راندمان عملکردی بالا یکی از محبوب‌ترین دستگاه­های سیستم تهویه مطبوع می­باشد. راندمان عملکرد هر سیستمی می‌تواند بیانگر نحوه عملکرد آن سیستم باشد. راندمان عملکردی بالا در دستگاه­های هواساز بیانگر میزان اتلاف انرژی پایین و انجام عملیات انتقال حرارت در شرایط ایده­آل می­باشد. سیستم هیت ریکاوری به‌عنوان یکی از سیستم‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی می­تواند در دستگاه هواساز بکار رفته و سبب کاهش ملزومات حرارتی، کاهش ابعاد دستگاه و ظرفیت کویل ­های گرمایشی-سرمایشی، نیاز به چیلر با ظرفیت پایین­تر و لذا کاهش هزینه، کاهش بار حرارتی مورد نیاز از بویلر،  قابلیت کنترل رطوبت و صرفه‌جویی در مصرف انرژی می­گردد.

در واقع سیستم هیت ریکاوری یک دستگاه بازیابی حرارت از نوع مبدل‌های حرارتی می‌باشند که بین دو منبع هوایی یعنی جریان هوای تازه ورودی به سیستم و جریان هوای خروجی از ساختمان قرارگرفته و عمل تبادل حرارت رو بین آن­ها ممکن می‌سازد.

در این روش درواقع به‌جای تخلیه هوای خروجی از ساختمان در فضای آزاد، از انرژی آن به‌عنوان مرحله پیش‌گرمایش یا پیش سرمایش هوای تازه ورودی استفاده ‌شده و از هدر رفت انرژی جلوگیری به عمل می­آید. درواقع در فصل گرما هوای برگشتی از ساختمان (با دمای مطلوب) پس از عبور از فیلتر وارد سیستم هیت ریکاوری شده و با هوای ورودی که دمای بالاتری دارد، عمل انتقال حرارت را انجام داده و آن را خنک می­کنند و در نهایت هوایی که یک مرحله پیش سرمایش شده با عبور از کویل­های سرمایشی تعبیه‌شده به دمای مطلوب موردنظر رسیده و توسط فن به داخل فضای ساختمان توزیع می­گردد. در فصل سرما هم مشابه این عمل انجام شده و هوای ورودی قبل از عبور از روی کویل­ها، یک مرحله پیش گرمایش می­شود. این سیستم در هواساز­های با 100% هوای تازه (Full Fresh) نظیر بیمارستان­ها و سایر مکان­هایی که بنا به دلایلی و یا نیاز مشتری، امکان استفاده از هوای برگشتی را دارا نمی­باشند، بسیار کارآمد می­باشد.

ساختار این دستگاه مشابه هواساز عادی بوده با این تفاوت که یک طبقه به‌صورت شکل بالا به آن افزوده‌شده و شامل مبدل حرارتی، دمپر خروجی، فن خارج کننده هوا و فیلتر می­باشد.

 

انواع سیستم‌های هیت ریکاوری هواساز

سیستم­های هیت ریکاوری بر اساس نوع مبدل­های حرارتی به کار رفته، به صورت زیر تقسیم بندی می­شوند.

1-سیستم هیت ریکاوری صفحه­ای

در این نوع سیستم از مبدل حرارتی صفحه‌ای به‌منظور تبادل حرارت بین هوای بازگشتی از ساختمان و هوای ورودی استفاده می­شود. صفحات نازکی فلزی (عموماً آلومینیوم) که به فاصله کم در کنار یکدیگر قرارگرفته‌اند، برای جداسازی دو جریان هوا بکار می­روند لذا اختلاط بین جریان هوای ورودی و خروجی از ساختمان صورت نمی­گیرد. عمل تبادل حرارت با جریان یافتن جریان هوای خروجی و جریان هوای ورودی با دمای متفاوت به‌صورت قطری متقاطع از روی این صفحات انجام می­گردد. حرارت از جریان به صفحات و از صفحات به جریان دوم منتقل می­شود. از مزیت­های این نوع سیستم هیت ریکاوری نگهداری راحت آن می­باشد. از جمله معایب این طرح نیز می­توان به عدم توانایی این نوع سیستم در کنترل و بازیافت رطوبت اشاره کرد.

هیت ریکاوری هواساز

2-سیستم هیت ریکاوری با چرخ دوار حرارتی

در این نوع سیستم که بیشتر در هواساز­های فشرده بکار می­رود، از چرخ دوار بزرگی به‌منظور تبادل حرارت بین هوای بازگشتی از ساختمان و هوای ورودی استفاده می­شود. این دستگاه به‌وسیله یک موتور الکتریکی متصل به تسمه و پولی برای به گردش درآوردن دیسک مبدل حرارتی که به‌طور مستقیم در مسیر جریان هوای خروجی و ورودی قرار دارد، کار می­کند. هوا به‌طور مستقیم از میان دیسک عبور کرده و در تماس با چرخ قرار می­گیرد. دیسک مبدل حرارتی، انرژی حرارتی را از جریان هوای یک سمت جذب کرده و با چرخش به جریان هوای دومی وارد می­شود و انرژی جذب‌شده رو آزاد کرده و عمل تبادل حرارت را انجام می­دهد. در این نوع مبدل­ها اختلاط کمی بین هوای ورودی و خروجی وجود خواهد داشت لذا برای کاربرد­های هواساز فول فرش یا در کاربر­هایی که بخار آلوده یا گاز دارای بو استفاده شود، کارایی مناسبی نخواهند داشت.

هیت ریکاوری هواساز

از این مطب هم بازدید کنید :

هواساز