ایرواشر نوعی دستگاه هواساز است که دارای مکانیزم ساده ای جهت گرمایش و سرمایش، مناسب برای چهار فصل در صنعت تهویه مطبوع می باشد.

در واقع با استفاده از دستگاه ایرواشر می توان در تمام فصول سال، رطوبت هوا را در حد استاندارد تنظیم نمود. به ویژه در فصل زمستان که رطوبت هوا پایین می آید و این امر موجب تضعیف شدن سلامت و راحتی شما را در داخل خانه می شود و حتی ممکن است به اشیا نگهداری شده در محیط آسیب برساند.

دستگاه ایرواشر چیست؟

دستگاه ایر واشر

هنگامی که دما کاهش می یابد، رطوبت نیز کاهش می یابد. کاهش رطوبت سبب خشک شدن پوست شما می شود و همچنین مجاری تنفسی شما را تحریک می کند و علائم سرما خوردگی و آلرژی را تشدید می کند و آلاینده های مضر را در داخل خانه نگه می دارد. این بدان معناست که شما آلرژن های محرک بیشتری را تنفس می کنید و ممکن است در معرض سطوح بالاتری از آلاینده های شیمیایی قرار بگیرید.

حتی فکر کردن به این موضوع ترسناک است، درست است؟ خوشبختانه، دستگاه ایرواشر می تواند کمک بزرگی به از بین این آلاینده‌های شیمیایی کند. همچنین دستگاه ایرواشر می ‌تواند هوا را به وسیله‌  فیلترهای مخصوص از نظر آلودگی‌‌هایی مثل گرد و غبار، دود، بوی بد و … فیلتر کرده و هوای پاک خارج کند.

تاریخچه پیدایش ایرواشر

دستگاه تهویه ایرواشر اولین بار توسط فردی به نام ویلیز کریر، حدودا 100 سال پیش طراحی شد. وی با طراحی خاصی که در ذهنش در مورد تماس مستقیم هوا با آب سرد داشت، توانست دستگاهی را طراحی کند که بتوان شرایط محیطی را بهبود بخشد.

ویلیز کریر با مقایسه و بررسی بر روی سیستم های قدیمی و جدید، که علاوه بر کاهش دمای هوا، رطوبت هوا نیز افزایش می‌ یافت ولی در سیستم های جدید رطوبت هوا هم کاهش پیدا کرده است. ویلیز کریر نظریه ای داشت که بیان می‌ کرد زمانی که دمای آب پایین تر از دمای نقطه شبنم باشد این اتفاق می ‌افتد و بر همین اساس ایرواشر را طراحی کرد.

در ابتدای پیدایش ایرواشر، همانند یک دستگاه هواساز، ترکیبی از کولر آبی و کویل آب گرم بود اما امروزه سیستم تهویه مطبوع مدرن (ایرواشر)، با توجه به پیشرفت فناوری ها و تکنولوژی ها به شکل امروزی خود در آمده و از آن به نام ایرواشر (دستگاه زنت) نام برده می‌ شود.

چرا باید از ایرواشر استفاده کنیم؟

ایرواشرها تجهیزات با کیفیتی هستند که می توانند جهت رطوبت زنی در دستگاه های هواساز یا هوارسان نیز از آنها استفاده کرد. ایرواشرها قادر به تسکین علائم ناراحت کننده هوای خشک و کاهش آلرژی شما هستند.

بنابراین اگر در منطقه ای زندگی می کنید که دارای آب و هوای خشک است یا اگر از آلرژی های خفیف تا متوسط ​​رنج می برید یا می خواهید کیفیت هوای داخل خانه خود را در فصل زمستان بهبود بخشید، ایرواشرها انتخاب ایده آلی هستند.

ایرواشرها برای گرمایش و سرمایش چگونه عملکردی دارند؟

دستگاه ایرواشر از فن کویل های آب گرم و یا بخار داغ تشکیل شده است که توسط لوله کشی به موتورخانه متصل هستند. در واقع در ایرواشر، هوا در تماس مستقیم با آب اسپری شده می باشد و تبادل گرما و جرم بین هوا و آب وجود دارد. شرایط خروجی هوا به دمای آب اسپری شده در دستگاه ایرواشر بستگی دارد و با کنترل دمای آب به صورت خارجی امکان کنترل شرایط خروجی هوا وجود دارد که پس از آن می‌ تواند برای اهداف تهویه هوا مورد استفاده قرار گیرد.

دستگاه تهویه ایرواشر دارای سایزهای مختلفی است که نوع کوچک آنها ممکن است نیاز به پکیج دیواری گازسوز با لوله کشی داشته باشد. برای ایجاد هوای گرم در داخل ساختمان، هم زمان با عبور جریان آب گرم از کویل ها و به کمک فن، هوا را از روی لوله‌های داغ کویل جریان می یابد و محیط خانه گرم و مرطوب می شود.

ایرواشر در حالت گرمایشی دقیقا مشابه سیستم گرمایش دستگاه هواساز عمل می کند و از قدرت گرمایی بالایی برخوردار است.

یکی از مهمترین ویژگیهایی که ایرواشر دارد این است که با نصب و راه اندازی آن، نیازی به سیستم های گرمایشی جانبی دیگر نیست چرا که توان سرمایشی و نیز گرمایشی آن بسیار بالا می باشد.

سیستم سرمایشی ایرواشر عملکرد کاملا متفاوتی با سیستم گرمایش آن دارد در واقع می توان گفت سیستم سرمایشی آن شبیه کولر آبی است. به این صورت که نازل‌های تزریق کننده آب با فشار بالا، آب را بر روی جریان هوای عبوری از دستگاه، اسپری کرده و به ذرات پودری شکل در می آورند. این ذرات پودری آب تمایل به بخار شدن دارند و حرارت را از هوای عبوری گرفته و دمای هوا را کاهش می دهند.

سپس هوایی که خنک شده، فیلتر می شود و به دلیل مخلوط شدن با آب تبخیری، رطوبت نسبی آن نیز افزایش می یابد. در این حالت نمی توان رطوبت هوا را تنظیم کرد و رطوبت هوا همواره افزایش می یابد. از این رو دستگاه ایرواشر، برای سرمایش ساختمان هایی که در مناطق مرطوب هستند مانند شهر های ساحلی، مطلوب و کارآمد نمی باشد و بهتر است از این دستگاه در مناطقی که آب و هوای خشک و نیمه خشک دارند استفاده و بهره برداری نمایند.

توان خنک کاری ایرواشر

توان خنک کاری ایرواشر

یکی از مهم ترین سوالات در رابطه با این سیستم این است که توان خنک کاری آن چقدر است و تا چند درجه می تواند هوا را خنک کند؟ پاسخ به این سوال به شهر محل نصب دستگاه وابسته است.

به طور کلی دستگاه هایی که به صورت تبخیری، عمل سرمایش هوا را انجام می دهند حداکثر می توانند تا ۳ درجه بالاتر از دمای مرطوب آن شهر، دمای هوا را کاهش دهند. شرایط آب و هوایی در کشور ما بسیار متنوع می باشد و حتی ممکن است دو شهر با وجود فاصله نزدیک نسبت به یکدیگر، از دمای مرطوب بسیار متفاوتی برخوردار باشند. در جدول زیر دمای مرطوب برخی از شهرهای ایران توسط سازمان هواشناسی ارائه شده است.

دمای مرطوب شهرهای ایران

اجزای تشکیل دهنده ایرواشر

در ادامه قطعات اصلی سازنده دستگاه ایر واشر با توضیحی اجمالی آورده شده است.

بدنه دستگاه ایر واشر

در واقع سازه اصلی دستگاه است و تجهیزات یا قطعات داخل آن قرار می ‌گیرند و باعث افزایش استحکام بیشتر و عمر مفید دستگاه می شود.

موتور الکتریکی

موتور الکتریکی در دستگاه تهویه ایرواشر مصرف برق نسبتا بالایی دارد و کار اصلی آن به گردش درآوردن فن می باشد.

دمنده یا فن

مهم ترین قسمت دستگاه می باشد که وظیفه آن برقراری جریان هوا است. فن دستگاه بر اساس محیط مورد نظر و فضای مورد استفاده می تواند متفاوت باشد.

دمپر

در واقع میزان ورودی هوا را تعیین می کند. میزان فضای باز دمپرها، میزان هوای ورودی را تعیین می کند. اغلب دمپرها از جنس آلومینیومی می باشند.

فیلتر هوای

برای پاک سازی هوا و حذف آلاینده های ورودی به دستگاه استفاده می شود. در دستگاه ایرواشر از سه نوع فیلتر می توان استفاده کرد؛ پیش فیلتر، فیلتر دوم و فیلتر سوم. فیلترها از نظر جنس دارای ساختاری متنوع هستند اما کارایی آنها معمولا در همین سه دسته قرار می گیرند. با توجه به محیط مورد استفاده و نیاز مصرف کننده می توان این فیلترها را در دستگاه مورد استفاده قرار داد.

کویل گرمایشی

برای استفاده از حالت گرمایشی ایرواشر، از کویل گرمایشی برای ایجاد تبادل حرارت بین آب گرم و هوا می توان بهره برد. این قطعه به پکیج متصل می شود تا گرمای پکیج را به صورت آب در خود جریان دهد و هوا با عبور از آن گرم شود و به محیط برگردد.

نازل ایرواشر

وظیفه اصلی آن تزریق و پاشش آب بر روی جریان هوا می باشد. تعداد نازلهای دستگاه بنابر نوع کارکرد آن و مختصات محیطی تعیین می گردد. به طور کلی نازل‌ها از جنس PVC با دهانه آهنی ضدزنگ و ضد رسوب ساخته می شوند. بر سر نازل‌ها هم بست هایی از جنس PVC قرار دارد.

مخزن آب

مخزن آب ایرواشر در پایین دستگاه واقع شده‌ است که از جنس ورق گالوانیزه همراه با رنگ پودری الکترواستاتیک کوره ‌ای با ضخامت متناسب با نوع آن تشکیل شده است. دستگاه به لوله آب از منبع مناسب برای تامین مداوم آب متصل است. برای عملکرد مناسب دستگاه باید از تامین مداوم آب اطمینان حاصل کرد. آب مخزن می ‌تواند آب معمولی یا آب سرد باشد که معمولا از آب معمولی استفاده می ‌شود.

پمپ آب

کارکرد اصلی ایرواشر با استفاده از آب می باشد. تامین آب به واسطه پمپ آب درون دستگاه ممکن می شود.

پدهای سلولزی

پدهای سلولزی به گونه ای طراحی شده اند که بیشترین کارایی را در جذب و حفظ آب داشته باشند تا بالاترین میزان سرمایش را ایجاد نمایند. مواد خاص نگهدارنده و سفت کننده ای در پدهای سلولزی استفاده می شوند که سرماسازی را با کمترین میزان هدررفت آب حاصل می کنند.

لوله ها و اتصالات

شامل اتصالات T، اتصال زاویه راست (آرنج) در دستگاه می باشد.

طبقه بندی ایرواشر بر اساس کلاس رطوبت زنی

تنها معیار طبقه بندی سیستم‌های ایرواشر، کلاس رطوبت زنی آن ها می باشد و می توان آن ها را در سه کلاس 4 ،6 و 8 تعریف نمود.

به عنوان مثال؛ در دستگاهی با کلاس 8 میزان رطوبت زنی و متعاقباً کاهش دمای هوا در مقایسه با کلاس 6 و به همین ترتیب، نسبت به کلاس 4 بیشتر است. لذا با توجه به کاربری فضا، دمای هوای مورد نیاز و البته محدودیت های تأمین آب مصرفی، نوع کلاس دستگاه مد نظر برای پروژه لحاظ می گردد.

بنابراین باید پمپی بزرگتر و تعداد نازل‌های بیشتر برای دستگاهی با کلاس 8 در نظر گرفته شود. به طور تقریبی می توان دبی پمپ سیرکولاسیون ایرواشر ها را بر اساس کلاس دستگاه به این صورت برآورد کرد:

 • کلاس 4: به ازای هر 1000cfm  هوای عبوری m3/h 1.5
 • کلاس 6: به ازای هر 1000cfm  هوای عبوری m3/h 1.8
 • کلاس 8: به ازای هر 1000cfm هوای عبوری m3/h 2.3

مزایای ایرواشر

مزایای ایرواشر

وزن سبک: به دلیل سبک بودن ایرواشر به زیرساخت‌های سبک برای جایگذاری دستگاه نیاز است.

توزیع یکنواخت گرما و سرما در محیط: ایرواشر توانایی گرمایش و سرمایش در فضا های بزرگ را در فصول مختلف دارد.

صرفه جویی در خرید دستگاه های تهویه مطبوع: از این دستگاه هم برای گرمایش و هم برای سرمایش می توان استفاده کرد.

مصرف بهیه برق: در ایرواشر تنها برای عملکرد فن و پمپ، از برق استفاده می شود و به علت حذف کمپرسور و برق مصرفی تک فاز، حدود 60 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

حذف سر و صدای اضافی: تنها صدایی که از این دستگاه تولید می شود مربوط به فن آن است و در مقایسه با دیگر سیستم های تهویه مطبوع که دارای کمپرسور هستند صدای کمتری می باشد.

فیلتراسیون: فیلترهای دستگاه ایرواشر قابلیت شستشو دارند و به راحتی می توان آنها را جدا و تعویض کرد. این فیلترها هوا را حداقل دو مرحله فیلتر می کنند و فقط هوای تصفیه شده وارد محیط داخلی می شود.

تعمیرات و نگهداری آسان: ایرواشرها دارای ساختمان ساده ای هستند، در واقع قطعاتی که در این دستگاه استفاده می شوند گران قیمت نیستند و در صورت معیوب شدن و از کار افتادن با حداقل هزینه می توان آنها را تعمیر و یا تعویض کرد.

معایب ایرواشر

 • وجود رطوبت زیاد در محفظه این سیستم موجب خوردگی زیاد اجزای دستگاه می شود.
 • ایرواشرها به دلیل حجم نسبتا بزرگی که دارند، اغلب دارای محدودیت جانمایی می باشند.
 • به دلیل استفاده از آب در این سیستم فن دستگاه، افشانک ها و مخزن آن به مرور زمان دچار رسوب گرفتگی می شوند.
 • ایرواشرها دمای هوا را نسبت به سیستم های مشابهی مانند چیلر و هواساز و روف تاپ پکیج کمتر کاهش می دهند و برخلاف هواسازها امکان کنترل دمای هوای خروجی وجود ندارد.
 • امکان استفاده از این مدل سیستم تهویه مطبوع در مناطق شرجی و مکان هایی با رطوبت و گرمای نهان بالا مثل سالن های ورزشی وجود ندارد، به دلیل وجود رطوبت نسبی در سیستم آن مناسب برای استفاده در مناطق گرم و خشک می باشد.

نگهداری ایرواشر

نگهداری ایرواشر

نگهداری دستگاه ایرواشر شامل موارد مراقبتی زیر می باشد:

نظافت و تمیزکاری دستگاه

هنگام نظافت و تمیزکاری دستگاه لازم است قسمت‌ها و اجزای زیر در فواصل زمانی معینی مرتبا تمیز شوند:

 • صافی دستگاه
 • سینی تجمع لجن
 • تیغه های قطره گیر
 • کل قسمتهای آب فشان
 • واشر لاستیکی و کلیه درز بندها
 • تیغه های دمپر و میله های رابط آن ها
 • تست زیرین دستگاه و شناور فلو سوئیچ

روانکاری

لازم است یاتاقان های بادزن هر ۴ ماه مورد بازرسی قرار گیرند و گریس کاری شوند. همچنین یاتاقان های محور اصلی صافی خودکار باید حتما بازرسی شود. اگر یاتاقان ها به صورت مستمر کار می کنند باید سالی یک مرتبه روانکاری شوند و چنانچه خارج از آب کار می کنند باید هر ۳ ماه یک بار روانکاری شوند.

بادزن ایر واشر

زوایای تیغه ها و فواصل آن ها باید مرتبا بازرسی شوند و در صورت لزوم تنظیم گردند. در فواصل زمانی معین باید موتور بادزن طبق دستورالعمل کارخانه سازنده پیاده شود و مورد بازرسی قرار گیرد.

خرید ایرواشر

خرید ایرواشر

هنگام خرید سیستم تهویه مطبوع مدرن باید حتما به چند مورد توجه کرد، این موارد شامل:

نوع دستگاه

نوع دستگاهی که شما قصد خرید آن را دارید، عمدتاً به ترجیحات شما در فناوری رطوبت بستگی دارد. به عنوان مثال، مرطوب کننده های تبخیری برای اتاقهای بزرگ تر ایده آل هستند زیرا از فن های داخلی برای هدایت هوای مرطوب تقریباً به هر گوشه فضا استفاده می کنند. در مقابل، مرطوب کننده های پروانه ای بدون فن هستند و برای فضاهای کوچک تر ایده آل هستند. بعلاوه، با عدم وجود فن، این واحدها نسبت به ایرواشرهای تبخیری کم صداتر هستند. همچنین لازم است هنگام انتخاب مدل دستگاه حتما به هزینه های تعمیر و نگهداری آن نیز توجه کنید.

برای مثال ایرواشرهای مبتنی بر فیلتر به تعویض دوره ای فیلتر نیاز دارند. ایرواشرهای پروانه ای نیازی به تعویض فیلتر ندارند، اما نسبت به مدلهای مبتنی بر فیلتر به تمیز کردن مکرر بیشتری نیاز دارند زیرا زیرگردها و آلاینده‌ها در پایین دستگاه جمع می شوند.

اندازه دستگاه ایر واشر

امروزه اکثر ایرواشرهای موجود در بازار، در اندازه های مختلفی طراحی و تولید می شوند که می توان بسته به نوع نیاز و فضای مورد استفاده، هر یک از انواع آنها را خریداری، نصب و راه اندازی کرد.

امکانات ایرواشر

امکانات و ویژگی‌ های اضافه شده به دستگاه می تواند به استفاده آسان تر و نگهداری آن کمک کند. هنگام خرید این دستگاه باید تمام امکانات و ویژگی‌های آن را مورد بررسی قرار دهید و تصمیم بگیرید که آیا این ویژگی ها جزء اولویت های سیستم شما است یا خیر؟

مهمترین مزایای دستگاه ایرواشر عبارت است از:

 • کاهش میزان مصرف انرژی الکتریکی
 • حذف سر و صدا های اضافی کمپرسورها
 • قابلیت رطوبت زنی در فصل‌های سرد سال
 • صرفه جویی در خرید دستگاه های تهویۀ مطبوع
 • هزینه های پایین سرویس دستگاه و تعمیرات آن
 • قیمت پایین خرید، نصب و راه اندازی این دستگاه
 • عدم نیاز به لوله کشی های اضافی و کانال کشی های بی مصرف
 • امکان فیلتراسیون هوای محیط و بهره بردن از هوای تصفیه شده
 • نصب دستگاه در فضاهای باز مثل پشت بام خانه و استفاده از فضاهای زائد ساختمان

توجه: در هنگام خرید باید توجه داشته باشید که این دستگاه در مناطق شرجی و مرطوب بازدهی لازم را ندارد!

قیمت ایرواشر

قیمت ایرواشر

قیمت دستگاه تهویه ایرواشر به پارامترهای مختلفی بستگی دارد، که در زیر به آن اشاره کرده ایم:

 • نوع کاربری
 • ابعاد دستگاه ایر واشر که هر مقدار بزرگتر باشد قیمت ان نیز بالاتر می رود.
 • شرکت سازنده هر قدر معتبرتر باشد و گارانتی بیشتری بدهد، قطعا باعث بالاتر رفتن قیمت ایرواشر می شود.
 • ظرفیت دستگاه
 • جنس قطعات و فیلترها

در زیر جدول ظرفیت های تولیدی شرکت مهتاب گستر جهت آگاهی شماره ارائه شده است. جهت کسب اطلاعات و دریافت لیست قیمت با همکاران من با شماره 02166706377 تماس بگیرید.

لیست قیمت دستگاه‌های ایرواشر مهتاب گستر

دیگر دستگاه‌های سیستم تهویه مطبوع

برای اطلاعات بیشتر در مورد خرید ایرواشر و سایر راه حل‌های مرطوب سازی، خنک سازی و تصفیه هوا، محصولات ما را با دقت بررسی کنید.

اگر مطمئن نیستید کدام دستگاه را برای سیستم تهویه مطبوع خود تهیه و خریداری کنید، متخصصان و کارشناسان ما در مجموعه تولیدی و صنعتی مهتاب گستر می توانند با ارائه مشاوره رایگان شما را در انتخابی درست و بهینه راهنمایی نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]