برج خنک کننده
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن, ۱۳۹۵ / دسته : برج خنک کننده, محصولات

برج خنک کننده یا برج خنک کن ( به انگلیسی : cooling tower ) دستگاهی است که در جهت خنک سازی آب مورد استفاده در فرایندهای سردسازی سیستم های تهویه مطبوع ، خنک سازی آب در گردش در نیروگاه ها ، پالایشگاه ها و دیگر واحدهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد . توضیح علمی برج خنک کننده ، انواع مدلهای برج خنک کننده ، مکانیسم عملکرد برج خنک کننده و هر آنچه در خصوص برج خنک کنده باید دانست .

برج خنک کن چیست و چگونه کار میکند؟
برج خنک‌کن (cooling tower) یک وسیله برای خارج کردن حرارت (heat removal) است که برای انتقال حرارت تلف شده (waste heat) یک فرآیند به اتمسفر به کار می‌رود. برج خنک کننده برای خارج کردن حرارت فرآیند می‌توانند از تبخیر آب استفاده و سیال کاری (working fluid) را تا دمای هوای حباب تر (wet bulb) خنک کنند و یا در برج خنک کننده مدار بسته خشک (closed circuit dry cooling towers) با استفاده از هوا، سیال کاری را تا نزدیک دمای حباب خشک (dry bulb) هوا خنک کنند.
آب خنک‌کنی که از کندانسور یک نیروگاه می‌گذرد، اغلب باید خنک شود که این کار معمولا در تماس با هوا انجام می‌شود. وسایلی که این کار را انجام می‌دهند، برج خنک کننده (cooling towers) نام دارند.

دسته‌بندی برج خنک کننده بر اساس موارد زیر انجام می‌شود:
تماس بین آب و بخار مستقیم و یا غیر مستقیم باشد
گردش هوای ایجاد شده به صورت طبیعی (گرانشی) و یا مکانیکی باشد

دسته‌بندی انجام شده شامل همه انواع برج‌خنک‌کن نمی‌شود، به عنوان مثال برج‌های خشک-تر (wet-dry towers) و یا برج‌هایی که از مکش طبیعی و مکانیکی استفاده می‌کنند وجود دارد.

کاربردهای معمول برج خنک کننده شامل خنک‌کاری آب خنک‌کن مورد استفاده در پالایشگاه‌های نفت خام، پتروشیمی و پلانت‌های شیمیایی دیگر، نیروگاه‌های حرارتی و سیستم‌های تهویه مطبوع ساختمانی می‌شود. انواع اصلی برج خنک کننده شامل برج خنک کننده مکش طبیعی (natural draft) و برج خنک کننده با مکش مکانیکی (mechanical draft) می‌شود.

اندازه برج خنک کننده از یونیت‌های کوچک نصب شده بر روی بام تا سازه‌های هذلولوی تا ارتفاع 200 متر و قطر 100 متر و یا سازه‌های مستطیلی با بیش از 40 متر ارتفاع و 80 متر طول متغیر است. برج خنک کننده هذلولوی اغلب در نیروگاه‌های حرارتی به کار می‌روند، اگرچه گاهی در پلانت‌های شیمیایی و صنعتی دیگر نیز کاربرد دارند. اگرچه این برج‌های بزرگ بسیار در معرض دید هستند، بخش زیادی از برج خنک کننده بسیار کوچک‌تر هستند که شامل واحد‌هایی می‌شود که در کنار ساختمان‌ها برای خارج کردن حرارت از سیستم تهویه مطبوع به کار می‌روند.

دسته‌بندی برج خنک کننده بر اساس کاربرد
برج خنک کننده تهویه مطبوع و برج خنک کننده صنعتی

برج خنک کننده تهویه مطبوع

برج خنک‌کننده تهویه مطبوع (HVAC cooling tower) برای خارج کردن حرارت ناخواسته از چیلر (chiller) به کار می‌رود. چیلرهای خنک‌شده با آب (water-cooled chillers) از چیلرهای خنک‌شده با هوا (air-cooled chillers) دارای کارایی انرژی بیش‌تری هستند زیرا حرارت در نزدیکی دماهای حباب تر (wet-bulb temperatures) به آب داده می‌شود. چیلرهای هوا خنک باید حرارت را در دمای خشک بالاتری پس دهند و به همین دلیل دارای میانگین راندمان سیکل معکوس کارنو کم‌تری هستند. ساختمان‌های اداری بزرگ، بیمارستان‌ها و مدارس معمولا از یک یا چند برج خنک‌کن به عنوان بخشی از سیستم تهویه خود استفاده می‌کنند. معمولا برج خنک کننده صنعتی بسیار بزرگ‌تر از برج خنک کننده HVAC هستند.
برج خنک کننده HVAC در کنار یک چیلر آب خنک یا کندانسور آب خنک (water-cooled condenser) کاربرد دارند. یک تن تهویه‌ای به عنوان خارج کردن 12000Btu/hr یا 3500W حرارت تعریف می‌شود. تن معادل در سمت برج خنک‌کن شامل دفع حدود 15000Btu/hr یا 4400W حرارت به محیط می‌شود که این مقدار تفاوت به دلیل انرژی مورد نیاز برای راندن کمپرسور چیلر می‌باشد.

برج خنک کننده صنعتی

برج خنک کننده صنعتی برای دفع حرارت از منابع مختلفی همانند ماشین‌آلات یا مواد فرآیندی حرارت‌دیده به کار می‌روند. استفاده اصلی برج خنک کننده صنعتی بزرگ شامل خارج کردن حرارت جذب شده در سیستم‌های آب خنک‌کن در گردش در نیروگاه‌ها، پالایش‌گاه‌های نفتی، پلانت‌های پتروشیمی، پلانت‌های فرآیندی گاز طبیعی، پلانت‌های فرآیندی غذایی، پلانت‌های نیمه‌رسانا و تجهیزات صنعتی دیگر همانند کندانسور برج خنک کننده برای خنک‌کاری مایع در کریستال‌سازی و مانند آن می‌باشد. نرخ گردش آب خنک‌کن در یک نیروگاه معمولی 700 مگاواتی دارای برج خنک‌کن حدود 71600 متر مکعب در ساعت است که این آب در گردش نیاز به یک منبع آب جبرانی با نرخ حدود 6 درصد دارد.
اگر همان نیروگاه برج خنک‌کن نداشته باشد و از آب خنک‌کن یک‌بار گذر (once-through cooling water) استفاده کند، نیاز به حدود 000’100 متر مکعب در ساعت آب خنک کن دارد و این میزان آب باید به صورت پیوسته به اقیانوس، دریاچه و یا رودخانه‌ای که از آن آمده است برگشت داده شود. علاوه بر آن تخلیه میزان زیاد آب گرم می‌تواند دمای رودخانه دریافت‌کننده یا دریاچه را تا میزان غیر قابل قبول توسط اکوسیستم محلی بالا ببرد. به جای آن برج خنک‌کن برای دفع حرارت به اتمسفر به کار می‌رود و باد و نفوذ هوا نسبت به دفع حرارت به آب حرارت را به منطقه وسیع‌تری پخش می‌کنند.
پالایش‌گاه‌های نفتی نیز از سیستم‌های برج خنک‌کن بسیار بزرگ استفاده می‌کنند. یک پالایش‌گاه معمولی بسیار بزرگ که 40000 تن (000’300 بشکه) نفت خام در روز تصفیه می‌کند، حدود 80000 کیلوگرم در ساعت آب را در سیستم برج خنک‌کن می‌چرخاند. بلند‌ترین برج خنک‌کن دنیا دارای 202 متر ارتفاع است که در نیروگاهی در هند قرار دارد.

دسته‌بندی برج خنک کننده بر اساس ساخت

1- برج خنک‌کن نوع پکیجی (package type)

این نوع از برج خنک کننده در کارخانه مونتاژ می‌شوند و می‌توانند به دلیل این که جمع و جور هستند، بر روی کامیون حمل شوند. به این دلیل ظرفیت برج‌های نوع پکیجی محدود است و معمولا در سیستم‌های دارای دفع حرارت محدود همانند پلانت‌های پروسس غذا، پلانت‌های کاغذ، برخی از پلانت‌های پروسس شیمیایی یا ساختمان‌هایی همانند بیمارستان‌ها، هتل‌ها، بازارها، کارخانه‌های اتومبیل و مانند آن به کار می‌روند. به دلیل کاربرد زیاد در نزدیکی مناطق مسکونی، کنترل سطح صوت در برج خنک کننده پکیجی مهم‌تر است.

2- برج خنک‌کن نوع ساخته‌شده در محل (field constructed type)

تاسیساتی همانند نیروگاه‌ها، پلانت‌های پروسس فولاد، پالایش‌گاه‌های نفتی یا پلانت‌های پتروشیمی، معمولا از برج خنک کننده ساخته شده در محل استفاده می‌کنند زیرا دارای ظرفیت بالاتری برای دفع حرارت هستند. برج‌های نصب شده در محل معمولا دارای سایز بزرگ‌تری در مقایسه با برج خنک کننده پکیجی هستند. برج خنک کننده مارلی نیز در این واحدهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

روش‌های انتقال حرارت در برج خنک کننده

بر اساس مکانیزم انتقال حرارت به کار رفته، انواع اصلی عبارتند از:

الف : برج خنک کننده خشک (dry cooling towers)

برج خنک کننده با تماس غیر مستقیم، همان‌گونه که از نام آن‌ها مشخص است، آب خنک‌کاری را به وسیله یک مانع جامد که معمولا دیواره یک لوله فلزی است، از هوا جدا می‌کنند. اغلب دیواره لوله در سمت هوا دارای فین است و انتقال حرارت را بهبود می‌بخشد. ساخت برج‌های با تماس غیر مستقیم که اغلب در مقابل انواع تر (wet) با تماس مستقیم، به نام خشک (dry) معروف هستند، گران‌تر است ولی از اتلاف آب به اتمسفر جلوگیری می‌کنند.

ب : برج خنک کننده تر (wet cooling towers)

برج خنک کننده تر یا برج خنک کننده مدار باز (open circuit cooling towers) بر اساس اصول سرمایش تبخیری (evaporative cooling) کار می‌کنند. سیال عامل و سیال تبخیری که معمولا آب است یکی هستند.
زمانی که کمبود آب وجود نداشته باشد و بتوان آب تبخیر شده را جایگزین کرد و زمانی که آلودگی اتمسفر در اثر رطوبت قابل تحمل باشد، به هوا امکان تماس مستقیم با آب داده می‌شود. در نتیجه گرمای نهان تبخیر آب باعث افزایش ظرفیت خنک‌کاری با مقدار مشخصی از هوا می‌شود و همچنین در برج‌های مکش طبیعی، جرم مولکولی کم بخار باعث افزایش شناوری هوا در برج می‌گردد. انتقال حرارت با تماس مستقیم در هر دو تجهیز با مکش مکانیکی و مکش طبیعی وجود دارد.
در یک برج خنک‌کن تر یا برج خنک‌کن مدار باز، اگر هوا به نسبت خشک باشد، می‌توان آب گرم را تا دمای کم‌تر از دمای محیط سرد کرد. زمانی که هوای محیط از روی یک جریان آب می‌گذرد، بخش کوچکی از آب تبخیر می‌شود و انرژی مورد نیاز برای تبخیر آن بخش از آب از باقی مانده آب گرفته می‌شود که این باعث کاهش دما می‌گردد. در حدود 2250 کیلوژول انرژی برای تبخیر یک کیلوگرم آب مورد نیاز است. تبخیر باعث اشباع شدن هوا و کاهش دمای آب تا نزدیک دمای حباب تر (wet-bulb temperature) می‌شود که کم‌تر از دمای حباب خشک (dry-bulb temperature) محیط است که اختلاف این دو به وسیله رطوبت اولیه هوا تعیین می‌شود.
برای به دست آوردن کارایی بهتر یا کولینگ بیش‌تر، یک محیط واسطه به نام فیل (fill) برای افزایش سطح و زمان تماس بین هوا و آب به کار می‌رود. اسپلاش فیل (Splash fill ) یا پر‌کننده فورانی از موادی تشکیل شده است که برای نگه داشتن جریان آب و ایجاد فوران به کار می‌رود. فیلم فیل (Film fill) یا پر کننده فیلمی از ورق‌های نازک یا مواد همانند PVC تشکیل شده است که بر روی آن‌ها آب جریان می‌یابد. هر دو روش باعث افزایش سطح و زمان برخورد سیال آب و گاز هوا و افزایش انتقال حرارت می‌شوند.

ج : برج خنک کننده هایبریدی (hybrid cooling towers)

کولرهای سیالی (fluid coolers) یا برج خنک کننده مدار بسته (closed circuit cooling towers) برج‌های هایبریدی هستند که در آن‌ها سیال عامل از یک دسته لوله می‌گذرد و بر روی آن‌ها آب تمیز اسپری می‌شود و جریان هوایی توسط فن اعمال می‌شود. راندمان انتقال حرارت بسیار به راندمان برج خنک کننده تر نزدیک است، با این مزیت که این کولر خشک از سیال عامل در مقابل قرار گیری در معرض آلاینده‌های محیطی جلوگیری می‌کند.

روش‌های ایجاد جریان هوا درون برج خنک کننده
بر اساس روش کشیدن هوا به داخل برج خنک کننده، سه نوع برج خنک‌کن وجود دارد:

A) درافت طبیعی (natural draft)
برج خنک کننده با درفت طبیعی، به کمک یک برج بلند، از نیروی شناوری (buoyancy) استفاده می‌کنند. هوای گرم و مرطوب به دلیل اختلاف دانسیته با هوای خشک و خنک‌تر خارج به بالا حرکت می‌کند. هوای گرم و مرطوب دانسیته کم‌تری از هوای خشک با همان فشار دارد. این نیروی شناوری هوای مرطوب و گرم باعث ایجاد جریان هوا از برج می‌شود.

حداقل هزینه بهره‌برداری به وسیله برج خنک کننده طبیعی (natural-draft cooling towers) با عمل گرانشی فراهم می‌شود که شامل دودکش‌های بلندی هستند که پایه آن‌ها به هوای اتمسفر باز است و هوایی که کشیده می‌شود از سطوح انتقال حرارتی که نزدیک بازشوهای پایین قرار دارند عبور می‌کند. هرچه دودکش بلندتر باشد، جریان هوا بیش‌تر می‌شود ولی در نتیجه آن هزینه اولیه بالاتر می‌رود؛ در نتیجه یک ارتفاع اقتصادی بهینه وجود دارد.

شکل هذلولی (hyperboloid/hyperbolic) برج خنک کننده، تبدیل به طراحی استاندارد تمام برج خنک کننده شده است زیرا دارای استحکام سازه‌ای و کم‌ترین استفاده از مصالح هستند. شکل هذلولوی همچنین به شتاب‌دهی بیش‌تر جریان هوا به سمت بالا کمک می‌کند و راندمان کولینگ را افزایش می‌دهد.

B) درافت مکانیکی (mechanical draft)
برج خنک کننده با درفت مکانیکی از فن‌های موتوری برقی برای فرستادن هوا به داخل برج استفاده می‌کنند. برج خنک کننده با مکش مکانیکی (mechanical-draft cooling towers) کوتاه‌تر هستند و در نتیجه هزینه ساخت آن‌ها کم‌تر است؛ ولی فن‌های آن‌ها که باعث سیرکوله شدن هوا می‌شود، مقدار زیادی انرژی الکتریکی مصرف می‌کنند. در این‌جا نیز باید یک اندازه بهینه به دست آورد.

برج خنک کننده با درافت مکانیکی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

الف : برج خنک‌کن با درافت القایی (induced draft): یک برج با مکش مکانیکی با یک فن در خروجی (در بالا) برج است که هوا را از بالای برج می‌کشد. این فن هوای گرم مرطوب را به خارج از خروجی (discharge) القا می‌کند که باعث ایجاد سرعت کم در ورودی و سرعت زیاد در خروجی و کاهش احتمال گردش مجدد (recirculation ) جریان هوای تخلیه به ورودی هوا (air intake) می‌شود. این آرایشفن/فین (fan/fin arrangement) به عنوان کشش-گذر (draw-through) نیز شناخته می‌شود.

ب : درافت اجباری (forced draft): نوعی برج با درافت مکانیکی است که دارای یک فن به شکل دمنده (blower type fan) در ورودی است. فن هوا را به داخل برج می‌فرستند و ایجاد سرعت‌های بالا در ورودی و سرعت‌های کم در خروجی می‌شود. سرعت خروج کم باعث افزایش احتمال گردش مجدد می‌شود. در صورت قرار داشتن فن در ورودی هوا، فن بیش‌تر در معرض پیچیدگی‌های ناشی از یخ‌زدگی قرار می‌گیرد. ایراد دیگر این است که طرح درافت اجباری معمولا نیازمند توان موتور بیش‌تری نسبت طرح درافت القایی است. مزیت طرح درافت اجباری، توانایی کار با فشار استاتیکی بالا است. چنین طرحی می‌توانند در فضاهای محدود‌تر و حتی در شرایط فضای داخل نصب شوند. این هندسه فن/فیل (fan/fill) همچنین به دمش-گذر (blow-through) معروف هستند.

C) درافت طبیعی با فن کمکی (fan assisted natural draft)

برج خنک‌کن با درافت طبیعی با فن کمکی نوع ترکیبی است که شبیه آرایش درافت طبیعی می‌باشد و یک فن به جریان هوا کمک می‌کند.

نحوه برقراری ارتباط بمنظور خرید برج خنک کننده و انتخاب مدل برج خنک کننده

مهتاب گستر با تجربه طولانی در زمینه طراحی و تولید انواع برج خنک کننده از جمله : برج خنک کننده مدور , برج خنک کننده گرد , برج خنک کننده با جنس گالوانیزه , طرح مارلی مکعبی , برج خنک کننده با پکینگ , برج خنک کننده کراس فلو با فن آکسیال , برج خنک کننده فایبرگلاس , برج خنک کننده آمادگی خود را بمنظور مشارکت در امر ارائه مشاوره در طراحی و محاسبه ظرفیت برج خنک کننده، نظارت بر اجرای برج خنک کننده بتنی و تولید برج خنک کننده فایبرگلاس اعلام می نماید.

مهمترین اجزای یک دستگاه برج خنک کننده اعم از برج خنک کننده بتنی یا برج خنک کننده فایبرگلاس و یا برج خنک کننده فلزی را می توان بشرح زیر نام برد:

1- بدنه برج خنک کننده یا ساختمان اصلی برج خنک کننده شامل فایبرگلاس | بتنی و فلزی

2- فن برج خنک کننده یا پنکه برج خنک کننده

3- قطره گیر برج خنک کننده

4- پکینگ برج خنک کننده

5- تشت زیرین یا بیسین برج خنک کننده

6- محور اصلی که موتور و فن روی آن سوار است تحت عنوان اسپرینکلر برج خنک کننده

برج خنک کننده دارای آیتمهای فرعی فراوانی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. همچنین نسبت به توضیح کافی در خصوص انواع مدلهای هر یک از اجزای اصلی و فرعی برج خنک کننده خواهیم پرداخت.

وظیفه پکینگ در برج خنک کننده چیست؟

پکینگ یا مدیا اساسی ترین وسیله در برج خنک کننده است که وظیفه اصلی آن افزایش سطح تماس بمنظور گرفتن گرما از آب در گردش و گرم شده درون سیستم می باشد.

جنس پکینگ مدیای برج خنک کننده می تواند PVC یا PP باشد. جهت کاهش قیمت برج خنک کننده شرکت های تولید کننده بیشتر از پکینگ پی وی سی درون برج خنک کننده استفاده می کنند. مشکل اصلی پکینگ پی وی سی برج خنک کننده نسبت به مدیای پ.پ برج خنک کننده مقاومت کمتر آنها در مقابل دمای بالا می باشد.

برج خنک کننده

برج خنک کننده

جهت سفارش انواع برج خنک کننده (برج خنک کننده ، برج خنک کننده گالوانیزه، کولینگ تاور، برج خنک کننده فایبرگلاس، برج خنک کننده صنعتی، برج خنک کننده نیمه صنعتی) ، از قسمت ارتباط با ما اقدام نمایید. لازم به ذکر میباشد کلیه دینام ها , الکتروموتور ها , پکینگ مدیا و … . ساخت کشور آلمان میباشد که حداقل دارای ۲۰ سال گارانتی میباشد. هم چنین جهت بهرمندی از تخصص مشاوران ما در زمینه تعیین ظرفیت برج خنک کننده یا سایر محاسبات مربوط به مکان استقرار برج خنک کننده، میزان هوادهی برج خنک کننده، میزان آب میکاب برج خنک کننده و … با شماره های قرار گرفته در سایت تماس بگیرید .

برج خنک کننده

کاربرد برج خنک کننده برج خنک کننده فایبرگلاس , برج خنک کننده مدار باز , برج خنک کننده مدار بسته , برج خنک کن , برج خنک کننده صنعتی :

وظیفه ی یک برج خنک کننده ، جذب گرما از یک فرآیند و دفع آن به فضای اتمسفر است که اساساً این دفع از راه تبخیر صورت می گیرد . از آنجاییکه آب شرکت کننده در فرآیند خنک سازی در مدار برج خنک کن سیرکوله می شود به علت تبخیر تدریجی آب غلظت مواد معدنی در آن افزایش می یابد .

برج خنک کننده

 


مهتاب گستر | برج خنک کننده فایبرگلاس | برج خنک کننده جریان متقاطع | برج خنک کننده مدار باز | برج خنک کننده مداربسته | برج خنک کننده فایبرگلاس جریان متقاطع | برج خنک کننده فایبرگلاس مدارباز | برج خنک کننده فایبرگلاس مدار بسته | برج خنک کننده فایبر گلاس جریان متقاطع | کولینگ تاور | برج خنک کن | برج خنک کننده گرد | برج خنک کننده مکعبی | برج خنک کننده فایبرگلاس گرد | برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی |

خرید و سفارش برج خنک کننده | ساخت برج خنک کننده | لوازم برج خنک کننده |  تولید برج خنک کننده | تولید برج خنک کننده فایبرگلاس | ساخت برج خنک کننده فایبرگلاس | ساخت برج خنک کننده جریان متقاطع | نصب برج خنک کننده

برج خنک کننده

مهتاب گستر بزرگترین تامین کننده تجهیزات برودتی در ایران . انواع برج خنک کننده ، برج خنک کننده را فقط از مهتاب گستر بخواهید . برج خنک کننده در انواع مختلف و با کیفیت بسیار بالا . تولید برج خنک کننده و فروش برج خنک کننده


برچسب‌ها, , , , , , , , , , ,