اسپرینکلر هد یا آب پخش کن برج خنک کننده مخروطی

یکی از اجزاء تشکیل دهنده برج خنک کننده مخروطی اسپرینکلر هد (Sprinkler Head) یا هد آب پخش کن می باشد. اسپرینکلر هد از دو بخش اصلی تشکیل شده است.

 • بخش ثابت اسپرینکلر که ورودی آب برج خنک کننده به آن متصل می گردد و از قسمت بالایی توسط سیم بکسل مهار می گردد.
 • بخش متحرک یا دوار اسپرینکلر که در اثر عبور آب و نیروی گریز از مرکز ناشی از آن به چرخش در می آید و باعث حرکت لوله های خروجی از اسپرینکلر می گردد. بخش دوار دارای 4 تا 8 خروجی بوده و به هر یک از خروجی ها یک لوله متصل می گردد. لوله ها و اتصالات با چرخش اسپرینکلر شروع به چرخش می کند. بر روی لوله ها و در فواصل یکسان نازل های فانوسی نصب می گردد آب از نازلهای در حال چرخش با زاویه ای مشخص بر روی سطوح خنک کننده توزیع می شود.

اسپرینکلر هد  از سایز 2 اینچ با 4 خروجی 1 اینچ تا سایز 12 اینچ با 8 خروجی 4 اینچ تولید می گردد. اتصال اسپرینکلر هد به لوله های گردش آب به دو صورت رزوه ای و ساده ( خاردار یا چسبی ) انجام می شود. در مدل رزوه ای از نوار تفلون جهت آب بند کردن استفاده می گردد.

در برج های مخروطی با توجه به این که اسپرینکلر هد با فشار ورودی خط آب شروع به گردش می کند، بنابراین فشار آب در برج خنک کننده مخروطی بیشتر از برج خنک کننده مکعبی است و در اغلب طراحی ها فشار در نقطه  ورودی اسپرینکلر حدود 2 تا 2.5 بار طراحی می گردد .

اسپرینکلر هد یا هد آب پخش کن معمولاً از جنس ABS ، آلومینیوم، چدن و برنج تولید می گردد. هر یک از مواد مذکور دارای مزایا و معایب خاصی می باشند.  ولی عموماً از آلومینیوم به دلیل تراشکاری راحت تر، سبکی، تنظیم و بالانس بهتر، مقاومت در مقابل زنگ زدگی و رسوب گرفتگی کمتر جهت تولید اسپرینکلر هد استفاده می شود .

لیست محصول : آب پخش کن برج خنک کننده مخروطی – از جنس آلومینیوم

اسپرینکلر هد

آب پخش کن برج خنک کننده

آب پخش کن برج خنک کننده

اجزاء اسپرینکلر هد

 1. روتور یا بخش متحرک دوار
 2. استاتور یا قسمت ثابت متصل به لوله آب ورودی به برج مخروطی
 3. بخش روغ دان که جهت روغن کاری در سایزهای بالا استفاده می گردد
 4. بازوهای آب پخش کن
 5. مهارکش استیل و قلاب تنظیم زاویه
 6. روکش شفت

مکانیزم عملکرد اسپرینکلر هد برج خنک کننده

اسپرینکلر هد یا آب پخش کن برج خنک کننده فایبرگلاس مخروطی از قسمت ثابت (Stator) به لوله ی عمودی آب ورودی کولینگ تاور متصل می گردد، آب پس از ورود به آب پخش کن از طریق بازوهای که به خروجی های بخش متحرک(Rotor) متصل است و دارای سوراخهای بسیار می باشد بر روی سطوح پرکن پاشیده می شود. تعداد خروجی روی روتور بسته به سایز لوله و فشار آب بین 4تا 8 عدد در سایز2 اینچ تا 12 اینچ می باشد . آب ورودی با فشاری معادل یک بار به سوی لوله ورودی اسپرینکلر جریان می یابد. ((در جدول مربوطه به تعداد لوله های ورودی و خروجی در سایزهای مختلف اشاره شد است)) اتصالات این قطعه در دوحالت ساده یا رزوه ای صورت می پذیرد. بازوهای روی خروجی ها باید در جهت عکس جریان آب نصب گردند تا آب پخش کن بتواند بر اثر فشار معکوس بچرخد . همانطور که می دانید چرخش آب پخش کن با فشار آب ورودی رابطه مستقیم دارد. هر چه فشار آب بیشتر ، سرعت چرخیدن بالاتر است . بطور میانگین عملکرد بهینه یک اسپرینکلر 5 الی 6 بار چرخش در دقیقه می باشد. جنس لوله های بازو از لوله پلیکا بوده و هرچه سوراخ ها ریزتر باشد سرعت چرخش نیز بیشتر است .

انواع آب پخش کن برج خنک کننده  مدور یا مخروطی

اسپرینکلر ها بر اساس ظرفیت برودتی برج خنک کننده ، فشارکاری ، نوع کاربری و … در سایز و متریالهای مختلف طراحی و تولید می گردد که در ادامه به بررسی هر یک از این آب پخش کن ها می پردازیم:

اسپرینکلرهد آلومینیومی

این نوع آب پخش کن از جنس آلومینیوم بسته به کاربرد و سفارش مشتری ساخته می شود و جزو پرکاربردترین قطعه در کولینگ تاورها و در صنعت تاسیسات می باشد. روش ساخت این قطعه بدین گونه است که شمش خام آلومینیوم وارد قالب اسپرینکلر شده و با دمای 750 درجه سانتیگراد آب می گردد و سپس دمای کوره را به 2750 درجه سانتیگراد می رساند تا این فلز به جوش آید و وقتی به این نقطه رسید از کوره خارج می نمایند و سپس تراشکاری می کنند تا صیقلی و صاف گردد، بعد به منظور ضد رسوب شدن پولیش نهایی( شات پلاس ) روی آن انجام می دهند و رنگ اپوکسی زده و دوباره وارد کوره با دمای 800 درجه سانتی گراد می نمایندتا از مقاومت بالا برخوردار شود. لوله های ورودی و خروجی آن را ازPVC یا پلی اتیلن درست می کنند. قطعه ای مهم جهت چرخش منظم به نام بلبرینگ که از بهترین آلیاژ ساخته شده است ، درون آب پخش کن آلومینیومی قرار می دهند. این مدل از آب پخش کن در سایز 2 تا 12 اینچ توسط گروه صنعتی مهتاب گستر قابل تولید و عرضه به مشتریان محترم می باشد.

مزایای اسپرینکلر هد آلومینیومی

اما در ذیل به برخی از مزیت های این قطعه با متریال آلومینیوم که موجب کاربرد رایج آن در برج های خنک کننده مدور شده است اشاره می کنیم :

 1. دارای کمترین وزن و بسیار با دوام است .
 2. دارای کمترین فشار کاری می باشد که در نتیجه موجب مصرف انرژی کمتر توسط پمپ سیرکوله می گردد.
 3. از لحاظ قیمتی نسبت به انواع دیگر بسیار مقرون به صرفه می باشد .
 4. در سایز بالاتر از 4 اینچ دارای بخش روغن کاری می باشد .
 5. به راحتی در هنگام سرویس های دوره ای تعویض و نصب می گردد .

اسپرینکلر هد چدنی

این نوع از متریال چدن ساخته می شود و به روش ریخته گری تولید می گردد . دارای وزن و فشار کاری بیشتری می باشد. از این نوع آب پخش کن در برج های خنک کننده با ظرفیت و دبی بالا استفاده می گردد و در سایز 4 تا 16 اینچ قابل تولید می باشد .

اسپرینکلر هد برنجی

این نوع از آب پخش کن ها از لحاظ متریال جزوء بهترین موارد استفاده شده در ساخت اسپرینکلر هد برج می باشد چرا که بسیار با دوام و ضد رسوب ، فاقد گرفتگی در قسمت متحرک و با بهترین عملکرد و کمترین صدا می باشد. روش تولید آن همانند نوع آلومینیومی بصورت تراشکاری بوده و کاربرد آن در برج خنک کننده سیستم های تهویه مطبوع از جمله چیلر ها می باشد و غالبا در سایز 3تا 8 اینچ تولید می گردند .

مزایای اسپرینکلر هد برنجی

 1. فاقد رسوب پذیری
 2. مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی
 3. طول عمر بالا
 4. مقاوم در فشار بار بالای آب ورودی
 5. مجهز به سیستم روغن کاری و روان کننده در سایز بیش از 3 اینچ
 6. مورد استفاده در برج خنک کننده ساختمانی و چیلرها
 7. اسپرینکلر هد پلاستیکی

این نوع از آب پخش کن ها از جنس پرو پیلن ساخته می شوند و در تمام کولینگ واترها استفاده می گردد. میزان رسوب پذیری در آن کم می باشد و در ضمن از دوام بالایی در دبی های مختلف برخوردار است . قدرت مقاومت در فشار بار بالا را ندارد و اغلب در سایز 2 تا 4 اینچ تولید می گردند .

عیب یابی و خرابی آب پخش کن برج خنک کننده

این قطعه به دلیل میزان تحرک خود بسیار آسیب پذیر است. یکی از معایب برجهای مدور وجود همین قطعه در بخش توزیع آب می باشد؛ چرا که به محض خرابی باید از مدار خارج گردد و به تبع آن برج خنک کننده نیز عملکردش تا هنگام تعمیر آن متوقف می گرددکه این ضربه بزرگ به تجهیزات صنعتی می باشد پس سرویس دوره ای آن از اهمیت بالایی برخوردار است . یکی از مشکلات اساسی که ممکن است این قطعه با آن درگیر باشد بحث رسوب گرفتگی و گریپاژ نمودن آن می باشد که باید پیش از وقوع آن را بازدید و رسوب زدایی نمود . از معایب دیگر این قطعه چنانچه فشار آب کم شود عملکرد برج مختل می گردد و بدین منظور باید پمپ سیرکوله قوی تر بر روی برج خنک کن نصب نمود که مصرف انرژی را بالا می برد به عبارتی دیگر چنانچه متوجه عدم خنک کاری برج گشتید حتما علت را ابتدا در آب پخش کن و عملکرد آن جستجو نمایید و فشار آب را چک نمایید . در برج های خنک کننده مکعبی به سبب وجود تعداد بسیاری نازل این مشکلات مرتفع می گردد .

محاسبه تعداد و سایز اسپرینکلر برج خنک کننده

این قطعه یکی از اجزای مهم در برج خنک کننده می باشد و محاسبه تعداد لوله های خروجی بخش متحرک و سایز لوله ورودی و خروجی ها کاری کاملا تخصصی می باشد و برای محاسبه آن نیازمند اطلاعاتی در باب سرعت خطی آب و همچنین فشار بار آن می باشیم . در کل سرعت خطی را در قسمت ورودی به آب پخش کن بین 4 تا 6فوت بر ثانیه در نظر می گیرند . بر مبنای سرعت خطی و سطع مقطع هر سایز میزان آب در گردش درون آن از رابطه Q=V.A محاسبه می گردد.  برای محاسبه تعداد و سایز ورودی و خروجی اسپرینکلر باید از رابطه D2꞊N×d2 استفاده نمود. قطر قسمت ورودی آب به اسپرینکلر به توان دو برابر است با تعداد خروجی ها ضربدر قطر خروجی اسپرینکلرهد به توان دو .

قیمت اسپرینکلر برج خنک کننده

عملکرد صحیح این قسمت از برج خنک کننده نیز مانند دیگر قطعات اصلی در راندمان دستگاه نقش مهمی دارد و از آنجایی اسپرینکلر بطور دائم درحال چرخش و گردش آب هست می بایست بطور منظم و دوره ای بازدید شود و از سالم بودن آن اطمینان حاصل شود، معمولا بعد چند دوره روغن کاری و سرویس نیاز به تعویض و خرید اسپرینکلر جدید می باشد، عواملی که در قیمت آب پخش کن برج خنک کننده می تواند موثر باشد یکی نوع متریال اسپرینکلر و دیکری ابعاد و اندازه این قطعه می باشد، همان طور که در بالا نیز اشاره شد انواع مختلفی این قطعه می تواند شما را باقیمتهای مختلفی روبرو کند به همین خاطر پیشنهاد می شود جهت انتخاب و خرید آب پخش کن مناسب با کارشناسان شرکت مهتاب گستر تماس حاصل فرمایید و ضمن مشاوره رایگان از قیمت به روز انواع اسپرینکلر مطلع شوید.