اسپرینکلر هد یا آب پخش کن برج خنک کننده مخروطی

یکی از اجزاء تشکیل دهنده برج خنک کننده مخروطی اسپرینکلرهد (Sprinkler Head)   یا هد آب پخش کن می باشد. اسپرینکلر هد از دو بخش اصلی تشکیل شده است.

  • بخش ثابت اسپرینکلر که ورودی آب برج خنک کننده به آن متصل می گردد و از قسمت بالایی توسط سیم بکسل مهار می گردد.
  • بخش متحرک یا دوار اسپرینکلر که در اثر عبور آب و نیروی گریز از مرکز ناشی از آن به چرخش در می آید و باعث حرکت لوله های خروجی از اسپرینکلر می گردد. بخش دوار دارای 4 تا 8 خروجی بوده و به هر یک از خروجی ها یک لوله متصل می گردد. لوله ها و اتصالات با چرخش اسپرینکلر شروع به چرخش می کند. بر روی لوله ها و در فواصل یکسان نازل های فانوسی نصب می گردد آب از نازلهای در حال چرخش با زاویه ای مشخص بر روی سطوح خنک کننده توزیع می شود.

اسپرینکلر هد  از سایز 2 اینچ با 4 خروجی 1 اینچ تا سایز 12 اینچ با 8 خروجی 4 اینچ تولید می گردد. اتصال اسپرینکلر هد به لوله های گردش آب به دو صورت رزوه ای و ساده ( خاردار یا چسبی ) انجام می شود. در مدل رزوه ای از نوار تفلون جهت آب بند کردن استفاده می گردد.

در برج های مخروطی با توجه به این که اسپرینکلر هد با فشار ورودی خط آب شروع به گردش می کند، بنابراین فشار آب در برج خنک کننده مخروطی بیشتر از برج خنک کننده مکعبی است و در اغلب طراحی ها فشار در نقطه  ورودی اسپرینکلر حدود 2 تا 2.5 بار طراحی می گردد .

اسپرینکلر هد یا هد آب پخش کن معمولاً از جنس ABS ، آلومینیوم، چدن و برنج تولید می گردد. هر یک از مواد مذکور دارای مزایا و معایب خاصی می باشند.  ولی عموماً از آلومینیوم به دلیل تراشکاری راحت تر، سبکی، تنظیم و بالانس بهتر، مقاومت در مقابل زنگ زدگی و رسوب گرفتگی کمتر جهت تولید اسپرینکلر هد استفاده می شود .

لیست محصول : اسپرینکلر هد یا آب پخش کن برج خنک کننده مخروطی – از جنس آلومینیوم

اسپرینکلر هد

آب پخش کن برج خنک کننده

آب پخش کن برج خنک کننده