بلوئر روتس – لیست قیمت بلوئر روتس

بلوئرهای دورانی با جابجایی مثبت که به آنها بلوئر روتس یا روتاری لوب (rotary lobe blower) نیز می گویند، این بلوئر ها دارای دو محوراصلی با غلطک متحرک که دارای منحنی دو لوب در مدل های قدیم ومنحنی سه لوب در نسل جدید بلوئر ها ی روتس می باشند، قطعات بلوئر های روتس دارای لقی بسیار کمی نسبت به یکدیگرمی باشند همچنین قطعات داخلی بلوئر های روتس نسبت به بدنه بدون تماس با یکدیگر می باشند و به صورت ثابت دوران می کنند ، بلوئرروتس درواقع یک ماشین دو محوره می باشد که با حرکت چرخشی دو روتور دو با سه پره جریان هوا را ایجاد می‌کند که  در نتیجه چرخش روتورها در داخل یکدیگر عمل مکش از دهانه ورودی و دهش از سمت دهانه خروجی بلوئر صورت میگیرد.به دلیل عدم تماس قطعات داخلی بلوئر روتس بایکدیگر وعدم نیاز به استفاده از روغن کاری داخلی ، یکی از اصلی ترین مزیت های بلوئر های روتس هوای کاملا خشک در قسمت خروجی می باشد.

این نوع از بلوئرها بدلیل شکل طراحی و ساختار داخلی که دارند توانایی ایجاد حداکثر فشارتا یک بار را دارند. البته بعضی از تولید کنندگان این بلوئرها با ایجاد تغیراتی در شکل روتورها فشاری نزدیک به 1.5 بار مطلق را هم ایجاد می نمایند. یکی دیگراز ویزگی های که موجب می شود بلوئر های روتس مورد توجه قرار گیرد و کاربرد زیادی در صنایع مختلف داشته باشند این است که در کنار ایجاد فشار بالا توانایی بسیار خوبی در ایجاد دبی های بسیار بالا را دارد که همین ویژگی باعث گسترش زیاد بلوئر های روتس در صنایع متنوع شده است.

یکی از  تجهیزات پرکاربرد در صنعت پمپ ها می باشند، به همین منظور جهت استفاده در صنایع مختلف و با توجه به نوع کاربری آنها پمپ های مناسب همان صنعت طراحی وتولید گردیده است . بطور مثال پمپ‌هایی که توسط روغن روانکاری می شوند و یا از روغن برای خنک کردن پمپ استفاده می‌گردد، به دلیل تماس این روغن و ترکیب آن  با هوای فشرده، درقسمت خروجی مقدار زیادی روغن در هوا وجود داردکه برای بسیاری از صنایع، این روغن باعث اختلال در روند کار می‌شود. جهت داشتن هوای با کیفیت، می بایست درقسمت خروجی این نوع از پمپ‌ها فیلترهای مخصوص نصب کرد ولی باز هم هوای تولید شده در این نوع از پمپ‌ها برای بسیاری ازصنایع مناسب نخواهد بود.در این بین صنایع غذایی،پرورش ماهی ومیگو،داروسازی، بیمارستانها و بسیاری از موارد دیگر نیازمند این می باشند که هوایی تامین شده توسط بلوئر ها کاملا عاری از روغن ودیگر ذرات آلاینده باشد که برای تامین این هوای خالص و بدون روغن بلوئر های روتس طراحی وساخته شده است.

 

مطلب پیشنهادی : برج خنک کننده چیست ؟

 

ساختار واجزایی بلوئر روتس :

ابعاد و اندازه ، شکل ظاهری و نوع متریال استفاده شده در یک بلوئر روتس بسته به کارخانه سازنده وکشور تولید کننده بلوئر روتس ممکن است متفاوت باشد اما به طور معمول بلوئرهای روتس سه لوپ یا دولوپ از جنس بدنه چدنی ساخته می شوند که داخل آن دارای چند روتور و یا پره می باشد ساختار بلوئر روتس به این صورت است که روتورها به یا طاقان‌های ضد اصطحکاک متصل می‌شوند و این یاطاقان‌ها روی صفحات هدپلیت حرکت می‌کنند. وظیفه این صفحات  ثابت نگه داشتن پره‌ها می باشد و در قسمت انتهایی محل‌های ورود و خروج قرار دارد که خروجی و ورودی این نوع از پمپ‌ها قابل تغییر می باشد و می‌توان آنها را نسبت به کاربرد، طراحی نمود.

بلوئر روتس

1-روتورهای بلوئر : غلطک های که  با توجه به  ابعاد ومدل بلوئر میتوانند از جنس فولاد یا چدن مقاوم ساخته شوند.

2-چرخ دنده های بلوئر: جنس چرخ دنده ها از فولاد میباشد ،این چرخ دنده ها با دقت وکیفیت بالا توسط دستگاه های تمام اتوماتیک ساخته می شوند و همین امر موجب کاهش حرارت ،  کاهش صدا و افزایش طول عمر و راندمان بلوئرروتس میشود.

3-بیرینگ های بلوئر : وظیفه قرار دادن روتور در جای خود توسط بیرینگ های بلوئر انجام میشود البته باید بدانید که این قطعات با دقت بسیار بالایی توسط ماشینهای CNC برای عملکرد مداوم طراحی میشوند.

4-سیلندر و سیلندر : بطور معمول ازمتریال چدن مقاوم برای ساخت این قسمت از بلوئر استفاده می گردد.

5- فیلتر : وظیفه اصلی این قسمت از بلوئر جلو گیری از ورود آلودگی ها و گرد و غبار به سیستم داخلی دستگاه می باشد که در صورت نبود آن ممکن است محور از تایم خارج شده و باعث آلودگی صوتی دستگاه شود.

6-کنترل کننده های دما : توسط این کنترل کننده ها افزایش دمای بلوئرروتس که نشان از مواردی مثل خرابی بیرینگ ها یا چرخ دنده ها و غیره است ، پیوسته مورد بررسی قرار میگیرد

 

نصب وراه اندازی بلوئر روتس :


قبل از راه اندازی  بلوئر ابتدا از جهت صحیح چرخش الکتروموتور و بعد جهت چرخش بلوئرروتس اطمینان کامل حاصل نمایید برای این کار می توانید به کاتالوگ دستگاه مراجعه نمایید یا اگر اطراف شفت محرک بلوئر جهت گردش مشخص شده است از آن استفاده نمایید زیرا چرخش غلط الکتروموتور و در نتیجه چرخش عکس بلوئر باعث به هم خوردن تایمینگ چرخ دنده های بلوئر شده و آسیب بسیار زیادی به دستگاه وارد میکند.
اگر تسمه های بلوئر یا کوپلینگ آن نصب است آنها را جدا کرده و الکتروموتور را روشن کنید و جهت چرخش شفت الکتروموتور را مشخص نمایید چنانچه  جهت چرخش اشتباه بود با تغییر کابلهای برق الکتروموتور جهت آن را تغیر دهید.بعد از این کار و اطمینان از جهت چرخش بلوئر می توانید دستگاه را بر روی شاسی نصب کنید وتوسط پیچ های نگهدارنده آن را ثابت نمایید تا در زمان کار بلوئر بدون لرزش و بی صدا کار کند.در مرحله بعد تسمه ها را در روی پولی ها قرار داده و به میزان مناسب و استاندارد محکم نمایید.سپس منیفولد ورودی بلوئر را نصب کرده و فیلتر هوای تمیز را در محل خود قرار دهید درآخر نیز مقدار روغن در محفظه دو طرف بلوئر را چک نماید.باید توجه داشته باشید که در مرحله اولیه شروع بکار بلوئر ابتدا به مدت چند ثانیه بعد از استارت بلوئر را خاموش نمایید و تسمه ها و دیگر قطعات را چک نمایید تا از نصب صحیح آنها اطمینان حاصل کنید و مطمن شوید که بلوئر روتس روان و بدون صدا و لرزش کار میکند حتما کلید قطع و وصل برق در محلی نزدیک به بلوئر باشد که در صورت بروز هرگونه مشکلی سریعآ برق را قطع و دستگاه را خاموش نمایید.

بلوئر روتس

مزایا و مصارف بلوئر روتس : بلوئرهای هوا امروز در تامین، جابجایی و فشرده سازی هوا و گازها درطیف وسیعی مورد استفاده قرار میگیرند این دستگاه ها در زمینه های صنعتی و نیمه صنعتی بسیاری مورد توجه صنعتگران می باشند که برخی از مهمترین کاربردهای بلوئر روتس سه لوب ومزایای این دستگاه عبارتند از:

استفاده از بلوئر روتس جهت انتقال مواد در کارخانجات سیمان و آرد

استفاده از بلوئر روتس جهت هوادهی عمقی حوضچه های تصفیه فاضلاب و شستشوی فیلتر شنی

بلوئر روتس جهت هوادهی عمقی حوضچه های تکثیر و پرورش ماهی و میگو

استفاده از بلوئر روتس جهت انتقال مواد ، گرانول و PVC

بلوئر های روتس صدای نسبتا کمی دارند و موجب کاهش آلودگی صوتی محیط می شوند

بلوئر های روتس فشار خروجی یکنواختی دارند

مزیت دیگر بلوئر روتس کاهش آلودگی هوا و تولید هوای خروجی بدون روغن

هزینه های تامین و نگه داری و تعمیرات نسبتا پایین وطول عمر بالای بلور روتس

سیستم آب ‌بندی سیل مکانیکی و روان کاری هیدرودینامیکی

 

مطالعه کنید :

سختی گیر چیست

یونیت هیتر

برج خنک کننده ابارا