دستگاه زنت

دستگاه زنت (Zent) به عنوان یک دستگاه سیستم تهویه مطبوع با کارایی بالا شناخته می شود و در بسیاری از مکان های عمومی، آپارتمان ها و … به منظور تامین سرمایش و گرمایش در فصول مختلف مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرد.

تهویه هوا فرآیندی برای ایجاد و حفظ درجه حرارت، رطوبت نسبی و شرایط مناسب هوا در فضای داخلی مورد نظر می باشد. این فرآیند برای حفظ راحتی افراد اعمال می گردد.

همچنین در کاربرد های صنعتی برای اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات یا ماشین آلاتی که باید در شرایط خاص محیطی کار کنند و یا دفع مقدار قابل توجهی گرمای تولید شده در فرآیند های صنعتی همانند جوشکاری و …در نظر گرفته می شوند.

به نوعی یک سیستم تهویه مطبوع باید شامل کنترل سه متغیر اساسی دمای هوا، رطوبت و کیفیت هوا باشد. به همین سبب سیستم های مختلفی در دستگاه های تهویه مطبوع در نظر گرفته می شود تا هر سه متغییر دما، رطوبت و کیفیت را تامین نماید.

مکانیزم عملکرد دستگاه زنت در فصول گرم همانند کولرهای آبی از سرمایشتبخیری استفاده می کند و در فصول سرد سال مانند یک سیستم هواساز از کویل گرمایشی جهت تامین گرمایش بهره می برد. نام دستگاه زنت برگرفته از سه کلمه «زمستانه» ، «نیمه» و «تابستانه» می باشد که اشاره به چهار فصلی بودن این سیستم است.

دستگاه زنت، دستگاهی کاملا ایرانی است که مکانیزم سرمایش آن مشابه کولر آبی و مکانیزم گرمایش آن مشابه دستگاه هواساز می باشد. به این ترتیب دستگاه زنت از جمله دستگاه های چهار فصلی سیستم تهویه مطبوع به شمار می آید که در سه مدل ایستاده، افقی و سقفی طراحی و تولید می شود.

نحوه کارکرد دستگاه زنت

دستگاه زنت همانند ایرواشر، نوعی سیستم اشباع آدیاباتیک محسوب می گردد. به معنای محفظه ای آدیاباتیک (عایق حرارتی) که در آن دمای خشک جریان هوای ورودی به واسطه تماس مستقیم میان هوا و آب، تا دمای مرطوب کاهش یافته و همزمان هوا به شرایط کاملا اشباع می رسد. اما در عمل، هیچگاه هوای خروجی از زنت کاملا اشباع نخواهد بود. این سیستم رطوبت بیشتری را با هوای مورد نظر همراه می کند و هوا از طریق کانال های توزیع به نقاط مختلف محیط ساختمان منتقل می گردد.

دستگاه زنت خانگی

در تابستان، دستگاه زنت هوای کاملاً تازه را از یک شبکه فشرده و نسبتاً ضخیم که توسط پمپ آب کاملاً خیس می شود، عبور داده که سبب افزایش میزان زیادی رطوبت هوا می شود و سپس از طریق همان کانال های توزیع هوا به محیط های مورد نظر منتقل می کند.

عملیات مکش و انتقال در دستگاه زنت توسط فن سانتریفیوژ انجام می گردد که فشار استاتیکی نسبتا بالایی داشته و می تواند بر فشار فن کویل و کانال های توزیع هوا به راحتی غلبه کند.

این سیستم ضمن تامین سرمایش و گرمایش در طول سال، بسیار مقرون به صرفه بوده و مزیت های بسیاری را نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع در اختیار سازنده و مصرف کننده قرار می دهد.

اجزای اصلی دستگاه زنت

یک دستگاه زنت از قسمت های مختلفی تشکیل می شود. اجزای اصلی دستگاه زنت عبارت است از:

 • دریچه هوای تازه
 • کویل آب گرم
 • پمپ آب
 • فیلتر
 • سیستم رطوبت زن
 • دمپر
 • فن و الکتروموتور
 • پمپ سیرکولاسیون
 • نازل های آب
 • پد های سلولوزی
 • سیستم کنترلی

عملکرد دستگاه زنت

هوای محیط بیرونی، به وسیله فن دمنده در داخل محفظه دستگاه زنت جریان یافته و پمپ سیرکولاسیون تعبیه شده، آب موجود در تشت را به سمت کلکتور نازل های پاشش آب پمپ می کند. سپس آب بر روی پد های سلولوزی جاری شده و به صورت لایه های نازک در سطوح آن، به طور کامل پخش می گردد تا سطح تماس زیادی میان آب و جریان هوای عبوری ایجاد نماید.

در این بین مقداری از آب پاشیده شده به علت جذب گرمای هوا، بخار شده و هوا ضمن دریافت رطوبت بخار (حاصل از تبخیر آب)، تا نزدیکی دمای مرطوب خنک می شود.

همان طور گفته شد، دستگاه زنت قابلیت تامین هوای گرم مورد نیاز در فصل سرما را نیز خواهد داشت. این سیستم ها با استفاده از یک کویل گرمایشی که با جریان آب یا بخار آب گرم تغذیه می شود، دقیقا همانند فرایند گرمایش در دستگاه هواساز، دمای جریان هوای عبوری را افزایش می دهد.

همچنین دستگاه زنت می تواند مجهز به سیستم رطوبت زنی نیز باشد. با استفاده از این سیستم در دستگاه زنت هوای خشک فصل زمستان، برای ایجاد هوایی مطبوع جهت تنفس و مناسب برای پوست بدن افراد، کنترل میزان رطوبت به سادگی امکان پذیر می باشد. برای این عمل کافی است هم چون مکانیزم ایرواشر، آب موجود در تشتک، به صورت مکانیزه در مسیر جریان هوا پاشیده شود. این سیستم ها برای مکان های بزرگ و سالن های تجمعات بزرگ مناسب می باشند.

دستگاه زنت و اقلیم خشک

برای اقلیم های خشک در اکثر روزهای تابستان می توان هوا را به کمک سیستم های تبخیری تا میزان کافی خنک نمود و استفاده از سیستم های گران قیمت و غیر اقتصادی همچون چیلر را کاهش داد.

ساده ترین سیستم های تبخیری، سیستم کولر آبی می باشد که در حال حاضر یکی از رایج ترین وسایل در منازل ایرانیان است. کولر آبی دارای محدودیت ها و معایبی است که منجر به محدودیت کاربرد این سیستم می شود.به عنوان مثال کولر آبی برای نصب روی پشت بام طراحی و تولید شده است، در حالی که امروزه تمایل به ساخت ساختمان های مرتفع افزایش یافته و استفاده عملی از سیستم کولر آبی در طبقات پایین غیر ممکن می باشد. همچنین سیستم کولر آبی به نوعی طراحی شده است که هوا را در تابستان خنک نماید و برای گرمایش ساختمان در زمستان به تجهیزات مجزا نیاز می باشد.

اولین مدل دستگاه زنت در سال 1350 با افزودن یک کویل انتقال حرارت بر روی خروجی یک کولر آبی ساده تولید شد و از آن زمان به بعد پیشرفت ها و بهینه سازی های زیادی روی دستگاه های زنت انجام شده است که سبب افزایش استفاده این سیستم در بسیاری از آپارتمان ها و سالن های بزرگ شده است.

مقایسه دستگاه زنت با کولر و هیتر معمولی

با توجه به این که دستگاه های زنت در همان کاربرد های سیستم های کولر و هیتر مورد استفاده قرار می گیرند، در اینجا مقایسه ای بین این دو سیستم ارائه می شود. سیستم زنت در مقایسه با سیستم کولر از قدرت سرمایش بسیار بالا تری برخوردار است، که این سرمایش بیشتر توسط استفاده از لایه های ضخیم تر و فشرده تر می باشد(در کولر های آبی معمولی به دلیل استفاده از فن های ضعیف تر، استفاده از لایه های ضخیم تر و فشرده تر غیر ممکن است).

وزن واحد سطح برای لایه های سیستم زنت حدود 34 درصد بیشتر از لایه های استفاده شده در کولر های آبی معمولی است. دستگاه های زنت را می توان در مکانی نزدیک به محیط، تحت شرایط مناسب داخل آپارتمان نصب کرد، بنابراین نیازی به کانال کشی عمودی نیست. با توجه به این ویژگی استفاده از سیستم های زنت در ساختمان های مرتفع و همچنین با برداشتن کانال های عمودی از پشت بام به آپارتمان امکان پذیر خواهد بود. علاوه بر صرفه جویی اقتصادی در هزینه های ساخت، مقداری فضای اضافی در طبقات بالا تر که برای کانال های طبقات پایین استفاده می شود در دسترس خواهد بود.

یکی دیگر از مزایای مهم و قابل توجه سیستم زنت حذف لوله کشی افقی داخل آپارتمان ها می باشد و تعداد لوله های عمودی (رایزر) در این روش حد اکثر 3 عدد خواهد بود. این امر منجر به کاهش هزینه های ساختمانی و لوله کشی و همچنین کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری ساختمان ها برای لوله های افقی کف می شود.

در سیستم های زنت نیازی به رادیاتور یا دستگاه فن کویل نیست که علاوه بر صرفه جویی در هزینه های خرید این تجهیزات، فضای بیشتری نیز در اختیار آپارتمان ها قرار می دهند. از آن جایی که سیستم ‌های زنت با انتقال هوای گرم به محیط داخلی، فضا را گرم می ‌کنند، در صورت عدم استفاده از برخی فضا ها و اتاق ‌ها می ‌توان سیستم را خاموش نمود که به مرور اتاق ها به سرعت گرم می شوند که باعث کاهش مصرف سوخت و انرژی می شود.

با استفاده از سیستم های زنت در زمستان هوای پمپ شده مرطوب خواهد بود. هوایی که توسط سیستم زنت در فصل زمستان تامین می گردد، هوای تازه است که استفاده از هوای تازه با سیستم های بخاری سنتی امکان پذیر نمی باشد. باتوجه به این که در سیستم‌ های زنت از فن ‌های صنعتی استفاده می ‌شود و همچنین در پایه فن از ضد لرزش ها و در دیواره‌ های سیستم از درزگیر و نوار های درزگیر استفاده می‌ شود، صدا و لرزش ناشی از سیستم‌ های زنت به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

دستگاه های زنت تولیدی گروه صنعتی مهتاب گستر از الکتروفن استفاده می کنند که تسمه را حذف می نماید. همچنین قابلیت تنظیم دور فن در سیستم های زنت این شرکت به منظور تنظیم سرعت فن با سه سرعت مختلف ارائه شده بر روی ریموت موجود می باشد. سیستم کنترل و مصرف انرژی کم تر در مقایسه با سایر سیستم ها تهویه مطبوع همانند چیلر و اسپلیت از مزایای سیستم های زنت می باشد.

تفاوت دستگاه زنت و کولر آبی

اگر چه دستگاه های زنت صنعتی مشابه کولر های آبی موجود در بازار هستند، اما از نظر عملکرد تفاوت های چشم گیری دارند. دبی سیستم های زنت بر اساس فوت مکعب بر دقیقه(CFM)واقعی و آزمایش شده تعیین می گردد، در حالی که دبی کولر های آبی موجود در بازار معمولاً نصف ظرفیت اسمی آن ها می باشد.

همچنین دستگاه های زنت صنعتی شرکت مهتاب گستر بسته به ظرفیت دارای دو تا سه مرحله پد سلولزی 10 سانتی متری هستند که در تامین سرمایش تاثیر به سزایی دارد. کلیه تجهیزات دستگاه های زنت صنعتی از جمله پد های سلولزی در جعبه ای مشابه باکس کولر گازی نصب می شوند و کاملاً دور از آفتاب هستند در حالی که کولر های آبی معمولاً در معرض نور خورشید قرار می گیرند. بدنه سیستم زنت از ورق گالوانیزه ساخته می شود و در صورت سفارش می توان روکش رنگ الکترواستاتیکی را روی آن ها قرار داد و استفاه از دمپر هوای برگشتی و هوای تازه برای سیستم های زنت صنعتی اختیاری است.

شباهت دستگاه زنت و دستگاه ایرواشر

دستگاه های ایرواشر و زنت انرژی کمتری مصرف می کنند و همچنین به دلیل استفاده از قطعات کمتر قیمت اولیه کم تری دارند و در سیستم آن ها از قطعاتی همانند کمپرسور، کندانسور و گاز مبرد استفاده نمی شود.

بنابراین می توان بیان داشت که دستگاه های زنت و ایرواشر از جمله مناسب ترین دستگاه های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی در اقلیم گرم و خشک محسوب می شوند که می توانند در سایز های کوچک برای ساختمان های با متراژ کم (برای ساختمان های با متراژ 150 تا 300 متر مربع) و هم در سایز های بزرگ برای سرمایش و گرمایش سالن های بزرگ و سوله ها (بزرگ تر از 300 متر مربع) مود استفاده قرار بگیرند.

برای متراژ های کم تر از 150 متر مربع هم می توان از کولر آبی برای سرمایش و بخاری یا پکیج و رادیاتور برای گرمایش استفاده نمود.

دستگاه ایرواشر سیستم نسبتا بزرگی است که در ساختمان ها و سوله های متوسط تا بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم سرمایش آن شبیه کولر آبی است و با پاشش آب در مسیر عبور هوا عمل خنک کاری هوا صورت می گیرد. پاشش آب ضمن کاهش چند درجه ای دمای هوا در سیستم موجب افزایش رطوبت هوا نیز می گردد.
سیستم ایرواشر برای گرمایش دارای کویل آب گرم است که به بویلر یا پکیج گازسوز متصل می شود. دمای هوا در اثر تماس با سطح داغ کویل آب گرم افزایش یافته و با کانال کشی هوای گرم در ساختمان توزیع می شود.

مزایای دستگاه زنت

مزایای دستگاه زنت

 • دستگاه زنت به دو صورت عمودی و افقی قابل نصب می باشد.
 • در ابعاد کوچک تری نسبت به ایرواشر تولید می شوند.
 • در این سیستم ها از سیستم های کنترلی به روز برای کنترل دمای اتاق ها استفاده می شود.
 • دستگاه زنت دارای ظاهر و ابعاد استاندارد برای تراس آپارتمان های امروزی می باشد.
 • این سیستم ها تامین کننده ی هوای گرم و سرد مورد نیاز ساختمان در چهار فصل سال می باشند.
 • می توان از سیستم رطوبت ساز به منظور تامین رطوبت مناسب محیط در فصل زمستان در کنار این سیستم استفاده نمود.
 • فیلتر های کارتریج را می توان در نقطه ورودی آب برای مواردی که مقدار سختی آب در آن ها بالا است، نصب کرد.
 • بدنه دستگاه زنت از صفحات گالوانیزه دارای ضخامت مناسب و پوشش رنگ آمیزی اپوکسی می باشد.
 • بدنه دستگاه زنت به منظور جلوگیری از هدر رفتن انرژی گرمایشی و سرمایشی کاملا عایق بندی شده است.
 • استفاده از دستگاه زنت خطر کاهش اکسیژن داخل ساختمان را از بین می برد.
 • دستگاه زنت در زمان کوتاه تری دمای مطلوب مورد نیاز را تامین می نماید.
 • این سیستم ها در تراس قابل نصب هستند، بنابراین فضای بیشتری برای آشپزخانه وجود خواهد داشت.
 • دستگاه زنت نیازی به رادیاتور ندارد ، به همین دلیل فضای بیشتری در سالن، اتاق ها و پذیرایی در دسترس خواهد بود.
 • این سیستم ها به لوله کشی افقی در داخل آپارتمان نیازی ندارند.
 • این سیستم ها تامین کننده ی هوای تازه هستند و امکان ایجاد فشار مثبت را دارند.
 • با استفاده از این سیستم ها نیازی به تهویه هوای دوره ای نیست.
 • هیچ خطری برای تماس کودکان با رادیاتور گرم وجود ندارد.
 • حذف کانال های عمودی با توجه به نصب این سیستم ها در داخل آپارتمان به جای نصب روی پشت بام.
 • در این سیستم ها از الکتروفن دیسکی با اتصال مستقیم استفاده می گردد که بدون لرزش بوده و صدای کم تری ایجاد می شود.
 • دسترسی آسان به خدمات پس از فروش شرکت مهتاب گستر امکان پذیر می باشد.
 • استفاده از دستگاه زنت سبب کاهش هزینه های خرید، نصب، اجرا و نگهداری در مقایسه با سایر سیستم ها می شود.
 • استفاده از این سیستم ها سبب رفع هزینه های مربوط به لوله کشی داخل آپارتمان، خرید و نصب رادیاتور، فن کویل و کانال های عمودی می گردد.
 • استفاده از این سیستم ها منجر به حذف هزینه های مربوط به نیروگاه مرکزی ساختمان و لوله کشی رایزر می شود.
 • در دستگاه زنت نیازی به هواکش نیست زیرا قابل نصب در هوای آزاد هستند.
 • این دستگاه ها قیمت بسیار کم تری در مقایسه با سیستم های مشابه از جمله روف تاپ پکیج و یا ترکیب چیلر و دستگاه هواساز دارند.
 • این سیستم ها دارای وزن پایین بوده که به زیر سازی سبک تر برای جای گذاری نیاز دارند.

معایب دستگاه زنت

 • مصرف زیاد آب
 • عدم امکان استفاده در شرایط اقلیمی مرطوب
 • عدم امکان کنترل دمای هوای خروجی سیستم با توجه به فصل، بر خلاف دستگاه های هواساز یا هوارسان
 • سرمایش ضعیف تر در مقایسه با سیستم های مشابه همانند روف تاپ پکیج و یا ترکیب چیلر و دستگاه هواساز
 • عدم امکان استفاده برای اماکنی با متراژ و جمعیت بالا مانند سالن های ورزشی که به واسطه فعالیت پر تحرک افراد حاضر در آن و آزاد شدن گرمای نهان بالا، یا در اماکن عمومی هم چون سالن های تجمع عمومی که جمعیت زیادی حضور دارند و گرمای نهان بالایی آزاد می شود.

قیمت دستگاه زنت

قیمت دستگاه زنت

در سوله های صنعتی که رطوبت مزاحمتی برای فرایند تولید ایجاد نمی کند و منابع تامین آب به قدر کافی وجود دارد، به شرط مرطوب نبودن اقلیم محل پروژه این سیستم ها می توانند گزینه مناسبی برای تامین نیاز تهویه مطبوع فضای مورد نظر باشند.

شاخص های مهم در تعیین قیمت این سیستم ها به شرح زیر می باشد:

– میزان قدرت هوادهی و ظرفیت دستگاه زنت
– ظرفیت گرمایشی دستگاه
– ظرفیت سرمایشی دستگاه
– نوع کاربری
– نوع دستگاه زنت (سقفی، ایستاده یا افقی)
– نوع برند و شرکت تولید کننده
– تجهیزاتی که بنابر سفارش مشتری بر روی دستگاه نصب می گردد.

اما به طور کلی می توان گفت که این سیستم ها هم چون ایرواشر قیمت نسبتا پایینی دارند به همین سبب مورد استقبال خوبی قرار گرفته اند.

سوالات متداول در مورد دستگاه زنت

• دستگاه زنت چیست؟
دستگاه زنت سیستمی است که قابلیت تولید سرما، گرما و رطوبت هوا را دارد. از آن جایی که دستگاه زنت برای تهویه هوا در دو فصل تابستان و زمستان مورد استفاده قرار می گیرد، نام آن از سه واژه زمستانی، نیمه و تابستانی گرفته شده است.

• دستگاه زنت متشکل از چه سیستم هایی می باشد؟
دستگاه زنت ترکیبی از دستگاه هواساز و کولر های آبی می باشد که در صنایع مختلف و مجتمع های اداری، تجاری، خدماتی و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند.

• دستگاه های مینی زنت برای چه محیط هایی استفاده می شوند؟
دستگاه های مینی زنت گزینه های مناسبی برای تک واحدی ها هستند.

• عملکرد دستگاه زنت برای کدام اقلیم مناسب تر است؟
دستگاه زنت بر اساس تبرید تبخیری ساخته شده است و منایب برای اقلیم گرم و خشک می باشند.

• در چه مکان هایی می توان از سیستم تهویه مطبوع زنت استفاده نمود؟
دستگاه های زنت قابل استفاده برای سرمایش و گرمایش سوله ها و سالن های ورزشی، کارخانجات و محیط های صنعتی می باشند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]