برج خنک کننده چیلر

برج خنک کننده چیلر ، برج خنک کن چیلر

یکی از کاربردهای اصلی برج خنک کن، استفاده از این دستگاه بعنوان پیش خنک کننده چیلر چذبی یا چیلر تراکمی میباشد. برج خنک کننده چیلر یکی از پرکاربردترین کلمات در حوزه سئو سایت می باشد که در ادامه به آن اشاره خواهد شد.
چیلر همانطور که می دانیم دستگاهی است که دمای آب در حال چرخش در فن کویلها را از 29 درجه سانتی گراد تا 4 درجه سانتی گراد کاهش می دهد.

برج خنک کننده چیلر چیست ؟
برج خنک کننده چیلر دستگاهی است که در فضای آزاد نصب شده و با لوله کشی آب به صورت رفت و برگشتی به دستگاه چیلر متصل می شود. در واقع آبی که حرارت را از مبرد (گاز فریون) در کندانسور چیلر به خود جذب می کند، باید به طریقی حرارت جذب شده را دفع کند که برای این کار از برج خنک کننده چیلر استفاده می شود که در این صورت به آن چیلر تراکمی آب خنک گفته می شود. همچنین انواع چیلرهای جذبی نیز به برج خنک کن نیاز دارند. ولی یک نوع از چیلرها تحت عنوان چیلر هوایی (یا همان چیلر تراکمی هوا خنک) وجود دارد که چون حرارت مبرد توسط هوا (فن) گرفته می شود، دیگر به برج خنک کن نیازی ندارد که در ادامه ساختار آنها را شرح می دهیم.

برج خنک کننده چیلر تراکمی آب خنک
کندانسور چیلر تراکمی آب خنک اکثرا از نوع مبدل حرارتی پوسته و لوله شل اند تیوب است که درون لوله های آن، مبرد و اطراف لوله ها، آب جریان می یابد و در اثر تبادل حرارت آب با مبرد، گرم می شود.
آبگرم باید به نحوی خنک شود تا بتواند دوباره حرارت را از مبرد گرفته و چرخه کاری چیلر ادامه یابد. به همین منظور، آبگرم با پمپ به یک دستگاه برج خنک کننده پمپاژ می شود تا در آنجا خنک شده و دوباره به کندانسور برگردد. وقتی آبگرم وارد برج خنک کننده می شود، بر روی قطعه ای به نام پکینگ مدیا پاشیده شده و با هوای مکیده شده توسط فن برج خنک کننده از درون لوورها، تماس پیدا می کند. در اثر تماس آب و هوا بواسطه تبخیر سطحی، آبگرم حرارت خود را به هوا داده و خنک می شود. علاوه بر آن، بخشی از آب نیز بهمراه هوا بخار می گردد و از بالای برج خنک کننده چیلر به هوای اتمسفر راه می یابد. بنابرین در چیلر تراکمی آب خنک و برج خنک کننده متصل به آن، مصرف آب نیز وجود دارد. از طرفی آب با ذرات و مواد شیمیایی موجود در هوا ترکیب شده و کم کم آلوده می شود که باید گندزدایی دوره ای شود.

برج خنک کننده چیلر

چیلر تراکمی هوا خنک و حذف برج خنک کننده
در چیلر تراکمی هوا خنک نیز همان کمپرسور، اواپراتور و … وجود دارد ولی به جای کندانسور پوسته و لوله ای آب خنک که توضیح داده شد، در بالای چیلر یک مبدل حرارتی هوا خنک شامل کویل (لوله های رفت و برگشتی متعدد با پره های دور آن) و چندین فن نصب می شود این بار مبرد ارسالی از طرف کمپرسور وارد این لوله ها شده و به جای اینکه حرارت خود را به آب بدهد، مستقیما حرارت خود را به هوای مکیده شده (توسط فن) از اطراف لوله ها، می دهد. بنابرین هیچ آبگرمی وجود ندارد و به برج خنک کننده چیلر نیز نیازی نیست. علاوه بر آن، مصرف آب نیز در آن وجود ندارد و به گندزدایی دوره ای آب هم نیازی نیست. ولی قیمت اولیه چیلر هوا خنک نسبت به چیلر بهمراه برج خنک کننده بیشتر است.
بررسی وجود یا عدم وجود برج خنک کننده امری تخصصی است که باید با توجه به بودجه موجود، مقدار آب موجود و قیمت آن، اهمیت بهداشتی بودن یا نبودن محیط و … و توسط مهندسان متخصص در این زمینه انجام شود.

سوال: چنانچه دمای آب در حال چرخش در فن کوئل بالاتر از 29 درجه گردد چه اتفاقی برای چیلر خواهد افتاد؟
پاسخ: در این صورت چیلر با فشار بسیار زیادی بهنگام کار مواجه خواهد شد لذا حتما می باید دقت نمود که دمای آب ورودی به چیلر از 29 درجه سانتی گراد فراتر نرود. در این راستا می بایست آب خروجی از فن کویلها ابتدا به برج خنک کنده هدایت تا بطور مثال دما از 36 درجه سانتی گراد به 29 درجه سانتی گراد کاهش و در ادامه تحویل چیلر گردد.
لذا برج خنک کننده یکی از اصلی ترین تجهیزات در مکان هایی است که در حال استفاده از چیلر هستند. جنس برج خنک کننده چیلر می تواند فایبرگلاس (برج خنک کننده فایبرگلاس)، فلزی (برج خنک کننده گالوانیزه)، چوبی (برج خنک کننده چوبی)، و یا بتنی (برج خنک کننده مارلی یا برج خنک کننده بتنی) باشد. از لحاظ کاربرد ، برج خنک کننده فایبرگلاس نسبت به سایر انواع برج خنک کننده از کارایی بیشتری برخوردار است. از لحاظ قیمت برج خنک کننده فلزی و برج خنک کننده چوبی نسبت به سایر انواع برج خنک کننده از قیمت مناسب تری برخوردار است.

مهتاب گستر بعنوان بزرگ ترین تولید کننده برج خنک کننده چیلر در ایران آمادگی خود را برای حضور در پروژه های شما و ارائه مشاوره رایگان در زمینه طراحی و برآورد ظرفیت مورد نیاز برج خنک کننده اعلام می نماید. کیفیت قطعات مورد استفاده در تولید برج خنک کننده چیلر می تواند قیمت برج خنک کننده را تعیین نماید.

استعلام قیمت برج خنک کننده چیلر نیاز به تخصص خاصی ندارد لیکن انتخاب اینکه کدام یک از شرکت های ارائه کننده استعلام توانایی دارد نسبت به بودجه ای که شما در نظر گرفته اید بهترین کیفیت را ارائه نماید صد در صد نیاز به تخصص دارد.

قیمت چیلر

چیلر تراکمی
پکینگ اسپلش